Καλό φροντιστήριο γαλλικών

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ευτυχώς όπου να ναι ξεμπερδέυω με τα αγγλικά και έχω σκοπό να ξεκινίσω απο το μηδέν γαλλικά ( αυτά του σχολείου τα έχω ξεχάσει!:worry:) Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό κεντρο ξένων γλωσσών για ενήλικες (όπου είναι και εντάτικα ,σε 2 χρόνια έχεις πιστοποίηση Β2!) Εχω ακούσει για Γράψα και Ευρωδιάσταση οτι είναι κατάλληλα για αυτό το σκοπό.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα "Ποιό κεντρο ξένων γλωσσών για ενήλικες να προτιμήσω;"

Αν θέλεις να μάθεις γαλλικά,με εντατικό ρυθμό,αλλά να μάθεις όμως παράλληλα και τη γλώσσα, μείνε μακριά από το δεύτερο φροντιστήριο,ειδικά από το παράρτημα του αιγαλέου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πρώτα απ ολα κατοικώ Αθήνα (Ανω Πατησια).Καταλαβαίνω οτι για να βρείς κάτι καλό 8έλει ΠΟΛΥ ψάξιμο (Ωστε τα χρήματα να είναι άναλογα της δουλειάς του φροντιστηρίου ή του καθηγητή/ας,δεν είναι καιρός για πέταμα τώρα) Ναί ιδιαίτερα έχω σκευτεί αλλά κοστίζουν πολύ δυστιχώς:worry:!

Οσο για το google θα σε φτιάξει ή θα σε κάψει!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μην πας φρο!!!!!!!! Δεν κάνουν καλό μάθημα και προχωρούν πολύ αργά. Ιδιαίτερα να κάνεις όσο και αν κοστίζουν, γιατί αν πας σε φρο και δεν θα πάρεις πτυχίο και τπτ και θα σου κοστίσει στο τέλος πολύ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Πρώτα απ ολα κατοικώ Αθήνα (Ανω Πατησια).Καταλαβαίνω οτι για να βρείς κάτι καλό 8έλει ΠΟΛΥ ψάξιμο (Ωστε τα χρήματα να είναι άναλογα της δουλειάς του φροντιστηρίου ή του καθηγητή/ας,δεν είναι καιρός για πέταμα τώρα) Ναί ιδιαίτερα έχω σκευτεί αλλά κοστίζουν πολύ δυστιχώς:worry:!

Οσο για το google θα σε φτιάξει ή θα σε κάψει!:/:
Πολλες φορες (αν εχεις καλο καθηγητη) στο συνολο μπορει τα ιδιαιτερα να σου κοστισουν λιγοτερο κ σε χρημα μα κ σε χρονο (που ειναι πολυτιμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Vivicoolgirl > Από την εμπειρία μου στο αντικείμενο θα σου πω το εξής ότι στην ευρωγνώση μπορείς να πάρεις σε ένα χρόνο B2 από το μηδέν αλλα κανεις κάτι τρελα καθημερινά 5ώρα με απίστευτη ύλη και δουλειά για το σπίτι. Του τεστειν σημαντικά κεφαλαια όπως τα "προνομς" relatifs composés ή η ταυτοπροσωπία και η ετεροπροσωπία μπορεί να περαστούν αβασάνιστα. Το θέμα με τα γαλλικά δεν είναι οι χρόνοι η το λεξιλόγιο που στο κάτω κάτω έχει να κάνει με προσωπικό διάβασμα αλλα με την επεξήγηση ιδιαιτερων γραμματικών φαινομενων και την χρήση τους από τους φυσικούς ομιλητές ( δηλαδή τους γάλλους ). Αυτά είχα να πω. Τώρα αν ψάξεις είτε για φροντιστήριο είτε για ιδιαίτερο επέμενε στο αν θα σου επεξηγούν τα παραπάνω φαινόμενα που σου ανέφερα η αν θα τα περνάνε επιφανειακά. Τονίζω πως η γραμματική είναι το a και το w για την κατάρτιση μιας γλώσσας. Καλή επιτυχία εύχομαι στην ανεύρεση καθηγητού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanmar

Νεοφερμένος

Η vanmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, δεν θα ήθελα να εκφράσω άποψη περί φροντιστηρίων γαλλικών, είμαι η ίδια καθηγήτρια και το κυριότερο που έχω να σημειώσω είναι ότι το πτυχίο b2 (DELF) -από το 0- είναι αρκετά δύσκολο να βγει σε έναν μόνο χρόνο, όπως θέλουν να διαφημίζουν κάποιοι. Δεν είναι αδύνατο, αλλά απαιτεί πάρα πολλές ώρες μαθήματος και σχεδόν αποκλειστική ενασχόληση με τα γαλλικά. Δηλαδή "bain linguistique'', o μαθητής οφείλει να έχει συνεχή επαφή με την γλώσσα και εκτός μαθήματος, να βλέπει γαλλική τηλεόραση, να διαβάζει γαλλικό τύπο κλπ. Γενικά είναι κάτι το οποίο δεν συνιστώ εκτός και αν υπάρχει άμεση αναχώρηση για διαμονή σε γαλλόφωνη χώρα.

Φροντιστήριο vs ιδιαίτερο
Λόγοι για να επιλέξει κάποιος το φροντιστήριο είναι το οικονομικό και η εγκυρότητα, ότι υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για οτιδήποτε προκύψει.
Τα ιδιαίτερα μαθήματα από την άλλη είναι προσαρμοσμένα στις απαιτήσεις κάθε μαθητή και το παραπάνω ισχύει σε πολλές παραμέτρους, κατανομή χρόνου, οικονομικές κλπ αλλά κυρίως μαθησιακές.

Προσωπικά στα μαθήματα μου επιλέγω μια βασική μέθοδο (βιβλία) αλλά παράλληλα παρέχω λεξιλόγιο, κατανοητές σημειώσεις γραμματικής στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ και φυσικά όταν παρατηρήσω ότι κάτι δεν έχει κατανοητό, θεωρώ υποχρέωση μου να βρω διαφορετικούς τρόπους επεξήγησης μέχρι να επιτύχω για τον μαθητή μου, την πλήρη κατανόηση του αντικειμένου.
Επιπλέον και για όσους διαθέτουν χρόνο και όρεξη να ασχοληθούν παραπάνω και μόνοι τους, αναλόγως επιπέδου, προτείνω διάφορες διαδραστικές ασκήσεις στο ίντερνετ αλλά και επιλεγμένα άρθρα της ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ επικαιρότητας.

Είναι πολλά ακόμα αυτά που θα ήθελα να πω, το πιο σημαντικό όμως είναι να απαιτείτε από τον καθηγητή σας, στο ιδιαίτερο ή στο φροντιστήριο να σας εξηγεί ξανά και ξανά. Αυτό είναι το χρέος του και γι' αυτό βρίσκεται εκεί.

Είμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε ερώτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
παιδιά πηγαίνει κανένας στο γαλλικό ινστιτούτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lulu9

Νεοφερμένος

Η Lulu9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σε όλους! Λοιπόν, κατα την γνώμη μου νομίζω οτι το κατα πόσο θα τα καταφέρει κανείς σ'ένα εντατικό πρόγραμμα εξαρτάται καταρχάς απο τον καθηγητή (άρα οχι γενικά απο το αν είναι φροντιστήριο ή ιδιαίτερα) και κατα δεύτερον απο τον μαθητή.
Πόσο διατεθειμένος είναι κανείς να ασχοληθεί πραγματικά και να διαβάσει και πόσο χρόνο έχει.
Απο την προσωπική μου εμπειρία θεωρώ οτι είναι δύσκολο να ξεκινήσει κανείς απο το μηδέν και να φτάσει Β2 σε μια μόνο σχολική χρονιά. Ξεκίνησα φέτος σ'ενα τέτοιο τμήμα, έχοντας ήδη κάποια επαφή με την γλώσσα γιατί είχα ζήσει για 6 μήνες στο Βέλγιο.
Η καθηγήτρια πολύ καλή και το μάθημα προχωράει ικανοποιητικά. Όμως εγώ δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για να διαβάζω όσο πρέπει. Οπότε αποφάσισα να δώσω για Β2 τον Δεκέμβριο και όχι τον Μαιο.
Νομίζω οτι αν κάποιος δουλεύει ή σπουδάζει κάτι άλλο παράλληλα, δεν μπορεί να τα καταφέρει να αφομιώσει τόση ύλη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ευρωδιασταση. Το καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ευρωδιασταση. Το καλυτερο

Διαφωνώ κάθετα φίλε μου και μακριά από τα ταχύρυθμα προγράμματα, είχα πάει για Αγγλικά εκεί από το μηδέν σε 14 μήνες και τα περισσότερα άτομα κόπηκαν μαζί με εμένα (από αυτούς που ξεκίνησαν από το μηδέν). Το κλασσικό που κάνουν είναι κάθε φορά που ανεβαίναμε μια τάξη στην ύλη σε 2 μήνες δηλαδή ερχόντουσαν νέα άτομα στην τάξη μας με αποτέλεσμα να αγχώνονται οι παλαιοί και μερικοί από τους νέους να το παίζουν ξερόλες επίσης 3 φορές αλλάζαμε καθηγητές, στο τέλος αυτοί που είχαν την μεγαλύτερη επιτυχία ήταν αυτοί που πήγαν στα τελευταία τμήματα οι οποίοι ήταν και οι περισσότεροι ενώ αυτοί από την αρχή κόπηκαν, έτσι σου πετάνε μετά για διαφήμηση οτι έχουμε επιτυχία 80% στο lower, μερικοί επειδή το έβλεπαν πως πήγαιναν ζητούσαν και επαναλάμβαναν παλιές τάξεις ή σταμάτησαν τελείως και πήγαν σε ιδιαίτερο.
Κάναμε βιβλία των 400 και 700 σελίδων σε 2 μήνες και περνούσαμε τις σελίδες 20 και 30 ανά μάθημα. Να μην μιλήσω για κόστος βιβλίων που ήταν πανάκροιβα. Δεν θέλω να κατηγορήσω τους καθηγητές διότι αυτοί έκαναν οτι μπορούσαν και οτι περνούσε από το χέρι τους για να μας βοηθήσουν, αλλά τέτοια ύλη και τόσες σελίδες μέσα σε τέτοιο χρονικό διάστημα και ειδικά για όσους θέλουν να ξεκινήσουν από την αρχή ή λίγο μετά την αρχή ΔΕΝ αφομοιώνονται. Μαρέσει που με πήραν και τηλέφωνο μετά και μου έλεγαν αν θέλω να πάω στα μαθήματα για το proficiency που ήτανε σε 4-5 μήνες οι εξετάσεις τους, ενώ δεν είχα πάρει κάν lower. Ρε άντε από εκεί να πούμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδιά πηγαίνει κανένας στο γαλλικό ινστιτούτο?

πηγαινω εγω μπορω να βοηθησω σε κατι?? :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
πηγαινω εγω μπορω να βοηθησω σε κατι?? :D:D:D

αυτο ειναι πανακριβο για αυτα που προσφερει .Το μονο που ισως γινεται ειναι να κανετε παρομοια θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αυτο ειναι πανακριβο για αυτα που προσφερει .Το μονο που ισως γινεται ειναι να κανετε παρομοια θεματα
πας στο γαλλικο??? ειναι πανακριβο???? :/ δεν νομιζω.. ισα ισα που αν αναλυσεις τις τιμες ειναι πολυ καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για να έχουμε μια καλύτερη άποψη θα πρέπει να έχουμε συγκρίνει τις τιμές που ζητάει το ινστιτούτο σε σχέση με άλλα φροντηστήρια για γαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
πας στο γαλλικο??? ειναι πανακριβο???? :/ δεν νομιζω.. ισα ισα που αν αναλυσεις τις τιμες ειναι πολυ καλα..

765 δεν πληρωνεις το καθε επιπεδο; ποσοι εισαστε μεσα; 12,13; που το ειδες το φθηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
συγνωμη τι λες????????? για ποιο επιπεδο? ακριβως να λες.. επισης δες ποσες ωρες ειναι και για ποσο καιρο.... μην κοιτας τη συνολικη τιμη.. αλλα το αν συμφερει
συμφωνα με τα παραπανω..(ωρες,καιρος και ΕΠΙΠΕΔΟ)... επισης δες ποσο θα πληρωνες ειτε για ιδιαιτερα είτε σε ενα φροντ.. και μη ξεχνας οτι ολοι ειναι γαλλοι με σπουδες στο βελγιο και στη γαλλια δεν κανω διαφημηση αλλα οκ.. δεν ειναι το ιδιο να πας στο φροντηστηριο της γειτονιας απο το γαλλικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Α1,α2 από 1 τετράμηνο και τα παραπάνω από 2 τετράμηνα το καθένα
Το κάθε τμήμα κάνει 6 ώρες την εβδομάδα και στοιχίζουν 765 το κάθε επίπεδο
Δεν είπα οτι είναι το ίδιο αλλά το να σκας 1500 σε επίπεδο αρχαρίων τη στιγμή που έξω βρίσκω με μισά σχεδόν χρήματα νομίζω δεν συμφέρει,
Σε μεγαλύτερα επίπεδα όμως συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Α1,α2 από 1 τετράμηνο και τα παραπάνω από 2 τετράμηνα το καθένα
Το κάθε τμήμα κάνει 6 ώρες την εβδομάδα και στοιχίζουν 765 το κάθε επίπεδο
Δεν είπα οτι είναι το ίδιο αλλά το να σκας 1500 σε επίπεδο αρχαρίων τη στιγμή που έξω βρίσκω με μισά σχεδόν χρήματα νομίζω δεν συμφέρει,
Σε μεγαλύτερα επίπεδα όμως συμφέρει

