Greeklish, απειλή ή φαινόμενο των καιρών;

Τί πιστεύετε για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είναι απειλή για τη γλώσσα μας

    Ψήφοι: 32 64.0%
  • Αποτελούν παροδικό φαινόμενο, χωρίς ιδιαίτερη σημασία

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Είναι μέρος της εξέλιξης της γλώσσας

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ (Εδώ καιγόμαστε, τα greeklish μάς μάραναν; )

    Ψήφοι: 4 8.0%

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Άνοιξα τυχαία το θέμα, θα σας διαβάσω αναλυτικότερα αργότερα, αλλά βλέπω μερικά σφάλματα σε αυτό το ποστ και πρέπει να αποκαταστήσουμε λιγάκι την αλήθεια. :redface:
Να σου πω που ειναι η απειλη ? Οτι τη χρησιμοποιουν κυριως μικρα παιδια που δεν εχουν μαθει καλα καλα τα νεα ελληνικα και π[..]Δεν το θεωρεις αυτο απειλη?
Haha, WRONG. Αγγλικά κιόλας, έτσι για σπάσιμο. :P Έχεις πηγή γι' αυτά που λες; Ειλικρινά δε στέκουν ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει απόδειξη. Εγώ το μόνο που έχω διαβάσει είναι πως αποδεδειγμένα η χρήση τους έχει οδηγήσει σε μια τρομακτική αύξηση της ανορθογραφίας των νέων. Σε ελληνικά σκέφτονται και δεν μπορούν να μιλήσουν, όχι σε greeklish. Η έρευνα.

Αν ειναι ετσι ας το παμε και στα μαθηματικα αυτο το θεμα. Εχεις ενα προβλημα στα μαθηματικα που πρεπει να λυσεις. Γιατι να το σκεφτεις μονος σου? Παρε ενα κομπιουτερακι ή ενα λυσαριο και αντιγραψε το.
Κι άλλο λάθος. Αποτελέσματα 79 (!!) ερευνών έδειξαν ότι η χρήση υπολογιστή τσέπης (ελληνικά) βοηθά τα παιδιά να είναι πιο αποτελεσματικά στα μαθηματικά και να μην παθαίνουν αυτό που λέμε "μαθηματικοφοβία". Ωστόσο μιλάμε για συνετή χρήση, όχι εύκολη λύση έτσι όπως το παρουσιάζεις. Αν ο εκπαιδευτικός στόχος δεν έχει να κάνει με την εξάσκηση, οι αριθμοί είναι μεγάλοι και το παιδί έχει αποδεδειγμένα αναπτύξει τις δεξιότητες λύσης των πράξεων το να λύσει κι άλλες δεν το βοηθάει κάπου.
Περισσότερα εδώ. Κεφάλαιο 10.

Ας ξερει πρωτα την ελληνικη γλωσσα και αν καμια φορα οι περιστασεις το απαιτουν να γραψει και κανα greeklish ας το κανει.
Κανείς μας δεν την ξέρει επαρκώς. Όλοι μαθαίνουμε. :P

Στα τσατ ας πουμε , ολοι γραφουν στα greeklish [..]Δεν ειναι κακο για μενα καποιος να μην ξερει ορθογραφια αλλα τουλαχιστον ας το παραδεχεται και οχι να λεει με βολευουν τα greeklish και τριχες κατσαρες.
+1! Εδώ είμαι μαζί σου ^^ Αλλά για να επαναλάβω κάτι που κάποτε είχε πει η Subject to change ακόμη και σε greeklish ο ανορθόγραφος φαίνεται.

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα, συγγνώμη αν είπα πράγματα που είχαν ήδη ειπωθεί. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Haha, WRONG. Αγγλικά κιόλας, έτσι για σπάσιμο. :P Έχεις πηγή γι' αυτά που λες; Ειλικρινά δε στέκουν ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει απόδειξη. Εγώ το μόνο που έχω διαβάσει είναι πως αποδεδειγμένα η χρήση τους έχει οδηγήσει σε μια τρομακτική αύξηση της ανορθογραφίας των νέων. Σε ελληνικά σκέφτονται και δεν μπορούν να μιλήσουν, όχι σε greeklish. Η έρευνα.

Νομιζω ημουν ξεκαθαρη στο τι ειπα. Το προβλημα της σωστης εκφρασης ηταν παντα προβλημα στα παιδια ακομα και σε εμας τους μεγαλους. Ηταν ανεκαθεν προβλημα για το οποιο παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες.Ασχετα με τα greeklish. Αλλα, ελα τωρα ,δεν μπορεις να με πεισεις, επειδη το λεει μια ερευνα οτι δε χειροτερευει την κατασταση ενος παιδιου που εχει προβλημα με την έκφρασή του το γεγονος οτι χρησιμοποιει greelkish στο λογο του. Παντως καλο δεν του κανει. Συμφωνεις ως εδω? Και αφου παραδεχεσαι κι εσυ οτι κανει κακο στην ορθογραφια του, εστω και μονο αυτο να ηταν ...το θεωρεις κατι ασημαντο? Και εν παση περιπτωσει αποδειξεις μπορει να μην εχω, με την εννοια που τις θες αλλα εχω μεγαλη εμπειρια επι του θεματος. Αυτο φτανει?


Ωστόσο μιλάμε για συνετή χρήση, όχι εύκολη λύση έτσι όπως το παρουσιάζεις.

