Μειώσεις έως 15% στα δίδακτρα φροντιστηρίων

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σε «κούρεμα» των διδάκτρων, έως και 15%, προχωρεί άμεσα η Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος (ΟΕΦΕ), σε μία προσπάθεια να συγκρατήσει το μαθητικό πληθυσμό στα φροντιστήρια που, λόγω της οικονομικής κρίσης, μειώθηκε κατά μέσο όρο 20% φέτος. Μάλιστα, οι απώλειες θα ήταν διπλάσιες εάν δεν είχε μετακινηθεί σημαντικό μέρος των μαθητών από τα ιδιαίτερα μαθήματα στα φροντιστήρια.
Η μείωση των εγγραφών στα φροντιστήρια ήταν μεγαλύτερη στις μικρότερες τάξεις -από 10% έως 15% στη Β΄ Λυκείου και έως και 40% στην Α΄ Λυκείου- και λιγότερο τη Γ΄ Λυκείου, όπου οι μαθητές μπαίνουν στην τελική ευθεία για τη διεκδίκηση μιας θέσης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Επίσης, η κρίση «χτύπησε» περισσότερο τα φροντιστήρια στη βόρεια Ελλάδα σε σχέση με την Κρήτη, ενώ άγγιξε και τα πλούσια προάστια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.
Συνέδριο
Ειδικότερα, όπως ανακοίνωσε η ΟΕΦΕ στο πλαίσιο διεθνούς συνεδρίου που πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη, μέσα στο Μάιο που συγκροτούνται τα θερινά τμήματα στα φροντιστήρια προτίθεται να προχωρήσει σε μείωση των τιμοκαταλόγων της από 10% έως 15%. Ήδη, άλλωστε, από φέτος ο Σύλλογος Φροντιστών Αττικής (ΣΕΦΑ) έχει προχωρήσει σε μείωση των διδάκτρων σε σχέση με πέρυσι κατά 20%.
Σύμφωνα με την ΟΕΦΕ, η οικονομική κρίση έχει υποχρεώσει τους γονείς να «κόψουν» τα ιδιαίτερα μαθήματα για τα οποία ετησίως δαπανώνται περί τα 405 εκατ. ευρώ. Ειδικά σε ό,τι αφορά τα ακριβά ιδιαίτερα, η μείωση φθάνει έως και το 50% σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Την ίδια ώρα, όμως, φαίνεται ότι έχουν ανθήσει τα φθηνά ιδιαίτερα, ακόμη και των 5 ευρώ την ώρα, με αμφίβολα, ωστόσο, αποτελέσματα.
Η οικονομική κρίση, όμως, έχει αφήσει τα «σημάδια» της και στα φροντιστήρια. Οι αδύναμοι μαθητές οι οποίοι προέρχονται από οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα και στοχεύουν απλώς στην απόκτηση του απολυτηρίου λυκείου σταμάτησαν να παρακολουθούν μαθήματα στα φροντιστήρια στα οποία παραμένουν -πολλές φορές, όμως, και με αρκετά μεγάλα οφειλόμενα ποσά ακόμα και της προηγούμενης χρονιάς- οι πιο «επιμελείς» μαθητές που ενδιαφέρονται να εισαχθούν στο πανεπιστήμιο. Επίσης, λόγω της οικονομικής κρίσης περιορίστηκε η χρονική διάρκεια που πολλοί μαθητές παρακολουθούν φροντιστήριο -πλέον ξεκινούν μαθήματα μετά τα Χριστούγεννα- αλλά και ο αριθμός των μαθημάτων που επιλέγουν να λάβουν «έξτρα» βοήθεια.
Η «αριθμητική» των φροντιστηρίων
2.300 φροντιστήρια, εκ των οποίων τα 750 είναι στην Αθήνα, είναι μέλη της ΟΕΦΕ.
150.000 μαθητές παρακολουθούν φροντιστηριακά μαθήματα κάθε χρόνο.
20.000 εκπαιδευτικοί εργάζονται σε όλα τα φροντιστήρια.
162 εκατ. ευρώ είναι ο κύκλος εργασιών των φροντιστηρίων.



