Πού σπουδάζει άραγε ο γιος της κ. Διαμαντοπούλου;

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεει ο npb.Αμα γουσταρει να τον στηλει εξω σε ενα καλυτερο πανεπηστιμιο εσας τι σας κοφτει?Η δουλεια της Διαμαντοπουλου και του καθε Υπουργου δεν ειναι να κανει το υπαρχον συστημα το top της ευρωπης αλλα οσο το δυνατον να το βελτιωσει..,κατι που ειναι αδυνατον καθως οποιο νομοσχεδιο παει να περασει η εκαστοτε κυβερνηση κατα εναν περιεργο λογο ολοι αντιδρουν...Πως γινετε λοιπον να υπαρξει βελτιωση χωρις καμια δοκιμη?
Εσεις τι νομιζετε οτι η υπουργος δεν ξερει ποσο μπουρδελο ειναι η ελληνικη παιδια?Δεν κυβερναει ομως αυτη η υπουργος εδω και 50 χρονια οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι την κραζετε που θελει κατι καλυτερο για τον γιο της......
Οτι τωρα το να αγοραζονται οι εδρες και το να κλεινουν οι σχολες και καλα "αναλογα με την αγορα εργασιας" και "με βαση οικονοικες μελετες" χρειαζεται δοκιμη για να καταλαβουμε αν θα επιφερουν βελτιωση.. Φυσικα η διαμαντοπουλου θελει το καλυτερο για το γιο της. Κι επειδη ξερει πως θα κανει την παιδεια ακομα χειροτερη δεν προκειται να τον φερει ποτε εδω, ουτε αυτη ουτε κανενας. Ισως αν ο γιος της ειχε περασει σε μια απ τις σχολες που σκεφτεται η "κυρια" να κλεισει χωρις καμια ενημερωση να ειχε καποιες δευτερες σκεψεις για τη ζημια που κανει. Τωρα απλως δεν τη νοιαζει.

Παρε για παραδειγμα τη δικη μου σχολη, θα μιλησω γι αυτην γιατι γι αυτη ξερω. Σ ολο τον κοσμο τα κρατη προωθουν τη νοσηλευτικη εκπαιδευση στην πανεπιστημιακη βαθμιδα, κατι το οποιο εδω και χρονια υποστηριζει η ενωση νοσηλευτων ελλαδος χωρις φυσικα μεχρι τωρα να εισακουστει. Μιλαμε για ενα επαγγελμα το οποιο ακομα και τωρα σε καιρους κρισεις εχει καποια ζητηση.. Η "κυρια" πιστευει οτι η νοσηλευτικη δε χρειαζεται να διδασκεται σε αει (σε αντιθεση δηλαδη με ολο τον υπολοιπο πλανητη). Απο την αλλη, υπαρχει νομοσχεδιο που δεν ξερω αν εχει ψηφιστει ηδη που επιτρεπει στους μαιευτες ΤΕ να λαμβανουν θεσεις νοσηλευτων ΤΕ. Τι σημαινει λοιπον αυτο; Οτι οι υπουργοι υγειας και παιδειας ουσιαστικα καταργουν μια πολυ παλια επιστημη-τεχνη, η μεν με το να θελει να κλεισει τα αει και ο δε με το να εξισωνει δυο τμηματα του ιδιου πεδιου μεν, με διαφορετικες εξειδικευσεις δε! Κι αυτο τη στιγμη που παγκοσμιως αποδεικνυεται και αναγνωριζεται πως οσο πιο καλα εκπαιδευενος ειναι ο νοσηλευτης τοσο το καλυτερο για τους ασθενεις.. Για να μην πουμε οτι εδω μπορει να μειωθει και η διαρκεια των σπουδων! Σορρυ αλλα δε χρειαζεται να περιμενω για να δω αν αυτο θα δουλεψει η οχι...


