Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Keisalex

Νεοφερμένος

Ο Keisalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και θα ήθελα να δώσω εξετάσεις για πτυχίο Αγγλικών. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν πήγα φροντιστήριο, ούτε έκανα ιδιαίτερα. Να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί ακριβώς.. :hmm: Σίγουρα πάντως δεν είναι γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα μαθήματα, το αντίθετο μάλιστα.

Τέλος πάντων, θα ήθελα να δώσω εξετάσεις τουλάχιστον για το lower. Τουλάχιστον. Προσωπικά σκεφτόμουν να γραφτώ κατευθείαν στις εξετάσεις το Δεκέμβρη για να δώσω, κι αν κοπώ τότε να πάω σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Ακούγεται υπερβολικά φιλόδοξο; Γενικά έχω την αίσθηση, και μου έχουν πει κιόλας, πως τα πιάνω σχετικά εύκολα τα Αγγλικά. Τι λέτε;

Βασικά η ερώτηση είναι αν θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες για το ποιο πτυχίο να επιλέξω, ποιο έχει το μεγαλύτερο κύρος ίσως. Επιπλέον πληροφορίες για τον χρόνο και τα χρήματα που θα χρειαστούν θα εκτιμηθούν πάρα πολύ. :D

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά σε τι επίπεδο βρίσκονται ακριβώς οι γνώσεις σου; Είναι δηλαδή στοιχειώδεις..; Μία αλφαβήτα και μερικές λέξεις...ή από το σχολείο ξέρεις και χρόνους κτλ; Λίγο υπερβολικά αισιόδοξο σε βρίσκω και αν και είναι γενικά καλή η αισιοδοξία, ίσως πρέπει να σκεφτείς πιο σοβαρά και όχι επιπόλαια. Δεν έχεις πάει ποτέ φροντιστήριο, οι γνώσεις σου είναι από το σχολείο και σκέφτεσαι να δηλώσεις τώρα το Δεκέμβρη έτσι για τουρίστας; Με συγχωρείς αλλά δεν γράφεις τεστ ημέρας στο σχολείο, δίνεις σοβαρές εξετάσεις για πτυχίο. Το να δώσεις ένα σωρό χρήματα τσάμπα χωρίς να έχεις κάνει προετοιμασία..δεν ξέρω; με ποια λογική; Καταρχάς..δεν μπορείς να γράψεις αυτό το δεκέμβριο γιατί οι αιτήσεις γίνονται μήνες πριν..(για όλα τα πτυχία). Επίσης, αν θες όντως να πας για πτυχίο τότε πρέπει να σοβαρευτείς και να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά. Προτείνω, να ζητήσεις από την καθηγήτριά σου στο σχολείο να σου δανείσει κάποιο βιβλίο ή μερικά φυλλάδια με τα βασικά από την ύλη του lower. Εμείς προσωπικά, στο σχολείο έχουμε ένα πολύ καλό βιβλίο για τα αγγλικά..λέγεται "All you need B1+". Έχει τους χρόνους από την αρχή και καλύπτει γενικές γνώσεις αγγλικών επιπέδου μέχρι β2 το πολύ! Μαζί με το βιβλίο δίνονται δωρεάν και ένθετο με γραμματική στα ελληνικά αλλά και companion με τις περισσότερες λέξεις από τα κείμενα και τη σημασία τους. Είναι πολύ καλό βιβλίο για έναν αρχάριο που σίγουρα θα σε βοηθήσει. Ζήτα και από την ίδια να σε βοηθήσει όσο μπορεί, λέγοντάς της πως θες να πας για λόουερ χωρίς φροντιστήριο..αν είναι καλή θα σε βοηθήσει. Είναι καλό να κάνεις μερικά δοκιμαστικά τεστ για να δεις που βρίσκεσαι..αν το περνάς..αν είσαι κοντά.. αν..αν..! Αλλά και πάλι πρέπει εσύ ο ίδιος να προσπαθήσεις πολύ. Να διαβάζεις συστηματικά. Αν είναι όπως τα λες και τα πιάνεις έυκολα..δεν θα δυσκολευτείς καθόλου. Και γω σαν και σένα είμαι και δεν διάβασα ποτέ στη ζωή μου αγγλικά. Μόνο πήγαινα στο μάθημα..όλες οι περιπτώσεις στη γραμματική μου έμεναν στο μυαλό..λεξιλόγιο μάθαινα από ταινίες και σειρές..και πήρα proficiency. Καλή επιτυχία!
Υ.Γ. ΑΑ και όσον αφορά τα πτυχία..μεγαλύτερο κύρος και αναγνώριση έχουν αυτά του Michigan (ECCE) και του Cambridge (FCE). (όταν λέω αναγνώριση, δεν εννοώ πως έχουν μεγαλύτερη ισχύ). Ωστόσο δεν θα έπρεπε να κοιτάς ποια έχουν μεγαλύτερο κύρος αλλά ποιο σου ταιριάζει. Υπάρχει πλήθος πτυχίων που αναγνωρίζονται από τον κράτος. Ένα πολύ καλό πτυχίο είναι το MSU διότι δεν περιέχει λεξιλόγιο σε στυλ βάλε τη σωστή λέξη, όμως οι δύσκολες λέξεις βρίσκονται στα κείμενα. Επίσης, το TOEIC το οποίο δεν έχει έκθεση και προφορικά. (έχει μόνο κείμενα και προφορικά) αλλά λέγεται ότι τα κείμενα είναι αυξημένης δυσκολίας..δεν γνωρίζω! Εδώ που τα λέμε, και το κρατικό μια χαρά πτυχίο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και θα ήθελα να δώσω εξετάσεις για πτυχίο Αγγλικών. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν πήγα φροντιστήριο, ούτε έκανα ιδιαίτερα. Να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί ακριβώς.. :hmm: Σίγουρα πάντως δεν είναι γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα μαθήματα, το αντίθετο μάλιστα.

