Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Ευχαριστώ yiannis!Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι είναι εμπειρία.Απλά σου κόβει την ζωή και τα σχέδια σου στην μέση.Γι'αυτό πιστεύω πως είναι καλύτερα να πηγαίνει κάποιος στα 18-19 του μετά το σχολείο.

Σε οποιαδήποτε ηλικία είναι χάσιμο χρόνου ειδικά όσο πιο μετά, τόσο το χειρότερο. Τι να κάνεις όμως κάποια στιγμή πρέπει να πας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σε οποιαδήποτε ηλικία είναι χάσιμο χρόνου ειδικά όσο πιο μετά, τόσο το χειρότερο. Τι να κάνεις όμως κάποια στιγμή πρέπει να πας!

Οπωσδήποτε!Απλά πιστεύω οτι στα 18 σου τα γράφεις πιο εύκολα όλα στα αρχ*** σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Υπάρχουν δύο "οπτικές γωνίες".Αυτών που ταυτίζουν την λέξη "πατρίδα" με τον κάθε απείστευτο τυπάκο, που εν ονόματι της εξουσίας που ασκεί-μικρή ή μεγάλη- προσβάλλει και εκμεταλεύεται κατά το δοκούν τους άλλους, ή με τον κάθε "πονηρό πολιτευτή", που υπόσχεται τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα και με κάποιους άλλους που απόδέχονται τον όρο, σαν το χώμα που τους "γέννησε" , σαν υποχρέωση σε αυτούς που θάρθουν ή σ' αυτούς που φύγαν... Και αν ποτέ χρειαστεί θα το υπερασπιστούν. ΑΥΤΆ ΤΑ ΔΎΟ ΕΊΔΗ ΑΝΘΡΏΠΩΝ ΥΠΉΡΧΑΝ ΠΆΝΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΊΑ. Την έγραφαν όμως πάντα οι δεύτεροι-τα κορόιδα , οι ρομαντικοί....
Ο καθένας μπορεί να διαλέξει σε ποιό λόφο θα είναι...Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Μία σύζυγος υπουργού το είπε άλλωστε ξεκάθαρα. "Ας πάρουν οι Τούρκοι όποιο νησί θέλουν εκτός από τη Μύκονο, γιατί εκεί κάνω διακοπές".
Ας μη ψάχνουμε συνεπώς για άλλοθι. Οι Στρατιωτικοί δεν είναι καθόλου πιο απαράδεκτοι από τους μεγαλοδικηγόρους, τους μεγαλοχειρούργους ή τους μεγαλοδικαστές. Αυτή είναι η ζωή μας και η κοινωνία μας και άνθρωποι πονηροί ή έντοιμοι, υπάρχουν παντού σε όλα τα επαγγέλματα.
Σε ότι αφορά τους εξοπλισμούς ,ήθελα απλά να ενημερώσω κάποιους φίλους, οι οποίοι από καλοπροαίρετη άγνοια εκφράζουν απόψεις και υπαινιγμούς για έλειμμα ισχύος της Ελλάδας, ότι σήμερα η Ελλάδα διαθέτει τον ισχυρότερο πολεμικό στόλο της Μεσογείου (εμφανώς ισχυρότερο του αντίστοιχου Τουρκικού) και την μία από τις ισχυρότερες αεροπορίες του ΝΑΤΟ.Το πρόβλημα ΛΟΙΠΌΝ είναι αλλού. Δεν υπάρχει επάνδρωση των μονάδων, δεν υπάρχουν στατεύσιμοι και αναγκάζονται κάποια κορόιδα να φυλάνε διπλοσκοπιές μετά τις πορείες, γιατί κάποιο άλλοι του "καναπέ" (εκεί θα πρέπει να πάει ο όρος), πίνουν το φραπεδάκι τους και κάνουν ανέμελα το καμάκι τους αμφισβητούντες. Εκτός από τους υπερεθνικιστές και τους κολλημένους, υπάρχουν και κάποιοι άλλοι διόλου φανατικοί, που απλά αγαπούν αυτό το τόπο και το δίκαιο.
Θα πρέπει να είσαι παρανοικός για να αγαπάς τον πόλεμο. Μα θα είσαι τουλάχιστον αφελής αν υποστηρίξεις ότι πρέπει σήμερα, τα λεφτά που διατίθενται για εξοπλισμούς να διατεθούν για σχολεία και νοσοκομεία στη Μυτιλήνη στη Λήμνο ή αλλού. Γιατί για να γίνουν σχολεία στη Μυτιλήνη, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΥΤΙΛΗΝΗ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tanos56:
Θα πρέπει να είσαι παρανοικός για να αγαπάς τον πόλεμο. Μα θα είσαι τουλάχιστον αφελής αν υποστηρίξεις ότι πρέπει σήμερα, τα λεφτά που διατίθενται για εξοπλισμούς να διατεθούν για σχολεία και νοσοκομεία στη Μυτιλήνη στη Λήμνο ή αλλού. Γιατί για να γίνουν σχολεία στη Μυτιλήνη, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΥΤΙΛΗΝΗ....

Πιστεύεις πραγματικά ότι όλο ο αμυντικός εξοπλισμός που αγοράζουμε είναι ανάγκη προστασίας της εδαφικής μας ακαιρεότητας?
Αν δεν έχουμε εξοπλισμό δισεκατομυρίων ευρώ κινδυνέουμε άμεσα με επέμβαση απο την Τουρκιά? Η ακόμα ότι και να έχουμε μπορούμε αν κάποιος θέλει να κάνει εισβολή στην χώρα μας να τους αντιμετωπίσουμε?
Αν η μυτιλήνη δεν έχει σχολεία, νοσοκομεία, υποδομές για να κρατήσει τους νέους στον τόπο της, τι να τον κάνει τον υπερσύχρονο εξοπλισμό? Ποιός θα κάτσει να πολεμίσει για ένα κράτος που δεν σε προστατεύει, που με την κάθε ευκαιρεία χώνει φόρους και που σε αναγκάζει να δουλέυεις σε 2 δουλιές μόνο και μόνο για να πληρώνεις τους λογαριασμούς.
Σίγουρα το πρόβλημα μας αυτήν την στιγμή είναι το εξοπλιστικό, να μαζέψουμε όπλα για να αμυνθούμε, όχι να εξοπλίσουμε την αστυνομία που φοβόμαστε να ζήσουμε μέσα στα σπίτια μας, ούτε να εξοπλίσουμε τα νοσοκομεία που φοβάσε να αρρωστήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη, στο ότι υπάρχει και υφίσταται ,εν δυνάμει στρατιωτική απειλή από την Τουρκία, νομίζω ότι είναι μία στοιχειώδης βάση για να συνεννοηθούμε και για να ξέρουμε και οι δύο τι λέμε. Εκτός αν η Στρατιά Αιγαίου (120.000 άνδρες), είναι στραμμένη "επιχειρησιακά" προς τα Ελληνικά νησιά, για τουριστικούς λόγους, ή η καθημερινή αεροφοτογράφηση των Τουρκικών F-16 αποτελεί χόμπυ των Τούρκων χειριστων.
Είναι λοιπόν μία πραγματικότητα που πολλές φορές κατά το παρελθόν (Ίμια-κρίση του 87-Κύπρος 74-Κύπρος 72-Σεπταμβριανά) υλοποιήθηκε σε συγκεκριμένα εγχειρήματα και Κρίσεις.
Η διανθιζόμενη δε άποψη, ότι αυτό αποτελεί πρόσχημα των Αμερικανών για να μας πουλάνε όπλα είναι μάλλον "άποψη καφενείου" και είναι τόσο επιστημονική, όσο Μαρξιστική έιναι η Coca cola. To ότι οι Αμερικανοί κερδίζουν μέσω αυτής της οδού είναι αποτέλεσμα και προιόν πολιτικής τους πίεσης η οποία ακολουθεί και όχι γεννεσιουργός αιτία των διαφορών μας με την Τουρκία..
Η ισχύς ενός κράτους-έθνους είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων. Της παιδείας, της οικονομίας, των υποδομών, όπως αναφέρεις, αλλά πρωτίστως της στρατιωτικής της ισχύος. Θα ήταν υπέροχο να συνορεύουμε με την Ελβετία αλλά δεν συνορεύουμε.Οι Η.Π.Α άφησαν την οικονομική ισχύ στην Ιαπωνία και στην Ευρώπη επιλέγοντας την γεωπολιτική ισχύ, για αυτό φθάσαμε εδώ. Η ειρήνη ήταν πάντα και θα είναι αποτέλεσμα ισορροπίας δυνάμεων.Αν θα δεις στην ιστορία οι πόλεμοι ξεσπούσαν όταν αυτή η ισορροπία αναπρέπονταν.Όλα τα άλλα είναι-κατά την άποψή μου πάντα- εικασίες και ρομαντισμοί-Σου ανέφερα τη Μυτιλήνη, γιατί το πρώτο δυνητικό κύμα που θα φθάσει από αέρα και θάλασσα είναι 60.000 άνδρες και στο νησί υπάρχουν ελληνική δύναμη 1.850 ανδρών.Με τι θα τους αντιμετωπίσεις. Με ιδέες?
Για το ελληνικό κράτος δεν θα διαφωνήσω.Διαχώρισα την έννοια της πατρίδας από τους ασκούντες κατά καιρούς την εξουσία .


