Η ψυχολογία των κακομαθημένων παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα είναι ακριβώς όπως το λες και εσύ να υπάρχει μέτρο.
[...]
Γι' αυτό και πρέπει το παιδί να μην κακομάθει από μικρή ηλικία μιας και όσο μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να αλλάξει.
Συμφωνώ απόλυτα, εγώ αναφερόμουν σε εφήβους.
Το θέμα δεν είναι μόνο το αν μπορεί ή όχι κάποιος να τα αγοράζει αλλά να συνειδητοποιήσει το πόσο ανούσιο είναι να αγοράζει κάποιος κάτι για 200 ευρό όταν το ίδιο μπορεί να το βρει και με 20. Προσωπικά μου φαίνεται τουλάχιστον αδιανόητο να κάνω μια τέτοια αγορά.
Εγώ υπέθεσα οτι οι γονείς της εν λόγω κοπέλας ήταν αυτό που λέμε "πάμπλουτοι". Οπότε, γιατί να μην πάρει την τσάντα των 200 ευρώ, απο τη στιγμή που μπορεί χωρίς καμία επίπτωση στην οικονομική τους κατάσταση; Κατά πάσα πιθανότητα, σε μια τέτοια περίπτωση, και η ίδια θα μεγαλώσει όντας "πάμπλουτη" και τα ίδια θα κάνει και πιο μετά. Και καλά θα έκανε, είναι ουτοπικό να περιμένουμε απο έναν πάμπλουτο να ζει όπως κάποιος που ανήκει στο μέσο όρο. Και ας μην γελιόμαστε, η τσάντα των 20 ευρώ, σαφώς και έχει διαφορά με αυτή των 200. Απλά για κάποιον με νορμαλ οικονομικές δυνατότητες (ή ακόμα και μεγάλες, χωρίς όμως να είναι "πάμπλουτος") η διαφορά αυτή είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει το επιπλέον κόστος. Για κάποιον όμως που έχει τη δυνατότητα να μην σκέφτεται καθόλου τα χρήματα, αυτό που θέλει είναι τη βέλτιστη ποιότητα (και design) και σαφώς και θα προτιμήσει αυτή των 200, και καλά θα κάνει. Άλλωστε αν προσπαθούσαν να τη μεγαλώσουν διαφορετικά, θα ένιωθε άσχημα να ακούει απο παντού πόσο πλούσιοι είναι οι γονείς της και να ζει όπως ένα παιδί του μέσου όρου.
Φυσικά, αφού διαπίστωσα οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο με την εν λόγω οικογένεια, συμφώνησα οτι η συμπεριφορά των γονιών είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και αν έπρεπε να διαλέξω, θα προτιμούσα να κακομάθω λίγο το παιδί μου, παρά να βλέπει τους περισσότερους συνομηλίκους του να έχουν πολύ περισσότερα απο αυτό, πόσο μάλλον αν ήξερε οτι μπορώ να του τα προσφέρω και επιλέγω να μην το κάνω, θα με μισούσε.
Δε ξερω αν θα εφτανε να μισησει, αλλά σιγουρα θα ηταν μεχρι η αντιληψη του να ερθει στο επιπεδο του να καταλαβει γιατι το εκανε ο γονιος αυτο. Τοτε, πιθανοτατα ο γονιος θα νιωθει εφυσηχασμενος και πλεον θα αρνειται πιο σπανια καποια πραματα ;)

Κάπου λοιπόν κάνω λάθος και δεν κατάφερα να μάθω την κόρη μου ότι δεν πρέπει να συγκρίνεται με άλλα παιδιά…
...γίνεται να μην συγκρίνεσαι?:hmm: Και τότε πώς μαθαίνεις ποιος είσαι?
( Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι on topic…)
Το παιδι δεν εχει την δυναμη να μην συγκρινεται με τα αλλα παιδια. Εδω δεν την εχουμε εμεις οι ενηλικες (κι ας μη το παραδεχομαστε). Αλλα τουλαχιστον να συγκρινει συγκεκριμενα πραγματα, και πραγματα με αξια. Εκει ειναι το κολπο.

