Κόστος ιδιαίτερων-φροντιστηρίων

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Επειδή του χρόνου σκέφτομαι να ξεκινήσω ιδιαίτερα σε κάποιο μάθημα θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πόσα χρήματα είναι περίπου ανά ώρα...Επίσης είναι καλύτερα σε φροντηστήριο με άλλους δέκα περίπου μαθητές ή ιδιαίτερα μόνος σου (ως προς τα χρήματα και στην μάθηση) ;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλύτερο το ιδιαίτερο σε όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Κόστος ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κόστος ξέρεις;
Εξαρτάται από που μένεις αν είσαι σε ένα κανονικό μέρος και το ψάξεις αρκετά δε θα πληρώνεις και πολλά παραπάνω από τα συμβατικά φροντιστηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Οκ...Το θέμα είναι να μην ξεπερνάει τα 15 ευρώ την ώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τα ιδιαίτερα μπορούν να φτάσουν μέχρι και 40-50 ευρώ. Φαντάζομαι η μέση τιμή είναι γύρω στα 20. Αυτά βέβαια για όταν έδινα εγώ (2007), δεν ξέρω πως διαμορφώνονται οι τιμές πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τώρα με την οικονομική κρίση ίσως πέσουν λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To αντίθετο η οικονομική κρίση θα αυξήσει τις τιμές φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Δε νομίζω...Ποιος θα πάει άμα το κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσες ώρες θα κάνεις, από την τάξη που πας, από το που μένεις και φυσικά από την εμπειρία του εκάστοτε καθηγητή. Π.χ, αν είναι φοιτητής η τιμή θα είναι μικρότερη από την τιμή που θα σου πει ένας καθηγητής με 20 χρόνια εμπειρίας.

Οι τιμές πάντως τώρα με την κρίση έχουν πέσει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε νομίζω...Ποιος θα πάει άμα το κάνουν;
Περισσότεροι άνεργοι εκπαιδευτικοί --> στροφή στην παραπαιδεία--> περισσότερες ανάγκες (χαράτσια και κακό) ---> ανέβασμα διδάκτρων
Είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς
(όποιος θυμάται παλιά προ 2004 τα φροντιστήρια δεν ήταν τοσο ακριβά γιατί δεν υπήρχε μεγάλη οικονομική κρισή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Περισσότεροι άνεργοι εκπαιδευτικοί --> στροφή στην παραπαιδεία--> περισσότερες ανάγκες (χαράτσια και κακό) ---> ανέβασμα διδάκτρων
Είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς
(όποιος θυμάται παλιά προ 2004 τα φροντιστήρια δεν ήταν τοσο ακριβά γιατί δεν υπήρχε μεγάλη οικονομική κρισή)

Διαφωνώ αν και το στηρίζεις με επιχειρήματα...Πάρε παράδειγμα μια λαχαναγορά...Όταν ο ιδιοκτήτης βλέπει ότι οι πελάτες του λιγοστεύουν αρχίζει και χαμηλώνει τις τιμές και δεν τις ανεβάζει άλλο...Έχει μια επιλογή:ή τα κατεβάζει τις τιμές ή αν τις αφήσει θα χαλάσουν τα προιόντα του και δεν θα πάρει φράγκο...Έτσι γίνεται και με τον καθηγητή που δεν έχει διοριστεί...Αν δεν κατεβάσει τις τιμές δεν θα πάει κανείς οπότε θα πρέπει να ικανοποιηθεί από τα λιγότερα για να ζήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσες ώρες θα κάνεις, από την τάξη που πας, από το που μένεις και φυσικά από την εμπειρία του εκάστοτε καθηγητή. Π.χ, αν είναι φοιτητής η τιμή θα είναι μικρότερη από την τιμή που θα σου πει ένας καθηγητής με 20 χρόνια εμπειρίας.

Οι τιμές πάντως τώρα με την κρίση έχουν πέσει αρκετά.

Κατά μία λογική έχεις δίκιο αφού πλέον φροντιστήρια κάνουν και φοιτητές (που παλιά δεν κάνανε επειδή δεν είχανε οικονομικά προβλήματα ). Παρόλα αυτά οι δεινόσαυροι καθηγητές και αυτοί με όνομα χρεώνουνε πάρα πολυ και όποιος μπορεί.

:hmm: Είναι σαν να συγκρίνουμε τον λογαριασμό της ΔΕΗ , του νερού σήμερα και πριν από το 2004 (πριν το 2004 ήταν πιο χαμηλά). Η την εφημερίδα τις Κυριακάτικες που πριν το ευρώ έκαναν 2 εκατοστάρια (κάτω από ευρώ και τώρα κάνουν 2 ευρώ).

Εγώ όταν πηγαινα δημοτικό 1993- 1998 έτρωγα με 500 δραχμές (λιγότερο από 50 λεπτά) αμίτα και τυρόπιτα τώρα αυτό μοιάζει με επιστημονική φαντασία).

