Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Οι ΗΠΑ κρατάν την καλή ποιότητα ζωής για αυτούς, τι ΗΠΑ, τι Ε.Ε το ίδιο πράγμα είναι γιατί και αυτούς κάποιοι(ος) τους κυβερνάει αλλά δεν ξέρουμε και ούτε θα μάθουμε ποιος!
Και τα μανίκα να σηκώσουμε κακά τα ψέματα δουλειές δεν υπάρχουν για όλους πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βρεις. Τώρα για το "ναι" της Ελλάδας στην Ε.Ε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι εκλέγονται όλοι οι βλαμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Οι ΗΠΑ κρατάν την καλή ποιότητα ζωής για αυτούς, τι ΗΠΑ, τι Ε.Ε το ίδιο πράγμα είναι γιατί και αυτούς κάποιοι(ος) τους κυβερνάει αλλά δεν ξέρουμε και ούτε θα μάθουμε ποιος!
Και τα μανίκα να σηκώσουμε κακά τα ψέματα δουλειές δεν υπάρχουν για όλους πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βρεις. Τώρα για το "ναι" της Ελλάδας στην Ε.Ε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι εκλέγονται όλοι οι βλαμένοι.

Οι ΗΠΑ έχουν τους προνομιούχους με τα δις τα τζετ κτλ αλλα έχουν και τα γκέτο που οι μαυροι τους ζούν πραγματικά στην κόλαση. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι και ποτέ μια χώρα δεν κοιτάζει το συμφέρον του λαού της.
Είναι γενικά η νοοτροπία μας βρε lost το θέμα, πως θα λουφάρουμε και πως θα βγάλουμε λεφτά χωρίς να δουλέψουμε. Οι Γερμανοί με το τέλος του πολέμου το 45 είχαν μια χώρα οικόπεδο (δεν είχε μείνει ούτε ένα κτήριο όρθιο) και 4 χώρες να τους ελέγχουν τα πάντα και σαν να μην φτάνει αυτό είχαν και την μισή Γερμανία να είναι κουμουνιστική. Μέσα σε μόλις 60 χρόνια κοίτα που έχουν φτάσει.!
Βλαμένοι δεν εκλέγονται, βλαμένοι τους εκλέγουν, κανένας δεν πιέζει κανένα να ψηφίσει έναν απο τους 2 και ως δια μαγέιας με την υπόσχεση μιας θέσης με λεφτά και λίγη δουλειά παίζουμε και ξύλο με τους αντιπάλους μας απο άλλα κόμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Α ρε Γιάννη πες τα.
Μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο όλοι η ευρώπη ήταν ισοπεδωμένη με την ελλάδα να βρίσκεται σέ σχετικά πολύ καλή κατάσταση! Όλες οι χώρες πήραν λεφτά από το σχέδιο Marshall αλλά μόνο εμείς μείναμε τόσο πίσω! Ξέρω το γιατί και δεν με αποσχολεί! Με αποσχολεί το αποτέλεσμα!

Θα γίνει πολύ offtopic ίσως σε άλλο θέματα κάποια ζητήματα!

Αυτό που θέλω όμως να πω ότι παρότι την ασφάλεια της χωράς δεν την παρέχει ακριβώς η Ελλάδα!! η όποια στρατιωτική δύναμη είναι ένα διαπραγματευτικό χαρτί έξτρα! Συνεπώς για την ασφάλεια και όλα όσα απολαμβάνουμε σαν Έλληνες πολίτες πρέπει να δώσουμε και εμείς κάτι στην χώρα!!
Αυτή ήταν η πεποίθηση μου πριν πάω θητεία και πραγματικά με εκνεύριζαν όσοι την έκαναν λάκηδες! Αυτό όμως έχει αλλάξει και απλά πιστεύω ότι όποιος δεν πάει είναι πανέξυπνος! Σε όσους δεν συμπαθώ και δεν εκτιμώ τους εύχομαι θητεία! Ούτε καλή ούτε κακή! Απλά να πετάξουν την ζωή τους στα σκουπίδια για 1 χρόνο!

