Να συνεχίσω γερμανικά;

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι εθχαριστω! ελπιζω να απαντησει και η τζενη που ειναι καθηγητρια γερμανικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα σου πω εγω την γνωμη μου αν και ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετος με τα Γερμανικα.
Απο αγγλικα οτι θες.

Λοιπον το Γ2 ειναι ενα σχετικο αρκετα υψηλο επιπεδο.Αντιστοιχο με το Προφισενσυ στα αγγλικα!Αλλα επειδή εσυ εισαι καλος και επειδη θα πας Α'Λυκειου που δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη ταξη απο οσο ακουσα και με λιγο λιγοτερες απαιτησεις απο την Γ Γυμνασιου θα σου ελεγα πως αν ΕΣΥ νιωθεις ετοιμος για Γ2 να πας να δώσεις.Ολα μια αποφαση ειναι!:no1:Οσο για την επάρκεια ναι αν παρεις το Γ2 με τα σημερινα δεδομενα οταν ενηλικιωθείς βγαζεις επαρκεια και αδεια διδασκαλιας και μπορεις να διδαξεις σε φροντιστηριο ή/και ιδιαιτερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
η πρωτη ειναι ευκολη ταξη....εγω εκανα αγγλικα γαλλικα και ιδιαιτερα(που το δεν ηταν και απαραιτιτα)και ολα τα προλαβαινα....απο την 2α αμα ειναι τα κοβεις......εαν το προβλημα ειναι εαν θα προλαβαινεις σου λεω οτι προλαβαινεις με καλο προγραμμα...το θεμα ειναι να μην ξεχασεις τη γλωσσα μετα.....εγω στη θεση σου θα συνεχιζα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα σου πω εγω την γνωμη μου αν και ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετος με τα Γερμανικα.
Απο αγγλικα οτι θες.

Λοιπον το Γ2 ειναι ενα σχετικο αρκετα υψηλο επιπεδο.Αντιστοιχο με το Προφισενσυ στα αγγλικα!Αλλα επειδή εσυ εισαι καλος και επειδη θα πας Α'Λυκειου που δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη ταξη απο οσο ακουσα και με λιγο λιγοτερες απαιτησεις απο την Γ Γυμνασιου θα σου ελεγα πως αν ΕΣΥ νιωθεις ετοιμος για Γ2 να πας να δώσεις.Ολα μια αποφαση ειναι!:no1:Οσο για την επάρκεια ναι αν παρεις το Γ2 με τα σημερινα δεδομενα οταν ενηλικιωθείς βγαζεις επαρκεια και αδεια διδασκαλιας και μπορεις να διδαξεις σε φροντιστηριο ή/και ιδιαιτερο.;)

Συμφωνώ αλλά διαφωνώ μόνο στο bold:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Kοίτα,επειδή κι εγώ έχω πάρει το Γ1,έχω ψάξει σχετικά το θέμα.Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις.Η αλήθεια είναι ότι ο βαθμός δύσκολίας είναι υψηλός,καθώς απαιτείται ωριμότητα εκτός από ένα καλό επίπεδο γνώσεων,αλλά τα θετικά είναι πολλά.Άλλωστε,εκτός από το να διδάξεις Γερμανικά με αυτό το πτυχίο,μπορείς μετά την αποφοίτηση σου από το Λύκειο να κάνεις αιτήσεις σε γερμανικά Πανεπιστήμια και οι πιθανότητες να σε δεχτούν είναι αρκετά καλές(με έναν ικανοποιητικό βαθμό φυσικά).Αξίζει σίγουρα την προσπάθεια...Εγώ μετάνιωσα πραγματικά που δε συνέχισα...Καλή επιτυχία σε ό,τι και να αποφασίσεις!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ναι εθχαριστω! ελπιζω να απαντησει και η τζενη που ειναι καθηγητρια γερμανικων

Σόρρυ για την καθυστέρηση, αλλά μόλις τώρα βρήκα λίγο χρόνο να δω τα θέματα! :)

Λοιπόν, η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις! Όπως σωστά σου λένε και κάποια άλλα μέλη, η Α' Λυκείου δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη τάξη και δεν χρειάζονται ώρες διαβάσματος.

