ΣΣΑΣ-ΕΛΑΣ-ΣΣΕ

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά από το καθένα; Ποια σχολή είναι καλύτερη ως προς τις συνθήκες εργασίας,μεταθέσεις,μισθό,κίνδυνο,δυσκολίες,ψυχοφθόρο επάγγελμα κ.ά.; Έχω ψάξει στο google αλλά ο καθένας λέει ό,τι να ναι...Καλό θα ήταν να απαντούσε και κάποιος φοιτητής που να έχει και λίγο εμπειρία...Μου αρέσουν εξίσου και τα τρία αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Λοιπον τα τρια παραπανω ειναι προφανες πως δεν εχουν σχεση το ενα με το αλλο.

Η ΣΣΑΣ ειναι η σχολη αξιωματικων σωματων που βγαζει επιστημονικο προσωπικο για την καλυψη των αναγκων των Ενοπλων δυναμεων. Βγαζει στρατιωτικους ιατρους, οδοντιατρους,φαρμακοποιους, κτηνιατρους οι οποιοι επανδρωνουν τις αναγκες του στρατου. Εξαιρετικες σχολες, σου δινουν δυνατοτητα να εχεις και την δικη σου επιχειρηση, αρνητικο οι πολυ υψηλες βασεις.

Η ΣΣΕ ειναι η σχολη που βγαζει τους αξιωματικους του στρατου. Εχει εδρα στην Βαρη Αττικης, 4 ετη φοιτηση και χωριζεται σε οπλα και σωματα. Θετικο η επαγγελματικη εξασφαλιση αρνητικο οι πολλες μεταθεσεις.

Η ΕΛΑΣ ειναι η αστυνομια. Εχει αξιωματικους και αστυφυλακες. Θετικο η εξασφαλιση και οι ελαχιστες μεταθεσεις. Αρνητικο η επικινδυνοτητα για οσους ειναι σε μαχιμα ποστα (δεν ειναι και πολλοι, περιπου 30%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆδειοΨυγείο

Νεοφερμένος

Η ΆδειοΨυγείο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά από το καθένα; Ποια σχολή είναι καλύτερη ως προς τις συνθήκες εργασίας,μεταθέσεις,μισθό,κίνδυνο,δυσκολίες,ψυχοφθόρο επάγγελμα κ.ά.; Έχω ψάξει στο google αλλά ο καθένας λέει ό,τι να ναι...Καλό θα ήταν να απαντούσε και κάποιος φοιτητής που να έχει και λίγο εμπειρία...Μου αρέσουν εξίσου και τα τρία αλλά...


Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στα παραπανω αφορουν την ΣΣΕ και την ΕΛΑΣ...
Οσον αφορα το πρωτο πρεπει να γνωριζεις οτι πραγματα που παιζουν καιριο ρολο ειναι η πειθαρχια, να εισαι ενταξει με το γεγονος οτι θα βγαινεις συγκεκριμενες μερες εξω, το ψυχικο σθενος και να γουσταρεις πραγματικα αυτο που κανεις καθως αποτελει μια πραγματικη στρατιωτικη σχολη και οι δυσκολιες και οι συνθηκες που θα κληθεις να αντιμετωπισεις δεν μπορουν να συγκριθουν με της ΣΣΑΣ(η οποια βγαζει επιστημονες και οχι αξιωματικους του στρατου!)...
Γνωριζω εκ των εσω(απο παιδια που εχουν τελειωσει ή βρισκονται στα τελευταια ετη) οτι οποιος επιλεγει την συγκεκριμενη σχολη μονο και μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση και οχι απο πραγματικη επιθυμια οδηγειται ειτε στην παραιτηση ειτε στην εξ ολοκληρου μεταβολη της προσωπικοτητας του και οχι προς το καλο.
Μου εχουν πει για ακραιες περιπτωσεις που κλεινονταν στον εαυτο τους και δεν τους εβλεπαν ποτε να γελανε εως οτου περιπου στο τριτο ετος αναγκαζονταν να πληρωσουν για να εγκαταλειψουν την σχολη καθως στο πρωτο ετος αν θυμαμαι καλα σου δινεται ενα χρονικο περιθωριο για να αποφασισεις αν θες να συνεχισεις η οχι...αν ομως τελικα παραιτηθεις αργοτερα πρεπει να πληρωσεις ποσο αναλογο με το χρονο που ησουν υπο την επιμελεια της σχολης...
Τωρα για την σχολη της αστυνομιας αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στα αρνητικα ειναι το γεγονος οτι υπαρχει μια τεραστια πιθανοτητα τα πρωτα χρονια μετα την αποφοιτηση να δουλευεις ως αστυνομικος στην Αθηνα, χωρις να εχεις την απαραιτητη εμπειρια! Τελος ενα επιπλεον αρνητικο που μπορω να σκεφτω ειναι φυσικα ο χαμηλος μισθος σε σχεση με την δυσκολια του επαγγελματος οπως επισης και το οτι οι αδειες ειναι συγκεκριμενες και δεν ισχυουν οι αργιες...