Ο λόγος που άλλαξα γνώμη ήταν γιατί συνηδητοποιήσα ότι για μια ακόμη φορά σε αυτή την χώρα ούτε την στοιχειώδη διαχείριση πόρων δεν μπορούμε να κάνουμε! Ακόμα και στο ζήτημα εθνικής ασφαλείας οι μόνιμοι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η μάσα, το μπαλάκι και το να βγάζουν τον κομπλεξισμό τους στους περαστικούς φαντάρους!! ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΗ ΘΕΣΗ! Εγώ ποια θητεία θα δεχθώ στην Ελλάδα έστω και έτσι όπως είναι μόνο όταν πάνε όλοι οι Έλληνες πολίτες. Pre-μόνιμοι-κτλ και γυναίκες! Έτσι μπας και γίνει πραγματικά ένα κοινωνικό πρόβλημα και ξυπνήσουμε λίγο!

Αλλά φυσικά σε μια χώρα που ο καθένας κοιτάζει την βόλεψη του, δεν πρόκειται να ακουστεί κάτι τέτοιο. Και αν ακουστεί θητεία για γυναίκες θα γίνει πυρηνική έκρηξη όπως πρόσφατα με μια τροπολογία που πήγαν να περάσουν! Και λογικό το βρίσκω για τις γυναίκες και καλά κάνουν.

Φυσικά το παραπάνω δεν είναι λύση! Λύση είναι η κατάργηση της θητείας! Η απαίτηση από τους μόνιμους να είναι μάχιμοι και όχι κοιλαράδες, χαραμοφάειδες και όπως στα ίμια που μου λέγανε ότι οι φαντάροι δίναν κουράγιο στους μόνιμους!

Θέλω να δώσω στην χώρα μου! Θέλω να πάει μπροστά αλλά και που έδωσα άρπαξα 10 τόνους μούτζες!
Ξέρετε πως η χώρα λέει ευχαριστώ στου απολυόμενους ναύτες??? Του λέει στα @@@ ιατροφαρμακευτικά μέχρι να μπορέσετε να ασφαλεισθήτε! Κάποτε τουλάχιστον δίναν μια επέκταση της ιατροφαρμακευτικής για ένα 6μηνο μετά την απόλυση! Πάρε μια μούτζα demelene!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Α ρε Γιάννη πες τα.
Μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο όλοι η ευρώπη ήταν ισοπεδωμένη με την ελλάδα να βρίσκεται σέ σχετικά πολύ καλή κατάσταση! Όλες οι χώρες πήραν λεφτά από το σχέδιο Marshall αλλά μόνο εμείς μείναμε τόσο πίσω! Ξέρω το γιατί και δεν με αποσχολεί! Με αποσχολεί το αποτέλεσμα!

Θα γίνει πολύ offtopic ίσως σε άλλο θέματα κάποια ζητήματα!

Αυτό που θέλω όμως να πω ότι παρότι την ασφάλεια της χωράς δεν την παρέχει ακριβώς η Ελλάδα!! η όποια στρατιωτική δύναμη είναι ένα διαπραγματευτικό χαρτί έξτρα! Συνεπώς για την ασφάλεια και όλα όσα απολαμβάνουμε σαν Έλληνες πολίτες πρέπει να δώσουμε και εμείς κάτι στην χώρα!!
Αυτή ήταν η πεποίθηση μου πριν πάω θητεία και πραγματικά με εκνεύριζαν όσοι την έκαναν λάκηδες! Αυτό όμως έχει αλλάξει και απλά πιστεύω ότι όποιος δεν πάει είναι πανέξυπνος! Σε όσους δεν συμπαθώ και δεν εκτιμώ τους εύχομαι θητεία! Ούτε καλή ούτε κακή! Απλά να πετάξουν την ζωή τους στα σκουπίδια για 1 χρόνο!

Ο λόγος που άλλαξα γνώμη ήταν γιατί συνηδητοποιήσα ότι για μια ακόμη φορά σε αυτή την χώρα ούτε την στοιχειώδη διαχείριση πόρων δεν μπορούμε να κάνουμε! Ακόμα και στο ζήτημα εθνικής ασφαλείας οι μόνιμοι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η μάσα, το μπαλάκι και το να βγάζουν τον κομπλεξισμό τους στους περαστικούς φαντάρους!! ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΗ ΘΕΣΗ! Εγώ ποια θητεία θα δεχθώ στην Ελλάδα έστω και έτσι όπως είναι μόνο όταν πάνε όλοι οι Έλληνες πολίτες. Pre-μόνιμοι-κτλ και γυναίκες! Έτσι μπας και γίνει πραγματικά ένα κοινωνικό πρόβλημα και ξυπνήσουμε λίγο!

