Νομική στη Βρετανία

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ποια συγκρίνεις.
Συγκρίνεις την οξφόρδη με το βιρτσμπουργκ ή το city με τη χαιδελβέργη;

αυτο γραφει και αυτος.Οτι δεν ειναι φημισμενα.

συμφωνω με τον βενι.
πες μου 5 γερμανικά πιο φημισμένα από τα δύο αγγλικά που ανέφερες(όχι για νο mική, σαν συνολικό reputation)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποια συγκρίνεις.
Συγκρίνεις την οξφόρδη με το βιρτσμπουργκ ή το city με τη χαιδελβέργη;

Βλάσφημε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
'Οχι, στο 1ο ζευγάρι όχι

στο 2ο ναι.

γι αυτό σου λέω τι συγκρίνεις

Στη Γερμανία οι λίστες είναι μπακαλόχαρτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Στη Γερμανία οι λίστες είναι μπακαλόχαρτα. ;)
γι αυτό λέω και στην αγγλία να μη κοιτά κανείς τις λίστες.

τρόπος χρηματοδοτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ValSc27

Νεοφερμένος

Η ValSc27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι, οντως ημουν λιγο ασαφης... η αληθεια ειναι οτι δεν εχει πολυ καιρο που αρχισα να ψαχνω για πανεπιστημια στο εξωτερικο...

Απο αυτα που εμαθα για τη Γερμανια ειναι οτι ολα τα πανεπιστημια εχουν καλο επιπεδο και οτι μπορεις να βρεις εργασια στη Γερμανια οποιο πανεπιστημιο κι αν εχεις τελειωσει. Αλλα υπαρχουν καποια πανεπιστημια που θεωρουνται καλυτερα. Το θεμα ειναι οτι ειναι υπερβολικα δυσκολο να τα τελειωσεις... ειναι 5 χρονια με αδιακοπο, εως και ψυχοφθωρο, διαβασμα, και υπαρχει η περιπτωση, αναλογα με το συστημα του πανεπιστημιου να σε διωξουν στο πρωτο ή στο δευτερο ετος. οποτε για παραδειγμα στο μοναχο απο τους 800 που εισαγονται αποφοιτουν οι 200 και το αντιστοιχο στο βερολινο. Αλλες απαιτητικες σχολες ειναι στη Χαιδελβεργη, την Κολωνια, το Αμβουργο, απ ο,τι μου λενε δυο γνωστοι μου. Τωρα στα rankings ειχε και το Γκετιγκεν ή το Αουσμπουργκ...

Αυτο που θελώ να πω ειναι αν αξιζει το ρισκο για Γερμανία ή ειναι καλυτερα στην Αγγλια σε καποιο οχι και τοσο φημισμενο πανεπιστημιο... :hmm:

Επισης ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας! :)

αα και εννοειται οτι δεν υπαρχει θεμα συγκρισης με Οξφορδη, Κειμπριτζ, lse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
γι αυτό λέω και στην αγγλία να μη κοιτά κανείς τις λίστες.

τρόπος χρηματοδοτησης
Γερμανία> Αγγλία. Πόσο πιο απλά να το πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γερμανία> Αγγλία. Πόσο πιο απλά να το πω;
Καλά ό,τι πεις.

όταν άρχιζα αυτό το θρεντ δεν ήξερα τίποτα!
Τώρα ένα μπορώ να πώ με σιγουριά. ότι οι έλληνες φοιτητές νομικής στην αγγλία γυρνάνε σπίτια τους μετά από το πρώτο 1,5 χρόνο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλά ό,τι πεις.

όταν άρχιζα αυτό το θρεντ δεν ήξερα τίποτα!
Τώρα ένα μπορώ να πώ με σιγουριά. ότι οι έλληνες φοιτητές νομικής στην αγγλία γυρνάνε σπίτια τους μετά από το πρώτο 1,5 χρόνο.-

Μην δοκιμάζεις την υπομονή μου. Για να το λέω, trust me.
Για να είμαι δίκαιος, αν κάποιος ενδιαφέρεται για χώρα της Κοινοπολιτείας, ναι η Αγγλία είναι άριστη επιλογή.

Στο δεύτερο προσυπογράφω. :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Απο περιεργεια:

Τώρα ένα μπορώ να πώ με σιγουριά. ότι οι έλληνες φοιτητές νομικής στην αγγλία γυρνάνε σπίτια τους μετά από το πρώτο 1,5 χρόνο.-

Γιατι αυτο; Ειναι τοσο δυσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Απο περιεργεια:



Γιατι αυτο; Ειναι τοσο δυσκολο;
Ναι.
Δύσκολο είναι παντού, και στην ελλάδα. Και στην Αγγλία είναι δύσκολα και έχεις και πολλά άλλα πράγματα στο νου σου εκτός από το διάβασμα δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.:)
Είμαι μαθήτρια της Β' λυκείου, θεωρητικής Κατεύθυνσης και θέλω να σπουδάσω Νομική.Αλλά επειδή στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία!Από το καλοκαίρι το ψάχνω το θέμα αλλά δεν έχω βγάλει καμία άκρη.Θέλω να ρωτήσω τα εξής : 1) Μπορώ από φέτος να στείλω UCAs? Έχω βρει ένα university που με ενδιαφέρει,είναι το Manchester Metropolitan University, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικά με το πανεπιστήμιο,θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε. 2)Το καλοκαίρι είδα πως τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητούν IELTS,και έτσι αποφάσισα να δώσω αυτό και το δίνω το καλοκαίρι του '13 (πρώτα ο θεός).Η απορία μου,πειράζει που δεν θα έχω το proficiency? 3)Μπορώ να επικοινωνήσω με το Manchester Metropolitan University, από τώρα; Για να κάνω 2-3 ερωτήσεις ή θα ναι τελείως άκυρο να στείλω από φέτος; και τέλος σχετικά με το δάνειο το παίρνουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται; Ή μπορούν να σου αρνηθούν την αίτηση για δάνειο; :hmm:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.:)
Είμαι μαθήτρια της Β' λυκείου, θεωρητικής Κατεύθυνσης και θέλω να σπουδάσω Νομική.Αλλά επειδή στην Ελλάδα είναι λίγο έως πολύ αδύνατον να περάσω Νομική, σκέφτομαι αν δεν περάσω εδώ να πάω στην Αγγλία!Από το καλοκαίρι το ψάχνω το θέμα αλλά δεν έχω βγάλει καμία άκρη.Θέλω να ρωτήσω τα εξής : 1) Μπορώ από φέτος να στείλω UCAs? Έχω βρει ένα university που με ενδιαφέρει,είναι το Manchester Metropolitan University, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικά με το πανεπιστήμιο,θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε. 2)Το καλοκαίρι είδα πως τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητούν IELTS,και έτσι αποφάσισα να δώσω αυτό και το δίνω το καλοκαίρι του '13 (πρώτα ο θεός).Η απορία μου,πειράζει που δεν θα έχω το proficiency? 3)Μπορώ να επικοινωνήσω με το Manchester Metropolitan University, από τώρα; Για να κάνω 2-3 ερωτήσεις ή θα ναι τελείως άκυρο να στείλω από φέτος; και τέλος σχετικά με το δάνειο το παίρνουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται; Ή μπορούν να σου αρνηθούν την αίτηση για δάνειο; :hmm:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D:redface:
Συνοπτικά:
1. Νομίζω του χρόνου πρέπει κάνεις τα χαρτιά σου.
2. To IELTS έχει ισχύ για 2 χρόνια. Πρόσεξε αυτό τον παράγοντα. Αδιάφορο που δεν έχεις προφισιενσυ.
3. Φυσικά. Μέσω μειλ ζητάς διευκρινήσεις σε όλες τις απορίες σου. Προσοχή στην επιλογή πανεπιστημίου.
4. Όχι. Μόνο όσοι δεν έχουν να πληρώσουν τα δίδακτρα.

Θα στα πει καλύτερα το πνεύμα αντιλογίας, αν φυσικά θέλει ο ίδιος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συνοπτικά:
1. Νομίζω του χρόνου πρέπει κάνεις τα χαρτιά σου.
2. To IELTS έχει ισχύ για 2 χρόνια. Πρόσεξε αυτό τον παράγοντα. Αδιάφορο που δεν έχεις προφισιενσυ.
3. Φυσικά. Μέσω μειλ ζητάς διευκρινήσεις σε όλες τις απορίες σου. Προσοχή στην επιλογή πανεπιστημίου.
4. Όχι. Μόνο όσοι δεν έχουν να πληρώσουν τα δίδακτρα.

Θα στα πει καλύτερα το πνεύμα αντιλογίας, αν φυσικά θέλει ο ίδιος. :P

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου :D
Δηλαδή μετά από 2 χρόνια που δεν θα ισχύει θα πρέπει να το ξαναδώσω; :/::/: :worry: 'Η δεν θα χρειάζεται αμα έχω είδη περάσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου :D
Δηλαδή μετά από 2 χρόνια που δεν θα ισχύει θα πρέπει να το ξαναδώσω; :/::/: :worry: 'Η δεν θα χρειάζεται αμα έχω είδη περάσει; :P
Προφανώς αν έχεις γίνει δεκτή και γραφτείς, δεν χρειάζεται να το ξαναδώσεις. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το κοντέρ μηδενίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προφανώς αν έχεις γίνει δεκτή και γραφτείς, δεν χρειάζεται να το ξαναδώσεις. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το κοντέρ μηδενίζεται.

Σε ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
λοιπόν. Ielts θες 7. Aς γράφει 6,5ή 6. Με κάτω από 7 θα χεις πρόβλημα στη νομικη. Δεν πειράζει καθολου που δεν εχεις προφ. Μονο ιελτς ζητανε.
Στειλε μειλ στο πανεπιστημιο για κάθε σου απορία και λύσε και τη δικιά μου:
γιατι διαλέγεις το MANCHESTER MET??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
λοιπόν. Ielts θες 7. Aς γράφει 6,5ή 6. Με κάτω από 7 θα χεις πρόβλημα στη νομικη. Δεν πειράζει καθολου που δεν εχεις προφ. Μονο ιελτς ζητανε.
Στειλε μειλ στο πανεπιστημιο για κάθε σου απορία και λύσε και τη δικιά μου:
γιατι διαλέγεις το MANCHESTER MET??

:) Thank you for the information :D ! Εμ, επειδή θέλω ένα πανεπιστήμιο γύρω στο Machester και επίσης το Machester Metropolitan uni έχει Law courses! :| Και από τις διάφορες πληροφορίες που γράφονται στο internet φαίνεται αξιόλογο ;| και το πτυχίο του μετράει Ελλάδα, νομίζω :D that's why :| :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
:) Thank you for the information :D ! Εμ, επειδή θέλω ένα πανεπιστήμιο γύρω στο Machester και επίσης το Machester Metropolitan uni έχει Law courses! :| Και από τις διάφορες πληροφορίες που γράφονται στο internet φαίνεται αξιόλογο ;| και το πτυχίο του μετράει Ελλάδα, νομίζω :D that's why :| :/:

μάλλον δεν είσαι σωστα πληροφορημένη αλλά anyway ό,τι σ αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top