Και περιμενω αυτον που εβαλε την αρνητικη να κανει διαλογο και να μας πει τι λαθος βρισκει. Εκτος φυσικα αν ειναι κανενας πασπιτης γλειφτης, σαν αυτους τους 150 που διορισε η αξιαγαπητη υπουργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Είναι αυτός λόγος να μισώ λιγότερο την Διαμαντοπούλου?
Είναι λογος να μισεις τους αλλους πολιτικους οσο και την Διαμαντοπουλου...
Πάντως, ειναι φοβερο που υπαρχουν ατομα 20 χρονων οι οποιοι παθιαζονται με τα κομματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δεν έχουμε καμία διάθεση να λαϊκίσουμε, αλλά μπορεί η υπουργός Παιδείας να μας πληροφορήσει σε ποιο πανεπιστήμιο άρχισε να σπουδάζει ο γιός της; Επειδή καλά πληροφορημένες πηγές υποστηρίζουν ότι η κ. Διαμαντοπούλου, έστειλε το γιο της για σπουδές στο Λονδίνο όπου τα πανεπιστήμια είναι ανοιχτά και τα μαθήματα ξεκίνησαν
Στο Ελλάντα, περισσότερες από 200 πανεπιστημιακές σχολές και ΤΕΙ σε όλη τη χώρα παραμένουν κλειστές και κύριος είδε πότε (κι αν) θα ανοίξουν.

Και η κορη της Παπαρηγας στο American College σπουδασε. Μαλιστα προσφατα τελειωσε τις σπουδες και κανει και μεταπτυχιακο (στο εξωτερικο παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
το American College ανήκει στην κατηγορία Πανεπιστημίων;

νομίζω ότι πολλοί Έλληνες σπουδάζουν σε αμφιβόλου επιστημονικής ποιότητας κέντρα με τον τίτλο college, institute και όχι university
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αξίζει ολόκληρο θέμα το τι κάνει ο γιος της Διαμαντοπούλου; Την πολιτική της κοιτάμε, όχι τα προσωπικά της. Όσο κι αν θέλει ο blogger να μη λαϊκίσει, λαϊκισμός είναι αυτό.

Στο Ελλάντα, περισσότερες από 200 πανεπιστημιακές σχολές και ΤΕΙ σε όλη τη χώρα παραμένουν κλειστές και κύριος οίδε πότε (κι αν) θα ανοίξουν.

Δεν το είδε ο "Κύριος", δεν είναι ταρώ. :P

Πληροφοριακα, η αξιαγαπητη κυρια Διαματοπουλου ειναι αποφοιτη του τμηματος Πολιτικων Μηχανικων ΑΠΘ...δυστυχως.

Ανήκει μάλλον στην κατηγορία που δεν τα κατάφερνε στο δεύτερο συνθετικό (μηχανικός) και κράτησε μόνο το πρώτο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι λογος να μισεις τους αλλους πολιτικους οσο και την Διαμαντοπουλου...
Πάντως, ειναι φοβερο που υπαρχουν ατομα 20 χρονων οι οποιοι παθιαζονται με τα κομματα...

Προσωπικά δεν παθιάζομαι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να μισώ μερικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
και μονο το γεγονος αυτο δειχνει πολλα για το τι εχουμε στο υπουργειο ''παιδειας''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν το είδε ο "Κύριος", δεν είναι ταρώ. :P

