Σπουδές διερμηνείας-μετάφρασης στη Γερμανία

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι για σπουδές διερμηνείας στη Γερμανία αλλά δεν γνωρίζω πολλά περί του θέματος. Έχω ρωτήσει πολλούς βέβαια και πάνω κάτω γνωρίζω ότι χρειάζεται απολυτήριο Λυκείου για να εισαχθείς στα εκεί Πανεπιστήμια, μετράει ο τελικός βαθμός, τα πτυχία που έχει κάποιος... Με ποια κριτήρια όμως ακριβώς αποφασίζουν αν θα σε δεχτούν ή όχι; Αρχικά σκεφτόμουν να μπω Κέρκυρα με γερμανικά και αγγλικά, στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, αλλά ύστερα για κάποιους λόγους σκέφτηκα την προοπτική του να μπω κατευθείαν Γερμανία. Από την άλλη όμως τα γερμανικά δεν θα θεωρηθούν ξένη γλώσσα εκεί, σωστά; Οπότε σκέφτηκα και το ενδεχόμενο του να μάθω και ιταλικά μιας και είναι εύκολα και ήδη ξέρω κάποια πράγματα. Τι μου προτείνετε; Κέρκυρα ή απευθείας Γερμανία; Οτιδήποτε γνωρίζετε περί του θέματος θα μου φανεί χρήσιμο. :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Το χω ψαξει λιγο το θεμα γιατι και γω ενδιαφερομαι να σπουδασω μεταφραση στη Γερμανια. Υπαρχει ενα και μοναδικο πανεπιστημιο στη Γερμανια που τα γερμανικα διδασκονται ως ξενη γλωσσα, και επισης παρεχεται η δυνανοτητα να εχεις ως μητρικη την ελληνικη. Το πανεπιστημιο αυτο βρισκεται στο Mainz. Ακομα, θα πρεπει να εχεις επιπεδο Γ2 στα γερμανικα για να σε δεχτουν σ' ενα πανεπιστημιο ή να εχεις στην κατοχη σου το διπλωμα Test daf level 4 (αν θυμαμαι καλα το επιπεδο 4). Μετα θα πρεπει να γραψεις σε ολα τα μαθηματα πανελληνιων πανω απο 10 και αναλογως τη σχολη υπαρχει το λεγομενο NC, οπου θα πρεπει να εχεις ενα συγκερκριμενο βαθμο για να σε δεχτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Δηλαδή, με Β2 δεν γίνεται τίποτα? Ή τουλάχιστον C1. Έχω ακούσει επίσης ότι το Γερμανικό κράτος χορηγεί σπτυς φοιτητές του ένα μηνιαίο ποσό για να τα υποστηρίξει οικονομικά το οποίο ουσιαστικά είναι δάνειο που καλούνται να το ξεπληρώσουν μόλις αρχίσουν να ασκούν το επάγγλεμά τους. Ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι ισχυει... οχι δε σε δεχονται με Γ1... ειδικα για τις σπουδες που θες να κανεις ειναι απαραιτητο το Γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Βασικά θα προλάβω; :worry: Το Μάιο δίνω Β2 και μετά έχω άλλο ένα χρόνο για Γ1. Μου αρέσουν πολύ τα γερμανικά και κάνω εντατικά ιδιαίτερα μαθήματα. :hmm: Η άλλη εναλλακτική που σκέφτομαι είναι να αφήσω ένα χρόνο κενό μετά το Λύκειο για να πάω Γερμανία να μάθω τέλεια τη γλώσσα. Νόμιζα ότι αρκούσε το Γ1 γιατί λένε πως αν γράψεις καλά στις πανελλήνιες ισορροπεί κάπως το πράγμα. Εσύ τι έχεις πάρει αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εχω το kleines (C2), το ειχα δωσει οταν ημουν 16. Αυτο με τις πανελληνιες δεν ισχυει δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Εχω το kleines (C2), το ειχα δωσει οταν ημουν 16. Αυτο με τις πανελληνιες δεν ισχυει δυστυχως...
ουαου τοσο μικρος το πηρες??ποσα χρονια κανεις γερμανικα αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ουαου τοσο μικρος το πηρες??ποσα χρονια κανεις γερμανικα αν επιτρεπεται?
ζουσα Γερμανια μεχρι τα 9 μου. Μετα εκανα μαθηματα που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
ζουσα Γερμανια μεχρι τα 9 μου. Μετα εκανα μαθηματα που και που.


