Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
O ύπνος του δικαίου... Πως βοηθάς τη χώρα, με στρατό ρημαγμένο από τις μίζες, και ανθρώπινο δυναμικό που σε ένα χρόνο θητείας, θα πυροβολήσει μόνο μια φορά;
Αν όμως βελτιωθούν ολά αυτά και δεν θα υπάρχουν μίζες και όλα αυτά πιστεύεις ότι θα αξίζει τον κόπο; Εγώ όχι γιατι είμαι σίγουρος ότι τα όπλα δεν είναι η μόνη λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν όμως βελτιωθούν ολά αυτά και δεν θα υπάρχουν μίζες και όλα αυτά πιστεύεις ότι θα αξίζει τον κόπο; Εγώ όχι γιατι είμαι σίγουρος ότι τα όπλα δεν είναι η μόνη λύση

Δυστυχώς, η βία είναι η μόνη απάντηση, όπως μας αποδεικνύει η ιστορία (εκτός αν αντιμετωπίσουμε τους Τούρκους όπως ο Γκάντι τους Βρεττανούς, οπότε αφ' ενός πάω πάσο, αφ' ετέρου πάω βραζιλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
O ύπνος του δικαίου... Πως βοηθάς τη χώρα, με στρατό ρημαγμένο από τις μίζες, και ανθρώπινο δυναμικό που σε ένα χρόνο θητείας, θα πυροβολήσει μόνο μια φορά;
Εγώ πάντως μία έριξα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η λύση για το στρατιωτικό είναι ο επαγγελματικός στρατός που ετοιμάζεται και προωθήτε. Τελευταία βολη έκανα πριν απο 11 χρόνια σιγά μην θυμάμε λεπτομέρειες για το πως καθαρίζει το όπλο πώς λίνεται κτλ. Οπότε σαν φαντάρος η εκπαίδευση μου πάει στράφη. Το κύριο μέλημα του στρατού πάντως είναι απλά να υπάρχει και απλά να θεωρείτε υπολογίσημος απο τον αντίπαλο. Για αυτό το 40% του ετησίου προυπολογισμού πάει σε αμυντικές δαπάνες. Εκεί πέφτει η απίστευτη μίζα. Υποτίθεται ότι είμαστε στην Ε.Ε και δίνουμε τόσα λεφτά λες και περιμένουμε εισβολή απο τους Τούρκους. Να είναι καλά και οι παραβιάσεις που κρίβουν ένα καλά οργανομένο σχέδιο αγοράς εξοπλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Για αυτό το 40% του ετησίου προυπολογισμού πάει σε αμυντικές δαπάνες. Εκεί πέφτει η απίστευτη μίζα. Υποτίθεται ότι είμαστε στην Ε.Ε και δίνουμε τόσα λεφτά λες και περιμένουμε εισβολή απο τους Τούρκους. Να είναι καλά και οι παραβιάσεις που κρίβουν ένα καλά οργανομένο σχέδιο αγοράς εξοπλισμού.
Amen brother!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Για αυτό το 40% του ετησίου προυπολογισμού πάει σε αμυντικές δαπάνες. Εκεί πέφτει η απίστευτη μίζα. Υποτίθεται ότι είμαστε στην Ε.Ε και δίνουμε τόσα λεφτά λες και περιμένουμε εισβολή απο τους Τούρκους. Να είναι καλά και οι παραβιάσεις που κρίβουν ένα καλά οργανομένο σχέδιο αγοράς εξοπλισμού.
Μηπως περιμένουμε και εμείς δεν το ξέρουμε;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μηπως περιμένουμε και εμείς δεν το ξέρουμε;:/:
Some food for thought:

1. Δίνουμε πολλά φράγκα σε εξοπλισμούς επειδή οι πολιτικοί μας είναι προνοητικοί και θέλουν να μας προστατέψουν επειδή περιμένουν εισβολή από την Τουρκία

2. Δίνουμε πολλά φράγκα σε εξοπλισμούς επειδή οι πολιτικοί μας είναι διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο, έχουν φάει με χρυσά κουτάλια από τις μίζες και συνεχίζουν να το κάνουν λόγω αδράνειας.

Ποιο σενάριο σου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Some food for thought:

1. Δίνουμε πολλά φράγκα σε εξοπλισμούς επειδή οι πολιτικοί μας είναι προνοητικοί και θέλουν να μας προστατέψουν επειδή περιμένουν εισβολή από την Τουρκία

2. Δίνουμε πολλά φράγκα σε εξοπλισμούς επειδή οι πολιτικοί μας είναι διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο, έχουν φάει με χρυσά κουτάλια από τις μίζες και συνεχίζουν να το κάνουν λόγω αδράνειας.