χαχα εννοεί "ο κύριος γνωρίζει" όχι βλέπει :P:P

είναι "οἶδε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mcAlles

Νεοφερμένος

Ο mcAlles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδιά καταλαβαίνω και αναγνωρίζω το δικαίωμα στον γιο της να φύγει και να σπουδάσει στο εξωτερικό, όμως απο μεριάς φιλότιμου, είναι άστοχο και εξοργιστικό, πώς είναι δυνατόν η ίδια η υπουργός να είναι υπεύθυνη στο υπουργείο παιδείας και το βλαστάρι της να φεύγει στο εξωτερικό για σπουδές? ουσιαστικά με αυτό έμμεσα παραδέχεται την ανικανότητα της και την απαξιωτική στάση που έχει η ίδια απέναντι σε όλη την εκπαιδευτική, μαθητική και φοιτητική κοινότητα, βέβαια δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί γρήγορα θα ξεχαστεί το γεγονός, αλλά μόνο και μόνο γιατί θίγει το φιλότιμο μου και ουσιαστικά μας φτύνει κατάμουτρα(δεν είναι κ η πρώτη πρώτη φορά), δεν μπορώ να μην εκνευριστώ έστω και λίγο, σκεφτείτε μόνο ότι σε άλλες εποχές, υπήρξε πολιτικός που προτίμησε να αρνηθεί την ανταλλαγή του γιού του με ένα γερμανό στρατηγό για να μπορέσει να κερδίσει η πατρίδα του τον πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά είναι άλλο να μιλάμε για κάποιον άκυρο που απλά έστειλε το παιδί του εξωτερικό γιατί θέλει το καλό του και άλλο για την υπουργό παιδείας. Ως υπουργός παιδείας θα έπρεπε να είναι η πρώτη που θα δώσει το καλό παράδειγμα στους πολίτες με τις δικές τις πράξεις. Κάνοντάς το αυτό απαξιώνει το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα. Και όχι, δεν της απαγορεύει κανείς να κάνει ότι θέλει με την οικογένειά της απλά μετά μην περιμένει να την πάρει κανείς στα σοβαρά.

Δηλαδή πώς να το κάνουμε, όταν από τη μία καλεί τους φοιτητές του εξωτερικού να επιστρέψουν Ελλάδα για να βοηθήσουν τη χώρα (εδώ) και από την άλλη διώχνει έξω το γιο της μας κοροϊδευέι μπροστά στα μούτρα μας.

Αυτά για όσους λένε τι μας νοιάζει το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά είναι άλλο να μιλάμε για κάποιον άκυρο που απλά έστειλε το παιδί του εξωτερικό γιατί θέλει το καλό του και άλλο για την υπουργό παιδείας. Ως υπουργός παιδείας θα έπρεπε να είναι η πρώτη που θα δώσει το καλό παράδειγμα στους πολίτες με τις δικές τις πράξεις. Κάνοντάς το αυτό απαξιώνει το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα. Και όχι, δεν της απαγορεύει κανείς να κάνει ότι θέλει με την οικογένειά της απλά μετά μην περιμένει να την πάρει κανείς στα σοβαρά.

Δηλαδή πώς να το κάνουμε, όταν από τη μία καλεί τους φοιτητές του εξωτερικού να επιστρέψουν Ελλάδα για να βοηθήσουν τη χώρα (εδώ) και από την άλλη διώχνει έξω το γιο της μας κοροϊδευέι μπροστά στα μούτρα μας.

Αυτά για όσους λένε τι μας νοιάζει το θέμα.

Μα αυτό είναι το θέμα! Δεν μας νοιάζει! Η Διαμαντοπούλου δεν είναι μόνο υπουργός! Είναι και μητέρα και αν πιστεύεις ότι με το έτσι θέλω για να μην παρεξηγηθεί έπρεπε ανάγκασει το γιο της να μείνει στην Ελλάδα τότε τι να σου πω! Μπορεί εκείνος να της ζήτησε να φύγει, τι περιορισμοί είναι αυτοι που βαζετε? Το παιδί εδώ δεν εχει λόγο? Εγώ αν ο πατέρας μου είχε λεφτά να με στείλει δεν θα έδινα 2η φορά Πανελλήνιες, ούτε θα έμενα σε μια χώρα που δεν έχει μέλλον! Δεν μιλάω για την ποιότητα της τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά για την οικονομίκη κατάσταση της χώρας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το θέμα! Δεν μας νοιάζει! Η Διαμαντοπούλου δεν είναι μόνο υπουργός! Είναι και μητέρα και αν πιστεύεις ότι με το έτσι θέλω για να μην παρεξηγηθεί έπρεπε ανάγκασει το γιο της να μείνει στην Ελλάδα τότε τι να σου πω! Μπορεί εκείνος να της ζήτησε να φύγει, τι περιορισμοί είναι αυτοι που βαζετε? Το παιδί εδώ δεν εχει λόγο? Εγώ αν ο πατέρας μου είχε λεφτά να με στείλει δεν θα έδινα 2η φορά Πανελλήνιες, ούτε θα έμενα σε μια χώρα που δεν έχει μέλλον! Δεν μιλάω για την ποιότητα της τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά για την οικονομίκη κατάσταση της χώρας...:/:

Εσύ όμως δεν είσαι κόρη υπουργού παιδείας. Είναι άλλο να μιλάμε για το οποιονδήποτε από εμάς που δεν έχει να λογοδοτήσει σε τέτοιο βαθμό και δεν έχει τέτοιες τεράστιες ευθύνες και άλλο να είσαι υπουργός παιδείας και να απαξιώνεις τόσο απροκάλυπτα το εκπαιδευτικό σύστημα με τις πράξεις σου.
Πώς να το πω είναι σαν να βγαίνει ο υπουργός μεταφορών και συγκοινωνιών και να καλεί τους πολίτες να χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ για να καλυτερεύσει το κυκλοφοριακό και να μην επιβαρύνεται το περιβάλλον και αυτός την ίδια ώρα να κυκλοφορεί με τη λιμουζίνα του. Σαν να βγαίνει ο υπουργός οικονομικών να μας ενθαρρύνει να κάνουμε οικονομίες και να λέει πως είναι μαζί μας στην εποχή της οικονομικής κρίσης κλπ και την ίδια ώρα αυτός να έχει τον παχυλό του μισθό και να χτίζει μεζονέτες. Ε δεν κολλάει πώς να το κάνουμε. Και στην τελική αν βάζεις την πάρτη σου και τους δικούς σου πάνω από το συλλογικό συμφέρον μη γίνεσαι υπουργός ρε αδερφέ δε σε υποχρέωσε κανείς! Γιατί πολύ απλά όταν ως υπουργός μιλάς στον άλλο εκ του ασφαλούς χωρίς να έχεις πραγματική επαφή με τα πράγματα δεν πείθεις πώς να το κάνουμε. Και όταν δεν πείθεις και δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου ως πολιτικός.
Και γιατί μιλάτε όλοι λες και έσωσε το παιδί της από τα δόντια του καρχαρία; Δηλαδή έτσι και το έστελνε να δώσει πανελλήνιες όπως όλα τα υπόλοιπα παιδάκια τι θα πάθαινε να καταλάβω. Εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εσύ όμως δεν είσαι κόρη υπουργού παιδείας. Είναι άλλο να μιλάμε για το οποιονδήποτε από εμάς που δεν έχει να λογοδοτήσει σε τέτοιο βαθμό και δεν έχει τέτοιες τεράστιες ευθύνες και άλλο να είσαι υπουργός παιδείας και να απαξιώνεις τόσο απροκάλυπτα το εκπαιδευτικό σύστημα με τις πράξεις σου.
Πώς να το πω είναι σαν να βγαίνει ο υπουργός μεταφορών και συγκοινωνιών και να καλεί τους πολίτες να χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ για να καλυτερεύσει το κυκλοφοριακό και να μην επιβαρύνεται το περιβάλλον και αυτός την ίδια ώρα να κυκλοφορεί με τη λιμουζίνα του. Σαν να βγαίνει ο υπουργός οικονομικών να μας ενθαρρύνει να κάνουμε οικονομίες και να λέει πως είναι μαζί μας στην εποχή της οικονομικής κρίσης κλπ και την ίδια ώρα αυτός να έχει τον παχυλό του μισθό και να χτίζει μεζονέτες. Ε δεν κολλάει πώς να το κάνουμε. Και στην τελική αν βάζεις την πάρτη σου και τους δικούς σου πάνω από το συλλογικό συμφέρον μη γίνεσαι υπουργός ρε αδερφέ δε σε υποχρέωσε κανείς! Γιατί πολύ απλά όταν ως υπουργός μιλάς στον άλλο εκ του ασφαλούς χωρίς να έχεις πραγματική επαφή με τα πράγματα δεν πείθεις πώς να το κάνουμε. Και όταν δεν πείθεις και δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου ως πολιτικός.
Και γιατί μιλάτε όλοι λες και έσωσε το παιδί της από τα δόντια του καρχαρία; Δηλαδή έτσι και το έστελνε να δώσει πανελλήνιες όπως όλα τα υπόλοιπα παιδάκια τι θα πάθαινε να καταλάβω. Εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε;