https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=112834768
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To ότι επίσημα τα φροντιστήρια βγάζουν πολλά λεφτά δεν σημαίνει ότι αντικατοπτρίζει και την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αμα καποιος εδινε για την γ λυκειου 400 ευρω τωρα θα δινει ας πουμε 400-400*0,15=340 ναι και λοιπον;; δηλ αμα εγω δεν ειχα 400 ευρω για να παω το παιδι μου φροντ τωρα εχω 340? απλως προκειται για μια διευκολυνση για αυτους που θα πηγαιναν ετσι κια λλιως. Πιστευω οτι αυτοι που δεν ειχαν λεφτα εξ αρχης να πανε ουτε τωρα θα πανε.
To ότι επίσημα τα φροντιστήρια βγάζουν πολλά λεφτά δεν σημαίνει ότι αντικατοπτρίζει και την πραγματικότητα.

δηλ δεν βγαζουν; οι ιδιοκτητες-διευθυντες στους καθηγητες δινουν κατι ψιχουλα. Τα παιδια ομως δινουν ενα σωρο λεφτα που πανε;; Στην φορολογια , για την οποια παρεπιμπτοντως δεν κοβουν αποδειξη για να σου κανουν μια αστεια εκπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
αμα καποιος εδινε για την γ λυκειου 400 ευρω τωρα θα δινει ας πουμε 400-400*0,15=340 ναι και λοιπον;; δηλ αμα εγω δεν ειχα 400 ευρω για να παω το παιδι μου φροντ τωρα εχω 340? απλως προκειται για μια διευκολυνση για αυτους που θα πηγαιναν ετσι κια λλιως. Πιστευω οτι αυτοι που δεν ειχαν λεφτα εξ αρχης να πανε ουτε τωρα θα πανε.

δηλ δεν βγαζουν; οι ιδιοκτητες-διευθυντες στους καθηγητες δινουν κατι ψιχουλα. Τα παιδια ομως δινουν ενα σωρο λεφτα που πανε;; Στην φορολογια , για την οποια παρεπιμπτοντως δεν κοβουν αποδειξη για να σου κανουν μια αστεια εκπτωση;

Σωστά και τα 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
.

δηλ δεν βγαζουν; οι ιδιοκτητες-διευθυντες στους καθηγητες δινουν κατι ψιχουλα. Τα παιδια ομως δινουν ενα σωρο λεφτα που πανε;; Στην φορολογια , για την οποια παρεπιμπτοντως δεν κοβουν αποδειξη για να σου κανουν μια αστεια εκπτωση;

Έχεις κάποιο συγγενή σε φροντιστήριο και εκφέρεις άποψη; Ισχύει ότι έξω από το χορό,πολλά τραγούδια λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα εξάλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αμα καποιος εδινε για την γ λυκειου 400 ευρω τωρα θα δινει ας πουμε 400-400*0,15=340 ναι και λοιπον;; δηλ αμα εγω δεν ειχα 400 ευρω για να παω το παιδι μου φροντ τωρα εχω 340?
Βασικά είναι τα πρώτα δείγματα ότι μπαίνουμε σε μία εποχή αποπληθωρισμού, κοινώς μία γενικευμένη τάση για μείωση των εισοδημάτων και των τιμών προϊόντων και υπηρεσιών. Εδώ και πολλούς μήνες έχουμε σοβαρή μείωση των εισοδημάτων, οπότε είναι επόμενο να παρατηρηθεί μείωση και στις τιμές. Αυτό δείχνει καθαρά ότι σαν χώρα είμαστε σε περίοδο ύφεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έχεις κάποιο συγγενή σε φροντιστήριο και εκφέρεις άποψη; Ισχύει ότι έξω από το χορό,πολλά τραγούδια λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα εξάλλου.

Δηλαδή τι θες να πείς; Ότι τα λειτουργικά έξοδα είναι μεγάλα; Ναι, είναι. Τεράστια αν θέλεις. Αλλά ξέρεις και τι άλλο είναι τεράστιο; Ο όγκος των μαθητών και των διδάκτρων.

