Επαγγελματική αποκατάσταση Ψυχολογίας

opeth

Νεοφερμένος

Ο opeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα.ειμαι αποφοιτος ψυχολογιας.αρχικα ρεθυμνο και με μεταγραφη παντειο.η αληθεια ειναι οτι ειναι μια σχολη που δεν εχει στον ηλιο μοιρα!στα 18 μου ,μου αρεσε πολυ αλλα απο κοντα καταλαβα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο ονειρικα οσο τα φανταζομαστε.τα μαθηματα απιστευτα δυσκολα και χωρις λιωσιμο στο διαβασμα δε προκειται να τη βγαλεις τη σχολη ποτε!οι καθηγητες πληρες αδιαφορια για ολα...χαρακτηριστικο ειναι οτι πολλοι φιλοι μου τη διεκοψαν απο το πρωτο 6μηνο και εδωσαν πανελληνιες ξανα.οσον αφορα επαγγελματικη αποκατασταση....:lol:.ουτε σε 20 χρονια δε θα εχω βρει δουλεια εκτος αν αλλαξω χωρα!αυτα ηθελα να πω γιατι βλεπω οτι η σχολη ειναι σε εκτιμηση αν και δεν αξιζει...προσοχη λοιπον πριν δηλωσετε κατι αν δε ρωτησετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τόσο μαύρα τα πράγματα πια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
κοίτα η ψυχολογία δεν ειναι απλά κάτι που δηλώνεις γιατί σου φάνηκε ότι μπόρει να σου αρέσει μετά. η μητέρα μου ειναι ψυχολόγος και κατι λιγα ξέρω. πρέπει να εχεις το ¨χάρησμα ¨ και ασχολείσαι απο πολύ μικρή σχετικά ηλικία με ψυχολογία και να τους καταλαβαίνες ευκολα. εαν δεν το εχεις ειναι πολυ δυσκολα μετα να το πετύχεις χωρις να σε προσβάλω απλα η σχολη εχει ενα κυρος που της αξιζει οι λεκτορες και οι καθηγητές κανουν την δουλεια τους οσο καλυτερα μπορουν αλλα οι φοιτητες σημερα δεν ειναι και το πιο δεκτικο κοινα ισως για αυτο εχεις την εντυπωση της αδιαφοριας.

πρεπει να την αγαπας πολυ ψυχολογια.
ξανατωνιζω δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν σε περιπτωση που ακουστηκα γιλο σκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
καλησπερα.ειμαι αποφοιτος ψυχολογιας.αρχικα ρεθυμνο και με μεταγραφη παντειο.η αληθεια ειναι οτι ειναι μια σχολη που δεν εχει στον ηλιο μοιρα!στα 18 μου ,μου αρεσε πολυ αλλα απο κοντα καταλαβα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο ονειρικα οσο τα φανταζομαστε.τα μαθηματα απιστευτα δυσκολα και χωρις λιωσιμο στο διαβασμα δε προκειται να τη βγαλεις τη σχολη ποτε!οι καθηγητες πληρες αδιαφορια για ολα...χαρακτηριστικο ειναι οτι πολλοι φιλοι μου τη διεκοψαν απο το πρωτο 6μηνο και εδωσαν πανελληνιες ξανα.οσον αφορα επαγγελματικη αποκατασταση....:lol:.ουτε σε 20 χρονια δε θα εχω βρει δουλεια εκτος αν αλλαξω χωρα!αυτα ηθελα να πω γιατι βλεπω οτι η σχολη ειναι σε εκτιμηση αν και δεν αξιζει...προσοχη λοιπον πριν δηλωσετε κατι αν δε ρωτησετε.


Ειμαι ασχετος....Απλα γουσταρω το name που εβαλες...Αντε ρε Opeth..!!!
-----------------------------------------
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

opeth

Νεοφερμένος

Ο opeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
κοίτα η ψυχολογία δεν ειναι απλά κάτι που δηλώνεις γιατί σου φάνηκε ότι μπόρει να σου αρέσει μετά. η μητέρα μου ειναι ψυχολόγος και κατι λιγα ξέρω. πρέπει να εχεις το ¨χάρησμα ¨ και ασχολείσαι απο πολύ μικρή σχετικά ηλικία με ψυχολογία και να τους καταλαβαίνες ευκολα. εαν δεν το εχεις ειναι πολυ δυσκολα μετα να το πετύχεις χωρις να σε προσβάλω απλα η σχολη εχει ενα κυρος που της αξιζει οι λεκτορες και οι καθηγητές κανουν την δουλεια τους οσο καλυτερα μπορουν αλλα οι φοιτητες σημερα δεν ειναι και το πιο δεκτικο κοινα ισως για αυτο εχεις την εντυπωση της αδιαφοριας.