Τέλος πάντων, θα ήθελα να δώσω εξετάσεις τουλάχιστον για το lower. Τουλάχιστον. Προσωπικά σκεφτόμουν να γραφτώ κατευθείαν στις εξετάσεις το Δεκέμβρη για να δώσω, κι αν κοπώ τότε να πάω σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Ακούγεται υπερβολικά φιλόδοξο; Γενικά έχω την αίσθηση, και μου έχουν πει κιόλας, πως τα πιάνω σχετικά εύκολα τα Αγγλικά. Τι λέτε;

Βασικά η ερώτηση είναι αν θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες για το ποιο πτυχίο να επιλέξω, ποιο έχει το μεγαλύτερο κύρος ίσως. Επιπλέον πληροφορίες για τον χρόνο και τα χρήματα που θα χρειαστούν θα εκτιμηθούν πάρα πολύ. :D

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Αν το μόνο σου εφόδιο είναι τα αγγλικά σχολείου,συνέχιζε να διαβάζεις το μήνυμα.
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το να δώσεις για lower μόνο με αγγλικά σχολείου και να το πάρεις,όχι μόνο φιλόδοξο,αλλά ακατόρθωτο είναι.Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.Χρειάζεται προετοιμασία σε όλα. Γραμματική,λεξιλόγιο,έκθεση,listening,speaking πως θα ανταπεξέλθεις σε αυτά μόνο με αγγλικά σχολείου; Στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον, 4-5 χρόνους μάθαμε.Εκτιμώ την αγάπη σου για τη γλώσσα αλλά νταξ,πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.Καλύτερα να προετοιμαστείς πρώτα και μετά να δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εφόσον τα δυο πιστοποιητικά Proficiency (Cambridge & Michigan) ανήκουν στο CaMLA, ουσιαστικά θα έχουν την ίδια αναγνωρισημότητα και στα πανεπιστήμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν έχεις ECPE, το πιστοποιητικό σου γράφει ECPE και αναγνωρίζεται ως ECPE.

Αν έχεις CPE, το πιστοποιητικό σου γράφει CPE και αναγνωρίζεται ως CPE.

Η αναγνώριση δεν γίνεται με βάση την εμφάνιση του πιστοποιητικού.