Όταν θες 2-3 χιλιάρικα τον χρόνο για το φροντιστήριο ως μαθητής και στο φροντιστήριο έχει άλλους 100, για να μην πιάσω ένα πολύ μικρό ή ένα πολύ μεγάλο... Μιλάμε για τζίρο 200000-300000€. Από αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνουν τουλάχιστον τα μισά στους ιδιοκτήτες.

Θα καθόμουν να το αναλύσω περισσότερο, αλλά είναι ακόμη πολύ πρωί για να ασχολούμαι με οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
αμα καποιος εδινε για την γ λυκειου 400 ευρω τωρα θα δινει ας πουμε 400-400*0,15=340 ναι και λοιπον;; δηλ αμα εγω δεν ειχα 400 ευρω για να παω το παιδι μου φροντ τωρα εχω 340? απλως προκειται για μια διευκολυνση για αυτους που θα πηγαιναν ετσι κια λλιως. Πιστευω οτι αυτοι που δεν ειχαν λεφτα εξ αρχης να πανε ουτε τωρα θα πανε.

δηλ δεν βγαζουν; οι ιδιοκτητες-διευθυντες στους καθηγητες δινουν κατι ψιχουλα. Τα παιδια ομως δινουν ενα σωρο λεφτα που πανε;; Στην φορολογια , για την οποια παρεπιμπτοντως δεν κοβουν αποδειξη για να σου κανουν μια αστεια εκπτωση;
Οπως και να 'χει ειναι μια καποια διευκολυνση που θα βοηθησει πολλα παιδια πιστευω να πανε φροντιστηριο εστω στα πιο δυσκολα και απαιτητικα μαθηματα της κατευθυνσης τους. Αν επικαλουμενοι τα πολλα εξοδα ανεβαζαν τις τιμες τοτε θα τους κραζαμε... Το δευτερο που λες ισχυει εν μερει... Στο δικο μου φροντιστηριο οι καθηγητες βγαζουν πολλα, εχουν μεγαλη εμπειρια 20 και πλεον χρονων και ειναι παραλληλα πρωτα ονοματα για ιδιαιτερα ομως οι νεοι καθηγητες κανουν λιγες ωρες και παιρνουν ελαχιστα χρηματα με αποτελεσμα να μην μπορουν να επιβιωσουν μονο απο το φροντιστηριο. Οσο για τις αποδειξεις, και εγω και οσοι ξερω απο το φροντιστηριο μας κανανε εκπτωση περιπου 50 ευρω το μηνα και παιρνουμε κανονικα αποδειξη για το ποσο που πληρωνουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Επειδή πρόσφατα μου συζητούσα με μια συνάδελφο μου που σκεφτόταν να ανοίξει φροντιστήριο, χοντρικά μπορώ να πω ότι τα έξοδα ενός φροντιστηρίου είναι τα εξής:

Καθηγητές: 13€ την ώρα, τιμή που περιλαμβάνει και το ένσημό τους. Αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ένα φροντιστήριο που δουλεύει με 6 αίθουσες, που είναι γεμάτες επί 8 ώρες την μέρα, επί 5 μέρες την εβδομάδα, επί 4 εβδομάδες τον μήνα, επί 8 καθαρούς μήνες που δουλεύει το φροντιστήριο, πάμε στα 100.000

ΤΕΒΕ: Ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου υποχρεούται να πληρώνει ΤΕΒΕ για τον εαυτό του, για 12 μήνες τον χρόνο. 500 επί 12: 6.000.

Ενοίκιο: Εδώ παίζει σε ποιο μέρος είσαι, αλλά με 2500 τον μήνα μέσο όρο, έχουμε ένα κόστος 30.000€.

Θέρμανση: Επίσης σημαντικό σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι, αλλά αν πούμε ότι θες 1.500€ για 4 μήνες κρύο, έχουμε 6.000€

Ρεύμα/Τηλέφωνα/Υδρευση: Χοντρικά 400€ τον μήνα, 5.000 τον χρόνο.