πρεπει να την αγαπας πολυ ψυχολογια.
ξανατωνιζω δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν σε περιπτωση που ακουστηκα γιλο σκληρη.

καταρχας δεν αναφερθηκα στη ψυχολογια ως επιστημη.πραγματι ως επιστημη ειναι κορυφεα ανδιαμφισβητητα.αναφερθηκα στη ψυχολογια ως επαγγελματικος προορισμος των νεων ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.οταν μιλας περι χαρισματος καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις...τη σχολη τη τελειωσα κανονικα χωρις να χασω 6μηνο.αλλα δεν θυμαμαι στις πανελληνιες να καναμε κανα ξεχωριστο "τεστ" για να δουμε αν εχουμε το χαρισμα η οχι...και οσον αφορα το κυρος της σχολης συμφωνω...για οσο εισαι φοιτητης βεβαια, γιατι μετα σαν σερβιτορος και μπαρμαν δεν μπορω να μιλισω για κυρος...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εχεις δικιο δεν καταλαβα ακριβως τι ελεγες. ως επαγγελματικος προορισμος ειναι αρκετα δυσκολο και θελει πολυ κοπο αλλα γινεται. μπορεις να κοιταξεις δουλειες οπως συμβουλος σε ενα σχολειο η ψυχολογος σε ενα σχολειο υπαρχουν σχολεια ιδιωτικα που εχουν ψυχολογικη υποστηρηξη. να γινεις λεκτορας σε καποια σχολη αυτο θελει χρονο βεβαια. αργοτερα μπορεις να ανοιξεις ενα κεντρο υποστηρηξης. η αρχη ειναι πολυ δυσκολη το ξερω. δοκιμασε να πας εφελονικα στο πολυγιατρειο της περιοχης σου εκει θα γνωρισεις πολλους γιατρους και ισως βρεις και καλη δουλεια πετυχαινει παντα. ειναι καλη μεθοδος γνωριμιας με ιατρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
καλησπερα.ειμαι αποφοιτος ψυχολογιας.αρχικα ρεθυμνο και με μεταγραφη παντειο.η αληθεια ειναι οτι ειναι μια σχολη που δεν εχει στον ηλιο μοιρα!στα 18 μου ,μου αρεσε πολυ αλλα απο κοντα καταλαβα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο ονειρικα οσο τα φανταζομαστε.τα μαθηματα απιστευτα δυσκολα και χωρις λιωσιμο στο διαβασμα δε προκειται να τη βγαλεις τη σχολη ποτε!οι καθηγητες πληρες αδιαφορια για ολα...χαρακτηριστικο ειναι οτι πολλοι φιλοι μου τη διεκοψαν απο το πρωτο 6μηνο και εδωσαν πανελληνιες ξανα.οσον αφορα επαγγελματικη αποκατασταση....:lol:.ουτε σε 20 χρονια δε θα εχω βρει δουλεια εκτος αν αλλαξω χωρα!αυτα ηθελα να πω γιατι βλεπω οτι η σχολη ειναι σε εκτιμηση αν και δεν αξιζει...προσοχη λοιπον πριν δηλωσετε κατι αν δε ρωτησετε.
Opeth δεν δοκιμαζεις και κανενα μεταπτυχιακο? να εξειδικευτεις π.χ. στην κλινικη ψυχολογια που ειναι καλυτερη απο τη συμβατικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Opeth δεν δοκιμαζεις και κανενα μεταπτυχιακο? να εξειδικευτεις π.χ. στην κλινικη ψυχολογια που ειναι καλυτερη απο τη συμβατικη?
Αυτο ακριβως.

Παντως ρε παιδια,μην μας τα λετε ετσι :( ,δηλαδη κι εμεις που ενδιαφερομαστε για αυτη τη σχολη αποθαρρυνομαστε τελειως με αυτο τον τροπο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Αυτο ακριβως.

