Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,738 εγγεγραμμένα μέλη και 2,438,019 μηνύματα σε 76,554 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο πιο καλός καθηγητής ...

Ο πιο καλός καθηγητής ...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
Είμαι άντρας και προτιμώ γυναίκες καθηγητές
11
8,15%
Είμαι άντρας και προτιμώ άντρες καθηγητές
18
13,33%
Είμαι άντρας και δεν νοιάζει το φύλο
35
25,93%
Είμαι γυναίκα και προτιμώ γυναίκες καθηγητές
2
1,48%
Είμαι γυναίκα και προτιμώ άντρες καθηγητές
16
11,85%
Είμαι γυναίκα και δεν νοιάζει το φύλο
53
39,26%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:51, 01-11-07:

Σίγουρα έχουμε γνωρίζει όλοι πολλοί καθηγητές και κάποιοι από εμάς θα συνεχίζουν να γνωρίζουν.

Ποίες προϋποθέσεις, για εσάς, πρέπει να έχει ένας καθηγητής έτσι ώστε να το θεωρήσετε καλών;

Χαρακτηριστικά όπως φύλο, εμφάνιση μετράνε για εσάς;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 01-11-07 στις 19:56.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 19:54, 01-11-07:

Δεν εχει στανταρντ χαρακτιριστικα... εξαρτατε απο πολλα.. Μπορει δυο καθηγιτες να ειναι τελιος διαφορετικοι στον τροπο που διδασκουν και φερονται, αλλα να τους θεωρω εξισου καλους (και αυτο τυχενει και με καθηγιτες που εχω και τωρα και ειχα και παλιοτερα)
οπως και φυσικα το φυλο και η εμφανιση δεν παιζουν ουτε τον παραμικρο ρολο...!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 739 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 20:05, 01-11-07:

Για μένα ο καλύτερος καθηγητής είναι αυτός που πηγαίνει με τον ρυθμό μου άρα είναι και ιδανικά προσαρμοσμένος σε μένα. Επίσης πρέπει να έχει σίγουρα υπομονή, χιούμορ και μεταδοτικότητα. Χωρίς αυτά τα τρία μάλλον δεν θα μου φανεί και τόσο χρήσιμος.

Στα περισσότερα προτίμηση στο φύλο και στην εμφάνιση δεν έχω. Βέβαια να μην έχει να πλυθεί και 1 εβδομάδα.

Μοναδική μου ιδιαιτερότητα είναι ότι προτιμάω άντρες καθηγητές σε όλα τα μαθήματα σχετικά με την τέχνη όπως πιάνο και ζωγραφική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 01-11-07 στις 20:17.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:08, 01-11-07:

Προσωπικά προτιμώ άντρες καθηγητές. Είχα 2 καλές γυναίκες καθηγήτριες, αλλά η πλειοψηφία των καθηγητών που απολάμβανα το μάθημα τους ήταν άντρες.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:25, 01-11-07:

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι προτιμώ γυναίκες ή άντρες.
Προτιμώ αυστηρούς καθηγητές, όχι με την έννοια ότι "φωνάζουν", αλλά με την έννοια ότι κάνουν σοβαρό μάθημα.

Υ.γ.: Όλοι οι καθηγητές που μου έχουν μείνει και τους θεωρώ εκπληκτικούς ήταν ψωνισμένοι μέχρι αηδίας με εξαίρεση έναν
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

H suspiria έγραψε: στις 22:05, 01-11-07:

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο το φύλο ή η εξωτερική εμφάνιση. Ίσως σε κάποιους τυγχαίνει να είναι η πλειοψηφία των "καλών" άντρες ή γυναίκες αλλά δεν νομίζω οτι σε καμία περίπτωση αυτό αποτελεί κριτήριο.

Προσωπικά μπορώ να χαρακτηρίσω 3-4 καλούς καθηγητές και 1 πάρα πολύ καλό, και ο καθένας έχει το δικό του χαρακτήρα και τη δική του μέθοδο
Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 778 μηνύματα.