Φθορές επίπλων, εξοπλισμού, θρανία, καρέκλες, φωτοτυπικά και λοιπές μαλακίες, ας πούμε 200€ τον μήνα, 2.500€ τον χρόνο.

Αναλώσιμα: Χαρτιά και μελάνια για εκτυπωτές και φωτοτυπικά, μαρκαδόροι, τετράδια, στυλό και ό,τι άλλο πάει ο νους σας, ας πούμε κι εδώ 2.500€ τον χρόνο.

Διάφορα άλλα έκτακτα έξοδα, όπως να αλλάξεις κάποιο μηχάνημα ή να το συντηρήσεις ή να το επισκευάσεις ή ό,τι άλλο, βάλτε κι εδώ ένα 3.000€ τον χρόνο.

Πιστόλια: Σημαντικό!!! Δεν πληρώνουν όλοι στα φροντιστήρια, έτσι; Υπολόγισε και ένα 10% των μαθητών ότι θα σε πιστολιάσει, αν έχεις 150 μαθητές δηλαδή, δεν θα σε πληρώσουν οι 15, άρα μιλάμε για ένα κόστος περίπου 30.000€.

Το σύνολο: 185 χιλιάρικα.

Αν τώρα μιλάμε για φροντιστήριο με 150 μαθητές, από τους οποίους πληρώνουν οι 120, και δεν είναι όλοι φυσικά Γ' Λυκείου για να πληρώνουν τα τριχίλιαρα, ας πούμε ότι οι μαθητές αποφέρουν έσοδα 210 με 220 χιλιάρικα στο φροντιστήριο.

Δηλαδή στον ιδιοκτήτη μένουν 25 με 35 χιλιάρικα τον χρόνο. Ή αλλιώς 2 με 3 χιλιάρικα τον μήνα, χωρίς να έχουν φορολογηθεί φυσικά.Μετά την φορολογία, υπολογίζουμε ενάμισο με δυόμιση χιλιάρικα.

Όλα αυτά, αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας. Αν οι ιδιοκτήτες είναι 2, do the math.

Επίσης, όλα αυτά, αν υποθέσουμε ότι το φροντιστήριο τρέχει. Γιατί αν το ανοίξεις τώρα, θέλεις και ένα σεβαστό ποσό για τον εξοπλισμό στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Έχεις κάποιο συγγενή σε φροντιστήριο και εκφέρεις άποψη; Ισχύει ότι έξω από το χορό,πολλά τραγούδια λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα εξάλλου.

Γενικώς έτσι είναι και συμφωνούμε...πες μας όμως μιας που απ'ότι φαίνεται το κατέχεις,που πηγαίνουν όλα αυτά τα χρήματα;
Γιατί εγώ το'ψαξα από'δω,το 'ψαξα από εκεί και δεν έβγαλα άκρη!

Καθηγητές: 13€ την ώρα, τιμή που περιλαμβάνει και το ένσημό τους. Αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ένα φροντιστήριο που δουλεύει με 6 αίθουσες, που είναι γεμάτες επί 8 ώρες την μέρα, επί 5 μέρες την εβδομάδα, επί 4 εβδομάδες τον μήνα, επί 8 καθαρούς μήνες που δουλεύει το φροντιστήριο, πάμε στα 100.000

Αστειεύεσαι έτσι;
Εδώ στο Τ.Ε.Ι. μας οι έκτακτοι καθηγητές,άνθρωποι με διδακτορικά και προϋπηρεσίες παίρνουν 11€ την ώρα και λένε κι ευχαριστώ,γιατί αλλού παίρνουν 8-9...
Ποια ένσημα;!Θαρρείς πως στην κοπέλα που κάνει π.χ. Έκθεση στο φροντιστήριο δίνουν ένσημα;!
Από τους καθηγητές βγάζουν λεφτά τα φροντιστήρια,μη λέτε ό,τι να'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αστειεύεσαι έτσι;
Εδώ στο Τ.Ε.Ι. μας οι έκτακτοι καθηγητές,άνθρωποι με διδακτορικά και προϋπηρεσίες παίρνουν 11€ την ώρα και λένε κι ευχαριστώ,γιατί αλλού παίρνουν 8-9...
Ποια ένσημα;!Θαρρείς πως στην κοπέλα που κάνει π.χ. Έκθεση στο φροντιστήριο δίνουν ένσημα;!
Από τους καθηγητές βγάζουν λεφτά τα φροντιστήρια,μη λέτε ό,τι να'ναι...