Παντως ρε παιδια,μην μας τα λετε ετσι :( ,δηλαδη κι εμεις που ενδιαφερομαστε για αυτη τη σχολη αποθαρρυνομαστε τελειως με αυτο τον τροπο. :(

Προτιμάς να ζεις στο ψέμα;Αυτή είναι η αλήθεια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Clandestino

Νεοφερμένος

Ο Clandestino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γενικά με όλες -έστω σχεδόν όλες- τις σχολές του 1ου πεδίου υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα και την επαγγελματική αποκατάσταση. Στο 1ο πεδίο υπάρχουν και σχολές με μηδενικά επαγγελματικά διακιώματα όπως κάτι Κοινωνιολογίες, το ΜΙΘΕ κ.α. Η Ψυχολογία δεν είναι η χειρότερη πάντως..

Εγώ ας πούμε που σπουδάζω Φιλολογία πόσες πιθανότητες έχω να διοριστώ στο δημόσιο σχολείο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
ο Χριστος κ η Παναγια ρε παιδια...εχετε ψαξει τισ διεξοδους που εχει η σχολη?ακομη κ διαφημιστικεσ εταιρειεσ χρειαζονται ψυχολογουσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ακριβως εχουμε μαθει να κοιταμε εχοντας παρωπιδες ! ειναι δυνατον να περιμενεις να βρεις δουλεια ως ψυχολογος χωρις μεταπτυχιακο ? χωρις παρακολουθηση σεμιναριων? εχω μιλησει με ψυχολογο που τελειωσε στην παντειο κ μου ειπε επειδη κ εγω ενδιαφερομαι για ψυχολογια οτι ειναι μια επιλογη μ φοβερο μελλον αν αγαπας αυτο που κανεις κ μπορει να εχει κ καλυτερη αποκατασταση απο οτι εχει καποιοσ απο νομικη! το κλειδι ειναι η στενη επαφη μ τους καθηγητες ωστε να σε στελνουν σε σεμιναρια για να αποκτας πειρα κ διασυνδεσεις !! καθοριστικο ρολο φυσικα παιζει το μεταπτυχιακο οπως σχεδον σε ολα πια τα επαγγελματα!! τελος οι φοιτητες της ψυχολογιας δεν πρεπει να ναι οι φοιτητες της καφετεριας γιατι θα τα βρουν δυσκολα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
ακριβως εχουμε μαθει να κοιταμε εχοντας παρωπιδες ! ειναι δυνατον να περιμενεις να βρεις δουλεια ως ψυχολογος χωρις μεταπτυχιακο ? χωρις παρακολουθηση σεμιναριων? εχω μιλησει με ψυχολογο που τελειωσε στην παντειο κ μου ειπε επειδη κ εγω ενδιαφερομαι για ψυχολογια οτι ειναι μια επιλογη μ φοβερο μελλον αν αγαπας αυτο που κανεις κ μπορει να εχει κ καλυτερη αποκατασταση απο οτι εχει καποιοσ απο νομικη! το κλειδι ειναι η στενη επαφη μ τους καθηγητες ωστε να σε στελνουν σε σεμιναρια για να αποκτας πειρα κ διασυνδεσεις !! καθοριστικο ρολο φυσικα παιζει το μεταπτυχιακο οπως σχεδον σε ολα πια τα επαγγελματα!! τελος οι φοιτητες της ψυχολογιας δεν πρεπει να ναι οι φοιτητες της καφετεριας γιατι θα τα βρουν δυσκολα ...


συμφωνω απολυτα μαζι σου κ τσατιζομαι παρα πολυ οταν λενε διαφορα..περναω ψυχολογια κ εχω ακουσει παρα πολλα απο καποιους για την επιλογη μ....φυσικα το μεταπτυχιακο πρεπει να το θεωρεις σαν ετος στη σχολη σ..οτι δλδ η σχολη θα κρατησει τουλαχιστον 5 χρονια..αλλα οχι κ δεν εχει διεξοδους.το επαγγελμα του μελλοντος ειναι κ πολυ καλα λεφτα..μεχρι κ τον πατερα μ που η δουλεια του δεν εχει καμια απολυτως σχεση με ιατρικα κτλ,τουσ στειλανε ψυχολογους στην εταιρεια που δουλευει....παντου χρειαζονται κ ολοενα αυξανεται η ζητηση τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Αυτο ακριβως.

