Google+

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το μέλλον του google+

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Μια από τα ίδια δε θα κάνει τίποτα

    Ψήφοι: 7 53.8%
  • Είναι θέμα χρόνου να περάσει το facebook

    Ψήφοι: 6 46.2%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πολλά έχω ακούσει για το social network της google αλλά δε το έχω δοκιμάσει (γιατι πιστεύω ότι το facebook πλέον δε μπορεί να το χτυπήσει κανείς).

:redface:
Τι παραπάνω λοιπόν προσφέρει το google+;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ από τότε που ήταν σε alpha version.

Αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι είναι πιο....σοβαρό...Οι κύκλοι είναι πολύ χρήσιμοι, όλες οι αναζητήσεις σου (ακόμα και ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου) έχουν από πίσω τη βοήθεια του google, οι ομαδικές συνομιλίες με βίντεο είναι όλα τα λεφτά! Δεν στηρίζεται στην εικόνα, και αυτό είναι το πολύ καλό του κατά τη γνώμη μου.

ΑΛΛΑ, πρέπει να νικήσει τη συνήθεια του facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ από τότε που ήταν σε alpha version.

Αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι είναι πιο....σοβαρό...Οι κύκλοι είναι πολύ χρήσιμοι, όλες οι αναζητήσεις σου (ακόμα και ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου) έχουν από πίσω τη βοήθεια του google, οι ομαδικές συνομιλίες με βίντεο είναι όλα τα λεφτά! Δεν στηρίζεται στην εικόνα, και αυτό είναι το πολύ καλό του κατά τη γνώμη μου.

ΑΛΛΑ, πρέπει να νικήσει τη συνήθεια του facebook.
ίσως είναι περίεργο αλλα θα προτιμούσα να μην νικήσει την συνήθεια του facebook . γιατί τότε θα γίνει αυτό η συνήθεια των νέων...οταν είχα κάνει facebook είχα βρει μηδαμινά γνωστά μου άτομα κάτω των 18 ..τώρα ..:whistle:
σημασία έχει να κρατήσει τον σοβαρό του χαρακτήρα για εμένα και να μη γίνει μια καθημερινή πηγή πληροφοριών για τις ασχολίες των άλλων(τώρα έφαγα, τώρα θα βγάλω βόλτα τον σκύλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ίσως είναι περίεργο αλλα θα προτιμούσα να μην νικήσει την συνήθεια του facebook . γιατί τότε θα γίνει αυτό η συνήθεια των νέων...οταν είχα κάνει facebook είχα βρει μηδαμινά γνωστά μου άτομα κάτω των 18 ..τώρα ..:whistle:
σημασία έχει να κρατήσει τον σοβαρό του χαρακτήρα για εμένα και να μη γίνει μια καθημερινή πηγή πληροφοριών για τις ασχολίες των άλλων(τώρα έφαγα, τώρα θα βγάλω βόλτα τον σκύλο)

Συμφωνώ απολύτως! Δεν νομίζω πάντως ότι έχει αυτήν την τάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο κύριος λόγος που άνοιξα το θέμα είναι για να δω τι καινοτόμο προσφέρει ως τώρα είδα ότι προσφέρει ομαδική βιντεοκλήση (καλό αλλά όχι κάτι που είναι αδύνατο να γίνει σε νεότερες εκδόσεις του facebook).

Πιστεύω ότι στο facebook όταν άρχισε κατάφερε κάτι που δε κατάφερε κανένα άλλο μέσο να καταργήσει την ανωνυμία (δεν είναι εύκολο να γράφεσαι με αληθινά στοιχεία σου σε έναν ιστοχώρο) είχε το μονοπώλειο για αρκετό καιρό.


Δεν είναι εύκολο για πολύ κόσμο να δώσει αληθινά στοιχεία και σε 2ο social network. Πλέον με τα pages το facebook έχει γίνει θεσμός (όχι μόνο διαφημίζονται προιόντα με τα γνωστά ike, αλλά πλέον έχει εγκαταστήσει σε πολλές περιπτώσεις τα φοιτητικά forum (αφού πολλές σχολές που δεν έχουν forum οι μαθητές επικοινωνούν μέσω group ή fan pages του facebook. Δεν είναι και λίγοι που διαφημίζονται μέσω του facebook.

Δύσκολα πιστεύω ότι θα επικρατήσει το google+ γιατι το facebook θα το κοιτάει από μπροστά και θα το αντιγράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι απευθύνονται στο ίδιο κοινό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχει κάτι κύκλους , εκεί ομαδοποιείς τους γνωστόυς σου. Μετά από όλα αυτά μου μοιάζει ίδιο με το facebook (δε το έχω δοκιμάσει από κριτικές λέω.