Τα 13€ που σου είπα είναι τα μεικτά, μην μπερδεύεσαι, για αυτό και διευκρίνισα ότι περιλαμβάνει το ένσημο. Καθαρά βγαίνουν περίπου 8,5€. Για τους έκτακτους καθηγητές στο ΤΕΙ δεν ξέρω τι παίζει, εγώ σου λέω αυτό που βλέπω εγώ.

Τώρα, αν μιλάμε για ένα φροντιστήριο που παρανομεί, μπορούμε να το τραβήξουμε όσο θέλεις, παρανομία είναι να μην δίνεις ένσημο, παρανομία είναι να μην πληρώνεις τον καθηγητή, να μην κόβεις απόδειξη, παρανομία είναι και να πας να κλέψεις μια τράπεζα. Δεν μπορείς να το βάλεις ως στάνταρ, και, ακόμη κι αν το κάνεις, δεν μπορείς να ξέρεις ποιο είναι το μέγεθος της παρανομίας.

Άλλο είναι να μην κολλήσεις ένσημο σε καθηγητή που έχει 4 ώρες την εβδομάδα κι άλλο σε καθηγητή που έχει 34 ώρες την εβδομάδα, έχει μια διαφορά.

Για του λόγου το αληθές, κοίταξε εδώ:

https://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm

(Ας μην σχολιάσω πως ανεβαίνει το ωρομίσθιο με τα χρόνια υπηρεσίας ή την οικογενειακή κατάσταση).

Δεν τηρούνται πάντα τα προβλεπόμενα, συμφωνώ, αλλά δεν έχει και τρομακτική απόκλιση από αυτό που σου δείχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Τα 13€ που σου είπα είναι τα μεικτά, μην μπερδεύεσαι, για αυτό και διευκρίνισα ότι περιλαμβάνει το ένσημο. Καθαρά βγαίνουν περίπου 8,5€. Για τους έκτακτους καθηγητές στο ΤΕΙ δεν ξέρω τι παίζει, εγώ σου λέω αυτό που βλέπω εγώ.

Άλλο είναι να μην κολλήσεις ένσημο σε καθηγητή που έχει 4 ώρες την εβδομάδα κι άλλο σε καθηγητή που έχει 34 ώρες την εβδομάδα, έχει μια διαφορά.

Για του λόγου το αληθές, κοίταξε εδώ:

https://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm

(Ας μην σχολιάσω πως ανεβαίνει το ωρομίσθιο με τα χρόνια υπηρεσίας ή την οικογενειακή κατάσταση).

Δεν τηρούνται πάντα τα προβλεπόμενα, συμφωνώ, αλλά δεν έχει και τρομακτική απόκλιση από αυτό που σου δείχνω.

Το ίδιο λέμε...με τη διαφορά ότι η ανασφάλιστη εργασία είναι κανόνας στα Ελληνικά φροντιστήρια!

Με εξαίρεση περιπτώσεις πολύ μεγάλων φροντιστηρίων (με παραρτήματα κ.α.) που το χρήμα ρέει άφθονο και θα δεις μεγάλους σε ηλικία και καλοπληρωμένους καθηγητές,στα μικρομεσαία φροντιστήρια οι καθηγητές δουλεύουν για χαρτζιλίκι!

Ξέρεις πολλούς καθηγητές που έχουν 34 ώρες τη βδομάδα σε ένα τέτοιο φροντιστήριο;Οι περισσότεροι κάνουν 4 ώριτσες στο ένα,4 στο άλλο,4 ιδιαίτερα για πενταροδεκάρες και προσπαθούν έτσι να βγάλουν τα προς το ζην!