Σκεφτείτε και το άλλο: CPE και IELTS είναι πιστοποιητικά του ίδιου φορέα, αλλά δεν αναγνωρίζονται το ίδιο από τα ξένα πανεπιστήμια.

Η συνεργασία Cambridge-Michigan έχει γίνει κυρίως για οικονομικούς/εμπορικούς λόγους. Βέβαια το γεγονός ότι το Cambridge επέλεξε να συνεργαστεί με το Πανεπιστήμιο του Michigan δείχνει ότι το Michigan είναι πιο έγκυρο από άλλα πιστοποιητικά της σειράς που κυκλοφορούν στην αγορά. Αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keisalex

Νεοφερμένος

Ο Keisalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άρα θέλω προετοιμασία. Καλώς. Γενικά το όλο θέμα του πτυχίου ήταν κάτι που το έσπρωχνα συνέχεια στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά τώρα θέλω να προσπαθήσω γι'αυτό πάρα πολύ. Όσο για το επίπεδο των Αγγλικών μου, θα έλεγα πως είναι αρκετά καλό για επίπεδο Lower... Σίγουρα δεν περιορίζονται σ'αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο..

Άρα, πάμε για μαθήματα. Τι μου προτείνετε, φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Άρα θέλω προετοιμασία. Καλώς. Γενικά το όλο θέμα του πτυχίου ήταν κάτι που το έσπρωχνα συνέχεια στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά τώρα θέλω να προσπαθήσω γι'αυτό πάρα πολύ. Όσο για το επίπεδο των Αγγλικών μου, θα έλεγα πως είναι αρκετά καλό για επίπεδο Lower... Σίγουρα δεν περιορίζονται σ'αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο..

Άρα, πάμε για μαθήματα. Τι μου προτείνετε, φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, και γιατί;
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα..σίγουρα ιδιαίτερα..γιατί πολύ απλά θα προχωράτε πιο γρήγορα..αλλά θα έχεις και το πλεονέκτημα ότι θα επικεντρώνεται σε σένα ο/η καθηγητής/τρια οπότε θα βγει πιο εύκολα το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, προτείνω και εγώ τα ιδιαίτερα για τους προαναφερθέντα λόγους.
Επίσης, θα χρειαστεί να επιλέξεις και τι εξετάσεις θα δώσεις, δηλαδή ποιανού πανεπιστημίου ή φορέα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
θα πω και γω την εμπειρια μου για αυτο το σιχαμενο συστημα των αγγλικων.ειναι δυο κολπα.το ενα του cabridje το αλλο του μισιγκαν και το αλλο του edexel.το πιο πουλ μουρ που λεει και ο φοκος ειναι του cabridje.απιστευτα δυσκολες για μενα εξετασεις με απαραδεκτες απαιτησεις των εξεταστων και γενικα μια διαθεση να σε κοψουν με το παραμικρο.εγω εδωσα 2 φορες κοπηκα και δεν ξαναασχοληθηκα με το θεατρο του παραλογου που ακουει στο ονομα εξετασεις cabridje.απο κει και περα το edexel ειναι πολυ ευκολοτερο απο το lower με λογικοτατες απαιτησεις.διαλεγεις και παιρνεις τι θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ψαχνω profficiency υψηλου επιπεδου και αναγνωρισμενο χωρις να δινω εκθεση υπαρχει καποιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
θα πω και γω την εμπειρια μου για αυτο το σιχαμενο συστημα των αγγλικων.ειναι δυο κολπα.το ενα του cabridje το αλλο του μισιγκαν και το αλλο του edexel.
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι αν δεν μπορείς ούτε το όνομά τους να γράψεις, δεν θα έπρεπε να δίνεις για Proficiency. Καθόλου σιχαμένο δεν είναι το σύστημα των εξετάσεων, αντιθέτως πλέον οι εξετάσεις επιπέδου C2 έχουν απλουστευτεί σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο θα χρειαζόμαστε και επίπεδο C3.

