Ιστορίας & Αρχαιολογίας Θεσ/κης ή Πολιτισμικής Τεχν/γίας & Επικ/νίας Μυτιλήνης

ΓιώργοςΚ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιώργοςΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν, φέτος θα δώσω, με το καλό, πανελλήνιες και αμφιταλαντεύομαι. Από τη μία μου αρέσει το Ιστορικό/Αρχαιολογικό Θεσσαλονίκης (όπου και μένω) και από την άλλη το Πολιτισμική Τεχνολογίας και Επικοινωνίας που βρίσκεται τη Μυτιλήνη. Έχω μελετήσει διεξοδικά :P τις ιστοσελίδες και των δύο σχολών αλλά θα ήθελα πιο εμπειρικές πληροφορίες κυρίως για τη Μυτιλήνη (π.χ. φοιτητική ζωή στη Μυτιλήνη, επίπεδο του πανεπιστημίου του αιγαίου κι αν υπάρχουν άτομα τα οποία φοιτούν στις παραπάνω σχολές-ή τέλος πάντων κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω- είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτοι να μοιραστούν τις εμπειρίες τους).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Λοιπόν, φέτος θα δώσω, με το καλό, πανελλήνιες και αμφιταλαντεύομαι. Από τη μία μου αρέσει το Ιστορικό/Αρχαιολογικό Θεσσαλονίκης (όπου και μένω) και από την άλλη το Πολιτισμική Τεχνολογίας και Επικοινωνίας που βρίσκεται τη Μυτιλήνη. Έχω μελετήσει διεξοδικά :P τις ιστοσελίδες και των δύο σχολών αλλά θα ήθελα πιο εμπειρικές πληροφορίες κυρίως για τη Μυτιλήνη (π.χ. φοιτητική ζωή στη Μυτιλήνη, επίπεδο του πανεπιστημίου του αιγαίου κι αν υπάρχουν άτομα τα οποία φοιτούν στις παραπάνω σχολές-ή τέλος πάντων κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω- είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτοι να μοιραστούν τις εμπειρίες τους).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν...Αν και επηρρεασμένος από την δική μου επιλογή (Ιστορικό-Αρχαιολογικό) προτείνω το πρώτο ανεπιφύλακτα..Βρίσκεται στην πόλη σου,(άρα γλιτώνεις πολλά έξοδα) σε Πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου (Αριστοτέλειο) με αναγνωρισμένη έρευνα και καθηγητές κύρους , με σαφή επαγγελματικά δικαιώματα (φιλόλογος-αρχαιολόγος) αν και με πολύ πολύ δύσκολη αποκατάσταση.Αν θέλεις να γίνεις καθηγητής είναι πάρα πολύ καλή επιλογή το Ιστορικό ή Αρχαιολόγος επιλέγοντας την αντίστοιχη κατευθυνση..Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτοί οι τομείς απασχόλησης τότε μην το επιλέξεις ως τμήμα..

Το άλλο τμήμα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους τομείς απασχόλησης του Ιστορικού..Είναι ένα τμήμα Πληροφορικής ουσιαστικά ,με πολύ ενδιαφέροντες τομείς σπουδών,πολύ καλή αποκατάσταση , πολύ προχωρημένο ως τμήμα . Είναι γνωστό πώς αν δείξεις μεγάλη θέληση και διάβασμα και είσαι σε μικρό πανεπιστήμιο μπορείς ευκολότερα να προωθηθείς σε καλά μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κάνοντας μεγάλη καριέρα γιατί τα αντικείμενα έχουν μεγάλο μέλλον και κυρίως στην Ελλάδα..Αλλά:

1)Θεωρώ πώς ένας απόφοιτος Πληροφορικής με στοχευμένο μεταπτυχιακό πάνω στον Πολιτισμό γενικότερα θα έχει το προβάδισμα.
2)Πολυ εξειδικευμένο αντικείμενο.Θεωρώ πώς έπρεπε να ήταν μεταπτυχιακό και όχι προπτυχιακές σπουδές.Οι πληροφορικάριοι έχουν διευρυνει σε όλους του τομείς τις γνώσεις σου ενώ εσύ θα είσαι περιορισμένος θεωρώ αν θες να ασχοληθείς με την Πληροφορική(Αν όχι αγνόησε το 2)
3)Αν δεν έχεις σοβαρή σχέση με τους υπολογιστές μην το επιλέξεις.
4)Βρίσκεται σε περιφερειακό πανεπιστήμιο και δεν ξέρεις πού μπορεί να βρεθείς αν συγχωνευτεί ή καταργηθεί.
5)Μπορείς να μπεις στο Ιστορικο-Αρχαιολογικό και να κυνηγήσεις το μεταπτυχιακό της Μυτιλήνης και έτσι θα έχεις βελτιώσει πάρα πολύ την απορροφησιμότητα σου και να ασχοληθείς με Μουσειολογία ή με παραγωγή ντοκιμαντέρ και 3d αναπαραστάσεις.
6)Μπορεί να παρέχει πολλά υπόσχόμενο επίπεδο σπουδών αλλά η πραγματικότητα μπορεί να είναι τελείως διαφορετική και με ολοένα και μειούμενη χρηματοδότηση μπορεί να γίνει εφιαλτης για σένα!
7)Βλέποντας και την βάση του πρέπει να λάβεις υπ'οψιν σου και το επίπεδο των συμφοιτητών σου μιας και το επίπεδο των σπουδων είναι συνήθως ανάλογο με το επίπεδο των φοιτητών
8)Επειδή έχω μείνει σε νησί οι χειμώνες είναι πάρα πολύ δύσκολοι ! Υγρασία!! ..Η φοιτητική ζωή στο νησι δεν έχει καμία σχέση με την Θεσσαλονίκη που είναι ίσως η ομορφότερη φοιτητούπολη της Ελλάδας.