Κάθε επίπεδο διαρκει μισή σχολική χρονια και είναι α1,α2,β1.1,β1.2,β2.1,β2.2,γ1.1,γ1.2,γ2.1,γ2.2.
Διαρκεί το κάθε ένα 6 ώρες την εβδομάδα και στοιχίζουν όλα την ίδια τιμή 765 ευρώ και είναι μέχρι 14 άτομα
Καλά πως λες ότι είναι φθηνό τη στιγμή που δεν τα ξέρεις αυτά;[/QUOTE]

οκ άκου με! 765 ευρώ... 765 /6=127,5 το μήνα(τραγικά λεφτά).. 127,5/24(οι συνολικές ώρες το μήνα)=5,3 ευρώ η διδακτικη ώρα.. (ακόμα πιο τραγικά λεφτά) επίσης θα έπρεπε να γνωρίζεις πριν μου στείλεις σε πμ( αυτο: ''Κάθε επίπεδο διαρκει μισή σχολική χρονια και είναι α1,α2,β1.1,β1.2,β2.1,β2.2,γ1.1,γ1.2,γ2.1,γ2.2.Διαρκεί το κάθε ένα 6 ώρες την εβδομάδα και στοιχίζουν όλα την ίδια τιμή 765 ευρώ και είναι μέχρι 14 άτομα.Καλά πως λες ότι είναι φθηνό τη στιγμή που δεν τα ξέρεις αυτά;")οτι η τιμή αυτή είναι για τμήματα ενηλίκων, δεν υπάρχουν τόσα άτομα γύρω στα 8-10 είναι και επίσης τα μικρά επίπεδα που νομίζω ότι είναι μέχρι και το B1.. σίγουρα όμως Α1 και Α2 είναι εξάμηνα... δλδ 765 ευρώ το επιπεδο διάρκειας 6 μηνου.. μην ξεχνάς επίσης ότι οι καθηγητές έχουν πολύ καλές σπουδές και το 99,9% γαλλοι.. μπαινεις δλδ σε ένα γαλλικό κλίμα.. Το γαλλικό ινστιτούτο στην ελλάδα θεωρείται ότι έιναι πολύκαλό και οργανομένο. Τέλος έχεις υπάρξει μαθητής εκεί? αν όχι τότε δεν νομίζω ότι μπορεις να εκφερεις γνωμη.

Φιλικα
Αλέξανδρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλομαθής

Νεοφερμένος

Η Φιλομαθής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά χαίρετε!
Ενδιαφέρομαι νααρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα γαλλικών στην Θεσσαλονίκη για επίπεδο B2, αλλά δεν ξέρω πού ή σε ποιον να απευθυνθώ. Υπάρχουν,βέβαια, οι αγγελίες στο google αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να τις εμπιστευτώ και οιγνωστοί μου δεν μπορούν να με πληροφορήσουν ανάλογα. Παράλληλα, κοίταξα στο site τουΓαλλικού Ινστιτούτου (το οποίο θεωρώ την πλέον κατάλληλη λύση), αλλά θεωρώ ότιοι τιμές του αναφορικά με τα ιδιαίτερα μαθήματα γαλλικών την δεδομένη στιγμή είναιαρκετά τσιμπημένες (300 ευρώ/10 ώρες=30/ώρα). Θα ήθελα, λοιπόν, την γνώμη σας σταεξής:
1) Σε ποιο ύψος κυμαίνονταιοι τιμές ιδιαίτερων μαθημάτων γαλλικών για επίπεδο B2?
2) Θεωρείτε ότι μέσασε ένα χρόνο, ήτοι μέχρι τον Μάιο του 2014, είναι εφικτή η απόκτησή του? Πόσες ώρεςανά εβδομάδα χρειάζονται και τι επίπεδο διαβάσματος? Σημειωτέον ότι έχω ναασχοληθώ με τα γαλλικά από το 2004, οπότε θα χρειαστώ μία καλή επανάληψή τους,που θα πάρει κάποιο καιρό.
3) Υπάρχει κάποιο αξιόπιστοsite μεκαθηγητές ιδιαίτερων μαθημάτων γαλλικών?
4) Έχει κάνει κάποιοςαπό εσάς ιδιαίτερα στο Γαλλικό Ινστιτούτο και μπορεί να με διαφωτίσει? Ή μήπως έχετεκάποιον να μου συστήσετε?