Ψαχνω profficiency υψηλου επιπεδου και αναγνωρισμενο χωρις να δινω εκθεση υπαρχει καποιο??
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το IELTS έχει δύο εκθέσεις, είναι αρκετά απαιτητικές και για να καταφέρεις να πιάσεις C2 πρέπει τα αγγλικά σου να είναι επιπέδου native speaker. Με άλλα λόγια, άκυρο το IELTS για τη δουλειά που το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ψαχνω profficiency υψηλου επιπεδου και αναγνωρισμενο χωρις να δινω εκθεση υπαρχει καποιο??

Βασικα, για ποιο λογο να μη θες να εχει εκθεση; Σε ολες τις εκθεσεις, ανεξαρτητου γλωσσας, ο προλογος και ο επιλογος ειναι στανταρ πραγμα. Συγκρικριμενα, μαθαινεις απ'εξω τρεις-τεσσερις φρασεις, τις προσαρμοζεις στο θεμα (καποιες δεν χρειαζονται καν αλλαγη) και εχεις σιγουρο pass mark..ακομη κι αν ειναι κακος ο βαθμος..εγω πιστευα εχω μεγαλη αδυναμια στην εκθεση και μου το λεγε και η κυρια οτι δε γραφω πολυ καλες εκθεσεις και πηγα εγραψα 905/1000. Μη σε αγχωνει η εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Σε ποιο φροντιστηριο πηγες εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
@Nina-nana
για καποιον που επιασε 12,5 στα αγγλικα των πανελληνιων του 2014, ειναι εφικτο να προετοιμαστει και να δωσει για proficiency με πιθανοτητες επιτυχιας, χωρις να εχει προετοιμαστει και χωρις να χει δωσει φυσικα για lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
@Nina-nana
για καποιον που επιασε 12,5 στα αγγλικα των πανελληνιων του 2014, ειναι εφικτο να προετοιμαστει και να δωσει για proficiency με πιθανοτητες επιτυχιας, χωρις να εχει προετοιμαστει και χωρις να χει δωσει φυσικα για lower?
Αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα, έχω να πω πως τίποτα δεν είναι ανέφικτο. Απλά θέλει διάβασμα, υπομονή και αφοσίωση.

Σε ποιο φροντιστηριο πηγες εσυ?
Επειδή γράφουν 13049893289 άτομα στο φόρουμ καλά θα ήταν όταν θέλεις να απευθυνθείς σε κάποιον να κάνεις είτε παράθεση, είτε να γράφεις το username του με παπάκι ή και χωρίς. π.χ (@PolGr1509)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
@Nina-nana
για καποιον που επιασε 12,5 στα αγγλικα των πανελληνιων του 2014, ειναι εφικτο να προετοιμαστει και να δωσει για proficiency με πιθανοτητες επιτυχιας, χωρις να εχει προετοιμαστει και χωρις να χει δωσει φυσικα για lower?
Ο βαθμός των πανελληνίων από μόνος του δεν λέει πολλά πράγματα, γιατί το είδος της εξέτασης είναι τελείως διαφορετικό και γιατί εξετάζεσαι μόνο σε reading και writing, χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη για τις ικανότητές σου στο listening και το speaking. Πάντως η αλήθεια είναι πως 12,5 δεν είναι υψηλός βαθμός και αν σκοπεύεις να δώσεις για Proficiency σίγουρα θα πρέπει να προσανατολίζεσαι προς ένα διετές πρόγραμμα με περίπου 300-360 ώρες διδασκαλίας συνολικά που να περιλαμβάνει πλήρη κάλυψη γραμματικών φαινομένων και ανάπτυξη όλων των skills (reading, writing, speaking, listening) και να υπολογίζεις πως θα κάνεις πολύ προσωπικό διάβασμα. Το Lower δεν είναι προαπαιτούμενο, αλλά καλό θα ήταν να το δώσεις στην αρχή της προετοιμασίας σου για να έχεις μια εικόνα του επιπέδου σου αλλά και εξεταστική εμπειρία. Εναλλακτικά, μπορείς να δώσεις για ALCE στα μισά ή προς το τέλος της προετοιμασίας σου. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά έχει κάποιος εμπειρία από ΕDI? επίπεδο Γ1 ή Γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top