Το παρουσιασα ως ευκολη λυση, σε αντιπαραβολη για την δικαιολογια που εχουν καποιοι να χρησιμοποιουν τα greeklish ως ευκολη λυση. Λογικο ειναι κι εγω να ανταπαντω με παραλογα επιχειρηματα, αφου η θεση αυτη ειναι εξ αρχης παραλογη.Ετσι δεν ειναι? Εκει κολλουσε το παραδειγμα μου. Λες να μην ξερω ποτε απαιτειται η χρηση υπολογιστη τσεπης και ποτε οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Νομιζω ημουν ξεκαθαρη στο τι ειπα. Το προβλημα της σωστης εκφρασης ηταν παντα προβλημα στα παιδια ακομα και σε εμας τους μεγαλους. Ηταν ανεκαθεν προβλημα για το οποιο παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες.Ασχετα με τα greeklish. Αλλα, ελα τωρα ,δεν μπορεις να με πεισεις, επειδη το λεει μια ερευνα οτι δε χειροτερευει την κατασταση ενος παιδιου που εχει προβλημα με την έκφρασή του το γεγονος οτι χρησιμοποιει greelkish στο λογο του. Παντως καλο δεν του κανει. Συμφωνεις ως εδω? Και αφου παραδεχεσαι κι εσυ οτι κανει κακο στην ορθογραφια του, εστω και μονο αυτο να ηταν ...το θεωρεις κατι ασημαντο? Και εν παση περιπτωσει αποδειξεις μπορει να μην εχω, με την εννοια που τις θες αλλα εχω μεγαλη εμπειρια επι του θεματος. Αυτο φτανει?
Μα να μας πείθουν οι έρευνες και όχι οι προσωπικές εμπειρίες; :redface: Η έρευνα που παρέθεσα μελετούσε ένα κομμάτι της ζημιάς. Εγώ ρωτάω αν αυτά που λες έχεις να τα στηρίξεις με κάτι αντίστοιχο. Η προσωπική εμπειρία δε με καλύπτει για τον απλό λόγο ότι δε μετράει μια παράμετρο, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπεις μπορεί να εξαρτάται από πολλές. Επίσης, το να λες πως όποιος γράφει με λατινικούς χαρακτήρες δε σκέφτεται δε μου φαίνεται ιδιαίτερα βάσιμο. Πάλι έχουμε αντιστοίχιση φωνημάτων με χαρακτήρες, απλώς είναι διαφορετικοί. Φυσικά δεν κάνει καλό και συμφωνούμε, αλλά απέχει πολύ αυτό από τα όσα διάβασα στο παραπάνω μήνυμα.

Το παρουσιασα ως ευκολη λυση, σε αντιπαραβολη για την δικαιολογια που εχουν καποιοι να χρησιμοποιουν τα greeklish ως ευκολη λυση. Λογικο ειναι κι εγω να ανταπαντω με παραλογα επιχειρηματα, αφου η θεση αυτη ειναι εξ αρχης παραλογη.Ετσι δεν ειναι? Εκει κολλουσε το παραδειγμα μου. Λες να μην ξερω ποτε απαιτειται η χρηση υπολογιστη τσεπης και ποτε οχι?
Έτσι όπως το παρουσίασες δε φάνηκε να γνωρίζεις γι' αυτό ενημέρωσα . Φάνηκε να το θεωρείς κάτι κακό σε κάθε περίπτωση όπως τα greeklish.

Ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα greeklish και δεν τα προτιμώ, αλλά δέχομαι πως κάποιους τους βολεύουν για πρακτικούς λόγους (παραπάνω διάβασα μερικούς). Έγινε trend και ρεύμα των καιρών, είναι και μια μορφή επανάστασης για τους νέους. Ωστόσο δε νομίζω να είναι μεγάλη η μερίδα αυτών που θα πρότειναν να αλλάξει η γραφή των ελληνικών και να υιοθετήσουμε λατινικούς χαρακτήρες παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μα να μας πείθουν οι έρευνες και όχι οι προσωπικές εμπειρίες; :redface:

Ξερεις κατι MissKit; Χωρις να θελω να το παιξω αυθεντια ή ισοπεδωτικη αλλα καποιες ερευνες μου προκαλουν αλλεργια. Ξερεις τι θα γινει? Αυριο μεθαυριο θα βγει μια αλλη ερευνα η οποια θα ανατρεπει αυτην που παρεθεσες εσυ. Εχεις παρατηρησει ποσο συχνα γινεται αυτο με τις ερευνες; Αν και ξεφευγω αρκετα απο το θεμα πχ στο χωρο της ιατρικης βγαινει μια ερευνα που λεει ποιες τροφες ειναι καλο να τρωμε για την καρδια. Μετα βγαινει μια αλλη ερευνα και λεει οτι τελικα αυτες οι τροφες δεν ειναι καλο να τις τρωμε γιατι ειναι καρκινογονες και παει λεγοντας. Οποτε καποιες φορες καλο ειναι να βασιζομαστε στην κοινη λογικη και σε ο,τι μας προσταζει η εμπειρια μας. Οι διαπιστωσεις που εβγαλα εγω πανω στο θεμα που συζηταμε ,βασιζομενη σε προσωπικες εμπειριες ,δεν ειναι απαραιτητο ουτε να τις υιοθετησεις ουτε να συμφωνησεις με αυτες. Αλλα και απο την αλλη επειδη δεν μπορω να στο αποδειξω , δε σημαινει οτι δε συμβαινει. Αλλα αυτο ειναι στην κριση του καθενος, οπως συνηθιζεται να λεμε.

Η προσωπική εμπειρία δε με καλύπτει για τον απλό λόγο ότι δε μετράει μια παράμετρο

Δεν ειναι κανονας αυτο.

αλλά το αποτέλεσμα που βλέπεις μπορεί να εξαρτάται από πολλές.

Mα δε μενω φυσικα στο αποτελεσμα που βλεπω. Εξεταζω τις αιτιες. Και μια απο αυτες τις αιτιες κατα τη γνωμη μου , για το προβλημα της εκφρασης στους νεους ειναι και τα greeklish. Δεν παραβλεπω τις υπολοιπες, απλα εστιαζω στα greeklish γιατι αυτο ειναι το θεμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απειλή και πολύ μεγάλη μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καποιες φορες καλο ειναι να βασιζομαστε στην κοινη λογικη και σε ο,τι μας προσταζει η εμπειρια μας.
Το παράδειγμα με τις έρευνες της ιατρικής είναι λίγο άτοπο στην προκειμένη.
Αυτό που προσπαθεί να σου πει η MissKit είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν χρειάζεται ολόκληρη έρευνα, παρά λογική και κάποιες γνώσεις γλωσσολογίας ίσως. Δηλαδή τα greeklish αποτελούν σύστημα γραφής, δεν είναι η γλώσσα. Είναι γράμματα, λατινικοί χαρακτήρες που αποδίδουν λέξεις της ελληνικής γλώσσας. Και μάλιστα υπάρχει συγκεκριμένος κώδικας για την ορθογραφία, αν ο άλλος είναι ανορθόγραφος στην "κανονική" γραφή, ανορθόγραφος θα είναι και στα greeklish (το είπες κι εσύ άλλωστε!). Ρίξε, αν θέλεις, και μια ματιά στο άρθρο που έβαλα προηγουμένως.