Αυτά από εμένα ως Ιστοριοαρχαιολογίτης.Περιμένω να απαντήσει κάποιος που σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα της Μυτιλήνης ή οποιοσδήποτε μπορεί να βοηθήσει γενικότερα. Ελπίζω να σε βοήθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιώργοςΚ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιώργοςΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με βοήθησες αρκετά! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από το ιστορικό-αρχαιολογικό (γιατί μάλλον προς τα εκεί τείνω) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με βοήθησες αρκετά! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από το ιστορικό-αρχαιολογικό (γιατί μάλλον προς τα εκεί τείνω) ;

Χμμμ... σαν σχολή έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.. Σου δίνει ουσιαστικά 4 τομείς απασχόλησης που είναι η ιστορία (ερευνα-ακαδημαική καριέρα) ,η αρχαιολογία (ανασκαφές-εφορίες αρχαιοτήτων-μουσεία) ,η ιστορια τέχνης (γκαλερί-πινακοθήκες) ,και η φιλολογία ως καθηγητής στην Δευτεροβάθμια. Βέβαια όλοι αυτοί οι τομείς έχουν κορεστεί έτσι ως τομείς απασχόλησης είναι πολύ δύσκολο να ακολουθηθούν...Αν βέβαια προσπαθήσεις πολύ ,πάρα πολύ τότε ίσως πετύχεις εκεί που θές...Επίσης λόγω του αντικειμένου της (Ιστορία-Αρχαιολογία) λογικό είναι πώς με καλό μεταπτυχιακό σε επικοινωνονιολογία ή εργαστήρι δημοσιογραφίας μπορείς να ασχοληθείς στα ΜΜΕ σε διάφορους τομείς ,αν πάλι σε ενδιαφέρουν οι πολιτικές επιστήμες-κοινωνιολογια-διεθνολογία με μεταπτυχιακά μπορεί να βρεθείς σε μεγάλη θέση ή να ακολουθήσεις τον δρόμο του τουρισμού - ξενάγησης κάνοντας και την σχολή ξεναγών . Σαν σχολή είναι πολύ δύσκολη ως γνωστόν ,με μεγάλο μέσο όρο αποφοίτησης. Οι καθηγητές είναι πολλών ταχυτήτων όπως σε όλες τις σχολές και θεωρώ αρκετά πιο αυστηροί από άλλες σχολές. Εχεις και μαθήματα φιλολογίας σε αρκετά καλό επίπεδο ,όχι τόσο πολλά βέβαια όπως η φιλολογία αλλά αρκετά και με καλό προσωπικό διάβασμα μπορείς να γίνεις καθηγητής μιας και είναι η κύρια απασχόληση των αποφοίτων και οχι μόνο. Συνοψίζοντας θα σου πώ πώς αυτή η σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα , με αναγνωρισμένη παράδοση και πολλούς τομείς απασχόλησης που δυστυχώς έχουν υπερκορεστεί αλλά αν ζεις και αναπνέεις με την ιστορια ή την αρχαιολογία δεν θα χαθείς....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Απ' όσα ξέρω κι ακούω (γιατί προφανώς δε φοιτώ σε κανένα από τα 2 τμήματα!:P) νομίζω κι εγώ ότι το Ιστορικό-Αρχαιολογικό είναι καλύτερη επιλογή...Και φυσικά μετράει πολύ ότι μένεις ήδη Θεσσαλονίκη(πίστεψε με,η Μυτιλήνη το χειμώνα δε θα λέει και τόσο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με βοήθησες αρκετά! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από το ιστορικό-αρχαιολογικό (γιατί μάλλον προς τα εκεί τείνω) ;
Πρέπει να σου αρέσει πολύ η ιστορία ή η αρχαιολογία για να επιλέξεις αυτό το τμήμα.Θα κάνεις καμιά 30αριά μαθήματα ανάλογα την ειδίκευση που θα επιλέξεις.Πολύ διάβασμα και οι δύο κατευθύνσεις,να φανταστείς ότι σε αρκετά μαθήματα η ύλη είναι δύο και τρία βιβλία ιστορίας.Η αρχαιολογία με πολύ ιστορία της αρχιτεκτονικής θέλει παρακολούθηση αλλιώς θα πελαγώσεις και δεν θα καταλαβαίνεις αν δεν πηγαίνεις στα μαθήματα.Στο τμήμα της Αθήνας έχουμε και καμιά 10αριά υποχρεωτικά μαθήματα απο την φιλολογία.Απο εκει και πέρα είναι πολύ ενδιαφέρον ενώ μπορείς να συνδιάσεις της σπουδές αυτές με αρκετά μεταπτυχιακά όπως προαναφέρθηκε.Το άλλο τμήμα που αναφέρεις ενδιαφέρον ακούγεται αλλά δεν γνωρίζω πολλά για αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιώργοςΚ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιώργοςΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι πως η ιστορία μου αρέσει πάρα πολύ, και όσον αφορά το Αριστοτέλειο, τουλάχιστον, μου αρέσουν όλοι οι τομείς της σχολής,και η ιστορία και η λαογραφία και η αρχαιολογία και ιστορίας της τέχνης. Επίσης, τα μαθήματα της σχολής μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα (ενθουσιάστηκα :P ) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top