Κι απ' την άλλη, αφού πέρασες με ευκολία το Γ1 επίπεδο που είναι αρκετά δύσκολο και απαιτητικό, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να δώσεις για Γ2.
Αλλά μιας και είμαι σίγουρη ότι θα έχεις χρόνο, διάβασε σωστά και συστηματικά για αυτό το πτυχίο γιατί έχει κι αυτό μεγάλη δυσκολία και απαιτήσεις. Καλή επιτυχία!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princep

Νεοφερμένος

Ο princep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σε ολους και ολες.

Ειμαι 21 χρόνων. Έκανα γερμανικά απο μικρό παιδί (ξεκίνησα Δευτέρα δημοτικού). Πρίν 7 χρόνια (Γυμνάσιο) πέρασα τις εξετάσεις για το B1- Zertificat Deutch. Απο τοτε τα σταμάτησα, επειδη δεν είχα χρόνο, βαριόμουνα και άλλες δικαιολογίες. Μετά απο 7 χρόνια σχεδόν που δεν τα εχω αγγίξει, θέλω να συνεχίσω. Θυμάμαι πολυ λίγα πράγματα. Κάποιες λέξεις ή προτάσεις. Δεν μπορώ όμως σε καμμία περίπτωση να μιλήσω ή να γράψω σωστά κάτι. Έστω να συντάξω μια προτασούλα (εκτός απο τα Ονομάζομαι, τι κάνεις, κτλ που τα θυμάμαι) όπως πριν 7 χρόνια. Τι να κάνω? Τι μου προτείνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Been there...
Ξεκίνα να χρησιμοποιείς τη γλώσσα και θα γυρίσει μόνη της.
Α, και το about.com είναι φίλος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princep

Νεοφερμένος

Ο princep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σκεφτόμουνα, μηπως έπρεπε, μιας και απο σήμερα και για 1 ολόκληρο χρόνο, θα είμαι τελειως free. να γραφόμουνα στο Goethe Institut. μονο που δεν ξερω απο που πρεπει να ξεκινησω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
σκεφτόμουνα, μηπως έπρεπε, μιας και απο σήμερα και για 1 ολόκληρο χρόνο, θα είμαι τελειως free. να γραφόμουνα στο Goethe Institut. μονο που δεν ξερω απο που πρεπει να ξεκινησω... :(

Καλή ιδέα και το Γκαίτε.

Λοιπόν, επειδή ήδη έχεις ένα πτυχίο, θα τους το αναφέρεις και αυτοί κατά πάσα πιθανότητα θα σου βάλουν κάποιο τεστ για να δουν τι θυμάσαι ή έστω για να δουν επίπεδο ώστε να σε κατατάξουν σε ανάλογο τμήμα.

Τώρα βέβαια, αν δεν υπάρξει κάποιο τεστ, σίγουρα θα σε κατατοπίσουν γιατί σίγουρα θα τους έχει τύχει ανάλογη περίπτωση με τη δική σου.

Αλλά σε ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ θα ήταν καλύτερο να περάσεις από εκεί, εξηγείς ακριβώς την περίπτωσή σου (ότι έχεις πτυχίο, ότι έχεις 7 χρόνια να ασχοληθείς κλπ) και τους ρωτάς τι σου προτείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princep

Νεοφερμένος

Ο princep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητή Jenny, μόλις γύρισα απο Goethe. Μου πρότειναν να ξεκινησω το ειδικό τμήμα Β1 Plus. Είναι μια φορα την βδομάδα, 3 ώρες. 7 με 10 το βράδυ, Δευτέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αγαπητή Jenny, μόλις γύρισα απο Goethe. Μου πρότειναν να ξεκινησω το ειδικό τμήμα Β1 Plus. Είναι μια φορα την βδομάδα, 3 ώρες. 7 με 10 το βράδυ, Δευτέρες.

