Ερωτήσεις για Κολλέγια

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
εχετε γνώμη για το γαλλικο κολεγιο της Ελλάδας το idef? που είναι για οικονομικά και νομική?το έχετε επισκεφθεί εχετε δεί τις εγκαταστάσεις του?πως είναι απο ποιοτητα σπουδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloskout

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπερα παιδια σκεφτομαι να εγγραφω στο New York College για Computer Science. Εχει καποιος εμπειριες αο το συγκεκριμενο κολλεγιο ή γενικα απο καποιο κολλεγιο να μου πει? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι φοιτώ στο University of Seattle της Ουασικτον ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renata_kanata

Νεοφερμένος

Η renata_kanata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, Καλησπέρα !!!!!!!!!! είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής και σκέφτομαι σοβαρα να παρατησω την σχολη μου διοτι δεν την βρισκω τοσο ενδιαφερον και κατάλληλη για εμενα τελικα . Ευτυχως το συνειδητοποιω τωρα που ειμαι στην αρχη (2ο ετος) οποτε φανταζομαι με περνει ... Σκεφτομαι να απευθυνθώ σε καποιο κολλεγιο , παρολα αυτα εχω καποιες ερωτησεισ και προβληματισμους αν γνωριζεται απαντησεις θα με βοηθουσαν πολυ :
αρχικά 1. γνωριζεται ποσο κυμαινονται τα διδακτρα μηνιαίως στα ιδωτικα "στο περιπου" διοτι γνωριζω κολλεγιο απο κολλεγιο διαφερουν
2. το πτυχίο τι επαγγελματικα δικαιωματα προσφερει ειναι ισαξιο πανεπιστημιου ας πουμε ?? ( π.χ αν επιλεξω να ακολουθησω διαιτολογια θα εχω το δικαιωματα μετα την φοιτηση μου στο κολλεγιο να ανοιξω δικο μου γραφειο ή αναγνωριζεται ως Ι.Ε.Κ )
3. με την εγγραφη στο κολλεγιο ειναι απαραιτητο να διαγραφω απο το τει που ιδη ειμαι ???

η συμβολη οσών γνωριζουν θα ηταν πραγματικα ανακουφιστικη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα, Καλησπέρα !!!!!!!!!! είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής και σκέφτομαι σοβαρα να παρατησω την σχολη μου διοτι δεν την βρισκω τοσο ενδιαφερον και κατάλληλη για εμενα τελικα . Ευτυχως το συνειδητοποιω τωρα που ειμαι στην αρχη (2ο ετος) οποτε φανταζομαι με περνει ... Σκεφτομαι να απευθυνθώ σε καποιο κολλεγιο , παρολα αυτα εχω καποιες ερωτησεισ και προβληματισμους αν γνωριζεται απαντησεις θα με βοηθουσαν πολυ :
αρχικά 1. γνωριζεται ποσο κυμαινονται τα διδακτρα μηνιαίως στα ιδωτικα "στο περιπου" διοτι γνωριζω κολλεγιο απο κολλεγιο διαφερουν
2. το πτυχίο τι επαγγελματικα δικαιωματα προσφερει ειναι ισαξιο πανεπιστημιου ας πουμε ?? ( π.χ αν επιλεξω να ακολουθησω διαιτολογια θα εχω το δικαιωματα μετα την φοιτηση μου στο κολλεγιο να ανοιξω δικο μου γραφειο ή αναγνωριζεται ως Ι.Ε.Κ )
3. με την εγγραφη στο κολλεγιο ειναι απαραιτητο να διαγραφω απο το τει που ιδη ειμαι ???

η συμβολη οσών γνωριζουν θα ηταν πραγματικα ανακουφιστικη!!!

2 απο τα κολλεγια λενε ειναι αλλα παρε καποιο τηλεφωνω σε συλλογο διαιτολογων (2102718360)
3 νομιζω οτι μπορεις να εγγραφης ταυτοχρονα με το τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα, Καλησπέρα !!!!!!!!!! είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής και σκέφτομαι σοβαρα να παρατησω την σχολη μου διοτι δεν την βρισκω τοσο ενδιαφερον και κατάλληλη για εμενα τελικα . Ευτυχως το συνειδητοποιω τωρα που ειμαι στην αρχη (2ο ετος) οποτε φανταζομαι με περνει ... Σκεφτομαι να απευθυνθώ σε καποιο κολλεγιο , παρολα αυτα εχω καποιες ερωτησεισ και προβληματισμους αν γνωριζεται απαντησεις θα με βοηθουσαν πολυ :
αρχικά 1. γνωριζεται ποσο κυμαινονται τα διδακτρα μηνιαίως στα ιδωτικα "στο περιπου" διοτι γνωριζω κολλεγιο απο κολλεγιο διαφερουν
2. το πτυχίο τι επαγγελματικα δικαιωματα προσφερει ειναι ισαξιο πανεπιστημιου ας πουμε ?? ( π.χ αν επιλεξω να ακολουθησω διαιτολογια θα εχω το δικαιωματα μετα την φοιτηση μου στο κολλεγιο να ανοιξω δικο μου γραφειο ή αναγνωριζεται ως Ι.Ε.Κ )
3. με την εγγραφη στο κολλεγιο ειναι απαραιτητο να διαγραφω απο το τει που ιδη ειμαι ???

