Προγραμματισμός σε Python

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ως "μέρος 3" εννοείς το "ΠΑ"; Γιατί έχεις κάνει λάθος στο σχετικό elif. Έχεις δυο elif για το "Π" και κανένα για το "ΠΑ". :)

Συνεπώς, όταν εσύ δίνεις "ΠΑ", απλώς δεν γράφεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ως "μέρος 3" εννοείς το "ΠΑ"; Γιατί έχεις κάνει λάθος στο σχετικό elif. Έχεις δυο elif για το "Π" και κανένα για το "ΠΑ". :)

Συνεπώς, όταν εσύ δίνεις "ΠΑ", απλώς δεν γράφεται τίποτα.

οχι οχι...αυτο καταλάθος σβήστηκε..(ειχε κανονικά ονοματα το προγραμμα απλά τα εσβησα..)
ΓΕΝΙΚΑ δεν αποθηκευει στο .txt το τελευταία τιμή που δίνεται..ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ..:verymad::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το αρχείο πότε το βλέπεις; Την ώρα που είσαι στο τελευταίο τρέξιμο, χωρίς να κλείσεις το πρόγραμμα; Αν το κλείσεις μπορείς να δεις την τελευταία καταχώρηση; Αν το ξεκινήσεις πάλι χωρίς να γράψεις κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Το αρχείο πότε το βλέπεις; Την ώρα που είσαι στο τελευταίο τρέξιμο, χωρίς να κλείσεις το πρόγραμμα; Αν το κλείσεις μπορείς να δεις την τελευταία καταχώρηση; Αν το ξεκινήσεις πάλι χωρίς να γράψεις κάτι;
Βασικά ναι..ΛΥΘΗΚΕ :P
πατουσα f5 (προγραμματιζω στο idle )
και κοιτουσα τα αποτελεσματα...ΜΟΛΙΣ κλείσω ομως το idle μου το εμφανίζει..
ευχαριστώώώώώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μάλλον περνάει από κάποιο προσωρινό αρχείο ή τέλος πάντων κάνει κάποιο τέτοιο "κόλπο", ίσως και για μεγαλύτερη ταχύτητα.

(και να σκεφτείς ότι δεν ξέρω python :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μάλλον περνάει από κάποιο προσωρινό αρχείο ή τέλος πάντων κάνει κάποιο τέτοιο "κόλπο", ίσως και για μεγαλύτερη ταχύτητα.

(και να σκεφτείς ότι δεν ξέρω python :P )
ποιος ξέρει τι κάνει :P
και εγω μην φανταστείς ...:P
μια if ,μια print και ενα while ΨΙΛΟ-ξέρω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γειααα :)
Αυτή την φορά θέλω να κάνω ένα πρόγραμμα σε ubuntu (είμαι 99.99999999999 άσχετος απο ubuntu :P),στο οποίο θα ζητάει όνομα
και κωδικό και αν δίνονται δυο φορές λάθος να ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ύστερα απο 2(πχ) λεπτά..
βέβαια τίθεται το ζήτημα του root,αλλά ελπίζω να υπάρχει τρόπος
η απορία μου είναι :
Code:
import os
os.system("sudo shutdown -h now")
πρώτον γιατί δεν τρέχει? (λογικά το ζήτημα του 'root')
και δεύτερον πως μπορώ να ανοίγω αρχεία ?
πχ σε c++

Code:
system("start crhome.exe");[COLOR=lime] [/COLOR]
εδώ ανοίγει τον chrome.
Σε python ?
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Γειααα :)
Αυτή την φορά θέλω να κάνω ένα πρόγραμμα σε ubuntu (είμαι 99.99999999999 άσχετος απο ubuntu :P),στο οποίο θα ζητάει όνομα
και κωδικό και αν δίνονται δυο φορές λάθος να ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ύστερα απο 2(πχ) λεπτά..
βέβαια τίθεται το ζήτημα του root,αλλά ελπίζω να υπάρχει τρόπος
η απορία μου είναι :
Code:
import os
os.system("sudo shutdown -h now")
πρώτον γιατί δεν τρέχει? (λογικά το ζήτημα του 'root')
και δεύτερον πως μπορώ να ανοίγω αρχεία ?
πχ σε c++