Ελπιζω καπως να σε βοηθησα :) Εσυ που προτιμας περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
να πω και εγω το κατιτις μου ως παραιτηθεις ευελπις (φετος κιολας)
ακους στα φορουμ (και αυτα και σε αλλα) πολλες βλακειες, διαφορου τυπου που σε αγχωνουν και σε παραπληροφορουν τερμα, για ΣΣΕ θα σ πω 2 πραγματα, αν θες με ακους, αν δεν θες, εγω δεν χανω τιποτα, προσωπικα ουτε π μ νοιαζει, απλως "εχασα" ενα χρονο απο τη ζωη μου και το βλεπω σαν αλληλεγγυη να σε προετοιμασω για μερικα πραγματα

ηθελα να παω ελας η σσε 3 χρονια, τελικα πηγα σσε. Η σσε δεν εχει καμια σχεση με
-αθλητικο πνευμα
-πειθαρχια
-λογικη
και θα σου εξηγησω τη εννοω
εγω δεν ειμαι και πολυ αθλητικος, αλλα ετοιμαζομουν μονο και μονο για το στρατο, ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ πριν μπω στη σχολη εκανα χαλαρα 70 καμσεις (ενα σετ μπαμ μπαμ) και σχετικα αργα για να τις κανω σωστα, οταν μπηκα μεσα μεταβιας εκανα 20, χιλιαρι εκανα στις εξετασεις για να μπω 4 λεπτα οντας αρρωστος και με διαλυμενη μεση (χτυπησα την ιδια μεσα στο αλμα εις μηκος) , ε οταν μπηκα στη σχολη δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου
ηθικο συμπερασμα, οσο και να εισαι προετοιμασμενος, λιγο ο ηλιος , λιγο το ΠΟΛΥ λιγο φαι (οποιος πει κατι διαφορετικο για το φαι ειναι ανοητος, δεν ξερω τι γινεται στον κανονικο στρατο, στην σσε ψοφας της πεινας, εγω σε μια εβδομαδα μ εδωσαν χαπια για το στομαχι απο την χαλια διατροφη κ απο την αφυδατωση)
οτι και να κανεις θα σου ζητησουν να κανεις κατι που δεν θα μπορεις, οποτε ειτε φιτ εισαι ειτε ζουμπας μικρη διαφορα εχει


το πειθαρχια και αυτο ξεχνα το εγω ειμαι πειθαρχημενος, σαν προβατο ενα πραμα μ λεει ο αλλος "εξω ειναι νυχτα, το λεω εγω, συμφωνεις?" "μαλιστα" εγω
αλλα και εκει θα σε ριξουν, πχ αλλα σ λεει να κανεις ο ενας, αλλα ο διπλανος σου (ειναι αυτος που σε χρεωνει η σχολη) αλλα ειναι στον αγραφο νομο της σχολης
αρα οτι κ να κανεις θα φας κατσαδα
εγω συγκεκριμενα, εφαγα βρισιδι επειδη ενας αλλος με αγκαρευε, και αγκαρεια εκανα και το βρισιδι ακουσα


ο παραλογισμος, αμα σ πω οτι μετρουσαμε τουβλακια θα γελασεις, κιομως τα μετρουσαμε. Φυσικα και εγω γελαω οταν το σκεφτομαι, αλλα οταν εισαι τιγκα στην πεινα , στη διψα, στη νυστα και σε εχει φαει ο ηλιος. δεν ειναι κ πολυ ωραιο


τελος παντων το συμπερασμα ποιο ειναι
οτι σωματικη προετοιμασια και να κανεις δεν φτανει (οχι οτι δεν βοηθαει, απλως θα στην ξεπερασουν ουτως ή αλλως) αν ηθελες τη γνωμη μ θα σ ελεγα να εχεις τεραστια αντοχη αλλα να την κρυβεις, κρατα χαμηλο προφιλ μην πας να κοκορεφτεις ποσο γρηγορος εισαι, θα σε γελανε και οι πετρες μετα
πρεπει απλα να δεχτεις οτι θα σ ασκουν βια ειτε σωματικη ειτε ψυχολογικη για 2 χρονια (κυριως το πρωτο)
εμενα που μ ασκηθηκαν και οι 2 σου λεω οτι απλα δε γουσταρα, οχι μονο να με λιωνει ο καθε ηλιθιος, δεν γουσταρα τη ζωη του αξιωματικου την οποια οποιος κανει στρατο την ξερει

αν πας μαγκια σου, ενα θα σου πω, πριν μπεις κανε πολυ παρεα με την κοπελα σου, την οικογενεια σου, τους φιλους σου και στη σχολη, ε τι να σ πω θελει και λιγο μαζοχισμο (αυτο μου το ειπε 4σσαρι, δεν το λεω εγω "θα ησασταν ανωμαλοι να σας αρεσαν αυτα που σας κανουμε")
ελπιζω να μη σου μαυρισα την καρδια. εγω ηθελα να γινω αξιωματικος αλλα στην πορεια δεν μ αρεσε
ποτε μου ομως δεν μετανιωσα για αυτο το χρονο που ξαναδωσα πανελληνιες, ποτε δεν μετανιωσα που μπηκα, ή που βγηκα (μετανιωσα που δεν εκανα τσαμπουκα πριν φυγω ισως)
οταν εφυγα δεν ειχαν να μου βρουν ψεγαδι και εφυγα με το κεφαλι ψηλα

θυμησου κατι , αν πεσεις σε κακο 4σαρι, την εκατσες, χωρια απο βλακειες, το 4σαρι σου αν δεν ειναι νορμαλ ανθρωπος (μονο το 10% ειναι νορμαλ εκει μεσα)
ΘΕΛΕΙ να σε διωξει, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΣΕΝΑ ΟΧΙ γενικα καθε ασσο, ΕΣΕΝΑ
και αυτο γιατι αν δεν σε εχει η ζωη του στη σχολη ειναι απειρως πιο ξεκουραστη
αυτο απλως το αναφερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vehement

Νεοφερμένος

Ο vehement αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Διαμονή- Διαβίωση (2)

Η ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει επακριβώς ότι οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις συνδυάζονται αρμονικά και ευέλικτα με τις στρατιωτικές και της επιμορφωτικές υποχρεώσεις. Μολαταύτα, σε κάποια στρατιωτικά ενημερωτικά website υπάρχουν καταγγελίες πως οι μαθητες της σχολής δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν σε όλες τις άνωθι υποχρεώσεις, εξαιτίας των επιβλεπόντων της σχόλης, που επί μερικά συναπτά έτη είναι Ευέλπιδες και όχι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ. Όσον αφορά αυτό το κομματι, καθίσταται εφικτό, ως μαθητής της ΣΣΑΣ να παρακολουθώ αφενός όλες τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις απαρεγκλίτως και αφετέρου τις άλλες λοιπές;