η συμβολη οσών γνωριζουν θα ηταν πραγματικα ανακουφιστικη!!!

Διαιτολογία από όσο γνωρίζω έχει μόνο το Μητροπολιτικό κολλέγιο που βρίσκεται στο Μαρούσι!Από όσα έχω ακούσει από κάποια παιδιά είπαν ότι είναι αρκετά καλό και ότι τα πττυχία που τους παρέχουν έρχονται Queen Margaret University άρα αναγνωρίζονται κανονικά τα επαγγελματικά σου δικαιώματα στην Ελλάδα για να αναγνωριστούν πρέπει να πας στο ΣΑΕΠ από όσο γνωρίζω!Όσο για τα δίδακτρα αποψή μου είναι να τα συζητήσεις μαζί με τον Αρμόδιο του Κολλεγίου και να τους πεις πόσο μπορείς να δίνεις τον Μήνα!Σε κάποια κολλέγια αν βγάλεις την κάρτα των νέων έχεις 35% έκπτωση ψάξτο και θα βρείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mrjoker95

Νεοφερμένος

Ο Mrjoker95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχετε γνώμη για το γαλλικο κολεγιο της Ελλάδας το idef? που είναι για οικονομικά και νομική?το έχετε επισκεφθεί εχετε δεί τις εγκαταστάσεις του?πως είναι απο ποιοτητα σπουδων?

Το Ιdef κατά την άποψη μου είναι ένα από τα καλύτερα κολλέγια της Ελλάδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikstifler

Νεοφερμένος

Ο nikstifler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλημέρα...Ειμαι φοιτητής ιατρικής στο εξωτερικο,για δικούς μου λόγους θελω να σταματήσω τις σπουδες στην ιατρικη και να ασχοληθώ με το marketing...θελω να σπουδασω στην Ελλαδα και έψαχνα καποια κολέγια...οπως Mediterranean college,new York college,deree...

Μπορειτε να μου πείτε ποιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?και απο θεμα μεταδοτικοτητας και καθηγητών και απο θεμα χρημάτων...

Επίσης ειναι αναγνωρισμένο το πτυχίο?ή χρειάζεται ΔΟΑΤΑΠ?

Σας ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ο δοαταπ είναι αρμόδιος μόνο για την απόκτηση ακαδημαικών δικαιωμάτων από όσα ξέρω.Επίσης το πρωτοδικείο Αθηνών το 2013 αποφάσισε ότι ο Δοαταπ είναι υποχρεωμένος να εξετάζει αιτήσεις αποφοίτων κολλέγιων και όχι απλά να κάνει ένα ignore. Deree,BCA(θα σου πρότεινα το BCA γιατι ειναι καθαρά οικονομικό κολλέγιο......Όπου και να πας πρόσεξε τις συνεργασίες του είναι σημαντικό το πτυχίο να έρχεται από κάποιο πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου και όχι Αμερικάνικου..Και όσο για την αναγνώριση μην φοβάσαι....η τρόικα πιέζει δυστυχώς η ευτυχώς και έτσι θα γίνονται ακόμα πιο ταχύτατες οι αναγνωρίσεις των ιδιοτικών πανεπιστημίων....για περισσότερες πληροφορίες για την αναγνώριση πάρε ένα τηλ το ΣΑΕΠ(συμβούλιο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων).......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derby

Νεοφερμένος

Ο derby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα...Ειμαι φοιτητής ιατρικής στο εξωτερικο,για δικούς μου λόγους θελω να σταματήσω τις σπουδες στην ιατρικη και να ασχοληθώ με το marketing...θελω να σπουδασω στην Ελλαδα και έψαχνα καποια κολέγια...οπως Mediterranean college,new York college,deree...

Μπορειτε να μου πείτε ποιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?και απο θεμα μεταδοτικοτητας και καθηγητών και απο θεμα χρημάτων...

Επίσης ειναι αναγνωρισμένο το πτυχίο?ή χρειάζεται ΔΟΑΤΑΠ?