Σε χαιρετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη, στο ότι υπάρχει και υφίσταται ,εν δυνάμει στρατιωτική απειλή από την Τουρκία, νομίζω ότι είναι μία στοιχειώδης βάση για να συνεννοηθούμε και για να ξέρουμε και οι δύο τι λέμε.
Αν αυτή την συζήτηση την κάναμε πριν 20 χρόνια θα συμφωνούσα ότι η Τουρκία υπολογίζεται ως στρατιωτική απειλή, με την Τουρκία να περιμένει πως και πως την είσοδο της στην Ε.Ε μόνο και μόνο για να μπορέσει να επιβιώσει το σενάριο μιας απόβασης φαντάζει όλο και πιο φανταστικό.

Εκτός αν η Στρατιά Αιγαίου (120.000 άνδρες), είναι στραμμένη "επιχειρησιακά" προς τα Ελληνικά νησιά, για τουριστικούς λόγους, ή η καθημερινή αεροφοτογράφηση των Τουρκικών F-16 αποτελεί χόμπυ των Τούρκων χειριστων.
Όπως και 60.000 χιλιάδες τούρκοι στρατιώτες είχαν και έχουν σαν αποστολή την σφαγή στα 2 στρατόπεδα της Ελδυκ στην Κύπρο. Δεν είπα ότι Τούρκοι και Έλληνες δεν εξοπλίζονται ο ένας για την άμυνα-επίθεση στον άλλο και ούτε ότι τα πάμε καλά με τους γείτονες.

Είναι λοιπόν μία πραγματικότητα που πολλές φορές κατά το παρελθόν (Ίμια-κρίση του 87-Κύπρος 74-Κύπρος 72-Σεπταμβριανά) υλοποιήθηκε σε συγκεκριμένα εγχειρήματα και Κρίσεις.
Με την μόνη αλλαγή όμως ότι η Ελλάδα ενώνεται όλο και περισσότερο με την Ευρωπαική Ένωση και αυτό είναι μονόδρομος και για την Τουρκία απο την στιγμή που η Αμερική τους τα μασάει. Το φαινόμενο της μιας μόνο χώρας είναι παρελθόν ή ανοίκεις σε μια ομάδα η την έκατσες (βλεπε Ιρακ, Λίβανο κτλ)