Εξεταζω τις αιτιες. Και μια απο αυτες τις αιτιες κατα τη γνωμη μου , για το προβλημα της εκφρασης στους νεους ειναι και τα greeklish. Δεν παραβλεπω τις υπολοιπες, απλα εστιαζω στα greeklish γιατι αυτο ειναι το θεμα μας.
Τα greeklish δεν επηρεάζουν την έκφραση των νέων, καθώς όπως ειπα πριν, είναι απλά τρόπος γραφής. Δεν είναι η γλώσσα.
By the way, δεν νομίζω ότι οι νέοι στην πλειοψηφία τους έχουν πρόβλημα στην έκφραση. Αν ρίξεις μια ματιά και στο ischool, με τόσα ποστ, δεν θα διαπιστώσεις τίποτα ανησυχητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το παράδειγμα με τις έρευνες της ιατρικής είναι λίγο άτοπο στην προκειμένη.
Αυτό που προσπαθεί να σου πει η MissKit είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν χρειάζεται ολόκληρη έρευνα, παρά λογική και κάποιες γνώσεις γλωσσολογίας ίσως. Δηλαδή τα greeklish αποτελούν σύστημα γραφής, δεν είναι η γλώσσα. Είναι γράμματα, λατινικοί χαρακτήρες που αποδίδουν λέξεις της ελληνικής γλώσσας. Και μάλιστα υπάρχει συγκεκριμένος κώδικας για την ορθογραφία

Καλα αφου ειναι τοσο απλα τα πραγματα ας γραφουν τα παιδια με greeklish στο μαθημα της εκθεσης και δεν τρεχει τιποτα. Αφου ειναι μονο φθογγολογικες οι διαφορες...

αν ο άλλος είναι ανορθόγραφος στην "κανονική" γραφή, ανορθόγραφος θα είναι και στα greeklish (το είπες κι εσύ άλλωστε!)

Βασικα δεν το πα εγω...αλλα τελος παντων.



Τα greeklish δεν επηρεάζουν την έκφραση των νέων, καθώς όπως ειπα πριν, είναι απλά τρόπος γραφής. Δεν είναι η γλώσσα.
By the way, δεν νομίζω ότι οι νέοι στην πλειοψηφία τους έχουν πρόβλημα στην έκφραση. Αν ρίξεις μια ματιά και στο ischool, με τόσα ποστ, δεν θα διαπιστώσεις τίποτα ανησυχητικό.

Πλακα μου κανεις τωρα...Γιατι ολοι πατωνουν στο μαθημα της εκθεσης στις πανελληνιες τοτε;Ρε συ Popcorn απο το ischool θα διαπιστωσω αν οι νεοι εχουν προβλημα στην εκφραση? Καταρχην ποσο ειναι το ποσοστο των μαθητων που μιλαει στο ischool; Ποσο ασφαλες ειναι το δειγμα για να βγαλω συμπερασματα;Πανε να ριξεις καμια ματια στα σχολεια να δεις τι γινεται...Και να σου πω και κατι; Παλι καλα που τους υποχρεωνει το esteki να γραφουν στα ελληνικα. Διαφορετικα οι περισσοτεροι απο τους μαθητες στα greeklish θα εγραφαν. Αλλα ακομα και αν θες να παρω παραδειγμα απο το ischool θα σου πω οτι παρατηρω προβληματα στην εκφραση και μαλιστα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλα αφου ειναι τοσο απλα τα πραγματα ας γραφουν τα παιδια με greeklish στο μαθημα της εκθεσης και δεν τρεχει τιποτα. Αφου ειναι μονο φθογγολογικες οι διαφορες...
μάλιστα.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι επιχείρημα αυτό που λες.

Στην Γλώσσα στο Δημοτικό και στην Έκθεση στο Γυμνάσιο-Λύκειο, διδάσκεται το ελληνικό σύστημα γραφής, με τους ελληνικούς χαρακτήρες και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει από την στιγμή που βολεύει την πλειονότητα του κόσμου. Στις εφημερίδες, στα περιοδικά, στα βιβλία, οπουδήποτε στην καθημερινή μας ζωή χρησιμοποιούμε τους ελληνικούς χαρακτήρες γιατί αυτούς διδαχτήκαμε και αυτοί μας βολεύουν. Greeklish χρησιμοποιούνται στο Ιντερνετ και στα μηνύματα γιατί προσφέρουν κάποιες διευκολύνσεις. Αυτά.

Αν δεν έχεις κάποια άλλη διαφωνία στο επί της ουσίας, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Πλακα μου κανεις τωρα...Γιατι ολοι πατωνουν στο μαθημα της εκθεσης στις πανελληνιες τοτε;
Γιατί το μάθημα της έκθεσης στο Λύκειο είναι gtp, με το συμπάθειο :redface:
Τυποποιημένες σκέψεις, τυποποιημένες λύσεις, μηδέν δημιουργική σκέψη, ανύπαρκτα πρωτότυπα θέματα -έχουν βαρεθεί να γράφουν κατεβατά για τους κινδύνους του Διαδικτύου τα παιδιά- και καθηγητές κομπλεξάρες.

Να σε πω πόσο έγραψα εγώ έκθεση πανελλήνιες; 15,5.
βλέπς να έχω κανένα πρόβλημα στην έκφρασή μου;
σιγά μην περιμένουμε από το μάθημα της έκθεσης να μας πει αν ξέρουμε να μιλάμε.

Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχημες οι επιδόσεις, αν σκεφτείς πως είναι μάθημα που εμπλέκει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τον υποκειμενικό παράγοντα. Γι' αυτό και συχνά παρατηρούνται μεγάλες αποκλίσεις στις βαθμολογίες.

Ρε συ Popcorn απο το ischool θα διαπιστωσω αν οι νεοι εχουν προβλημα στην εκφραση? Καταρχην ποσο ειναι το ποσοστο των μαθητων που μιλαει στο ischool; Ποσο ασφαλες ειναι το δειγμα για να βγαλω συμπερασματα;
λολ ρε συ θερμοπύλη, δεν είναι αξιόλογο δειγματάκι το δείγμα του ischool που θεωρείται η μεγαλύτερη μαθητική κοινότητα 2βάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα;
Στα φόρουμς είναι μια καλή ευκαιρία να παρατηρήσεις το γλωσσικό επίπεδο, που χρησιμοποιείται ο γραπτός λόγος.

Πανε να ριξεις καμια ματια στα σχολεια να δεις τι γινεται...
άσε με ρε θερμοπύλη, πρόπερσυ αποφοίτησα, λες να μην ξέρω τι γίνεται;
απουσία δημιουργικότητας και κριτικής σκέψης, αυτό μου έχει μείνει εμένα. Εκεί πάσχουμε.
Η έκφρασή μας μια χαρά είναι.
Αλλα ακομα και αν θες να παρω παραδειγμα απο το ischool θα σου πω οτι παρατηρω προβληματα στην εκφραση και μαλιστα πολλα.
δεν θα το λεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
greeklish---> ....δημιουρηθηκαν οταν η ελληνικη γλωσσα δεν υποστηριζοταν απο τα ηλεκτρονικα μεσα ,βολεψε και χρησιμοποιηται κατα κορον και σημερα απο μεγαλη μεριδα του πληθυσμου!!! τα κανονικα greeklish και ετσι οπως αρχισαν ειχαν ορθογραφια και διφθογγους ασχετα με το αν εχουν σημερα παραποιηθει. τα greeklish αναφερεται ως επιχειρημα οτι ειναι δυσαναγνωστα.... οντως εινα δυσαναγνωστα για καποιον ο οποιος δεν τα εχει συνηθησει..και εγω οταν αρχισα να γραφω και να επικοινωνω με τα greeklish ηθελα χρονο να καταλαβω ...μετα απο λιγο καιρο εγιναν πολυ ευκολα ..μονο σε φοβερα εξαιρετικες περιπτωσεις δεν μπορει κανεις να καταλαβει τα λεγομενα του συνομιλητη του!! εξαλλου οτιδηποτε νεο που δεν εχεις ερθει σε επαφη μαζι του ειναι "δυσκολο"!!! επισης δεν υφισταται θεμα παραποιησης του πολιτισμου γιατι χρησιμοποιουνται στον υπολογιστη σε chat και στα κινητα κυριως και οχι σε επισημα εγγραφα σε σχολεια εταιρειες πανεπιστημια (αρα χρησιμοποιουναται ελαχιστα και οχι οσο παρουσιαζεται)!!δεν υπαρχει σχεση μεταξυ μη γνωσης ορθογραφιας και χρησης greeklish (oπως χρησιμοποιουνται σημερα)! ορθογραφια διδασκεσαι στο σχολειο και σε ολες τις δραστηριοτητες που εχουν σχεση με αυτο!! εστω οτι δεν υπηρχαν τα greeklish και γραφαμε μηνυματα στα ελληνικα δηλαδη τι θα γινοταν αμα δεν ηξερες την λεξη θα την εψαχνες στο λεξικο, οχι θα το επαιζες μαλλον lotto ...οκ απλα τωρα αμα δεν ξερεις την λεξη απλως το "κρυβεις" αντι να την γραφεις λαθος!!! στο κατω κατω διευκολυνει στο γραψιμο εκεινους που τα εμαθαν και μειωνει τον χρονο που χανεις να γραψεις ενα συντομο μηνυμα!! δεν βλεπω κατι αρνητικο ...ουτε θεωρω σωστη την καταστροφολογια γυρω απο το θεμα.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γιατί το μάθημα της έκθεσης στο Λύκειο είναι gtp, με το συμπάθειο :redface:
Τυποποιημένες σκέψεις, τυποποιημένες λύσεις, μηδέν δημιουργική σκέψη, ανύπαρκτα πρωτότυπα θέματα -έχουν βαρεθεί να γράφουν κατεβατά για τους κινδύνους του Διαδικτύου τα παιδιά- και καθηγητές κομπλεξάρες.

Να σε πω πόσο έγραψα εγώ έκθεση πανελλήνιες; 15,5.
βλέπς να έχω κανένα πρόβλημα στην έκφρασή μου;
σιγά μην περιμένουμε από το μάθημα της έκθεσης να μας πει αν ξέρουμε να μιλάμε.

Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχημες οι επιδόσεις, αν σκεφτείς πως είναι μάθημα που εμπλέκει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τον υποκειμενικό παράγοντα. Γι' αυτό και συχνά παρατηρούνται μεγάλες αποκλίσεις στις βαθμολογίες.

Εδώ πιο πολύ για να συμφωνήσω το έκανα το quote.

Και να προσθέσω ότι ένα άλλο που χαλάει αρκετά τους μαθητές είναι η νοοτροπία του συμβιβασμού που προσπαθεί να περάσει η έκθεση, που πλέον τείνουν όλοι να την σιχαθούν.

λολ ρε συ θερμοπύλη, δεν είναι αξιόλογο δειγματάκι το δείγμα του ischool που θεωρείται η μεγαλύτερη μαθητική κοινότητα 2βάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα;
Στα φόρουμς είναι μια καλή ευκαιρία να παρατηρήσεις το γλωσσικό επίπεδο, που χρησιμοποιείται ο γραπτός λόγος.

Εδώ έχει ένα δίκιο η θερμοπύλη(:lol:), αλλά δεν ξέρει ακριβώς το γιατί. To οποίο είναι ότι ναι μεν, είναι η μεγαλύτερη μαθητική κοινότητα, αλλά ο κοσμός που τραβάει συνήθως είναι άνω του μέσου όρου του Έλληνα μαθητή(πόυ μπορείς να το παρατηρήσεις, γενικώς και από τα θέματα που αναφέρονται σε επιδόσεις). Όχι πως δεν έχει και μαθητές στον μέσο όρο ή κάτω από αυτόν, αλλά έχει δυσανάλογα πολλούς στην πρώτη κατηγορία.

άσε με ρε θερμοπύλη, πρόπερσυ αποφοίτησα, λες να μην ξέρω τι γίνεται;
απουσία δημιουργικότητας και κριτικής σκέψης, αυτό μου έχει μείνει εμένα. Εκεί πάσχουμε.
Η έκφρασή μας μια χαρά είναι.

