Προγαμιαίο Συμβόλαιο

Προγαμιαίο Συμβόλαιο

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 4 66.7%
  • Κατά

    Ψήφοι: 2 33.3%

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Είστε υπέρ ή κατά;

Εγω θεωρω πως ακομα και αν γινονται πολλα οταν παντρευεσαι υποσχεσαι οτι θα σας χωρισει ο θανατος.Αρα υπαρχει εμπιστοσυνη.Το προγαμιαιο συμβολαιο κατα την γνωμη μου ειναι σαν να ετοιμαζεις το διαζυγιο σου.Τι γνωμη εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
κατά κάποιον τρόπο ...

Ο γάμος δεν σε δένει με τον άλλο, πολλές φορές μάλιστα γίνεται το αντίθετο, πόσο μάλλον το προγαμιαίο συμβόλαιο...
Εμένα βέβαια εννοείται δεν με απασχολεί το θέμα, περί ορέξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αν όμως είναι γάμος τύπου Τραμπ με κουνελάκια (ροζ κουνέλες), τότε το προγαμιαίο συμβόλαιο τουλάχιστον του διασφαλίζει ότι δε θα τον γδύσουν :P

και μαμώ τα θέματα, κάθε μέρα και πιο "ιδιαίτερα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι μονο που παντρευεσαι οταν εισαι σιγουρος για τον αλλον οχι ετσι για να το πεις.Αποφασιζεις με ποιον θα ζησεις την υπολοιπη ζωη σου.Αν ειναι λευκος ο γαμος οκε αλλα ακομα και να ναι ο ενας 70 η αλλη 20 αν υπαρχει αγαπη τοτε οχι ρε παιδια τωρα να υπαρχουν τετοια "πολιτισμενα" εμποδια για εναν σωστο γαμο.Γιατι σε εναν σωστο γαμο υπαρχουν κοινα αγαθα και εμπιστοσυνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι μονο που παντρευεσαι οταν εισαι σιγουρος για τον αλλον οχι ετσι για να το πεις.Αποφασιζεις με ποιον θα ζησεις την υπολοιπη ζωη σου.Αν ειναι λευκος ο γαμος οκε αλλα ακομα και να ναι ο ενας 70 η αλλη 20 αν υπαρχει αγαπη τοτε οχι ρε παιδια τωρα να υπαρχουν τετοια "πολιτισμενα" εμποδια για εναν σωστο γαμο.Γιατι σε εναν σωστο γαμο υπαρχουν κοινα αγαθα και εμπιστοσυνη!

Πλάκα κάνεις ε; Που τη βλέπεις την αγάπη εσύ; Το πορτοφόλι του θέλει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ΟΧΙ παντα.Τοτε ας μην την παντρευτει!
Σημερα τσακωνομουνα με την μανα μ γ αυτο τ θεμα.(ψηφιζει υπερ) :P Απλα γαμος=αγαπη,εμπιστοσυνη,αιωνια αφοσιωση,συμβιωση και ουτω καθεξης .Αν ειναι να καταπατιουνται αυτα απο ενα κολοχαρτο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ΟΧΙ παντα.Τοτε ας μην την παντρευτει!
Σημερα τσακωνομουνα με την μανα μ γ αυτο τ θεμα.(ψηφιζει υπερ) :P Απλα γαμος=αγαπη,εμπιστοσυνη,αιωνια αφοσιωση,συμβιωση και ουτω καθεξης .Αν ειναι να καταπατιουνται αυτα απο ενα κολοχαρτο:mad:
Αγάπη,εμπιστοσύνη,αιώνια αφοσίωση τα βλέπεις σε πολλούς γάμους?Τουλάχιστον την αιώνια αφοσίωση όπου το κέρατο πάει σύννεφο και από τους δύο,την βρίσκουμε σε ελάχισους γάμους.
Τη ΟΜΑΛΗ συμβίωση μπορείς να την επιτύχεις και χωρίς γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ΟΧΙ παντα.Τοτε ας μην την παντρευτει!
Σημερα τσακωνομουνα με την μανα μ γ αυτο τ θεμα.(ψηφιζει υπερ) :P Απλα γαμος=αγαπη,εμπιστοσυνη,αιωνια αφοσιωση,συμβιωση και ουτω καθεξης .Αν ειναι να καταπατιουνται αυτα απο ενα κολοχαρτο:mad:

1 στους 2 γάμους καταλήγει σε διαζύγιο.

και να φανταστείς εγώ είμαι υπέρ του γάμου, φαντάσου τι θα σου πουν οι κατά :P και έλεγα δε θα έλεγε κάτι ο mr shadow ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι που είναι απ' τις χειρότερες μορφές δέσμευσης, θα τον ενισχύσεις και με συμβόλαιο;

Κατά. Και στα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Είναι που είναι απ' τις χειρότερες μορφές δέσμευσης, θα τον ενισχύσεις και με συμβόλαιο;

Κατά. Και στα δύο.
Αν το κάνεις επειδή το θέλεις πραγματικά και πιστεύεις ότι ο άλλος είναι αυτος με τον οπίο θέλεις να μοιραστείς τη ζωή σου,είναι οκ.Αν το κάνεις γιατί φοβάσαι 'τι θα πεί ο κόσμος',τότε τα πραγματα είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αγάπη,εμπιστοσύνη,αιώνια αφοσίωση τα βλέπεις σε πολλούς γάμους?Τουλάχιστον την αιώνια αφοσίωση όπου το κέρατο πάει σύννεφο και από τους δύο,την βρίσκουμε σε ελάχισους γάμους.
Τη ΟΜΑΛΗ συμβίωση μπορείς να την επιτύχεις και χωρίς γάμο.
Συμφωνω..αλλα αν θελουν και να το σφραγισουν;
Είναι που είναι απ' τις χειρότερες μορφές δέσμευσης, θα τον ενισχύσεις και με συμβόλαιο;

Κατά. Και στα δύο.

Xμμ οκ..για το πρωτο συμφωνω.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Απλα γαμος=αγαπη,εμπιστοσυνη,αιωνια αφοσιωση,συμβιωση και ουτω καθεξης .Αν ειναι να καταπατιουνται αυτα απο ενα κολοχαρτο:mad:

Αυτός είναι ο δικός σου ορισμός. ;)

Ναι μονο που παντρευεσαι οταν εισαι σιγουρος για τον αλλον οχι ετσι για να το πεις.Αποφασιζεις με ποιον θα ζησεις την υπολοιπη ζωη σου.Αν ειναι λευκος ο γαμος οκε αλλα ακομα και να ναι ο ενας 70 η αλλη 20 αν υπαρχει αγαπη τοτε οχι ρε παιδια τωρα να υπαρχουν τετοια "πολιτισμενα" εμποδια για εναν σωστο γαμο.Γιατι σε εναν σωστο γαμο υπαρχουν κοινα αγαθα και εμπιστοσυνη!

