Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη ή Ιατρική στη Γερμανία;

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Περασα μοριακη βιολογια στην Αλεξανδρουπολη ομως εδω και χρονια ηθελα ιατρικη.Εκανα αιτηση για ιατρικη στη Γερμανια και έμαθα σημερα οτι με δεχτηκαν στο Gießen.
Αν παω Αλεξανδρουπολη μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη μοριακη βιολογια και να φυγω εξωτερικο για ερευνα.Μπορω επισης να τελειωσω τη μοριακη βιολογια και με κατατακτηριες να μπω στην ιατρικη στο 2ο ετος,με σκοπο να κανω ειδικοτητα στη Γερμανια οπου δεν υπαρχει χρονος αναμονης οπως στην Ελλαδα.Ετσι ομως οι προπτυχιακες σπουδες μου θα διαρκεσουν 4+5=9 χρονια το λιγοτερο.
Επιπλεον οι σπουδες στη Γερμανια ειναι πιο οικονομικες συγκριτικα με την Αλεξανδρουπολη.Ομως θα ειναι μια πολυ μεγαλη αλλαγη και τα μαθηματα θα γινονται στη γερμανικη γλωσσα.
Γνωμες??? ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη και η προθεσμια για να γραφτω στη Γερμανια ειναι μεχρι 29 του μηνος.Σκεφτηκα ισως να παω ενα 6μηνο στη Γερμανια κ αν δεν μ αρεσει να γυρισω πισω και να αρχισω μοριακη βιολογια.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Περασα μοριακη βιολογια στην Αλεξανδρουπολη ομως εδω και χρονια ηθελα ιατρικη.Εκανα αιτηση για ιατρικη στη Γερμανια και έμαθα σημερα οτι με δεχτηκαν στο Gießen.
Αν παω Αλεξανδρουπολη μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη μοριακη βιολογια και να φυγω εξωτερικο για ερευνα.Μπορω επισης να τελειωσω τη μοριακη βιολογια και με κατατακτηριες να μπω στην ιατρικη στο 2ο ετος,με σκοπο να κανω ειδικοτητα στη Γερμανια οπου δεν υπαρχει χρονος αναμονης οπως στην Ελλαδα.Ετσι ομως οι προπτυχιακες σπουδες μου θα διαρκεσουν 4+5=9 χρονια το λιγοτερο.
Επιπλεον οι σπουδες στη Γερμανια ειναι πιο οικονομικες συγκριτικα με την Αλεξανδρουπολη.Ομως θα ειναι μια πολυ μεγαλη αλλαγη και τα μαθηματα θα γινονται στη γερμανικη γλωσσα.
Γνωμες??? ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη και η προθεσμια για να γραφτω στη Γερμανια ειναι μεχρι 29 του μηνος.Σκεφτηκα ισως να παω ενα 6μηνο στη Γερμανια κ αν δεν μ αρεσει να γυρισω πισω και να αρχισω μοριακη βιολογια.. :/:

είναι σίγουρο ότι με κατατακτήριες μπαίνεις στο 2ο έτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω νομιζω πως αφου λες πως ηθελες Ιατρικη απο την αρχη και σε δεχτηκε ενα πανεπιστημιο στη Γερμανια ειναι καλυτερα να πας εκει!προσωπικη αποψη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μην το σκέφτεσαι καν. Γερμανία.
Αν έχεις δηλαδή τη δυνατότητα και δεν κολλάς πουθενά αλλού, με τα χίλια Γερμανία. Αλλά να ξέρεις ότι εκεί οι σπουδές είναι δύσκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
@fockos: ναι ειναι σιγουρο το εχω ψαξει
Ο ενδοιασμος μου με τη Γερμανια ειναι οτι οσο να ναι αλλαζουν πολλα πραγματα.δεν εχω παει ποτε εξωτερικο(με εξαιρεση μια συντομη επισκεψη στη Βουλγαρια).Γερμανικα ξερω βεβαια και σε καλο επιπεδο αλλα θα δυσκολευτω στην αρχη.Απο την αλλη αν κατσω στην Ελλαδα ειναι ρισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@fockos: ναι ειναι σιγουρο το εχω ψαξει
Ο ενδοιασμος μου με τη Γερμανια ειναι οτι οσο να ναι αλλαζουν πολλα πραγματα.δεν εχω παει ποτε εξωτερικο(με εξαιρεση μια συντομη επισκεψη στη Βουλγαρια).Γερμανικα ξερω βεβαια και σε καλο επιπεδο αλλα θα δυσκολευτω στην αρχη.Απο την αλλη αν κατσω στην Ελλαδα ειναι ρισκο..

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στην Γερμανία θα κανα διακοπή σπουδών δε ξερω ποσο επιτρέπεται και θα τέλειωνα και την μοριακή βιολογία μετά την Ιατρική και στην σνυέχεια θα κοιτούσα για ειδικότητα.

