Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Στον ΟΕΦΕ επεσε πρωταγορας, αν και ελπιζω ακομα να πεσει Πολιτεια χλωμο το βλεπω :( ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΗΘΙΚΑ ΡΕ ΤΡΟΜΠΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Στον ΟΕΦΕ επεσε πρωταγορας, αν και ελπιζω ακομα να πεσει Πολιτεια χλωμο το βλεπω :( ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΗΘΙΚΑ ΡΕ ΤΡΟΜΠΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Ποιες ενότητες Πρωταγόρα έπεσαν; ρε γαμώτο είχαμε κι εμείς μια ελπίδα να πέσει μια 5η Ενότητα να περάσουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
6η, με γελοια θεματα απο οτι εμαθα. μεχρι και Σ/Λ εισαγωγη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
6η, με γελοια θεματα απο οτι εμαθα. μεχρι και Σ/Λ εισαγωγη :p

Κάποιος μου είπε ότι φέτος ήρθε εντολή από το Υπουργείο στα σχολεία, να βάζουν σλ Εισαγωγή στα διαγωνίσματα. Αν ισχύει, ελπίζω να κάτσει καμιά καλή και να μπει και στις εξετάσεις.

Την πολιτεία χρόνια την περιμένουμε, τη 13η με την τριπλή λειτουργία του νόμου, παπαγαλία την ξέρω πλέον αυτήν την ερώτηση. Εγώ εκτιμώ να μπουν Πολιτικά, έχουν και χρόνια να μπουν, είναι και δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Πολιτικα η 20η εχουν πει σε διαφορα φροντ οτι παιζει δυνατα, δεν μπορω να πω οτι με χαλανε ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πολιτικα η 20η εχουν πει σε διαφορα φροντ οτι παιζει δυνατα, δεν μπορω να πω οτι με χαλανε ιδιαιτερα

Η 20η πάντα παίζει! Μακάρι έχει εύκολα σχολιακια! Βέβαια αν τη συνδυασουν με άλλη ενότητα μπορούν να βάλουν παπάδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κάποιος μου είπε ότι φέτος ήρθε εντολή από το Υπουργείο στα σχολεία, να βάζουν σλ Εισαγωγή στα διαγωνίσματα. Αν ισχύει, ελπίζω να κάτσει καμιά καλή και να μπει και στις εξετάσεις.

Την πολιτεία χρόνια την περιμένουμε, τη 13η με την τριπλή λειτουργία του νόμου, παπαγαλία την ξέρω πλέον αυτήν την ερώτηση. Εγώ εκτιμώ να μπουν Πολιτικά, έχουν και χρόνια να μπουν, είναι και δύσκολα.

Το να μπαίνουν κλειστού τύπου ερωτήσεις στην εισαγωγή είναι υποχρεωικό για τις ενδοσχολικές. Στις πανελλαδικές αν θέλουν βάζουν κανονικά ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η 20η ενότητα έπεσε πέρυσι στις επαναληπτικές αν δε κάνω λάθος.Ελπίζω φέτος να πέσει πολιτεία μπας και γράψουμε 10 +στο γνωστό:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παιδια,θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Οι ερμηνευτικές με δυσκολεύουν αρκετά. Ενώ κατανοώ τα σχόλια και γράφω αρκετά σε κάθε απάντηση,η καθηγήτρια με βαθμολογεί με 6-6.5/10 και ζητάει περισσότερη εμβάθυνση. Το ξέρω πως είναι ακόμα αρχή αλλα οι ερμηνευτικές είναι το μόνο πράγμα που με δυσκολεύει και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί. Πώς θα μπορέσω να βελτιωθώ? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ιάκωβε θα μπορούσες να της ζητήσεις να γράψει εκείνη και να σού δώσει την απάντηση που θα την ικανοποιούσε πλήρως σε μια ερώτηση ώστε να δεις τί ακριβώς ζητάει. Έτσι γενικά, ζητάει εμβάθυνση, δε λέει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ιάκωβε θα μπορούσες να της ζητήσεις να γράψει εκείνη και να σού δώσει την απάντηση που θα την ικανοποιούσε πλήρως σε μια ερώτηση ώστε να δεις τί ακριβώς ζητάει. Έτσι γενικά, ζητάει εμβάθυνση, δε λέει κάτι.


Θα πω ένα παραδειγμα. Είχα απαντήσει σε μια ερώτηση που ζητούσε τι συμβολίζει η κλοπή της φωτιάς από τον Προμηθέα. Απάντησα σε μιαμιση σελίδα Α4. Βαθμολογήθηκα με 6.5 ενώ είχα αξιοποιήσει όλα τα σχετικά σχόλια. 3 υποδείξεις που μου έκανε η καθηγήτρια:
1)Παρουσίασε περαιτέρω την καταστάση του ανθρωπου ωστε να αναδειχθει η αναγκη εξευρεσης λυσης.
2)Δεν εχεις αποσυμβολοποιησει επαρκως την εμπυρο τεχνη.
3)Στον επιλογο αρχικα παρουσιασε τα αποτελεσματα της κλοπης και στη συνεχεια αξιολογησε την.
Δεν ξερω γιατι αλλα τα σχολια μου φαινονται πολλα για να τα θυμαμαι και να τα γραφω στις απαντησεις συν οτι τα θελουν παπαγαλια. Παντως η καθηγητρια ειπε οτι στο επομενο μαθημα θα μας μιλησει πιο εκτενως για τις ερμηνευτικες και τοτε θα τη ρωτησω. Ελπιζω στο γεγονος οτι ειναι ακομα αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Hello! Εγώ μαθαίνω τα ερμηνευτικά σχεδόν απ'έξω! Μαθαίνω τέλεια δηλαδή το περιεχόμενο κάθε σχολίου και το επαναδιατυπώνω με δικά μου λόγια! Επίσης παραπέμπω οπωσδήποτε στο κείμενο! Έτσι αισθάνομαι σίγουρος ότι τα έχω γράψει όλα!
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να συνδυαστούν πολλές φορές διάφορα σχόλια! Μην αγχώνεσαι πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Hello! Εγώ μαθαίνω τα ερμηνευτικά σχεδόν απ'έξω! Μαθαίνω τέλεια δηλαδή το περιεχόμενο κάθε σχολίου και το επαναδιατυπώνω με δικά μου λόγια! Επίσης παραπέμπω οπωσδήποτε στο κείμενο! Έτσι αισθάνομαι σίγουρος ότι τα έχω γράψει όλα!


