"Διαχωρισμός" μαθητών

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προς Νεραιδα: Σεβαστες οι αποψεις σου, αλλα διαφωνω απολυτα. Γιατι δεν βλεπουμε την παιδεια αλλων χωρων, οπου το σχολειο προσφερει στα παιδια μια ακαταπαυστη δημιουργικοτητα σε παρα πολλους τομεις, οπως ΠΧ μαθαινουν σε σοβαρο επιπεδο καποιο μουσικο οργανο της αρεσκειας τους, ή ασχολουνται με καποιο αθλημα. Αλλα και ολα τα αλλα μαθηματα εχουν πιο ουσιαστικο και ευχαριστο τροπο διδασκαλιας. Δεν υπαρχουν παιδια που ειναι γεννημενα να μισουν την εκπαιδευση... Η εκπαιδευση ειναι ομορφο πραγμα οταν τα παιδια συμμετεχουν, συνεργαζονται, δημιουργουν, προοδευουν σαν ανθρωποι και σαν μελη της κοινωνιας... Εδω αυτα δεν συμβαινουν... Εδω εχουμε μια συμβατικη παιδεια, ετσι απλα επειδη πρεπει να υπαρχει παιδεια.

Καλα κανεις και διαφωνεις...αν και ουσιαστικα δε νομιζω οτι διαφωνουμε στο τι θελουμε και τι εννοουμε με τον ορο παιδεια και αγωγη...
η διαφορα μας ειναι στο οτι τα ισοπεδωνεις ολα....ναι οκ..το εκπαιδευτικο μας συστημα δεν ηταν αλλα ουτε και ειναι το καλυτερο...αλλα δε συμφωνω οτι τα παιδια δε συμμετεχουν, δε συνεργαζονται και δεν προοδευουν σαν ανθρωποι και μελη της κοινωνιας...οπως ακριβως εσυ ανεφερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι δεν προοδευουν σαν μελη της κοινωνιας. Πολλοι προοδευουν. Αλλα δεν προοδευουν σαν μελη μιας καλυτερης κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
επειδη ειναι λιγα τα χρονια που τελειωσα με τη δευτεροβαθμια, θεωρω οτι το υπαρχον συστημα ειναι απαραδεκτο. μπαινοντας στο λυκειο ειχα 3 πτυχια ξενων γλωσσων εκ των οποιων το ενα ηταν ανωτατο. η ταξη μου αποτελουταν απο 25 παιδια, απ τα οποια μονο τα 7 ειχαν καποιο πτυχιο ξενης γλωσσας και 2 ηταν περιπου στο ιδιο επιπεδο με εμενα. χωρις να θελω να το παιξω τελεια, στα αγγλικα εγω και τα υπολοιπα 6 παιδια βαριομασταν αφορητα, με αποτελεσμα να μην προσεχουμε, και οι υπολοιποι μαθητες εκαναν ο,τι τους κατεβαινε, γιατι θεωρουσαν οτι το επιπεδο παραηταν ανεβασμενο γι΄αυτους! αποτελεσμα: μια καθηγητρια να ωρυεται, αφου κανεις δεν προσεχε τη διδασκαλια της για το γερουνδιο.....!!!! εαν ημασταν ομως χωρισμενοι και εμεις θα βελτιωνομασταν ισως στον αριστο βαθμο και τα αλλα παιδια δεν θα ενιωθαν μειονεκτικα οποτε θα μαθαιναν κατι και η καθηγητρια δεν θα εκλαιγε καθε που ειχαμε μαθημα!!!
Τωρα για τη δευτερη ερωτηση, θεωρω οτι τα χαρισματικα παιδια θα επρεπε να εισαγονται σε ιδιατερα σχολεια για να αναπτυξουν το ταλεντο τους. ειναι αποδεδειγμενο οτι οσοι το αφησαν, τους αφησε. επισης εαν προχωρουσαν ταξεις σε ενα κανονικο σχολειο φαντασου πως θα ενιωθες αν ησουν 16 χρονων και ενα 5χρονο σου εβαζε τα γιαλια!
ή πως θα ενιωθε εκεινο με μια παρεα εφηβων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σχετικά με το διαχωρισμό, είμαι εντελώς αντίθετη. Η ομορφιά των δημόσιων σχολείων, το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ακριβώς ο πλουραλισμός που προσφέρουν. Είναι σίγουρα άδικο και αντιπαιδαγωγικό το να τοποθετούμε ταμπέλες. Δεν είναι αναπόφευκτο ούτε καν πιθανό να "χαλάσουν" οι "καλοι" μαθητες σε ένα τμήμα "κατώτερο". Κάθε μαθητής ακολουθεί το δρόμο του...
Επίσης, όλοι είναι και έξυπνοι και χαζοί και τα πιάνουν και δεν τραβάνε...