Η διανθιζόμενη δε άποψη, ότι αυτό αποτελεί πρόσχημα των Αμερικανών για να μας πουλάνε όπλα είναι μάλλον "άποψη καφενείου" και είναι τόσο επιστημονική, όσο Μαρξιστική έιναι η Coca cola.
Δεν ξέρω τι γίνεται με την Coca Cola αλλα το γεγονός ότι όχι μόνο σοβιετικά όπλα δεν έχουμε πάρει ποτέ αλλα ούτε καν ευρωπαικά παρα μόνο αμερικάνικα τι σου λέει? Έχουμε πήξει στα F-16 και σε ότι "μέγεθος" βγαίνουν πάνε και τα Miraze και τα Α7 και φυσικά ποτέ δεν εξετάζουμε άλλες περιπτώσεις βλέπε Eurofighter η (κάπωτε τουλάχιστον την περίπτωση των Mig). Απο τους μεγαλύτερους αγοραστές τους είμαστε εμείς το Ισραήλ και η Τουρκία. Άλλωστε το εξοπλιστικό πρόγραμμα ταίζει πάρα πολλές τσέπες ανεξάρτητα στις κυβερνήσεις.
Η ισχύς ενός κράτους-έθνους είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων. Της παιδείας, της οικονομίας, των υποδομών, όπως αναφέρεις, αλλά πρωτίστως της στρατιωτικής της ισχύος.
Δεν διαφωνώ τελείως σε αυτά που λές απλα το θέμα είναι ότι δεν έχουμε να φάμε και όλο αγοράζουμε σφαίρες. Και στην Τουρκία τους συμφέρει αυτή η κατάσταση γιατί αν δεν έχουν να ασχολούνται με την Ελλάδα θα έχουν να ασχοληθούν με τα εσωτερικά τους και όταν καταλάβουν τι γίνεται θα γίνει πραξικόπημα.
Η ειρήνη ήταν πάντα και θα είναι αποτέλεσμα ισορροπίας δυνάμεων.Αν θα δεις στην ιστορία οι πόλεμοι ξεσπούσαν όταν αυτή η ισορροπία αναπρέπονταν. ΓΙατί έχουμε ισορροπία δυνάμεων? Πέρα απο τις συμαντικές διαφορές που έχουμε ακόμα και στον αριθμό μαχητικών μας λείπει και στρατός. Έχουμε κολλήσει στα 11.000.000 πληθισμού ενώ οι Τούρκοι έχουν ξεπεράσει τα 78 εκατ. Και μην μου πεις ότι δεν παίζει ρόλο γιατί ούτε εμείς ούτε εκείνοι έχουμε τακτικά όπλα και πυρινικά για να μην παίζει ρόλο το πεζικό.
Μα και ανεξάρτητα με τοΌλα τα άλλα είναι-κατά την άποψή μου πάντα- εικασίες και ρομαντισμοί-Σου ανέφερα τη Μυτιλήνη, γιατί το πρώτο δυνητικό κύμα που θα φθάσει από αέρα και θάλασσα είναι 60.000 άνδρες και στο νησί υπάρχουν ελληνική δύναμη 1.850 ανδρών.Με τι θα τους αντιμετωπίσεις. Με ιδέες? Γιατί βρε Τάσο θα τους αντιμετωπήσεις αν πετάνε και 4 μαχητικά απο πάνω ή αν οι φαντάροι είναι εξοπλισμένοι με M-16, διόπτρες νυκτώς και έχουν και κανα δυο καλύτερα πολυβολεία? Άντε να αυξήσεις λίγο τις απώλειες τους 60.000 σε 1.850 είναι μεγάλη διαφορά. Σε γενικές γραμμές το ίδιο λέμε. Έχουμε 1.000 πιλότους (θα θέλαμε!) και 500 μαχητικά, όλος μας ο καημός είναι να έχουμε την τελευταία έκδοση του f-16 και συνέχεια να αγοράζουμε νέα πάντα και μόνο απο τις ΗΠΑ φυσικά. Άσχετο βέβαια αν κρατόντας τα υπάρχοντα θα γλιτώναμε δις τα οποία θα μπορούσαν να επενδυθούν σε άλλα κομμάτια που πραγματικά είμαστε πίσω. Με λίγα λόγια είναι ότι κάναμε στους Ολυμπιακούς, τα εγγόνια μας θα πληρώνουν τον Καλατράβα και τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις που απλά σαπίζουν. Πόσο σημασία έχει τι block είναι τα F-16 όταν οι Τούρκοι θα ρίξουν στην μάχη τα διπλάσια απο τα δικά μας? Ζούμε σε μια ψευδαίσθηση που μας ταίζουν καθημερινά και νομίζουμε ότι καταφέρνουμε και κάτι
Για το ελληνικό κράτος δεν θα διαφωνήσω.Διαχώρισα την έννοια της πατρίδας από τους ασκούντες κατά καιρούς την εξουσία .
Η πατρίδα είναι μια γλυκιά λέξη και το κράτος μια άσχημη, ξέρω τι σημαίνει πατρίδα και το κατάλαβα πάρα πολύ καλά 15 μήνες που είμουν στο 2ο Τάγμα της Ελδυκ στην Κύπρο, αλλα δυστηχώς απέχει πάρα πολύ απο την σημερινή πραγματικότητα.
Στα ήμια φαντάρος είμουν και πέθανα απο την ντροπή με όσα έγιναν αλλα δυστηχώς άλλη η Ελλάδα που αγαπούσαμε και άλλη η Ευρωπαική Ένωση που ζούμε. Ειλικρινά χ@στηκα πόσα όπλα έχουμε, εγώ κοιτάζω πιο βασικά πράγματα τώρα όπως το ότι δουλέυω όλη την μέρα και εγώ και η γυναίκα μου απλά για τους λογαριασμούς και καθημερινά δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Καραμέλες μασάμε αλλα να δώ πότε θα ξυπνήσουμε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη. Αρχικά σέβομαι τον αγώνα που κάνεις με την γυναίκα σου, γιατί τον ίδιο δίνω και γω με 4 παιδιά.
Τα σημεία της διαφωνίας μας είναι:
1. Το ΝΑΤΟ και η Ευρώπη, όχι μόνο δεν μας προστατεύουν από την Τουρκική απειλή, αλλά αντίθετα δημιουργούν έναν θύλακα πιθανής εμπλοκής μας με την Γείτονα (Θερμό επεισόδιο), στον οποίο δεν θα μπορεί να επέμβει κανείς πλην ΗΠΑ, όταν τα πάντα θα έχουν κριθεί. Την νύχτα των Ιμίων, όταν είχαν αρχίσει οι πρώτες ενδείξεις ηλεκτρονικού πολέμου, η Ευρώπη "πήγε για ύπνο", χωρίς καλυνύχτα.
2. Για την σημερινή εικόνα του ισοζυγίου ισχύος μάλλον δεν είσαι ενήμερος. Ο δείκτης ποσοτικής αναλογίας σε μαχητικά γ΄γεννιάς είναι ΣΉΜΕΡΑ κοντά στο 2:1,8, με σαφές ποιοτικό προβάδισμα της Ελληνικής Π.Α (Επίσημες εκθέσεις-αναφορές του ΝΑΤΟ σε έγκριτα Αμυντικά περιοδικά).Το πολεμικό Ναυτικό ποτέ δεν έχασε την υπεροχή. Σε αμφίβιο εγχείρημα πρέπει -όπως γνωρίζεις να έχεις γεμάτο το 5:1)
Αυτά προς αποκατάσταση της πραγματική σημερινής εικόνας.
3. Δεν πήραμε σε καμμία αγορά, άλλου τύπου αεροσκάφος, διότι απλά θα έπρεπε να δώσουμε τα διπλάσια χρήματα για:
α. Κατασκευή νέων -διαφορετικών από τις ήδη υπάρχουσες- βάσεων υποστήριξης και ανεφοδιασμού κατάλληλων για το συγκεκριμένο είδος.
β. Εκπαίδευση των χειριστών στον νέο τύπο και αγορά νέων εξομοιωτών.
γ. Νέο λογισμικό για ηλεκτονική συμβατότητα με τον υπόλοιπο στόλο των μαχητικών.
δ. Ανάληψη ρίσκου για μελλοντική ροή ανταλλακτικών, από μία βιομηχανία που δεν ξέραμε αν αύριο υπάρχει (Σοβιετικός τύπος Su-27).
ε. Αγορά νέων βλημάτων και συστημάτων πλήγησης
δ. Μικρότερος αριθμός (ακριβότερα αεροσκάφη), ενώ έπρεπε να κλείσουμε την ψαλίδα του 2:1.
.........και άλλα πολλά, πάρα πολλά
Κάποια πράγματα Γιάννη δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.Υπηρέτησες στη Κύπρο και γνωρίζεις. Εγώ τα γνώρισα όταν πήγα εκεί, σαν καταδρομέας λίγο μετά την καταστροφή. Για το διεφθαρμένο κράτος είμαι σύμμαχος σου. Δεν διαφωνώ με τίποτα από αυτά που λες. Όμως αυτή μόνο είναι η Ελλάδα? Γι αυτούς που πέσαν στη Κύπρο θα χαρήσουμε λησμονιά? Για τον Κατσιάνη, τον Μπικάκη και τους άλλους? αξίζουν τη λήθη μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον θα τα μπερδεψω μεταξυ τους τα πραγματα γιατι ειπατε και πολλα, αλλα ας αρχισω

