Βουλή των Εφήβων 2012

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Να 'σαι καλά! Επίσης! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα και εγώ με θέμα "Εκπαίδευση ελληνοπαίδων εξωτερικού". Κατά τη γνώμη μου ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο ανέπτυξα με 300 ακριβώς λέξεις, η αλήθεια όμως είναι ότι θα ήθελα πολλές λέξεις ακόμα. Οι συμμετοχές από το μικρό μου λύκειο ήταν 13 και ο νομός εκλέγει 2 :whistle:

Και καλή μας επιτυχία :D

Ωωω πολύ ενδιαφέρον θέμα :thumbup: ..Και γω ήθελα περισσότερες λέξεις αλλά τι να κάνουμε! Μόνο 2? Καλά που μένεις? :worry:

Επίσης! Καλή σου επιτυχία!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ανδρούσα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να 'σαι καλά! Επίσης! ;)
Σε ευχαριστω πολυ! Μακαρι να συναντηθουμε στη Βουλη!!:D:P;)
Που μενεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Νομο Λασιθίου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ανδρούσα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αααα! Μαλιστα! Εγω ειμαι απο Μεσσηνια! Τι να πω; Ποτε δν ξερει κανεις! Θελω πολυ παντως να παω στη Βουλη! Με ενδιαφερει και η πολιτικη!!!;):P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Νομο Λασιθίου :)
Ααα! ίντα κάμεις ωρέ σύντεκνε? :P Χαχαχα...όπως και να χει δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...μακάρι να τα πούμε στη Βουλή! ;)
Αααα! Μαλιστα! Εγω ειμαι απο Μεσσηνια! Τι να πω; Ποτε δν ξερει κανεις! Θελω πολυ παντως να παω στη Βουλη! Με ενδιαφερει και η πολιτικη!!!;):P:D

Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου αρκεί να μη γίνεις σαν τα μούτρα τους! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ανδρούσα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
:)
Ααα! ίντα κάμεις ωρέ σύντεκνε? :P Χαχαχα...όπως και να χει δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...μακάρι να τα πούμε στη Βουλή! ;)


Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου αρκεί να μη γίνεις σαν τα μούτρα τους! :thumbup:
Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο!;):):) Μην ξεχναμε οτι και οι βουλευτες σε νεοτερη ηλικια ηταν εκεινοι που εριξαν τη Χουντα! Θεωρω ομως οτι εχω ανθρωπους στη ζωη μου που αν ξεφυγω θα με επαναφερουν στν αρχικη μου κατασταση!

Νομο Λασιθίου :)
Τα περσινα αποτελεσματα για το νομο Λασιθιου! 75 συμμετεχοντες, 34 επιτυχοντες, 2 τακτικοι βουλευτες και 2 αναπληρωματικοι! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ πάντως πέρσυ ήμουν στους επιτυχόντες και είχα γράψει για την Ευθανασία. Γενικά παιδιά αυτό που είναι κανόνας είναι να επιλέγεται και θέματα μη συνηθισμένα και τρόπους ανάπτυξεις. Ποιήματα, σουρεαλιστικά στοιχεία, παροιμίες και ρητά είναι πολύ καλές επιλογές για να ξεχωρίσει το γραπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μην ξεχναμε οτι και οι βουλευτες σε νεοτερη ηλικια ηταν εκεινοι που εριξαν τη Χουντα

Ναι είμαι σίγουρος ότι αυτός αγωνίστηκε για να πέσει η χούντα:



έφαγε 1 τόνο αρνί, έκλασε και πάει η χούντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είχα συμμετάσχει και εγώ με το κείμενο μου για την Βουλή των εφήβων.
Στην προσπάθεια βέβαια να γράψω κάτι αρκούντως πρωτότυπο και να ξεφύγω από τα τετριμμένα θέματα, αποφάσισα να αναλύσω το ζήτημα της δυσκοιλιότητας. Εξάλλου, θα ήταν κάτι πολύ βοηθητικό για τους βουλευτές μας που είναι πασιφανές πως υποφέρουν από αυτή την άγνοια για το βιολογικό αυτό φαινόμενο.