Σας ευχαριστω πολυ


καλησπερα
εγώ μπρορω να σου πω για το Mediterranean college του ομιλου ΞΥΝΗ στο τμήμα των Bussines οπού ανοικει και το μαρκετινκ.
Πρώτον θα έχεις εσυ η οι γονείς κάθε μήνα ενοχλήσεις από τηλέφωνα και μηνύματα για τα χρήματα που θα πρεπει να πληρώσεις και ας είσαι συνεπείς στης υποχρεωσης σου.
Αφού σε ψήσουν και γραφτής με διάφορα ωραία λογάκια όπως για παράδειγμα όλα τα βιβλία είναι δωρεάν εκτός από τα αγγλικά, οι καθηγητές είναι με άριστο βιογραφικό και επαγγελματιες και ου το κάθε εξεις .
Ξεκινώντας υπογράφοντας το συμβόλαιο (διότι δεν επρόκειτο για πανεπιστήμιο στην πραγματικοτιτα είναι ένα εργοστάσιο που κόβει χαρτί πίσω από ένα αγγλικό πανεπιστήμιο που δέχεται να συνεργάζεται με τέτοιους όρους). Αρχίζουν τα επόμενα έξοδα σου άντε να αγοράσεις τα βιβλία οι καθηγήτρια να μην σου δίνει να καταλάβεις μιας και δεν έχει την πανεπιστιμιακη γνώση (βλέπεις δεν είναι και διδάκτορας όσο μπορεί προσπαθεί δεν έχει και τον χρόνο διοτι πρέπει να προετοιμαστεί και αυτή για το δικο της διδακτορικό ) άντε να βρεις κάποιον οικονομολόγο η ιδικο στο μαρκετινκ να σου κάνει ιδιαίτερα για να μπορείς να γράψεις και εσύ κάτι στης εξετασης τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ αφού αποφασίσεις να σταματήσεις βλέποντας όλα αυτά και ενημερωνωντασ τούς όμορφα και ωραία σου στέλνουν και τους δικηγόρους τους και φτάνεις στα δικαστήρια αναγκαστικά.
Αυτο που σου προτεινω εγω ειναι μην μπλεκεις με αυτους ψαξου καλα μην πληρωνης παραπανω απο οτι δινεις αυτην την στιγμη στην αγγλια βεβαια αυτο δεν θα πει οτι ολα τα κολλεγια ειναι ετσι υπαρχουν και κολλεγια που ειναι πραγματικα ινστιτουτα εκπεδευσεις και μαθησεις .

αυτα τα λιγα απο εμενα και τις εμπειριες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lila96

Νεοφερμένος

Η lila96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα! Μολις τελειωσα τον πρωτο χρονο σπουδων μου στο ΑΠΘ στο τμημα οικονομικων επιστημων αλλα θελω να γινω πολιτικος μηχανικος. Δοκιμασα με το 10% αλλα δν πετυχα για αλλη μια χρονια οποτε αποφασισα να γραφτω στο μητροπολιτικο. Υπαρχουν πολλα θεματα που με απασχολουν σχετικα με την αναγνωριση του πτυχιου που προσφερει. Αρχικα συμφωνα με το υπουργειο για να αναγνωριστει το πτυχιο μου πρεπει το μητροπολιτικο( η οποιοδηποτε αλλο κολλεγιο) να συνεργαζεται με πανεπιστημιο του εξωτερικου και να εχει αδεια μεταλυκειακης εκπαιδευσης ( το μητροπολιτικο ισχυριζεται οτι ικανοποιει και τα δυο κριτηρια). Μου προσφερουν πτυχιο BEng και δυνατοτητα εγγραφης στο ΤΕΕ , ομως εχω διαβασει οτι δεν αναγνωριζεται απο τον οργανισμο ΔΟΑΤΑΠ και επομενως δεν μπορω να λαβω μερος σε διαγωνισμους ΑΣΕΠ. Ειναι αληθεια αυτο; Και αν ειναι θα εχω προβλημα αν θελω να αναλαβω δημοσια εργα-θα εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω μονο στον ιδιωτικο τομεα;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Ως μηχανικός γιατί θα ήθελες να δώσεις διαγωνισμό στον ΑΣΕΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lila96

Νεοφερμένος

Η lila96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν γνωριζω ακριβως πως μπορει καποιος να αναλαβει δημοσια εργα. Εχω ακουσει για δημοπρασιες. Τι ακριβως ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
AΣΕΠ γενικά έχει να γίνει από το 2008. Μήπως ζεις σε άλλη χώρα;
Αν είσαι συγγενής Μπόμπολα, Φλαμπουράρη,... μπορείς να ελπίζεις σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lila96