Tanos56 (Τασος μηπος; Αν ναι ειμαστε συνονοματοι) Δεν ξερω ποσες οπτικες γωνιες υπαρχουν, εγω ομως θα τους χωριζα σε πατριοτες και μη, και φυσικα με υποκατοιγωριες στο καθενα.
Η κατασταση με τους στρατιοτικους, ετσι οπως την βλεπω εγω, μην εχωντας παει φανταρος αλλα με ενημερωση απο περιοδικα και με σπανιες (δυστιχος) συζιτησεις με υψιλου βαθμου αξιοματικου στο πεζικο. Οι αξιωματικοι, ειδικα αυτοι που φτανουν στις καλυτερες θεσεις ειναι πολυ πατριωτες. Ομως απο τα 1002 που περνανε αρχιζουν να γινοντια και βολεψακιαδες και εχουν κοντρες μεταξυ τους χωρις ομως να προκαλουν καπια σοβαρη ζημια στον στρατο. Αυτοι ειναι οι περισσοτεροι, υπαρχουν ομως και τα "λαμογια" οι οπιοι κανουν μεγαλη ζημια.
Σχετικα με την υσχη. Δεν ξερω τι ακριβος παιζει, ξερω ομως οτι το παιζικο εχει αναγκη απο πρωσοπικο η/και φανταρους την στιγμη που η αεροπορια εχει περισσοτερους πιλοτους απο οτι αεροπλανα με αποτελεσμα πολυ που ειχανε ονειρο να πιλοταρουν f-16 να πιλοταρουν Super Puma και Canadair. Φυσικα χρειαζονται και αυτοι, αλλα αρχιζουμε να εχουμε πολυ περισσοτερους πιλοτους απο αεροσκαφοι. Καθε χρονο στην σχολη Ικαρων περνανε κατα μ.ο.31 μαθητες, δευτεροι στην Ευρωπη... Η γαλλια που ειναι πρωτη βαζει καθε χρονο 34 μαθητες.
Παρανοΐκος δεν θα εισαι αν θα θελεις τα λευτα να διατεθουν εκει, αλλα θα πρεπει να εχεις και αγνια περι του τι γινετε στα πολεμικα δρομενα για να θες να μην αγοραζουμε τοσο εξοπλισμο. Βασικα ειναι και οι δυο πολυ μεγαλες αναγκες, ο εξοπλισμος ομως περνει ενα μικρο προβαδισμα και ετσι περνει τα κονδιλια. Οπως και να το κανουμε ειμαστε 11000000φορολογουμενει, εκ των οπιων τουλαχιστων οι μισοι δηλωνουν πολυ λιγοτερα απο οσα θα επρεπε και ετσι πληρωνουν και λιγοτερους φορους. Πως λοιπον θα μπορουμε να τα φτιαχνουμε, να τα συντιρουμε και να τα βελτιωνουμε ολα; Και κακα τα ψεματα, να εχουμε ολοκληρο σχολειο για ενα χωριο 30 κατοικων συνολικα και 5-6 παιδιων ειναι εξωδα που το κρατος δεν μπορει να κανει. Βαβαια πολλα λευτα "εξαφανιζονται" στις κοιλιες διαφορων αλλα οπως και να εχει εξουμε παρα πολλα εξωδα για να μπορουμε να τα κανουμε ολα.

Γιαννη σχετικα με τον εξοπλισμο τα ειπα. Οσω για τα σχολεια κλπ, εχει δικιω αλλα αμα δεν εχουμε τον εξοπλισμο δεν θα εχουμε ουτε και τους λιγους απο αυτους που θα θελισουν να προσφερουν στην πατριδα. Οντος η κατασταση με καπια σχολεια (γιατι δεν μπορω να παραπονεθω για το δικο μου, ουτε για κανενα απο αυτα οπου ειμουν μαθητης) ειναι τρισαθλια, οντος η αστυνομια θελει δυναμη, οντος στα νοσοκομεια επικρατει το αδιαχωριτο ομως, περα απο το οικονομικο, Οταν τα σχολεια ειναι στου ξερετε πιου την μανα, και πρεπει να ενδιαφερθει ο δασκαλος, να στειλει τα παραπονα στον προεδρο της κοινοτιτας, αυτος να τα στειλει στον δημαρχο, αυτος στον περιφερειαρχει, αυτος στον νομαρχη, αυτος στον βουλευτη της περιχοης και αυτος στο υπουργειο, αν αυτα γινετε για 10-15-20-25 μαθητες, δεν προκειτε να γιενι κατι. Οταν οι νεοι εχουν μαθει οτι "Μπατσοι, γουρουνια, δολοφονοι" "Αναρχεια ολε" και ολα τα αλλα χαζα προτιπα δεν θελουν και να περασουν στην σχολη ευελπιδων, πως λοιπον θα εχει δυναμη η αστυνομια; Οταν εγω εω οτι αν δεν περασω καπου εντος του στατου (εκει τρωω γερο κοροΐδεμα) τους λεω οτι θελω να γινω "μπατσος" εκει μια μενω μονος να μην καταλαβενω γιατι εφυγαν ολοι... Μονο ο πατερας μου, η θεια μου, η γιαγια μου και ο ξαδερφος μου μου λενε "ναι μπραβο, να πας". Πως να μην αποθαρυνθω εγω; Και οταν στα νοσοκομεια καθε υπαλιλος πειγε απλα για να ειναι δημοσιος υπαλιλος, οι γιατροι την εχουν δει κονομα και η διοικισει τρωει απο οπου βρει... Δεν φταιει το κρατος μονο, φταει και η νοοτροπια του λαου και το λαθος που κανουν ολοι, να δωουν φακελακι αντι να καταγκειλουν.

Φιλε Tanos56 Μην νομιζουμε οτι η κριση εκδηλωθικε μονο κατα αυτους τους τροπους; Ποσοι το ξερετε οτι πριν 5-6 χρονια επεσε Τουρκικο αεροσκαφος στην Λινδο της Ροδου; Ποσοι ξερετε οτι στην Ροδο εχει ολοκληρο βουνο το οπιο εινα σκαμενο και ειναι μυστικη βαση απο μεσα; Ποση ξερετε οτι κατω απο ενα μεγαλο μερος της πολης της Ροδου υπαρχει και αλλη μυστικη βαση; Ποσοι ξερετε τι συμβενει πραγματικα μεσα στον στρατο; Εγω τυχενει να ασχολουμε με το θεμα, να εχω γνωστο σε καλη θεση στον στρατο απο τον οπιο μαθενω αρκετα, τυχενει ο πατερας μου να ητανε 3 μηνες στα γραφια της στρατιοτικης λεσχης της Ροδου και να εχει δει (κρυφα) πολλα αποριτα εγκραφα και εχει τυχει μεχρι και να βρω καταλαθος να βρω ενα καταφυγειο για περιπτωση πολεμου, τα οπια φυσικα ειναι αποριτα. Ολα αυτα δεν υπαρχουν τοσο τυχεα και δεν κρατιουνται στην αφανια τυχεα.
Για να πουλανε οπλα οι Αμερικανοι ειναι ο μονος λογος που δεν γινετε, και δεν αγοραζουμε ολα, αρματα, αεροσκαφοι κλπ μονο απο την Αμερικη. Ξερετε ποσο υλικο εχουμε απο αλλες χωρες; Αφηστε που ειδικα τελευτεα το εχουμε ριξει στα Ευρωπαικα. Οτι οι Αμερικανοι κερδιζουν απο το ολο νταβαντουρι ειναι συγουρο, οσο αγοραζουμε τοσο κερδιζουν, ομως το νταβαντουρι δεν γινετε χαρη σε αυτους. Γινετε χαρη στις σχεσης μεταξυ Ελλαδας και Τουρκιας η οπιες δεν περιμενουν κανεναν για να αναψουν τα αιματα.
Ολα ειναι πολυτιμα για ενα κρατος, και καθε κρατος τα βαζει σε αλλες προτερεωτιτες. Στην σκανδιναυια τα εχουν λειμενα τα προβληματα, ετσι δεινουν περισοτερη βαση στην παιδια, στην υγεια κλπ παρα στον στρατο. Εδω ομως ειμαστε σε καθε αλλο παρα ειρινικη περιοχη, οποτε για εμας ειναι σημαντικοτερος ο στρατος