Το λες σαν να είναι το μουλάρι της! Δεν έχει άποψη ο γιος? Την πιθανότητα το παιδί να ήθελε να φύγει δεν τη συζητάς? Δηλαδή τι μας λες? Ο,τι επειδή μάνα του (χωρίς ο ίδιος να το επιδίωξε) είναι υπουργός Παιδείας οφείλει να προσαρμοστεί και να μην εχει όνειρα και να μην επιδιώκει κάτι καλύτερο για τον ευατό του? Δεν μιλάμε μόνο για την Διαμαντοπούλου, το όλο θέμα που γίνετε θίγει και τον γίο της που δεν φταίει σε τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Και η κορη της Παπαρηγας στο American College σπουδασε. Μαλιστα προσφατα τελειωσε τις σπουδες και κανει και μεταπτυχιακο (στο εξωτερικο παντα)

Σε μένα το λες;
Επειδή κάνεις παράθεση μέρους του άρθρου με τέτοιο τρόπο σαν να το λέω εγώ και μετά με πληροφορείς για τις σπουδές της θυγατρός Παπαρήγα.
Κάπου το ΄χεις χάσει μου φαίνεται!

Δεν το είδε ο "Κύριος", δεν είναι ταρώ. :P

Μέρος άρθρου είναι, που σημαίνει ότι δεν το έγραψα εγώ, όπως φαίνεται στην παράθεση αν και αυτό δεν έχει σημασία και ........το "Εν οίδα , ότι ουδέν οίδα" σου λέει κάτι;
Το ανέφερε και tsoufou νομίζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Το λες σαν να είναι το μουλάρι της! Δεν έχει άποψη ο γιος? Την πιθανότητα το παιδί να ήθελε να φύγει δεν τη συζητάς? Δηλαδή τι μας λες? Ο,τι επειδή μάνα του (χωρίς ο ίδιος να το επιδίωξε) είναι υπουργός Παιδείας οφείλει να προσαρμοστεί και να μην εχει όνειρα και να μην επιδιώκει κάτι καλύτερο για τον ευατό του? Δεν μιλάμε μόνο για την Διαμαντοπούλου, το όλο θέμα που γίνετε θίγει και τον γίο της που δεν φταίει σε τίποτα!

καταρχήν σορρυ που επεμβαίνω.επι του θεματος τωρα, σε ενα ποστ στις πρωτες σελιδες έδινε ενα παιδι ενα ωραιοτατο παραδειγμα.(θα κανω καποιες παραλλαγες βεβαια) αν ο γειτονας σου..ειναι επιπλοποιος και αυτος που μενει απεναντι απο το σπιτι σου στην πολυκατοικία ειναι παλι επιπλοποιος... και ο 2ος πάει στον πρωτο να του φτιάξει τα έπιπλα..αντι να το κανει μονος του.. εσύ μετά ποιον θα εμπιστευτείς τα δικά σου έπιπλα? :hmm: (και μην μου πεις οτι ισως είχε πολλη δουλειά και για αυτο τα πηγε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το λες σαν να είναι το μουλάρι της! Δεν έχει άποψη ο γιος? Την πιθανότητα το παιδί να ήθελε να φύγει δεν τη συζητάς? Δηλαδή τι μας λες? Ο,τι επειδή μάνα του (χωρίς ο ίδιος να το επιδίωξε) είναι υπουργός Παιδείας οφείλει να προσαρμοστεί και να μην εχει όνειρα και να μην επιδιώκει κάτι καλύτερο για τον ευατό του? Δεν μιλάμε μόνο για την Διαμαντοπούλου, το όλο θέμα που γίνετε θίγει και τον γίο της που δεν φταίει σε τίποτα!

