Φοιτητική ζωή στην Ξάνθη

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,
πέρασα ΗΜΜΥ στην Ξάνθη και εχω μερικές απορίες για την πόλη. Τον χειμώνα χιονίζει στην Ξάνθη; επειδή ποτέ δεν ειχα χιονια έξω απο το σπίτι μου... :(
Αυτο και αν μπορειτε να δωσε περισσοτερες πληροφοριες οπως για το ποσες μερες, ο καιρος γενικα εκει τον χειμωνα... :)
ευχαριστω πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν χιονίζει δεν ξερω αλλα ξερω οτι έχει ΠΟΛΥ κρύο(σε συγκριση με άλλες πόλεις βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Μπα, σπανια χιονιζει κι αν χιονισει δεν το στρωνει. Επισης, δεν εχει και τοσο πολυ κρυο. Απλα πολλες φορες τον χειμωνα εχει αερα οποτε το νιωθεις σαν να ειναι πολυ χαμηλοτερη η θερμοκρασια απο οσο ειναι κανονικα. Αλλα φετος ειδικα δεν εκανε καθολου κρυο. Ελαχιστα. Δεν ξερω γιατι, αλλα μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση και ανησυχα και λιγο γιατι συνηθως ειχε περισσοτερο. Αλλα μην νομιζεις πως θα ερθεις και θα εχει το κρυο πια.:)

Παντως, αμα επειδη μενω εδω αμα εχετε οποιαδηποτε απορια για την πολη ή μερη να πατε ή για να φατε και τετοια μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,
πέρασα ΗΜΜΥ στην Ξάνθη και εχω μερικές απορίες για την πόλη. Τον χειμώνα χιονίζει στην Ξάνθη; επειδή ποτέ δεν ειχα χιονια έξω απο το σπίτι μου... :(
Αυτο και αν μπορειτε να δωσε περισσοτερες πληροφοριες οπως για το ποσες μερες, ο καιρος γενικα εκει τον χειμωνα... :)
ευχαριστω πολύ

Έχω βγάλει την ίδια σχολή με σένα. Το χειμώνα πάντα ρίχνει χιόνι αλλά συνήθως δεν το στρώνει. Ο καιρος σε σχεση με την Κρητη δεν έχει καμιά σχέση. Στην Ξάνθη φυσάει και κάνει κρύο πολύ το χειμώνα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες λόγω της ξαστεριάς (γενικα εχει πολλες ωρες ηλιοφανειας σε σχεση με την υπολοιπη βορεια, δυτικη, κεντρικη Ελλαδα). Αυτο συμβαινει απ'ότι ξέρω σε όλη την Θράκη που είναι ένας απέραντος κάμπος και ορεινή μόνο στα σύνορα με τη Βουλγαρία. Το καλοκαίρι κάνει αφόρητη ζέστη, υγρασία, άπνοια. Γενικά ο καιρός είναι κυκλοθυμικός (ιδιαίτερα το χειμώνα που μπορει να βγαλει αποτομα ζεστη και να μην ξερεις τι θα φορεσεις).

Φοιτητικη ζωη να κανεις λιγο δυσκολα αλλα καλυτερα σε σχεση με Αθηνα και αλλες πολεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει για την φοιτητική ζωή στη Ξάνθη??Οτιδήποτε από οικονομικά μέχρι διασκέδαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει για την φοιτητική ζωή στη Ξάνθη??Οτιδήποτε από οικονομικά μέχρι διασκέδαση


Μικρή πόλη, για κάθε γούστο! Χωρίς πλάκα έχει λίγο απ'όλα. Φέτος αυξήθηκαν και οι εκδηλώσεις! :D Τα νοίκια είναι πολύ φθηνά, απ' όσο ξέρω τα λεωφορεία για τη σχολή τζάμπα. Για ποιότητα σπουδών δε ξέρω να σου πω. Μόνο η αρχιτεκτονική υστερεί σε κάποια θέματα(καθηγητές κυρίως). Στην εξεταστική του Σεπτέμβρη πάντως μην περιμένεις να περνάς μαθήματα :P Είναι η γιορτές παλιάς πόλης και γίνεται χαμός. Ότι άλλο θες να μάθεις ρώτα με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μικρή πόλη, για κάθε γούστο! Χωρίς πλάκα έχει λίγο απ'όλα. Φέτος αυξήθηκαν και οι εκδηλώσεις! :D Τα νοίκια είναι πολύ φθηνά, απ' όσο ξέρω τα λεωφορεία για τη σχολή τζάμπα. Για ποιότητα σπουδών δε ξέρω να σου πω. Μόνο η αρχιτεκτονική υστερεί σε κάποια θέματα(καθηγητές κυρίως). Στην εξεταστική του Σεπτέμβρη πάντως μην περιμένεις να περνάς μαθήματα :P Είναι η γιορτές παλιάς πόλης και γίνεται χαμός. Ότι άλλο θες να μάθεις ρώτα με :)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Βασικά και γω Ξανθιώτης είμαι(δηλαδή έχω καταγωγή από Ξάνθη)και έρχομαι τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο αλλά δεν την έχω ζήσει γενικώς την πόλη.Γενικά έχει κόσμο-νεολαία?Ρωτάω γιατί ως φοιτητούπολη είναι σχετικά μικρή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Βασικά και γω Ξανθιώτης είμαι(δηλαδή έχω καταγωγή από Ξάνθη)και έρχομαι τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο αλλά δεν την έχω ζήσει γενικώς την πόλη.Γενικά έχει κόσμο-νεολαία?Ρωτάω γιατί ως φοιτητούπολη είναι σχετικά μικρή...
Οι φοιτητουπολεις ειναι γενικα μικρες. Μην περιμενεις να κανεις φοιτητικη ζωη σε Αθηνα και Θεσσαλονικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Οι φοιτητουπολεις ειναι γενικα μικρες. Μην περιμενεις να κανεις φοιτητικη ζωη σε Αθηνα και Θεσσαλονικη!