Γιαννη το θεμα με την ΕΕ την ειπα και παραπανω, αν μπορεσουν να κανουν το ντου και να ειναι 100% συγουροι οτι θα εοχυν επειτιχια δεν τους σταματαει τπτ. Σκεψου και τι θα γινει μετα αν μας κατακτισουν...
Κανεις λαθος. Εχουμε πληθωρα Ευρωπαΐκων οπλων και λοιπων στρατιωτικων υλικων. Mirage δεν εχουμε; Α7 δεν εχουμε; Με ταEurofighter δεν ετοιμαζομαστε να κανουμε παργκελια 30 κοματιων (η εχω χασει καπιο επεισοδειο επι του συγκεκριμενου θεματος; ). Θες να σου φερω και παραδειγματα περα απο τα αεροσκαφοι που ανεφερες;
Στην τουρκια δεν μας ενδιαφερει γιατι τους συμφερει η κατασταση αλλα εμεις πρεπει να το κανουμε γιατι το γερακι ειναι απο πανω ετοιμο να αρπαξει...
Δεν το εχω ψαξει το θεμα, αλλα και τα παλια δεν το πεταμε, τα κραταμε ολα οσα μας χρειαζονται και οταν πια ειανι υπερβολικα παλια για εμας τα πουλαμε και βγαζουμε και απο εκει δις.

tanos56
1) Δεν θα ελεγα οτι μας βαζουν και σε μεγαλυτερο κινδυνο, αλλα συγουρα αν η Τουρκια μπει στην ΕΕ απο εκει και περα αν γινει κατι συγουρα την βαψαμε, η Ευρωπη δεν θα επεμβει παραμονων για την επαναφορα της ειρηνης.
3) Και ομως προβικαμε στην αγορα και αλλων αεροσκαφων, αλλα συγουρα αυτοι ητανε συμαντικοτατι λογοι για να αγορασουμε αλλη μια φορα εναν αρκετα μεγαλο αριθμο απο F-16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Παρακολουθώντας την παραπάνω συζήτηση θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την γνώμη μου.

Δεν έχω υπηρετήσει ακόμη την θητεία μου. Όσον αφορά την ερώτηση του θέματος, είμαι υπέρ της υποχρεωτικής στράτευσης. Εφ' όσον υπάρχει ο κίνδυνος του πολέμου με την Τουρκία, όσο απόμακρος και αν φαντάζει σε κάποιους, δεν μπορεί να υπάρξει επαρκής άμυνα μόνο με μισθοφόρους. Απ' όσο έχω ακούσει υπάρχει μία άτυπη κατάσταση πολεμικού συναγερμού -το λέω σωστά?- και ισχύει ακόμη η θητεία. Οπότε πιστεύω πως η υποχρεωτική στράτευση πρέπει να υπάρχει επ' αόριστον. Τέλος μ' αυτό.

Με τις λίγες γνώσεις που έχω και από αυτά που ακούω, σε έναν πόλεμο η αεροπορία είναι αυτή που κάνει την διαφορά. Όσο πεζικό και να έχει μία χώρα, αν η αεροπορία είναι ανώτερη υπάρχει τεράστιο πλεονέκτημα. Δείτε παραδείγματος χάριν τί έχουν κάνει οι Εβραίοι. Έχουν ισοπεδώσει μία ολόκληρη χώρα μόνο με την χρήση της αεροπορίας τους. Φανταστείτε τί δύναμη πεζικού θα χρειαζόταν για να γίνει αυτή η καταστροφή των υποδομών. Και πάνω απ' όλα με την χρήση αεροπορίας υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα ανθρώπινων απωλειών.
Όπως πολλοί θα γνωρίζετε η Ελληνική, αμερικανική και ισραηλινή αεροπορία είναι οι κορυφαίες του κόσμου. Αιτίες των πολλών αεροπορικών δυστυχημάτων είναι και οι δύσκολες συνθήκες στις οποίες εκπαιδεύονται οι Έλληνες πιλότοι ώστε να είναι έτοιμοι σε συνθήκες πολέμου.
Αναφέρθηκε παραπάνω πως η ελληνική αεροπορία έχει μόνο F-16. Αυτό είναι λάθος. Η Ελλάδα διαθέτει Phantom όπως και Mirage-2000. Απαρχεωμένα μερικά από αυτά, πολλά χρησιμοποιούνται ακόμη όμως. Αφού η Ελλάδα δεν έχει μόνο ένα τύπο αεροσκάφους αναγκαστικά πρέπει να έχει και πολλών διαφορετικών ειδών υποδομές, διαφορετικούς εξομοιωτές, διαφορετικές βάσεις εκπαιδεύσεως, εξειδικευμένους μηχανικούς σε κάθε τύπο αεροσκάφους και ό,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται το καθένα διαφορετικό αεροσκάφος και αναφέρει ο tanos παραπάνω. Άρα το ότι αγοράζονται μόνο αμερικανικά αεροσκάφη μπορεί να έχει να κάνει με τις όσον το δυνατόν λιγότερες υποδομές. Μπορεί να έχει αποφασιστεί να χρησιμοποιείται μόνο το F-16 από δω και πέρα. Η κατάσταση θα ξεκαθαρίσει μετά την απόφαση για την αγορά των νέων αεροσκαφών.

Εφ' όσον η αεροπορία μπορεί να κάνει τέτοια ποιοτική διαφορά σε συνδυασμό με την ικανότητα των Ελλήνων πιλότων, θεωρώ πολύ σημαντική την συνεχή ανανέωση και ενδυνάμωση του στόλου τη πολεμικής αεροπορίας και της αντιαεροπορικής άμυνας.

Όσο για το αν αξίζει να γίνονται αυτές οι δαπάνες, ποιός είναι αυτός που θα ρισκάρει να γίνει μία ωραία πρωία εισβολή και να μην έχουμε την δυνατότητα να αμυνθούμε λόγω υποδαιέστερου αμυντικού εξοπλισμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:

Αναφέρθηκε παραπάνω πως η ελληνική αεροπορία έχει μόνο F-16. Αυτό είναι λάθος. Η Ελλάδα διαθέτει Phantom όπως και Mirage-2000. Απαρχεωμένα μερικά από αυτά, πολλά χρησιμοποιούνται ακόμη όμως.​