Αλλά φυσικά σε μια χώρα που ο καθένας κοιτάζει την βόλεψη του, δεν πρόκειται να ακουστεί κάτι τέτοιο. Και αν ακουστεί θητεία για γυναίκες θα γίνει πυρηνική έκρηξη όπως πρόσφατα με μια τροπολογία που πήγαν να περάσουν! Και λογικό το βρίσκω για τις γυναίκες και καλά κάνουν.

Φυσικά το παραπάνω δεν είναι λύση! Λύση είναι η κατάργηση της θητείας! Η απαίτηση από τους μόνιμους να είναι μάχιμοι και όχι κοιλαράδες, χαραμοφάειδες και όπως στα ίμια που μου λέγανε ότι οι φαντάροι δίναν κουράγιο στους μόνιμους!

Θέλω να δώσω στην χώρα μου! Θέλω να πάει μπροστά αλλά και που έδωσα άρπαξα 10 τόνους μούτζες!
Ξέρετε πως η χώρα λέει ευχαριστώ στου απολυόμενους ναύτες??? Του λέει στα @@@ ιατροφαρμακευτικά μέχρι να μπορέσετε να ασφαλεισθήτε! Κάποτε τουλάχιστον δίναν μια επέκταση της ιατροφαρμακευτικής για ένα 6μηνο μετά την απόλυση! Πάρε μια μούτζα demelene!!!

:thumbup:

Εκτός απο την αντισυνταγματική τακτική της θητείας μόνο για άνδρες(που ρίχνει θεωρητικά το προσωπικό θητείας στο 1/2), έχουμε και τον κάθε ηλίθιο βαθμοφόρο να αραδιάζει ενα κάρο αγγαρείες για να μπορέσει να ξεπεράσει τα κόμπλεξ του(φυσικά όχι όλοι υπάρχουν και καλοί άνθρωποι στον κόσμο), σε ανθρώπους οι οποίοι(κάποιοι απο αυτούς τελος πάντων) έχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνουν στον χρόνο αυτό.Θα μου πείτε όλοι το περνάνε και δεν υπάρχουν εξαιρέσεις,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό, φυσικά το πράγμα ξεκινά απο πολύ παρακάτω στο ότι αν δεν βάλουμε μυαλό στο κεφάλι μας σαν άνθρωποι, και στρατοί θα υπάρχουν και θητείες και πόλεμος forever και θα καθόμαστε να κλαίμε την μοίρα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της ολοκληρωτικής κατάργησης της στρατιωτικής θητείας. Οι ένοπλες δυνάμεις πρέπει να γίνουν εξολοκλήρου επαγγελματικές.

Κάτι άκουσα πρόσφατα που αν ισχύει είναι αρκετά σοβαρό. Από το ερχόμενο έτος η θητεία ανεβαίνει από τους 12 στους 14 μήνες, ενώ από το μεθεπόμενο γίνεται 18 μήνες. Θυμάμαι πολύ καλά και σαν τώρα τις εξαγγελίες της Ν.Δ στη προεκλογική περίοδο ότι αποτελει ΔΕΣΜΕΥΣΗ της ότι η θητεία μέχρι το 2008 θα γίνει 6 μήνες. Αυτό που βλέπουμε όμως όλοι (Αν ισχύουν αυτά που είπα) είναι να ανεβαίνει αντί να μικραίνει. Η κυβέρνηση δηλαδή είπε ευθέως ΨΕΜΜΑΤΑ και αν αυτό γίνει πράξη το 2008,(με κάπου 18 μήνες έναντι 6 που έλεγαν) τότε εύχομαι το πολιτικό κόστος να είναι πολύ βαρύ για αυτούς τους ψευταράδες. :mad: :mad: Γνωρίζει κανείς να με πληροφορήσει σίγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Προσωπικά είμαι υπέρ της ολοκληρωτικής κατάργησης της στρατιωτικής θητείας. Οι ένοπλες δυνάμεις πρέπει να γίνουν εξολοκλήρου επαγγελματικές.