Όσο αφορά τις κατατακτήριες μην είσαι τόσο σίγουρη...... π.χ. στην Πάτρα οι απόφοιτοι βιολογικών τμημάτων μπαίνουν 1ο έτος (νομίζω στα Ιωάννινα δεχονται και από βιολογικό)

Το Τμήμα Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Παν/μίου Πατρών (αποφ. Δ.Σ 304/10.05.11) ανακοινώνει ότι κατά το ακαδ. έτος 2011-2012, για τις κατατάξεις των πτυχιούχων ΑΕΙ, των αποφοίτων Παραγωγικών Σχολών Αξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, των πτυχιούχων Ανωτέρων Σχολών Διετούς Κύκλου Σπουδών, των Πτυχιούχων ΤΕΙ και των πτυχιούχων Ανωτέρων Σχολών Υπερδιετούς Κύκλου Σπουδών (όπως αυτές έχουν εγκριθεί από το Δ.Σ. 304/10.05.11 του Τμήματος), θα ισχύσουν, κατόπιν εξετάσεων τα εξής ποσοστά:

Α. Ποσοστό 3% επί του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων για τους πτυχιούχους Τμημάτων ΑΕΙ Οδοντιατρικής (εξάμηνο κατάταξης Ε’).

Β. Ποσοστό 4% επί του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων για τους πτυχιούχους λοιπών Σχολών ή Τμημάτων Α¬ΕΙ ε¬σω¬τε¬ρι¬κού ή ε¬ξω¬τε¬ρι¬κού, τους απόφοιτους των πα¬ρα¬γω¬γικών Σχο¬λών Α¬ξιω¬μα¬τι¬κών των Ε¬νό¬πλων Δυ¬νά¬με¬ων και των Σω¬μά¬των Α¬σφα¬λεί¬ας (εξάμηνο κατάταξης Β’ και εξάμηνο κατάταξης Δ’ για πτυχιούχους Νοσηλευτικής και Φαρμακευτικής) και για τους πτυχιούχους Ανωτέρων Σχολών διετούς κύκλου σπουδών των Τμημάτων ΚΑΤΕΕ: α) Ιατρικών Εργαστηρίων β) Ραδιολογίας, Ακτινολογίας και γ) Εποπτών Δημοσίας Υγείας (εξάμηνο κατάταξης Α’).

Γ. Ποσοστό 5% επί του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων για τους πτυχιούχους ΤΕΙ όλων των Τμημάτων (εξάμηνο κατάταξης Β’).

με αναγνωρισμένα κάποια μαθήματα. Η Αλεξανδρούπολη και η Θεσσαλονίκη είναι αδύνατο να μπεις αφού η εισαγωγή είναι με βάση το βαθμό πτυχίου της προηγούμενης σχολής. Η μοριακή βιολογία είναι μια εξαιρετική σχολή και αν συνδιαστεί με ιατρική μπορείς να κάνεςι ερευνητικά σπουδαία πράγματα.

Επαγγελματικά στην Ελλάδα η μοριακή βιολογία εξισώνεται με την αεργία στο εξωτερικό βέβαια δε ξέρω τι παίζει αλλά σαφώς τα πράγματα είναι πολύ καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christof_92

Νεοφερμένος

Ο Christof_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Narcissa με κλειστά μάτια Γερμανία! Άκουσα ότι το αγόρι σου θα πάει στις ίδια πόλη με σένα επίσης για ιατρική, οπότε μη χάσεις την ευκαιρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω για τις γνωμες! @fockos: thanks για τις πληροφοριες στις κατατακτηριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο περιπου ειναι το κοστος σπουδων στην αλεξανδρουπολη? εχω κανει αιτησεις για σπουδες μοριακης βιολογιας στη σκωτια (εχει και παρελθον σε μοριακη βιολογια) ...νομιζεις οτι με συμφερει περισσοτερο να παω εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο περιπου ειναι το κοστος σπουδων στην αλεξανδρουπολη? εχω κανει αιτησεις για σπουδες μοριακης βιολογιας στη σκωτια (εχει και παρελθον σε μοριακη βιολογια) ...νομιζεις οτι με συμφερει περισσοτερο να παω εξωτερικο?

εξαρτάται από σένα αυτό π.χ. αν θα μείνεις σε γκρασονιέρα, τι μμμ θα χρησιμοποιείες, τι έξοδα θα κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετράν13

Νεοφερμένος

Ο Πετράν13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα Narcissa. Πέρασα κι εγω φέτος μβγ στην αλεξανδρούπολη αλλα συνεχίζω να θέλω ιατρική. ήθελα να σε ρωτήσω με τι βαθμολογια σε δεχθήκανε στην γερμανία (αν θες να μου πεις ), για να δω αν αξίζει να κάνω αιτήσεις. Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top