Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,378 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,807 μηνύματα σε 77,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 278 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 17:15, 18-05-19:

΄Η το ένα ή το άλλο.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

SocratesAgain

Φοιτητής

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O SocratesAgain έγραψε: στις 02:08, 19-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
Μονο κατ'εξαιρεση η μονο με βαση το εισοδημα μπορεις να κανεις.
Αν κανεις αιτηση κατ'εξαιρεση,και δεν δεχτουν την αιτηση και κανεις ενσταση,και δεν δεχτουν και την ενσταση δεν μπορεις να κανεις πλεον αιτηση με βαση το εισοδημα.
Φίλε μου θελω πάση θυσία να πάρω την μετεγγραφή. Ήδη έχω χάσει την πρώτη χρονιά
Φέτος πιάνω 6 μόρια με βάση το εισόδημα. Εσύ ποιο λες ότι είναι πιο ασφαλές και πιο πιθανό να δηλώσω; Να πάω με δικαιολογία περί προβλήματος υγείας ή να πάω με το εισόδημα; Μια κωλο μετεγγραφή θέλω να πάρω να σπουδάζω...
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 09:34, 19-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesAgain
Φίλε μου θελω πάση θυσία να πάρω την μετεγγραφή. Ήδη έχω χάσει την πρώτη χρονιά
Φέτος πιάνω 6 μόρια με βάση το εισόδημα. Εσύ ποιο λες ότι είναι πιο ασφαλές και πιο πιθανό να δηλώσω; Να πάω με δικαιολογία περί προβλήματος υγείας ή να πάω με το εισόδημα; Μια κωλο μετεγγραφή θέλω να πάρω να σπουδάζω...

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ούτε για την μία περίπτωση ούτε για την άλλη. Σε ποια σχολή θέλεις να πάρεις μετεγγραφή; Με πόσα μόρια από οικονομικά κριτήρια ήταν η βάση της περσινής χρονιάς; Μπορείς να κάνεις μια έρευνα για να δεις πάνω-κάτω τι γίνεται. Αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι η φετινή βάση θα είναι και φέτος η ίδια. ΄Ολα παίζουν! Τα 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια είναι πολλά για να διεκδικήσεις με πολλές πιθανότητες την κανονική μετεγγραφή και η πάθησή σου είναι επίσης σοβαρή για να διεκδικήσεις την κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή. Η απόφαση είναι δική σου!
2
Παράθεση

Spyros

Νεοφερμένος

Ο Spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Spyros έγραψε: στις 18:57, 06-06-19:

Γνωρίζει κανείς ή καμία τι θα εφαρμόσει η ΝΔ εάν κερδίσει στις βουλευτικές εκλογές ως αναφορά των Μετεγγραφών !;;
1
Παράθεση

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Harry έγραψε: στις 06:05, 15-06-19:

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω τη δυνατότητα να κανω αίτηση για μετεγγραφή σε τμήμα εκτός της Περιφέρειας καταγωγής μου. Είμαι από την Αθήνα, έχω περάσει φιλολογία στην Κρήτη και ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα στην Καλαμάτα. Δικαιούμαι 0 μόρια στην αίτηση αλλα έχω δει οτι σχεδον πάντα υπάρχουν κενές θέσεις. Έχω δει όλους τους κανονισμούς αλλά δεν υπάρχει πουθενά διευκρίνιση για την περιφέρεια με εξαίρεση τους δικαιούχους χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,976 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 09:58, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Harry
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω τη δυνατότητα να κανω αίτηση για μετεγγραφή σε τμήμα εκτός της Περιφέρειας καταγωγής μου. Είμαι από την Αθήνα, έχω περάσει φιλολογία στην Κρήτη και ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα στην Καλαμάτα. Δικαιούμαι 0 μόρια στην αίτηση αλλα έχω δει οτι σχεδον πάντα υπάρχουν κενές θέσεις. Έχω δει όλους τους κανονισμούς αλλά δεν υπάρχει πουθενά διευκρίνιση για την περιφέρεια με εξαίρεση τους δικαιούχους χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φίλε καλησπερα.Λοιπον άκου την δικαίωμα μου ιστορία.Περις έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες και περασα επαρχία,έκανα αίτηση για το οικονομικό του Εκπα και έγινε δεκτή από το υπουργείο καθώς έμειναν 20 θέσει κενές.Τον Ιανουάριο όμως η γραμματεία του Εκπα απέρριψε την μεταγραφή μου χωρίς λόγο και έτσι έδωσα δεύτερη φορά πανελληνιες.
Παράθεση

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Harry έγραψε: στις 10:32, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Φίλε καλησπερα.Λοιπον άκου την δικαίωμα μου ιστορία.Περις έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες και περασα επαρχία,έκανα αίτηση για το οικονομικό του Εκπα και έγινε δεκτή από το υπουργείο καθώς έμειναν 20 θέσει κενές.Τον Ιανουάριο όμως η γραμματεία του Εκπα απέρριψε την μεταγραφή μου χωρίς λόγο και έτσι έδωσα δεύτερη φορά πανελληνιες.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσαν κάποιο συγκεκριμένο λογο; έμαθες ποτέ;
1
Παράθεση

BlueIvy_

Απόφοιτος

H BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H BlueIvy_ έγραψε: στις 10:56, 15-06-19:

Για τις μετεγγραφές με οικονομικά κριτήρια τι ισχύει και πως γίνεται η όλη διαδικασία; Ας με διαφωτίσει κάποιος
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 11:27, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από BlueIvy_
Για τις μετεγγραφές με οικονομικά κριτήρια τι ισχύει και πως γίνεται η όλη διαδικασία; Ας με διαφωτίσει κάποιος

Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο να κατατοπιστείς (έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο πάνω-κάτω η ίδια είναι).
https://www.minedu.gov.gr/publicatio..._2018-2019.pdf

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσαν κάποιο συγκεκριμένο λογο; έμαθες ποτέ;

Δεν δίνουν εξήγηση! Το πιο πιθανό είναι ότι εφόσον έχεις 0 μόρια, δεν αποδέχονται τη μετεγγραφή σου για να μην επιβαρυνθούν με περισσότερους φοιτητές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 15-06-19 στις 11:27. Αιτία: AutoMerge
1
Παράθεση

Harry

Νεοφερμένος

O Harry έγραψε: στις 11:34, 15-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Δεν δίνουν εξήγηση! Το πιο πιθανό είναι ότι εφόσον έχεις 0 μόρια, δεν αποδέχονται τη μετεγγραφή σου για να μην επιβαρυνθούν με περισσότερους φοιτητές.
Μιλώντας για ενα τμημα της επαρχίας, οπου υπάρχει σχετική διαρροή σε σχέση με την Αθήνα, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες; Επιπλέον, έχω γενικοτερα το δικαιωμα να κάνω αίτηση εκτος της Περιφέρειας Αττικής, απ όπου είμαι;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 12:07, 15-06-19:

Μιλώντας για ενα τμημα της επαρχίας, οπου υπάρχει σχετική διαρροή σε σχέση με την Αθήνα, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες; Επιπλέον, έχω γενικοτερα το δικαιωμα να κάνω αίτηση εκτος της Περιφέρειας Αττικής, απ όπου είμαι;

Κοίτα όσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή για οικονομικά κριτήρια, έχουν δικαίωμα να δηλώσουν 2 αντίστοιχα τμήματα, 2 διαφορετικών ΑΕΙ. Αυτό γίνεται επειδή αν δεν μπορέσει να μετεγγραφεί στο τμήμα μόνιμης κατοικίας του, τουλάχιστον να μπορεί να μετεγγραφεί σε ένα τμήμα που βρίσκεται πιο κοντά από ότι το τμήμα στο οποίο πέρασε. Με αυτή τη λογική νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση εκτός περιφέρειας Αττικής. Το θέμα είναι ότι με 0 μόρια κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι θα ολοκληρωθεί από το Πανεπιστήμιο η μετεγγραφή σου ακόμα κι αν το Υπουργείο σου τη δώσει (όπως είπε παραπάνω και ο Φώτης). Οπότε μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά να είσαι έτοιμος ότι μπορεί και να μην γίνει τελικά. Και πρόσεχε ο,τι και να γίνει μην διαγραφείς για κανένα λόγο από την τωρινή σχολή σου μέχρι να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η γραμματεία του νέου σου τμήματος προχωρήσει στην εγγραφή σου σ΄αυτό.
Παράθεση

