ΟΠΑ ή Πανεπιστήμιο Κύπρου;

ΟΠΑ ή Πανεπιστήμιο Κύπρου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

    Ψήφοι: 8 80.0%
  • Πανεπιστήμιο Κύπρου

    Ψήφοι: 2 20.0%

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά,
έψαξα το site για ένα παρόμοιο θέμα και δε βρήκα κάτι σχετικό... Νομίζω ότι είναι ένα σημαντικό θέμα για κάποιον που θέλει να επιλέξει οικονομικά... Τι είναι καλύτερο από άποψη σπουδών αλλά και από άποψη επαγγελματικών προοπτικών: να πάει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας ή στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου;
Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ο.Π.Α. και πρώην Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) είναι από τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα - ίσως και το πιο καλό - και έχει, όπως έχω ακούσει, αδιαμφισβήτητη φήμη τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό... Από την άλλη, το Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι σαφώς πιο οργανωμένο σαν πρόγραμμα σπουδών και έχει άμεση σύνδεση με τα αγγλικά πανεπιστήμια...
Πλησιάζουν οι εξετάσεις και σκέφτομαι τι είναι καλύτερο... Να πάει κανείς στη "φημισμένη" Α.Σ.Ο.Ε.Ε., που όμως είναι αρκετά ανοργάνωτη, όπως είναι γενικά τα ελληνικά πανεπιστήμια, με πολλές καταλήψεις, κυριαρχία των παρατάξεων, απώλεια εξεταστικών κ.λπ. ή να πάει στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου, όπου το πρόγραμμα είναι σαφώς πιο οργανωμένο, οι διακοπές περισσότερες, αλλά δεν έχει σίγουρα το όνομα του Ο.Π.Α.;
Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό θέμα να σκεφτεί κανείς που θέλει να σπουδάσει οικονομικά ή διοίκηση επιχειρήσεων... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν σκαμπάζω και πολλά από οικονομικά, αλλά μπορώ να βεβαιώσω ότι το ΟΠΑ έχει ανοιχτές πόρτες με μερικά από τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια της Αγγλίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δεν θα χαρακτηριζα το οπα ανοργανωτο πανεπιστημιο! βεβαια επειδη δεν εχω εμπειριες απο το εξωτερικο (ως προς τα πανεπιστημια του) παρα μονο απο τα υπολοιπα ελληνικα(απο φιλους)! επισης δεν θα πηγαινα κυπρο,γιατι δεν παω τους κυπριους! πηγαινε καπου αλλου για οικονομικα,αφου ειναι να δωσεις τοσα γκαφρα, πηγαινε καπου να αξιζει, οχι στην κυπρο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι το παιδί είναι από την Κύπρο!!
(ελπίζω να κάνω λάθος!!!χαχαχαχα)

ΥΓ: Παίζει να μπερδεύτηκα, άκυρο!έχω κάψει από το διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν θα χαρακτηριζα το οπα ανοργανωτο πανεπιστημιο! βεβαια επειδη δεν εχω εμπειριες απο το εξωτερικο (ως προς τα πανεπιστημια του) παρα μονο απο τα υπολοιπα ελληνικα(απο φιλους)! επισης δεν θα πηγαινα κυπρο,γιατι δεν παω τους κυπριους! πηγαινε καπου αλλου για οικονομικα,αφου ειναι να δωσεις τοσα γκαφρα, πηγαινε καπου να αξιζει, οχι στην κυπρο! :D
:clapup: Παρόλα αυτά στο μέλλον μετά το πτυχίο σου εκεί μπορείς να πας δουλέψεις γιατι στην Ελλάδα (δεν έχει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
δεν θα χαρακτηριζα το οπα ανοργανωτο πανεπιστημιο! βεβαια επειδη δεν εχω εμπειριες απο το εξωτερικο (ως προς τα πανεπιστημια του) παρα μονο απο τα υπολοιπα ελληνικα(απο φιλους)! επισης δεν θα πηγαινα κυπρο,γιατι δεν παω τους κυπριους! πηγαινε καπου αλλου για οικονομικα,αφου ειναι να δωσεις τοσα γκαφρα, πηγαινε καπου να αξιζει, οχι στην κυπρο! :D

Όχι, δε λέω ότι το Ο.Π.Α. είναι πιο ανοργάνωτο από τα υπόλοιπα τμήματα των ελληνικών σχολών, αλλά σίγουρα το κυπριακό είναι πολύ πιο οργανωμένο όχι σαν πρόγραμμα σπουδών αλλά σαν ποιότητα... Δηλαδή δεν έχει καταλήψεις, δεν έχει καθηγητές που να αφήνουν στους βοηθούς τους τη διδασκαλία κ.λπ... Και είναι δωρεάν, δεν έχει δίδακτρα για φοιτητές της Ε.Ε... Βέβαια δεν έχει τέτοιο όνομα, ούτε και τόσο καταξιωμένους καθηγητές όπως ακούω για το Ο.Π.Α....