Προοπτικές-Αποκατασταση(3)

Έχω βλέψεις για ΣΣΑΣ Οικονομικο, προσωπικά. Άκουσα πως έχεις την δυνατότητα να αποκατασταθείς και σε Στρατό, Ναυτικό και Αεροπορία. Ποιος απο τους παραπάνω κλάδους κατέχει το ποιο γόνιμο και έφορο εργασιακό περιβάλλον με τις λιγότερες μεταθέσεις και που συνήθως μετατίθεσαι στον έκαστο κλάδο;( Επιπλέον πληροφορίες για μεταθεσεις θα με βοηθούσαν,ευχαρίστως ). Επιπροσθέτως, επιθυμώ να κάνω και μεταπτυχιακό• και επειδή όλα τα εργαστήρια- μαθήματα είναι υποχρεωτικά, σε συνεννόηση με την υπηρεσια μου, μπορώ να το περατώσω επιτυχώς και σε ελάχιστο χρόνο, όπου και αν μεταβώ σε πόλη με Τμ.Οικ.Επ. και είναι συνυφασμένο με τις ΕΔ; Επιπροσθέτως, το μεταπτυχιακο-α μετά την πρόσληψη στον δημόσιο τομεα, σου αποφέρει-ουν κέρδος; Φερειπείν, αν κάνεις δύο MBA κερδίζεις τα διπλάσια, τρία MBA τα τριπλάσια και ούτω καθεξής;(Όταν εννοώ διπλάσια, τριπλάσιο, εννοώ για το επίδομα, για MBA).

Εισαγωγή στην Σχολή (1)

Γνωρίζω πολύ καλα την κοπιώδη και την διήνεκη προσπάθεια για να εισαχθείς σε οποιαδήποτε σχολή ΣΣΑΣ. Αλλά εκτός αυτού, έχεις να περασεις και αθλητικές, ιατρικές και τις ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Θεωρώ ακράδαντα ότι πληρώ τα ποικίλα κριτήρια. Το μόνο το οποίο που έχω μερικούς ενδοιασμούς είναι πως στις ψυχολογικές βολιδοσκοπήσεις, λέγεται ότι τα θέματα είναι εξωπραγματικά και παράλογα, δίχως να υπερβάλλω. Είναι όντως έτσι ή επικρατεί κατάφωρη τρομολαγνεία σε αυτό το ζήτημα και έχεις την δυνατότητα να επιτεύξεις τον συγκεκριμένο στόχο , χωρίς προετοιμασία;


Υποσημείωση: Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζεις εκ των έσω αυτά τα πράγματα και θα τα παρουσιάσει ενδελεχώς, σαφώς, εμπεριστατωμένα και είναι ανελλιπώς ενημερωμένος σε αυτά .
Υποσημείωση(2): Ξερώ όλα τα θέματα της σχολής, από αλλά πρίσματα και σκοπιές και τα έχω αντιληφθεί- αφουγκραστει, το λέω αυτό για να προλάβω κακεντρεχή και κακόβουλα σχόλια.
Υποσημείωση(3): Για κάποιες ακόμα ερωτήσεις που θα προκύψουν θα απευθυνθώ πάλι στο ίδιο forum (διάσκεψη).
Υποσημειωση(4): Τα πάσα λεγόμενα έγκειται σε δικαιώματα πνευματικά, του χρήστη, που τα ανεβασε και επιτρέπεται η μερική αναδημοσίευση τους και αμετάκλητως να μην λοιδορηθούν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ν. Τ., ενδιαφερόμενος για ΣΣΑΣ,Α'Λυκ,09/8/2020.