Harry

Νεοφερμένος

O Harry έγραψε: στις 12:19, 15-06-19:

Κοίτα όσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή για οικονομικά κριτήρια, έχουν δικαίωμα να δηλώσουν 2 αντίστοιχα τμήματα, 2 διαφορετικών ΑΕΙ. Αυτό γίνεται επειδή αν δεν μπορέσει να μετεγγραφεί στο τμήμα μόνιμης κατοικίας του, τουλάχιστον να μπορεί να μετεγγραφεί σε ένα τμήμα που βρίσκεται πιο κοντά από ότι το τμήμα στο οποίο πέρασε. Με αυτή τη λογική νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση εκτός περιφέρειας Αττικής. Το θέμα είναι ότι με 0 μόρια κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι θα ολοκληρωθεί από το Πανεπιστήμιο η μετεγγραφή σου ακόμα κι αν το Υπουργείο σου τη δώσει (όπως είπε παραπάνω και ο Φώτης). Οπότε μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά να είσαι έτοιμος ότι μπορεί και να μην γίνει τελικά. Και πρόσεχε ο,τι και να γίνει μην διαγραφείς για κανένα λόγο από την τωρινή σχολή σου μέχρι να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η γραμματεία του νέου σου τμήματος προχωρήσει στην εγγραφή σου σ΄αυτό.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Να είσαι καλά!
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,976 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 13:01, 15-06-19:

Όχι ποτέ δεν μου είπαν τον λόγο.
Παράθεση

BlueIvy_

Απόφοιτος

H BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H BlueIvy_ έγραψε: στις 21:57, 18-06-19:

Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο να κατατοπιστείς (έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο πάνω-κάτω η ίδια είναι).
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf

Πείτε ας πούμε ότι πληρώ τις προυποθέσεις για το ακόλουθο κριτήριο.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του για το έτος 2018 δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κώδικα φορολογίας Εισοδήματος (μόρια 6)

Αυτό με τα 6 μόρια τι σημαίνει? Δηλαδη γράφω πανελλήνιες 17.000 και με τα 6 πάω 17.006??? Τι φάση εξηγήστε μου λίγο?
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 22:04, 18-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από BlueIvy_
Πείτε ας πούμε ότι πληρώ τις προυποθέσεις για το ακόλουθο κριτήριο.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του για το έτος 2018 δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κώδικα φορολογίας Εισοδήματος (μόρια 6)

Αυτό με τα 6 μόρια τι σημαίνει? Δηλαδη γράφω πανελλήνιες 17.000 και με τα 6 πάω 17.006??? Τι φάση εξηγήστε μου λίγο?
Διαφορετικα μορια μαζευεις απο τα κριτηρια μετεγγραφης. Πες τα με διαφορετικο ονομα να μην τα μπερδευεις με τα μορια πανελληνιων. π.χ εστω οτι τα μορια απο μετεγγραφη λεγονται ποντοι.
Αν εχει 20 θεσεις μετεγγραφης,οι 20 με τους περισσοτερους ποντους θα παρουν την μετεγγραφη.
Αν για την τελευταια θεση υπαρχουν δυο ατομα με ιδιο αριθμο ποντων,τοτε θα παρει μετεγγραφη οποιος μαζεψε περισσοτερα μορια στης πανελληνιες.
Παράθεση

Spyros

Νεοφερμένος

Ο Spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Spyros έγραψε: στις 23:33, 18-06-19:

Ρε παιδιά ποτε θα βγουν οι αντιστοιχίες ;;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια