Πανελλήνιες για 2η φορά ή ΙΕΚ;

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις γνώμες σας!!!

Πάντως,αν προσπαθήσω να ξαναδώσω χωρίς φροντιστήριο,θα καταφέρω τίποτα?Γιατί από όσο ξέρω,όσοι δεν πήγαιναν φροντιστήριο,ΚΑΝΕΙΣ δεν έβγαλε πάνω από 800 μόρια(με άριστα 2000).Όσοι πάλι πήγαν,βγάλαν από 1300 μέχρι 1800.

[1977 ]-(ΣΤΡ) Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
[1906 ]-(ΣΤΡ) Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
[1897 ]-(ΣΤΡ) Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Σώματα
[1895 ]-(ΣΤΡ) Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.)
[1878 ]-(ΣΤΡ) Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα
[1870 ]-(ΑΣΤ) Αστυφυλάκων
[1698 ]-(ΑΣΠ) Εκπαιδευτικών Μηχανολογίας (Αθήνας)
[1656 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Πειραιά)
[1586 ]-(ΤΕΙ) Μηχανικών Ενεργειακής Τεχνολογίας Τ.Ε. ( Αθήνα)
[1530 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Οχημάτων Τ.Ε. (Θεσσαλονίκης)
[1515 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Πάτρα)
[1477 ]-(ΑΕΝ) Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού
[1461 ]-(ΑΕΝ) Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού
[1460 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ(Λάρισα)
[1452 ]-(ΤΕΙ) Ναυπηγών Μηχανικών Τ.Ε. (Αθήνα)
[1452 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Χαλκίδα)
[1444 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Ηράκλειο)
Κατευθύνσεις:- Ενεργειακών Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ - Κατασκευαστών Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
[1399 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Σέρρες)
[1345 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ (Κοζάνη) - Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
[1345 ]-(ΤΕΙ) Μηχανικών Τεχνολογίας Αεροσκαφών Τ.Ε. (Χαλκίδα)
[1335 ]-(ΤΕΙ) Μηχανικών Τεχνολογίας Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου ΤΕ και Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Καβάλα) - Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
[1307 ]-(ΤΕΙ) Τεχνολόγων Γεωπόνων (Λάρισα)
[1261 ]-(ΤΕΙ) Μηχανολόγων Μηχανικών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ (Κοζάνη) - Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ
[1252 ]-(ΤΕΙ) Μηχανικών Τεχνολογίας Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου ΤΕ και Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ (Καβάλα) - Μηχανικών Τεχνολογίας Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου ΤΕ
[1169 ]-(ΤΕΙ) Τεχνολογιών Αντιρρύπανσης (Κοζάνη)
[1162 ]-(ΤΕΙ) Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος (Χανιά)
[1154 ]-(ΤΕΙ) Κλωστοϋφαντουργών Μηχανικών Τ.Ε.(Πειραιάς)
[1125 ]-(ΤΕΙ) Τεχνολόγων Περιβάλλοντος ΤΕ (Ζάκυνθος)
[1120 ]-(ΤΕΙ) Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος (Κοζάνη)
[1080 ]-(ΤΕΙ) Τεχνολογίας Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών (Μεσολόγγι)

Παραπάνω είναι οι φετινές βάσεις από ΕΠΑ.Λ. Ομάδα Α' τμήμα Οχημάτων,από την πιο υψηλόβαθμη μέχρι την πιο χαμηλόβαθμη(ξεκινάμε από 1080 μόρια και φτάνουμε μέχρι 1977).Μπορώ,χωρίς φροντιστήριο να γράψω έστω 1080 μόρια για να μπω στην πιο χαμηλόβαθμη στο Μεσολόγγι,αν και είναι άσχετη με την ειδικότητά μου?Γιατί αν μιλήσουμε για "σχετικές" η πιο χαμηλόβαθμη στις Σέρρες Μηχανολόγων Μηχανικών θέλει 1400 μόρια(εντάξει,1399 :p),ενώ η αντίστοιχη του Πειραιά θέλει 1656 και η Οχημάτων Θεσσαλονίκης,1530....πιστεύετε ότι ακόμα και αν στρώσω τον...αυτό μου κάτω,χωρίς φροντιστήριο,θα βγάλω πάνω από 1000 μόρια?

Διαφορετικά,πάμε στην άλλη άκρη...Τα δημόσια Ι.Ε.Κ. (και υπουργείου παιδείας και Ο.Α.Ε.Δ.) αξίζουν ή είναι τσάμπα χάσιμο χρόνου?Γιατί από πολλούς,δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί να έχω αναφερθεί και άλλες φορές στο θέμα μου,αλλά επειδή δεν πήρα μια ξεκάθαρη απάντηση φτιάχνω το ΤΕΛΙΚΟ θέμα εδώ.
Είχα τελειώσει παλιότερα ΕΠΑ.Λ. με ειδικότητα μηχανικού οχημάτων και είχα δώσει και πανελλήνιες αλλά χωρίς να καταφέρω να περάσω πουθενά.Αφενός μεν δεν διάβαζα και πολύ(ΟΚ δεν διάβαζα 8 ώρες την μέρα αλλά δεν διάβαζα και 5 λεπτά την μέρα ξέρω γώ),αφετέρου η κακή οικονομική κατάσταση δεν μου επέτρεψε να κάνω φροντιστήρια ή/και ιδιαίτερα,με αποτέλεσμα να γράψω συνολικά γύρω στα 700 μόρια(με άριστα 2000)όταν η πιο χαμηλόβαθμη σχολή της ειδικότητάς μου είχε κάπου στα 950-1000 μόρια και τώρα έχει κοντά στα 1100.
Από δουλειά,τίποτα δυστυχώς.Και επειδή δεν πάει άλλο,λέω να ξεκινήσω σε μια σχολή αυτή τη χρονιά.Το δίλημμα το βλέπετε στον τίτλο.Εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα να πάω σε ένα Ι.Ε.Κ. γιατί να ξαναδώσω πανελλήνιες,κομματάκι δύσκολο.
1ον)Δεν υπάρχουν χρήματα για φροντιστήρια/ιδιαίτερα,εδώ καλά καλά δεν έχουμε να φάμε πλέον.
2ον)Δεν έχω διαβάσει πολλά από πέρυσι ακόμα,δεν νομίζω πως προλαβαίνω σε 4 μήνες και όπως έχω πει και παλιότερα δεν είμαι και τόσο του διαβάσματος.
3ον)Ακόμα και αν γίνει ένα θαύμα και ξαναδώσω και περάσω κάπου ΕΚΤΟΣ νομού Αττικής,γνωρίζω εκ των προτέρων ότι δεν μπορώ να πάω γιατί δεν υπάρχουν χρήματα.
Από την άλλη όμως και για το Ι.Ε.Κ. πάνω κάτω το ίδιο ισχύει.Θα ήθελα να πάω σε ιδιωτικό γιατί έχει σύγχρονο εξοπλισμό,καλύτερη ποιότητα κόσμου σε αντίθεση με τα δημόσια που ο εξοπλισμός είναι δεκαετίας 1980 και 1990 και οι μαθητές είναι συνήθως τα...αποβράσματα της κοινωνίας που λέει και μια ψυχή,με ότι αυτό συνεπάγεται+ότι στον τέλος τα ιδιωτικά σου βρίσκουν δουλειά.Είναι πολλά τα λεφτά όμως.
Οι γονείς μου όμως μου λένε να ξαναδώσω πανελλήνιες όπωσδήποτε και να φροντίσω να περάσω κάπου γιατί αν μείνω με το πτυχίο του ΕΠΑ.Λ. ή ακόμα και να πάω σε Ι.Ε.Κ. θα είμαι ένας αποτυχημένος και παρακατιανός που θα δουλεύει μια ζωή σαν τους πακιστανούς και τους αφγανούς(δεν είμαστε ρατσιστές,απλώς οι δικοί μου εννοούν ότι θα δουλεύω 10 ώρες την μέρα για να πάρω 15 ευρώ κάτω από άθλιες συνθήκες)και δεν θα μπορώ να κάνω κάτι άλλο.Έχουν δίκιο ή όχι?
Με βάση όλα αυτά,εσείς τι προτείνετε?Να γραφτώ σε Ι.Ε.Κ. σαν μηχανικός αυτοκινήτων,να γραφτώ σε Ι.Ε.Κ. για άλλο επάγγελμα πχ μάγειρας,ψυκτικός κλπ κλπ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες χωρίς "παραπαιδεία" και ότι γίνει ας γίνει?

Υ.Γ.Μπορεί να σας έχω ζαλίσει λίγο γιατί έχω αναφερθεί 3-4 φορές ακόμα εδώ μέσα σε αυτό το θέμα αλλά αυτό είναι το τελικό.Επειδή οι μέρες περνάνε,θέλω να πάρω μερικές γνώμες ακόμα ώστε να ξέρω τι να κάνω. Είναι κρίσιμη χρονιά για μένα η φετινή.Αν δεν έγραψα το μήνυμα στη σωστή ενότητα,μπορεί να μεταφερθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κοίτα, τα περί αναγνωρισιμότητας τον διπλωμάτων που δίνουν τα Ι.Ε.Κ, δεν τα ξέρω καλά οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μιας και είμαι και εγώ από αυτούς που έδωσαν 2 φορές πανελλήνιες για να καταφέρουν αυτό που θέλουν, θα σου έλεγα να δώσεις. Όμως, είναι πάρα πολύ δύσκολο, ειδικά κάτω από τέτοιες συνθήκες, και κυρίως χωρίς όρεξη για διάβασμα!

(Πώς να το κάνουμε, δεν είμαστε όλοι των βιβλίων :P )
Και σε ένα ΤΕΙ να περάσεις, θέλει πολύυυυ διάβασμα και αφοσίωση για να βγει..
Τουλάχιστον στα Ι.Ε.Κ, όσο και αν τα σνομπάρουν έχεις περισσότερο επαφή με το επάγγελμα..

Θεωρώ, ότι κάποιες ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα αντίστοιχα δημόσια ΑΕΙ, (βλέπε μαγειρική ξέρω γω), με το δικό μου το μυαλό, ότι κάτι μπορείς να κάνεις από κει.

Σίγουρα όμως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μείνεις με το χαρτί ειδικότητας του ΕΠΑ.Λ.

Παρεμπιπτόντως, έχω έναν φίλο, στο Δημόσιο Ι.Ε.Κ Περιστερίου και σπουδάζει Μηχανοκτρονική Αυτοκινήτων, Μηχανικός και Ηλεκτρολόγος μαζί,και δηλώνει αρκετά ικανοποιημένος από τις σπουδές του μέχρι τώρα στο τμήμα!
Θα σου έλεγα να το ψάξεις αν σε ενδιαφέρει ο τομέας των αυτοκινήτων ;)
Αυτά από μένα, καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ό,τι αποφασίσεις, και καλή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοίτα, τα περί αναγνωρισιμότητας τον διπλωμάτων που δίνουν τα Ι.Ε.Κ, δεν τα ξέρω καλά οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μιας και είμαι και εγώ από αυτούς που έδωσαν 2 φορές πανελλήνιες για να καταφέρουν αυτό που θέλουν, θα σου έλεγα να δώσεις. Όμως, είναι πάρα πολύ δύσκολο, ειδικά κάτω από τέτοιες συνθήκες, και κυρίως χωρίς όρεξη για διάβασμα!

(Πώς να το κάνουμε, δεν είμαστε όλοι των βιβλίων :P )
Και σε ένα ΤΕΙ να περάσεις, θέλει πολύυυυ διάβασμα και αφοσίωση για να βγει..
Τουλάχιστον στα Ι.Ε.Κ, όσο και αν τα σνομπάρουν έχεις περισσότερο επαφή με το επάγγελμα..

Θεωρώ, ότι κάποιες ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα αντίστοιχα δημόσια ΑΕΙ, (βλέπε μαγειρική ξέρω γω), με το δικό μου το μυαλό, ότι κάτι μπορείς να κάνεις από κει.

Σίγουρα όμως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μείνεις με το χαρτί ειδικότητας του ΕΠΑ.Λ.

Παρεμπιπτόντως, έχω έναν φίλο, στο Δημόσιο Ι.Ε.Κ Περιστερίου και σπουδάζει Μηχανοκτρονική Αυτοκινήτων, Μηχανικός και Ηλεκτρολόγος μαζί,και δηλώνει αρκετά ικανοποιημένος από τις σπουδές του μέχρι τώρα στο τμήμα!
Θα σου έλεγα να το ψάξεις αν σε ενδιαφέρει ο τομέας των αυτοκινήτων ;)
Αυτά από μένα, καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ό,τι αποφασίσεις, και καλή σταδιοδρομία!

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για το καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία! =D

Την δυσκολία την γνωρίζω.Όπως επίσης γνωρίζω ότι στην Ελλάδα το 97% των παιδιών που δεν κάνουν φροντιστήρια δεν περνάνε πουθενά και μόνο ένα ποσοστό της τάξεως του 3% περνάει στο ΤΕΙ χειρισμού ηλεκτρικής τέντας ή στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής με laser. :P
Δηλαδή περνάνε σε κάποιες σχολές στην επαρχία που είναι σχεδόν...ανύπαρκτες από πλευράς μόρφωσης και αναγνωρισιμότητας.

Υπό άλλες συνθήκες,όταν δουλεύανε και οι 2 γονείς μου και έμπαιναν αρκετά χρήματα στο σπίτι,δεν θα το συζητούσα καν για φροντιστήρια/ιδιαίτερα και διαμονή στην επαρχία ή έστω φοίτηση σε ιδιωτικό Ι.Ε.Κ..Τώρα όμως που είναι άνεργοι και οι 2,είναι (σχεδόν)αδύνατο αυτό.

Μηχανικός και ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων έχω τελειώσει στο ΕΠΑ.Λ..Οπότε θα γνωρίζω και την δουλειά πάνω κάτω αν πάω στο Ι.Ε.Κ. στην ίδια ειδικότητα.

Όσο για αυτό που είπες για το αντικείμενο,θα σου πω κάτι για να σε διευκολύνω.Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να περάσω 4-6 χρόνια ακόμα σε ΤΕΙ,να κάνω φοιτητική ζωή με πάρτυ κλπ...δεν σνομπάρω τους φοιτητές απλά δεν μου αρέσει το όλο σκηνικό.Εγώ θέλω απλά να εκπαιδευτώ(αν ακολουθήσω κάτι άγνωστο πχ μάγειρας ή ψυκτικός που έλεγα παραπάνω ή ακόμα και κάτι άλλο πχ τεχνικός Η/Υ ή ηλεκτρολόγος)πάνω σε μια ειδικότητα ή να αποκτήσω παραπάνω γνώσεις(αν συνεχίσω σαν μηχανικός-ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων)στην ειδικότητά μου ώστε αργότερα να έχω μια αξιοπρεπή δουλειά και να μπορώ να συντηρώ τον εαυτό μου και ενδεχομένως την οικογένειά μου αν αποκτήσω. :P

Αλλά οι γονείς μου...αν δεν συνεχίσεις τριτοβάθμια εκπαίδευση,είσαι χαμένος από χέρι.Μια ζωή χαμάλης θα είσαι.
Και το παράλογο είναι ότι ούτε αυτοί δεν σπούδασαν.Τελείωσαν το λύκειο και μετά πήγαν σε ιδιωτικές σχολές όπως είναι σήμερα το Ι.Ε.Κ.(είχαν δώσει πανελλήνιες και οι 2 αλλά δεν πέρασαν πουθενά και επειδή δεν θέλαν να ξαναδώσουν,πήγαν σε ιδιωτικές σχολές).Το μόνο που ίσως καταλαβαίνω είναι ότι 30-35 χρόνια πριν που "σπούδασαν" οι δικοί μου ήταν άλλες οι απαιτήσεις της αγοράς εργασίας.

Και πάλι,thank you for everything!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Την δυσκολία την γνωρίζω.Όπως επίσης γνωρίζω ότι στην Ελλάδα το 97% των παιδιών που δεν κάνουν φροντιστήρια δεν περνάνε πουθενά και μόνο ένα ποσοστό της τάξεως του 3% περνάει στο ΤΕΙ χειρισμού ηλεκτρικής τέντας ή στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής με laser. :P

Κάνεις μεγάλο λάθος. Υπάρχουν παιδιά που δεν έκαναν ούτε ένα φροντιστήριο για ψ,χ λόγους αλλά επειδή ήξεραν τι ήθελαν και είχαν στόχο τα κατάφεραν και μάλιστα καλύτερα από τα παιδιά που είχαν μια παραπάνω βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχει δίκιο η Jordana.
Όρεξη και στόχους να έχεις και θα τα καταφέρεις.
Ούτε εγώ πήγαινα φροντιστήρια ούτε τα δύο άλλα μου αδέρφια όμως περάσαμε εκεί που θέλαμε.
Ο ένας αδερφός μου έβγαλε από ΕΠΑ.Λ 1.300+ μόρια χωρίς καθόλου διάβασμα παρά μόνο τις τελευταίες μέρες + την παρακολούθηση
των μαθημάτων του σχολείου.
Από το ΕΠΑ.Λ θεωρώ ότι είναι πανεύκολο να περάσεις σε κάποια σχολή ακόμη και με ελάχιστο διάβασμα.
Ούτε καν βοηθήματα δεν χρειάζεσαι(ούτε ο αδερφός μου είχε).
Μόνο 4 μαθήματα και σε αυτά τα θέματα είναι πολύ κατώτερου επιπέδου σε σχέση με του ΓΕΝ.Λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχει δίκιο η Jordana.
Όρεξη και στόχους να έχεις και θα τα καταφέρεις.
Ούτε εγώ πήγαινα φροντιστήρια ούτε τα δύο άλλα μου αδέρφια όμως περάσαμε εκεί που θέλαμε.
Ο ένας αδερφός μου έβγαλε από ΕΠΑ.Λ 1.300+ μόρια χωρίς καθόλου διάβασμα παρά μόνο τις τελευταίες μέρες + την παρακολούθηση
των μαθημάτων του σχολείου.
Από το ΕΠΑ.Λ θεωρώ ότι είναι πανεύκολο να περάσεις σε κάποια σχολή ακόμη και με ελάχιστο διάβασμα.
Ούτε καν βοηθήματα δεν χρειάζεσαι(ούτε ο αδερφός μου είχε).
Μόνο 4 μαθήματα και σε αυτά τα θέματα είναι πολύ κατώτερου επιπέδου σε σχέση με του ΓΕΝ.Λ.

Όλα ωραία παληκάρι αλλά στο θέμα της βαθμολογίας,υπάρχει ένα θέμα
.Στο νομό Αττικής,όσον αφορά την ειδικότητά μου,υπάρχουν 4 σχολές...κλωστουφαντουργία στο ΤΕΙ Πειραιά που θέλει πάνω κάτω 1150 μόρια,ναυπηγική στο ΤΕΙ Αθήνας που θέλει πάνω κάτω 1450 μόρια,ενεργειακή τεχνολογία στο ΤΕΙ Αθήνας που θέλει κοντά στα 1600 μόρια και μηχανολογία στο ΤΕΙ Πειραιά που θέλει αν δεν κάνω λάθος 1660 μόρια.Για τις 2 τελευταίες σχολές το θεωρώ ακατόρθωτο να πιάσω 1600-1700 μόρια χωρίς φροντιστήριο,ενώ οι 2 πρώτες δεν μου αρέσουν και τόσο. :P
Και μη σου πω ότι και για τη ναυπηγική που θέλει γύρω στα 1450 μόρια αμφιβάλλω αν θα πιάσω τόσα χωρίς φροντιστήριο.Εγώ όσα παιδιά ξέρω από ΕΠΑ.Λ. εκεί που πήγαινα,αλλά και σε άλλες γειτονιές,ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς που ΔΕΝ έκανε φροντιστήριο/ιδιαίτερα δεν έβγαλε πάνω από 800-850 μόρια.Δεν ξέρω αλλού τι γίνεται.Βέβαια υπάρχουν κάποιες άλλες ειδικότητες όπως οικονομίας και διοίκησης που ακόμα και με τόσα μόρια περνάς κάπου πχ ένας φίλος μου έβγαλε 1000κάτι μόρια ΜΕ φροντιστήριο και πέρασε Καλαμάτα με βάση 930-950 κάπου εκεί.Οι βάσεις της ειδικότητας οχημάτων όμως ξεκινάνε από 1100 μόρια σχεδόν.
Για επαρχία δεν το συζητάμε καν.Ακόμα και να περάσω,ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορέσω να πάω.
Ευχαριστώ όμως όλους για τις γνώμες σας!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι τα οικονομικά θέματα που υπάρχουν όμως δόξα το θεώ κάθε σχολή, έστω και λίγο αργοπορημένα, προσφέρει σίτιση - στέγαση.
Επομένως το να πας κάπου λίγο πιο μακριά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πρόβλημα αφού τις βασικές σου ανάγκες σχεδόν στις καλύπτει η σχολή.
Ούτε κι εγώ ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση όμως το τόλμησα και αντί για να πάω εκεί που σπουδάζει ο αδερφός μου ή κάπου που θα έπαιρνα σίγουρα σίτιση - στέγαση πήγα αλλού και τελικά δικαιώθηκα για τις επιλογές μου, σε κάθε τομέα.
Ξέρεις, η "τύχη" δεν είναι πάντα με το μέρος των ίδιων, από κάποια στιγμή και μετά αλλάζει ... χέρια.

Τώρα όσο αφορά τα μόρια, αν υπάρξουν μεταγραφές όπως και πέρσι δεν θα υπάρχει ούτε σε αυτόν τον τομέα πρόβλημα.
Μπορείς κάλλιστα να πας σε μια επαρχιακή σχολή, αντίστοιχη αυτής που σε ενδιαφέρει και να πάρεις μεταγραφή εφόσον αν ισχύουν και για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι τα οικονομικά θέματα που υπάρχουν όμως δόξα το θεώ κάθε σχολή, έστω και λίγο αργοπορημένα, προσφέρει σίτιση - στέγαση.
Επομένως το να πας κάπου λίγο πιο μακριά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πρόβλημα αφού τις βασικές σου ανάγκες σχεδόν στις καλύπτει η σχολή.
Ούτε κι εγώ ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση όμως το τόλμησα και αντί για να πάω εκεί που σπουδάζει ο αδερφός μου ή κάπου που θα έπαιρνα σίγουρα σίτιση - στέγαση πήγα αλλού και τελικά δικαιώθηκα για τις επιλογές μου, σε κάθε τομέα.
Ξέρεις, η "τύχη" δεν είναι πάντα με το μέρος των ίδιων, από κάποια στιγμή και μετά αλλάζει ... χέρια.

Τώρα όσο αφορά τα μόρια, αν υπάρξουν μεταγραφές όπως και πέρσι δεν θα υπάρχει ούτε σε αυτόν τον τομέα πρόβλημα.
Μπορείς κάλλιστα να πας σε μια επαρχιακή σχολή, αντίστοιχη αυτής που σε ενδιαφέρει και να πάρεις μεταγραφή εφόσον αν ισχύουν και για φέτος.

Για σίτιση-στέγαση δε θα έλεγα και τα καλύτερα.Ένας άλλος φίλος μου που πέρασε Χαλκίδα τα παράτησε για αυτόν ακριβώς τον λόγο.Γιατί ήταν άθλια η στέγαση αλλά και η σίτιση.Αλλά και πάλι,τα καθημερινά έξοδα που τα πας?BTW και αυτός είχε κάνει αίτηση για μεταγραφή με οικονομικά κριτήρια αλλά...να μην πω τι πήρε καλύτερα.
Απλά εμένα άλλο είναι το θέμα μου.Ότι από τη στιγμή που εγώ θέλω απλώς να μάθω ένα επάγγελμα που δεν ξέρω καν πχ ψυκτικός,ή να επεκτείνω τις γνώσεις μου πάνω στο επάγγελμα πάνω στα οχήματα που έχω ήδη κάποιες βάσεις,ώστε αργότερα να έχω μια δουλειά για να μπορώ να συντηρούμαι,το ΙΕΚ δεν φτάνει για αυτό?Η πρέπει να πάω ΤΕΙ αναγκαστικά?
Γιατί,όπως έλεγα παραπάνω,αυτή είναι η άποψη των γονιών μου...ότι χωρίς πτυχίο ΤΕΙ θα είμαι ένας αποτυχημένος που θα δουλεύει σαν το σκυλί 10 ώρες τη μέρα για 15 ευρώ μέχρι να φτάσω 65-70 χρονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Υπάρχουν παιδιά που δεν έκαναν ούτε ένα φροντιστήριο για ψ,χ λόγους αλλά επειδή ήξεραν τι ήθελαν και είχαν στόχο τα κατάφεραν και μάλιστα καλύτερα από τα παιδιά που είχαν μια παραπάνω βοήθεια.

Έχει δίκιο η Jordana.
Όρεξη και στόχους να έχεις και θα τα καταφέρεις.
Ούτε εγώ πήγαινα φροντιστήρια ούτε τα δύο άλλα μου αδέρφια όμως περάσαμε εκεί που θέλαμε.
Ο ένας αδερφός μου έβγαλε από ΕΠΑ.Λ 1.300+ μόρια χωρίς καθόλου διάβασμα παρά μόνο τις τελευταίες μέρες + την παρακολούθηση
των μαθημάτων του σχολείου.
Από το ΕΠΑ.Λ θεωρώ ότι είναι πανεύκολο να περάσεις σε κάποια σχολή ακόμη και με ελάχιστο διάβασμα.
Ούτε καν βοηθήματα δεν χρειάζεσαι(ούτε ο αδερφός μου είχε).
Μόνο 4 μαθήματα και σε αυτά τα θέματα είναι πολύ κατώτερου επιπέδου σε σχέση με του ΓΕΝ.Λ.

Ναι ισχύει, ότι για να πετύχει κάποιος στις πανελλήνιες πρέπει να έχει ισχυρότατη θέληση, πράγμα που πηγάζει από ένα συγκεκριμένο στόχο-όνειρο ζωής.

1ον, εδώ έχουμε έναν μαθητή ο οποίος δεν σας μιλάει για συγκεκριμένο στόχο, αλλά ότι θέλει να βγάλει κάποια σχολή, γενικά και αόριστα, να πάρει μια ειδίκευση κάπου, για να έχει μια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον.

2ον, αυτό που σου υπογράμμισα το θεωρώ ακατόρθωτο έως και αδύνατον :) Δεν είναι δυνατόν να γράψει άνθρωπος τόσο καλά σε πανελλήνιες με το υπάρχων σύστημα χωρίς να έχει διαβάσει. :)

3ον, οι πανελλήνιες του ΕΠΑ.Λ Νίκο, φαίνονται σε εμάς πανεύκολες διότι είμαστε απόφοιτοι Γενικού Λυκείου, και έχουμε δοκιμαστεί σε ένα αντικείμενο αρκετά δύσκολο. Εάν ρωτήσεις έναν μαθητή ΕΠΑ.Λ, αποκλείεται να πάρεις αυτή την απάντηση.

4ον, μιλάμε για ένα άτομο ΑΠΟΦΟΙΤΟ. Πραγματικά πιστεύετε ότι οι απόφοιτοι έχουν όρεξη μετά από 1 χρόνο, ή 2 αποχής από τα σχολικά θρανία, να κάτσουν να διαβάσουν μόνοι τους; Από προσωπική μου εμπειρία, γιατί έδωσα 2η φορά πανελλήνιες ως απόφοιτη, σας διαβεβαιώ πώς ΟΧΙ. Δυσκολεύτηκα υπερβολικά πολύ..

Μερικές φορές πρέπει να τα βάζουμε όλα κάτω και να τα σκεφτόμαστε από την καλή και από την ανάποδη..


Όλα ωραία παληκάρι αλλά στο θέμα της βαθμολογίας,υπάρχει ένα θέμα
.Στο νομό Αττικής,όσον αφορά την ειδικότητά μου,υπάρχουν 4 σχολές...κλωστουφαντουργία στο ΤΕΙ Πειραιά που θέλει πάνω κάτω 1150 μόρια,ναυπηγική στο ΤΕΙ Αθήνας που θέλει πάνω κάτω 1450 μόρια,ενεργειακή τεχνολογία στο ΤΕΙ Αθήνας που θέλει κοντά στα 1600 μόρια και μηχανολογία στο ΤΕΙ Πειραιά που θέλει αν δεν κάνω λάθος 1660 μόρια.Για τις 2 τελευταίες σχολές το θεωρώ ακατόρθωτο να πιάσω 1600-1700 μόρια χωρίς φροντιστήριο,ενώ οι 2 πρώτες δεν μου αρέσουν και τόσο. :P
Και μη σου πω ότι και για τη ναυπηγική που θέλει γύρω στα 1450 μόρια αμφιβάλλω αν θα πιάσω τόσα χωρίς φροντιστήριο.Εγώ όσα παιδιά ξέρω από ΕΠΑ.Λ. εκεί που πήγαινα,αλλά και σε άλλες γειτονιές,ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς που ΔΕΝ έκανε φροντιστήριο/ιδιαίτερα δεν έβγαλε πάνω από 800-850 μόρια.Δεν ξέρω αλλού τι γίνεται.Βέβαια υπάρχουν κάποιες άλλες ειδικότητες όπως οικονομίας και διοίκησης που ακόμα και με τόσα μόρια περνάς κάπου πχ ένας φίλος μου έβγαλε 1000κάτι μόρια ΜΕ φροντιστήριο και πέρασε Καλαμάτα με βάση 930-950 κάπου εκεί.Οι βάσεις της ειδικότητας οχημάτων όμως ξεκινάνε από 1100 μόρια σχεδόν.
Για επαρχία δεν το συζητάμε καν.Ακόμα και να περάσω,ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορέσω να πάω.
Ευχαριστώ όμως όλους για τις γνώμες σας!!! :)

Daimona, εσύ, θέλεις πραγματικά να δώσεις πανελλήνιες να περάσεις κάπου, ή θα το κάνεις απλά επειδή το λένε οι γονείς σου;

Αντιλαμβάνομαι τα οικονομικά θέματα που υπάρχουν όμως δόξα το θεώ κάθε σχολή, έστω και λίγο αργοπορημένα, προσφέρει σίτιση - στέγαση.
Επομένως το να πας κάπου λίγο πιο μακριά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πρόβλημα αφού τις βασικές σου ανάγκες σχεδόν στις καλύπτει η σχολή.
Ούτε κι εγώ ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση όμως το τόλμησα και αντί για να πάω εκεί που σπουδάζει ο αδερφός μου ή κάπου που θα έπαιρνα σίγουρα σίτιση - στέγαση πήγα αλλού και τελικά δικαιώθηκα για τις επιλογές μου, σε κάθε τομέα.
Ξέρεις, η "τύχη" δεν είναι πάντα με το μέρος των ίδιων, από κάποια στιγμή και μετά αλλάζει ... χέρια.

Τώρα όσο αφορά τα μόρια, αν υπάρξουν μεταγραφές όπως και πέρσι δεν θα υπάρχει ούτε σε αυτόν τον τομέα πρόβλημα.
Μπορείς κάλλιστα να πας σε μια επαρχιακή σχολή, αντίστοιχη αυτής που σε ενδιαφέρει και να πάρεις μεταγραφή εφόσον αν ισχύουν και για φέτος.

Μετεγγραφές από ότι είχε πει ο Λοβέρδος δεν θα εφαρμοστούν άλλη χρονιά διότι του μεγάλου κύματος αιτούντων, εκτός βέβαια αν ο καινούργιος υπουργός παιδείας έχει άλλες βλέψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το τι γίνεται σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι γίνεται και σε όλες.
Στης Πάτρας πάντως ο αδερφός μου μια χαρά ικανοποιημένος είναι οπως κι εγώ στο Ηράκλειο.
Καθημερινά έξοδα θα έχεις όπου κι αν βρίσκεσαι, οι ανάγκες δεν πάνε πακέτο με το που ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ναι ισχύει, ότι για να πετύχει κάποιος στις πανελλήνιες πρέπει να έχει ισχυρότατη θέληση, πράγμα που πηγάζει από ένα συγκεκριμένο στόχο-όνειρο ζωής.

1ον, εδώ έχουμε έναν μαθητή ο οποίος δεν σας μιλάει για συγκεκριμένο στόχο, αλλά ότι θέλει να βγάλει κάποια σχολή, γενικά και αόριστα, να πάρει μια ειδίκευση κάπου, για να έχει μια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον.

2ον, αυτό που σου υπογράμμισα το θεωρώ ακατόρθωτο έως και αδύνατον :) Δεν είναι δυνατόν να γράψει άνθρωπος τόσο καλά σε πανελλήνιες με το υπάρχων σύστημα χωρίς να έχει διαβάσει. :)

3ον, οι πανελλήνιες του ΕΠΑ.Λ Νίκο, φαίνονται σε εμάς πανεύκολες διότι είμαστε απόφοιτοι Γενικού Λυκείου, και έχουμε δοκιμαστεί σε ένα αντικείμενο αρκετά δύσκολο. Εάν ρωτήσεις έναν μαθητή ΕΠΑ.Λ, αποκλείεται να πάρεις αυτή την απάντηση.

4ον, μιλάμε για ένα άτομο ΑΠΟΦΟΙΤΟ. Πραγματικά πιστεύετε ότι οι απόφοιτοι έχουν όρεξη μετά από 1 χρόνο, ή 2 αποχής από τα σχολικά θρανία, να κάτσουν να διαβάσουν μόνοι τους; Από προσωπική μου εμπειρία, γιατί έδωσα 2η φορά πανελλήνιες ως απόφοιτη, σας διαβεβαιώ πώς ΟΧΙ. Δυσκολεύτηκα υπερβολικά πολύ..

Μερικές φορές πρέπει να τα βάζουμε όλα κάτω και να τα σκεφτόμαστε από την καλή και από την ανάποδη..




Daimona, εσύ, θέλεις πραγματικά να δώσεις πανελλήνιες να περάσεις κάπου, ή θα το κάνεις απλά επειδή το λένε οι γονείς σου;



Μετεγγραφές από ότι είχε πει ο Λοβέρδος δεν θα εφαρμοστούν άλλη χρονιά διότι του μεγάλου κύματος αιτούντων, εκτός βέβαια αν ο καινούργιος υπουργός παιδείας έχει άλλες βλέψεις..

Για να απαντήσω στα ερωτήματά σου:

1ον)Κάποια συγκεκριμένη σχολή δεν σκέφτομαι.Εγώ όπως είπα παραπάνω θέλω να μάθω καλά μια ειδικότητα ώστε να έχω αργότερα μια αξιοπρεπή δουλειά.Δεν βρίσκω κάποιο point να σπουδάσω ΤΕΙ Πανεπιστήμιο Πολυτεχνείο κλπ.Ούτε δικηγόρος θέλω να γίνω ούτε γιατρός.Απλά να έχω μια δουλειά ώστε να επιβιώνω και να μην αναγκάζομαι να με θρέφουν οι γονείς μου και να μπορώ να έχω και κάποιες σχετικές ανέσεις πχ να μπορώ να νοικιάσω ένα καλό σπιτάκι( ΟΚ δεν μιλάω για έπαυλη σε Γλυφάδα ή Εκάλη αν και δε θα με χάλαγε :P )και όχι να μένω σε κάνα υπόγειο η να μπορώ ξέρω γω να πάρω ένα καλό ρούχο και όχι να πηγαίνω στη λαϊκή αγορά ή στο Lidl.Δηλαδή με απλά ελληνικά,να ζήσω μια κανονική ζωή χωρίς να είμαι λέτσος αλλά χωρίς να είμαι και άρχοντας( ούτε αυτό θα με χάλαγε ;) ).

2ον)Σε αυτό θα συμφωνήσω.Εδώ ορισμένα παιδιά με φροντιστήριο δεν έβγαλαν τόσο,θα έβγαζε κάποιος χωρίς φροντιστήριο?Εκτός και αν έτυχε.Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν.

3ον)Και εδώ συμφωνώ.Ενώ εσείς έχετε μάθει πιο πολλά πάνω σε μαθηματικά,φυσική κλπ εμείς πιο πολλά πάνω σε ειδικότητα,γι αυτό μας φαίνονται πιο δύσκολα.Άσε που στα επαγγελματικά λύκεια συνήθως δεν γίνεται μάθημα γιατί οι μαθητές φέρονται σαν παιδάκια του νηπιαγωγίου(πετάνε χαρτάκια,κιμωλίες κλπ,βάζουν τραγούδια μες στην τάξη,κάνουν φασαρία κλπ)οπότε άντε να συγκεντρωθείς.

4ον)Όρεξη να σου πω την αλήθεια δεν έχω.Ούτε παλιότερα που έδωσα είχα.Δεν ήθελα καν να δώσω αλλά τέσπα.Και φέτος δεν πολυθέλω να δώσω αλλά ποιός ακούει την γκρίνια των γονιών μου και το "κήρυγμα" ότι θα είμαι μια ζωή χαμάλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Για να απαντήσω στα ερωτήματά σου:

1ον)Κάποια συγκεκριμένη σχολή δεν σκέφτομαι.Εγώ όπως είπα παραπάνω θέλω να μάθω καλά μια ειδικότητα ώστε να έχω αργότερα μια αξιοπρεπή δουλειά.Δεν βρίσκω κάποιο point να σπουδάσω ΤΕΙ Πανεπιστήμιο Πολυτεχνείο κλπ.Ούτε δικηγόρος θέλω να γίνω ούτε γιατρός.Απλά να έχω μια δουλειά ώστε να επιβιώνω και να μην αναγκάζομαι να με θρέφουν οι γονείς μου και να μπορώ να έχω και κάποιες σχετικές ανέσεις πχ να μπορώ να νοικιάσω ένα καλό σπιτάκι( ΟΚ δεν μιλάω για έπαυλη σε Γλυφάδα ή Εκάλη αν και δε θα με χάλαγε :P )και όχι να μένω σε κάνα υπόγειο η να μπορώ ξέρω γω να πάρω ένα καλό ρούχο και όχι να πηγαίνω στη λαϊκή αγορά ή στο Lidl.Δηλαδή με απλά ελληνικά,να ζήσω μια κανονική ζωή χωρίς να είμαι λέτσος αλλά χωρίς να είμαι και άρχοντας( ούτε αυτό θα με χάλαγε ;) ).

2ον)Σε αυτό θα συμφωνήσω.Εδώ ορισμένα παιδιά με φροντιστήριο δεν έβγαλαν τόσο,θα έβγαζε κάποιος χωρίς φροντιστήριο?Εκτός και αν έτυχε.Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν.

3ον)Και εδώ συμφωνώ.Ενώ εσείς έχετε μάθει πιο πολλά πάνω σε μαθηματικά,φυσική κλπ εμείς πιο πολλά πάνω σε ειδικότητα,γι αυτό μας φαίνονται πιο δύσκολα.Άσε που στα επαγγελματικά λύκεια συνήθως δεν γίνεται μάθημα γιατί οι μαθητές φέρονται σαν παιδάκια του νηπιαγωγίου(πετάνε χαρτάκια,κιμωλίες κλπ,βάζουν τραγούδια μες στην τάξη,κάνουν φασαρία κλπ)οπότε άντε να συγκεντρωθείς.

4ον)Όρεξη να σου πω την αλήθεια δεν έχω.Ούτε παλιότερα που έδωσα είχα.Δεν ήθελα καν να δώσω αλλά τέσπα.Και φέτος δεν πολυθέλω να δώσω αλλά ποιός ακούει την γκρίνια των γονιών μου και το "κήρυγμα" ότι θα είμαι μια ζωή χαμάλης...

Πώς σε ψυχολόγησα όμως :D

Λοιπόν, για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να συνεχίσεις οπουδήποτε, ακόμα και στο ΙΕΚ,(δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος απόκτησης της ειδικότητας αυτής), την ειδικότητα που είχες στο ΕΠΑ.Λ, μηχανικός-ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων. :)

Αλλά να έχεις στα υπό'ψιν σου ότι και εκεί θέλει μπόλικο διαβασματάκι, έχει φυσική μπόλικη!!

Ο πατέρας μου είναι στο επάγγελμα, και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι πάει καλά, ακόμα και σε εποχή κρίσης. Δεν υπάρχει η τρελή δουλειά, που δεν προλαβαίνεις ούτε για κατούρημα να πας που λέει ο λόγος, αλλά συντηρούμαστε κανονικά και ζούμε αξιοπρεπέστατα!

Go for it ;) Good luck :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πώς σε ψυχολόγησα όμως :D

Λοιπόν, για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να συνεχίσεις οπουδήποτε, ακόμα και στο ΙΕΚ,(δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος απόκτησης της ειδικότητας αυτής), την ειδικότητα που είχες στο ΕΠΑ.Λ, μηχανικός-ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων. :)

Αλλά να έχεις στα υπό'ψιν σου ότι και εκεί θέλει μπόλικο διαβασματάκι, έχει φυσική μπόλικη!!

Ο πατέρας μου είναι στο επάγγελμα, και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι πάει καλά, ακόμα και σε εποχή κρίσης. Δεν υπάρχει η τρελή δουλειά, που δεν προλαβαίνεις ούτε για κατούρημα να πας που λέει ο λόγος, αλλά συντηρούμαστε κανονικά και ζούμε αξιοπρεπέστατα!

Go for it ;) Good luck :D

Εμ μάλλον με λίγες κουβέντες καταλαβαίνεις πάνω-κάτω πως σκέφτεται ο άλλος. :P :D

Για την ειδικότητα μου υπάρχουν 2 δρόμοι:ο "εύκολος"(ΙΕΚ) και ο δύσκολος(ΤΕΙ Θεσσαλονίκης,τμήμα Οχημάτων με βάση 1530 μόρια με άριστα τα 2000 από ΕΠΑ.Λ.).

Εμένα το θέμα μου με το διάβασμα είναι το εξής:Αν πχ σε αυτό το θέμα είναι φυσική,μαθηματικά κλπ που όμως σχετίζονται άμεσα με οχήματα κλπ παράδειγμα πως γίνεται η καύση μέσα στο χώρο του κινητήρα με τύπους κλπ είναι οκ αλλά αν είναι καθαρά μαθηματικά ή φυσική όπως στο γενικό λύκειο πχ που δεν υπάρχει κάποια εξειδίκευση,τότε με χαλάει... :P

Τώρα αν ο πατέρας σου πάει καλά τι να πω,εσύ ξέρεις.Αυτό είναι ανάλογα και με τι προσφέρει το συνεργείο δηλαδή να έχει καλή φήμη και με το που βρίσκεται.Αν πχ είναι σε περιοχή όπως η Φραντζή στο Νέο Κόσμο ή η Λιοσίων ή η Πρωτοπαπαδάκη στο Γαλάτσι ή στο Περιστέρι,στην Καλλιθέα κλπ που είναι γεμάτο συνεργεία ο τόπος(το γνωρίζω γιατί έχω γυρίσει όλη την Αττική)+κάνει και καλή δουλειά,δικαίως υπάρχει πελατεία.Αν πάλι είναι σε καμιά τρύπα και κάνουν μισές δουλειές,λογικό είναι να μην το προτιμάει ο κόσμος.

Thank you very much!!! :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΑΑΑ κάτι ακόμα για όποιον γνωρίζει...ΟΚ γνωρίζω ότι τα 4 εξάμηνα του Ι.Ε.Κ. είναι υποχρεωτικά...η πρακτική όμως(το εξάμηνο τις πρακτικής)και οι εξετάσεις πιστοποίησης είναι υποχρεωτικά ή όχι και μπορώ να βρω δουλειά μόνο με την Β.Ε.Κ.(Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης)?
Όποιος/όποια γνωρίζει,ας απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΑΑ κάτι ακόμα για όποιον γνωρίζει...ΟΚ γνωρίζω ότι τα 4 εξάμηνα του Ι.Ε.Κ. είναι υποχρεωτικά...η πρακτική όμως(το εξάμηνο τις πρακτικής)και οι εξετάσεις πιστοποίησης είναι υποχρεωτικά ή όχι και μπορώ να βρω δουλειά μόνο με την Β.Ε.Κ.(Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης)?
Όποιος/όποια γνωρίζει,ας απαντήσει...

Σου έχω απαντήσει με τις αναρτήσεις 66, 68, 70 στο θέμα "Αναβολή στρατιωτικής θητείας". Δες τις και μπες στα σάιτ που σου αναφέρω εκεί για να λύσεις τις απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σου έχω απαντήσει με τις αναρτήσεις 66, 68, 70 στο θέμα "Αναβολή στρατιωτικής θητείας". Δες τις και μπες στα σάιτ που σου αναφέρω εκεί για να λύσεις τις απορίες σου.


Ωχ ναι τώρα το θυμήθηκα.Γέρασα μάλλον και έπαθα alzheimer βλέπεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σου έχω απαντήσει με τις αναρτήσεις 66, 68, 70 στο θέμα "Αναβολή στρατιωτικής θητείας". Δες τις και μπες στα σάιτ που σου αναφέρω εκεί για να λύσεις τις απορίες σου.


Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις και κάτι άλλο,το οποίο από όσο θυμάμαι πρώτη φορά το ρωτάω? :P

Τον άλλο μήνα που ξεκινάει το καινούριο εξάμηνο των Ι.Ε.Κ.,αφορά (για τις ειδικότητες) ΜΟΝΟ Β'Εξάμηνο και Δ'Εξάμηνο ή ξεκινάνε Α'Εξάμηνο και Γ'Εξάμηνο?Δηλαδή,αν θέλω να αρχίσω Α'Εξάμηνο σε Ι.Ε.Κ. μπορώ να το κάνω και τον άλλο μήνα ή πρέπει να περιμένω μέχρι το φθινόπωρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ανάλογα με το πότε θα προκηρυχθεί η ειδικότητα που σε ενδιαφέρει Σεπτέμβριο ή Φεβρουάριο. Πάρε και ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο (2131311619) για να σιγουρευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Νομίζω ανάλογα με το πότε θα προκηρυχθεί η ειδικότητα που σε ενδιαφέρει Σεπτέμβριο ή Φεβρουάριο. Πάρε και ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο (2131311619) για να σιγουρευτείς.

Αυτό φαντάζομαι ισχύει μόνο στα δημόσια.Στα ιδιωτικά αν δεν κάνω λάθος κάθε εξάμηνο ξεκινάει καινούριο τμήμα.Ty πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top