Δίκιο έχεις αλλά το λέω με την έννοια ότι η Ξάνθη έχει σχετικά μικρό αριθμό φοιτητών(περίπου 2500) σε σχέση πχ με τα Γιάννενα ή τη Λάρισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Βασικά και γω Ξανθιώτης είμαι(δηλαδή έχω καταγωγή από Ξάνθη)και έρχομαι τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο αλλά δεν την έχω ζήσει γενικώς την πόλη.Γενικά έχει κόσμο-νεολαία?Ρωτάω γιατί ως φοιτητούπολη είναι σχετικά μικρή...

Ξανθιώτης ε? Θα έχεις μία ιδέα τότε! :P Την αλήθεια, εξαρτάται από τα μέρη και τις ώρες που βγαίνεις! Έχει μέρη για όλα τα γούστα απλά είναι λίγα ;) Με όσους φοιτητές έχω μιλήσει μου έχουν πει καλά λόγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ξανθιώτης ε? Θα έχεις μία ιδέα τότε! :P Την αλήθεια, εξαρτάται από τα μέρη και τις ώρες που βγαίνεις! Έχει μέρη για όλα τα γούστα απλά είναι λίγα ;) Με όσους φοιτητές έχω μιλήσει μου έχουν πει καλά λόγια!

Απλώς όταν έρχομαι στην Ξάνθη συνήθως είναι αργία και γιορτή δηλαδή Χριστούγεννα,Πάσχα κλπ και γίνεται χαμός από κόσμο.Το θέμα είναι τον υπόλοιπο χρόνο τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απλώς όταν έρχομαι στην Ξάνθη συνήθως είναι αργία και γιορτή δηλαδή Χριστούγεννα,Πάσχα κλπ και γίνεται χαμός από κόσμο.Το θέμα είναι τον υπόλοιπο χρόνο τι γίνεται...

Επειδή είμαι μαθήτρια δεν ξέρω αν έχει κόσμο τις καθημερινές. Φαντάζομαι πως δεν θα έχει τόσο πολύ όσο Σ/Κ και Παρασκευές. Γενικά δεν έχει μεγάλη διαφορά από τις γιορτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Επειδή είμαι μαθήτρια δεν ξέρω αν έχει κόσμο τις καθημερινές. Φαντάζομαι πως δεν θα έχει τόσο πολύ όσο Σ/Κ και Παρασκευές. Γενικά δεν έχει μεγάλη διαφορά από τις γιορτές

Ok ευχαριστώ πάντως ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δίκιο έχεις αλλά το λέω με την έννοια ότι η Ξάνθη έχει σχετικά μικρό αριθμό φοιτητών(περίπου 2500) σε σχέση πχ με τα Γιάννενα ή τη Λάρισα
Και παλι ειναι καλυτερα απο Αθηνα.Κοιτα Πατρα,Ηρακλειο και Γιαννενα ειναι οι κυριες φοιτητουπολεις στην Ελλαδα πλεον. Μετα λιγο πιο κατω η Λαρισσα. Βγαινεις εξω και βλεπεις παντου φοιτητες. Στην Αθηνα αν δε μενεις διπλα με τον αλλον δεν παιζει να μπορεσεις να συναντηθεις μαζι του!Αντε κανα ΣΚ. Και ακολουθει Θεσσαλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τόσοι περάσαμε Ξάνθη,γιατί είναι εγκαταλελειμένο το thread??:worry:
Για πείτε όσοι ξέρετε από Ξάνθη τι παίζει εκεί στα ορεινά λοιπόν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotis6

Νεοφερμένος

Ο fotis6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeratul

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι στο καρναβάλι γίνεται χαμός.
Και από καφετέριες το Κυβερνείο είναι το πιο γνωστό(Τα βράδια γίνεται bar).
Περισσότερα θα μάθουμε σε λίγες μέρες που θα πάμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τόσοι περάσαμε Ξάνθη,γιατί είναι εγκαταλελειμένο το thread??:worry:
Για πείτε όσοι ξέρετε από Ξάνθη τι παίζει εκεί στα ορεινά λοιπόν!:D
Κρυο πολυ....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
άρχισε να μπαίνει το φθινόπωρο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, φοιτητική ζωή στην Ξάνθη;Η επιγραφή της πόρτας της κόλασης του Δάντη ήταν "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate". Ψαξτε το στο google για να δείτε τι σημαίνει. Μερικοί πρωτοετείς θα φύγουν με 10% σε άλλες σχολές γιατί απλούστατα θέλει πολύ αποφασιστικότητα να προσαρμόσεις τον εαυτό σου σε έναν συγκεκριμένο (σχεδόν σίγουρο) τρόπο ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top