Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το ήξερα από την αρχή δεν θα την δήλωνα


Οι αντιστοιχίες των σχολών είχαν βγει πριν τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των μηχανογραφικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλησπερα διαπιστωσα ενα λαθος στη μεταφραφη μου πηγα στο λινκ για αρση της αιτησης και μου βγαζει οταν παω να πατησω το εμαιλ το κωδικο των εξετασεων και τον αριθμο πρωτοκολλου οτι τα στοιχεια δεν ειναι εγκυρα εχω τρελαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα διαπιστωσα ενα λαθος στη μεταφραφη μου πηγα στο λινκ για αρση της αιτησης και μου βγαζει οταν παω να πατησω το εμαιλ το κωδικο των εξετασεων και τον αριθμο πρωτοκολλου οτι τα στοιχεια δεν ειναι εγκυρα εχω τρελαθει


Ακολούθησες κατά γράμμα τις οδηγίες της παραγράφου 3.13 του εγχειριδίου χρήσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ακολούθησες κατά γράμμα τις οδηγίες της παραγράφου 3.13 του εγχειριδίου χρήσης;


ναι μαλλον κατι συμβαινει με το email το προσωπικο email δεν εννοει ..εαν παρω τη δευτερα στο υπουργειο δε θα μπορω να το αλλαξω υπαρχει περιπτωση να χασω τη μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι. Αν παρω την μεταγραφη για το τμημα της Αθηνας, μετα γινεται να ξανα κανω αιτηση για αμοιβαια μετεγγραφη με καποιον φοιτητη και να ξαναγυρισω πισω στη "παλια" μου σχολη στη Πατρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι. Αν παρω την μεταγραφη για το τμημα της Αθηνας, μετα γινεται να ξανα κανω αιτηση για αμοιβαια μετεγγραφη με καποιον φοιτητη και να ξαναγυρισω πισω στη "παλια" μου σχολη στη Πατρα ;


΄Οχι επειδή η αμοιβαία μετεγγραφή δεν επιτρέπεται από και προς τα Πανεπιστήμια των Ν. Αττικής και Θεσσαλονίκης (Ν. 4274/2014 άρθρο 47 παρ. 5, ΦΕΚ 147 τ. Α’). Δες εδώ: https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/10135-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-2017-2018

ναι μαλλον κατι συμβαινει με το email το προσωπικο email δεν εννοει ..εαν παρω τη δευτερα στο υπουργειο δε θα μπορω να το αλλαξω υπαρχει περιπτωση να χασω τη μεταγραφη?


Ναι, το προσωπικό email εννοεί. Μην ανησυχείς μέχρι τις 19 Οκτωβρίου που λήγει η ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων, έχεις αρκετές ημέρες στη διάθεσή σου για να το τακτοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια γινεται να παρει καποιος μετεγγραφη και μετα να μην παει; Να συνεχισει δηλαδη στο τμημα που ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sakisdr

Νεοφερμένος

Ο Sakisdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν θέλεις να κάνεις αίτηση μετεγγραφής στον τόπο που φοιτά ο αδελφός σου, πατάς το κουμπί "αίτηση μετεγγραφής" και συνεχίζεις. Ο αδελφός σου του οποίου τα στοιχεία δήλωσες, είναι απαραίτητο να μπει κι αυτός στο ηλεκτρονικό σύστημα και να κάνει δήλωση αποποίησης μετεγγραφής πατώντας το κουμπί "αποποίηση μετεγγραφής". Αν ο αδελφός σου δεν το κάνει, η αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη. Απλά είναι, πού μπερδεύεσαι;


Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η αποποίηση μετεγγραφής του αδερφού πρέπει να γίνει πριν την οριστικοποίηση της αίτησης μετεγγραφήΣ ή μετά την οριστικοποίηση; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η αποποίηση μετεγγραφής του αδερφού πρέπει να γίνει πριν την οριστικοποίηση της αίτησης μετεγγραφήΣ ή μετά την οριστικοποίηση; Ευχαριστώ.


Οριστικοποιείς την αίτηση μετεγγραφής σου και αμέσως μετά μπαίνει ο αδελφός σου στο σύστημα και κάνει την αποποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolagameon

Νεοφερμένος

Η Lolagameon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας , θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με τις πιθανοτητες της περιπτωσης μου για αποκτηση μετεγγραφης. Συγκεκριμενα συγκεντρωνω 6 μορια απο τα οικονομικα κριτηρια(εισοδημα μικροτερο των 3000). Θεωρειτε οτι υπαρχουν πιθανοτητες μετεγγραφης μου απο τη Νομικη Κομοτηνης στη νομικη Θεσσαλονικης;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sakisdr

Νεοφερμένος

Ο Sakisdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οριστικοποιείς την αίτηση μετεγγραφής σου και αμέσως μετά μπαίνει ο αδελφός σου στο σύστημα και κάνει την αποποίηση.


Ευχαριστώ :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια, η αδερφη μου που προσπαθησε να κανει μετεγγραφη για αδερφια φοιτητες την πεταει εξω λεγοντας οτι το κατα κεφαλην εισοδημα ξεπερναει τις 12.500 ενω μετα βιας φτανει τις 9.000 κι αυτο ειναι σιγουρο. Θα παρουμε τηλεφωνο τη δευτερα να ρωτησουμε αλλα το αγχος μας εχει φτασει στο Θεο. Ξερει κανεις μηπως τιποτα γι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια, η αδερφη μου που προσπαθησε να κανει μετεγγραφη για αδερφια φοιτητες την πεταει εξω λεγοντας οτι το κατα κεφαλην εισοδημα ξεπερναει τις 12.500 ενω μετα βιας φτανει τις 9.000 κι αυτο ειναι σιγουρο. Θα παρουμε τηλεφωνο τη δευτερα να ρωτησουμε αλλα το αγχος μας εχει φτασει στο Θεο. Ξερει κανεις μηπως τιποτα γι αυτο?


Υπολογίζεται το τεκμαρτό εισόδημα (των περιουσιακών της στοιχείων (τι κινητά και ακίνητα έχει στο όνομά της) και των εξόδων διαβίωσης και συντήρησης αυτών (πόσα λεφτά ξόδεψε για να ζήσει και για να τα συντηρήσει),τυχόν αγορών διαφόρων κινητών και ακινήτων) και όχι το πραγματικό. Μήπως αυτός είναι ο λόγος.΄Οπως και να έχει νομίζω ότι καλύτερα να απευθυνθείτε στον φοροτεχνικό σας ή στην Εφορία για να σας εξηγήσει και όχι στο Υπουργείο. Το Υπουργείο δεν έχει ανάμειξη σ΄αυτό αφού ο έλεγχος των εισοδηματικών κριτηρίων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. Ο,τι τους βγάζει, αυτό βλέπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπολογίζεται το τεκμαρτό εισόδημα (των περιουσιακών της στοιχείων (τι κινητά και ακίνητα έχει στο όνομά της) και των εξόδων διαβίωσης και συντήρησης αυτών (πόσα λεφτά ξόδεψε για να ζήσει και για να τα συντηρήσει),τυχόν αγορών διαφόρων κινητών και ακινήτων) και όχι το πραγματικό. Μήπως αυτός είναι ο λόγος.΄Οπως και να έχει νομίζω ότι καλύτερα να απευθυνθείτε στον φοροτεχνικό σας ή στην Εφορία για να σας εξηγήσει και όχι στο Υπουργείο. Το Υπουργείο δεν έχει ανάμειξη σ΄αυτό αφού ο έλεγχος των εισοδηματικών κριτηρίων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. Ο,τι τους βγάζει, αυτό βλέπουν.