To ίδιο πράγμα είπα phantom και miraze 2000 αλλα δεν αναναιώνετε ο στόλος και στον ρόλο τους μπαίνουν όλο και πιο ενεργά τα F-16 είχαμε για βομβαρδιστικά και A-7 τον ρόλο τους πήρα τα f-16, οι αναχαιτήσεις γίνονταν με mirage τώρα την θέση τους παίρνουν πάλι τα f-16
Σταδιακά θα μείνουν μόνο εκείνα.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη. Αρχικά σέβομαι τον αγώνα που κάνεις με την γυναίκα σου, γιατί τον ίδιο δίνω και γω με 4 παιδιά. Σε ευχαριστώ πολύ για αυτό που λές και πέρνει ιδαιέτερη αξία να το ακούω απο ένα άνθρωπο που ο αγώνας του είναι πολύ μεγαλύτερος με 4 παιδιά!:)
Τα σημεία της διαφωνίας μας είναι:
1. Το ΝΑΤΟ και η Ευρώπη, όχι μόνο δεν μας προστατεύουν από την Τουρκική απειλή, αλλά αντίθετα δημιουργούν έναν θύλακα πιθανής εμπλοκής μας με την Γείτονα (Θερμό επεισόδιο), στον οποίο δεν θα μπορεί να επέμβει κανείς πλην ΗΠΑ, όταν τα πάντα θα έχουν κριθεί. Την νύχτα των Ιμίων, όταν είχαν αρχίσει οι πρώτες ενδείξεις ηλεκτρονικού πολέμου, η Ευρώπη "πήγε για ύπνο", χωρίς καλυνύχτα.
Δεν περιμένω να μας προστατέψουν, άλλωστε ποτέ δεν το έχουν κάνει, άλλωστε τωρινά μέλη της Ευρώπης αιματοκίλισαν την Ελλάδα (Γερμανία, Ιταλία). Απλά το θέμα είναι ότι σαν μέλη της Ε.Ε και με την Τουρκία να θέλει να μπεί στην Ε.Ε θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει μια επίθεση.

2. Για την σημερινή εικόνα του ισοζυγίου ισχύος μάλλον δεν είσαι ενήμερος. Ο δείκτης ποσοτικής αναλογίας σε μαχητικά γ΄γεννιάς είναι ΣΉΜΕΡΑ κοντά στο 2:1,8, με σαφές ποιοτικό προβάδισμα της Ελληνικής Π.Α (Επίσημες εκθέσεις-αναφορές του ΝΑΤΟ σε έγκριτα Αμυντικά περιοδικά).Το πολεμικό Ναυτικό ποτέ δεν έχασε την υπεροχή. Σε αμφίβιο εγχείρημα πρέπει -όπως γνωρίζεις να έχεις γεμάτο το 5:1)
Αυτά προς αποκατάσταση της πραγματική σημερινής εικόνας.
Δεν το αμφισβητώ γιατί δεν είναι κάτι που παρακολουθώ απο κοντά. Και παλι όμως οι αριθμοί σε πεζικό, ειδικές δυνάμεις, τεθωρακισμένα, πυροβολικό δεν νομίζω ότι είναι οι ίδιοι.
3. Δεν πήραμε σε καμμία αγορά, άλλου τύπου αεροσκάφος, διότι απλά θα έπρεπε να δώσουμε τα διπλάσια χρήματα για:
α. Κατασκευή νέων -διαφορετικών από τις ήδη υπάρχουσες- βάσεων υποστήριξης και ανεφοδιασμού κατάλληλων για το συγκεκριμένο είδος.
β. Εκπαίδευση των χειριστών στον νέο τύπο και αγορά νέων εξομοιωτών.
γ. Νέο λογισμικό για ηλεκτονική συμβατότητα με τον υπόλοιπο στόλο των μαχητικών.
δ. Ανάληψη ρίσκου για μελλοντική ροή ανταλλακτικών, από μία βιομηχανία που δεν ξέραμε αν αύριο υπάρχει (Σοβιετικός τύπος Su-27).
ε. Αγορά νέων βλημάτων και συστημάτων πλήγησης
δ. Μικρότερος αριθμός (ακριβότερα αεροσκάφη), ενώ έπρεπε να κλείσουμε την ψαλίδα του 2:1.
.........και άλλα πολλά, πάρα πολλά
Μιλάω και πρίν την αρχική αγορά των F-16 η αμερική έχει γενικά μια τάση να μας φορτώνει την σαβούρα της. Ότι χιούι και φάντομ περίσεψε απο το βιετνάμ το πήραμε εμείς. Αν δεχτώ το κομμάτι ότι δεν πήραμε ρώσσικο εξοπλισμό γιατί τους παραπάνω λόγους για το eurofighter τι μπορείς να πεις? Όσο αφορά το δ δεν νομίζω ότι τα F-16 είναι και ότι πιο φτηνό
Κάποια πράγματα Γιάννη δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.Υπηρέτησες στη Κύπρο και γνωρίζεις. Εγώ τα γνώρισα όταν πήγα εκεί, σαν καταδρομέας λίγο μετά την καταστροφή.
Φυσικά και δεν έχουμε δει τα ίδια και εσύ έζησες και είδες τα χειρότερα. Το θέμα είναι θυμάμε ότι όσο είμουν Κύπρο τι σημασία είχαν κάποιες λέξεις, όπως πατρίδα και Ελλάδα και σαν εργαζόμενος τώρα βλέπω τι σημασία πια έχουν οι ίδιες λέξεις.

Για το διεφθαρμένο κράτος είμαι σύμμαχος σου. Δεν διαφωνώ με τίποτα από αυτά που λες. Όμως αυτή μόνο είναι η Ελλάδα? Γι αυτούς που πέσαν στη Κύπρο θα χαρήσουμε λησμονιά? Για τον Κατσιάνη, τον Μπικάκη και τους άλλους? αξίζουν τη λήθη μας? Αυτοι που πέσαν στην Κύπρο έπεσαν για την πατρίδα. Όταν έγινε η ιστορία με το Σισμίκ μπορεί να είμασταν όλοι πιτσιρικάδες αλλα σχεδόν παρακαλάγαμε να γίνει το μπαμ και να πάμε να πολεμίσουμε, να δείξουμε και στους παππούδες και τους πατεράδες μας ότι μπορούμε να κάνουμε ότι έκαναν στους Ιταλούς και τους Γερμανούς και να πάρουμε το αίμα πίσω για την Κύπρο και την Μικρά Ασία. Αυτό ήταν τότε όμως, τότε που παίζαμε που μπορούσαμε να παίζουμε ανέμελα στον δρόμο και τότε που η μανάδες μας ήταν σπίτι γιατί δεν χρειαζόταν να δουλέψουν και τότε που η ζέστη ήταν το μοναδικό πρόβλημα στον νυκτερινό ύπνο.
Για την σημερινή Ελλάδα όμως δεν νομίζω ότι μπορώ να πώ τα ίδια, για ποιόν να πολεμίσω ? Για να διασφαλήσω το δικαίωμα των πολιτικών να τρώνε τα λεφτά μου ή των ξένων να λιμένονται το σπίτι και την περιουσιά μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μα πως δεν είχα δει τόσο καιρό το θέμα!!!!

Έχοντας ποια υπηρετήσει ΠΝ και όλοι οι φίλοι πρακτικά να τελειώνουν περίπου τώρα και πιστεύοντας και εγώ σαν καλός μ@λ@κ@ς ότι είναι υποχρέωση μας να πάμε γιατί μπλα μπλα ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ.
Όποιος δεν πάει (υπό τις παρούσες περιστάσεις) είναι ο πιο έξυπνος άθρωπος του κόσμου!!!!