Ποιο σενάριο σου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα;
το δεύτερο, αλλά πως δικαιολογούν τις μίζες τους , τι δείχνουν στα χαρτία ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
το δεύτερο, αλλά πως δικαιολογούν τις μίζες τους , τι δείχνουν στα χαρτία ; :worry:
Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά η λογική μου λέει ότι σε μια κυβέρνηση διεφθαρμένη εξ ολοκλήρου (και για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι δε μιλάω μόνο για τη σημερινή) το μόνο εύκολο είναι να παραποιηθούν στοιχεία και να κατασκευαστούν ψεύτικα στοιχεία και τιμολόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά η λογική μου λέει ότι σε μια κυβέρνηση διεφθαρμένη εξ ολοκλήρου (και για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι δε μιλάω μόνο για τη σημερινή) το μόνο εύκολο είναι να παραποιηθούν στοιχεία και να κατασκευαστούν ψεύτικα στοιχεία και τιμολόγια.
Στα τιμολόγια τι γράφουν, μπουζούκια :P anyway αυτό που θέλω να πώ είναι πως πιστωποιούν τα τιμολόγια; Π.χ. αν γράφει π.χ. 15f-16 και αυτοί πήραν ένα ή κανένα τότε πως τα δικαιολογούν; Δεν νομίζω ΟΛΟΙ να είναι διεφθαρμένοι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Στα τιμολόγια τι γράφουν, μπουζούκια :P anyway αυτό που θέλω να πώ είναι πως πιστωποιούν τα τιμολόγια; Π.χ. αν γράφει π.χ. 15f-16 και αυτοί πήραν ένα ή κανένα τότε πως τα δικαιολογούν; Δεν νομίζω ΟΛΟΙ να είναι διεφθαρμένοι :worry:
Ε τώρα ή αρνείσαι να δεις την αλήθεια ή είσαι αφελής.
Αν ξέραμε και πως πιστοποιούν τα τιμολόγια θα τους είχαμε βάλει ήδη φυλακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ε τώρα ή αρνείσαι να δεις την αλήθεια ή είσαι αφελής.
Αν ξέραμε και πως πιστοποιούν τα τιμολόγια θα τους είχαμε βάλει ήδη φυλακή.
Απλώς αρνούμε να δω την αλήθεια:/:. Όμως ας μην βγούμε άλλο off-topic :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν ξέραμε και πως πιστοποιούν τα τιμολόγια θα τους είχαμε βάλει ήδη φυλακή

Οι φυλακές είναι για σένα και για μένα. Γι αυτούς δεν υφίσταται τέτοιο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σιγά μην παραποιήσουν τα τιμολόγια. Οι μίζες πέφτουν κάτω απο το τραπέζι και συμπεριλαμβάνονται στην τιμή πώλησης του προιόντος. Δεν πρόκεται να ανεβάσουν την τιμή του F-16 αλλα θα την βάλουν πάνω σε ανταλλακτικά, όπλα η υπηρεσία που θα παρέχουν. Αντι το x ανταλακτικό να έχει 130.000 € θα έχει 136.000 € x 50 ανταλακτικά = η μίζα για πολύ κόσμο. Το τιμολόγιο είναι αυθεντικό και η μίζα έχει παραδοθεί. Απο την άλλη κανένας δεν μπορει να ελένξει την κάθε εταιρεία σε τι τιμή πουλάει τα προιόντα της. Η διαγωνισμός που έχει γίνει την έχει κρίνει ανάδοχο και έτσι το 136.000 που λέγαμε πριν είναι 100% νόμιμο.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Παιδιά Νοέμβρη παρουσιάζομαι....:(:(:(:(Τουλάχιστον μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι,θα φυλάω εγώ την πατρίδα!!:rofl::rofl::jumpy::kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Παιδιά Νοέμβρη παρουσιάζομαι....:(:(:(:(Τουλάχιστον μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι,θα φυλάω εγώ την πατρίδα!!:rofl::rofl::jumpy::kill:
Εύχομαι μέχρι τότε να αλλάξουν οι νόμοι και να μην χρείαστεις να το υποστεις αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εύχομαι μέχρι τότε να αλλάξουν οι νόμοι και να μην χρείαστεις να το υποστεις αυτό
Δυστυχώς δεν θα αλλάξει τίποτα Exposed, τουλάχιστον όχι με το Νοέμβρη. Από όσο ξέρω όμως όσοι πάνε από Φεβρουάριο και μετά (δηλ. 2006) θα κάνουν 11 μήνες θητεία!
Μήπως θα έπρεπε να το κοιτάξεις Alex;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Δυστυχώς δεν θα αλλάξει τίποτα Exposed, τουλάχιστον όχι με το Νοέμβρη. Από όσο ξέρω όμως όσοι πάνε από Φεβρουάριο και μετά (δηλ. 2006) θα κάνουν 11 μήνες θητεία!
Μήπως θα έπρεπε να το κοιτάξεις Alex;

Απ'οτι άκουσα θα πιάσει και αυτούς που θα είναι ήδη μέσα,άρα και μένα!Αλλα και έτσι να μην είναι,θέλω να πάω να ξεμπερδεύω.Σιγά τώρα,για ενα μήνα θα κάθομαι μην έχοντας τι να κάνω μέχρι τον Φλεβάρη?Αλλωστε δουλειά αν δεν έχεισ κανει φανταριλίκι δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αντε alex με το καλό. 11 μήνες δεν είναι τίποτα. Εγώ τι να πω που έκανα 18 με τους 15 να είμαι στην Κύπρο. Το στρατιωτικό περνάει γρήγορα και είναι εμπειρία που όλοι πρέπει να έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Αντε alex με το καλό. 11 μήνες δεν είναι τίποτα. Εγώ τι να πω που έκανα 18 με τους 15 να είμαι στην Κύπρο. Το στρατιωτικό περνάει γρήγορα και είναι εμπειρία που όλοι πρέπει να έχουν.

Ευχαριστώ yiannis!Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι είναι εμπειρία.Απλά σου κόβει την ζωή και τα σχέδια σου στην μέση.Γι'αυτό πιστεύω πως είναι καλύτερα να πηγαίνει κάποιος στα 18-19 του μετά το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top