Code:
system("start crhome.exe");[COLOR=lime] [/COLOR]
εδώ ανοίγει τον chrome.
Σε python ?
Ευχαριστώ :)

το αντίστοιχο για linux ειναι το halt, απλα γραψε os.system("halt"); και θα εισαι μια χαρα.
σε c/c++ μπορεις να διαβασεις αρχεια ανακατευθυνοντας την ροη στο standard IO καπως ετσι:

freopen("test.in", "rt", stdin); για αναγνωση
freopen("test.out", "wt", stdout ); για εγγραφη

για python θα υπαρχει κατι αντιστοιχο φανταζομαι :P βλεπε https://docs.python.org/2/tutorial/inputoutput.html
παραγραφος 7.2
good luck ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
το αντίστοιχο για linux ειναι το halt, απλα γραψε os.system("halt"); και θα εισαι μια χαρα.
σε c/c++ μπορεις να διαβασεις αρχεια ανακατευθυνοντας την ροη στο standard IO καπως ετσι:

freopen("test.in", "rt", stdin); για αναγνωση
freopen("test.out", "wt", stdout ); για εγγραφη

για python θα υπαρχει κατι αντιστοιχο φανταζομαι :P βλεπε https://docs.python.org/2/tutorial/inputoutput.html
παραγραφος 7.2
good luck ;)

αντιστοιχο σε ποιο?
σε έχασα ...στο να κλείσει τον υπολογιστή?

γιατι να γραψω os.system ("halt")

τι ακριβώς ειναι το ''standard IO".Το έχω δει πολλές φορές,αλλά δεν του έδωσα τόση βάση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Code:
# -*- coding: utf-8 -*-

theseis=[" ",
       "Θ1",
       "Θ2",
       "Θ3",
       "Θ4",
       "Θ5",
       "Θ6",
       "Θ7",
       "Θ8",
       "Η1",
       "Η2",
       "Η3",
       'Η4',
       'Η5',
       'Η6',
       'Η7',
       "Η8",
       "Ζ1",
       "Ζ2",
       "Ζ3",
       "Ζ4",
       "Ζ5",
       "Ζ6",
       "Ζ7",
       "Ζ8"]


pioni=str(input('pioni:'))
theseis=str(input('thesi:'))
if (pioni=="ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ"):
    theseis=theseis[theseis+1]
    print (theseis)

προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργουν οι λιστες...
το συγκεκριμένο ,(αποτυχημένο) προγραμμα υποτιθεται ,οτι ο χρήστης δίνει σαν είσοδο ,ενα πιόνι(σκακιου) ,και την θεση του...
και ο υπολογιστής θα εμφανίσει τις πιθανές θέσεις που μπορεί να πάει..
το θέμα είναι ,οτι δεν έχω καταλάβει καλά τις λίστες...στο συγκεκριμένο παράδειγμα μπορει να μου πει κάποιος πως θα μετακινηθώ μια θεση ΜΠΡΟΣΤΑ στην λιστα "theseis" ,δηλαδη αν είμαι στην theseis[0] ,να παω στην theseis[1]...


υγ* ξερω οτι και να παω μια θεση μπροστά ετσι οπως εχουν δηλωθει οι θεσεις στην λίστα το πιονι θα μετακινηθει μια θεση δεξια ...και οχι μπροστα:P

υγ2* ξερω οτι δεν ειναι μονο αυτες οι θεσεις στ σκακι :P

ερωτηση 2 (πιο απλη):

θα μπορουσα την παραπανω λιστα να την δηλωνα:

