Νομική στη Βρετανία

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μάλλον δεν είσαι σωστα πληροφορημένη αλλά anyway ό,τι σ αρεσει.

:hmm: Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; Γιατί κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις. :/: Το University of Machester είναι καλό; :hmm: #confused
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
:hmm: Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; Γιατί κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις. :/: Το University of Machester είναι καλό; :hmm: #confused
τελειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
σε ποια σκέφτεσαι να κ΄νεις αιτηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σε ποια σκέφτεσαι να κ΄νεις αιτηση;;

Έχω σκεφτεί :
1) Manchester Metropolitan
2) University of Manchester
3) London School of Economics and Political Science
4) University of Liverpool
Άλλα όπως σου είπα με ενδιαφέρει περισσότερο το Manchester :/: και μάλλον θα επικοινωνήσω με το University of Manchester και άντε να δούμε τι θα μου απαντήσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή σε βλέπω υπερβολικά φιλόδοξη(δεν είναι κακό), έχω να σου πώ ότι οι ξένοι φοιτητές νομικής στην αγγλία είναι λίγοι και τους διώχνουν εύκολα. Αν φύγεις, σε διώξουν πχ στο δεύτερο έτος θα πληρώσεις 20000 λίρες στο χερι δάνειο -ξεδάνειο. Είναι πολύ εντατικό το course μιας και οι σπουδες ειναι 3ετεις. Αν βαλεις τα παραπάνω πανεπιστημια αυξάνονται οι πιθανότητες σου να σε διώξουν πίστεψε με. Εχω δει εγώ να φεύγουν και από πολύ χαμηλότερα...
Λοιπόν καλά unis για νομική στην Αγγλία είναι το Liverpool, Leicester και τα καλά του Λονδίνου(υπ ευθύνη σου τα παραπάνω), δε χαρίζονται βέβαια και μαντσεστερ βεβαια τέλειο, αλλά...

Πανεπιστήμια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ και το λέω έχοντας βαθύτατη γνώση είναι:
1)De Montfort University (ο καλύτεροσ δικηγόρος της αγγλίας για το 2012) αποφοίτησε από εκει και έλαβε υποτροφία από την κειτ και τον γουίλιαμ 25.000 λίρες. Εξαιρετικό το DE MONTFORT ΓΙΑ Νομική.

2)Νορθάμπρια uni. Progressive νομική με καινοτόμα προγραμματα αλλά δεν έχει έλληνες εκει όμως.

3)Uwe Bristol (είχε πρόβλημα με το δοαταπ), δε ξέρω τώρα. Ποιοτικότατη νομική με τη μεγαλύτερη βιβλιοθηκη της νοτιοδυτικης αγγλιας!!


τα 3 παραπάνω έχουν πολύ πρακτικη προσέγγιση. Μη ξεγελιέσαι από τις στημένες λίστες που τις βγάζουν δημοσιογραφίσκοι. Πανεπιστημια τυπου ρεντινγκ, κεντ , ληντς, νιουκαστλ μπλα μπλα μπλα που θα δεις ψηλά στις λίστες έχουν μια πιο θεωρητικη προσέγγιση που εαν θες να γυρίσεις ελλάδα δε σε ενδιαφερει. Πολυ φρου -φρου και χανεις την ουσια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris2277

Νεοφερμένος

Ο LAW STUDIES IN UK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχετε ποτε δοκιμασει το open university of England;καντε ενα σερφαρισμα κ θα δειτε οτι αξιζει τον κοπο..ειμαστε πολλοι,ειμαστε ελληνες κ ξερουμε οτι η Ελλαδα θαβει ελπιδες κ ονειρα..γι αυτο περα απο αγκυλωσεις συστημικες try to join ou.uk and see the differences and test your efforts overseas...good luck with d.o.a.t.a.p.WE KEEP ON FIGHTING OUTSIDE GREECE FOR GREECE.:clapup:OU THE BEST
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
βέβαια μια χαρά και ανοιχτό πανεπιστήμιο και λονδίνο, τέλεια φοιτητική ζωή.
Πάντως γενικά για νομική πολλές επιλογές δεν έχει έξω.
1)γαλλία...πλήρης παρακμή χρόνο με το χρόνο και δεν θα τη συνιστούσα, ούτε τα τοπ πανεπιστήμια. Εδώ έχουμε γάλλους στην αγγλία και τους ρώτησα γιατι δεν πήγατε νομική γαλλία και μου απάντησαν...αφου αγγλία είναι καλύετρα , γαλλια είναι μπουρδ_ λο από οργάνωση.
2)ιταλια... 5 χρονια σπουδες .χωρίς μεταπτυχιακό και με δίδακτρα κάθε χρόνο 1500 ευρω, και το φαι στις φοιτητικες εστιες όχι δωρεάν. στις διεθνείς κατατάξεις τα ιταλικά πανεπιστήμια δε τα βρίσκεις. 5 χρόνια, αλλά ποιός θα τελειώσει σε 5 χρόνια αφου από οργάνωση κλπ είναι χειρότερα και από γαλλία.
3)γερμανία. Πολύ καλή επιλογή, αλλά....απαιτείεται άριστο επίπεδο γλώσσας,+ απολυτήριο σχεδόν 20!! Η νομική στη γερμανία έχει numerus clausus. Δε χαρίζονται, μιλάμε για δυσκολία , όχι ...αστεία. το μόνο που με χαλάει με τη γερμανια είναι ότι κάποια πανεπιστήμια ενω ειναι ποιοτικότατα, δε τα ξέρει ο κόσμος πχ (Worms), χωριουδάκι. Υπάρχουν διδακτρα ελάχιστα σε κάποια ομόσπονδα κρατίδια. Αλλά δυσκολία, σε διώχνουν αμέσως....μέρκελ είπαμε.
4)Βελγιο-Ολλανδια-ελβετία-σκανδιναβία! Οι χώρες αυτές διαθέτουν κάποια από τα καλύτερα πανεπιστήμια, αλλά δεν είναι εκεί οι πόλεις student friendly και επιμένω σε αυτό. Όλη η οργάνωση των σπουδών θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά από εσας, δεν υπάρχουν γραφεία κλπ...
5)Ισπανία...ας γελάσω...
6)Αγγλία. Η πιο ισορροπημένη επιλογή. Εξαιρετικά πανεπιστημια, οι πόλεις είναι φτιαγμένε για φοιτητές, πνεπιστήμια με διεθνη ακτινοβολία κλπ. Τα καλύτερα κάμπους του πλανήτη(και όλες οι αγγλόφωνες γενικότερα)...αλλά πλέον με τα 9000 διδακτρα το χρόνο και τα 15.000 για μεταπτυχιακα νομικης στα πρωτοκλασατα πανεπιστήμια, η αγγλία αρχίζει να φανταζει άπιαστο όνειρο. Κάθε χρόνο μειώνεται ο αριθμός των σπουδαστών εκει. (για τα διδακτρα ανέφερα πάνω). Ωστόσο παραμένει η καλύτερη επιλογή για χιλιάδες φοιτητές, μιας και το συστημα σπουδων βοηθαει να μαθεις την επιστήμη στη πράξη, να αποκτησεις εργασιακή εμπειρία, γνωριμίες κλπ. Πλέον και η αγγλία όμως γίνεται για λίγους και καλούς.
Σκωτία.... ο πληθυσμος της χωρας μόλις 5 εκατομμύρια σε περιορίζει στο εσωτερικό της και δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Οι άγγλοι τους αντιμετωπίζουν λίγο με ρατσισμό. Αnyway, τα χω αναλύσει τα κακά της σκωτίας αλλού. Εδίμβουργο και γλασκωβη δεσπόζουν, αλλά για τη ποιότητα του δευτερου έχω σοβαρες αμφιβολίες.
Ουαλία...μπα..... κανεις δε θα δωσει 9000 λίρες για να παει ουαλία αντι αγγλίας. μη μου πει κανεις για το καρντιφ, γιατι ειναι μουρλοι όλοι εκει, νομίζουν ότι είναι καλό uni τρομάρα τους.
Αμερικη, Καναδάς: tHE BEST CHOICES μακραν!! για λίγους και τυχερούς!!


Τέλος κάτι ιδιωτικά στη κυπρο και κατι κολλέγια νομικής και καλά δηθεν και κάτι σαχλαμάρες βουλγαρορουμανίες μπλα μπλα μπλα μπλα είναι σε δουλεια να βρισκόμαστε, παραμύθια που κρύβουν παγίδες. Προσοχή μεγάλη!προσοχή σας λέω...για να μη βρεθειτε προ εκπλήξεως...

Αυτα , έπρεπε να φτιάξω ένα συγκεντρωτικό για τις Νομικές. όσα έγραψαν αφορούν μόνο Νομικές σχολές. Θα κάνουμε αυτο το θρεντ μόνο για νομικές, να ποσταρουμε εδώ διάφορα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
σωστός ο αρης open uni london, freie berlin κλπ είναι πολύ καλά τα συγκεκριμένα. Μόνο στην ελλάδα το ανοιχτο πανεπιστήμιο θεωρείται...κατώτερο.
Τι να πει κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όχι.

Κατά τα λοιπά, προσυπογράφω μέχρι τελείας την προηγούμενη δημοσίευσή σου με μία ένσταση για Σκωτία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή σε βλέπω υπερβολικά φιλόδοξη(δεν είναι κακό), έχω να σου πώ ότι οι ξένοι φοιτητές νομικής στην αγγλία είναι λίγοι και τους διώχνουν εύκολα. Αν φύγεις, σε διώξουν πχ στο δεύτερο έτος θα πληρώσεις 20000 λίρες στο χερι δάνειο -ξεδάνειο. Είναι πολύ εντατικό το course μιας και οι σπουδες ειναι 3ετεις. Αν βαλεις τα παραπάνω πανεπιστημια αυξάνονται οι πιθανότητες σου να σε διώξουν πίστεψε με. Εχω δει εγώ να φεύγουν και από πολύ χαμηλότερα...
Λοιπόν καλά unis για νομική στην Αγγλία είναι το Liverpool, Leicester και τα καλά του Λονδίνου(υπ ευθύνη σου τα παραπάνω), δε χαρίζονται βέβαια και μαντσεστερ βεβαια τέλειο, αλλά...

Πανεπιστήμια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ και το λέω έχοντας βαθύτατη γνώση είναι:
1)De Montfort University (ο καλύτεροσ δικηγόρος της αγγλίας για το 2012) αποφοίτησε από εκει και έλαβε υποτροφία από την κειτ και τον γουίλιαμ 25.000 λίρες. Εξαιρετικό το DE MONTFORT ΓΙΑ Νομική.

2)Νορθάμπρια uni. Progressive νομική με καινοτόμα προγραμματα αλλά δεν έχει έλληνες εκει όμως.

3)Uwe Bristol (είχε πρόβλημα με το δοαταπ), δε ξέρω τώρα. Ποιοτικότατη νομική με τη μεγαλύτερη βιβλιοθηκη της νοτιοδυτικης αγγλιας!!


τα 3 παραπάνω έχουν πολύ πρακτικη προσέγγιση. Μη ξεγελιέσαι από τις στημένες λίστες που τις βγάζουν δημοσιογραφίσκοι. Πανεπιστημια τυπου ρεντινγκ, κεντ , ληντς, νιουκαστλ μπλα μπλα μπλα που θα δεις ψηλά στις λίστες έχουν μια πιο θεωρητικη προσέγγιση που εαν θες να γυρίσεις ελλάδα δε σε ενδιαφερει. Πολυ φρου -φρου και χανεις την ουσια .


:\ Οκέι μπορώ να πω πως με κατέβασες απο το ροζ συννεφάκι μου,χαχα αλλα πες μου γιατι τους διωχνουν;Θελουν να κρατησουν λιγους και καλους;Η απλως πιστεουν πως οι βρετανοι ειναι πιο ικανοι; WOW,interesting αυτα τα 3 που ανεφερες δεν τα χε πετυχει το ματι μου οφειλω να ομολογησω :hmm:
Επισης το post σου σχετικα με την Νομικη στις αλλες χωρες ειναι πολυ κατατοπιστικό και περιεχει χρησιμες πληροφορίες.:clapup: Thank you once again :D
Happy New Year btw.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
:\ Οκέι μπορώ να πω πως με κατέβασες απο το ροζ συννεφάκι μου,χαχα αλλα πες μου γιατι τους διωχνουν;Θελουν να κρατησουν λιγους και καλους;Η απλως πιστεουν πως οι βρετανοι ειναι πιο ικανοι; WOW,interesting αυτα τα 3 που ανεφερες δεν τα χε πετυχει το ματι μου οφειλω να ομολογησω :hmm:
Επισης το post σου σχετικα με την Νομικη στις αλλες χωρες ειναι πολυ κατατοπιστικό και περιεχει χρησιμες πληροφορίες.:clapup: Thank you once again :D
Happy New Year btw.:)
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα λόγια του Cosmopolitan.
Κανένας δε σε διώχνει από τη Νομική σχολή γιατί είσαι έλληνας ή Κογκολέζος.
Ισχύει ότι ισχύει για όλες τις σχολές και για όλους τους φοιτητές.
Αν διαβάζεις και περνάς τα μαθήματα, είσαι μια χαρά, είτε είσαι Έλληνας είτε Βρετανός.
Αν δε διαβάζεις και δεν περνάς τα μαθήματα, φεύγεις πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχουν στη Βρετανία αιώνιοι φοιτητές.

Μια παρατήρηση.
Όταν γράφεις "στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία", ήδη έχεις αποκλείσει πανεπιστήμια όπως το London School of Economics, που ανέφερες στη λίστα σου.
Τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν είναι καταφύγια για όσους έχουν αποτύχει να περάσουν στη σχολή που θέλουν στην Ελλάδα.

Προσπάθησε για καλούς βαθμούς στο σχολείο, διότι με αυτούς θα γίνεις κατ' αρχάς δεκτή στα πανεπιστήμια που θα δηλώσεις.
Ίσως δε γνωρίζεις ότι η κατ' αρχάς αποδοχή από τα πανεπιστήμια γίνεται πριν τις πανελλήνιες.
Γράψε όσο το δυνατόν καλύτερα στις πανελλήνιες, διότι έτσι θα πετύχεις τους όρους που θα σου βάλουν για να γίνεις οριστικά δεκτή.

Από κει και πέρα, αν σε δεχθεί κάποιο πανεπιστήμιο, ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω. Διαβάζεις, όλα καλά. Αδιαφορείς, παίρνεις δρόμο.

Υ.Γ.
Καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά του ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
:\ Οκέι μπορώ να πω πως με κατέβασες απο το ροζ συννεφάκι μου,χαχα αλλα πες μου γιατι τους διωχνουν;Θελουν να κρατησουν λιγους και καλους;Η απλως πιστεουν πως οι βρετανοι ειναι πιο ικανοι; WOW,interesting αυτα τα 3 που ανεφερες δεν τα χε πετυχει το ματι μου οφειλω να ομολογησω :hmm:
Επισης το post σου σχετικα με την Νομικη στις αλλες χωρες ειναι πολυ κατατοπιστικό και περιεχει χρησιμες πληροφορίες.:clapup: Thank you once again :D
Happy New Year btw.:)

