Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αφού αναφέρεις το Edexcel προφανώς εννοείς για το FCE και το ECCE. Λοιπόν, πιστεύω ότι το Edexcel είναι εντελώς περιττό. Εγώ, έχω τα άλλα δύο, και μάλιστα το Cambridge με Α, και το Michigan με HP. Πιστεύω ότι το Cambridge είναι σε γενικές γραμμές δυσκολότερο και ευρύτερα αναγνωρίσιμο. Αν θέλεις όμως να σπουδάσεις ή να δουλέψεις στην Αμερική πάρε καλύτερα το Michigan.

Δεν είναι απαραίτητο να εννοεί lower. Tο edexcel διαθέτει 5 επίπεδα. Το 5 ειναι proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγω προσωπικα θα σου προτεινα να εδινες το michigan,γιατι το ακουστικο ειναι καλυτερο,εκτος του part 2 που ειναι ελεινοτατο,και δεν χρειαζεται να σημειωσεις τπτ στο gvr,αλλα να κυκλωνεις

Τι είναι το part 2;;; Όταν έδωσα εγώ ήταν το πιο δύσκολο part όλου του πτυχίου. Οι απαντήσεις είναι σχεδόν ολόιδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πάντως γενικά η προφορά των Αμερικανών είναι αρκετα δυσνόητη.Και γενικα στο τεστ του Proficiency μιλάνε σχετικα γρήγορα και τα "μασάνε "στα πιο κρίσιμα σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κάνεις λάθος teol20. Η προφορά των αμερικάνων είναι πιο κατανοητή από την αγγλική ( μόνο στα πτυχία) και γι'αυτό γιατί στο michigan μιλάνε με μια ενιαία προφορά ενώ στο cambridge βάζουνε χίλιες δυο προφορές ( σαν να βάζουμε εμείς να μιλάει βλάχος με κρητικό). Το φαντάζεσαι;:lol::lol::lol::lol:

Οι απαντήσεις του michigan είναι δύσκολες αφού όλες περιστρέφονται γύρω από το ίδιο θέμα ( συνήθως μια λέξη. πχ must αντί για may κάνει τη διαφορά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιστεύω όμως οτι μπορεί να σε μπερδέψει sometimes!Οχι γιατι είναι γρήγορη αλλά γιατι στην κρισιμη λέξη τα μασάνε για αυτό.Τεσπα θα συμφωνησω οτι sto Cambridge ειναι πιο δύσκολο εννοειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι και πιο ρεαλιστικό το Cambridge όμως επειδή έχει αυτή την ποικιλία προφορών και περιβαλλόντων (θορυβώδης πόλη, εστιατόριο κτλ) ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πιστεύω όμως οτι μπορεί να σε μπερδέψει sometimes!Οχι γιατι είναι γρήγορη αλλά γιατι στην κρισιμη λέξη τα μασάνε για αυτό.Τεσπα θα συμφωνησω οτι sto Cambridge ειναι πιο δύσκολο εννοειται.

Εγώ πάντως δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Όταν οι ερωτήσεις είναι δύσκολες δεν τα μασάνε γιατί είναι ήδη δύσκολες ενώ όταν είναι εύκολες τα μασάνε για να τις κάνουν δύσκολες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Είναι και πιο ρεαλιστικό το Cambridge όμως επειδή έχει αυτή την ποικιλία προφορών και περιβαλλόντων (θορυβώδης πόλη, εστιατόριο κτλ) ;) .

Συμφώνω ότι είναι πιο ρεαλιστικό και μπράβο στα εγγλεζικια αλλά όταν όμως εξετάζουν implication, paraphrasing of some words, tone of voice, overall assumption, πράγματα που δεν χρειάζεσαι στην καθημερινότητα γιατί μπλέκουν μέσα ήχους τις καθημερινότητας;:P Ας το κάνουν καθαρό να δουν τι ξέρουμε όχι τι μπορούμε να ακούσουμε. Anyway, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Παλεύεται σαν πτυχίο και είναι και μια πρόκληση για τους καλούς μαθητές. Καταλαβαίνεις ότι έχεις ένα επίπεδο στη γλώσσα.

Εγώ πάντως παρόλο που είμαι καλός (στα test παίρνω Β) φοβάμαι ότι εκείνη τη μέρα θα τα κάνω σαλάτα και ειδικά στο summary.

Κουράγιο παιδιά (όσοι δίνουν cambridge proficiency) 24 μερούλες μείνανε και μετά ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Yπομονή!
Και όσοι δεν έχουν πάρει ήδη τα timetables απο το Cambridge FCE,CAE,CPE 2008 μπορούν να τα δουν και να τα εκτυπώσουν στο https://www.examination-services.gr/greek/timetables.asp.