Ποια ένσημα,ποια προϋπηρεσία και ποια οικογενειακή κατάσταση;Που νομίζεις ότι βρίσκεσαι,στη Σουηδία;
Σε έχω στο φροντιστήριο 3 χρόνια και τώρα θες αύξηση;Θα πάρω τον άλλο τον πιτσιρικά που παρακαλάει...έμεινες έγκυος;Παίρνεις πόδι!

Όσο για την απόκλιση,ναι είναι σημαντική γιατί έτσι τα κέρδη του φροντιστηρίου εκτοξεύονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα σου μιλήσω για τα φροντιστήρια στα οποία έχω δουλέψει εγώ και 2-3 πολύ καλοί μου φίλοι που δεν έχω λόγο να τους αντιπαρατεθώ, εγώ τουλάχιστον μόνο για αυτά θα εκφράσω άποψη, σε αντίθεση με σένα που βγάζεις "κανόνες".

Έχουν υπάρξει ιδιοκτήτες που δεν κολλούσαν σε συγκεκριμένους καθηγητές ένσημα. Από αυτούς, οι μισοί έδιναν το μισό κόστος του ενσήμου στον καθηγητή. Δηλαδή ο καθηγητής, πληρώνονταν με 11€ την διδακτική στο χέρι. Οι άλλοι μισοί έπαιρναν το τρίτο το μακρύτερο. Οι περιπτώσεις που γνωρίζω ότι γινόταν αυτό (το να μην κολλιόταν το ένσημο) ήταν 5, σε ένα σύνολο 50-60 καθηγητών.

Σε άλλες περιπτώσεις, τα φροντιστήρια τοιχοκολλούσαν στο γραφείο καθηγητών την αναλυτική κατάσταση με τους νομίμως εργαζόμενους. Σε όσα φροντιστήρια το έχω δει αυτό, ήταν δηλωμένοι ΟΛΟΙ.

Σε ένα από τα φροντιστήρια που είμαι τώρα, δουλεύω 3 ώρες, σπασμένες σε 3 μέρες της εβδομάδας. Παίρνω 3 ένσημα, ένα για κάθε ώρα που δουλεύω. Και δεν είναι μεγάλο φροντιστήριο.

Σε άλλο από τα φροντιστήρια που δουλεύω τώρα, παίρνω το κόστος του ενσήμου στο χέρι, γιατί έτσι το ζήτησα εγώ.

Θα μπορούσα να συνεχίσω. Απλά θα σου πω πως από την προσωπική μου εμπειρία, ο κανόνας είναι πως το κόστος του καθηγητή είναι παραπάνω από τα λεφτά που παίρνει ο καθηγητής στο χέρι. Αν δεν θες να με ακούσεις, γούστο σου και καπέλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Αλοίμονο,πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε και διατηρούμε τις διαφωνίες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα σε παρακαλούσα πάντως να μου αναφέρεις τις πηγές σου, δηλαδή από πού συνάγεις αυτό το συμπέρασμα. Και φυσικά, αν έχουν υπάρξει και άνθρωποι που σου είπαν το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχεις κάποιο συγγενή σε φροντιστήριο και εκφέρεις άποψη; Ισχύει ότι έξω από το χορό,πολλά τραγούδια λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα εξάλλου.