Ενας τρόπος για να καλύψεις την κρίση χωρίς να μειώσει μισθοδοσία είναι να μεγαλώσει η αγοραστική αξία των προιόντων και των υπηρεσιών. Αυτο από το 2003-2010 γινόταν. Από το 2010 και μετά πέφτουν και οι μισθοί και αυτό είναι που πονάει παρόλα αυτά αυτό δε θα συμβάλει στην μείωση αλλά έχει αντίθετη τάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον φόκο, τα φροντιστήρια δεν θα έχουν πρόβλημα να ανεβάσουν τις τιμές, αφού δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για τους γονείς/μαθητές, θα χρειαστεί να πληρώσουν ό,τι τους ζητήσει το φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Δεν είμαι της άποψης ότι τα ιδιαιτερα μαθηματα έχουν να προσφέρουν κάτο παραπανω απο τα φροντηστηρια.Πιο συγκεκριμενα,οταν βρισκεσε σε μια ταξη με λιγους συμμαθητες,ο καθενας λεει τις αποριες του μπορεις να καλυψεις καποια πραγματα που δεν ειχες καταλαβει.Επειτα αν εχεις συνιθησει απο το λυκειο να παιρνεις ετοιμη την γνωση,θα σου ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστεις στο πλανο του πανεπιστημιου και θα χρειαστει να κανεις και εκει ιδιαιτερα μαθηματα.Πιστευω πως τα ιδιαιτερα αμβλυνουν την κριτικη σκεψη
Φιλικα,Χάρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι οι μαθητές για ιδιαίτερα, ούτε όλοι οι μαθητές για φροντιστήριο. Ο κάθε μαθητής, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, μπορεί να ωφεληθεί περισσότερο στην μια ή στην άλλη κατάσταση. Ένας πάρα πολύ καλός ή ένας πάρα πολύ κακός μαθητής αδικείται από το φροντιστήριο. Αυτό γίνεται γιατί και οι 2 αυτές περιπτώσεις μαθητών έχουν υψηλές απαιτήσεις από τον καθηγητή, ο οποίος, σε μια τάξη με 4-10 παιδιά και με 45λεπτες ώρες, δεν μπορεί φυσικά να τις καλύψει.

Αντίθετα, ένας μαθητής που είναι απλά κακός, μέτριος ή καλός, μπορεί να ωφεληθεί σε ένα τμήμα φροντιστηρίου, για λόγους που, αν ακολουθήσετε την λογική μου, εύκολα θα καταλάβετε.

Όσο για την κουβέντα περί τιμών, ετοιμαστείτε να δούμε στην Ελλάδα πράγματα που δεν φανταζόμαστε ακόμη και τώρα, ξεχάστε όσα ξέρατε μέχρι τώρα για κάθε τι που αφορά την Οικονομία.

Παρεμπιπτόντως, Φώκο, 500 δρχ είναι 1,5 ευρώ, όχι 50 λεπτά που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Τουλάχιστον για τη θεωρητική, οι τιμές στα ιδιαίτερα κυμαίνονται από 20 - 25 € και φτάνουν μέχρι 30 - 35 € την ώρα κατά μέσο όρο. ( με την προϋπόθεση ότι ο καθηγητής είναι έμπειρος, όχι με κάποιον φοιτητή )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
για φροντηστηριο ξερει κανεις περιπου ποσο παει;;;
απο του χρονου λογικα θα αρχισω και ψιλοψαχνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω απ' το δικό μου φροντ(είναι αλυσίδα μεγάλου ονόματος),είναι περίπου 8 ευρώ η ώρα...Τώρα λογικά θα εξαρτάται κι απ' το αν κάνεις όλο το πακέτο ή λιγότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον φόκο, τα φροντιστήρια δεν θα έχουν πρόβλημα να ανεβάσουν τις τιμές, αφού δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για τους γονείς/μαθητές, θα χρειαστεί να πληρώσουν ό,τι τους ζητήσει το φροντ.
Δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Εγω παω σε ενα φροντιστηριο στη γειτονια μου (οχι κεντρο) και πληρωνω 310 ευρω για 11 ωρες την εβδομαδα. Ενα στενο πιο κατω υπαρχει αλλο ενα φροντιστηριο επισης πολυ καλο και οχι και τοσο μεγαλο ονομα οσο το δικο μου οπου τα παιδια πληρωνουν 14 ευρω την ωρα... Επιλογες στις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχουν και γινονται και καλες εκπτωσεις...
για φροντηστηριο ξερει κανεις περιπου ποσο παει;;;
απο του χρονου λογικα θα αρχισω και ψιλοψαχνομαι.
Αναλογα με το ποσα μαθηματα θα κανεις... Στην πολη μου οι συμμαθητες μου που κανουν 10-12 ωρες τη βδομαδα πληρωνουν απο 250 εως 350 ευρω συνηθως σε τμημα το πολυ των 5 ατομων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top