Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
οι μετεγγραφές αδελφών φοιτητών ποτε λέτε να βγούν, γιατί αργούν τόσο πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι μετεγγραφές αδελφών φοιτητών ποτε λέτε να βγούν, γιατί αργούν τόσο πολύ?


Οι μετεγγραφές θα γίνουν σύμφωνα 1) με αυτήν την περσινή εγκύκλιο https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ_2017-99Ω94653ΠΣ-8ΤΙ.pdf και με τις φετινές μετατροπές που θα υπάρξουν. Λέγεται ότι θα αυξηθεί η μοριοδότηση, από 5 σε 6 μόρια, των οικογενειών με πολύ χαμηλά εισοδήματα (0-3.000 ευρώ κατά κεφαλήν), προκειμένου να χορηγηθεί το δικαίωμα μετεγγραφής στους δικαιούχους φοιτητές επειδή σε πολλά τμήματα ΑΕΙ, η βάση μετεγγραφής διαμορφώνεται σε 6 μόρια, με αποτέλεσμα φοιτητές που συγκεντρώνουν μόρια ΜΟΝΟ από το χαμηλό εισόδημα (ανώτατο 5 μόρια σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο) και χωρίς λοιπά κοινωνικά κριτήρια να μην μπορούν να μετεγγραφούν και 2) με αυτήν την υπουργική απόφαση https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Υ.Α_αδέρφια_signed.pdf που αφορά τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές.
Η εγκύκλιος των μετεγγραφών θα δημοσιευθεί όταν ολοκληρωθεί η εισαγωγή και η εγγραφή στα ΑΕΙ όλων των κατηγοριών των υποψηφίων. Να φανταστείς μόλις σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Οι μετεγγραφές θα γίνουν σύμφωνα 1) με αυτήν την περσινή εγκύκλιο https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3_%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%95%CE%93%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%A9%CE%9D_2017-99%CE%A994653%CE%A0%CE%A3-8%CE%A4%CE%99.pdf και με τις φετινές μετατροπές που θα υπάρξουν. Λέγεται ότι θα αυξηθεί η μοριοδότηση, από 5 σε 6 μόρια, των οικογενειών με πολύ χαμηλά εισοδήματα (0-3.000 ευρώ κατά κεφαλήν), προκειμένου να χορηγηθεί το δικαίωμα μετεγγραφής στους δικαιούχους φοιτητές επειδή σε πολλά τμήματα ΑΕΙ, η βάση μετεγγραφής διαμορφώνεται σε 6 μόρια, με αποτέλεσμα φοιτητές που συγκεντρώνουν μόρια ΜΟΝΟ από το χαμηλό εισόδημα (ανώτατο 5 μόρια σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο) και χωρίς λοιπά κοινωνικά κριτήρια να μην μπορούν να μετεγγραφούν και 2) με αυτήν την υπουργική απόφαση https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%A5.%CE%91_%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CF%81%CF%86%CE%B9%CE%B1_signed.pdf που αφορά τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές.
Η εγκύκλιος των μετεγγραφών θα δημοσιευθεί όταν ολοκληρωθεί η εισαγωγή και η εγγραφή στα ΑΕΙ όλων των κατηγοριών των υποψηφίων. Να φανταστείς μόλις σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων.


Πέρυσι πάντως οι μεταγραφές με μόριοδοτηση βγήκαν 5 Οκτώβρη..μακαρι να βάλουν μαζί και την κατηγορία αδελφών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όταν υπάρχουν φιλοξενούμενο μέλος (ο αδερφός μου,24χρονων) προστίθεται στην διαιιρεση για το κατά κεφαλήν εισόδημα η μόνο τα προστατευομενα μέλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν υπάρχουν φιλοξενούμενο μέλος (ο αδερφός μου,24χρονων) προστίθεται στην διαιιρεση για το κατά κεφαλήν εισόδημα η μόνο τα προστατευομενα μέλη;


Αν ο αδελφός σου εμφανίζεται στη φορολογική δήλωση των γονιών σου ως εξαρτώμενο μέλος ή αν είναι υπόχρεος στην υποβολή της δικής του φορολογικής δήλωσης αλλά διαμένει μόνιμα στην οικογενειακή κατοικία, προστίθεται κανονικά στη διαίρεση όμως αν έχει προσωπικά εισοδήματα, προστίθενται κι αυτά στο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν ο αδελφός σου εμφανίζεται στη φορολογική δήλωση των γονιών σου ως εξαρτώμενο μέλος ή αν είναι υπόχρεος στην υποβολή της δικής του φορολογικής δήλωσης αλλά διαμένει μόνιμα στην οικογενειακή κατοικία, προστίθεται κανονικά στη διαίρεση όμως αν έχει προσωπικά εισοδήματα, προστίθενται κι αυτά στο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα.

Για να καταλάβω και να είμαι σιηουρη... Ο αδερφός μου έχει προσωπικά εισοδήματα και στην φορολογική δήλωση των γονιών εμφανίζεται ως φιλοξενούμενος. Το εισοδημα,λοιπόν,του αδερφό μου προστιθεται στο εισόδημα των γονιών και το το τελικό ποσό το διαιρώ με το 4 (τα μέλη της οικογένειας) έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μαρία, και εσύ μεταγραφή περιμένεις? Αδελφών η μοριοδοτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μαρία, και εσύ μεταγραφή περιμένεις? Αδελφών η μοριοδοτηση?


Ναι περιμένω να κάνω την αίτηση μου για τις μετεγγραφές με μοριοδοτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να καταλάβω και να είμαι σιηουρη... Ο αδερφός μου έχει προσωπικά εισοδήματα και στην φορολογική δήλωση των γονιών εμφανίζεται ως φιλοξενούμενος. Το εισοδημα,λοιπόν,του αδερφό μου προστιθεται στο εισόδημα των γονιών και το το τελικό ποσό το διαιρώ με το 4 (τα μέλη της οικογένειας) έτσι;


Ναι. Εγώ σύμφωνα με την περσινή εγκύκλιο, έτσι το καταλαβαίνω! Να ξέρεις ότι ο έλεγχος των εισοδηματικών κριτηρίων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. Επίσης υπολογίζεται το τεκμαρτό και όχι το πραγματικό εισόδημα. Αν θέλεις μπορείς να απευθυνθείς στον φοροτεχνικό σας, να σου τα εξηγήσει αναλυτικά ώστε να ξέρεις αν δικαιούσαι μετεγγραφή και αν ναι σε ποια κατηγορία ανήκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
εγω θα παω συμφωνα με την εγκυκλιο των αδελφων.....περιμενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Οι βάσεις 2018 επαναληπτικων έχουν βγει? Λέτε να αργούν γιαυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι βάσεις 2018 επαναληπτικων έχουν βγει? Λέτε να αργούν γιαυτό?


Βγήκαν αυτές οι βάσεις την προηγούμενη βδομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την μεταγραφη..οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι εχουν διαζυγιο αλλα εγω ημουν ενηλικος και δεν υπαρχει επιελεια απλως ειμαι προστατευομενο μελος στο πατερα μου ζω μαζι του στο εισοδημα δε θα πρεπει να βαλλω μονο του πατερα μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ahmetch

Νεοφερμένος

Ο ahmetch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γινεται να παρει καποιος μετεγγραφη και μετα να μην παει; Εννοω να μην καταθεσει τα δικαιολογητικα του στη σχολη υποδοχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την μεταγραφη..οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι εχουν διαζυγιο αλλα εγω ημουν ενηλικος και δεν υπαρχει επιελεια απλως ειμαι προστατευομενο μελος στο πατερα μου ζω μαζι του στο εισοδημα δε θα πρεπει να βαλλω μονο του πατερα μου ?

Αν είσαι προστατευμενο μέλος και ζεις με τον πατέρα σου, νομίζω μόνο του πατέρα σου το εισόδημα μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariamarymaria

Νεοφερμένος

Η Mariamarymaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μόλις κάνω την αίτηση μου, μου βγάζει αυτόματα το σύστημα σε ποια κατηγορία ανηκω; Πχ αν ανήκω στην κατηγορία των 3000€ με 6 μόρια η αν ανήκω στην κατηγορια 3001-6000 με 4 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αύριο ... Μαζί και τα αδέλφια.. . Επιτέλους βάλανε μυαλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Συγνώμη εγώ από αύριο μπορώ να κάνω αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depfour

Νεοφερμένος

Η depfour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας , διάβασα την εγκύκλιο κ θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει κ πολύ: οι συνολικεσ μετεγγραφές με μοριοδότηση είναι 15% του αριθμού εισακτέων του τμήματος . Το ίδιο ισχύει και για τα αδέρφια φοιτητές; Ή εκείνοι παίρνουν όλοι μετεγγραφή ανεξαιρέτως και χωρίς κάποιο αριθμητικό περιορισμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Εγώ που δεν έχω μοριοδότηση μπορώ να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top