όχι δεν ειναι θεμα ότι θέλουν να κρατήσουν λίγους και καλούς. Μέσα στα αγγλικα πανεπιστήμια υπάρχουν δικαστήρια ΄για προσομοίωση. Δε μπορείς να τα βάλλεις με έναν αγγλο που χει τα αγγλικα για πρωτη γλώσσα.
τα 3 πανεπιστημια που ανέφερα είναι και αυτα πολύ δύσκολα. αλλά μίλησα μόνο για ποιότητα από τα πολυδιαφημισμένα.
δε ξέρω ούτε το επίπεδο σου , ούτε τους βαθμούς σου κλπ. Πρεπει να διαλέξεις ένα πανεπιστημια που να ταιριάζει σε σένα. θες μακρια από τη πόλη, θες κοντα, θες με μεγαλο αριθμο φοιτητων ή με μικρο κλπ.
Δε σημαίνει ότι επειδή είπα 3 αντι 3ων δικών σου θα πας σε αυτα που σου πα, γιατθ ειναι εξίσου δύσκολα ίσως και δυσκολότερα. Δε μπορώ να χω άποψη αν δεν έχω παρακολουθήσει μάθημα σε όλα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα λόγια του Cosmopolitan.
Κανένας δε σε διώχνει από τη Νομική σχολή γιατί είσαι έλληνας ή Κογκολέζος.
Ισχύει ότι ισχύει για όλες τις σχολές και για όλους τους φοιτητές.
Αν διαβάζεις και περνάς τα μαθήματα, είσαι μια χαρά, είτε είσαι Έλληνας είτε Βρετανός.
Αν δε διαβάζεις και δεν περνάς τα μαθήματα, φεύγεις πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχουν στη Βρετανία αιώνιοι φοιτητές.

Μια παρατήρηση.
Όταν γράφεις "στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία", ήδη έχεις αποκλείσει πανεπιστήμια όπως το London School of Economics, που ανέφερες στη λίστα σου.
Τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν είναι καταφύγια για όσους έχουν αποτύχει να περάσουν στη σχολή που θέλουν στην Ελλάδα.

Προσπάθησε για καλούς βαθμούς στο σχολείο, διότι με αυτούς θα γίνεις κατ' αρχάς δεκτή στα πανεπιστήμια που θα δηλώσεις.
Ίσως δε γνωρίζεις ότι η κατ' αρχάς αποδοχή από τα πανεπιστήμια γίνεται πριν τις πανελλήνιες.
Γράψε όσο το δυνατόν καλύτερα στις πανελλήνιες, διότι έτσι θα πετύχεις τους όρους που θα σου βάλουν για να γίνεις οριστικά δεκτή.

Από κει και πέρα, αν σε δεχθεί κάποιο πανεπιστήμιο, ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω. Διαβάζεις, όλα καλά. Αδιαφορείς, παίρνεις δρόμο.

Υ.Γ.
Καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά του ischool.

σωστός, όπως και να συμπληρώσω άλλο να περάσεις και άλλο να περάσεις με καλό βαθμό στις ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ. 1 στους 10 καταφέρνει να αποφοιτει από νομικές στην αγγλία με distinction 70τοις εκατό or above. Για την ακρίβεια ο,8/10.

τα 7αρια και τα 8αρια αβέρτα είναι ελληνικο φαινόμενο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τα 7αρια και τα 8αρια αβέρτα είναι ελληνικο φαινόμενο!!
Νομίζεις. Δες τους μο σε συνάφεια με το συνολικό χρόνο που έκαναν για να πάρουν πτυχίο και το συζητάμε εκ νέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Τα έχω γράψει και παλιότερα.

Στην Ελλάδα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις μεγάλο γενικό βαθμό στο πτυχίο, όχι γιατί είναι πιο εύκολα, αλλά γιατί υπάρχει διαφορετικό εξεταστικό σύστημα.
Αν δώσεις 2η ή και 3η φορά ένα μάθημα, παίρνεις το βαθμό που πέτυχες όταν πέρασες το μάθημα. Επίσης, απ' ότι γνωρίζω, και να περάσεις ένα μάθημα με χαμηλό βαθμό, συνήθως έχεις την άτυπη επιλογή του κρατήματος του βαθμού, για να τον βελτιώσεις σε επόμενη εξέταση.
Γιαυτό στην Ελλάδα το άριστα στο πτυχίο είναι αρκετά ψηλά, στο 8,5+.