Η έκφρασή μας έχει πρόβληματακια, αλλά δεν φταίνε τα greeklish όσο ότι λόγω του ωχαδερφισμού(πω, εκθεσάρα ftw ρε :P) που τον έχουμε αρκετοί ως ένα βαθμό, δεν την καλλιεργούμε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γιατί το μάθημα της έκθεσης στο Λύκειο είναι gtp, με το συμπάθειο :redface:
Τυποποιημένες σκέψεις, τυποποιημένες λύσεις, μηδέν δημιουργική σκέψη, ανύπαρκτα πρωτότυπα θέματα -έχουν βαρεθεί να γράφουν κατεβατά για τους κινδύνους του Διαδικτύου τα παιδιά- και καθηγητές κομπλεξάρες.

Απο τη μια δεν εχεις αδικο, οσον αφορα το μαθημα της εκθεσης και δε φταινε τα παιδια σε αυτο. Απο τη στιγμη που ειναι η φυση του μαθηματος τετοια.Αν και με το νεο συστημα αυτα τα προβληματα σχετικα βελτιωνονται. Απο την αλλη, ομως, οταν μιλαμε γενικα για παραγωγη γραπτου λογου (και κακως το περιορισα μονο στην εκθεση που δινουν οι μαθητες στις πανελληνιες) οπως μια απαντηση αναπτυξης λχ στην ιστορια τα παιδια ενω ισως γνωριζουν την απαντηση δεν ξερουν πώς να την αποτυπωσουν. Σου εχει συμβει αυτο? Και γραφουν ο,τι να ναι.




λολ ρε συ θερμοπύλη, δεν είναι αξιόλογο δειγματάκι το δείγμα του ischool που θεωρείται η μεγαλύτερη μαθητική κοινότητα 2βάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα;

Να σου πω την αληθεια, δεν ηξερα οτι ειναι το μεγαλυτερο μαθητικο φορουμ στην Ελλαδα. Για να σου απαντησω καλο θα ηταν να μιλησουμε με αριθμητικα δεδομενα. Θα ηθελα να ξερω ας πουμε τι ποσοστο επι του συνολικου μαθητικου πληθυσμου γραφει στο ischool ανα βαθμιδα και τι ποσοστο ειναι αυτο "ποιοτικα" (δηλαδη σε ποια κατηγορια μαθητων ανηκουν). Ενδεικτικα και μονο. Αν υπαρχει καποιος αναλογος στατιστικος πινακας εδω μεσα κατατοπισε με.

άσε με ρε θερμοπύλη, πρόπερσυ αποφοίτησα, λες να μην ξέρω τι γίνεται;

Το θεμα ειναι απο ποια πλευρα μιλας στο αν ξερεις τι γινεται? Οντας μαθητρια ή εκπαιδευτικος ή απλός παρατηρητης; Γιατι αλλιως τα βλεπει ενας εκπαιδευτικος ,αλλιως μια μαθητρια ,αλλιως ενας απλος παρατηρητης του εκπαιδευτικου συστηματος. Εχει μεγαλη σημασια απο ποια σκοπια βλεπεις το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
greeklish---> ....δημιουρηθηκαν οταν η ελληνικη γλωσσα δεν υποστηριζοταν απο τα ηλεκτρονικα μεσα ,βολεψε και χρησιμοποιηται κατα κορον και σημερα απο μεγαλη μεριδα του πληθυσμου!!!
εγω παλι γραφω greeklish
1.γιατι δεν ειμαι παντα σιγουρος για την ορθογραφια μιας λεξης
2.ειναι πιο γρηγορα απο οτι τα ελληνικα που θελουν τονους
3.απλα VARIEMAI να αλλαξω την γλωσσα στο keybord....
5.(bold) βασικα πολυ συχνα απαντας αναλογα με ποιο τροπο σου εχει γραψει ο πρωτος συνομιλητης,δλδ αν γραψω και ρωτησω το Χ στα ελληνικα τοτε το πιο πιθανο ειναι να απαντησει και αυτος στα ελληνικα και οχι στα greeklish....



πολυ λογος για το τπτ ρε παιδια,κλειστε τα msn,fb και τα κινητα.
παρτε κανα τηλεφωνο να μην γραφετε κιολας,ΑΠΛΑΑΑΑΑΑααααααααααααααααααααα:P:vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
εγω παλι γραφω greeklish
1.γιατι δεν ειμαι παντα σιγουρος για την ορθογραφια μιας λεξης
2.ειναι πιο γρηγορα απο οτι τα ελληνικα που θελουν τονους
3.απλα VARIEMAI να αλλαξω την γλωσσα στο keybord....
5.(bold) βασικα πολυ συχνα απαντας αναλογα με ποιο τροπο σου εχει γραψει ο πρωτος συνομιλητης,δλδ αν γραψω και ρωτησω το Χ στα ελληνικα τοτε το πιο πιθανο ειναι να απαντησει και αυτος στα ελληνικα και οχι στα greeklish....



πολυ λογος για το τπτ ρε παιδια,κλειστε τα msn,fb και τα κινητα.
παρτε κανα τηλεφωνο να μην γραφετε κιολας,ΑΠΛΑΑΑΑΑΑααααααααααααααααααααα:P:vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum::vroum:

οχι που δεν θα εβρισκες ποστ μου!!!! ναι οκ δεν λεω σωστα και αυτα τα επιχειρηματα απλα και λιτα!!!:D:clapup::clapup::clapup::D:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οχι που δεν θα εβρισκες ποστ μου!!!! ναι οκ δεν λεω σωστα και αυτα τα επιχειρηματα απλα και λιτα!!!:D:clapup::clapup::clapup::D:P:P:P

με ιδιαιτερη εμφαση παντα στο 3:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πίκρα (ή Pikra αν σας αρέσει περισσότερο)
Τις προάλλες έτυχε να διαβάσω σ’ένα διαδικτυακό «φόρουμ» που ασχολείται με τα βιβλία, μια συζήτηση μεταξύ των αγγλομαθών μελών του που κατοικούν σε διάφορα μέρη του κόσμου. Για τους περισσότερους τα αγγλικά είναι η μητρική τους γλώσσα αλλά τυχαίνει να συμμετέχουν και ορισμένοι σαν εμένα που τα έμαθαν σαν ξένη γλώσσα. Το θέμα ήταν το εξής: «Στο βιβλίο που διαβάζετε τώρα, έτυχε να βρείτε κάποια λέξη που σας ήταν άγνωστη;» Πολλές απαντήσεις και οι περισσότερες λέξεις ήταν ελληνικής προέλευσης, ενώ ακολουθούσαν οι λατινικές, κάποιες σπάνιες αγγλοσαξωνικές και ορισμένες γαλλικές.
Από τις ελληνικές ήταν μερικές που εμείς τις χρησιμοποιούμε καθημερινά, όπως θαυματουργό, αναχρονιστικός, ονειρικό, διαπασών, κάποιες άλλες πιο δύσκολες όπως σαρκοφάγος, μίασμα, μετεμψύχωσις, ομφαλός και κάποιες που δεν τις είχα ξανακούσει όπως Ευημερισμός και Ξανθίππη, από τη γνωστή σύζυγο του Σωκράτη αλλά χρησιμοποιούμενο για γυναίκα που της αρέσει να καυγαδίζει. Όλ’αυτά, εννοείται, γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες και προσαρμοσμένα στην αγγλική γλώσσα (π.χ. oneiric, omphalus, diapason, Xanthippe και λοιπά).
Στο αντίστoιχο ελληνικό «φόρουμ» του ίδιου δικτυακού τόπου συμμετέχουν μόνο Έλληνες και ανταλλάσσουν εκεί τις απόψεις τους περί βιβλίων. Οι μισοί, οι κάτω των 30 ετών, χρησιμοποιούν greeklish, γράφουν δηλαδή ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες. Οι μεγαλύτεροι γράφουν ελληνικά με άπειρα ορθογραφικά, γραμματικά και συντακτικά λάθη ενώ όλοι, μα όλοι ανεξαιρέτως, χρησιμοποιούν το λατινικό ερωτηματικό (?). Όταν ρώτησα μια φίλη μου, που το χρησιμοποιεί επίσης όταν γράφει, γιατί το κάνει, μου απάντησε «γιατί μ’αρέσει περισσότερο»!
Προφανώς τα αγγλικά αρέσουν περισσότερο στους σημερινούς Έλληνες. Υπάρχει εξήγηση γι’αυτό, φυσικά, όπως για όλα τα πράγματα.
Από τη στιγμή που στιγματίστηκε ηθικά ως συντηρητική και καταργήθηκε η χρήση της καθαρεύουσας και του πολυτονικού, από τη στιγμή που η διδασκαλία των αρχαίων έγινε ελλιπής, οι Έλληνες έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια. Έχασαν δηλαδή την επαφή με τη ρίζα της γλώσσας τους και δεν μπορούν πλέον να κατανοήσουν γιατί αλλού μπαίνουν τα «ήτα» γιατί αλλού τα «ιώτα» γιατί τα «όμικρον» γιατί τα «ωμέγα» και ούτω καθ’εξής. Τώρα πια πιστεύουν ότι είναι κακό και κατακριτέο να ξέρει κανείς την ιστορία της γλώσσας του, να διαβάζει και να θαυμάζει τη γλώσσα του Παπαδιαμάντη και του Ροϊδη, δυο συγγραφέων που είχαν την ατυχία να «μεταφραστούν» στα νέα ελληνικά. Μέσα στην ευτυχισμένη τους ημιμάθεια, οι νεοέλληνες κοροϊδεύουν την καθαρεύουσα, προσθέτοντας διάφορα «νι» όταν θέλουν να τη μιμηθούν στο τέλος κάθε λέξης, ακόμα και όταν δεν χρειάζεται, και τοποθετώντας άρθρα που τους είναι άγνωστα όπως το «τας» (άρθρο θηλυκό, αιτιατική πληθυντικού) σε λάθος θέση (π.χ. «τας ποδηλατιστάς»!) (Παρ’όλ’αυτά το Υπουργείο Παιδείας μετατράπηκε εν μια νυκτί σε Παιδείας και Δια Βίου μάθησης, έβαλε δηλαδή μια λέξη της καθαρεύουσας στον τίτλο του. Τι παράδοξο!).Πώς να μην τους αρέσουν λοιπόν περισσότερο τα αγγλικά;
Τα αγγλικά είναι μια απλή γλώσσα, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Τα αγγλικά δεν έχουν γένη (ένα “the” κι έξω απ’την πόρτα), δεν έχουν πτώσεις, δεν έχουν τίποτα. Είναι μια γλώσσα για βλάκες (for dummies, αν σας αρέσει περισσότερο). Άσε που την διδάσκονται καλύτερα οι Έλληνες σήμερα την αγγλική. Δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στην εκμάθησή της αφού αυτή είναι η γλώσσα που μιλάει όλος ο κόσμος, αυτή είναι η γλώσσα που μιλάει μια μεγάλη χώρα, η οποία επηρεάζει περισσότερο απ’όλες την δική μας. Αυτή είναι η Αμερική, δηλαδή η χώρα του Χόλιγουντ που είναι το καθημερινό μας σημείο αναφοράς με τις ταινίες του, με τους ηθοποιούς του, με το…υψηλό επίπεδο ποιότητας και πολιτισμού του…
Αυτό που δεν ανησυχεί και δεν τρομάζει τους νεοέλληνες είναι ότι χάνοντας την απαιτητική και δύσκολη γλώσσα τους, χάνουν και την ικανότητα να σκέφτονται πιο επιστημονικά και πολυσύνθετα. Μιμούμενοι τις άναρθρες αμερικάνικες κραυγές («ουάου»!) γυρίζουν αιώνες πίσω, στην εποχή των σπηλαίων.
Και μια που είπα για άναρθρες κραυγές. Χάνοντας την κατανόηση της γλώσσας, το «γιατί» των μακρών και των βραχέων, οι Έλληνες έχουμε γίνει παράφωνοι και παράτονοι. Εκτονώνουμε την απογοήτευσή μας για την άσχημη γλώσσα μας, για την άσχημη ζωή μας μέσα στις άσχημες τσιμεντένιες πόλεις μας, εκτονώνουμε όλη μας την πίκρα με συνθήματα γηπέδου που δεν έχουν καμμιά ομορφιά, κανένα πνεύμα, καμμιά πνοή. «Εεε, οοο, ήρθαμε να πάρουμε το ευρωπαϊκό!» Οι νέοι εκφωνητές των ειδήσεων μιλάνε όλοι σαν να τραγουδάνε φάλτσα, ο τονισμός τους είναι λανθασμένος και ακούγονται πάντα σαν να βάζουν στο τέλος ένα ερωτηματικό.(?) Μα ποιός να τους διδάξει ορθοφωνία, ποιός να τους διδάξει σωστά ελληνικά, αφού τώρα πια οι νεότερες γενιές που ήδη είναι δάσκαλοί τους, είναι τελείως αμόρφωτες;
Ο φαύλος κύκλος κλείνει με το newspeak του Όργουελ που μας επέβαλαν κάποιοι πολιτικοί εδώ και αρκετές δεκαετίες. Λέξεις ξύλινες, άχαρες και σαχλές όπως οι «υποδομές», «διαφοροποίηση», «επικαιροποίηση», «στοχοποίηση» (εντελώς καινούριο φρούτο αυτό!) και κάθε είδους –ποίηση, «διαπραγματευτικός», «παρεμβατικός» και κάθε είδους –ικός, «πελατειακές σχέσεις», «αναδόμηση», συμβάσεις που «κλειδώνουν», και χίλια δυο άλλα που έχουν αντικαταστήσει τις ωραίες, εύηχες λέξεις και εκφράσεις που σε μεγάλο αριθμό διαθέτει η γλώσσα μας.
Κάτι ακόμα που έχει διαστρεβλωθεί: όλες οι λέξεις που κανονικά δεν είχαν πληθυντικό όπως η «δράση» απέκτησαν τώρα. Σήμερα λέγοντας «δράσεις» ο νεοέλληνας εννοεί τις δραστηριότητες ή τις ενέργειες. Άλλα παραδείγματα τέτοιων λέξεων που δεν είχαν πληθυντικό λόγω της γενικότερης έννοιας που εκφράζουν είναι η «πολιτική», η «πρακτική», η «τακτική» και άλλες. Τώρα όλες ανεξαιρέτως έχουν αποκτήσει πληθυντικό. Επί πλέον οι λέξεις που κανονικά δεν είχαν ενικό όπως τα «τρόφιμα» τώρα έχουν. Μια τηλεοπτική διαφήμιση μιλάει για το «μόνο τρόφιμο χωρίς χοληστερίνη»!
Και όλα αυτά πήραν επίσημη σφραγίδα όταν κλείστηκαν μέσα σε ένα λεξικό που τα περιέλαβε όλα ως σωστά.
Και ο δημιουργός του θεωρείται «μεγάλο κεφάλι». Συγχαρητήρια, τι να πω;
Εγώ θυμάμαι τον πατέρα μου που ήξερε πολύ καλά ελληνικά και όταν τον ρωτούσα για κάποια λέξη αν είναι σωστή, μου έλεγε: «Άνοιξε την Πρωία». Αν υπάρχει στην «Πρωία είναι σωστό».
Το ορθογραφικό λεξικό της «Πρωίας» περιλάμβανε πεπερασμένο αριθμό λέξεων.
Όχι ό,τι τυχαίνει να μας αρέσει περισσότερο και επειδή το είπε κάποτε ένας άσχετος, να το σφραγίζουμε ως σωστό.
Για να φέρω ένα παράδειγμα. Τα σύγχρονα λεξικά δίνουν την λέξη «δημοφιλία» ως σωστή. Δεν είναι, όμως.
Σωστή είναι η δημοτικότητα. Όπως αστυφιλία σημαίνει να αγαπάς το άστυ και να συρρέεις προς αυτό, έτσι και δημοφιλία σημαίνει να αγαπάς τον δήμο, όχι να σ’αγαπάει ο δήμος όπως το εννοούν σήμερα.
Αλλά ποιός καταλαβαίνει σήμερα από μεταβατικά και αμετάβατα, από ενεργητική, παθητική, μέση φωνή, από απρόσωπα ρήματα;
Όλα έχουν μπερδευτεί και κανείς δεν ξέρει πια τους κανόνες, κανείς δεν ενδιαφέρεται να τους μάθει ή να τους τηρήσει. Τα greeklish νά’ναι καλά…
Μια άλλη παρατήρηση σχετικά με τον εκφυλισμό της γλώσσας. Καταργήθηκε το «παρακαλώ» σαν απάντηση στο «ευχαριστώ» και αντικαταστάθηκε από το «νά’σαι ή νά’στε καλά», το οποίο λέγεται συνήθως με τόνο συγκαταβατικό. Δηλαδή δεν θέλουν να πουν τη λέξη «παρακαλώ» γιατί μέσα στο κόμπλεξ που τους διακατέχει, τους φαίνεται ότι τους βάζει σε κατώτερη θέση από τον συνομιλητή τους. Έτσι μας κάνουν τη χάρη να μας ευχηθούν να είμαστε καλά, σαν βασιλιάδες προς τους υπηκόους τους. Σιγά να μη μας παρακαλέσουν κιόλας. Στο ίδιο πνεύμα, οι υπάλληλοι στην τράπεζα μας εξαργυρώνουν την «επιταγούλα» ενώ στην εφορία οι εργαζόμενοι μας ζητάνε να βάλουμε μια «υπογραφούλα».
Μόνο και μόνο για να μη μας πούνε σοβαρά «βάζετε μια υπογραφή παρακαλώ;», μόνο και μόνο για να μην μας παρακαλέσουν και πάλι. Έτσι, παίρνουν ένα γλυκανάλατο ύφος δήθεν ευγενικό και παλιμπαιδίζουν με τα υποκοριστικά.