O truffinho έγραψε: στις 22:14, 01-11-07:

Οι καλοί μου καθηγητές ήταν τόσο άντρες όσο και γυναίκες, οι πρώτοι μαθηματικοί και οι δεύτερες φιλόλογοι, οπότε δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το φύλο του κάθε καθηγητή
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 14:55, 09-12-07:

Έχω γνωρίσει και καλούς άντρες καθηγητές αλλά και πολύ αξιόλογες γυναίκες καθηγήτριες.
Δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση το φύλο ή η εμφάνιση. Περισσότερο μετράει η χημεία μεταξύ μαθητή - εκπαιδευτικού και βέβαια πόσο καλά κάνει την δουλειά του ο καθηγητής.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 18:22, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Έ
Δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση το φύλο ή η εμφάνιση. Περισσότερο μετράει η χημεία μεταξύ μαθητή - εκπαιδευτικού και βέβαια πόσο καλά κάνει την δουλειά του ο καθηγητής.
+1.

Αλοίμονο αν τα κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος καλός είναι το φύλο του ή η .. .ομορφιά!
Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε: στις 18:41, 11-12-07:

Για μένα προσωπικά το φύλο του καθηγητή δεν έπαιξε ποτέ ρόλο. Είχα εξίσου καλούς (και κακούς βέβαια) καθηγητές ανεξαρτήτως μαθήματος και από τα δυο φύλα.
Κάτι το οποίο όμως παρατήρησα και παρατηρώ και στην ενήλικη εμπειρία μου είναι πως συνήθως καθηγήτριες (ως επί το πλείστον) που προσέχουν πολύ την εμφάνισή τους όπως και καθηγητές που παραείναι "μάγκες" γενικά δεν θεωρούνται καλοί. Υποθέτω πως προσπαθούν να κρύψουν την ανασφάλειά τους και την επίγνωση της ανεπάρκειάς τους πίσω από τέτοιες εξωτερικές συμπεριφορές...
Ποιος τελικά είναι "καλός" καθηγητής; Σίγουρα όχι αυτός που έχει τις περισσότερες γνώσεις! Μάλλον αυτός που έχει τη μεγαλύτερη μεταδοτικότητα... και το τελευταίο συνδιάζει πάρα πολλές παραμέτρους!
Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O gsova έγραψε: στις 18:54, 11-12-07:

Ο πιό καλός καθηγητής είναι αυτός που αναπτύσσει έτσι το θέμα του ώστε να μη σε παίρνει ο ύπνος. Όσες γνώσεις κι αν έχει να σου δώσει, αν σε πάρει ο ύπνος (και με τα μάτια ανοιχτά γίνεται) τότε δεν θα λάβεις τίποτα...
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 18:58, 11-12-07:

Δεν έχει καμία σημασία το φύλο.
Ενας άντρας και μια γυναίκα μπορούν να είναι εξίσου καλοί ή κακοί.
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 692 μηνύματα.

H Molka έγραψε: στις 22:15, 11-12-07:

Όσον αφορά πάντως την εμφάνιση, και σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, τα σκούρα ρούχα δεν βοηθούν, όπως επίσης και το ίδιο μονότονο στυλ ένδυσης. Ίσως είχατε κάποια συντηρητική καθηγήτρια κάποτε, που φορούσε συνεχώς τα ίδια κλασσικά ταγεράκια, σε καφέ, μπλε σκούρο, πράσινο σκούρο. Γι' αυτό καλό είναι ο καθηγητής να προσέχει πάρα πολύ την εικόνα του, να είναι καθαρός και να φαίνεται, να φοράει ρούχα με ευχάριστα στο μάτι χρώματα και άλλα τέτοια.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 22:23, 11-12-07:

Εγώ από έναν καθηγητή θα προτιμούσα:
- Να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου
- Να είναι άριστος γνώστης των παιδαγωγικών αξιών
-Να είναι δίκαιος με όλους τους μαθητές
- Να είναι εφευρετικός και εργατικός ως προς τον τρόπο διδασκαλίας
- Να έχει το χάρισμα και την υπομονή να κάνει κατανοητό το αντικείμενο στο ακροατήριο του.
Η γκαρνταρόμπα του δεν με απασχολεί.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 22:44, 11-12-07:

το σημαντικοτερο και αυτο που κανει τη διαφορα ειναι η μεταδοτικοτητα ...απαξ και δεν ειναι ικανος να μεταδοσει τις γνωσεις του και να γινει κατανοητος, πρεπει να αλλαξει επαγγελμα...να κανει μια στροφουλα...!
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 692 μηνύματα.

H Molka έγραψε: στις 22:52, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ από έναν καθηγητή θα προτιμούσα:
- Να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου
- Να είναι άριστος γνώστης των παιδαγωγικών αξιών
-Να είναι δίκαιος με όλους τους μαθητές
- Να είναι εφευρετικός και εργατικός ως προς τον τρόπο διδασκαλίας
- Να έχει το χάρισμα και την υπομονή να κάνει κατανοητό το αντικείμενο στο ακροατήριο του.
Η γκαρνταρόμπα του δεν με απασχολεί.
Δεν αναφέρομαι στην γκαρνταρόμπα του, με τον τρόπο που φαίνεται ότι κατάλαβες εσύ. Δεν ζητάω από κανέναν να είναι ντυμένος στην τρίχα με με βάση την τελευταία λέξη της μόδας. Μιλάω γενικά για την εμφάνιση του καθηγητή, και αναφέρθηκα μόνο σε αυτή γιατί όλα τα άλλα που σκεφτόμουν, πάνω κάτω τα είπαν κι οι προηγούμενοι.

Έχω πολλά παραδείγματα να σας δώσω, από καθηγήτριες και καθηγητές που απλά δεν μπορούσες να τους βλέπεις (και να τους μυρίζεις ενίοτε), πόσο μάλλον να κοιτάξεις πίσω από αυτό, και να δεις αν έχουν γνώσεις.

Η εμπειρία επίσης δείχνει ότι αν ο καθηγητής δεν έχει μεταδοτικότητα και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τα παιδιά, δεν κάνει τίποτα, όσα διπλώματα, master/δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-άλλο έχει.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 04:06, 12-12-07:

Ο καλός καθηγητής είναι εκείνος που μέσα στην τάξη νιώθει ότι μιλάει στα παιδιά του, ότι είναι υπεύθυνο και εκείνος για το μέλλον τους, ότι η μια ώρα που εχει τα παιδιά υπό την προστασία του δεν πρεπει να παει χαμένη.

Και συμπληρώνω ότι, φυσικά, ο καλός καθηγητής πρεπει να έχει το χάρισμα της επικοινωνίας και την καλή γνώση του αντικειμενου που διδάσκει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 16-12-07 στις 06:12.
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε: στις 16:42, 07-01-08:

Ο καλός καθηγητής πρέπει να είναι επιστήμονας και καλός παιδαγωγός... πάνω απ' όλα!!!

και πρέπει, για 'μενα, να έχει και αξίες και μια συγκεκριμένη φιλοσοφία... αν κάνει θεωρητικά μαθήματα βέβαια!!
Θυμάμαι πάντως πως οι περισσότεροι καθηγητές μου ήταν κάπως έτσι, με ελάχιστες εξαιρέσεις...

Και το φύλο και η ηλικία δεν έπαιζαν κανένα ρόλο... η εμφάνιση ίσως με επηρέαζε λίγο, αλλά λίγο!!!
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 15:49, 21-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
και πρέπει, για 'μενα, να έχει και αξίες και μια συγκεκριμένη φιλοσοφία... αν κάνει θεωρητικά μαθήματα βέβαια!!
Δηλαδή?
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 06:12, 15-03-08:

Ένα παράδειγμα καλής διδασκαλίας (δείτε κυρίως το video): Walter Lewin
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος