Έχετε δει τα νέα εμπλουτσιμένα ψηφιακά βιβλία στο "ψηφιακό σχολείο";

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες έτυχε να μπω αρκετά φορές στη σελίδα του "Ψηφιακού Σχολείου", μια σελίδα που έγινε αρκετά γνωστή στις αρχές του σχολικού έτους σε όσους δεν είχαν βιβλία. Καθώς λοιπόν έβλεπα τα διάφορα βιβλία, διαπίστωσα πως σε ορισμένα μαθήματα δεν έχουν απλά δημιουργήσει ένα pdf αλλά έχουν φτιάξει ηλεκτρονικά βιβλία εμπλουτισμένα με ποικίλο ψηφιακό υλικό.
Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να δει το βιβλίο της Έκφρασης Έκθεσης της Α' Λυκείου. Έκφραση Έκθεση (Α Γενικού Λυκείου – Γενικής Παιδείας): Ηλεκτρονικό Βιβλίο

Είδα, λοιπόν, πως εκτός από το κλασικό κείμενο που είναι ίδιο και στα έντυπα βιβλία, υπάρχουν και εικόνες-links οι οποίες παραπέμπουν σε επιπλέον υλικό (κείμενα, εικόνες, βίντεο....) που σχετίζεται με το μάθημα.
Και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ ωραία στο μάθημα....Αναρωτιέμαι όμως, γνωρίζει κανείς την ύπαρξη αυτών των βιβλίων (γιατί υπάρχουν κι άλλα στην ίδια σελίδα που είναι εμπλουτισμένα); Χρησιμοποιούνται στα σχολεία; Ή απλώς τα έφτιαξαν και τα παράτησαν σε μια ιστοσελίδα χωρίς να τα έχει πάρει κανείς χαμπάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ είδα την α) εμπλουτισμένη μορφή της Βιολογίας Α λυκείου. Μπορώ να πω ότι ήταν πολύ ενδιαφέρουσα! Σχεδόν κάθε όρος του πρώτου κεφαλαίου συνοδευτόταν από εικόνες σε λινκ που έχουν παρθεί από μικροσκόπια, καλύπτοντας έτσι πολλά κενά. Επίσης, έχει και κάποια καλά σχεδιαγράμματα που δεν περιέχονται στο βιβλίο..

Ακόμα, είδα την β) εμπλουτισμένη μορφή των Ιστοριογράφων. Μου άρεσε το ότι δίπλα από κάθε ιστορικό στοιχείο παρατίθεται ένα άρθρο (ειτε από βικιπαίδια είτε από άλλες πηγες) που σε κατατοπίζει χρονικά και σου δίνει πληροφορίες για την ιστορία που μελετάς.

Τέλος, είδα την γ) εμπλουτισμένη μορφή της Άλγεβρας. Κάτι διαδραστικές ασκήσεις που έχει στις πιθανότητες μου φάνηκαν πολύ βοηθητικές.

Θεωρώ ότι είναι ωραία ιδέα γενικά, αλλά δεν μας την είχε αναφέρει κανείς. Έπρεπε μόνος μου να ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ομολογώ πως δεν είχα δει τα βιβλία από θετικά μαθήματα, έχουν ενδιαφέρον. Είδα και το βιβλίο της λογοτεχνίας το οποίο έχει εμπλουτιστεί με πολύ επιπλέον υλικό.
Κρίμα όμως αν δεν τα γνωρίζουν οι εκπαιδευτικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top