Αφού αναλύθηκε λοιπόν το χέσιμο ως βιολογικός καθαρισμός του οργανισμού μέσω του παχέως εντέρου, αποπειράθηκα να εξηγήσω το φαινόμενο της δυσκοιλιότητας στους βουλευτές και να το προσθέσω ως σημαντικότατο αίτιο δημιουργίας τετραπέρατης μπυροκοιλιάς. Ασκησα επίσης σφοδρότατη κριτική στα σουβλάκια που τους ταϊζουν στη Βουλή θεωρώντας επιοικώς απαράδεκτο να τους παχαίνουν σαν βόδια σε βουστάσιο, αντί να τους προσθέσουν λίγο ποντικοφάρμακο δίνοντας με αυτό τον τρόπο λόγο στους πολίτες να γιορτάσουν.

Προς το τέλος, έγινε εκτενής αναφορά σε μια σειρά προτάσεων ειδικότερα προς τον κύριο Πάγκαλο και τον κύριο Βενιζέλο για αντιμετώπιση τόσο της δυσκοιλιότητας όσο και των περιττών κιλών. Τους τόνισα πως δεν είναι δυνατόν να γκαρίζουν για τα άδεια ταμεία του ελληνικού δημοσίου όταν όλα τα χρήματα του ελληνικού λαού δαπανώνται για να αντικατασταθούν οι καρέκλες που σπάνε από τα κιλά τους κάθε φορά που συνεδριάζει η Βουλή. Ούτε βεβαίως που σε λίγο δεν θα μπορούνε να περπατήσουν και θα πρέπει να ναυλωθεί ειδικός γερανός για να τους μεταφέρει. Ως ριζική λύση αντιμετώπισης των κιλών προτάθηκε σάουνα σε θάλαμο χημικών -κατά προτίμηση δακρυγόνων CN/CS- ειδάλλως, ο πεινασμένος λαός προτείνει δημόσιο σούβλισμα στην πλατεία Συντάγματος για να χορτάσει, παρουσία ορχήστρας κρουστών η οποία θα κρούει μεταλλικά ματσούκια σε κεφάλια οργάνων δημόσιας τάξης όπως ΜΑΤ ή ΔΕΛΤΑδες.

Ήταν ένα εκπληκτικό κείμενο.
Εν τέλει όμως με κόψανε, γιατί λέει είχα κάνει ένα λαθάκι στην εξήγηση της αφόδευσης. :(
(γαμώτο, έπρεπε να διαβάζω Βιολογία στο Λύκειο :mad::mad::mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.irene

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
hello guys!!κι εγώ έγραψα .. αλήθεια θα είναι με κλήρωση; :O κρίμααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
hello guys!!κι εγώ έγραψα .. αλήθεια θα είναι με κλήρωση; :O κρίμααα

No greeklish here! ;)


Θα σε ρωτούσα στο chat αλλά εκείνη τη στιγμή βγήκες! Το θέμα σου? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

C.irene

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
με ελληνικά γράφω συνήθως .. απλά έτυχε τώρα να έχω αγγλικά.. έγραψα για τον καταναλωτισμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
με ελληνικά γράφω συνήθως .. απλά έτυχε τώρα να έχω αγγλικά.. έγραψα για τον καταναλωτισμό..

Ωραία! Καλή επιτυχία και μακάρι να τα πούμε στη Βουλή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εμείς θα γράψουμε αύριο!!!:) Θα γράψω για την παιδεία! Ξέρω, πρωτότυπο σε καμία περίπτωση δεν είναι, αλλά θέλω να βγάλω όσα έχω μέσα μου,δεν αντέχω άλλο!! Αν και αμφιβάλλω αν θα τα διαβάσει κανένας, ή θα τους δώσουν σημασία..:(:worry:

Σας ζηλευω μαθητουδια, γραψετε από καρδιάς ότι νιώθετε και θα εκτιμηθεί και θα σας καλέσουν και θα πάτε Αθήνα 4 μερούλες και θα περάσετε τζάμι.
ενας πρόσφατα απόφοιτος ΑΕΙ, 25χρονών, στην αρχή της επαγγελματκής πορείας σας τα λέει αυτά.
Εγω το 2003 πήγα πρώτη φορά ως εκπρόσωπος του σχολείου μου από νομό Κορινθίας γραφοντας για " τις δυσκολίες επιλογής κατεύθυνσης σπουδών και επαγγελματος στην Β' Λυκείου (τότε διναμε και στην Β Πανελληνιες) ". Περσι που διαβασα την φωτοτυπημενη εκδοχή της πρωτότυπης έκθεσης που εγραψα, εκτός του ότι συγκινήθηκα, είδα ότι τίποτα σχεδόν δεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
ειχα νιωσει μεγαλη χαρά όταν με κάλεσαν και την επόμενη χρονια έδωσα καποιες συμβουλες σε μια φίλη από το σχολείο μου που επίσης την καλεσαν στην επόμενη σύνοδο !

Κρατησα καποιες επαφες με τα παιδια της τότε συνόδου για χρόνια ! τωρα με το φατσοβιβλίο ίσως τους ξαναβρώ .
επισης μου εστελναν ευεχετήριες κάρτες , πρακτικά συνόδων και βιντεοκασέτες των εκδηλώσεων της χρονιάς που πήγα (2003).

Αξίζει τον κόπο πιστέψτε με, και εννοείται πως το γραφω με υπερηφάνια στις δεξιότητες/εμπειριες του βιογραφικού μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε αφήστε παγκοσμιοποιήσεις και καταναλωτισμούς και πιάστε ένα θέμα της προκοπής δεν είναι πανελλήνιες να παπαγαλίζεις ιδέες ό,τι θέλει ο καθένας γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.irene

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο καταναλωτισμός πρώτον είναι ένα θέμα που ήθελα να γράψω κι ας μην το έχουμε αναλύσει στο σχολείο ( είναι από τα θέματα της τρίτης ) και δεύτερον νομίζω είναι ένας σημαντικός παράγοντας που οδηγήθηκε η Ελλάδα σε αυτό το σημείο,οπότε το θεώρησα ένα από τα πιο σημαντικά θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ρε αφήστε παγκοσμιοποιήσεις και καταναλωτισμούς και πιάστε ένα θέμα της προκοπής δεν είναι πανελλήνιες να παπαγαλίζεις ιδέες ό,τι θέλει ο καθένας γράφει.

Αν η αναφορά σε τέτοια θέματα δεν είναι στα στενά φροντιστηριακά πλαίσια, αλλά εκφράζουν δημιουργικά τις απόψεις και τους προβληματισμούς του καθενός, νομίζω πως δεν αποτελεί μεμπτό. Λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε σας κάνω κύρηγμα μωρέ ούτε μπορώ να σας πω τι είναι μεμπτό και τι όχι, απλά δε μου φαίνεται λογικό 16χρονα να επιδιώκουν να γράφουν για τέτοια θέματα ( κι ούτε 18χρονα φυσικά ). εγώ θα θελα να πάρω κάτι πιο light, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Δε σας κάνω κύρηγμα μωρέ ούτε μπορώ να σας πω τι είναι μεμπτό και τι όχι, απλά δε μου φαίνεται λογικό 16χρονα να επιδιώκουν να γράφουν για τέτοια θέματα ( κι ούτε 18χρονα φυσικά ). εγώ θα θελα να πάρω κάτι πιο light, δεν ξέρω.

Γιατί τι είμαστε και δεν επιδιώκουμε να γράψουμε τέτοια πράγματα? Μην ακούω βλακείες...δεν γράφουμε ολόκληρο βιβλίο ή δοκίμιο..απλά γράφουμε για την άποψη μας πάνω σε ένα θέμα που μας προβληματίζει και προτείνουμε τρόπους αντιμετώπισης.Στην ουσία ότι κάνουμε και στο μάθημα της Έκφρασης Έκθεσης ακόμη και στην καθημερινή μας ζωή με γνωστούς-φίλους-γονείς κλπ.
Και δεν είμαστε αναίσθητα ..καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι γίνεται γύρω μας παντού.Σε πολιτικό-κοινωνικό-οικονομικό-πολιτιστικό-ανθρωπιστικό επίπεδο.Γι αυτό και γράψαμε και στη Βουλή των Εφήβων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top