Αν έχουν την οικονομική δυνατότητα να της τα παρέχουν χωρίς να στερούνται το παραμικρό, που είναι το κακό; Άλλωστε συνήθως τα παιδιά αποκτούν ίση ή μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα σε σχέση με τους γονείς τους, οπότε και η ίδια αργότερα θα μπορεί να τα αγοράζει.
Μετρον αριστον δε λεμε ; Αν στη ζωη σου δε στερηθεις ποτε τιποτα, (και προφανως μιλαμε για υλικα αγαθα), παλι κακομαθημενο πιθανον θα γινεις.

Εγώ υπέθεσα οτι οι γονείς της εν λόγω κοπέλας ήταν αυτό που λέμε "πάμπλουτοι". Οπότε, γιατί να μην πάρει την τσάντα των 200 ευρώ, απο τη στιγμή που μπορεί χωρίς καμία επίπτωση στην οικονομική τους κατάσταση; Κατά πάσα πιθανότητα, σε μια τέτοια περίπτωση, και η ίδια θα μεγαλώσει όντας "πάμπλουτη" και τα ίδια θα κάνει και πιο μετά. Και καλά θα έκανε, είναι ουτοπικό να περιμένουμε απο έναν πάμπλουτο να ζει όπως κάποιος που ανήκει στο μέσο όρο. Και ας μην γελιόμαστε, η τσάντα των 20 ευρώ, σαφώς και έχει διαφορά με αυτή των 200. Απλά για κάποιον με νορμαλ οικονομικές δυνατότητες (ή ακόμα και μεγάλες, χωρίς όμως να είναι "πάμπλουτος") η διαφορά αυτή είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει το επιπλέον κόστος. Για κάποιον όμως που έχει τη δυνατότητα να μην σκέφτεται καθόλου τα χρήματα, αυτό που θέλει είναι τη βέλτιστη ποιότητα (και design) και σαφώς και θα προτιμήσει αυτή των 200, και καλά θα κάνει. Άλλωστε αν προσπαθούσαν να τη μεγαλώσουν διαφορετικά, θα ένιωθε άσχημα να ακούει απο παντού πόσο πλούσιοι είναι οι γονείς της και να ζει όπως ένα παιδί του μέσου όρου.
Εξαρταται τι αξιες δινουν οι γονεις στο παιδι, με τις οποιες θα κρινει την ποιοτητα ζωης του. Αν του δωσουν να καταλαβει και να χρησημοποιει σαν βασικο κρητιριο το οτι σημασια εχει το ποσα παπουτσια,ρουχα,τσαντες,υλικα αγαθα γενικως, διαθετει...τοτε αυτο θα του καλλιεργηθει. Το να μην παρεις μια τσαντα που κανει Χ (πολλα) χρηματα , ενω μπορεις, εχει και το διδακτικο χαρακτηρα του. Και σε βαζει να σκεφτεσαι λιγο πιο σφαιρικα, με σκεψεις οπως : ποσο κοστισε να φτιαχτει ; πεταω χρηματα ; ποση σημασια εχει η ακριβη τσαντα στη ζωη μου ; γιατι θελω την ακριβη ; τι θα αισθανομαι οταν οι αλλοι βλεπουν οτι εχω ακριβη τσαντα και τι λεει αυτο για μενα ; δουλεψαν ανηλικα με μισθο 1 δολαριο το μηνα για να την φτιαξουν ; μου χρειαζεται ; τι αλλο καλυτερο μπορω να κανω με τα λεφτα αυτα ; για ποσες μερες θα αισθανομαι ευφορία που εχω ακριβη τσαντα πριν γινει απλα...η τσαντα μου που εχω τοσο καιρο και αρχισα να την βαριεμαι ;
(το προχωρησα λιγο με τις ερωτησεις, αλλα you get the picture).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ψήνομαι τρελά να ακολουθήσω την ακόλουθη παιδαγωγική (??) διαδικασία, ορμώμενη από τα γραφόμενα του λόρυ: τις ερωτήσεις που θέτει, να τις θέσω με τη σειρά μου στα παιδιά μου.