Θα με κάνεις να λέω τα ίδια μου φαίνεται. Πρώτον, έχω πει εγώ δεν απαγορεύω στην υπουργό και στον κάθε πολιτικό να κάνει ό,τι θέλει με αυτόν και το κοντινό του περιβάλλον. Αλλά αυτό που κάνει η συγκεκριμένη απλά ΔΕΝ είναι σωστό. Επίσης δεν ξέρω αν το αντιλήφθηκες έτσι αλλά δεν θυμάμαι να επέρριψα πουθενά ευθύνες στο παιδί της. Καλά κάνει αυτός και θέλει το καλύτερο για τον εαυτό του. Αυτή που είναι καθαρά φάουλ είναι η Διαμαντοπούλου. Δεν είπα αν μην θέλει το καλύτερο για την οικογένειά της. Αλλά όταν της λένε "στείλε με έξω" (που πάω στοίχημα δική της πρωτοβουλία ήταν) και αυτή απλά δέχεται, είναι σαν να παραδέχεται στην ψύχρα ότι στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον. Ε λοιπόν αυτό μια ΥΠΟΥΡΓΟΣ δε θα έπρεπε να το λέει. Εάν από μόνη της ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙ την Ελληνική εκπαίδευση τότε να έχει τα κότσια να ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ από υπουργός.

Δεν είναι θέμα θυσίας είναι θέμα αντιλήψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συγγνώμη αν γιός της υπουργού, θέλησε να την κάνει από την Ελλάδα για σπουδές, η μάνα του θα έπρεπε να τον αλυσοδέσει; Πάτε καλά μωρέ; Λαϊκίζετε συνέχεια και είστε για γέλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Συγγνώμη αν γιός της υπουργού, θέλησε να την κάνει από την Ελλάδα για σπουδές, η μάνα του θα έπρεπε να τον αλυσοδέσει; Πάτε καλά μωρέ; Λαϊκίζετε συνέχεια και είστε για γέλια...

Δε μου λες ρε Νίκο ΑΝ εσύ ήσουν γονέας σχετικά ματσωμένος και η κατάσταση είχε ως εξής. Είσαι σε μία χώρα με ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στην πόλη σου και ήταν η ώρα ο γιος σου να σπουδάσει. Και ενώ ήξερες ότι αν καθόταν εδώ θα μπορούσε να εξελιχθεί πολύ καλά και να κάνει καλές σπουδές, έρχεται το παιδί σου και σου έλεγε "πατέρα, ξυλώσου γιατί εγώ γουστάρω Αγγλία φάση". Απάντησέ μου θα δεχόσουν να σκάσεις τόσα λεφτά και να τον έστελνες αν ήξερες ότι δεν υπήρχε πρακτικός λόγος και ότι μπορούσε να έχει εξίσου καλές ευκαιρίες και από εδώ; Ακριβώς αυτό που σε ρωτάω ναι ή ου δε θέλω παραλήρημα. Γιατί δεν καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι, Βασίλη. Δεν είναι καλό να στερείς την ελευθερία επιλογής σπουδών στο παιδί σου. Περισσότερο θα με εξόργιζε το γεγονός αν το παιδί μου επέστρεφε "διεγραμμένος" από το Τμήμα του λόγω αποτυχιών του, παρά αν θα ήθελε να σπουδάσει έξω. Δεν κρίνω κάποιον που σπουδάζει αλλά τι σπουδάζει και αν σπουδάζει. Τυγχάνει να είμαι επιστήμονας και γνωρίζω τι σημαίνει καλά, να σπουδάζεις με συνέπεια..ακόμη και στο Πανεπιστήμιο της Άνω Κ*λοπετινίτσας. Μην τσουβαλιάζουμε αδιακρίτως. Γιατί να μην πάει να σπουδάσει έξω; Εδώ και ο γιός της κυρά Μίκας του 4ου ορόφου (τυχαίο όνομα) με χίλια δυο χρέη σε τράπεζες και ΔΕΚΟ μπορεί και πάει να μινάρει στο Μάντσεστερ ως φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός. Ο γιος της Υπουργού γιατί να μην μπορεί; Γιατί θα πρέπει να συγχέετε το επάγγελμα της μητέρας με την προσωπική ζωή; Νομίζω ότι η ελευθερία επιλογών στην προσωπική ζωή είναι αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα...το οποίο ως Έλληνες το έχουμε ξεχάσει, μιας και δεν ξέρουμε τι θα πει δικαίωμα και υποχρέωση. Όλα τα θεωρούμε δικαιώματα και κεκτημένα, όπως στο δημόσιο όπου η αξιολόγηση του προϊσταμένου βγάζει όλο το υπαλληλικό προσωπικό με πλασματικά 10άρια.