Οι χαρισματικόι τώρα, πιστεύω ότι ποτέ δεν μένουν "ανεκμεττάλευτοι". Με ό,τι κι αν καταπιαστούν ξεχωρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
επειδη ειναι λιγα τα χρονια που τελειωσα με τη δευτεροβαθμια, θεωρω οτι το υπαρχον συστημα ειναι απαραδεκτο. μπαινοντας στο λυκειο ειχα 3 πτυχια ξενων γλωσσων εκ των οποιων το ενα ηταν ανωτατο. η ταξη μου αποτελουταν απο 25 παιδια, απ τα οποια μονο τα 7 ειχαν καποιο πτυχιο ξενης γλωσσας και 2 ηταν περιπου στο ιδιο επιπεδο με εμενα. χωρις να θελω να το παιξω τελεια, στα αγγλικα εγω και τα υπολοιπα 6 παιδια βαριομασταν αφορητα, με αποτελεσμα να μην προσεχουμε, και οι υπολοιποι μαθητες εκαναν ο,τι τους κατεβαινε, γιατι θεωρουσαν οτι το επιπεδο παραηταν ανεβασμενο γι΄αυτους! αποτελεσμα: μια καθηγητρια να ωρυεται, αφου κανεις δεν προσεχε τη διδασκαλια της για το γερουνδιο.....!!!! εαν ημασταν ομως χωρισμενοι και εμεις θα βελτιωνομασταν ισως στον αριστο βαθμο και τα αλλα παιδια δεν θα ενιωθαν μειονεκτικα οποτε θα μαθαιναν κατι και η καθηγητρια δεν θα εκλαιγε καθε που ειχαμε μαθημα!!!
Τωρα για τη δευτερη ερωτηση, θεωρω οτι τα χαρισματικα παιδια θα επρεπε να εισαγονται σε ιδιατερα σχολεια για να αναπτυξουν το ταλεντο τους. ειναι αποδεδειγμενο οτι οσοι το αφησαν, τους αφησε. επισης εαν προχωρουσαν ταξεις σε ενα κανονικο σχολειο φαντασου πως θα ενιωθες αν ησουν 16 χρονων και ενα 5χρονο σου εβαζε τα γιαλια!
ή πως θα ενιωθε εκεινο με μια παρεα εφηβων...
Λυπάμαι που θα σε προσγειώσω σχετικά ανώμαλα, όμως θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι η διδασκαλία όλων των μαθημάτων του σχολείου, βασίζεται σε συγκεκριμένη ύλη η οποία συστήνεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, και δεν βασίζεται στο επίπεδο ενός και μόνο μαθητή, αλλά σε αυτά που θεωρεί οτι θα πρέπει να γνωρίζει.
Αρα λοιπόν, η συγκεκριμένη καθηγήτρια, δεν θα μπορούσε να διδάξει κάτι διαφορετικό.
Αλλωστε, κανένα δημόσιο σχολείο, δεν μπορεί να θεωρήσει ως δεδομένες, γνώσεις μαθητών που έχουν αποκτηθεί πέρα αυτού του ιδίου σχολείου, πολύ απλά γιατί δεν μπορούν όλοι οι μαθητές να αντεπεξέλθουν, είτε οικονομικά, είτε πνευματικά, σε αυτές.
Και το δημόσιο σχολείο, είναι για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ότι και να αλλάξει στο σύστημα, πρέπει να λειτουργήσει σωστά. Μόνο έτσι θα δούμε αποτελέσματα.