ψ. μαλακίες δε τους αγοράζω πάντως, που να κάθονται κάτω και να χτυπιούνται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Lorien: Μα δεν είπα οτι θα αγοράσει την εν λόγω ακριβή τσάντα για να δείξει "κάποια" (άλλωστε αν ήταν τόσο πλούσια δεν θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο), αλλά επειδή έχει καλύτερη ποιότητα και design. Αντικειμενικά (και χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με τέτοια) για να έφτασε η Χ μάρκα να έχει τέτοια αναγνώριση, κάτι παραπάνω θα προσφέρει σε αυτούς τους τομείς (έστω κι αν δεν αξίζει αυτό το κάτι παραπάνω για το μέσο άνθρωπο). Όσο για τα ανήλικα που δούλεψαν με μισθό 1 ευρώ το μήνα, το ίδιο πιθανότατα γίνεται και σε χειρότερες μάρκες, με μεγαλύτερη παραγωγή όμως. Είναι εντελώς ουτοπικό να περιμένουμε η Αθηνά Ωνάση για παράδειγμα να παίρνει τις ίδιες μάρκες με εμάς, απλά επειδή έχουμε (ορισμένοι) κόμπλεξ όταν δεν το κάνει.
Έχω την εντύπωση οτι βγαίνουμε εκτός θέματος ή είναι ιδέα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Lorien: Μα δεν είπα οτι θα αγοράσει την εν λόγω ακριβή τσάντα για να δείξει "κάποια" (άλλωστε αν ήταν τόσο πλούσια δεν θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο), αλλά επειδή έχει καλύτερη ποιότητα και design. Αντικειμενικά (και χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με τέτοια) για να έφτασε η Χ μάρκα να έχει τέτοια αναγνώριση, κάτι παραπάνω θα προσφέρει σε αυτούς τους τομείς (έστω κι αν δεν αξίζει αυτό το κάτι παραπάνω για το μέσο άνθρωπο).Όσο για τα ανήλικα που δούλεψαν με μισθό 1 ευρώ το μήνα, το ίδιο πιθανότατα γίνεται και σε χειρότερες μάρκες, με μεγαλύτερη παραγωγή όμως. Είναι εντελώς ουτοπικό να περιμένουμε η Αθηνά Ωνάση για παράδειγμα να παίρνει τις ίδιες μάρκες με εμάς, απλά επειδή έχουμε (ορισμένοι) κόμπλεξ όταν δεν το κάνει.Έχω την εντύπωση οτι βγαίνουμε εκτός θέματος ή είναι ιδέα μου;
Μα τις περισσοτερες φορες, υπαρχει και το στοιχειο "να δειξουμε κατι" σε αυτα τα πραματα. Ασχετα αν δε το παραδεχομαστε. Εσυ μπορει να το λες αθωα, αλλά με αυτο το σκεπτικο θα παει καποια στιγμη το πραμα στην τσαντα των 2500 ευρω , παλι με την δικαιολογια (στον εαυτο μας) οτι τα αξιζει γιατι εχει πολυ πολυ πολυ καλυτερο design και ποιοτητα. Ενταξει δε λεμε να αγοραζουμε συνεχεια φτηνιαρικα , μη μπερδευτουμε. Λεμε να ξερουμε τι αγοραζουμε, γιατι, και ποτε να σταματαμε, για να μην κακομαθαινουμε.

Το να φτασει κατι να κοστιζει πολυ περισσοτερο απο αλλα, οχι, δε σημαινει απαραιτητα οτι τα αξιζει. Αυτο απλα θελουν να πιστευουμε. αλλιως δε θα πουλουσαν. Πως θα βγαλουν ευκολο χρημα ; Απο ατομα που δε το πολυυπολογιζουν γιατι δε τους λειπει.

Για τα ανηλικα, ε νταξει, τωρα. Μη συγκρινουμε μια μικρη εταιρια παπουτσιων που δεν εχει βγει καν απο τη χωρα, με ενα κολοσσο οπως η NIKE που χρηησμοποιει το μισο υπαναπτυκτο πληθυσμο της Ασιας :P
Και στο κατω κατω, προτιμας κατι που κοστιζει 10 ευρω να στο πουλανε 50 ή 100 ; Ειναι και κοροιδια απο ενα σημειο και μετα. Και γω εχω Nike γιατι εχουν βγαλει καλα παπουτσια, αλλα περισσοτερο απο αναγκη, δε τρελεναομαι κιολας στην ιδεα. Και τα παπουτσια παει στα κομματια, χρειαζεσαι καλα για τα ποδια σου. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που ειναι πιο περιττα και πιο εξωφρενικα ακριβα.