Εγώ μόλις το είδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σε όσους το σκέφτονται θα πρότεινα να πάνε για Cambridge (επίπεδο β2 τουλάχιστον).
Έχοντας δει και τις εξετάσεις στο ECCE και στο FCE μπορώ εύκολα να διαπιστώσω πως το δεύτερο έχει καλύτερη οργάνωση..
Επίσης όλο και λιγότερα άτομα επιχειρούν αν το δώσουν (είναι υποτίθεται δύσκολο, παρόλο που το ECCE μου είχε φανεί δυσκολότερο), πράγμα που σημαίνει πως και επειδή είναι βρετανικό αυτοί που το έχουν θα έχουν περισσότερες πιθανότητες στην αγορά εργασίας.
Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ από τη θέση του ασφαλούς (έχω και τα δύο πτυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supermonstar13

Νεοφερμένος

Η Andie L. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το αμερικάνικο γιατί είμαι χαζοαμερικανάκι.


εγω παλι δεν μπορω τους αμερικανους..ολοι το ιδιο!
αλλα εδωσα μισιγκαν. σε ολη τη διαρκεια σκεφτομουν "ειναι αυστραλοι..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerar

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ απορώ με αυτούς που θέλουν να δώσουν και τα δύο. Ποια η διαφορά του να έχεις cambridge και Michigan μαζί από το να έχεις το cambrdge ως μοναδικό? Πιστοποιεί ότι έχεις στα αγγλικά περισσότερη γνώση? Όχι. Άρα? Χαμένα τα χρήματα και το παραπάνω διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως κανείς είτε έχει 1 πιστοποιητικό είτε 1001 το ίδιο ακριβώς είναι. Το θέμα είναι να πάρει κανείς πιστοποιητικό σε όσο μεγαλύτερο επίπεδο μπορέσει. Αυτό θα το βρει μπροστά του.
Και ταυτοχρονα αφού όλα αυτα ισάξια είναι, να δει κανείς με ποιο συστημα θα ήθελε να βαθμολογηθεί, τι ζηταει το κάθε τεστ και ο κάθε φορέας και μετα να αποφασίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το Michigan είναι καλύτερη επιλογή....
Έδωσα πρίν από λίγο καιρό και πραγματικά δε βρήκα καμία δυσκολία και αναγνωρίζετε και πλήρως.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hecate

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ απορώ με αυτούς που θέλουν να δώσουν και τα δύο. Ποια η διαφορά του να έχεις cambridge και Michigan μαζί από το να έχεις το cambrdge ως μοναδικό? Πιστοποιεί ότι έχεις στα αγγλικά περισσότερη γνώση? Όχι. Άρα? Χαμένα τα χρήματα και το παραπάνω διάβασμα.

εγω το χω κανει αυτο και στο lower και στο prof. ειναι καθαρα λογικη "θα τα δωσω ολα και ας περασω σε ενα. στο lower εδωσα και περασα FCE, ECCE και κρατικο και στο prof εδωσα CPE και ECPE και περασα το CPE. περισσοτερο διαβασμα δεν νομιζω οτι γινεται. δινεις πτυχια του ιδιου επιπεδου αρα το διαβασμα ειναι ιδιο. μονο τα προπαρασκευαστικα τεστ ειναι διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantanas

Νεοφερμένος

Ο fantanas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση??

Τα ΙΕLTS και TOEFL ειναι καλυτερα απο profficiency????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Michigan 4 ever!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokos112

Νεοφερμένος

Ο sokos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να κανω μια ερωτηση??

Τα ΙΕLTS και TOEFL ειναι καλυτερα απο profficiency????


IELTS δεν ξέρω τι είναι αλλα το TOEFL ειναι μια πιστοποίηση οτι γνωρίζεις την Αγγλική σε επίπεδο τέτοιο ωστε να μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήαματα σε πανεπιστήμιο. Το ζητούν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια απο τους διεθνής μαθητές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΙΗ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω πως τo michigan είναι το ιδανικό πτυχίο...
Ούτε ευκολο ούτε δύσκολο.Εγω αυτό έδωσα.
Θεωρώ το edexcel γελοίο πτυχίο στην κυριολεξία για αυτούς που "δεν παιρνουν τα αγγλικά"...Αντίθετα το cambridge είναι δύσκολο...Τώρα ανάλογα με τις γνώσεις σου πρέπει να επιλέξεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως τo michigan είναι το ιδανικό πτυχίο...
Ούτε ευκολο ούτε δύσκολο.Εγω αυτό έδωσα.
Θεωρώ το edexcel γελοίο πτυχίο στην κυριολεξία για αυτούς που "δεν παιρνουν τα αγγλικά"...Αντίθετα το cambridge είναι δύσκολο...Τώρα ανάλογα με τις γνώσεις σου πρέπει να επιλέξεις...;)

Δεν πιστεύω ότι το edexcel είναι για αυτούς που δεν παίρνουν αγγλικά. Εγώ που έχω δώσει level 5 το βρήκα πιο απαιτητικό από το cambridge. Πιστεύω όμως ότι το michigan και το cambridge είναι τα πιο κατάλληλα, μόνο που στο cambridge χρειάζεται να έχεις κρίση, αντιθέτως με το michigan που δουλεύεις μηχανικά. Τώρα όπως είπε και η ΜΑΙΗ, θα αποφασίσεις ανάλογα με τις γνώσεις σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top