Στις αίθουσες της πλήξης

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Στις αιθουσες της πληξης on Vimeo

Ένα ντοκυμαντέρ μαθητών για το εκπαιδευτικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
γαμάτο! είναι και επίκαιρο τώρα με τις καταλήψεις.




to_neo_sxoleio.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
υπερβάλλουν σε μεγάλο βαθμό,λένε και κάποια σωστά πράγματα αλλά λένε και πολλά λάθος.Αν δεν σαρέσουν κάποια πράγματα στο σύστημα απλά δεν τα ακολουθείς,αν είναι δύσκολο να μην ατα ακολουθήσεις τότε προσπάθείς περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
υπερβάλλουν σε μεγάλο βαθμό,λένε και κάποια σωστά πράγματα αλλά λένε και πολλά λάθος.Αν δεν σαρέσουν κάποια πράγματα στο σύστημα απλά δεν τα ακολουθείς,αν είναι δύσκολο να μην ατα ακολουθήσεις τότε προσπάθείς περισσότερο.

Αν δεν σ'αρέσουν κάποια πράγματα,προσπαθείς να τα αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είδα τα πρώτα 3 λεπτά. Αυτό με το παπαδαριό είχε φάση αλλά από το 1:00 μέχρι το 3:00 άρχισε να πετάει κάτι παπάρες... Ειδικά όλο το 2ο λεπτό ήταν ότι να ναι. Θα το συνεχίσω κάποια στιγμή που έχω χρόνο γιατί λογικά πιο μετά ίσως αναφέρει κάτι σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν δεν σ'αρέσουν κάποια πράγματα,προσπαθείς να τα αλλάξεις.

Αν δεν αρέσουν σε εσένα αλλά και σε πολλούς άλλους τότε ναι προσπαθείς να τα αλλάξεις.Αν δεν αρέσουν μονο σε εσένα τότε δεν μπορείς να τα αλλάξεις απλώς δεν τα δέχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί; Δεν είναι και τόσο πια τραγικά τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν δεν αρέσουν σε εσένα αλλά και σε πολλούς άλλους τότε ναι προσπαθείς να τα αλλάξεις.Αν δεν αρέσουν μονο σε εσένα τότε δεν μπορείς να τα αλλάξεις απλώς δεν τα δέχεσαι.

Τι θα πει "πολλούς" άλλους?Δηλαδή αν οι "πολλοί άλλοι" αποφασίσουν να φάνε σκατά,θα φας και 'συ?Απ'τη στιγμη που διαφωνείς με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία,είναι χρέος σου να χρησιμοποιήσεις τα μέσα που θεωρείς ορθότερα ώστε να την αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τι θα πει "πολλούς" άλλους?Δηλαδή αν οι "πολλοί άλλοι" αποφασίσουν να φάνε σκατά,θα φας και 'συ?Απ'τη στιγμη που διαφωνείς με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία,είναι χρέος σου να χρησιμοποιήσεις τα μέσα που θεωρείς ορθότερα ώστε να την αλλάξεις.

καλά άστο εννοώ κάτι τελείως διαφορετικό απο τα "σκατά" που είπες εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι θα πει "πολλούς" άλλους?Δηλαδή αν οι "πολλοί άλλοι" αποφασίσουν να φάνε σκατά,θα φας και 'συ?Απ'τη στιγμη που διαφωνείς με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία,είναι χρέος σου να χρησιμοποιήσεις τα μέσα που θεωρείς ορθότερα ώστε να την αλλάξεις.
Το "ορθότερα" είναι υποκειμενικό.
Και ο Χίτλερ διαφωνούσε με τον τρόπο που λειτουργούσε η κοινωνία και προσπάθησε με τους δικούς του τρόπους να την αλλάξει, ήταν acceptable οι πράξεις του?

Μερικές φορές πρέπει να υπερτερεί η γνώμη του συνόλου μιας κοινωνίας, αλλιώς όταν ο ένας λόγω της βλακείας του επιβάλει κάτι λανθασμένο από την οπτική γωνία των άλλων στους άλλους, δεν έχουμε κάτι καλύτερο από χούντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:hmm:

Υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεία και η βάση του εγχειρήματος με βρίσκει σύμφωνη. Ναι, το εκπαιδευτικό σύστημα δεν είναι καλό και το γνωρίζουμε. Ναι, δεν ζούμε σε μία ιδανική κοινωνία αλλά θεωρώ ότι το βίντεο αυτό φτάνει στο άλλο άκρο.
" Ανέκαθεν η εκπαίδευση ήταν η θεμέλιος λίθος του καπιταλισμού?" :confused:
Δηλαδή τι? Δεν θα πρέπει να διαβάζουμε, να μελετάμε, να μαθαίνουμε?
Εγώ δεν θεωρώ ότι το σχολείο μου με έκανε στρατιωτάκι - κρίση έχω και μπορώ να κατανοήσω τι μου αρέσει και τι όχι, τι είναι σύμφωνο με τη δική μου ηθική και τι όχι, τι θεωρώ ορθό και τι όχι. Δεν θεώρησα ότι με καταπίεσε κανένας γιατί απλά όλα αυτά ήταν δικές μου επιλογές. Όποτε κάτι δεν μου άρεσε κάποια συμπεριφορά είτε καθηγητή, είτε μαθητή το έλεγα and that's that.
Άλλωστε, είναι δική μας επιλογή αν θα συνεχίσουμε στο Λύκειο ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν μπόρεσα να το δω όλο. Καταλαβαίνω και ξέρω, ότι τα πράγματα είναι άσχημα σε πολλούς τομείς, αλλά αυτή η υπερβολή με εκνευρίζει. Μα να μην μπορείς να ξυπνάς κάθε πρωί, όποτε σου καπνίσει, και να πιείς το φραπέ με την ησυχία σου, να χρειάζεται να κάνεις και πράγματα, που δε σου αρέσουν, και να πρέπει να σέβεσαι και τους γύρω σου! Δες κακό που μας βρήκε! Ωραίος ο ιδεαλισμός, but you have to keep your feet on the ground, to make things work.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το "ορθότερα" είναι υποκειμενικό.
Και ο Χίτλερ διαφωνούσε με τον τρόπο που λειτουργούσε η κοινωνία και προσπάθησε με τους δικούς του τρόπους να την αλλάξει, ήταν acceptable οι πράξεις του?

