Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ενταξει εγω το λεω αυτο αν καποιος δεν τελει να προχωρησει εγω προσωπικα μεχρι τωρα εγω ECCE michigan & FCE cambridge,ALCE Michigan & level 4 edexel και τον Μαιο δινω Prodifciency Michigan & Cambridge!(το κουραγιο μου ε??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εντάξει, δε μπορεί κάποιος με σοβαρές επιδιώξεις να μην έχει τουλάχιστον C2 στα Αγγλικά και τουλάχιστον Β2 σε μια δευτερη γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stela21784

Νεοφερμένος

Η stela21784 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
του michigan !:Dνα ρωτησω που μπορω να δω τα αποτελεσματα του lower lancashire;;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ακου,μιας κι έχω δώσει κι έχω τελειώσει.Μετράνε και τα τρία το ίδιο,αλλα έχουν διαφορές.Το Cambridge είναι και το πιο δύσκολο και το πιο απαρχαιωμένο,το διαλέγουν όλο και λιγότεροι.Τα Michigan κι Edexcel ειναι περίπου ίδιας δυσκολίας,(ίσως το Edexcel λιγάκι ευκολότερο)αλλα το Michigan είναι αμερικάνικο,συνεπώς δεν το αναγνωρίζουν όλοι!Μια τεταρτη και νέα επιλογή είναι και το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.Πάντως πρώτα συνιστώ Edexcel και κρατικό.Αν έχεις κι αλλες απορίες θα χαρώ να βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Λοιπον αν εχεις ωρα και αν εισαι καλος στα Αγγλικα δωσε και τα 3! ολο και κατι θα κερδισεις εγω που εχω δωσει τα του Michigan & Cambridge (ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και τα 2) μετανιωνω που δνε εδωσα αλλο ενα!
Αλλη ορεξη δεν ειχαμε να πληρωνουμε ενα 500αρι για εξαταστρα σε πτυχια που ειναι ολα περιπου ιδιας αξιας και αναγνωρισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
εγω παντως οταν εκανα το lower πληρωνα για 6 ωρες και εκανα 10 οι 4 τσαμπα :P !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ έδωσα και Cambridge και Edexcel. Για το πρώτο ακούγεται ότι είναι δυσκολότερο από τα υπόλοιπα, αλλά εμένα μου άρεσε πιο πολύ σαν τρόπος εξέτασης. Με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να πάρεις όποιο από τα 3 θέλεις και επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Όλα τα πτυχία έχουν την ίδια αξία. Το cambridge είναι δυσκολότερο, το michigan λίγο πιο ευκολο και το edexcel αρκετά εύκολο. Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να δώσεις 2 τουλάχιστον (edexcel-michigan) γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις. Όσο για το κρατικό μπορεί να σου φανεί δυσκολο, αλλά να ξέρεις οτι έχει αρκετά χαμηλή βάση οπότε δοκίμασέ το και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Όλα τα πτυχία έχουν την ίδια αξία.
Το edexcel κατά τη γνώμη μου είναι αμιβόλου ποιότητος γιατί μπορεί σε λίγα χρόνια να μην αναγνωρίζεται. Κάποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό αναγνωρίζουν μόνο Cambridge, οπότε πιστεύω πως αυτή είναι η ιδανική λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το edexcel κατά τη γνώμη μου είναι αμιβόλου ποιότητος γιατί μπορεί σε λίγα χρόνια να μην αναγνωρίζεται. Κάποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό αναγνωρίζουν μόνο Cambridge, οπότε πιστεύω πως αυτή είναι η ιδανική λύση.

Αυτά είναι μύθος. Όλα τα σοβαρα πανεπιστήμια του κόσμου δέχονται μόνο ακαδημαικά πτυχία, όχι τα γενικής φύσεως που δίνουμε συνηθως. Για να πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού το proficiency κ.ο.κ. ειναι αχρηστο. Πρέπει να έχεις τουλαχιστον καποιο IELTS ή TOEFL...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smaragda

Νεοφερμένος

Η smaragda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ τον Δεκέμβρη έδωσα και τα 2 και τα πηρα και τα 2.Βεβαια ήμουν πιο καλή στο Cambridge giati sto michigan μπερδευομουν με τις πολλαπλες επιλογές.Και αν δεν είσαι και τυχερός το joker δεν πιάνει!Σου προτείνω να δώσεις ΚΑΙ ΤΑ 2!Το τρίτο δεν το γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Αυτά είναι μύθος. Όλα τα σοβαρα πανεπιστήμια του κόσμου δέχονται μόνο ακαδημαικά πτυχία, όχι τα γενικής φύσεως που δίνουμε συνηθως. Για να πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού το proficiency κ.ο.κ. ειναι αχρηστο. Πρέπει να έχεις τουλαχιστον καποιο IELTS ή TOEFL...
Τι είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εκεί που σκέφτομαι εγω να πάω για κανένα μεταπτυχιακό (όταν έρθει η ώρα με το καλό) δέχονται το CPE του Cambridge κανονικά. Εξαρτάται λίγο απο το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακαδημαικά πτυχία γνώσης Αγγλικών...Τα μόνα που αναγνωρίζονται για καθαρά πανεπιστημιακή χρήση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ακαδημαικά πτυχία γνώσης Αγγλικών...Τα μόνα που αναγνωρίζονται για καθαρά πανεπιστημιακή χρήση...
Και πώς τα αποκτάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με εξετάσεις!:P
Αν και μην κάνετε το λάθος να πατε να τα παρετε απο τώρα γιατι οταν τα χρειαστείτε θα έχουν λήξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
@ miv τα πτυχια των Αγγλικων δινονται δεκτα εφοσον δεν εχουνε περασει 3 χρονια απο την εξεταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω λεω οτι ολα τα πτυχια δεν αναγνωριζονται σε ολα τα πανεπηστημια.τα λεγαμε και στα αγγλικα αυτα αλλα δεν θυμαμαι καλα.επεισης παιζει ρολο και ο βαθμος με το οποιο το πηρες.παντως το cambridge σου δινει περισσοτερο κυρος.δεν θα χασεις μια δουλεια αν εχεις edexcel και οχι cambridge.ακουγεται βεβαια καποιος πιο επισημο καθως ειναι και πιο δυσκολο αλλα απο τη στιγμη που ειναι στο ιδιο επειπεδο(στην ελλαδα παντα)δεν υπαρχει προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η πλάκα θα είναι να πας στο Cambridge για σπουδές με πτυχίο αγγλικών Cambridge και να μην το αναγνωρίσουν :lol: .
Λήγουν και τα υπόλοιπα πτυχία αλήθεια; Proficiency κτλ εννοώ, οχι τα πανεπιστημιακού επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α ναι σωστα,ειναι ενα πτυχιο(δε θυμαμαι ποιο)που πρεπει να το ανανεωνεις καθε 3 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top