:hehe::hehe::hehe: AXAXXAXAXA καλε εσυ εχεις πολλη πλακα!!!!!!!!!!! οχι μονο εγω συγγενεις που διδασκουν αλλα εχω συζητησει και με καθηγητες και μου εχουν πει ακριβως τι παιζεται. για τα ενσημα μενουν.αλλα και να μην ειχα δικους μου ποσο αφελης μπορει να ειναι κανεις; μιλαμε για πολλα λεφτα που εδινε ο καθενας απο μας που πηγαινε φροντ. Οι καθηγητες εκει, μπορει να κανουν γνωριμιες και να βγαλουν καλο ονομα ωστε να εχουν ζητηση στα ιδιαιτερα. Απο το φροντ και μονο ασφαλως και παιρνουν ψιχουλα. Μια καθηγητρια μου δουλευε σε 5 φροντ. Εσυ να υποθεσω πιστευεις οτι επαιρνε αστρονομικα ποσα ε;;
Οπως και να 'χει ειναι μια καποια διευκολυνση που θα βοηθησει πολλα παιδια πιστευω να πανε φροντιστηριο εστω στα πιο δυσκολα και απαιτητικα μαθηματα της κατευθυνσης τους. Αν επικαλουμενοι τα πολλα εξοδα ανεβαζαν τις τιμες τοτε θα τους κραζαμε... Το δευτερο που λες ισχυει εν μερει... Στο δικο μου φροντιστηριο οι καθηγητες βγαζουν πολλα, εχουν μεγαλη εμπειρια 20 και πλεον χρονων και ειναι παραλληλα πρωτα ονοματα για ιδιαιτερα ομως οι νεοι καθηγητες κανουν λιγες ωρες και παιρνουν ελαχιστα χρηματα με αποτελεσμα να μην μπορουν να επιβιωσουν μονο απο το φροντιστηριο. Οσο για τις αποδειξεις, και εγω και οσοι ξερω απο το φροντιστηριο μας κανανε εκπτωση περιπου 50 ευρω το μηνα και παιρνουμε κανονικα αποδειξη για το ποσο που πληρωνουμε. :)
ε τοτε εσυ εισαι εξαιρεση. Εμενα στη μητερα μου κοψανε ψιχουλα για να ΜΗΝ μας δωσουν αποδειξη. Και καθε μηνα αμα περναγαν λιγες μερες και δεν πληρωναμε χωρις να εχει βγει ομως ο μηνας η διευθυντρια επαιρνε αμεσως τηλ και σε ζαλιζε, για να μην πω οτι σου πασαρουν οτι τους συμφερει. Εμας δεν ειχε καθηγητη χημειας και ηθελε ολους να τους βαλει στην τεχνολογικη. Ακαι τα 50 ευρω δεν ειναι δα και κανα τρελο ποσο. Οι γονεις των παιδιων δινουν παρααααααα πολλα.... για να εχουν μονο 50 ευρω εκπρωση. ΟΙ καθηγητες σου μπορει να ειχαν χτισει ονομα με την εμπειρια και να τους εδινε κατιτης παραπανω. Εμενα μια μαθηματικος μου εβγαζε ενα σκασμο λεφτα. απο ιδιαιτερα ομως χρεωνε 40 ευρω την ωρα επειδη εμεις της ειχαμε διαδωσει το ονομα οτι ειναι καλη.... απο το φροντ την ωρα επαιρνε αστεια ποσα...ΜΑΚΡΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 10 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γενικώς έτσι είναι και συμφωνούμε...πες μας όμως μιας που απ'ότι φαίνεται το κατέχεις,που πηγαίνουν όλα αυτά τα χρήματα;
Γιατί εγώ το'ψαξα από'δω,το 'ψαξα από εκεί και δεν έβγαλα άκρη!
Κατ αρχάς υπάρχουν 2 ειδών φροντιστήρια.Ξένων γλωσσών και μέση εκπαίδευσης.Εμείς ανήκουμε στην κατηγορία των ξένων γλωσσών οπότε θα μιλήσω για αυτήν μιας και ξέρω περισσότερα.Στην περιοχή που έχουμε το φροντιστήριο,εδώ και αρκετά χρόνια χάνουμε εμείς και οι άλλοι συνάδελφοι συνεχώς μαθητές από κοπέλες που κάνουν ιδιαίτερα με 4 και 5 ευρώ λόγω του γεγονότος ότι δε μιλάμε για περιοχή με οικονομική δυνατότητα.Πλέον η περιοχή αυτή έχει πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ανεργίας.Οι γονείς δυσκολεύονται πάρα πολύ με αποτέλεσμα να κόβουν από ότι βρουν.Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που είναι αρκετούς μήνες πίσω αλλά λόγω της κατάστασης δε μπορείς να πεις κάτι.Καταλήγει έτσι η μητέρα μου που το δουλεύει μόνη της να πληρώνει ΦΠΑ για λεφτά τα οποία δεν έχει πάρει και δε ξέρουμε και αν θα τα πάρει φυσικά.Τα ενοίκια παρόλα αυτά παραμένουν ανεξήγητα υψηλα.Τώρα ας μιλήσουμε για το που φεύγουν τα περισσότερα χρήματα.Δεδομένου ότι τα ΚΞΓ δε πνίγονται και στο κόσμο δε νομίζω να είναι τόσο εύκολο να δίνεις 480 το μήνα για ΤΕΒΕ+καινούργιους φόρους επιτηδεύματος(ένας φόρος να σημειώσω που ήταν ενσωματωμένος στην φορολογία μας εδώ και χρόνια.,οπότε πλέον πληρώνεται διπλός).Τι άλλο..Α ναι.Πλεον δεν υπάρχει κανένας που να μη ζητάει απόδειξη αλλά και να θέλεις δε μπορείς να μη δώσεις αν σκεφτείς ότι το ΣΔΟΕ καραδοκεί . Λίγο πολύ έτσι είναι σε μας. Αλλά εξαρτάται και από τα πόσα παιδιά έχεις και σε τι περιοχή είσαι.
:hehe::hehe::hehe: AXAXXAXAXA καλε εσυ εχεις πολλη πλακα!!!!!!!!!!! οχι μονο εγω συγγενεις που διδασκουν αλλα εχω συζητησει και με καθηγητες και μου εχουν πει ακριβως τι παιζεται. για τα ενσημα μενουν.αλλα και να μην ειχα δικους μου ποσο αφελης μπορει να ειναι κανεις; μιλαμε για πολλα λεφτα που εδινε ο καθενας απο μας που πηγαινε φροντ. Οι καθηγητες εκει, μπορει να κανουν γνωριμιες και να βγαλουν καλο ονομα ωστε να εχουν ζητηση στα ιδιαιτερα. Απο το φροντ και μονο ασφαλως και παιρνουν ψιχουλα. Μια καθηγητρια μου δουλευε σε 5 φροντ. Εσυ να υποθεσω πιστευεις οτι επαιρνε αστρονομικα ποσα ε;;
.