Δεν λεμε για κανενα κομπλεξ επειδη οι πλουσιοι αγοραζουν πραματα που αλλοι δε μπορουνε. Λεμε για το ποσο τελικα εχει σημασια να αγοραζονται τοσο παραλογα ακριβα πραγματα. (τη στιγμη που αφου σου περισσευουν μπορεις να ταισεις καποιον πχ.). Η Χ πλουσια δλδ αμα δε παρει την τσαντα με 45 διαμαντια επανω, θα της πεσει η υποληψη ; Η μαγκια θα ηταν να μην υπερβαλλουμε ακομα κι αν μας τρεχουν απο τα μπατζακια. Αυτο σημαινει οτι δε θα νιωθουμε ΚΑΝ οτι στερουμαστε, γιατι απλα θα εχουμε καταλαβει την πραγματικη αξια καποιων πραγματων.

Δε νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα. Το παραδειγμα του καταναλωτισμου ειναι βασικο στο κεφαλαιο "κακομαθημενο παιδι". Αλλωστε ειναι και ενα απο τα 2 βασικα ερωτηματα που θετει το ποστ που ανοιξε το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να φτάσει κάτι να κοστίζει περισσότερο απο τα άλλα, σχεδόν πάντα έχει κάτι παραπάνω. Η "μάρκα" δημιουργείται ως κίνητρο αγοράς όταν το προιόν ΗΔΗ βρίσκεται σε τόσο καλό σημείο, ώστε να φτάσει να θεωρείται αξιόλογο μόνο λόγω μάρκας. Καμία πρωτοεμφανιζόμενη μάρκα δεν αγοραζόταν για το όνομα της, και όλες οι μάρκες ήταν κάποτε πρωτοεμφανιζόμενες.
Όσο για τα ανήλικα, μα δεν μιλάω για ακριβές international μάρκες vs φτηνές εγχώριες αλλά για ακριβές international vs φτηνές international. Και επειδή ακούστηκε κάτι για τη Nike δεν σημαίνει οτι ισχύει για όλες. Άλλωστε εικάζω οτι μια πανάκριβη εταιρεία, με μικρή σχετικά παραγωγή δεν έχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, περισσότερο νόημα έχει για μια μέσαιας τιμής εταιρεία με μεγάλη παραγωγή (όπως η Nike).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να φτάσει κάτι να κοστίζει περισσότερο απο τα άλλα, σχεδόν πάντα έχει κάτι παραπάνω.
Oχι τοσο ωστε να δικαιολογει την τιμη της ομως, and thats the point.

Όσο για τα ανήλικα, μα δεν μιλάω για ακριβές international μάρκες vs φτηνές εγχώριες αλλά για ακριβές international vs φτηνές international. Και επειδή ακούστηκε κάτι για τη Nike δεν σημαίνει οτι ισχύει για όλες. Άλλωστε εικάζω οτι μια πανάκριβη εταιρεία, με μικρή σχετικά παραγωγή δεν έχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, περισσότερο νόημα έχει για μια μέσαιας τιμής εταιρεία με μεγάλη παραγωγή (όπως η Nike).
Yeah, but thats not the point. Εσυ οταν ξερεις οτι το χ item κοστιζει 100 ευρω για να παραχθει και να βγαλει κερδος ο αλλος....δεν σε ενοχλει να το πληρωσεις 1000, ακομα κι αν δε σου λειψουν ποτε ; Και αντε ας πουμε κανεις το κεφι σου με μερικα πραματα. Αλλα θα το κανεις lifestyle ? Θα το μεταδωσεις στα παιδια σου ; Μονο και μονο επειδη θα εχουν λεφτα ; (που κι αυτο ποτε δεν ειναι υπογγεγραμενο, αλλα εστω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ρε παιδια το ποιο βασικο για μενα που δεν το ειδα να αναφερετε κ αν αναφερετε συγνωμη δεν το ειδα:redface:

ειπατε οτι αν μπορουσατε να προσφερατε στα παιδια σας αυτα που εχουν τα αλλα παιδια θα το κανατε μονο κ μονο για να μην νιωθουν αδικια,κ μισος προς εσας..
σκεφτηκατε ομως τα αλλα παιδια της ταξης του σχολειου της γειτονιας της κοινωνιας που δεν μπορουν να αποκτυσουν αυτα που εσεις θελετε να δωσετε στα παιδια σας για να μην σας μισησουν?
γιατι να μην μαθενουν απο μικρη ηλικεια την ισωτητα?
ξερετε τι τραβιξα εγω μικρη στο δημοτικο που τα αλλα παιδια ηταν παιδια δικηγορων γιατρων κ πηγαιναμε μαζι στην ιδια ταξη μονο κ μονο επειδη εμενα εκει κοντα(στο σχολειο)
επειδη δεν φορουσα levis πανελονι? η δεν πηγαινα μπαλετο? η δεν ειχα adidas η nike παπουτσια?
τα παιδια με κανανε περα... δεν ειχα πολους φιλους κ παντα ξεχωριζα για αυτους...
ποιος εφτεγε για ολα αυτα εγω? δεν νομιζω... η μαμα μου?
παλι δεν νομιζω.. οι συμμαθητες μου? οχι βεβαια ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ τους που τα εκανε κακομαθημενα κ δεν τους εμαθε την ισοτητα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ρε παιδια το ποιο βασικο για μενα που δεν το ειδα να αναφερετε κ αν αναφερετε συγνωμη δεν το ειδα:redface:

ειπατε οτι αν μπορουσατε να προσφερατε στα παιδια σας αυτα που εχουν τα αλλα παιδια θα το κανατε μονο κ μονο για να μην νιωθουν αδικια,κ μισος προς εσας..
σκεφτηκατε ομως τα αλλα παιδια της ταξης του σχολειου της γειτονιας της κοινωνιας που δεν μπορουν να αποκτυσουν αυτα που εσεις θελετε να δωσετε στα παιδια σας για να μην σας μισησουν?
γιατι να μην μαθενουν απο μικρη ηλικεια την ισωτητα?
ξερετε τι τραβιξα εγω μικρη στο δημοτικο που τα αλλα παιδια ηταν παιδια δικηγορων γιατρων κ πηγαιναμε μαζι στην ιδια ταξη μονο κ μονο επειδη εμενα εκει κοντα(στο σχολειο)
επειδη δεν φορουσα levis πανελονι? η δεν πηγαινα μπαλετο? η δεν ειχα adidas η nike παπουτσια?
τα παιδια με κανανε περα... δεν ειχα πολους φιλους κ παντα ξεχωριζα για αυτους...
ποιος εφτεγε για ολα αυτα εγω? δεν νομιζω... η μαμα μου?
παλι δεν νομιζω.. οι συμμαθητες μου? οχι βεβαια ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ τους που τα εκανε κακομαθημενα κ δεν τους εμαθε την ισοτητα:mad:
Αν οι γονείς τους μπορούσαν να τα αγοράζουν αυτά χωρίς να ζορίζονται, καλώς τους τα αγόραζαν. Αυτό που θα έπρεπε να τους μάθουν είναι οτι δεν θα έπρεπε να κρίνουν έναν άνθρωπο απο την οικονομική δυνατότητα του, ή ακόμα χειρότερα, απο την οικονομική δυνατότητα των γονιών του. Αν δεν τους το μάθαιναν αυτό, και λιγότερες παροχές να είχαν, πάντα θα υπήρχε ένα παιδί πιο στερημένο απο αυτά που θα το υποτιμούσαν. Δεν είναι λύση η στέρηση, η λύση είναι να μάθουν στα παιδιά τους να ανέχονται τη διαφορετικότητα, σε κάθε της έκφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και μιας και λέμε για προσωπικές εμπειρίες, εγώ μάλλον ήμουν στην άλλη μεριά. Μεγάλωσα σε ένα χωρίο (που αργότερα έγινε δήμος) 2000 κατοίκων. Στην περιοχή αυτή, η οικογένεια μου θεωρείτο απο τις πιο πλούσιες. Όμως οι γονείς μου, για να μην με κακομάθουν, ποτέ δεν μου αγόραζαν κάτι παραπάνω απο τα άλλα παιδιά, τουλάχιστον όσον αφορά ρούχα και τέτοια, κάτι που απο το γυμνάσιο και μετά με έκανε να νιώθω αρκετά άσχημα, καθώς έβλεπα όλες μου τις συμμαθήτριες να φοράνε κάθε τόσο και διαφορετικά ρούχα/παπούτσια (που ζόριζαν τους οικονομικά πιο αδύνατους γονείς τους να τους πάρουν). Και ένιωθα απίστευτα άσχημα διότι ήξερα οτι οι δικοί μου γονείς αν ήθελαν θα μπορούσαν να μου πάρουν πολύ περισσότερα και δεν το έκαναν "για να μην κακομάθω" (κάτι που μου φαινόταν ιδιαιτέρως χαζό, μιας και ο χαρακτήρας δεν αλλάζει σε αυτή την ηλικία) ενώ άλλοι γονείς ζορίζονταν οικονομικά για να πρροσφέρουν στα παιδιά τους αυτά που ήθελαν. Και μιλάμε για μια ηλικία που δεν έχει κανένα παιδί (ή σχεδόν κανένα) την ωριμότητα να αρκεστεί στα λίγα όσον αφορά την εμφάνιση του, ειδικά κορίτσι που είμαστε πιο φιλάρεσκες. Και είχα και όλους τους συμμαθητές μου να μου λένε για την πλούσια οικογένεια μου και να αναρωτιέμαι "WTF???".
Δεν θεωρώ οτι συντέλεσε σε κάτι στο χαρακτήρα μου αυτή η στέρηση. Ο,τι χαρακτήρα είχα πριν την εφηβεία, τον ίδιο κατα βάση έχω και τώρα, απλά πιο ώριμο, με περισσότερες γνώσεις κλπ, αλλά οι βάσεις είναι οι ίδιες. Ούτε τους δικαιολογώ τώρα επειδή "μεγάλωσα". Καταλαβαίνω γιατί το έκαναν, αλλά εξακολουθώ να το βρίσκω χαζό. Άσε που τώρα η μητέρα μου θέλει να μου πάρει αρκετά ρούχα και τέτοια και δεν έχει πλέον τόσο μεγάλη οικονομική δυνατότητα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν οι γονείς τους μπορούσαν να τα αγοράζουν αυτά χωρίς να ζορίζονται, καλώς τους τα αγόραζαν. Αυτό που θα έπρεπε να τους μάθουν είναι οτι δεν θα έπρεπε να κρίνουν έναν άνθρωπο απο την οικονομική δυνατότητα του, ή ακόμα χειρότερα, απο την οικονομική δυνατότητα των γονιών του. Αν δεν τους το μάθαιναν αυτό, και λιγότερες παροχές να είχαν, πάντα θα υπήρχε ένα παιδί πιο στερημένο απο αυτά που θα το υποτιμούσαν. Δεν είναι λύση η στέρηση, η λύση είναι να μάθουν στα παιδιά τους να ανέχονται τη διαφορετικότητα, σε κάθε της έκφραση.
Σωστο, αλλα αυτο ειναι ηδη δυσκολο να το μαθει ενα παιδι, και γινεται ακομα δυσκολοτερο αν δε του λειπει τιποτα, δε του χαλαει κανενα χατηρι και καπριτσιο. Μετρο δεν ειπαμε ; Μπορει οι γονεις να μπορουν να του παρουν και κινητο 900 ευρω, Armani ρουχα, Louis Vitton τσαντα, και <εισαγεται την πιο ακριβη μαρκα καλλυντικων εδω> , κλπ, απο το δημοτικο. Πρεπει να το κανουν ; Κερδιζουν κατι αν το κανουν ; ή μηπως χανουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
καθώς έβλεπα όλες μου τις συμμαθήτριες να φοράνε κάθε τόσο και διαφορετικά ρούχα/παπούτσια (που ζόριζαν τους οικονομικά πιο αδύνατους γονείς τους να τους πάρουν).