Σας ευχαριστώ εκ τωνπροτέρων!

ΥΓ: ελπίζω οι απορίεςμου να εντάσσονται στο συγκεκριμένο thread:confused:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά χαίρετε!
Ενδιαφέρομαι νααρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα γαλλικών στην Θεσσαλονίκη για επίπεδο B2, αλλά δεν ξέρω πού ή σε ποιον να απευθυνθώ. Υπάρχουν,βέβαια, οι αγγελίες στο google αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να τις εμπιστευτώ και οιγνωστοί μου δεν μπορούν να με πληροφορήσουν ανάλογα. Παράλληλα, κοίταξα στο site τουΓαλλικού Ινστιτούτου (το οποίο θεωρώ την πλέον κατάλληλη λύση), αλλά θεωρώ ότιοι τιμές του αναφορικά με τα ιδιαίτερα μαθήματα γαλλικών την δεδομένη στιγμή είναιαρκετά τσιμπημένες (300 ευρώ/10 ώρες=30/ώρα). Θα ήθελα, λοιπόν, την γνώμη σας σταεξής:
1) Σε ποιο ύψος κυμαίνονταιοι τιμές ιδιαίτερων μαθημάτων γαλλικών για επίπεδο B2?
2) Θεωρείτε ότι μέσασε ένα χρόνο, ήτοι μέχρι τον Μάιο του 2014, είναι εφικτή η απόκτησή του? Πόσες ώρεςανά εβδομάδα χρειάζονται και τι επίπεδο διαβάσματος? Σημειωτέον ότι έχω ναασχοληθώ με τα γαλλικά από το 2004, οπότε θα χρειαστώ μία καλή επανάληψή τους,που θα πάρει κάποιο καιρό.
3) Υπάρχει κάποιο αξιόπιστοsite μεκαθηγητές ιδιαίτερων μαθημάτων γαλλικών?


4) Έχει κάνει κάποιοςαπό εσάς ιδιαίτερα στο Γαλλικό Ινστιτούτο και μπορεί να με διαφωτίσει? Ή μήπως έχετεκάποιον να μου συστήσετε?

Σας ευχαριστώ εκ τωνπροτέρων!

ΥΓ: ελπίζω οι απορίεςμου να εντάσσονται στο συγκεκριμένο thread:confused:!

Ελπίζω να σε βοηθήσω.
Έχω κάποιες ερωτήσεις πρώτα.
1)στο γαλλικό ινστιτούτο στη θεσσαλονίκη είναι 10 ευρώ την ώρα τα ιδιαίτερα? είσαι σίγουρος?? αν είναι τόσο είναι πολύ καλή τιμή..
2)Να φανταστώ έχεις μείνει στο επίπεδο Β1 σωστα?
Λοιπόν,οι τιμές ιδιαιτέρων στην αθήνα τουλάχιστον είναι για αυτό το επίπεδο κατα μέσο όρο 14-20 περίπου σου λέω πάντα διότι είναι κάτι πολύ σχετικό.δεν θεωρώ ότι θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση στη Θεσσαλονίκη. Έπειτα αν θες να το δώσεις σε ένα χρόνο βάση με το ότι έχεις να ασχοληθείς με τα γαλλικά από το 2004 εκτιμώ πως με 2 ώρες την εβδομάδα είναι αδύνατον.θες 4 και παραπάνω για να πας να δώσεις και να είσαι σίγουρος.Θέλεις μόνο ιδιαίτερα? Θα σου πρότεινα το εξής ξεκίνα μετά το πάσχα ιδιαίτερα ή στο γαλλικό ή με κάποιον/α καθηγητή/τρια μέχρι το Σεπτέμβρη για να κάνεις επαναλήψεις, και μετά ξεκίνα σε κάποιον ενήλικο τμήμα στο γαλλικό το Β2 και δώστο το Μάιο. Είναι αρκετά καλή ιδέα. Πάντως να ξέρεις αν έχει facebook αυτή εδώ η σελίδα: https://www.youtube.com/watch?v=fSPOCVjla_4&feature=youtube_gdata_player ... έχει καθηγητές ξένων γλωσσών.. κάτι θα βρεις.. και θα σου πουν και αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top