Χαίρομαι που σε διασκεδάζω τόσο πολύ.:D Aς μιλήσουμε για τα μέσης εκπαίδευσης τώρα.Το φροντιστήριο που πάω εγώ τώρα έχει κοντά 25 καθηγητές,3 ορόφους στο κέντρο της πόλης και πάει λέγοντας.Για να χει τόσο δυναμικό πάει να πει ότι έχει και παιδιά.Παρόλα αυτά λόγω και της στεγνότητας στην αγορά δεν είναι μεγάλο το ποσοστό αυτών που δεν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του γιατί παίζονται και πιο μεγάλα ποσά.Αλλά ισχύει ότι σε μας.Έχει καταβληθεί ΦΠΑ,για χρήματα τα οποία δεν έχουν παρθεί με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στη μισθολογία και ενδεχόμενο-να κλείσει στο τέλος της χρονιάς. Εγώ,δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν φροντιστηριούχοι που βγάζουν χρήματα.Αλλά δεν είναι ο κανόνας.Τρελένομαι όταν ακούω κάποιους να παροτρύνουν παιδιά που δε παιρνάνε στις πανελλαδικές να ανοίξουν ένα φροντιστήριο για να "κονομήσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nek*tarios*

Νεοφερμένος

Ο nek*tarios* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πως θα ανοιξουν φροντ?εννοιΕις μηπως να πανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Econ σε καμία περίπτωση δε μπορώ να συγκρίνω ένα ΚΞΓ όσο "μεγάλο" κι αν είναι με ένα Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης!Η μέρα με τη νύχτα από άποψη εσόδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Econ σε καμία περίπτωση δε μπορώ να συγκρίνω ένα ΚΞΓ όσο "μεγάλο" κι αν είναι με ένα Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης!Η μέρα με τη νύχτα από άποψη εσόδων...

Ισχύει.Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για τη φορολογία τους και τα άλλα έξοδα επειδή δεν έχω πολύ καθαρή άποψη για αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top