😀ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!😀
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Διαμονή- Διαβίωση (2)

Η ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει επακριβώς ότι οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις συνδυάζονται αρμονικά και ευέλικτα με τις στρατιωτικές και της επιμορφωτικές υποχρεώσεις. Μολαταύτα, σε κάποια στρατιωτικά ενημερωτικά website υπάρχουν καταγγελίες πως οι μαθητες της σχολής δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν σε όλες τις άνωθι υποχρεώσεις, εξαιτίας των επιβλεπόντων της σχόλης, που επί μερικά συναπτά έτη είναι Ευέλπιδες και όχι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ. Όσον αφορά αυτό το κομματι, καθίσταται εφικτό, ως μαθητής της ΣΣΑΣ να παρακολουθώ αφενός όλες τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις απαρεγκλίτως και αφετέρου τις άλλες λοιπές;

Προοπτικές-Αποκατασταση(3)

Έχω βλέψεις για ΣΣΑΣ Οικονομικο, προσωπικά. Άκουσα πως έχεις την δυνατότητα να αποκατασταθείς και σε Στρατό, Ναυτικό και Αεροπορία. Ποιος απο τους παραπάνω κλάδους κατέχει το ποιο γόνιμο και έφορο εργασιακό περιβάλλον με τις λιγότερες μεταθέσεις και που συνήθως μετατίθεσαι στον έκαστο κλάδο;( Επιπλέον πληροφορίες για μεταθεσεις θα με βοηθούσαν,ευχαρίστως ). Επιπροσθέτως, επιθυμώ να κάνω και μεταπτυχιακό• και επειδή όλα τα εργαστήρια- μαθήματα είναι υποχρεωτικά, σε συνεννόηση με την υπηρεσια μου, μπορώ να το περατώσω επιτυχώς και σε ελάχιστο χρόνο, όπου και αν μεταβώ σε πόλη με Τμ.Οικ.Επ. και είναι συνυφασμένο με τις ΕΔ; Επιπροσθέτως, το μεταπτυχιακο-α μετά την πρόσληψη στον δημόσιο τομεα, σου αποφέρει-ουν κέρδος; Φερειπείν, αν κάνεις δύο MBA κερδίζεις τα διπλάσια, τρία MBA τα τριπλάσια και ούτω καθεξής;(Όταν εννοώ διπλάσια, τριπλάσιο, εννοώ για το επίδομα, για MBA).

Εισαγωγή στην Σχολή (1)

Γνωρίζω πολύ καλα την κοπιώδη και την διήνεκη προσπάθεια για να εισαχθείς σε οποιαδήποτε σχολή ΣΣΑΣ. Αλλά εκτός αυτού, έχεις να περασεις και αθλητικές, ιατρικές και τις ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Θεωρώ ακράδαντα ότι πληρώ τα ποικίλα κριτήρια. Το μόνο το οποίο που έχω μερικούς ενδοιασμούς είναι πως στις ψυχολογικές βολιδοσκοπήσεις, λέγεται ότι τα θέματα είναι εξωπραγματικά και παράλογα, δίχως να υπερβάλλω. Είναι όντως έτσι ή επικρατεί κατάφωρη τρομολαγνεία σε αυτό το ζήτημα και έχεις την δυνατότητα να επιτεύξεις τον συγκεκριμένο στόχο , χωρίς προετοιμασία;


Υποσημείωση: Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζεις εκ των έσω αυτά τα πράγματα και θα τα παρουσιάσει ενδελεχώς, σαφώς, εμπεριστατωμένα και είναι ανελλιπώς ενημερωμένος σε αυτά .
Υποσημείωση(2): Ξερώ όλα τα θέματα της σχολής, από αλλά πρίσματα και σκοπιές και τα έχω αντιληφθεί- αφουγκραστει, το λέω αυτό για να προλάβω κακεντρεχή και κακόβουλα σχόλια.
Υποσημείωση(3): Για κάποιες ακόμα ερωτήσεις που θα προκύψουν θα απευθυνθώ πάλι στο ίδιο forum (διάσκεψη).
Υποσημειωση(4): Τα πάσα λεγόμενα έγκειται σε δικαιώματα πνευματικά, του χρήστη, που τα ανεβασε και επιτρέπεται η μερική αναδημοσίευση τους και αμετάκλητως να μην λοιδορηθούν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ν. Τ., ενδιαφερόμενος για ΣΣΑΣ,Α'Λυκ,09/8/2020.