Ίσως ακουστεί σκληρό αλλά όσοι δεν έχουν πάει θητεία δεν θα έπρεπε να έχουν άποψη γιατί και εγώ έλεγα καταλαβαίνω αλλά χρειάστηκαν μόλις 12 ώρες για να συνηδητοποιήσω την πλήρη σημασία της έκφρασης ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑ Η ΛΟΓΙΚΗ!!!

Και τώρα πιο συγκεκριμένα!
Ο στρατός πράγματι είναι σχολείο.
1)Σου μαθαίνει γιατί δεν πρέπει να μείνεις στην Ελλάδα εκτός και αν είσαι ένας από αυτούς που επωφθαλμούν την θέση του δημόσιου υπαλλήλου
2)Πως να λες ψέματα
3)Πως να πετάς το μπαλάκι της ευθύνης!!!
4) επίσης σου μαθαίνει γιατί εσύ θα δουλεύεις για να πληρώνεις φόρους έτσι ώστε ένα τσούρμο άχρηστοι ανθρώποι να πληρώνονται υπέρ του δέοντος και για μαντέψτε!! να έχουν προσωπικά σκλαβάκια τους εργοδότες τους έμμεσα ή άμεα!
5)Πολλά ακόμη αλλά το συμπέρασμα είναι ένα!
Στην Ελλάδα στέλνουμε στο στρατό και τους τελευταίους άξιους νέους που έχουν γλυτώσει για ένα περιέργο λόγο την βλακεία (άκουσον άκουσον) ωστέ να κάνουμε και αυτούς ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ για να μην νιώθουν και τύψεις οι παραδοσιακοί ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ

Όλα τα άλλα που λέτε για τους εξοπλισμούς ΟΚ!!! Και οι απόψεις λίγο δυύστανται. Να πω κάτι στον Exposed_Bone αλλά και σε όλους όσους δεν έχουν πάει!! Το γνωρίζεται ότι κάθε μόνιμος (το μ@@@@@ας παραλέιπεται!τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται) εισπρατει με την γνώση του κράτους 5 μέρες εκτός έδρας κάθε μήνα χωρίς να έχει πάεει??? Και τα αποκαλούν και μαύρα!!! Αυτό σημαίνει 20% πάνω στον μισθό τους ΜΑΥΡΑ εν πλήρη γνώση της ηγεσίας!!! Για να μην αναφέρω τις 40 μέρες το χρόνο άδεια που πέρνουν!!!
Μπορώ να συνεχίζω επ'άπειρα αλλά δεν έχει νόημα.

Και ΟΧΙ ο κόσμος δεν έχει ιδέα τι γίνεται στα σώματα ασφαλείας. Οι μανάδες όπως και η δικιά μου η χαζοχαρούμενη νομίζουν ότι κάνουμε και κάτι μέσα και νιώθουν τρελή περηφάνεια που ο κανακάρης τους απλά σπατάλει την ζωή του κάνοντας την δουλειά ανθρώπων που ήδη έχουν πληρώσει για αυτό το λόγο!! Όταν τα εξηγούσα εγώ έξω με κοιτάζαν με κάτι μάτια (ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ Μ@Λ@Κ@??).

Δεν είναι τυχαίο ότι οι μόνιμοι παντρεύονται μόνιμους!! Τα λαμόγια μετά λαμόγια και φυσικά η ΣΜΥΝ πχ είναι Νο1 σε βάση γενικά!

Και όχι τίποτα άλλο αλλά άκουσα και εις διπλούν κήρυγμα επαγγελματικής δεοντολογίας από δύο υψηλόβαθμους εκ των οποιών ο ένας ήταν ο διευθυντής προσωπικού δλδ ο αρχηγός των πιλαφιών!

Τέλος θα πω το εξής!! Θα χαιρόμουν και θα ήταν τιμή μου να υπηρετήσω την πατρίδα μου. Αλλά να πάω να προσφέρω τις γνώσεις μου γιατί η χώρα δεν έχει λεφτά να αγοράσει την τεχνογνωσία! Αλλά και με μια προϋπόθεση!
Να πάνε όλοι σε αυτή την χώρα θητεία! ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ισότητα my ass στο θέμα) που :whistle: αλλά και οι μελλοντικοί μόνιμοι πιλάφια!! Έτσι να είμαστε όλοι επί ίσους όρους σε αυτό το μπ**ρδ*λλο που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ!!!

Αντε γεια και φτύνουμε και μούτζώνουμε κάθε τι στρατιωτικό!

Κάτι τελευταίο. Τουλάχιστον οι στρατιωτικοί της ξηράς τρώνε και το αγγούρι των μεταθέσεων και όπου να είναι πάνε καθώς ο στρατός είναι πολύ σκόρπιος. Οι ναυτικοί κάνουν Σαλαμίνα και θεωρείται θαλάσσια υπηρεσία=πλοίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη

Επειδή σε συμπάθησα και αν κατέβω Αθήνα, θα ήθελα να συναντηθούμε, σου γράφω σήμερα μιά μικρή αληθινή ιστορία -μιά που υπηρέτησες στην Κύπρο...
Δεν αφιέρωσε -ποτέ κανείς -μιά αράδα από λέξεις δεν έγραψε ποτέ κανείς λόγιος ένα ποίημα, ούτε δάσκαλος είπε κατι σε παιδιά, μήτε κάποιος δρόμος χώρεσε το όνομά του.....
ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΠΙΚΑΚΗΣ


Σε ηλικία 19 ετών βρέθηκε ως καταδρομέας να πολεμά το 74 στην εισβολή. Αντιμετώπισε μόνος του μία ομάδα 7 αρμάτων, έχοντας διασπείρει αντιαρματικά βλήμματα στο λόφο. Κάθε τόσο άλλαζε θέση βολής με το ΠΑΟ του, ενώ όταν έφευγε , η γη σκάβονταν από τις οβίδες. Κατέστρεψε 4 άρματα. Τα υπόλοιπα τρία υπεχώρησαν γιατί τα πληρώματά τους πίστεψαν ότι δέχονται μαζική επίθεση με όλμους. Με το τελευταίο βλήμα ισοπέδωσε την μονή Αυξεντίου, όπου είχαν κρυφτεί πανικόβλητοι 72 Τούρκοι στρατιώτες. Τιμήθηκε από τους Κύπριους. που του γράψανε τραγούδι. Το ημερολόγιο του φυλάσσεται στο Πολεμικό Μουσείο του Λονδίνου. Ο στρατηγός της εισβολής Ντεμιρελ τον μνημονεύει απονέμοντάς του μέγιστη στρατιωτική τιμή. Η Ελλάδα ποτέ δεν τον τίμησε...Εργάστηκε μετά σαν οικοδόμος. Το 85 άφησε την τελευταία του πνοή σε τροχαίο. Τον συνόδευσαν με μαντινάδες τρεις συμπολεμιστές του. Πάνω στο μνήμα του γράφτηκε. "Δεν με ξέχασε ποτέ η Πατρίδα μου...Μόνο εκείνοι που την πρόδωσαν.."