π.χ. Και τώρα υπάρχει η δυνατότητα να μείνει κάποιος στην ίδια τάξη, αλλά ποίος μένει;

Έτσι λοιπόν, αν γίνει "Διαχωρισμός" , ο Διαχωρισμός πρέπει να λειτουργήσει αλλιώς δεν θα έχουμε ούτε ένα θετικό αποτέλεσμά.

Υ.γ.: Προσωπικά είμαι πολύ υπερ σε ένα τέτοιο διαχωρισμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μια απορία :)

Μιλάτε (οι πολέμιοι) για "ίσες ευκαιρίες" μεταξύ των παιδιών και ότι δεν πρέπει να διαχωρίζονται γιατί οι χειρότεροι μαθητές θα νιώθουν μειονεκτικά μπλα μπλα μπλα...


Τις χαμένες ευκαιρίες των ευφυών παιδιών γιατί τις παραγνωρίζουμε? Και γιατί όλα πρέπει να κινούνται στη "χρυσή μετριότητα"; Το πρόγραμμα δεν μπορεί να θεωρεί δεδομένη ύλη διδαχθείσα εκτός σχολείου. ΟΛΟΣΩΣΤΟ!

Γιατί όμως να ΧΑΝΟΥΝ ευκαιρίες στη μόρφωση ταλαντούχα παιδιά πχ στα αγγλικά; Γιατί να μένουν σε ένα επίπεδο ~FCE oοι σημερινοί Έλληνες 18χρονοι και να μην μπορούν να πάρουν και το proficiency ακόμα μέσα από το σχολείο; ΠΟΥ βρίσκεται η ίση ευκαιρία σε σχέση με τους (πχ) 18χρονους Γερμανούς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μια απορία :)

Μιλάτε (οι πολέμιοι) για "ίσες ευκαιρίες" μεταξύ των παιδιών και ότι δεν πρέπει να διαχωρίζονται γιατί οι χειρότεροι μαθητές θα νιώθουν μειονεκτικά μπλα μπλα μπλα...


Τις χαμένες ευκαιρίες των ευφυών παιδιών γιατί τις παραγνωρίζουμε? Και γιατί όλα πρέπει να κινούνται στη "χρυσή μετριότητα"; Το πρόγραμμα δεν μπορεί να θεωρεί δεδομένη ύλη διδαχθείσα εκτός σχολείου. ΟΛΟΣΩΣΤΟ!

Γιατί όμως να ΧΑΝΟΥΝ ευκαιρίες στη μόρφωση ταλαντούχα παιδιά πχ στα αγγλικά; Γιατί να μένουν σε ένα επίπεδο ~FCE oοι σημερινοί Έλληνες 18χρονοι και να μην μπορούν να πάρουν και το proficiency ακόμα μέσα από το σχολείο; ΠΟΥ βρίσκεται η ίση ευκαιρία σε σχέση με τους (πχ) 18χρονους Γερμανούς;;;
Πολύ απλά γιατί ένας ευφυής μαθητής, έχει τον τρόπο, τη θέληση, και τα μέσα να διερευνήσει μόνος του, τα μονοπάτια της γνώσης που τον ενδιαφέρουν, κάτι που ένας λιγότερο ευφυής μαθητής δεν μπορεί, και θα αναγκαστεί να καταφύγει σε εξωσχολικές βοήθειες.
Και δυστυχώς, ο μέσος όρος των μαθητών, δεν είναι τέτοιοι ευφυείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πώς κρίνεις την εφυΐα σε ένα παιδί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πώς κρίνεις την εφυΐα σε ένα παιδί;;;