😀ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!😀
Η απάντηση μου στο τελευταίο σου ερώτημα στο φόρουμ του στρατού σε κάλυψε;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπερα θα μου μπορουσε να με κατατοπισει καποιος και να μου πει τι παιζει με τις μεταθεσεις?ξερω οτι στην αστυνομια ειναι λιγες εωος καθολου στα αλλα σωματα(ασφαλειας και σταρτου πως ειναι)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Στο Στρατο ξηρας ειναι κανονας το rotation, καθε 3-4 χρονια εχεις μεταθεση, εκτος και εισαι απο παραμεθωριο με στρατο ή παντρευτεις εκει οποτε τους βολευει να μην σε κουνανε εκτος και η εξέλιξη σου το απαιτει.
Στην αεροπορια πολυ λιγοτερο γιατι υπαρχουν λιγα αεροδρομια και στο ναυτικο εως καθολου.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Στο Στρατο ξηρας ειναι κανονας το rotation, καθε 3-4 χρονια εχεις μεταθεση, εκτος και εισαι απο παραμεθωριο με στρατο ή παντρευτεις εκει οποτε τους βολευει να μην σε κουνανε εκτος και η εξέλιξη σου το απαιτει.
Στην αεροπορια πολυ λιγοτερο γιατι υπαρχουν λιγα αεροδρομια και στο ναυτικο εως καθολου.
Ευχαριστω μιλαω για σχολες υπαξιωματικων...δηλαδη στην αεροπορια υπαρχουν πιθανοτητες να τοπεθετηθω Αθηνα και να μεινω μονιμα εκει?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ευχαριστω μιλαω για σχολες υπαξιωματικων...δηλαδη στην αεροπορια υπαρχουν πιθανοτητες να τοπεθετηθω Αθηνα και να μεινω μονιμα εκει?
Το ιδιο ειναι και για την ΣΜΥΑ. Ε, τωρα θες και αμεσως αθηνα, οχι δεν γινεται, Αλλα πχ για λαρισα ειναι Οκ.
Δεν μιλαω για λημνο η κρητη εκει δεν σε κουνανε.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Το ιδιο ειναι και για την ΣΜΥΑ. Ε, τωρα θες και αμεσως αθηνα, οχι δεν γινεται, Αλλα πχ για λαρισα ειναι Οκ.
Δεν μιλαω για λημνο η κρητη εκει δεν σε κουνανε.
Μετα απο ποσο καιρο θα μπορεσω να ερθω Αθηνα γνωριζεις?...Κοιταγα πολυ την αστυφυλάκων αλλα κατι ακουσα τωρα οτι φημολογειται οτι δεν θα παρει πολλα ατομα και κοιταω εναλλακτικες!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μετα απο ποσο καιρο θα μπορεσω να ερθω Αθηνα γνωριζεις?...Κοιταγα πολυ την αστυφυλάκων αλλα κατι ακουσα τωρα οτι φημολογειται οτι δεν θα παρει πολλα ατομα και κοιταω εναλλακτικες!
Υποθετω μετα απο 3 περιπου μεταθεσεις, καπου στα 32 σου.
Τι την θες την αθηνα, διαλεξε ενα νησι, διαμονη σε ενα χωριο, εξεχων μελος της κοινωνιας, με την ευγενεια που διακατεχει τους στρατωτικους , εξαιρετικη ποιοτητα ζωης, οικονομικα και μονιμα σε διακοπες. Το μονο μειον ειναι οτι θα στειλεις τα παιδια σου για πανεπιστημιο αλλου.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Υποθετω μετα απο 3 περιπου μεταθεσεις, καπου στα 32 σου.