Νεοφερμένος

Η lila96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αρα μπορω να αναλαβω δημοσια εργα μεσω ΑΣΕΠ? Μπορω να παρω μερος σε διαγωνισμους ΑΣΕΠ (ή δημοπρασιες) με πτυχιο κολλεγιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπερα! Μολις τελειωσα τον πρωτο χρονο σπουδων μου στο ΑΠΘ στο τμημα οικονομικων επιστημων αλλα θελω να γινω πολιτικος μηχανικος. Δοκιμασα με το 10% αλλα δν πετυχα για αλλη μια χρονια οποτε αποφασισα να γραφτω στο μητροπολιτικο. Υπαρχουν πολλα θεματα που με απασχολουν σχετικα με την αναγνωριση του πτυχιου που προσφερει. Αρχικα συμφωνα με το υπουργειο για να αναγνωριστει το πτυχιο μου πρεπει το μητροπολιτικο( η οποιοδηποτε αλλο κολλεγιο) να συνεργαζεται με πανεπιστημιο του εξωτερικου και να εχει αδεια μεταλυκειακης εκπαιδευσης ( το μητροπολιτικο ισχυριζεται οτι ικανοποιει και τα δυο κριτηρια). Μου προσφερουν πτυχιο BEng και δυνατοτητα εγγραφης στο ΤΕΕ , ομως εχω διαβασει οτι δεν αναγνωριζεται απο τον οργανισμο ΔΟΑΤΑΠ και επομενως δεν μπορω να λαβω μερος σε διαγωνισμους ΑΣΕΠ. Ειναι αληθεια αυτο; Και αν ειναι θα εχω προβλημα αν θελω να αναλαβω δημοσια εργα-θα εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω μονο στον ιδιωτικο τομεα;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

φιλος που το εψαξε παρα μα πολυ μου επε πως τα μονα ισοδυναμα κολλεγια με ΑΕΙ ειναι το Anatolia και το derre.βεβαια αυτος το εψαξε πριν χροννια γιατι ειναι αρκετα μεγαλυτερος,Ψαξτο πολυ παντως,μη σκασεις ενα ματσο λεφτα και σε πιασουν κοροιδο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος ο ΔΟΑΤΑΠ πλεον δεν εχει αρμοδιοτητα για την αναγνωριση των επαγγελματικων προσοντων, αλλα μονο των ακαδημαικων. Βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τα δικαιωματα των πολιτικων μηχανικων και εαν αναγνωριζονται αυτοματα τα επαγγελματικα δικαιωματα με βαση την Οδηγια 2005/36 οπως για γιατρους/νοσηλευτες/φαρμακοποιους/αρχιτεκτονες. Οποτε ψαξτο πριν κανεις καποια κινηση.

Γιατι ομως σε κολλεγιο και οι στο εξωτερικο κατευθειαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος ο ΔΟΑΤΑΠ πλεον δεν εχει αρμοδιοτητα για την αναγνωριση των επαγγελματικων προσοντων, αλλα μονο των ακαδημαικων. Βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τα δικαιωματα των πολιτικων μηχανικων και εαν αναγνωριζονται αυτοματα τα επαγγελματικα δικαιωματα με βαση την Οδηγια 2005/36 οπως για γιατρους/νοσηλευτες/φαρμακοποιους/αρχιτεκτονες. Οποτε ψαξτο πριν κανεις καποια κινηση.

Γιατι ομως σε κολλεγιο και οι στο εξωτερικο κατευθειαν;

δηλαδη πλεον οι γιατροι απο βουλγαρια κτλ κτλ θα αναγνωριζονται χωρις καμια εξεταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
δηλαδη πλεον οι γιατροι απο βουλγαρια κτλ κτλ θα αναγνωριζονται χωρις καμια εξεταση;

Οχι ''πλεον'' ισχυει εδω και καποια χρονια αυτο. Οσοι εχουν παρει πτυχιο απο την εισοδο της Βουλγαριας στην ΕΕ και μετα ναι. Το ιδιο και στη Ρουμανια.

Βεβαια δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο ηταν παλια με τα πτυχια που αγοραζονταν με τενεκεδες λαδι, αλλα αλλο ζητημα αυτο.

Βασικα ειναι για τα επαγγελματα υγειας και τους αρχιτεκτονες και ισως για αλλους κλαδους μηχανικων και δικηγορους, για τα τελευταια δεν ειμαι πολυ σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lila96

Νεοφερμένος

Η lila96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος ο ΔΟΑΤΑΠ πλεον δεν εχει αρμοδιοτητα για την αναγνωριση των επαγγελματικων προσοντων, αλλα μονο των ακαδημαικων. Βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τα δικαιωματα των πολιτικων μηχανικων και εαν αναγνωριζονται αυτοματα τα επαγγελματικα δικαιωματα με βαση την Οδηγια 2005/36 οπως για γιατρους/νοσηλευτες/φαρμακοποιους/αρχιτεκτονες. Οποτε ψαξτο πριν κανεις καποια κινηση.

Γιατι ομως σε κολλεγιο και οι στο εξωτερικο κατευθειαν;

Επελεξα κολλεγιο γιατι θελω να μεινω στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη αλλα μπορω να κανω μεταπτυχιακο στην Αγγλια αν θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top