μια πρώτη εκτίμηση θα μπορούσε να είναι:
ο δάσκαλός μας μας βάζει να μετρήσουμε τις τρύπες σε ένα ορθογώνιο πλεγμα (σαν αυτά που φτιάχνουμε τους χάρτες). Η ηλικία μας είναι τέτοια που δεν έχουμε καμία τριβή με γεωμετρία οκ? (δεν θυμάμαι πότε πρωτομαθαίνουμε γεωμετρία :redface:)
Τα παιδάκια της τάξης αρχίζουν και τις παίρνουν μια μια και τις μετράνε.
Ο μικρός Κωστάκης (ή η μικρή Αννούλα :P) το σκέφτεται λίγο και -χωρίς να γνωρίζει περί εμβαδών κτλ κτλ κτλ- συνειδητοποιεί ότι αν(πχ) μετρήσει τις τρύπες της πρώτης σειράς [χ] και μετρήσει και πόσες σειρές έχει το πλέγμα[y] και κάνει τον πoλλαπλασιαμό χ*y θα βρει τις τρύπες.
Δείγμα αυξημένης μαθηματικής ευφυίας (κατ'εμε)

Άλλο παράδειγμα. ενώ τα υπόλοιπα παιδάκια περιορίζονται σε απλές λεξούλες ο ίδιας ηλικίας κωστάκης (ή αννούλα) ξέρει να σου δώσει ετυμολογία του "δοκησίσοφου" :P
Ένδειξη γλωσσικής (?-υπάρχει?) ευφυίας (κατ'εμε)

αυτά μου έρχονται έτσι στα γρήγορα βέβαια δεν το έχω ψάξει περισσότερο το θέμα νι? :redface:


εδιτ: ΓΙΔΙ! ΓΙΔΙ! Σε επαναφέρω στην τάξη! Modify το ποστ νο 89 τώρα! :P:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΠΟΥ βρίσκεται η ίση ευκαιρία σε σχέση με τους (πχ) 18χρονους Γερμανούς;;;

2 τελειως διαφορετικα εκπαιδευτικα συστηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
2 τελειως διαφορετικα εκπαιδευτικα συστηματα....
το οποίο δευτερο (των Γερμανών) το απορρίπτεις άρα;;; Αυτό που είναι δεδομένο αλλού (πχ 3 ταχυτήτων Λύκεια στη Γερμανία-με δυνατότητα φοίτησης ανάλογα με τις επιδόσεις και όχι βάση επιλογής όπως εδώ) εδώ προκαλεί ...ψυχολογικά προβλήματα και είναι κατακριτέο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το οποίο δευτερο (των Γερμανών) το απορρίπτεις άρα;;; Αυτό που είναι δεδομένο αλλού (πχ 3 ταχυτήτων Λύκεια στη Γερμανία-με δυνατότητα φοίτησης ανάλογα με τις επιδόσεις και όχι βάση επιλογής όπως εδώ) εδώ προκαλεί ...ψυχολογικά προβλήματα και είναι κατακριτέο?

Σαφως και δεν το απορριπτω....απεναντιας το θεωρω απο τα καλυτερα που υπαρχουν...μονο που η νοοτροπια των Ελληνων κανει αδυνατη την εφαρμογη ενος τετοιου συστηματος στη χωρα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σαφως και δεν το απορριπτω....απεναντιας το θεωρω απο τα καλυτερα που υπαρχουν...μονο που η νοοτροπια των Ελληνων κανει αδυνατη την εφαρμογη ενος τετοιου συστηματος στη χωρα μας...
οι νοοτροπίες αλλάζουν ;)

