Τουριστικών Επιχειρήσεων vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!!
Όπως το λέει και ο τίτλος. Θέλω να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα σε δύο σχολές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω.
Λοιπόν οι δύο σχολές είναι "Τουριστικών Επιχειρήσεων" και "Λογιστικής" (και τα δύο για Θεσσαλονίκη). Να τονίσω ότι είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Αυτά που γνωρίζω είναι τα εξής:

  • Τουριστικών Επιχειρήσεων
Η αλήθεια είναι ότι αυτό θέλω περισσότερο να σπουδάσω, αλλά λόγω του ότι έχουν τελειώσει και οι αδερφές μου αυτή τη σχολή, μου λένε να μην το επιλέξω καλύτερα καθώς το ένα μετά το άλλο τα τουριστικά γραφεία κλείνουν, τα ξενοδοχεία δεν ζητάνε και πολλά άτομα και γενικότερα σαν σχολή ζητάνε μόνο την καλοκαιρινή περίοδο (Απρίλιο - Οκτώβριο). Εγώ όμως θέλω παράλληλα με το αν επιλέξω αυτή τη σχολή να πηγαίνω σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ για μαγειρική, καθώς μου λένε γνωστοί μου οτι (τουλάχιστον τώρα) έχει πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές.

  • Λογιστική
Για τη Λογιστική τώρα δεν γνωρίζω και πολλά είναι η αλήθεια (όχι ότι δεν ξέρω με το τι έχει να κάνει) αλλά δεν ξέρω από το επίπεδο των μαθημάτων (π.χ. των Μαθηματικών) γιατί όπως είπα είμαι θεωρητική κατεύθυνση και δεν έχω κάποιον γνωστό να μου πει γι' αυτό το θέμα. Όμως και εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα το οποίο με εμποδίζει να ακολουθήσω τη σχολή. Έχω ακούσει από πολλούς ότι γενικά όλες οι σχολές του 5ου πεδίου σε βγάζουν λίγο πολύ σαν λογιστή χωρίς όμως την απαραίτητη εξιδείκευση. Από την άλλη όμως, υπάρχουν και κάποιες σχολές όπως αυτής της Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Άρα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως στην αγορά εργασίας θα προτιμούν γενικά απόφοιτους του Πανεπιστημίου έναντι αυτών των ΤΕΙ με αποτέλεσμα εγώ να μη μπορώ να βρω καθόλου δουλειά στην τελική;

Αυτά ήθελα να ρωτήσω. Αν μπορεί κάποιος/κάποια ας μου πει τη γνώμη του καθώς πλησιάζει όλο και περισσότερο ο καιρός για την επιλογή της σχολής και έχω αγχωθεί πάρα πολύ (το μέλλον μου κρίνεται άλλωστε). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αν και δεν γνωριζω και πολλα απο σχολες κ.τ.λ.,θελω να σε ρωτησω,αφου σε καμια απο τις δυο σχολες δεν βλεπεις προοπτικη,γιατι θες να επιλεξεις μια απο τις δυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γιατί δυστυχώς και την καλύτερη σχολή να τελειώσεις σήμερα το ποιο πιθανό ότι θα είσαι άνεργος αργά η γρήγορα. Δεν είναι ότι κλείνουν δηλαδή μόνο τα τουριστικά γράφεια αλλά γενικά βλέπεις τη μία επιχείρηση, ότι και αν είναι αυτή, είτε μεγάλη είτε μικρή, να κλείνει τη μία μετά την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γιατί δυστυχώς και την καλύτερη σχολή να τελειώσεις σήμερα το ποιο πιθανό ότι θα είσαι άνεργος αργά η γρήγορα. Δεν είναι ότι κλείνουν δηλαδή μόνο τα τουριστικά γράφεια αλλά γενικά βλέπεις τη μία επιχείρηση, ότι και αν είναι αυτή, είτε μεγάλη είτε μικρή, να κλείνει τη μία μετά την άλλη.

αυτο δυστυχως ειναι αληθεια.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19DiMiTriS94

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ όμως θέλω παράλληλα με το αν επιλέξω αυτή τη σχολή να πηγαίνω σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ για μαγειρική, καθώς μου λένε γνωστοί μου οτι (τουλάχιστον τώρα) έχει πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές.

και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο ειμαι!!!σκεφτομαι και διοικηση αλλα μου αρεσει παρα πολυ η μαγειρικη οποτε μαλλον σκεφτομαι να δηλωσω τουριστικων και να πηγαινω παραλληλα σε ενα ΙΕΚ!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Για Θεσσαλονίκη σκέφτεσαι και εσύ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19DiMiTriS94

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για Πάτρα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Και εγώ να σου πω την αλήθεια το ξανασκέφτηκα και μάλλον προς Τουριστικών Επιχειρήσεων με βλέπω περισσότερο. Και ειδικά με κάποιο ΙΕΚ παράλληλα για μαγειρική θα είναι ΤΕΛΕΙΑ!!! :jumpy:
Άντε να μπούμε με το καλό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19DiMiTriS94

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναιι!!!!!!4 μηνες εμειναν!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ακριβώς 4 μήνες τώρα που το σκέφτομαι αν ξεκινήσουν 23 που είναι μια πιθανή ημερομηνία!!! :P
Και μετά χαλαράαααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
https://www.inetfreaks.gr/panelladikes/

21 φέτος! Καλά είστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Σίγουρα; Γιατί και εγώ για 21 ήξερα αλλά τελικά λέγανε ότι επειδή είναι Κων/νου & Ελένης (και είναι και γιορτή μου τη γκαντεμιά:mad:) θα ξεκινήσουν ή 18 ή 23!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Και εγώ το σκέφτομαι για τουριστικά. Είναι αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω αλλά σκέφτομαι ότι χρειάζονται πολύ λίγα μόρια και είναι κ ΤΕΙ που δεν αναγνωρίζεται κ τόσο πολύ.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Από ό,τι βλέπω μπήκατε στις επιλογές σας, σας αρέσουν σαν σχολές τελικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top