Νέο σύστημα εισαγωγής στα ΤΕΙ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άλλο θα είναι για ΑΕΙ και άλλο για ΤΕΙ...;
Λίγο περίεργο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά απλά πλέον στο μηχανογραφικό θα δηλώνεται ολόκληρη η σχολή και όχι το τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και διαφορά στη χρηματοδότηση θα υπάρχει και πολλά ΤΕΙ θα κλείσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Κάτι πολύ καλό που έπρεπε να είχε γίνει προ πολλού.Φυσικά ξεκινάει σαν μοντέλο στα τει σε λίγους μήνες και θα συνεχίσει στα πανεπιστήμια αυτή ήταν και η αρχική ιδέα στον καινούργιο νόμο, όπου ανέφεραν τα παραδείγματα της φιλοσοφικής σχολή(μια σχολή όπου θα συγχωνευτούν όλα τα τμήματα φιλολογιας φιλοσοφίας ιστορικό αρχαιολογικό).Φυσικά revekka μιλάμε για ΑΕΙ πλέον(πανεπιστήμια και τει) οπότε μέσα στην ίδια βαθμίδα δεν μπορούν να υπάρξουν δυο διαφορετικά μοντέλα,απλά τα τει το είχαν ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρο αυτό το σκεπτικό και πλέον είναι πιο έτοιμα να το κάνουν,αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου, αμάν με αυτό το πράγμα! ΤΕΙ λέει το άρθρο, ΤΕΙ επαναλαμβάνω. :P

Πάντως, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό αυτό...Το είχαμε πει και τότε, και νομίζω ότι ισχύει για όλες τις σχολές. Ας πούμε , τα ΕΜΜΕ που είναι ανεξάρτητο τμήμα που θα πάνε...; Τα ΤΕΦΑΑ...;

Επίσης, δεν είδα κανένα ΤΕΙ να θέλει να συγχωνευτεί, γιατί στην ουσία αυτό θα γίνει. Αν δουν ότι κάποιο δεν το θέλουν οι υποψήφιοι φοιτητές, θα το χώσουν ως κατεύθυνση σε κάποιο άλλο. Και το ίδιο θα γίνει και στα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μια σχολή από όπου στο 2ο ή 3ο έτος θα παιρνεις κατεύθυνση πχ στη φιλοσοφική θα συνεχίζεις είτε για φιλολογία είτε για φιλοσοφική κτλ το οποίο μπορεί άνετα να γίνει.Στα τει προ το παρόν θα γίνουν συγχωνεύσεις σε γεωτεχνικές σχολές.Και πάλι ένα μοντέλο που μπορεί να στηριχτεί άνετα,μετά φαντάζομαι θα συνεχίσουν στην ενοποίηση της στεφ σε μια σχολή κτλ.Τα τμήματα που δεν μπορούν να ενοποιηθούν revekka πολύ απλά θα ανήκουν κάπου και θα συνεχίσουν έτσι!!!!!Τέλος πάντων οι αλλαγές θα είναι απίστευτες,έχω την ενημέρωση μου εδώ και πολύ καιρό,φυσικά οι γκρίνιες που θα ακουστούν οι καταλήψεις κτλ δεν θα αποσκοπούν πουθενά γιατί πλέον τίποτα δεν θα αλλάξει αλλά θα συνεχίσει το καινούργιο μοντέλο!!!!!Εδώ είστε και θα δείτε σιγά σιγά ποιες αλλαγές έρχονται και ποιες αδικίες θα σταματήσουν

Το ΑΕΙ(πανεπιστήμια και τει)το ανέφερα γιατί πιο πάνω γράφεις ''Άλλο θα είναι για ΑΕΙ και άλλο για ΤΕΙ'' το οποίο δεν στέκει σύμφωνα με τους τελευταίους νόμους

Πάντως ετοιμαστείτε για αλλαγές,και θα είναι πολλές αυτές και οι θιγόμενοι σύμφωνα με την ελληνική νοοτροποία ακόμα περισσότεροι!!!!!!!διεθνοποιούνται τα ΑΕΙ και θα υιοθετήσουν ξένα μοντέλα εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βλέπω και εγώ ότι υπάρχει μεγάλος αναβρασμός, καθημερινά γίνεται αισθητός σε όποιους είναι μέσα στο πανεπιστήμιο. Νομίζω πάντως ότι η μπάλα θα πάρει πρώτα τις επαρχίες, που είναι διασκορπισμένα τα τμήματα και υπάρχουν πολλά έξοδα αλλά όχι έσοδα. Γιατί όλο αυτό με τις σχολές και τα τμήματα είναι ένας ωραίος τρόπος να προωθήσεις συγχωνεύσεις, χωρίς να τις ονομάσεις έτσι. Και τολμώ να πω ότι κάπου χρειάζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κάποιες περισσότερες πληροφορίες: https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100040_27/01/2012_470324

Ο νους μου πάει, ως αρχή-φέτος τουλάχιστον, την εφαρμογή του στα περιφερειακά ΤΕΙ Ηρακλείου, Λάρισας, Μεσολογγίου, Ηπείρου, Καλαμάτας που έχουν έχουν γεωτεχνικής κατεύθυνσης ΤΕΙ να μην υπάρχουν στο φετινό μηχανογραφικό τα Τμήματα, αλλά μόνο το ΤΕΙ...

...και να "επιλέγεται" το "Τμήμα/Κατεύθυνση" στη συνέχεια κατά τις προπτυχιακές σπουδές (βλέπε παρόμοιο σύστημα στα Γεωπονικά Πανεπιστήμια ΑΠΘ και ΔΠΘ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top