Παντως ρε παιδια,μην μας τα λετε ετσι :( ,δηλαδη κι εμεις που ενδιαφερομαστε για αυτη τη σχολη αποθαρρυνομαστε τελειως με αυτο τον τροπο. :(


απλα λεει την αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
δεν ειναι αληθεια.....καταρχας,για το διαβασμα,συγνωμη αλλα δε πας ψυχολογια πιστευοντας οτι θα εισαι καθε μερα για καφε....ειναι αυτονοητο αυτο..δευτερον,χωρις μεταπτυχιακο δε κανεις τπτ....μπορεις να δουλεψεις στο εξωτερικο που εχει τρελα λεφτα κ να επιστρεψεις ελλαδα...οπου θα μπορεις να βρεις δουλεια γτ οποιος αγαπαει κατι ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ!
-----------------------------------------
:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
δεν ειναι αληθεια.....καταρχας,για το διαβασμα,συγνωμη αλλα δε πας ψυχολογια πιστευοντας οτι θα εισαι καθε μερα για καφε....ειναι αυτονοητο αυτο..δευτερον,χωρις μεταπτυχιακο δε κανεις τπτ....μπορεις να δουλεψεις στο εξωτερικο που εχει τρελα λεφτα κ να επιστρεψεις ελλαδα...οπου θα μπορεις να βρεις δουλεια γτ οποιος αγαπαει κατι ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ!
-----------------------------------------
:):)
Η ψυχολογία κατ' εμέ θα ήταν μία από τις πρώτες μου επιλογές για του χρόνου. Όμως ας μη γελιόμαστε. Τα πράγματα δεν είναι ανθηρά στη χώρα μας για την εν λόγω σχολή. ΤΩΡΑ! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5, 10 ή 15 χρόνια. Πιστεύω πως όντως είναι η σχολή που μελλοντικά θα κάνει πάταγο, διότι αξίζει από κάθε άποψη και θα έχει πολύ καλή αποκατάσταση. Αλλά έχω γνωρίσει πάμπολλους αποφοίτους της Ψυχολογίας και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να γίνουν σερβιτορέοι. Και παιδιά που δεν είναι φοιτητές του καφενέιου, κάθε άλλο. Εθελοντικά μπορούν λέει να τους βάλουν κάπου. Τι εθελοντικά βε; Κι εγώ τι θα φάω; Το σκατό μου παξιμάδι θα το κάνω;
Μεταπτυχιακό. Μάλιστα. Και μετά; Πάλι τα ίδια; Θα είσαι δηλαδή πτυχιούχος άνεργος ΚΑΙ με μεταπτυχιακό παρακαλώ. Έτσι είναι τα πράγματα στη χώρα μας κι ας μη θέλουμε να το δούμε. Τώρα το να πας εξωτερικό είναι μια κουβέντα. Δεν είναι ανοιχτός κουμπαράς το εξωτερικό να ρέει το χρήμα σα' βρύση. Θέλει πολλά χρόνια για να μπορέσεις να αποκατασταθείς και να πεις πως θα επιστρέψεις με προοπτική να κάνεις κάτι. ΑΝ επιστρέψεις, ΑΝ κάνεις κάτι και ΑΝ αυτό το κάτι πετύχει.
Είναι η σχολή του μέλλοντος, αν μη τι άλλο. Του παρόντος όμως, κάθε άλλο...

Υ.Γ. Και επίσης κόψ'τε αυτά τα "όποιος πάει ψυχολογία, νομική, φιλολογία δεν ξέρω γω τι πρέπει να καταλάβει πως δεν θα είναι κάθε μέρα για καφέ". Καλά και στρόγγυλα τα λέτε αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι. Το ακαδημαϊκό προλεταριάτο δεν είναι ένα μάτσο τεμπελχανάδες που γυρνούν στους καφενέδες. Έχει ένα σωρό παιδιά που γαμήθηκαν για να τα καταφέρουν και οι κόποι τους δεν αμείφθηκαν ποτέ. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Βασικα σε ολες τις δουλειες θελει ψαξιμο..τιποτα δεν ερχεται στρωμενο τις περισσοτερες φορες.Και φυσικα θελει να αγαπας αυτο που κανεις διαφορετικα ειναι γολγοθας.Και εγω θελω να πιστευω οτι οι καλοι δεν χανονται αν και οι μεγαλοι μου λενε οτι σε αυτη την χωρα ευκολα μπορεις να ..χαθεις.Πλεον σε ολα τα επαγγελματα χρειαζεται ενα καλο μεταπτυχιακο.Παντως σχετικα με την ψυχολογια ειναι στανταρ μια φοβερη επιστημη αν και οι περισσοτεροι με ψυχολογικα τρεχουν στους ψυχιατρους.Ειναι ενα ακομα κολλημα της ελληνικης κοινωνιας να θεωρουμε ανωτερους τους ψυχιατρους απο τους ψυχολογους και επισης οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν την διαφορα μεταξυ των δυο επαγγελματων.
-----------------------------------------
Η ψυχολογία κατ' εμέ θα ήταν μία από τις πρώτες μου επιλογές για του χρόνου. Όμως ας μη γελιόμαστε. Τα πράγματα δεν είναι ανθηρά στη χώρα μας για την εν λόγω σχολή. ΤΩΡΑ! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5, 10 ή 15 χρόνια. Πιστεύω πως όντως είναι η σχολή που μελλοντικά θα κάνει πάταγο, διότι αξίζει από κάθε άποψη και θα έχει πολύ καλή αποκατάσταση. Αλλά έχω γνωρίσει πάμπολλους αποφοίτους της Ψυχολογίας και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να γίνουν σερβιτορέοι. Και παιδιά που δεν είναι φοιτητές του καφενέιου, κάθε άλλο. Εθελοντικά μπορούν λέει να τους βάλουν κάπου. Τι εθελοντικά βε; Κι εγώ τι θα φάω; Το σκατό μου παξιμάδι θα το κάνω;
Μεταπτυχιακό. Μάλιστα. Και μετά; Πάλι τα ίδια; Θα είσαι δηλαδή πτυχιούχος άνεργος ΚΑΙ με μεταπτυχιακό παρακαλώ. Έτσι είναι τα πράγματα στη χώρα μας κι ας μη θέλουμε να το δούμε. Τώρα το να πας εξωτερικό είναι μια κουβέντα. Δεν είναι ανοιχτός κουμπαράς το εξωτερικό να ρέει το χρήμα σα' βρύση. Θέλει πολλά χρόνια για να μπορέσεις να αποκατασταθείς και να πεις πως θα επιστρέψεις με προοπτική να κάνεις κάτι. ΑΝ επιστρέψεις, ΑΝ κάνεις κάτι και ΑΝ αυτό το κάτι πετύχει.
Είναι η σχολή του μέλλοντος, αν μη τι άλλο. Του παρόντος όμως, κάθε άλλο...

Υ.Γ. Και επίσης κόψ'τε αυτά τα "όποιος πάει ψυχολογία, νομική, φιλολογία δεν ξέρω γω τι πρέπει να καταλάβει πως δεν θα είναι κάθε μέρα για καφέ". Καλά και στρόγγυλα τα λέτε αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι. Το ακαδημαϊκό προλεταριάτο δεν είναι ένα μάτσο τεμπελχανάδες που γυρνούν στους καφενέδες. Έχει ένα σωρό παιδιά που γαμήθηκαν για να τα καταφέρουν και οι κόποι τους δεν αμείφθηκαν ποτέ. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...

:thanks::thanks:Πεστα ρε μεγαλε!!!Εμεις μαλακες ειμαστε που χεστηκαμε στο διαβασμα για να μπουμε σε μια κωλοσχολη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Βασικα σε ολες τις δουλειες θελει ψαξιμο..τιποτα δεν ερχεται στρωμενο τις περισσοτερες φορες.Και φυσικα θελει να αγαπας αυτο που κανεις διαφορετικα ειναι γολγοθας.Και εγω θελω να πιστευω οτι οι καλοι δεν χανονται αν και οι μεγαλοι μου λενε οτι σε αυτη την χωρα ευκολα μπορεις να ..χαθεις.Πλεον σε ολα τα επαγγελματα χρειαζεται ενα καλο μεταπτυχιακο.Παντως σχετικα με την ψυχολογια ειναι στανταρ μια φοβερη επιστημη αν και οι περισσοτεροι με ψυχολογικα τρεχουν στους ψυχιατρους.Ειναι ενα ακομα κολλημα της ελληνικης κοινωνιας να θεωρουμε ανωτερους τους ψυχιατρους απο τους ψυχολογους και επισης οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν την διαφορα μεταξυ των δυο επαγγελματων.
-----------------------------------------


:thanks::thanks:Πεστα ρε μεγαλε!!!Εμεις μαλακες ειμαστε που χεστηκαμε στο διαβασμα για να μπουμε σε μια κωλοσχολη??


σωστος...... φυσικα κ δε περιμενω οτι θα βρω δουλεια καλη σε 4 χρονια η σε 5..αλλα ναι,περιμενω οτι στο μελλον θα εχω μια ικανοποιητικη δουλεια..
-----------------------------------------
Η ψυχολογία κατ' εμέ θα ήταν μία από τις πρώτες μου επιλογές για του χρόνου. Όμως ας μη γελιόμαστε. Τα πράγματα δεν είναι ανθηρά στη χώρα μας για την εν λόγω σχολή. ΤΩΡΑ! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5, 10 ή 15 χρόνια. Πιστεύω πως όντως είναι η σχολή που μελλοντικά θα κάνει πάταγο, διότι αξίζει από κάθε άποψη και θα έχει πολύ καλή αποκατάσταση. Αλλά έχω γνωρίσει πάμπολλους αποφοίτους της Ψυχολογίας και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να γίνουν σερβιτορέοι. Και παιδιά που δεν είναι φοιτητές του καφενέιου, κάθε άλλο. Εθελοντικά μπορούν λέει να τους βάλουν κάπου. Τι εθελοντικά βε; Κι εγώ τι θα φάω; Το σκατό μου παξιμάδι θα το κάνω;
Μεταπτυχιακό. Μάλιστα. Και μετά; Πάλι τα ίδια; Θα είσαι δηλαδή πτυχιούχος άνεργος ΚΑΙ με μεταπτυχιακό παρακαλώ. Έτσι είναι τα πράγματα στη χώρα μας κι ας μη θέλουμε να το δούμε. Τώρα το να πας εξωτερικό είναι μια κουβέντα. Δεν είναι ανοιχτός κουμπαράς το εξωτερικό να ρέει το χρήμα σα' βρύση. Θέλει πολλά χρόνια για να μπορέσεις να αποκατασταθείς και να πεις πως θα επιστρέψεις με προοπτική να κάνεις κάτι. ΑΝ επιστρέψεις, ΑΝ κάνεις κάτι και ΑΝ αυτό το κάτι πετύχει.
Είναι η σχολή του μέλλοντος, αν μη τι άλλο. Του παρόντος όμως, κάθε άλλο...

Υ.Γ. Και επίσης κόψ'τε αυτά τα "όποιος πάει ψυχολογία, νομική, φιλολογία δεν ξέρω γω τι πρέπει να καταλάβει πως δεν θα είναι κάθε μέρα για καφέ". Καλά και στρόγγυλα τα λέτε αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι. Το ακαδημαϊκό προλεταριάτο δεν είναι ένα μάτσο τεμπελχανάδες που γυρνούν στους καφενέδες. Έχει ένα σωρό παιδιά που γαμήθηκαν για να τα καταφέρουν και οι κόποι τους δεν αμείφθηκαν ποτέ. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...


μα δεν ειπα οτι στις αλλες σχολες ειναι ετσι..φυσικα κ οχι....θελει στρωσιμο κ κωλο γερο το πανεπιστημιο...απλα απανταω σε αυτον που εβαλε το θεμα κ ειπε οτι δεν ηταν τοσο ονειρικα οσο τα ονειρευοταν γιατι θελει λιωσιμο στο διαβασμα...
-----------------------------------------
Η ψυχολογία κατ' εμέ θα ήταν μία από τις πρώτες μου επιλογές για του χρόνου. Όμως ας μη γελιόμαστε. Τα πράγματα δεν είναι ανθηρά στη χώρα μας για την εν λόγω σχολή. ΤΩΡΑ! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5, 10 ή 15 χρόνια. Πιστεύω πως όντως είναι η σχολή που μελλοντικά θα κάνει πάταγο, διότι αξίζει από κάθε άποψη και θα έχει πολύ καλή αποκατάσταση. Αλλά έχω γνωρίσει πάμπολλους αποφοίτους της Ψυχολογίας και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να γίνουν σερβιτορέοι. Και παιδιά που δεν είναι φοιτητές του καφενέιου, κάθε άλλο. Εθελοντικά μπορούν λέει να τους βάλουν κάπου. Τι εθελοντικά βε; Κι εγώ τι θα φάω; Το σκατό μου παξιμάδι θα το κάνω;
Μεταπτυχιακό. Μάλιστα. Και μετά; Πάλι τα ίδια; Θα είσαι δηλαδή πτυχιούχος άνεργος ΚΑΙ με μεταπτυχιακό παρακαλώ. Έτσι είναι τα πράγματα στη χώρα μας κι ας μη θέλουμε να το δούμε. Τώρα το να πας εξωτερικό είναι μια κουβέντα. Δεν είναι ανοιχτός κουμπαράς το εξωτερικό να ρέει το χρήμα σα' βρύση. Θέλει πολλά χρόνια για να μπορέσεις να αποκατασταθείς και να πεις πως θα επιστρέψεις με προοπτική να κάνεις κάτι. ΑΝ επιστρέψεις, ΑΝ κάνεις κάτι και ΑΝ αυτό το κάτι πετύχει.
Είναι η σχολή του μέλλοντος, αν μη τι άλλο. Του παρόντος όμως, κάθε άλλο...