Προσπαθεί ίσως η google να το περάσει ως ένα πιο κυριλάτο facebook αλλά στην ουσία δε προσφέρει κάτι που θα πεις super αοοοουυυυυυυυυυ.
Πιστεύω ότι η google το πλάσαρε έτσι για να δείξει ότι είναι κάτι το διαφορετικό
Ειναι όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν σκέφτεται το ίδιο με σένα η Google. Ξεχνάς ότι όταν λες google εννοείς μαζί gmail (μακράν το καλύτερο μέιλ), YouTube (δεν χρειάζεται σχόλια), blogger (επίσης), πανίσχυρο search (στο οποίο έβαλε πλέον και τα προφίλ του google+ και τα updates), picassa, google maps και όλα τα υπόλοιπα. Δεν χρειάζεται λοιπόν εντυπωσιασμός. Απλά έφερε όλα αυτά μαζί. Αν είσαι σαν εμένα που είμαι όλη τη μέρα στο google, είναι απείρως πιο βολικό! Και φέρνει και λίγο στο twitter!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beat Boy

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εμένα το Google+, στο οποίο εγγράφηκα πριν λίγο καιρό, μου άρεσε περισσότερο από το Facebook. Δυστυχώς, όμως, το Facebook σε αυτό το σημείο δεν μπορεί να ξεπερασθεί από ένα άλλο κοινωνικό δίκτυο αν και πιστεύω πως της Google το Social Network αξίζει περισσότερο. Επίσης, πιστεύω πως ο νέος τρόπος εμφάνισης των φωτογραφιών στο Facebook (Μαύρο Background κ τα comments σε μία κάθετη στήλη στα δεξιά) είναι κλεμμένος από το Google+ μιας που αυτός είναι ο τρόπος εμφάνισης των φωτογραφιών σε αυτούς. Δεν νομίζω να το εμπνεύστηκε το Facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Νέες δυνατότητες στο Google+ Αν και πολλοί εξακολουθούν να υποστηρίζουν ότι το Google+ δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το Facebook, όσο περνάει ο καιρός γίνεται σαφές ότι η κοινωνική πλατφόρμα της Google εξελίσσεται σε κάτι εντελώς διαφορετικό. Με άλλα λόγια το ζήτημα του ανταγωνισμού παύει να υφίσταται καθώς αναφερόμαστε σε δύο υπηρεσίες με εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό.


Προς αυτήν την κατεύθυνση δεν είναι καθόλου περίεργες οι συνεχείς προσθήκες νέων δυνατοτήτων στο Google+. Αυτή τη φορά λοιπόν η Google αποφάσισε να εμπλουτίσει τη λειτουργία βιντεοκλήσεων Hangouts του Google+ με μια μεγάλη ποικιλία συνεργαζόμενων εφαρμογών. Ανάμεσα τους παιχνιδια, slide-shows παρουσιάσεων αλλά και εργαλεία ζωγραφικής.


Χαρακτηριστικότερο όλων το νέο παιχνίδι «Aces Hangout», στο οποίο οι χρήστες μπορούν να παίξουν online poker με τους φίλους τους βλέποντας τους και συνομιλώντας ταυτόχρονα μαζί τους.


Εξίσου ενδιαφέρον είναι και το παιχνίδι γνώσεων «Clubhouse Challenge», όπως και η εφαρμογή ζωγραφικής «Scoot and Doodle». Για να δείτε την πλήρη λίστα των εφαρμογών επιλέξτε «Apps» στη λειτουργία Hangouts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η Google έχει δηλώσει από πολύ καιρό ότι το Google+ δεν είναι SNS αλλά το "μέλλον" της Google. Δηλαδή, θα είναι η ομπρέλα που από κάτω θα είναι όλα τα εργαλεία της εταιρείας, πάμε δηλαδή σε μία λογική Google 2.0!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
λόγω χρόνου δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά το g+ τεχνικά και σαν λειτουργία μου φάινεται πολύ ανώτερο από το fb.
αυτό που του λείπει είναι ο κόσμος. εγώ έχω πολύ λίγους γνωστούς στους κύκλους μου, οπότε δεν μπαίνω πολύ συχνά να το κοιτάξω...
πάντως η google φαίνεται να το πιστεύει και ειναι το τελευταίο της χαρτί σε αυτόν τον τομέα, μιας και στον τομέα του SN με ενεργειες τυπου buzz,wave κλπ εχει αποτυχει

θα εχει τεραστιο ενδιαφερον επισης να δουμε αυτο που λεει η Revekka, πώς θα ενωσει ολες τις υπηρεσιες κατω απο το g+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ήδη άλλαξε και εμφανισιακά και πλέον δεν μου μοιάζει πάρα πολύ σαν το Facebook το οποίο είναι πολύ θετικό...Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top