Υ.Γ.: Revekka, δεν είμαι από την Κύπρο, απλώς μου έχουν συστήσει μερικοί και το πανεπιστήμιό της και το ψάχνω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υ.Γ.: Revekka, δεν είμαι από την Κύπρο, απλώς μου έχουν συστήσει μερικοί και το πανεπιστήμιό της και το ψάχνω...:)

Το έψαξα και το είδα! :) Δείξτε συμπόνια για τους διδακτορικούς που καίγονται στον υπολογιστή!

Γενικά, το πανεπιστήμιο Κύπρου έχει κάνει τρελό άνοιγμα τον τελευταίο χρόνο, μαζεύοντας καθηγητές και ερευνητικό προσωπικό από πολλές χώρες (Έλληνες κυρίως). Το παρακολουθώ στενά το θέμα για προσωπικό ενδιαφέρον. Αλλά νομίζω ότι θέλει κάποια χρόνια ακόμα για να γίνει όνομα (αν πρόκειται να γίνει ποτέ). Προτείνω να παίξεις στα σίγουρα πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα πρότεινα να πας στο ΟΠΑ. Είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο και με το όνομα που έχει φτιάξει, αν είσαι καλός φοιτητής και ψάχνεσαι, μπορεί να σου ανοίξει πολλές πόρτες γιατί φροντίζει για τους φοιτητές του. Πολλοί καθηγητές του συνεργάζονται με πανεπιστήμια της Αγγλίας ή έχουν στενές σχέσεις με αυτά, οπότε ακόμα και αν πας εκεί για μεταπτυχιακό θα είσαι καλά προετοιμασμένος. Εγώ στο μεταπτυχιακό μου, είχα τουλάχιστον 5 από ΑΣΟΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Θα πρότεινα να πας στο ΟΠΑ. Είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο και με το όνομα που έχει φτιάξει, αν είσαι καλός φοιτητής και ψάχνεσαι, μπορεί να σου ανοίξει πολλές πόρτες γιατί φροντίζει για τους φοιτητές του. Πολλοί καθηγητές του συνεργάζονται με πανεπιστήμια της Αγγλίας ή έχουν στενές σχέσεις με αυτά, οπότε ακόμα και αν πας εκεί για μεταπτυχιακό θα είσαι καλά προετοιμασμένος. Εγώ στο μεταπτυχιακό μου, είχα τουλάχιστον 5 από ΑΣΟΕΕ.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα! :)

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τίποτα από οικονομικά και μαθήματα και προγράμματα σπουδών. Απλά τυγχάνει να ξέρω για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και για τις σχέσεις του με έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πάντως, νομίζω ότι έχει τεθεί ένα θέμα για την ποιότητα σπουδών στην Ελλάδα και γι' αυτό κι εγώ το σκέφτομαι τόσο σοβαρά... Έχω μιλήσει με μερικούς αποφοίτους του Ο.Π.Α. - Ο.Δ.Ε., ΛΟ.ΧΡΗ., και μου το σύστησαν, τουλάχιστον ως σκέψη... Αλλά η Α.Σ.Ο.Ε.Ε. έχει άλλο κύρος και είναι ουσιαστικά πιο μεγάλη σχολή... Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κανένα θέμα δεν έχει τεθεί ως προς το επίπεδο και την ποιότητα των σπουδών, ειδικά των μεγάλων πανεπιστημίων. Τα πρακτικά προβλήματα του είδους που αναφέρεις (καταλήψεις, απεργίες κλπ) φυσικά και υπάρχουν αλλά δεν επηρεάζουν το είδος και την ποιότητα της γνώσης που λαμβάνεις. Ευτυχώς για όλους μας υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό που κρατάει τα ίσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μακάρι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δείτε κι αυτό εδώ αν σας λέει κάτι

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2805529&postcount=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δείτε κι αυτό εδώ αν σας λέει κάτι

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2805529&postcount=10

Να τονίσω μόνο ότι η κατάταξη αφορά μόνο τα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης πάντως και όχι τα άλλα "οικονομικά" τμήματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εχω τελειωσει το τμημα οδε της ασοεε εδω και 1,5 χρονο...το θεωρω απο τα πιο οργανωμενα πανεπιστημια της ελλαδας και αυτο δεν ειναι μονο προσωπικη αποψη..οι πιο πολλοι καθηγητες ειναι διπλα στον φοιτητη και λυνουν την καθε απορια που τυχον προκυπτει. τουλαχιστον στην φουρνια μου ετσι ηταν και δεν εχει περασει και μεγαλο διαστημα εκτοτε. ηταν τυπικα η πρωτη μου επιλογη, ουσιαστικα(μεσα μου δηλαδη) οχι ...παρολα αυτα δεν μετανιωσα στιγμη που σπουδασα στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο.το αγαπαω πολυ...μπορει να μην εχει και τις καλυτερες κτιριακες εγκαταστασεις αλλα αυτο ειναι κατι που τουλαχιστον εμενα δεν με αγγιζει καν...οσον αφορα τις παραταξεις δυστυχως κυριαρχουν σε καθε ελληνικο πανεπιστημιο αλλα το συγκεκριμενο ειναι αναγνωρισμενο και ευρωπαικα και εννοειται πως θα το προτιμουσα εναντι του κυπριακου...

υ.γ: παρεπιπτοντως συναμα ουτε εγω παω τους κυπριους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top