θα δεχόμουν προσωπικά οποιονδήποτε άλλο λόγο αλλά όχι το "έτσι το βρήκα από τον παππού μου,έτσι από τον πατέρα μου, έτσι θα το κάνω κι εγώ"

σαν τη -σατιρική- διαφήμιση της forthnet με το πάγιο του ΟΤΕ μου ακούγεται αυτό το επιχείρημα! :P

[btw το εν λόγω σύστημα το θεωρώ πρότυπο προσωπικά]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μια απορία :)

Μιλάτε (οι πολέμιοι) για "ίσες ευκαιρίες" μεταξύ των παιδιών και ότι δεν πρέπει να διαχωρίζονται γιατί οι χειρότεροι μαθητές θα νιώθουν μειονεκτικά μπλα μπλα μπλα...


Τις χαμένες ευκαιρίες των ευφυών παιδιών γιατί τις παραγνωρίζουμε? Και γιατί όλα πρέπει να κινούνται στη "χρυσή μετριότητα"; Το πρόγραμμα δεν μπορεί να θεωρεί δεδομένη ύλη διδαχθείσα εκτός σχολείου. ΟΛΟΣΩΣΤΟ!

Γιατί όμως να ΧΑΝΟΥΝ ευκαιρίες στη μόρφωση ταλαντούχα παιδιά πχ στα αγγλικά; Γιατί να μένουν σε ένα επίπεδο ~FCE oοι σημερινοί Έλληνες 18χρονοι και να μην μπορούν να πάρουν και το proficiency ακόμα μέσα από το σχολείο; ΠΟΥ βρίσκεται η ίση ευκαιρία σε σχέση με τους (πχ) 18χρονους Γερμανούς;;;

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι τα παιδιά κάτω του μετρίου θα χάσουν. Οπότε ας περάσουμε σε αυτά με τις δυνατότητες να προχωρήσουν γρηγορότερα. Αν το σκεφτούμε πιο σφαιρικά διαπιστώνουμε ότι ένα τέτοιο παιδί μπορεί να έχει πολλές δυνατότητες αλλά παραμένει παιδί. Οι ανάγκες του δεν αποτελούνται μόνο από το να τα καταφέρει να τελειώσει με το σχολείο γρήγορα. Επίσης έχει ανάγκη να συναναστρέφεται με παιδιά της ηλικίας του κάτι πολύ σημαντικό για την σωστή ανάπτυξη του χαρακτήρα του. Κάθε ηλικία έχει τις δικές τις αγωνίες και τους δικούς τις προβληματισμούς. Ακόμη, μπορεί κάποια παιδιά να είναι καλά στα μαθηματικά αλλά μπορεί να υστερούν σημαντικά σε θέματα κοινωνικοποίησης (τις περισσότερες φορές οι καλοί μαθητές είναι πιο μαζεμένα παιδιά.) Έτσι η συναναστροφή με παιδιά με αυξημένες κοινωνικές ικανότητες θα τους βοηθήσει να αναπτυχθούν και σε αυτόν τον τομέα.

Εδώ έρχομαι να ρωτήσω. Σε τι θα βοηθήσει τα χαρισματικά παιδιά ο διαχωρισμός; Το ότι θα τελειώσουν το σχολείο πιο γρήγορα θεωρείται βοήθεια; Το ότι θα αρχίσουν να δουλεύουν από τα 20 θα τους εξασφαλίσει καλύτερη ποιότητα ζωής; Διαβάζουμε κάποιες φορές για παιδιά 14-15 χρονών που σπουδάζουν. Ένα παιδί στα 15 του περνάει την εφηβεία του, ψάχνει την ταυτότητα του. Με ποιον θα μοιραστεί τις ανησυχίες του; Με τους 20χρονους συμφοιτητές του που έχουν περάσει αυτό το στάδιο προ πολλού;

Ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο το μαθηματικό iq αλλά και το συναισθηματικό, το κινησεολογικό, μουσικό, γλωσσικό κτλ. Πιστεύεις ότι το να διαχωρίζαμε όλα αυτά τα παιδιά θα τους έκανε καλό; Ίσα ίσα πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερος διαχωρισμός θα υπήρχε τόσο λιγότερο ισορροπημένη θα ήταν η διαμόρφωση του χαρακτήρα τους.