Σε προηγούμενο post μου ανέφερα ως πιθανούς λόγους επιλογής ενός παιδιού πολιτικού να θέλει να σπουδάσει στο εξωτερικό, το οποίο δεν είναι απόλυτο. Για παράδειγμα τα παιδιά του Χρυσοχοϊδη φοιτούν σε Ελληνικό δημόσιο σχολείο στην Ημαθία..το είχε πει και ο ίδιος. Τα παιδιά του Πολύδωρα νομίζω ότι τελείωσαν το ΕΚΠΑ. Τα παιδιά του Τσιτουρίδη σπουδάζουν στην Ελλάδα. Ο γιός του Αλαβάνου, σπουδάζει στην Γλασκώβη...

Οι Έλληνες πολιτικοί δεν επιλέγουν τα δημόσια σχολεία ή Πανεπιστήμια για τα παιδιά τους εκτός εξαιρέσεων όπως (Πολύδωρας, Πετσάλνικος, Χρυσοχοϊδής, Καρατζαφέρης,...κ.α.) για δυο λόγους (α). επειδή φοβούνται για τις ζωές τους και την ζωή των παιδιών τους (β). επειδή λόγω πελατειακού κράτους πολύς κόσμος θα προσπαθήσει να "εκμεταλλευτεί" την διασημότητα των παιδιών προς κακό αποτέλεσμα. Βλέπετε, για λόγους ομαλότητας σπουδών και ασφάλειας, τα ίδια τα παιδιά λόγω μιας διασημότητας στην οποία δεν συνέβαλαν (έτυχε να είναι τέκνα πολιτικών) θέλουν να την αποφύγουν και να σπουδάζουν όπως όλα τα παιδιά του κόσμου. Απλά στην Ελλάδα λόγω κουλτούρας λαού και χαμηλής κοινωνικής παιδείας, οι περισσότεροι ανώνυμοι θα προσπαθούσαν να "ανέβουν" στην πλάτη των παιδιών αυτών αλλά και να εκφράζουν την λαϊκή δυσαρέσκεια προς το πρόσωπο των γονέων τους, με άσχημο τρόπο ασκώντας σωματική ή ψυχολογική βία στα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
.....στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον. Ε λοιπόν αυτό μια ΥΠΟΥΡΓΟΣ δε θα έπρεπε να το λέει. Εάν από μόνη της ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙ την Ελληνική εκπαίδευση τότε να έχει τα κότσια να ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ από υπουργός.

Δεν είναι θέμα θυσίας είναι θέμα αντιλήψεων.

Αν ήσουν στη θέση της Διαμαντοπούλου τι θα έκανες; Θα άφηνες το παιδί σου να μείνει Ελλάδα και να μην μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς σωματοφύλακες ή θα το έστελνες εξωτερικό να ζήσει μια φυσιολογική ζωή χωρίς να είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντος κανενός. Φανταστείτε τι θα έκαναν οι αριστεροί αν ο γιος της Διαμαντοπούλου ήταν συμφοιτητής τους.

Η Ελλάδα δεν έχει μέλλον:
Είμαστε από τις ελάχιστες χώρες ότι η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι δωρεάν και αυτό το δωρεάν δημιουργεί όλα τα προβλήματα. Φροντιστήρια, ανταγωνισμός στις πανελλαδικές, συνδικαλισμός, φοιτητές που δεν σέβονται το πανεπιστήμιο, φοιτητές που δεν σπουδάζουν το αντικείμενο που τους ενδιαφέρει κ.λπ. Όλη η νότια Ευρώπη αντιμετωπίζει προβλήματα δεν είμαστε οι μόνοι. Η διαφορά είναι ότι εμείς έχουμε τη δυνατότητα για ανάκαμψη αν εφαρμόσουμε αυτά που άλλες χώρες έχουν εφαρμόσει ήδη. Για να γίνει αυτό η Ελλάδα πρέπει να φύγει από το σύστημα που έφτιαξε η αριστερά που είναι πιο δύσκολο από όσο ακούγεται καθώς ο συγχωρεμένος Παπανδρέου έχει φτιάξει γερά θεμέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top