Τι την θες την αθηνα, διαλεξε ενα νησι, διαμονη σε ενα χωριο, εξεχων μελος της κοινωνιας, με την ευγενεια που διακατεχει τους στρατωτικους , εξαιρετικη ποιοτητα ζωης, οικονομικα και μονιμα σε διακοπες. Το μονο μειον ειναι οτι θα στειλεις τα παιδια σου για πανεπιστημιο αλλου.
ειναι πολλοι παραγοντες εκτος το οτι μου αρεσει η αθηνα πχ μερικα νησια δεν ειναι πολυ ακριβα?επισης δεν ειναι και ολα τα μερη που θα σε στειλουν ωραια μπορει να σου κατσει και ασχημη μεταθεση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
ειναι πολλοι παραγοντες εκτος το οτι μου αρεσει η αθηνα πχ μερικα νησια δεν ειναι πολυ ακριβα?επισης δεν ειναι και ολα τα μερη που θα σε στειλουν ωραια μπορει να σου κατσει και ασχημη μεταθεση
Τα μικρα μερη τα επιλεγεις εσυ.
Τι ενδιαφερον βρισκεις στην στρατιωτικο επαγγελμα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Τα μικρα μερη τα επιλεγεις εσυ.
Τι ενδιαφερον βρισκεις στην στρατιωτικο επεγγελμα?
περαν της σιγουρης αποκαταστασης εχω γνωστους που εχουν μπει μεσα στα ενστολα επαγγελματα μου εχουν πει τις συνθηκες που επικρατουν εκει και θα ελεγα οτι δεν με χαλαει το κλιμα τους...απο στρατο βεβαια πιο πολυ με ενδιαφερει η αεροπορια και συγκεκριμενα η διοικηση εφοδιαστικης αλυσιδας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
περαν της σιγουρης αποκαταστασης εχω γνωστους που εχουν μπει μεσα στα ενστολα επαγγελματα μου εχουν πει τις συνθηκες που επικρατουν εκει και θα ελεγα οτι δεν με χαλαει το κλιμα τους...απο στρατο βεβαια πιο πολυ με ενδιαφερει η αεροπορια και συγκεκριμενα η διοικηση εφοδιαστικης αλυσιδας
Μιλωστας για τα επαγγελματα των στρατιωτικων ειναι σεβαστα επαγγελματα, με σοβαρη ακαδημαικη μορφωση, τουλαχιστον σε επιπεδο ευελπιδων και ναυτικων δοκιμων. Το μελανο σημειο ειναι η συχνη αλλαγη διοικητων και δυστηχως οι μ@λ@κες δεν λοιπουν και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Μιλωστας για τα επαγγελματα των στρατιωτικων ειναι σεβαστα επαγγελματα, με σοβαρη ακαδημαικη μορφωση, τουλαχιστον σε επιπεδο ευελπιδων και ναυτικων δοκιμων. Το μελανο σημειο ειναι η συχνη αλλαγη διοικητων και δυστηχως οι μ@λ@κες δεν λοιπουν και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
ε νταξει αυτο ισχυει σε μια πληθωρα επαγγελματων...θελω να δω τωρα ποτε θα βγαλουν ανακοινωσεις για τους εισακτεους...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
ε νταξει αυτο ισχυει σε μια πληθωρα επαγγελματων...θελω να δω τωρα ποτε θα βγαλουν ανακοινωσεις για τους εισακτεους...
Αμεσως μετα το πασχα θα βγουν και θα ειναι εκπληξη, θα ειναι πιο ευκολη η εισαγωγη φετος ,τουλαχιστον στον ξηρας και ναυτικου
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top