Εκτός αυτού ένας τέτοιος διαχωρισμός θα βάλει τα παιδιά σε μια λογική άγχους και ανταγωνισμού ο οποίος θα ξεπεράσει το επίπεδο του ωφέλιμου. Έχει πλέον αποδειχθεί ότι το άγχος δεν αποτελεί μόνο μια ψυχολογική πίεση αλλά επεκτείνεται και στην σωματική μας υγεία.

Δεν νομίζω ότι τελικά αυτά τα παιδιά ωφελούνται από έναν τέτοιο σύστημα. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι αυτοί που εκμεταλλεύονται το μυαλό τους. Από συνεντεύξεις που έχω διαβάσει αλλά και από ένα παιδάκι που γνωρίζω δεν βρίσκω ότι τελικά όταν μεγαλώνουν γίνονται ισορροπημένοι ενήλικες. Εκτός αυτού η όλη διαδικασία τους δημιουργεί ένα έντονο συναίσθημα ανωτερότητας συγκριτικά με τους υπόλοιπους.

Βέβαια το να περάσει το παιδί 1 ή δύο τάξεις σε έναν σχολείο αποκλειστικά για τέτοια παιδιά δεν έχει τόσα αρνητικά. Πάλι ισχύουν κάποια από τα παραπάνω αλλά όχι όλα. Εδικά όταν δεν υπάρχει διαχωρισμός σε κάθε σχολείο και απλώς κάποια παιδιά επιλέγονται για να πάνε σε 2-3 σχολεία σχεδιασμένα για τις δυνατότητες τους. (και όταν αυτό γίνεται με σωστή οργάνωση και σύστημα όπως ανέφεραν κάποιοι για τη Γερμανία) Βέβαια και πάλι τα υπόλοιπα παιδιά μένουν στην απέξω.

Ακόμη και έτσι όμως για μένα ο διαχωρισμός θα ήταν λάθος. Νομίζω η παρακάτω παράθεση εκφράζει ένα μέρος της άποψης μου.

Αρχική Δημοσίευση από Anna Freud:
Τα δημιουργικά μυαλά επιβιώνουν σε κάθε είδους κακή εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ακόμη και έτσι όμως για μένα ο διαχωρισμός θα ήταν λάθος. Νομίζω η παρακάτω παράθεση εκφράζει ένα μέρος της άποψης μου.


Αρχική Δημοσίευση από Anna Freud

Τα δημιουργικά μυαλά επιβιώνουν σε κάθε είδους κακή εκπαίδευση

δεν θα διαφωνήσω σε αυτό. Αλλά παρόλο που αντιλαμβάνομαι όλα όσα γράφεις δεν έχω πειστεί ότι ένα 10χρονο θα αποκτήσει συμπλεγμα ...ανωτερότητας αν πάει στο "ταδε πειραματικό σχολείο" μαζί με άλλα δεκάχρονα που έχουν την ίδιες πάνω κάτω ικανότητες και δεν είναι υποχρεωμένο να παραμείνει καθηλωμένο, για μένα, μαζί με το συμμαθητή του που δεν μπορεί να παει το μυαλό του λίγο πιο...πέρα και μάλλον δεν θα μπορέσει ποτέ..

και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πάντα πέρνουμε το μέρος του "καημένου" 10χρονου που θα νιώθει μειονεκτικά απέναντι στον ικανότερο συμμαθητή του (as if δεν συμβαίνει τώρα!) και ποτε δεν αναλογιζόμαστε πως μπορεί να νιώθει το καθηλωμένο στη ..."χρυσή μετριότητα" ικανότερο παιδάκι..
θα επιβιώσει σαφώς.. ναι.. και... ???