Code:
theseis["θ1","θ2","θ3",κοκ,
                        "Η1","Η2",Η3,ΚΟΚ,
                          ΚΟΚ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα ήταν αυτό:
Να γράψετε ένα πρόγραμμα που να διαβάζει ένα φυσικό αριθμό Ν > 10 και να εκτυπώνει το προτελευταίο ψηφίο του.
και γω έγραψα αυτό:
x = 100
a = 10
b = 0
y = int(raw_input('give a number:'))
while(x>=10):
if(y/a)<10:
if(b == 0):
x = y/10
else:
x = y/(10**b)
else:
a = a*10
b = b + 1
print(x)
Και ασπρίζει το παράθυρο κτλ. μάλλον επειδή είναι 'ατέρμων βρόχος'. Ξέρει κάποιος τι λάθος κάνω? τοση ώρα τραβάω τα μαλλιά μου και δε μπορώ να βρω...
Είναι γραμμένο σε python 2.7.3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά δείτε το καλύτερα απο εδώ που φαίνεται η δομή,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
@ThodorisFast
Δεν προσπάθησα να καταλάβω την λογική σου, αλλά υπάρχει πολύ πιο απλός τρόπος:
HTML:
n = int(raw_input('Give me a number: '))
if n <= 10:
    print('Number must be greater than 10')
    exit()

print((n / 10) % 10)
Διαιρώντας το n με το 10 είναι σαν να διώχνω το τελευταίο ψηφίο του και έτσι τώρα τελευταίο είναι το ψηφίο που θέλω πράγματι να εμφανίσω. Το υπόλοιπο της διαίρεσης οποιουδήποτε αριθμού με το 10 είναι πάντα το τελευταίο ψηφίο του και έτσι έχω το σωστό αποτέλεσμα.

Επειδή όμως γράφεις σε python υπάρχει και άλλος τρόπος αρκεί να ξέρεις για indexing:
HTML:
print(int(str(n)[-2]))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! To έκανα και έτρεξε μια χαρά.
(πολυ πρείπλοκο πήγα και το κάνα:'()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι μαθητης της τριτης λυκειου στη θετικη κατευθυνση και το καλοκαιρι θα πρεπει να διαλεξω σχολη...ειμαι ομως εντελως ανιδεος απο πληροφορικη-προγραμματισμο-υπολογιστες...θελω να μαθω μια γλωσσα προγραμματισμου το καλοκαιρι να δω αν μου κεντριζει το ενδθαφερον καθως ειναι το κυριο περιεχομενο αρκετων σχολων...θα μου προτινατε την python για μια πρωτη προσεγγιση του προφραμματισμου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα σου έλεγα C για να δεις λίγο την σκληρή αλήθεια του προγραμματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να μαθεις το καλοκαιρι καποια συγκεκριμενη γλωσσα απλα βασικο ειναι να μαθεις την ιδεα του προγραμαματισμου στην ουσια αυτα θα τα μαθεις οταν μπεις στην σχολη, βασικο να ξερεις ΑΕΠΠ απο το λυκειο οχι τελεια απλα να εχεις καταλαβει τι παιζει.Δηλαδη αν σου δωσω μια εκφωνηση να κανεις κατι να ξερεις να το γραψεις απλα σε ψευδοκωδικα επειτα στην σχολη θα μαθεις πραγματικο κωδικα σε βαριες γλωσσες C,C++,Java
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Θα σου έλεγα C για να δεις λίγο την σκληρή αλήθεια του προγραμματισμού.

Νομιζω πως σε καποιον που δεν εχει δει ουτε βασικες εντολες, το να τον βαλεις σε ολες αυτες τις "ιδιοτροποιες" στην συνταξη της C ειναι σκληρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν έχει δύσκολη σύνταξη η C. Το μόνο ίσως που δυσκολέψει είναι ότι δεν έχει garbage collector, οι pointers και γενικά η ελευθερία που σου παρέχει. Aν δεν μπορει να τα κατανοήσει αυτά με τόσο υλικό που υπάρχει στο διαδίκτυο καλύτερα να διαλέξει άλλη σχολή.

Προτείνω για αρχική γλώσσα πρώτα C μετά JAVA ή C# για να καταλάβεις τις κλάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Με το νεο φοβερο μας συστημα τα παιδια που στοχευουν σε πολυτεχνεια δν εξεταζονται στην πληροφορικη με αποτελεσμα να μν εχω μια γενικη ιδεα για την επιστημη...αυτο που θελω να καταφερω ειναι να ασχοληθω καποιες μερες για να καταλαβω αν με ενδιαφερει....θα με βοηθησει στο να προτιμησω η να απορριψω σχολες οπως η ηλεκτρολογων μηχανικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top