Κάτι άκουσα πρόσφατα που αν ισχύει είναι αρκετά σοβαρό. Από το ερχόμενο έτος η θητεία ανεβαίνει από τους 12 στους 14 μήνες, ενώ από το μεθεπόμενο γίνεται 18 μήνες. Θυμάμαι πολύ καλά και σαν τώρα τις εξαγγελίες της Ν.Δ στη προεκλογική περίοδο ότι αποτελει ΔΕΣΜΕΥΣΗ της ότι η θητεία μέχρι το 2008 θα γίνει 6 μήνες. Αυτό που βλέπουμε όμως όλοι (Αν ισχύουν αυτά που είπα) είναι να ανεβαίνει αντί να μικραίνει. Η κυβέρνηση δηλαδή είπε ευθέως ΨΕΜΜΑΤΑ και αν αυτό γίνει πράξη το 2008,(με κάπου 18 μήνες έναντι 6 που έλεγαν) τότε εύχομαι το πολιτικό κόστος να είναι πολύ βαρύ για αυτούς τους ψευταράδες. :mad: :mad: Γνωρίζει κανείς να με πληροφορήσει σίγουρα?

:angry: καλά αν ισχύουν αυτά, να έρθουν στην Κολομβία να με βρούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχει κόσμο στον στρατό για να καλύψουν τις μονάδες.
Ο μόνος τρόπος είναι ή να κάνουν πιο σωστή κατανομή των ρεμαλιών τους, ή να κάνουν τους εποπ να δουλέψουν που στο στρατο είναι σαν τους μόνιμους (μόνο στο ναυτικό τρώνε ζόρι) !
Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα στην ελλάδα!
Το επόμενο είναι να αυξηθεί η θητεία που απλά θα διαιωνίσει το πρόβλημα! Οι γαλονάδες πιέζουν για 18μηνο αλλά καμιά κυβέρνηση δεν θα πάρει το πολιτικό ρίσκο μιας τέτοιας απόφασης! Συνεπώς απλά δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι.
Γνώμη μου είναι ότι επειδή θα αυξηθεί κάποια φάση (δεν υπάρχει άλλη λύση) τραβάτε μια ώρα αρχύτερα!
Βασικά η γνώμη μου είναι τραβάτε εξωτερικό για σπουδές ή και δουλειά και μην γυρίσετε μέχρι τα 35 σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αληθευει οτι στα 27 σε καλουν με το ζορι ειτε εχεις σπουδες ειτε οχι;

demelne: Ποια η διαφορα να σπουδαζεις ελλαδα απο το να σπουδαζεις εξωτερικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάτι άκουσα πρόσφατα που αν ισχύει είναι αρκετά σοβαρό. Από το ερχόμενο έτος η θητεία ανεβαίνει από τους 12 στους 14 μήνες, ενώ από το μεθεπόμενο γίνεται 18 μήνες.

Σοβαρομιλάς;;;; ΝΔ πάουερ...


Βασικά η γνώμη μου είναι τραβάτε εξωτερικό για σπουδές ή και δουλειά και μην γυρίσετε μέχρι τα 35 σας!

Γιατί στα 35;; Ποτέ των ποτών. Μακριά από δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Οσο υπάρχει αυτή η κακή..συνήθεια του επεκτατισμού για κάποιες...ράτσες,αλλά & τα εδαφικά συμφέροντα διαφόρων ειδών ,που έχουν αμεση σχέση με το ενεργειακο-οικονομικό πρόβλημα κάθε χώρας (αγωγοί,κοιττάσματα,μέταλλα κλπ),θα πρέπει να υπάρχει & κάποια άμυνα (το Ελληνικό δόγμα).Τώρα τι είδους εκπαίδευση γίνεται στον Ελληνικό στρατό,ξέρουν αυτοί που τον κατάντησαν...αναξιόμαχο !Στρατιώτης 9 μηνών στη μονάδα,δεν ήξερε ακόμη να λύσει & να δέσει το όπλο του ! Απο αγγαρεία όμως....Αητός !!! Ισως να είχε αποφευχθεί η...ταλαιπορεία & γι'αυτόν (τον όποιο) & για το στράτευμα,αν ήταν προαιρετική η στράτευση.Απ'την άλλη,πόσοι θα δήλωναν εθελοντές για το στρατό ? ...Λίγοι & καλοί ! Ετσι όμως, δεν υπάρχει στράτευμα,[παρ'όλη την αναγκαιότητά του,γιατι δεν νομίζω να υπάρχει κανείς (αιθεροβάμων)-ονειροπώλος αλλοιώς-που να μην αναγνωρίζει την αναγκαιότητα ύπαρξης στρατιωτικής θητείας στις μέρες μας.] Αρα για μένα,υποχρεωτική θητεία,αλλά...αναβαθμισμένη ! Με επικεφαλής, μη επιλεγμένους σύμφωνα με τα κομματικά πρότυπα.Με αξιωματικούς που γνωρίζουν σε τι ακριβώς αποσκοπεί η "σπατάλη" ενος -η για παλαιότερους-δύο χρόνων,απ'τη ζωή του κάθε νέου,αφιέρωμα στην πατρίδα ! Δεν είναι σκοπός του στρατού (ασχετο με το πώς τον θέλουν) ούτε συμφέρον της Ελλάδας να βγάζει...αγγαρειομάχους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι φευγω για φανταρος τον Νοεμβριο και χανω μονιμη θεση στην αγροτικη τραπεζα:/: Θεση που θα την παρει μια γνωστη μου ,οπως μια γνωστη μου πηρε θεση σε λογιστικο γραφειο. Απαραιτητη προυποθεση προσληψης να εχεις εκπληρωσει την στρατιωτικη σου θητεια. Και υστερα λεμε γιατι εχουμε ανεργια...Εχω χασει δυο θεσεις εργασιας. Να δω μετα τον στρατο στα 25+ μου αν θα μου δωθουν οι ιδιες ευκαιριες..:/:

Αν ειναι να μην καταργηθει ο στρατος( δεν εχουμε και γερμανια, ελβετια, νορβηγια για γειτονες...). Τουλαχιστον να ειναι υποχρεωμενοι οι νεοι να πηγαινουν πριν σπουδασουν. Κακο πραγμα να εχεις τα εφοδια, τις διασυνδεσεις και την ορεξη για δουλεια και αποκατασταση και να ερχεται η μαμα πατριδα να σου τα κοβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τωρα εσυ songless_bird το βλεπεις απο αυτην την πλευρα γιατι ειχες την ευκαιρια και την εχασες. Αλλα για φαντασου να ειχες παει πριν τις σπουδες σου, μετα τι θα θυμοσουν για να μπορεις να ανταπεξελθεις στις σπουδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Παιδιά αν κάποιος πάει στρατό πρίν τισ σπουδές του, πολύ αμφιβάλλω αν μετά θα εχει όρεξη για πανεπιστήμιο. Πολλά ατομα πήγαν στρατό ενώ χρώσταγαν μαθήματα και μετά τα παράτησαν. Ο στρατός σε αποσυντονίζει και σου αλλάζει το τρόπο που βλέπεις τα πράγματα. Καλό κατα τη γνώμη μου είναι να τελειώσει κάποιος πρώτα τισ σπουδές του και μετά να πάει. Μακάρι δηλαδή να μη πήγαινε και καθόλου, αλλά στην Ελλάδα η ολοκληρωτική κατάργηση της θητείας είναι μακριά... :( :(

Παλιοψεύτες Νεο Δημοκράτες έτσι και δε κρατήσουν το λόγο τους πρέπει να φάνε ισχυρό χαστούκι στις εθνικές εκλογές. Μπορεί ο ελληνικός λαοσ να ξεχνάει εύκολα, αλλά τέτοια ψέμματα δεν τα ξεχνάει. Ετσι και δε κάνουν πράξη τισ εξαγγελίες τους πρέπι να τους μαυρίσουν (όσοι τους ψήφισαν γι'αυτές τις εξαγγελίες για το στρατό) :mad: :kill: :mad17: :mpliaks: :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Τωρα εσυ songless_bird το βλεπεις απο αυτην την πλευρα γιατι ειχες την ευκαιρια και την εχασες. Αλλα για φαντασου να ειχες παει πριν τις σπουδες σου, μετα τι θα θυμοσουν για να μπορεις να ανταπεξελθεις στις σπουδες;
:P Δεν χρειαζεται ετσι πως το ειδα να θυμασαι σχεδον τιποτα απο το λυκειο περα απο το 1ο αξαμηνο:D Αλλος τροπος διαβασματος, αλλα μαθηματα.Εξαλλουν πριν περασω στη σχολη μου "καθομουν" 2 χρονια αφου περασα με την τριτη φορα πανελληνιων. Και για το οσο αν θυμομουν ? Με υποτροφια την εβγαλα την πρωτη χρονια χωρις ιδιαιτερο διαβασμα.