μηπος τωρα θα επρεπε να σκεφτεις τι λαθος εκαναν αυτοι οι γονεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστο, αλλα αυτο ειναι ηδη δυσκολο να το μαθει ενα παιδι, και γινεται ακομα δυσκολοτερο αν δε του λειπει τιποτα, δε του χαλαει κανενα χατηρι και καπριτσιο. Μετρο δεν ειπαμε ; Μπορει οι γονεις να μπορουν να του παρουν και κινητο 900 ευρω, Armani ρουχα, Louis Vitton τσαντα, και <εισαγεται την πιο ακριβη μαρκα καλλυντικων εδω> , κλπ, απο το δημοτικο. Πρεπει να το κανουν ; Κερδιζουν κατι αν το κανουν ; ή μηπως χανουν ;
Στο δημοτικό ούτε χρειάζεται τέτοια το παιδί, ούτε έχει την ωριμότητα να μην το πάρει πάνω του. Εγώ αναφέρομαι στην εφηβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μηπος τωρα θα επρεπε να σκεφτεις τι λαθος εκαναν αυτοι οι γονεις?
Δεν είπα οτι δεν έκαναν λάθος. Δεν είμαι υπερ του να ζορίζεται ο γονιός για να ικανοποιήσει τα καπρίτσια του παιδιού του. Είμαι υπερ του να του αγοράζει αυτά που επιθυμεί ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα. Ούτε να ζορίζεται, αλλά ούτε και να έχει και να μην του αγοράζει για να μην το κακομάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειπα στο δημοτικο, ειπα "απο το" :|

Είμαι υπερ του να του αγοράζει αυτά που επιθυμεί ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα.
Το παιδι, και ο εφηβος, μπορει να επιθυμει παπαδες. Και ο γονιος να μπορει να τα παρει. Πρεπει παντα ; I think not.

Παρτο και αλλιως (no pun intended :P ). Σχεδον ολα τα παιδια που δε τους χαλαγαν χατηρι, βγηκαν (αλλα πολύ άλλα λιγοτερο) κακομαθημενα.

Ποσα παιδια που ενω οι γονεις ειχαν, κρατουσαν μετρο, βγηκαν κακομαθημενα ; Εγω δε ξερω ουτε εχω ακουσει κανενα. Ισα ισα που τους ευχαριστουν αργοτερα κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ειπα στο δημοτικο, ειπα "απο το" :|

Το παιδι, και ο εφηβος, μπορει να επιθυμει παπαδες. Και ο γονιος να μπορει να τα παρει. Πρεπει παντα ; I think not.

Παρτο και αλλιως (no pun intended :P ). Σχεδον ολα τα παιδια που δε τους χαλαγαν χατηρι, βγηκαν (αλλα πολύ άλλα λιγοτερο) κακομαθημενα.

Ποσα παιδια που ενω οι γονεις ειχαν, κρατουσαν μετρο, βγηκαν κακομαθημενα ; Εγω δε ξερω ουτε εχω ακουσει κανενα. Ισα ισα που τους ευχαριστουν αργοτερα κιολας.
Κι εγώ βγήκα κακομαθημένη παρ'οτι δεν μου αγόραζαν ούτε ο,τι ήθελα , ούτε ο,τι μπορούσαν. I'm the exception in your rule :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εσυ κακομαθημενη ; Αποκλειεται :P :P

Παντως, ο καταναλωτισμος ειναι ενας παραγοντας ετσι ; Και μαλιστα δεν ειναι και αποφασιστικος απο μονος του. Ουτε το "κακομαθημενο" περιλαμβανει μια πτυχη της ανατροφης μας.

Κι εγώ βγήκα κακομαθημένη παρ'οτι δεν μου αγόραζαν ούτε ο,τι ήθελα , ούτε ο,τι μπορούσαν.
Ξαπλωστε εδω στον καναπε...πειτε μας απο την αρχη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο για αυτό το θέμα. Ένα παιδί είναι κακομαθημένο μόνο όταν ζητάει πολλά(ακριβά) υλικά αγαθά από τον γονιό? Υπάρχουν και άλλα στοιχεία που μας δείχνουν ότι ένα παιδί είναι κακομαθημένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φυσικά. Ένα παιδί είναι επίσης κακομαθημένο όταν αρνείται αδικαιολόγητα να ακούσει κάτι που του λέμε, όταν αντιδρά φωνάζοντας/κλαίγοντας/χτυπώντας το κεφάλι του κάθε φορά που λέμε όχι, όταν το μαθαίνουμε πως θα έχει ειδική μεταχείριση (πχ μαγειρεύουμε άλλο φαγητό, επειδή κάτι δεν τρώει και το κάνουμε συστηματικά αυτό), όταν αρνείται γενικά να συμμορφωθεί με τις υποχρεώσεις του, αλλά τα δικαιώματα του παραμένουν άθικτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι οι γονείς κάνουν λάθος. Υπάρχει κάτι που να είναι αποκλειστικά ευθύνη του παιδιού που είναι κακομαθημένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top