Στη Βρετανία ο μεγάλος γενικός βαθμός στο πτυχίο είναι πιο δύσκολος.
Πρέπει να περάσεις στην πρώτη εξεταστική του Μαΐου, και με πολύ υψηλούς βαθμούς, όλα τα μαθήματα.
Αν δεν περάσεις ένα μάθημα το Μάϊο, ακόμα και 10 να γράψεις τον Αύγουστο που θα το ξαναδώσεις, θα πάρεις τη βάση, το 4.
Δηλαδή ένα μόνο μάθημα να μην περάσεις το Μάϊο, κατεβαίνει πολύ ο γενικός σου βαθμός. Πόσο μάλλον αν είναι 2 ή 3.
Γιαυτό και το άριστα στο πτυχίο είναι το 7+. Το 8,5 στο σύνολο είναι πάρα πολύ δύσκολο. Το 8+ μπορεί να σημαίνει και πρώτη θέση σε ένα τμήμα.

Έχουμε λοιπόν δυο διαφορετικά εξεταστικά συστήματα, τα οποία όμως επηρεάζουν τη συνολική βαθμολογία.
Κατά τη γνώμη μου υπάρχει μια ισορροπία στα δυο συστήματα, σε σχέση με το τι θεωρεί το καθένα άριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα λόγια του Cosmopolitan.
Κανένας δε σε διώχνει από τη Νομική σχολή γιατί είσαι έλληνας ή Κογκολέζος.
Ισχύει ότι ισχύει για όλες τις σχολές και για όλους τους φοιτητές.
Αν διαβάζεις και περνάς τα μαθήματα, είσαι μια χαρά, είτε είσαι Έλληνας είτε Βρετανός.
Αν δε διαβάζεις και δεν περνάς τα μαθήματα, φεύγεις πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχουν στη Βρετανία αιώνιοι φοιτητές.

Μια παρατήρηση.
Όταν γράφεις "στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία", ήδη έχεις αποκλείσει πανεπιστήμια όπως το London School of Economics, που ανέφερες στη λίστα σου.
Τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν είναι καταφύγια για όσους έχουν αποτύχει να περάσουν στη σχολή που θέλουν στην Ελλάδα.

Προσπάθησε για καλούς βαθμούς στο σχολείο, διότι με αυτούς θα γίνεις κατ' αρχάς δεκτή στα πανεπιστήμια που θα δηλώσεις.
Ίσως δε γνωρίζεις ότι η κατ' αρχάς αποδοχή από τα πανεπιστήμια γίνεται πριν τις πανελλήνιες.
Γράψε όσο το δυνατόν καλύτερα στις πανελλήνιες, διότι έτσι θα πετύχεις τους όρους που θα σου βάλουν για να γίνεις οριστικά δεκτή.

Από κει και πέρα, αν σε δεχθεί κάποιο πανεπιστήμιο, ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω. Διαβάζεις, όλα καλά. Αδιαφορείς, παίρνεις δρόμο.

Υ.Γ.
Καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά του ischool.




Ααα οκ Thanks :)
"στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία"
το λεω επειδη εμεις που θα δωσουμε το 14 δεν εχουμε μια καθαρη εικονα για το πως θα δωσουμε.Γιατι καθε λιγο το αλλαζουν,και ολο μας μπερδεουν.Οι καθηγητες δεν ξερουν πως να μας κανουν το μαθημα αφου περυσι πολλες ενοτητες της ιστοριας τις ειχαν βγαλει απο την υλη και φετος το αλλαξανε και τις θεωρει δεδομενες αυτες της γνωσεις. Το αδυνατο δεν το εννοουσα για τους βαθμους,αλλα το πως θα περασουμε εκει μιας και τα μορια ανεβαινουν και ολο λιγοστεουν οι θεσεις :( . Εγω θελω νομικη ειτε στην ελλαδα ειτε αγγλια δεν με νοιαζει που θα το σπουδασω εγω θελω μονο να γινω δικηγορος. :P
Κατι τελευταιο σου ζητανε να δωσεις εξετασεις αγγλικης λογοτεχνιας,φιλοσοφια και ιστορια; Γιατι ετσι διαβασα σε ενα site :hmm:


= Δε μπορώ να χω άποψη αν δεν έχω παρακολουθήσει μάθημα σε όλα...:hmm:
Σπουδαζεις νομικη στην αγγλια; :confused: Αν ναι,και αν επιτρέπεται σε ποιο πανεπιστήμιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwristos

Νεοφερμένος

Ο Agnwristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτό που λέτε οτι οι Έλληνες φοιτητές για νομική φεύγουν στον 1ο-1.5 χρόνο ευτυχώς δέν το βλέπω..