Και εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω κάθε φορά αλλά δε ξέρω γιατι με βαθμολογεί έτσι. Τί παραπανω να θέλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Επιπλέον, γράφω εισαγωγούλες σε κάθε ερώτηση! Θα ήθελα να δω μια απάντηση σου πάντως! Στο παραπάνω ερώτημα, ίσως να ήθελε να δώσεις ορισμό της εμπύρου τέχνης και να τονίσεις την "απορία" του ανθρώπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
1. Μαθαίνεις απέξω τα ερμηνευτικά του σχολικού εγχειριδίου :mastigio
2. Για εμβάθυνση, διαβάζεις πολύ καλά από το study4exams(κατανόηση, όχι παπαγαλία-εκτός αν θες να νομική ΣΣΑΣ ξέρω 'γω :P).
3. Κάνεις απαραιτήτως στοχευμένες παραπομπές στο πρωτότυπο κείμενο.
4. Δε γνωρίζω το γραφικό σου χαρακτήρα, αλλά η μιάμιση σελίδα που γράφεις είναι λίγη. Είναι φυσικά και ανάλογα με την ερώτηση. Ιδανικά, πρέπει να γράφεις 3-4, αναλόγως και τη μοριοδότηση.
5. Δες παλιά θέματα πανελλαδικών και τις απαντήσεις των φροντιστηρίων.

Κατά τη γνώμη μου, το γνωστό εσφαλμένα θεωρείται εύκολο. Είναι πολύ δύσκολο να χτυπήσεις πάνω απο 55. Θέλει μεθοδικό διάβασμα και κάλυψη όλης της ύλης, χωρίς ν 'αφήνεις κενά. Είναι πιο tricky από το άγνωστο και ίσως το δυσκολότερο κομμάτι της θεωρητικής. Οπότε μην ανησυχείς, θα το βρεις στην πορεία :yes:

P.S Μην πάρεις τις συμβουλές μου ως θέσφατα. Είναι απλώς κάτι που έκανα εγώ και πέτυχε. Καλύτερα θα ήταν να ζητήσεις περαιτέρω διευκρινίσεις από την καθηγήτριά σου, που ξέρει καλύτερα το επίπεδό σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ξέρετε πού μπορώ να βρω στο ίντερνετ ερωτήσεις κλειστού τύπου για την εισαγωγή Σωκράτη,Πλάτωνα και Πρωταγόρα? Γράφω αύριο στο σχολείο και θα ήθελα να δω λίγο τη φιλοσοφία των ερωτήσεων και να εξασκηθώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ardos

Νεοφερμένος

Ο Ardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν το βοηθημα της Μπουκορου (σαββαλας)είναι αρκετό για γνωστο της γ λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά..στο γνωστό εκτός απο τα σχόλια του βιβλίου φάκελος υλικού πρέπει να διαβάσω και άλλα; και γενικά τα μαθαίνω απο έξω;;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά..στο γνωστό εκτός απο τα σχόλια του βιβλίου φάκελος υλικού πρέπει να διαβάσω και άλλα; και γενικά τα μαθαίνω απο έξω;;


Γειά σου! Λοιπόν, η σειρά έχει ως εξής, απέξω τα σχολικά σχόλια του βιβλίου, και με δικά σου λόγια τα υπόλοιπα. (φροντιστηριου, φωτοτυπίες κλπ.) Πρέπει να διαβάζεις και άλλα σχόλια, γιατί του σχολικού όπως θα καταλαβαίνεις κι εσύ, είναι ελλειπή, αλλά όχι παπαγαλία. Να κρατάς δηλαδή μόνο την ουσία!
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Γειά σου! Λοιπόν, η σειρά έχει ως εξής, απέξω τα σχολικά σχόλια του βιβλίου, και με δικά σου λόγια τα υπόλοιπα. (φροντιστηριου, φωτοτυπίες κλπ.) Πρέπει να διαβάζεις και άλλα σχόλια, γιατί του σχολικού όπως θα καταλαβαίνεις κι εσύ, είναι ελλειπή, αλλά όχι παπαγαλία. Να κρατάς δηλαδή μόνο την ουσία!

Ωραία ξέρεις που μπορώ να βρω στο ίντερνετ;Γιατί είμαι απόφοιτος και δεν κάνω φροντιστήριο
 
Top