Σίγουρα κάποιοι παντρεύονται επιπόλαια. Όμως το 50% των παντρεμένων ζευγαριών χωρίζουν. Όλοι αυτοί επιπόλαια παντρεύτηκαν; Δεν το σκέφτηκαν; Δεν τον αγαπούσαν τον άλλο; Δεν ήταν σίγουροι γι' αυτόν (όσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε όταν μιλάμε για ανθωπους);
Στο κάτω κάτω, μπορεί να σήμερα να είμαι σίγουρη και πραγματικά να πιστεύω ότι είσαι ο άντρας της ζωής μου κι ότι θα σε αγαπάω για πάντα. Δεν μπορώ να ξέρω όμως αν σε 1, 5, 10 χρόνια θα συνεχίζω να αισθάνομαι έτσι ούτε ξέρω τι συνθήκες θα επικρατούν στην ζωή μας τότε.
Συνεπώς, είναι σοφή κίνηση το προγαμιαίο συμβόλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Άμα δεν υπαρχει υπομονη ουτε το προγαμιαιο συμβολαιο ουτε ο πατριαρχης δε σε σωζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παιδια, εγω ειμαι κατα! Πιστευω πως το προγαμιαιο συμβολαιο ειναι μια βλακεια και μισι! Αν αγαπας τον αλλον, παντρεψου τον! Αυτα με τα συμβολαια και ακομα χειροτερα και ο πολιτικος γαμος ειναι βλακειες της εποχης! Το κανουν καποιοι που δεν θελουν να εχουν καμια σχεση με το Θεο! Ουτε καν να πατησουν στην εκκλησια για να γινει το μυστηριο! Ελεος πια! Χριστιανοι ορθοδοξοι ειμαστε και ομως σε τετοια θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν με βρισκει ουτε κατα ουτε υπερ και στην τελικη ανας απλος διακανονισμος ειναι.;) στην τελικη δεν ζουμε σε εποχες μεχρι το 1800 που τα παντα οριζονταν απο την εκκλησια. πλεον αμα καποιος δεν θελει να πανρτευτει ΄΄ ενωπιον Θεου΄΄ για δικους του λογους απλα δεν το κανει. στην τελικη δεν οριζει ενα χαρτι αν αγαπας τον αλλον. γενικα το ολο θεμα του γαμου εχει πλεον περα απο τον μυστηριακο χαρακτηρα καθαρα σχεση μονο και μονο με οικονομικα και κληρονομικα δικαιωματα και προνομια!:)

και χωρις γαμο (θρησκευτικο ή πολιτικο) τον αλλον τον αγαπας και αυτο εχει σημασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Χριστιανοι ορθοδοξοι ειμαστε

Εισαστέ :P

Παιδια, εγω ειμαι κατα! Πιστευω πως το προγαμιαιο συμβολαιο ειναι μια βλακεια και μισι! Αν αγαπας τον αλλον, παντρεψου τον! Αυτα με τα συμβολαια και ακομα χειροτερα και ο πολιτικος γαμος ειναι βλακειες της εποχης!
Δηλαδή αν εσύ κάνεις θρησκευτικό γάμο κι μετά χωρίσεις δεν θες να είσαι καλυμμένη όσον αφορά τα περιουσιακά σου στοιχεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δηλαδή αν εσύ κάνεις θρησκευτικό γάμο κι μετά χωρίσεις δεν θες να είσαι καλυμμένη όσον αφορά τα περιουσιακά σου στοιχεία;
Εγω παντως δεν θα παντρευομουν γιατι το θεωρω χαζο δεν χρειαζεται αλλα αν καποιοςς θελει να το κανει και αν μ τ ζητησει και η κοπελα που θα μαι μαζι σκεφτομαι: Αφου εισαι τοσο σιγουρος τοτε μην το υπογραψεις εφοσον τον εμπιστευεσαι τον αλλον.Αν ειναι να σκεφτω αυτο π ειπατε πως σε 3-4 χρονια δεν θα ναι το ιδιο ΄ή οτι μπορει να κανει @@ρια και μετα μεινω ταπι τοτε απλα δεν παντρευομαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Διακρίνω πάντως μια απαξίωση προς τον γάμο γενικά ή κάνω λάθος...;
Να καταλάβω, απαξιώνετε τον γάμο σαν πράξη/έννοια ή σαν event;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν μπορεί να είναι 50% το ποσοστό των διαζυγίων. Εσείς δλδ πόσα παιδία με χωρισμένους γονείς ξέρετε εγω προσοπικά μόνο 2.

Τώρα για τον γάμο είμαι υπέρ και για οποιαδήποτε μορφή γάμου (θρυσκευτικό ή πολιτικό).

Για το προγαμιαίο συμβόλεο είμαι κατα αν χωρίσουμε δεν πιστεύω ότι θα αρχλισει να με κυνηγάει να μου πάρει κατι αυτά ισχύουν στους πλούσιους και στα σεριαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top