Προς το παρόν έχω φίλους απο το σχολείο μου που σπουδάζουν νομική σε Lancaster , Kent και UCL και πηγαίνουν αρκετά καλά. Βέβαια γνωστός/η στο πανεπιστήμειο μου έκανε drop out και θα ξαναγραφτεί στον επόμενο χρόνο αλλα αυτό δέν ήταν λόγω της δυσκολίας της σχολής αλλα μάλλον λόγω της επιλογής του/της να μήν ερχεται στα μάθηματα.

Εγώ δυστυχώς δέν σπουδάζω νομική σε πανεπιστήμειο ανάλογης φήμης και επομένως διστάζω να σχολιάσω.

Τα κακά της Ελλάδας στην παιδεία είναι πολλά .. Δέν είναι θέμα γνώμης αλλα fact. Συγχωρέστε με για το name dropping αλλα αν έχετε απορίες θα σας παραπέμψω σε ένα video του Gazarte οπου μιλάει ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης και σε κάποιο σημείο αναφέρει τις διαφορές (https://www.youtube.com/watch?v=iTcxUHli9GA) και σε Lectures ενός Έλληνα καθηγητη του Yale (Stathis N. Kalyvas) που έτυχε να δώ στο LSE (σημείωση δέν πηγαίνω σε αυτο το Uni) . Βέβαια ο ίδιος καθηγητής αναφέρθηκε στην γενοκτονία των Ποντίων ως dislocation of 1 million Greeks.

H επαγγελματική αποκατάσταση στην Αγγλία για Solicitors και Barristers δέν είναι τόσο καλή..
Πρώτον πρέπει να βγάλεις 1ο ή 2.1 και μετά ο ανταγωνισμός απο ότι ξέρω είναι μεγάλος. Πρακτικά τα training contracts και pupilages είναι limited και ο αριθμός των αιτήσεων μεγάλος. Έτσι είναι πολύ δύσκολο να εισχωρήσεις στο επάγγελμα . Πρακτικά το άν θα γίνεις solicitor η όχι βασίζεται κατα βάση στην φήμη της σχολής σου, τον βαθμό του πτυχίου σου και έξτρα κριτήρια όπως verbal reasoning assessments κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να κυνηγήσω 2ο πτυχίο στη Νομική (το πότε θα το δούμε ή πριν ή μετά το μεταπτυχιακό που σκοπεύω να κάνω).
Το πιθανότερο είναι να δώσω κατατακτήριες αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και το εξωτερικό σαν επιλογή. Με ενδιαφέρουν πανεπιστήμια στην Αμερική και στην Ευρώπη, συγκεκριμένα σε Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία.
Όσον αφορά στην Αγγλία ενδιαφέρομαι για κάποιο καλό πανεπιστήμιο, ή Oxbridge ή UCL ή LSE. Ξέρω τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων, ξέρω τα courses, ξέρω πώς είναι η ζωή στην Αγγλία.
Αυτά που ενδιαφέρομαι να μάθω είναι τα παρακάτω:

1) Σπουδάζει κάποιος από εσάς σε κάποιο από τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια; Θα μπορούσε να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών/ευκαιρία για internships/υποτροφίες; Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.

2) Συμφέρει να ζητήσω βοήθεια από το British Council για την όλη διαδικασία, σωστά; Ξέρετε πόσο κοστίζει περίπου;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν ξέρεις καλά Γερμανικά, με κλειστά μάτια Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top