Troll, τρωγοντας ερχεται η ορεξη που λενε και ετσι λογικο θα ηταν να σκεφτομαι για μεταπτυχιακο τωρα. Αλλα ειμαι και 24..:( Αν σου πω οτι θελω δουλεια και οχι σπουδες τωρα? Γιατι? Γιατι νιωθω οτι παραμεγαλωσα. Αισθηση που δεν νομιζω να την ειχα αν πηγαινα φανταρος στα 18 και αρχιζα τις σπουδες στα 19. Στα 19 ακομη εχεις την εφηβικη ορεξη κια περιεργεια και αναγκη για γνωση. Και οσους ειδα να σταματανε την σχολη για να πανε φανταροι και μετα να συνεχισουν ηταν πανω απο 23 και αρχισαν να νιωθουν οτι μετα που θα τελειωσουν αν δεν εχουν κανει το φανταρικο θα ειναι πολυ μεγαλοι οταν γυρισουν και πολλες πορτες κλειστες... Πολλοι το σκεφτηκαν να πανε φανταροι πριν την πρακτικη ωστε εκει που θα κανουν την πρακτικη να εχουν και την δυνατοτητα , ελπιδα, να μεινουν.
Αλλο να σταματας σπουδες για να πας φανταρος και αλλο να πας πρωτα φανταρος και μετα φοιτητης. Την αισθηση που θα εχεις ως πρωτη φορα φοιτητης δεν μπορει να την περιγραψει κανενας, και ειναι εντονη πιστευω σε καθε ηλικια. Αλλα αν εχεις δοκιμασει το φρουτο μετα δεν εχει την ιδια γευση.

Οσο για την ΝΔ :P Οποιος και να ηταν πανω το ιδιο θα γινοταν(Βλεπε περιπτωση εμπορικης Τραπεζας). Οι πιεσεις ερχονται απο τους γαλοναδες. Τα στρατοπεδα ειναι αδεια... Οι πολιτικοι παντα εχουν τον τροπο τους. Εσενα σε επιρρεασε το στρατιωτικο απεναντι στην ΝΔ, αυτο αν γινει γενικη δυσαρεσκεια θα το προβαλει η αντιπολιτευση μην αγχωνεσαι:P Οπως καθε αντιπολιτευση ριχνει πετρες στον δρομο καθε κυβερνησης για να σκονταψει. Ολοι ιδιοι ειναι. Το χρωμα αλλαζει οχι η πολιτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Καταρχάς στο μέλλον οι μήνες θα μειωθούν γιατί ακούω διάφορα εδώ μέσα:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
είμαι υπερ της στρατιωτικής στράτευσης αλλά να πηγαίνουν εκεί που θέλουν δηλ αν θέλουν ναυτικό να π'ανε ναυτικό αν θέλουν πεζικό να πάνε πεζικο κτλ
η εκπαίδευση να είναι εκπαιδευση και όχι πως να περπατάνε καλά στην εκπαίδευση, να τους εκπαιδεύουν σε περίπτωση πολέμου τί να κάνουν και όχι να τους βάζουν να τρέχουν γυρω γύρω σαν μ@λακες.
Είμαι υπέρ γιατί κακα τα ψέμματα αν καταργηθεί είναι ελάχιστοι αυτοι που θα πάνε και οκ κανένα πρόβλημα αλλα επειδή δνε ξέρουμε τί γίνεται στο μέλλον αν γίνει πόλεμο πως θα πάνε οι άλλοι οι ανεκπαίδευτοι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
είμαι υπερ της στρατιωτικής στράτευσης αλλά να πηγαίνουν εκεί που θέλουν δηλ αν θέλουν ναυτικό να π'ανε ναυτικό αν θέλουν πεζικό να πάνε πεζικο κτλ
η εκπαίδευση να είναι εκπαιδευση και όχι πως να περπατάνε καλά στην εκπαίδευση, να τους εκπαιδεύουν σε περίπτωση πολέμου τί να κάνουν και όχι να τους βάζουν να τρέχουν γυρω γύρω σαν μ@λακες.
Είμαι υπέρ γιατί κακα τα ψέμματα αν καταργηθεί είναι ελάχιστοι αυτοι που θα πάνε και οκ κανένα πρόβλημα αλλα επειδή δνε ξέρουμε τί γίνεται στο μέλλον αν γίνει πόλεμο πως θα πάνε οι άλλοι οι ανεκπαίδευτοι?:hmm:
Μα αν γίνει πόλεμος με 2-4-6-8 μήνες οποιουδήποτε επιπέδου εκπαίδευσης, θα μπορέσει κανείς να πολεμήσει; Φαντάσου κάποιον που πήγε φαντάρος πριν 15 χρόνια να πάει αύριο σε μία μάχη...Ποιό το νόημα σε έναν σημερινού επιπέδου πόλεμο να σταλθούν άνθρωποι που απλώς ξέρουν πως να κρατάνε το όπλο και πως ρίχνουν μια χειροβομβίδα, ούτε για ασπίδα δεν θα κάνουν, πριν 30-50 το χρόνια το καταλαβαίνω το να ξέρεις τα παραπάνω ήταν αρκετό για να πείς ότι έχεις μια ελάχιστη πιθανότητα να κάνεις κάτι,τώρα αν περάσεις απο ένα στρατόπεδο για 10 μήνες(2 εκπαίδευση) και μετά χωθείς σε κανα γραφείο ή whatever για 5/10 χρόνια όταν γίνει ενα περιστατικό και σε στείλουν στον πόλεμο μια τουφεκιά να ακούσεις θα ξαπλωθείς στο χώμα,οπότε με ή χωρίς θητεία την ίδια τύχη/ικανότητες θα έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
είμαι υπερ της στρατιωτικής στράτευσης αλλά να πηγαίνουν εκεί που θέλουν δηλ αν θέλουν ναυτικό να π'ανε ναυτικό αν θέλουν πεζικό να πάνε πεζικο κτλ
η εκπαίδευση να είναι εκπαιδευση και όχι πως να περπατάνε καλά στην εκπαίδευση, να τους εκπαιδεύουν σε περίπτωση πολέμου τί να κάνουν και όχι να τους βάζουν να τρέχουν γυρω γύρω σαν μ@λακες.
Είμαι υπέρ γιατί κακα τα ψέμματα αν καταργηθεί είναι ελάχιστοι αυτοι που θα πάνε και οκ κανένα πρόβλημα αλλα επειδή δνε ξέρουμε τί γίνεται στο μέλλον αν γίνει πόλεμο πως θα πάνε οι άλλοι οι ανεκπαίδευτοι?:hmm:

Δεν υπάρχει πιθανότητα να γίνει πόλεμος τη σημερινή εποχή. Θερμό επεισόδιο ναι, αλλά πόλεμος όχι. Και όσον αφορά το θερμό επεισόδιο, αν γίνει οι ειδικές δυνάμεις θα αναλάβουν και όχι οι απλοί φαντάροι.(Βλέπε Ιμια) Η στρατιωτική θητεία δεςν έχει καμία χρησιμότητα. Είναι απλά ένα κατάλοιπο άλλων εποχών. Σε τόσα και τόσα έχει η Ελλάδα προοδεύσει γιατί σ εαυτό το θέμα οπισθοδρομεί ?

Bill Slayer, εύχομαι ειλικρινάσ να έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Καταρχάς στο μέλλον οι μήνες θα μειωθούν γιατί ακούω διάφορα εδώ μέσα:wacko:
Οχι. Στην στρατονομια που πηγα για να κοψω την αναβολη μου μιλουσε ενας στο τηλεφωνω και του ελεγε οτι μεχρι και μαρτιο να παει δεν θα εχει προβλημα, θα κανει 12 μηνο. Μετα μπορει να ερθει αυξηση σε 14μηνο...

Και το ακουσα και απο ατομο που ειναι φανταρος τωρα μεσα οτι οι γαλοναδες πιεζουν για αυξηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Οχι. Στην στρατονομια που πηγα για να κοψω την αναβολη μου μιλουσε ενας στο τηλεφωνω και του ελεγε οτι μεχρι και μαρτιο να παει δεν θα εχει προβλημα, θα κανει 12 μηνο. Μετα μπορει να ερθει αυξηση σε 14μηνο...
Και το ακουσα και απο ατομο που ειναι φανταρος τωρα μεσα οτι οι γαλοναδες πιεζουν για αυξηση.

Καταραμένοι γαλονάδες. Η κυβέρνηση ωφείλει να τους βάλει στη θέση τους και να τηρήσει τις εξαγγελίες της. Δεν είναι εδώ τουρκία για να κάνουν ότι θέλουν. Η μείωση της θητείας είναι πολιτικό θέμα και όχι στρατιωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top