Ααααα, ε πες το μας έτσι βρε συ. Χεχε. Είχα αρχίσει να αισθάνομαι τελείως άχρηστη. :redface::redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σιγα χα χα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλησπέρα Νίκο! Τελικά βρήκες άκρη? Αν θέλεις να μπεις στο Πανεπιστήμιο που είμαι τώρα στη Γερμανία νομίζω πως πρέπει να έχεις kleines με sehr gut! Μου το είπε ένα παιδάκι! Θα ρωτήσω την Δευτέρα και θα σου πω! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Καλησπέρα Νίκο! Τελικά βρήκες άκρη? Αν θέλεις να μπεις στο Πανεπιστήμιο που είμαι τώρα στη Γερμανία νομίζω πως πρέπει να έχεις kleines με sehr gut! Μου το είπε ένα παιδάκι! Θα ρωτήσω την Δευτέρα και θα σου πω! :):)
Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, φανταζομαι θα μου το ειχαν διευκρυνησει στα μειλ που μου απαντησαν. :)
Αν και ενδιαφερομαι μαλλον πιο πολυ για νομικη. Επομενως δεν αγχωνομαι για το βαθμο, γιατι το πηρα με 2.

Το εψαξα τελικα και αυτο ισχυει μονο για το μεταπτυχιακο με gut ή sehr gut. Αρα, no problem :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, φανταζομαι θα μου το ειχαν διευκρυνησει στα μειλ που μου απαντησαν. :)
Αν και ενδιαφερομαι μαλλον πιο πολυ για νομικη. Επομενως δεν αγχωνομαι για το βαθμο, γιατι το πηρα με 2.

Το εψαξα τελικα και αυτο ισχυει μονο για το μεταπτυχιακο με gut ή sehr gut. Αρα, no problem :D

Αλήθεια? Περίεργο μου φαίνεται, γιατί ένα παιδί που ήθελε να συνεχίσει τις σπουδές του εδώ αυτό του είπαν. Αλλά αφού δεν σου το ανέφεραν ίσως να μην ισχύει!
Υπεεεεεροχα!!!
Περιμένω νέα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Εσύ Athinoula@91 σε τι επίπεδο είχες τα γερμανικά όταν πέρασες Κέρκυρα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Πφφ, ρε παιδιά. Έχω ψιλομπερδευτεί τώρα με τις σπουδές. Ψάχνω ήδη για σχολές στη Γερμανία γιατί στα περισσότερα πανεπιστήμια η προθεσμία υποβολής αιτήματος για εισαγωγή λήγει τον επόμενο μήνα (για όσους θέλουν να φοιτήσουν από τον επόμενο χρόνο). Αλλά για διερμηνεία σίγουρα μπορώ να σπουδάσω με γερμανικά-αγγλικά; Η καθηγήτρια των γερμανικών στο σχολείο μου λέει πως γίνεται αλλά τα σάιτ των σχολών δεν αναφέρουν κάτι σχετικό. Ή μήπως θα έπρεπε να αρχίσω να ψάχνω Πανεπιστήμια σε άλλες χώρες?π.χ Ιταλία. Μπορώ να κάνω όλο το χρόνο ταχύρρυθμα αν χρειαστεί. Τέλος πάντων, πείτε μου γνώμες, οτιδήποτε ξέρετε για πανεπιστήμια Γερμανίας, όλα χρήσιμα μου είναι αυτή τη στιγμή.

Υ.Γ Καλά αποτελέσματα σε όσους δώσατε Πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
στα περισσοτερα πανεπιστημια η προθεσμια υποβολης αιτησεων ληγει στις 15 Ιουλιου, οποτε προλαβαινουμε ανετα... με το που βγαινει το απολυτηριο ξεκινα τις αιτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annemarie

Νεοφερμένος

Η Annemarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
To Παν/μιο στο Mainz στεγάζεται στο Germersheim, είναι πολύ υψηλού επιπέδου και διαθέτει και καλοκαιρινά τμήματα (Sommerakademie) με πολύ χαμηλό κόστος, οπότε μπορεί κανείς να καταλάβει περί τίνος πρόκειται, πριν γίνει δεκτός. To μέρος είναι λίγο πληκτικό , αλλά έχει ενδιαφέρουσες κωμοπόλεις κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top