κανείς δεν θα το βοηθήσει i guess... ας κάνει ότι θέλει μόνο του εμάς μας ενδιαφέρουν μόνο οι χρυσές μετριότητες....


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ναι καλό μου δεν αντιλέγω. Το θέμα είναι άντε πες ότι το δεκάχρονο δεν έμεινε καθηλωμένο. Τι θα κερδίσει; Το να βγει γρηγορότερα στην αγορά εργασίας είναι κέρδος? Το να ζήσει fast forward είναι κέρδος; Το να σπουδάσει δύο χρόνια αργότερα σημαίνει ότι δεν θα βγουν οι ιδέες του στην επιφάνεια; Εδώ εμπλέκεται περισσότερο και το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τα πράγματα.

Όπως είπε και ένας φίλος για το θέμα μετά από κάποιο σημείο δεν υπάρχει λάθος και σωστή άποψη σε ένα ζήτημα σαν και αυτό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
1. θα αποκτήσει μεγαλύτερη τριβή ώστε πιθανόν να μπορέσει να αποδώσει καλύτερα και ίσως- ποιος ξέρει;;;- να γίνει ένας μεγάλος ζωγράφος/μαθηματικός/γλωσσολόγος. ΝΑΙ, σαφώς και κάποιος μπορεί να τα κάνει και όλα αυτά από μόνος του αλλά γιατί να μην το ...βοήθησουμε λίγο και εμείς; Γιατί να μην αυξήσουμε τις πιθανότητες να βρεθεί το φάρμακο για τον καρκίνο επειδή δώσαμε περισσότερα εφόδια και κίνητρα σε κάποιος που είχε τις πιθανότητες με το μέρος του, γιατί να μην βγάλουμε ένα νεο picasso γιατί γιατί γιατί;; Α, ναι..ξέχασα... αυτά δεν γίνονται στην ψαροκώσταινα... μόνο άμα πας στην αμερική στο mit...γιατί άραγε;;;

2. Ας μην το πηγαίνω τόσο μακρυά όμως.. Το ΠΛΕΟΝ απλό... για να βοηθήσουμε το σχολείο να αποκτήσει αίγλη για ΟΛΟΥΣ και όχι να γίνει χώρος αναγκαστικής συγκέντρωσης σωμάτων... Να δίνει κίνητρα στα παιδιά ΟΛΩΝ των ταχυτήτων να δουλέψουν και να εξασκηθούν και όχι μόνο να ... κάνουν κοπάνα, να καπνίσουν στα κρυφά, να πηδηχτούν στις τουαλέττες και δεν ξέρω γω τι άλλο!

Είμαι πολύ ρομαντική και ονειροπόλα ε? :/::worry:

guess so... άλλωστε είναι γνωστή η ατάκα "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της" εδώ δεν θα γίνει αυτό...? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι καλό μου δεν αντιλέγω. Το θέμα είναι άντε πες ότι το δεκάχρονο δεν έμεινε καθηλωμένο. Τι θα κερδίσει; Το να βγει γρηγορότερα στην αγορά εργασίας είναι κέρδος? Το να ζήσει fast forward είναι κέρδος; Το να σπουδάσει δύο χρόνια αργότερα σημαίνει ότι δεν θα βγουν οι ιδέες του στην επιφάνεια; Εδώ εμπλέκεται περισσότερο και το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τα πράγματα.
Μα ποιος είπε ότι αν υπάρχει ομαδοποίηση ανά ικανότητα κατανόησης και επεξεργασίας των μαθημάτων θα καταλήξει στο να βγει γρηγορότερα το παιδί στην αγορά εργασίας; Ίσα ίσα που σαν αποτέλεσμα θα έχει να αποκομίσει περισσότερα από το σχολείο μιας και το επίπεδο θα είναι πιο υψηλό και θα μπορεί και ο καθηγητής να σχολιάσει περισσότερα πράγματα. Είναι καλύτερο το να εμμένει σε κάποια προφανή για τους ικανούς, δύσκολα για τους μέτριους, για να καταφέρει και ο μέτριος να τα καταλάβει;

Αλλά ακόμα και να τελειώσει νωρίτερα την εκπαίδευση του, αφού σκοπός της εκπαίδευσης είναι να σου διδάξει μια ύλη και το έχει καταφέρει, γιατί να είσαι ακόμα σε αυτήν; Μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο είτε αυτό είναι δουλειά είτε περεταίρω εκπαίδευση.

Στο δικό μου το σχολείο πάντως, υπήρχε ένας άτυπος διαχωρισμός σε καλά τμήματα και μέτρια. Στα καλά τμήματα το επίπεδο ήταν πιο ανεβασμένο μιας και οι μαθητές μπορούσαν να ακολουθήσουν. Ποτέ δεν ένιωσα πνιγμένος από τον ανταγωνισμό, ίσα ίσα που ήταν πολύ καλό κίνητρο για καλύτερη απόδοση. Αντίστοιχα και πιο έντονα τέτοιος διαχωρισμός γινόταν και στο φροντιστήριο. Υπήρχε διαχωρισμός σε τμήματα ανάλογα με τον βαθμό σου. Έτσι στους μέτριους μαθητές γινόταν εκτενέστερη ανάλυση και μένανε περισσότερο σε κάποια θέματα που μπορεί να μην καταλάβαινε κάποιος, ενώ στα "καλά" τμήματα λύνανε περισσότερες ασκήσεις, δυσκολότερα θέματα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σε προσγειώσω σχετικά ανώμαλα, όμως θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι η διδασκαλία όλων των μαθημάτων του σχολείου, βασίζεται σε συγκεκριμένη ύλη η οποία συστήνεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, και δεν βασίζεται στο επίπεδο ενός και μόνο μαθητή, αλλά σε αυτά που θεωρεί οτι θα πρέπει να γνωρίζει.
Αρα λοιπόν, η συγκεκριμένη καθηγήτρια, δεν θα μπορούσε να διδάξει κάτι διαφορετικό.
Αλλωστε, κανένα δημόσιο σχολείο, δεν μπορεί να θεωρήσει ως δεδομένες, γνώσεις μαθητών που έχουν αποκτηθεί πέρα αυτού του ιδίου σχολείου, πολύ απλά γιατί δεν μπορούν όλοι οι μαθητές να αντεπεξέλθουν, είτε οικονομικά, είτε πνευματικά, σε αυτές.
Και το δημόσιο σχολείο, είναι για όλους.
σορρι, αλλα δεν με καταλαβες...:/: δεν κατηγορω την καθηγητρια ουτε θεωρω τον εαυτο μου ιδιοφυια... επισης γνωριζω τι εστι δημοσιο σχολειο... απλα πιστευω ( και νομιζω οτι ημουν αρκετα αναλυτικη) οτι το υπαρχον συστημα δεν ειναι σωστο! κουραζει και τους καθηγητες και τους μαθητες. δεν ξερω αν το βιωσες, αλλα στο γυμνασιο μας ειχαν χωρισει στα αγγλικα σε προχωρημενους και μη, με αποτελεσμα και αυτοι που ειχαν πτυχιο να τελειοποιουν τα αγγλικα τους, αλλα και αυτοι που δεν ειχαν την ευχερεια να τα μαθουν σωστα, να τα αρχιζουν απ την αρχη. γιατι αυτο το συστημα να μην συνεχιζεται στο λυκειο; γιατι ο καθε μαθητης να παραμενει στασιμος στις λιγοτερες ή περισσοτερες γνωσεις και ο καθηγητης να χρειαζεται ψυχολογο για να ηρεμησει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top