Σε φιλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tanos56:
Φίλε Γιάννη

Επειδή σε συμπάθησα και αν κατέβω Αθήνα, θα ήθελα να συναντηθούμε, σου γράφω σήμερα μιά μικρή αληθινή ιστορία -μιά που υπηρέτησες στην Κύπρο...
Δεν αφιέρωσε -ποτέ κανείς -μιά αράδα από λέξεις δεν έγραψε ποτέ κανείς λόγιος ένα ποίημα, ούτε δάσκαλος είπε κατι σε παιδιά, μήτε κάποιος δρόμος χώρεσε το όνομά του.....
ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΠΙΚΑΚΗΣ


Σε ηλικία 19 ετών βρέθηκε ως καταδρομέας να πολεμά το 74 στην εισβολή. Αντιμετώπισε μόνος του μία ομάδα 7 αρμάτων, έχοντας διασπείρει αντιαρματικά βλήμματα στο λόφο. Κάθε τόσο άλλαζε θέση βολής με το ΠΑΟ του, ενώ όταν έφευγε , η γη σκάβονταν από τις οβίδες. Κατέστρεψε 4 άρματα. Τα υπόλοιπα τρία υπεχώρησαν γιατί τα πληρώματά τους πίστεψαν ότι δέχονται μαζική επίθεση με όλμους. Με το τελευταίο βλήμα ισοπέδωσε την μονή Αυξεντίου, όπου είχαν κρυφτεί πανικόβλητοι 72 Τούρκοι στρατιώτες. Τιμήθηκε από τους Κύπριους. που του γράψανε τραγούδι. Το ημερολόγιο του φυλάσσεται στο Πολεμικό Μουσείο του Λονδίνου. Ο στρατηγός της εισβολής Ντεμιρελ τον μνημονεύει απονέμοντάς του μέγιστη στρατιωτική τιμή. Η Ελλάδα ποτέ δεν τον τίμησε...Εργάστηκε μετά σαν οικοδόμος. Το 85 άφησε την τελευταία του πνοή σε τροχαίο. Τον συνόδευσαν με μαντινάδες τρεις συμπολεμιστές του. Πάνω στο μνήμα του γράφτηκε. "Δεν με ξέχασε ποτέ η Πατρίδα μου...Μόνο εκείνοι που την πρόδωσαν.."

Σε φιλώ

Δεν μπορείς να φανταστείς αυτή την στιγμή πως με έκανες! Και συγκινήθηκα διαβάζοντας αυτές τις λέξεις και πληγώθηκα που επιβεβεώθηκε ακόμα μια φορά το ότι αυτή η Πατρίδα μας πονά.
Μπορεί να μην είμουν εκεί κατα την απόβαση αλλα με τους συναδέλφους το 95 πατήσαμε σε χώματα που σκώτοσαν Ελληνες και είδαμε πολλά σημεία όπως το παλιό στρατόπεδο της Ελδυκ και είδαμε την νεκρή ζώνη της Λευκοσίας που διακρίνεις ακόμα τις σφαίρες καρφωμένες στους τοίχους.
Είδες φίλε μου πόσο άδικα είναι κάποια πράγματα, Ελληνες έδωσαν αίμα και ζωές και το ευχαριστώ ήταν να τους ξεχάσουν και να τους πετάξουν.
Όταν βλέπω παλιές φωτογραφίες των ΕΛΔΥΚάριων πραγματικά με αγγίζουν γιατί πάτησα στα ίδια σημεία και μπήκα στην ψυχολογία, εκεί που για 15 μήνες το σπίτι μου ήταν ένας στρατώνας και η πατρίδα μου ήταν ένα κομμάτι ίφασμα πάνω σε ένα στίλο.

Σε ευχαριστώ για αυτό που έγραψες ! Ήταν πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως και εμένα μου έκατσε κάπως!
Η Ελλάδα ζητά πολλά από τον κόσμο της αλλά πάντα ξεχνά να πει ευχαριστώ,επί της ουσίας!
Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα έθνος με τέτοια αυτοθυσία παράγει μια τέτοια χώρα?? ΄
Ειλικρινά κάποια πράγματα τα έχω απορία σχετικά με την Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ας καταργηθεί, σε περίπτωση πολέμου εμείς οι κοινοί θνητοί γινόμαστε η ασπίδα των μισθοφώρων (κάτι σαν τα αραπάκια στο southpark the movie). Αλλά και πάλι εγώ δεν έχω λόγο να πάω στρατό, πατρίδα δεν έχω μου την έφαγαν οι αμερικλανοί. Σε περίπτωση πολέμου θα φτιάξω μια παράγκα σε ένα βουνό και θα κάθομαι να γελάω με όλους αυτούς που σκοτόνωνται για να πάρουν το παράσιμο του μεγάλου γενοκτόνου νομίζωντας πως το κάνουν για την πατρίδα αλλά το κάνουν για τα λεφτά του μεγάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Ας καταργηθεί, σε περίπτωση πολέμου εμείς οι κοινοί θνητοί γινόμαστε η ασπίδα των μισθοφώρων (κάτι σαν τα αραπάκια στο southpark the movie). Αλλά και πάλι εγώ δεν έχω λόγο να πάω στρατό, πατρίδα δεν έχω μου την έφαγαν οι αμερικλανοί. Σε περίπτωση πολέμου θα φτιάξω μια παράγκα σε ένα βουνό και θα κάθομαι να γελάω με όλους αυτούς που σκοτόνωνται για να πάρουν το παράσιμο του μεγάλου γενοκτόνου νομίζωντας πως το κάνουν για την πατρίδα αλλά το κάνουν για τα λεφτά του μεγάλου.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να πολεμίσεις για να αποδείξεις κάτι γιατί δεν είναι προερετικό. Το στρατιωτικό δίκαιο εν καιρό πολέμου αλλάζει και λιποταξία ή το να έρθουν να σε πάρουν και να μην πηγένεις ισοδυναμεί με θάνατο και δεν έιναι κάτι δικάσημο όποιος έρθει να σε πάρει αν δεν πας σε πυροβολεί.
Όσο αφορά το βουνό δεν νομίζω ότι ανταποκρίνετε στην πραγματικότητα καθώς η απο βόμβες του ενός θα πάς η του άλλου!
Το κακό είναι ότι σαν φαντάρος εν καιρό πολέμου, δεν έχεις πολλές επιλογές και το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να σκοτώσεις αυτούς που προσπαθούν να σε σκοτώσουν η εσύ ή αυτοί.
Τώρα για ποιόν λόγο γίνετε ο πόλεμος άστο, όλοι οι πόλεμοι γίνονται για οικονομικούς λόγους.
Αλήθεια ποιά ειναι η πατρίδα σου που σου έφαγαν οι ΗΠΑ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι ακριβώς φίλε lost_in_space!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εφόσον κυβερνάν η ΗΠΑ την Ελλάδα, δεν μου την έφαγαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Εφόσον κυβερνάν η ΗΠΑ την Ελλάδα, δεν μου την έφαγαν;

Αν όντως η ΗΠΑ κυβερνούσαν την Ελλάδα θα είχαμε καλύτερη ποιότητα ζωής πίστεψε με, το πρόβλημα δεν είναι με τις ΗΠΑ ποιά αλλα με την Ε.Ε ότι πουν το δεχόμαστε χωρίς πολλές συζητήσεις.
Το κακό βρε Lost είναι σε εμάς τους ίδιους σαν λαός και όχι στο τι μας κάνουν οι άλλοι, μας είναι πιό εύκολο να κατηγορούμε τους άλλους, το κατεστημένο, την κατάντια μας παρά να σηκώσουμε τα μανικια και να δουλέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top