Ωραία, άρα βρέθηκε λύση για την δική σου περίπτωση. :no1:

Έχεις αποφασίσει να ξεκινήσεις εκεί τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mch63

Νεοφερμένος

Ο mch63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο που έθεσε το ερώτημα,με τις εξής όμως διαφορές.Είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία(31),ζω σε επαρχιακή πόλη-οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να παρακολουθήσω μαθήματα στο Goethe-έχω δικηγορικό γραφείο και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος.Είχα πάρει το Μ.ΙΙ και έδωσα γερμανικά στις Πανελλήνιες παίρνοντας βαθμό 17,75/20(είχα προτιμήσει τη Νομική,τρομάρα μου).Νιώθω πολύ αμήχανα,ειδικά όταν συναντώ τους καθηγητές μου,γνωρίζοντάς ότι μετά από 12 χρόνια δε μπορώ πλέον να αρθρώσω απλές προτάσεις, το δε λεξιλόγιό μου έχει επιστρέψει στο Elementar.Σκοπός μου δεν είναι κάποιο ανώτερο πτυχίο,απλώς να "ξανακυλήσoυν"τα γερμανικά στο μυαλό μου.Έχετε κάποια συμβουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
καλά το γεγονός ότι δεν τα θυμάσαι είναι απόλυτα λογικό στην χώρα που ζούμε όλοι παίρνουμε δυστυχώς πτυχία για τα μάτια τους κόσμου και για να τα κοτσάρουμε να τα βλέπουμε.....και όταν με το καλό ψάχνουμε δουλειά μπορεί να χουμε ένα παραπάνω και να πάρουμε την θέση αλλά δεν θα ξέρουμε ούτε γεια να πούμε....μπράβο σου πάντως που θες να τα ξαναθυμηθεις...εγώ την συγκεκριμένη γλώσσα την μεισω....αυτό που θα εκανα εγώ θα ήταν
να ξαναεπιανα τα βιβλία που χα όταν έδινα το πτυχίο να τα ξεφύλλιζα και να άρχιζα σιγά σιγά να διαβάζω....αν τωρα τα χεις πεταξει γιατι δεν συμβουλεύεσαι κανένα φροντιστήριο γερμανικών να σου πουν κάποιο βιβλίο...αντε καλό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή. Γιατί τα Γερμανικά όπως και να το κάνουμε δεν είναι όπως τα Αγγλικά που τα βλέπεις παντού. Αν τα αφήσεις τα ξεχνάς. Θα σου πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερο ή μάθημα σε φροντιστήριο για 2-3 μήνες να τα θυμηθείς κάπως και στη συνέχεια να διαβάζεις μόνος σου ξεκινώντας από τα πρώτα βιβλία που είχες κάνει μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο όπου παράτησες τα Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mch63

Νεοφερμένος

Ο mch63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
@mariza_93 Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.Όποτε χρειάστηκε να βάλω τα διπλώματα στο βιογραφικό μου μ'έπιαναν τύψεις.Μόλις πριν από λίγο ξεφύλλιζα κάποια απ'τα βιβλία που έχω κρατήσει και επιβεβαιώθηκα.Έχω πολλή δουλειά να κάνω.
@qwerty111 Είναι κωμικοτραγικό να έχεις ξοδέψει τόσες ώρες της μαθητικής σου ζωής-ας μη μιλήσουμε για τα χρήματα-και να διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει αντίκρυσμα.Απ'την αρχή;Απ'την αρχή!Μίλησα με τον παλιό καθηγητή μου και θα ξεκινήσουμε σύντομα,έστω 2-3 ώρες την εβδομάδα,για να καλύψω κάπως το χαμένο έδαφος.
Ευχαριστώ πολύ,παίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
α ωραια! αντε καλη αρχη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
επειδη ουτε και εγω τα χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια, προσπαθω να μπαινω σε γερμανικες ιστοσελιδες και να διαβαζω πχ τα νεα στα γερμανικα. Παραδοξως, τα ισπανικα που δεν τα χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια τα θυμαμαι τελεια :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια λετε να αξιζει τον κοπο να συνεχισω για Β2 ή ειναι καλυτερα να συνεχισω σε μεγαλυτερη ηλικια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδια λετε να αξιζει τον κοπο να συνεχισω για Β2 ή ειναι καλυτερα να συνεχισω σε μεγαλυτερη ηλικια?
Εγώ λέω να συνεχίσεις.... Δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις σε αυτήν την ηλικία γιατί το μάθηματα στο σχολείο είναι εύκολα και ελάχιστα. Εκτός και αν ασχολήσαι και με άλλες δραστηριότητες και δεν σου απομένει χρόνος. Εγώ προσωπικά τώρα που το πήρα και είμαι Α Λυκείου και θα συνεχίχω για Β2 και κάνω και proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top