Bachelor και σπουδές στην Σουηδία

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και σκέφτομαι τι να κάνω με τις σπουδές μου
Πρώτα απ'όλα λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι το bachelor ? Είναι το πτυχίο που πέρνεις μόλις τελιόσεισ μια σχολή ?
Και δεύτερον θα ηθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το τμήμα software engineering and management του πανεπιστημιου το Γκέτεμποργκ στην Σουηδία συγκριτικά με το το τμήμα Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών σε οποιοδήποτε Ελληνικό πανεπιστήμιο.Την ερώτηση αυτή την κάνω γιατί για προσωπικούς λόγους επιθυμώ να σπουδάσω στην Σουηδία και γιαυτό
αν τα δυο αυτά τμήματα είναι εξίσου καλά να προτιμήσω την Σουηδία

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δε ξέρω, πάντως έχω πολλούς συγγενείς στη Σουηδία που σπουδάζουν και μου χουν πει πως περνάνε καλά και πως οι σπουδές ειναι καλές επίσης. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οκ φίλε, ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ό,τι και να κάνεις πάντως, μη ξεχνάς και τον οικονομικό παράγοντα. Μπορεί εδώ να υπάρχει κρίση αλλά και εκεί μου έχουν πει οτι ψιλοίδιες είναι οι τιμές... Και επειδή δεν είναι και κάτι το απλό, σκέψου καλα πριν μετακινηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι θα το σκεφτώ πολύ καλά πριν πάω αλλά θέλω πρώτα να ξέρω αν αυτή η σχολή αξίζει τον κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εεεμ γενικότερα το επίπεδο σπουδών κατάλαβα οτι ειναι καλό... Αλλά ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πιο πολλα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολύ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
εχω ακουσει απο εναν φιλο καλα λογια για το πανεπιστημιο του lund ειναι στα top 80 του κοσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και σκέφτομαι τι να κάνω με τις σπουδές μου
Πρώτα απ'όλα λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι το bachelor ? Είναι το πτυχίο που πέρνεις μόλις τελιόσεισ μια σχολή ?
Και δεύτερον θα ηθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το τμήμα software engineering and management του πανεπιστημιου το Γκέτεμποργκ στην Σουηδία συγκριτικά με το το τμήμα Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών σε οποιοδήποτε Ελληνικό πανεπιστήμιο.Την ερώτηση αυτή την κάνω γιατί για προσωπικούς λόγους επιθυμώ να σπουδάσω στην Σουηδία και γιαυτό
αν τα δυο αυτά τμήματα είναι εξίσου καλά να προτιμήσω την Σουηδία

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Από όσο ξέρω είναι το πρώτο πτυχίο που παίρνεις στα χέρια σου, εννοώ αυτό πριν το μεταπτυχιακό αν συνεχίσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι περισσότερο για το πανεπιστήμιο στο Gothenburg
Ευχαριστώ Ριρίκα ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Όταν λέτε το πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ,εννοείται το Chalmer's..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βοηθήστε το παιδί ρε παιδιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
καλο ειναι να βλεπεις και το world rating των πανεπιστημιων το δικο σου ειναι https://www.topuniversities.com/institution/university-gothenburg/wur
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστώ για την πληροφορία Olson-x :)
Αλλά βασικά αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το software enineering and management είναι εξίσου καλό και παρόμοιο με το electrical and computer engineering
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

albert32336

Νεοφερμένος

Ο albert32336 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι για τη συγκεκριμενη πολη αποκλειστικα θα σου ελεγα να κοιταξεις καλυτερα αυτο https://www.chalmers.se/en/Pages/default.aspx.Το electrical engineering περιλαμβανει μαθηματα οπως κυκλωματα,ηλεκτρονικα,επεξεργασια σηματων κτλ τα οποια απ'οσο ξερω δε διδασκονται σε τμηματα software engineering.Θα σου ελεγα να κοιταξεις καλυτερα ενα τμημα electrical engineering(το οποιο εμπεριεχει το software).Σχετικα με τις σπουδες εδω η στη Σουηδια αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα φυγε..ΧΘΕΣ.Χωρις να θελω να υποβαθμισω οσους σπουδαζουν Ελλαδα(και εγω ΗΜΤΥ στην Πατρα σπουδαζω) ειναι καλυτερα εξω οχι τοσο για το επιπεδο σπουδων αλλα για την αναγνωρισιμοτητα του πτυχιου σου(αν πχ θελεις να κανεις master) αλλα και για τη διασυνδεση πανεπιστημιων με την αγορα εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ albert θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω πρώτα αν το chalmers θέλει να πληρώνεις δίδακτρα και το κατά πόσο το electrical engineering περιέχει προγραμματισμό ΗΥ γιατί αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο
Υ.Γ. Εκεί στο ΗΜΤΥ πώς είναι τα πράγματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα προπτυχιακά είναι στις γλώσσες της χώρας συνήθως οπότε πρέπει να ξέρεις Σουηδικά.

Νομίζω υπάρχουν προγράμματα που σου μαθαίνουν την γλώσσα της χώρας αλλά χάνεις έναν χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ albert θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω πρώτα αν το chalmers θέλει να πληρώνεις δίδακτρα και το κατά πόσο το electrical engineering περιέχει προγραμματισμό ΗΥ γιατί αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο
Υ.Γ. Εκεί στο ΗΜΤΥ πώς είναι τα πράγματα ?

θα πω μόνο για το πρώτο κομμάτι - όλα τα σουηδικά πανεπιστήμια είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

winterflame

Νεοφερμένος

Ο winterflame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στο gothenburg university έχει bachelor στα αγγλικά τώρα για το Chalmers που μου πρότεινε ο albert δεν ξέρω αν μπορεί ο ίδιος ας μας διαφωτίσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top