Οι σύγχρονοι Έλληνες
λοιπόν καταργούν ή κατακρεουργούν τα ελληνικά και παραδίδονται αμαχητί στη μαγεία της αμερικάνικης και αγγλικής κουλτούρας, που έχει βρει στη χώρα μας μια αποδοχή άνευ προηγουμένου.
Όλοι οι λαοί έχουν ενσωματώσει αγγλικές λέξεις στη γλώσσα τους αλλά κανένας δεν το έχει κάνει σε τέτοιο βαθμό όσο οι Έλληνες.
Ίσως μόνο κάποιες πρώην αποικίες των Άγγλων όπως το Πακιστάν ή η Ινδία. Και η Ιαπωνία που αποτελεί μια άλλη εξαιρετική περίπτωση λατρείας για κάθε τι δυτικό.
Δεν καταλαβαίνουν, όμως, οι Έλληνες ότι ο οικειοθελής αφελληνισμός τους μπορεί να τους στερήσει και άλλα πράγματα στο μέλλον. Δεν πρόκειται να γίνω Κασσάνδρα αλλά έχω ακούσει με πόση απέχθεια μάθαιναν τα ιταλικά τα παιδιά των Δωδεκανήσων που είναι σήμερα ηλικιωμένοι άνθρωποι. Ήταν η γλώσσα του κατακτητή.
Η γιαγιά μου που πήγαινε στο Ομήρειο Παρθεναγωγείο της Σμύρνης, μου έλεγε ότι κάποτε τους έφεραν έναν Τούρκο δάσκαλο να τους μάθει τούρκικα αλλά τέτοια ήταν η αντίδραση των μαθητριών που ο δάσκαλος κατάλαβε ότι δεν θα μάθαιναν ούτε λέξη και τελικά αποχώρησε άπρακτος. Τότε υπήρχαν αντιδράσεις, τότε οι Έλληνες αγαπούσαν τα ελληνικά.
Σήμερα αγαπάνε τα αγγλικά και ιδιαίτερα το λατινικό ερωτηματικό που τους «αρέσει περισσότερο».