Υ.Γ. Και επίσης κόψ'τε αυτά τα "όποιος πάει ψυχολογία, νομική, φιλολογία δεν ξέρω γω τι πρέπει να καταλάβει πως δεν θα είναι κάθε μέρα για καφέ". Καλά και στρόγγυλα τα λέτε αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι. Το ακαδημαϊκό προλεταριάτο δεν είναι ένα μάτσο τεμπελχανάδες που γυρνούν στους καφενέδες. Έχει ένα σωρό παιδιά που γαμήθηκαν για να τα καταφέρουν και οι κόποι τους δεν αμείφθηκαν ποτέ. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε...


κ επισης δεν ειπα οτι το εξωτερικο ειναι κουμπαρας...αλλα αν θες,θα μπορεσεις να δουλεψεις πολυ πιο ευκολα εξω γιατι το επαγγελμα ειναι πολυ πιο αναγνωρισμενο απ'οτι εδω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτά είναι στάνταρ πράγματα. Στην Ελλάδα στήνουν κώλο για να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, στη Γερμανία δεν υπάρχει άνθρωπος που να δουλεύει στο ελεύθερο επάγγελμα και να παίρνει λιγότερα από τον αντίστοιχο Γερμανό δημόσιο υπάλληλο. Και οι Κύπριοι καθηγητές παίρνουν 3.800 ευρώ κι εδώ παίρνουν από 1200 έως 1600 (αν γίνεις διευθυντής μετά από 20 χρόνια). Αλλά δε ζούμε στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα ζούμε. Και όλα αυτά που λένε "εγώ θα πάω στο εξωτερικό" εγώ τα λέω παπατζηλίκια. Κανείς μας δεν έζησε στο εξωτερικό για να δει τι θα πει παλούκι. Και όχι από άποψη απολαβών, αλλά ανθρώπου. Στη θεωρία δυστυχώς όλα εύκολα είναι. Αλλά τους παλαιότερους που τα ζήσαν δεν τους ρωτάμε γιατί τους θεωρούμε παρωχημένους. Το σενάριο φεύγω στο εξωτερικό για να δουλέψω και ευελπιστώ να επιστρέψω απλά δεν υπάρχει στο 99.9% των περιπτώσεων...

Υ.Γ. Δε σου επιτίθεμαι. Απλά νευριάζω με αυτό το κωλοσύστημα που έχουμε μπλέξει. Από 'κει και πέρα, μη θεωρείς τα πράγματα εύκολα. Όλοι μας έχουμε όνειρα αλλά πρέπει να τα διαμορφώνουμε ανάλογα με τα δεδομένα της εποχής και της χώρας μας. Αλλιώς θα είμαστε μια φούχτα από ρομαντικούς ονειροπαρμένους που στην επόμενη δεκαετία θα ψωμολυσσάν για 500 και 600 ευρώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια ολοι εχουν δικιο καθως ζουμε σε μια αθλια απο πλευρας συστηματος χωρα! αυτο που με στενοχωρει ειναι που ακομα κ εμεις οι νεοτεροι ακολουθουμε κολληματα του τυπου : ''γινε δικηγορος γιατι θα βγαλεις λεφτα '' κτλ.... δηλαδη συγνωμη σαυτη τη χωρα μονο οι γιατροι κ οι δικηγοροι εχουν μελλον?? μην μοιζεριαζουμε !! οποιος αγαπαει αυτο που κανει και ειναι καλος θα βρει την ακρη απλα πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι σε ο,τι και οχι να ακολουθουμε τα τετριμενα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top