Κλείσιμο σχολικών βιβλιοθηκών

Geometry4ever

Νεοφερμένος

Ο Geometry4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,
είμαι μαθητής Γ' γυμνασίου και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θεμα των βιβλιοθηκών στα σχολεία.Πρόσφατα μάλλον πριν 2-3 χρόνια κατασκευάστηκε στο σχολείο μας μεγάλη βιβλιοθήκη(αρκετές χιλιάδες βιβλία, εγκυκλοπαίδειες 3 υπολογιστές εξοπλισμός παρουσιάσεων τηλεόραση κτλ)Ωστόσο φέτος η βιβλιοθήκη μας δεν λειτουργεί επειδή όπως λένε δεν υπάρχουν κονδύλια για να βάλουν κάποιον υπεύθυνο να την κρατά(ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ) Την ίδια στιγμή ο δήμαρχος κάνει έργα υπέρογκης αξίας και που έχουν εγκατασταθεί σε όλες τις τάξεις διαδραστικοί πίνακες αρκετά μεγάλης αξίας οι οποιοι δυστυχώς χρησιμοποιούνται από ελάχιστους καθηγητές. Στο σχολείο μας υπάρχουν πάρα πολλοί καθηγητές που πολλοί από αυτούς δεν συμπληρώνουν ωράριο. Έτσι σκεφτόμουν να προτείνουμε εγώ και άλλοι συμμαθητές μου να οριστεί ένας ή περισσότεροι υπεύθυνοι καθηγητές(διαφορετικός κάθε μέρα για τη βιβλιοθήκη) την άποψή μου συμμερίζονται άλλοι περίπου 30 μαθητές.Η λειτουργία της βιβλιοθήκης επιβάλεται διότι μας έχουν αναθέσει ερευνητικές εργασίες(project) Η βιβλιοθήκη διαθέτει πολύ χρήσιμο υλικό. Είναι πραγματικά κρίμα να παραμένει κλειστή!:(
Αν προτείνουμε κάτι τέτοιο πιστεύετε πως θα γίνει κάτι ή θα μας αγνοήσουν όπως κάνουν οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι(κάποιοι καθηγητές ίσως να κάνουν μόνο 10 ώρες μάθημα την εβδομάδα!)
ευχαριστώ εκ των προτέρων
δεκτές όλες οι γνώμες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί αντί για το άνοιγμα της βιβλιοθήκης να ζητήσεις πιο επιτακτική χρήση των διαδραστικών; Μία βιβλιοθήκη είναι σχετικά δύσκολο να διαχειρίζεται από καθηγητή και όχι από ειδικό (βιβλιοθηκάριο). Η χρήση του διαδραστικού είναι πολύ πιο εύκολη. Θα μπορούσες βέβαια να τα ζητήσεις και τα δύο, δηλαδή να χρησιμοποιούνται περισσότερο οι διαδραστικοί και να τεθεί η βιβλιοθήκη σε λειτουργία.

Δε πιστεύω πως αν το ζητήσει κάποιος εκ μέρους τόσων μαθητών να αρνηθούν να ασχοληθούν έστω και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geometry4ever

Νεοφερμένος

Ο Geometry4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί αντί για το άνοιγμα της βιβλιοθήκης να ζητήσεις πιο επιτακτική χρήση των διαδραστικών; Μία βιβλιοθήκη είναι σχετικά δύσκολο να διαχειρίζεται από καθηγητή και όχι από ειδικό (βιβλιοθηκάριο). Η χρήση του διαδραστικού είναι πολύ πιο εύκολη. Θα μπορούσες βέβαια να τα ζητήσεις και τα δύο, δηλαδή να χρησιμοποιούνται περισσότερο οι διαδραστικοί και να τεθεί η βιβλιοθήκη σε λειτουργία.

Δε πιστεύω πως αν το ζητήσει κάποιος εκ μέρους τόσων μαθητών να αρνηθούν να ασχοληθούν έστω και λίγο...

Σίγουρα θα ασχοληθούν λίγο.Βέβαια άλλο η βιβλιοθήκη και άλλο οι διαδραστικοί κατά τη
γνώμη μου. Στην βιβλιοθήκη υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιβλία που εύχομαι να είχα το χρόνο να τα διαβάσω όλα
Όπως λές θέλει κάποια εμπειρία για να μπορέι ο καθηγητής να διαχειριστεί την βιβλιοθήκη

Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου:)
Ελπίζω αν το προτείνουμε κάτι να γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Οι μεγάλες οργανωμένες βιβλιοθήκες που φτιάχτηκαν σε πολλά γυμνάσια της χώρας, έγιναν είτε στα πλαίσια κάποιας ευρωπαϊκής επιδότησης/προγράμματος (ΕΣΠΑ), είτε στα πλαίσια άλλων προγραμμάτων. Έτσι όπως μου περιγράφεις τη δική σας, μάλλον έγινε μέσω προγράμματος. Τότε είχε οριστεί ένας εκπαιδευτικός ( κ όχι βιβλιοθηκονόμος) ο οποίος θα έπρεπε να είναι υπεύθυνος της βιβλιοθήκης, όχι μόνο για το δανεισμό και την επιστροφή των βιβλίων αλλά και για τη δημιουργία εκδηλώσεων και ομάδων (π.χ. λέσχη ανάγνωσης).
Όταν το πρόγραμμα αυτό έληξε (νομίζω πέρυσι), σταμάτησαν να απασχολούν καθηγητή εξ ολοκλήρου για τη βιβλιοθήκη.
Διευθυντής μου είχε πει σχετικά με αυτό: "Περισσότερο κοστίζει ένας εκπαιδευτικός. Καλύτερα λεφτά που θα έπαιρνε ένας εκπαιδευτικός-υπεύθυνος βιβλιοθήκης να τα δώσουν για να αγοράσουν βιβλία και να εμπλουτιστεί η βιβλιοθήκη".

Αυτό που πρέπει να γίνει στη δική σας περίπτωση είναι να οριστούν κάποιοι εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης ώστε να χρησιμοποιείται. Δεν μπορούν όμως να προσθέσουν ώρες στο ωράριό τους με απασχόληση στη βιβλιοθήκη, γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το υπουργείο. Θα πρέπει αναγκαστικά να το κάνουν εθελοντικά και πέραν του ωραρίου τους. Έστω όμως, θα έπρεπε να είναι ανοιχτή κάποιες ώρες την ημέρα....
Αν εκφράσετε την ανάγκη σας για δανεισμό βιβλίων (θα πρότεινα να το εκφράσετε στον/στην διευθυντή/διευθύντρια) και αν έχει έστω και λίγο ενδιαφέρον για εσάς, πιστεύω θα βρει κάποια άκρη. Αλλά θα πρέπει να εκφράσετε ρητά την ανάγκη σας στους εκπαιδευτικούς. Αν είναι όλοι τους της νοοτροπίας "δημόσιος υπάλληλος", τουτ' εστιν, κάνω το ωράριο μου και εξαφανίζομαι...θα υπάρξει πράγματι δυσκολία. Αν υπάρχουν έστω και 1-2 ενεργητικοί....θα είστε εντάξει.

Στην τελική, δεν ξέρω, ίσως θα μπορούσε να είναι αυτοδιαχειριζόμενη, να οριστούν μαθητές-βιβλιοθηκονόμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top