Ουσιαστικά, λοιπόν,
καθιστούμε βιαίως τη γλώσσα μας νεκρή γλώσσα και πετάμε στην πυρά όλα τα βιβλία που δεν μπορούμε πια να τα διαβάσουμε γιατί δεν έχουμε κανέναν να μας τα διδάξει σωστά. Πάνε λοιπόν, εκτός από τον Ροϊδη και τον Παπαδιαμάντη, τα αριστουργηματικά διηγήματα του Βιζυηνού και η Ιστορία του Παπαρρηγόπουλου, πάνε οι σχεδόν ποιητικές μεταφράσεις των βιβλίων του Ιουλίου Βερν στην καθαρεύουσα. Όσο για τους αρχαίους θα έρχονται σε λίγο καθηγητές από το εξωτερικό για να μας τους διδάσκουν.
Πίκρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Aπειλη το εχει πει κ ο Κανακης!(χαχαχαχαχαχαχαχαχα)Διαφυλαξτε την ελληνικη γλωσσα1:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ναι, το είπε ένας παπάρας και τότε (το τονίζω το τότε) έγραφαν όλα τα χαζοχαρούμενα με ελληνικούς χαρακτήρες (και τι ελληνικά, τίγκα στα ορθογραφικά λάθη) λέγοντας ότι το είπε ο Κανάκης. Κάτι μήνες μετά, άρχισαν πάλι τα ίδια. Και πολύ λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προφανώς τα αγγλικά αρέσουν περισσότερο στους σημερινούς Έλληνες. Υπάρχει εξήγηση γι’αυτό, φυσικά, όπως για όλα τα πράγματα.
Να σημειώσω ότι δεν είναι απαραίτητα αυτό συνδεδεμένο με τα greeklish. Μου αρκέσει πολύ η Αγγλική γλώσσα, την νιώθω σαν δεύτερη μητρική μου, ωστόσο ποτέ δεν γράφω με greeklish. Δίνω μεγάλη σημασία στα ορθογραφημένα Ελληνικά (με τόνους), με Ελληνικούς χαρακτήρες, ακόμα και σε chat/skype, γιατί ... μου αρέσουν περισσότερο.

Αν δεν βάλω τόνους, αλλάξω σε greeklish ή κεφαλαία, γράφω πολύ πιο αργά.
Ωστόσο, μου αρέσει αρκετά η Αγγλική γλώσσα, οπότε δεν συνδέονται αναγκαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Είναι κατευθυνόμενος εκφυλισμός της γλώσσας μας!

Μπορεί να γράφεις πιο εύκολα και γρήγορα αλλά αξίζει τον κόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Τα αγγλικά είναι μια απλή γλώσσα, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Τα αγγλικά δεν έχουν γένη (ένα “the” κι έξω απ’την πόρτα), δεν έχουν πτώσεις, δεν έχουν τίποτα. Είναι μια γλώσσα για βλάκες (for dummies, αν σας αρέσει περισσότερο). Άσε που την διδάσκονται καλύτερα οι Έλληνες σήμερα την αγγλική. Δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στην εκμάθησή της αφού αυτή είναι η γλώσσα που μιλάει όλος ο κόσμος, αυτή είναι η γλώσσα που μιλάει μια μεγάλη χώρα, η οποία επηρεάζει περισσότερο απ’όλες την δική μας. Αυτή είναι η Αμερική, δηλαδή η χώρα του Χόλιγουντ που είναι το καθημερινό μας σημείο αναφοράς με τις ταινίες του, με τους ηθοποιούς του, με το…υψηλό επίπεδο ποιότητας και πολιτισμού του…

Δεν υπάρχει πιο ριζοσπαστική άποψη για την (αδίκως θεοποιημένη) Αγγλική γλώσσα! ;)




Ο τρόπος γραφής ενός ατόμου προδίδει το ποιόν του και το επίπεδο πολυπλοκότητας της σκέψης του. Δεν δύναται να θεωρείται νοήμων ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί greeklish, κόβει φωνήεντα από την γλώσσα του, ή κάνει άπειρα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη.



Μπορεί να γράφεις πιο εύκολα και γρήγορα αλλά αξίζει τον κόπο?

Εύκολα και γρήγορα; Η ταχύτητα με την οποία γράφει ο καθένας είναι θέμα συνήθειας.
Όσο περισσότερο χρησιμοποιεί κάποιος το ελληνικό αλφάβητο και τους τονισμούς στο διαδίκτυο, τόσο πιο γρήγορα αρχίζει και γράφει, με τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top