Φυσικά και είναι υποκειμενικό,γι'αυτό και το χρησιμοποίησα.Για τον Hitler,τα μέσα που χρησιμοποίησε ήταν acceptable,για εμένα όχι.Για εμένα π.χ. είναι acceptable οι πολιτικές δολοφονίες,για ένα πασίφι όχι.It's just a matter of perspective.



Hey,hey,hey,μπυροκοίλι δεν θα 'χω?

" Ανέκαθεν η εκπαίδευση ήταν η θεμέλιος λίθος του καπιταλισμού?" :confused:
Δηλαδή τι? Δεν θα πρέπει να διαβάζουμε, να μελετάμε, να μαθαίνουμε?
Εγώ δεν θεωρώ ότι το σχολείο μου με έκανε στρατιωτάκι - κρίση έχω και μπορώ να κατανοήσω τι μου αρέσει και τι όχι, τι είναι σύμφωνο με τη δική μου ηθική και τι όχι, τι θεωρώ ορθό και τι όχι. Δεν θεώρησα ότι με καταπίεσε κανένας γιατί απλά όλα αυτά ήταν δικές μου επιλογές. Όποτε κάτι δεν μου άρεσε κάποια συμπεριφορά είτε καθηγητή, είτε μαθητή το έλεγα and that's that.
Άλλωστε, είναι δική μας επιλογή αν θα συνεχίσουμε στο Λύκειο ή όχι...

Να μαθαίνουμε,αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο,απ'αυτόν της αποστειρωμένης γνώσης,που μας επιβάλλει το σχολείο "εργοστάσιο" (το προτιμώ,απ'την αναλογία με τον στρατώνα),το οποίο απλά "περνάει" το "λογισμικό" μέσα στα νέα "προϊόντα".Δες και εδώ,κάποια βιντεάκια σχετικά με το πως το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα και μετατρέπει ελεύθερα παιδιά στους πειθήνιους σκλάβους που χρειάζονται οι επιχειρήσεις (οπότε ναι,είναι ο θεμέλιος λίθος του καπιταλισμού),καθώς και εδώ κάποιες εναλλακτικές προτάσεις για την εκπαιδευτική διαδικασία.

Δεν μπόρεσα να το δω όλο. Καταλαβαίνω και ξέρω, ότι τα πράγματα είναι άσχημα σε πολλούς τομείς, αλλά αυτή η υπερβολή με εκνευρίζει. Μα να μην μπορείς να ξυπνάς κάθε πρωί, όποτε σου καπνίσει, και να πιείς το φραπέ με την ησυχία σου, να χρειάζεται να κάνεις και πράγματα, που δε σου αρέσουν, και να πρέπει να σέβεσαι και τους γύρω σου! Δες κακό που μας βρήκε! Ωραίος ο ιδεαλισμός, but you have to keep your feet on the ground, to make things work.

Ιδεαλισμός?Δεν υπάρχει κανένας ιδεαλισμός,ο μόνος ιδεαλισμός που βλέπω εγώ,είναι το φαντασιακό του καπιταλιστικού συστήματος,ότι θα σκλαβώσει την ελεύθερη φύση του ανθρώπου ώστε να τον μετατρέψει σε ένα άβουλο γρανάζι στη διαδικασία της παραγωγής."Όσο και αν χτίζουν φυλακές,όσο και αν ο κλοιός στενεύει,ο νούς μας θα 'ναι αληταριό,πάντα θα δραπετεύει..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

Νταξ ρε μαν, αυτή είναι μία συνηθισμένη, φυσιολογική και υγιής θα έλεγα πορεία ενός ανθρώπου. :P

Δυστυχώς όμως τώρα τελευταία έχει δημιουργηθεί και μία άλλη κατηγορία που ακολουθεί αντίστροφη πορεία. Αυτοί που αρχές της προηγούμενης 10ετίας πέρασαν τα φοιτητικά τους χρόνια μες τη χλιδή, στα γκλαμουράτα πάρτυ της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ, χωρίς κανένα κοινωνικό προβληματισμό και περιμένοντας να πάρουν ένα πτυχίο και να τους βρει ο μπαμπάς μια θέση στο δημοσίο. Και τώρα πλέον που πλησιάζουν τα 30 και το χαρτζιλίκι από τους γονείς κόβεται, διαπιστώνουν ότι η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, δεν έχουν λεφτά γιατί δεν είχαν μάθει ποτέ τους να δουλεύουν και αρχίζουν να τα βάζουν με το κακό σύστημα, με τη δια βίου μάθηση γιατί βλέπουν πως ένα πτυχίο από μόνο του δε τους φτάνει, με τους κακούς εργοδότες που δε τους πληρώνουν όσο αξίζουν, γενικά τα βάζουν με όλα αυτά που τους έλεγαν πριν μια 10ετία τα αριστερά κομματάσκυλα και αυτοί έβγαζαν καντήλες στο πρόσωπο όταν τα άκουγαν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top