Ευχαριστώ παρα πολύ απλά η εγκυκλιος αναφερει ξεκαθαρα με κεφαλαια γραμματα οτι εχουν δικαιωμα μετεγγραφης τα αδερφια των οποιων το κατα κεφαλην εισοδημα στη προηγουμενη φορολογικη δηλωση (2017) δεν υπαιρβαινει τις 12.500€. Δεν επισημαινει ουτε ακινητα, ουτε τεκμαρτο εισοδημα ουτε τιποτα απο ολα αυτα. Πιστευω οτι επροκειτο για καποιο λαθος κι ευελπιστω να λυθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δεν κοιτάνε το τεκμαρτή εισόδημα για τις μετεγγραφές αδερφών, κοιτάνε το εισόδημα του 2017. Έκανε ο αδερφός μου αίτηση και εγώ αποποίηση σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά με 6 μόρια έχω ελπίδες για οικονομικό ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ; Έχω αγχωθεί :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν κοιτάνε το τεκμαρτή εισόδημα για τις μετεγγραφές αδερφών, κοιτάνε το εισόδημα του 2017. Έκανε ο αδερφός μου αίτηση και εγώ αποποίηση σήμερα.
Ακριβως αυτο αλλα η αδερφη μου δεν μπορει να κανει αιτηση γιατι μας εμποδιζει το συστημα ισχυριζομενο οτι η φορολογικη μας δηλωση περυσι υπερεβη τις 12.500€ κατα κεφαλην, που ειναι αναληθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ακριβως αυτο αλλα η αδερφη μου δεν μπορει να κανει αιτηση γιατι μας εμποδιζει το συστημα ισχυριζομενο οτι η φορολογικη μας δηλωση περυσι υπερεβη τις 12.500€ κατα κεφαλην, που ειναι αναληθες!
λογικα εβαλες αφμ της μητερας και του πατερα σου? μηπως αυτα μαζι και τα 2 ξεπερνουν το οριο? αλλιως δεν ξερω τι γινεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δυστυχώς αλλά κάνετε λάθος και θα απογοητευτείτε εάν θεωρείτε ότι προκειμένου να υπολογισθεί το κατά κεφαλήν εισόδημα λαμβάνεται οπωσδήποτε υπόψη το δηλωθέν εισόδημα. Συνήθως λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα επιβολής εισφοράς ή το τεκμαρτό. Συγκεκριμένα λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό που αναφέρεται στη φορολογική δήλωση είτε αυτό είναι το τεκμαρτό, είτε το πραγματικό είτε το εισόδημα επιβολής εισφοράς. Και εννοείται αθροιστικά και των δύο γονέων και γενικά όλων των μελών που αναφέρονται στη φορολογική δήλωση ακόμα και αν αυτά είναι προστατευόμενα αλλά έχουν εισόδημα είτε πραγματικό είτε τεκμαρτό.
Και αυτό είναι πολύ σοφό και φρενάρει κάπως τη φοροδιαφυγή η οποία δεν μας αφορά στην προκειμένη περίπτωση.
Η ουσία είναι ότι λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό της φορολογικής δήλωσης.
Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό καθώς πέρυσι πήρα μετεγγραφή και το εισόδημά μας υπολογίσθηκε έτσι ακριβώς όπως προανέφερα.
Αυτό μπορεί να σας το διαβεβαιώσει και ο λογιστής της οικογένειάς σας ή τέλος πάντων ένας φοροτεχνικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δυστυχώς αλλά κάνετε λάθος και θα απογοητευτείτε εάν θεωρείτε ότι προκειμένου να υπολογισθεί το κατά κεφαλήν εισόδημα λαμβάνεται οπωσδήποτε υπόψη το δηλωθέν εισόδημα. Συνήθως λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα επιβολής εισφοράς ή το τεκμαρτό. Συγκεκριμένα λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό που αναφέρεται στη φορολογική δήλωση είτε αυτό είναι το τεκμαρτό, είτε το πραγματικό είτε το εισόδημα επιβολής εισφοράς. Και εννοείται αθροιστικά και των δύο γονέων και γενικά όλων των μελών που αναφέρονται στη φορολογική δήλωση ακόμα και αν αυτά είναι προστατευόμενα αλλά έχουν εισόδημα είτε πραγματικό είτε τεκμαρτό.
Και αυτό είναι πολύ σοφό και φρενάρει κάπως τη φοροδιαφυγή η οποία δεν μας αφορά στην προκειμένη περίπτωση.
Η ουσία είναι ότι λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό της φορολογικής δήλωσης.
Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό καθώς πέρυσι πήρα μετεγγραφή και το εισόδημά μας υπολογίσθηκε έτσι ακριβώς όπως προανέφερα.
Αυτό μπορεί να σας το διαβεβαιώσει και ο λογιστής της οικογένειάς σας ή τέλος πάντων ένας φοροτεχνικός.

Οταν συμπληρωσεις τα ΑΦΜ των γονεων σου βγαζει σε ποια κατηγορια εισαι.Προσωπικα γω και ο αδερφος μου ανηκουμε στην 0-5000 κατηγορια.Το οριο ειναι 12.500,τωρα το τεκμαρτο μας ειναι κατω του 12.500.Ολοι παντως λλενε οτι κοιτανε το εισοδημα του περσινου ετους.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top