Διαφορές Ιατρικής από άλλες σχολές

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Κοίτα και γω το ίδιο αλλα με όλα αυτά τα κολυβογράμματα των γιατρών που βλέπω εχει φοβηθει το μάτι μου...τι στο καλό, ΟΛΟΙ τους εκαναν ανεκαθεν χαλια γραμματα?:worry:

Η χαρά των φαρμακοποιών θα είσαι :P


Εγώ όσες φορές έκανα απόπειρα να διαβάσω συνταγή γιατρού, κατάφερα να αποκρυπτογραφήσω μόνο 2-3 γράμματα :P

Μάλλον δεν καταλάβατε :D Ειρωνικά το λέω! Έχω προσόοον που έχει ένας γιατρός! Έχω "γράμματα γιατρού" :whistle: Γραμματάρες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μάλλον δεν καταλάβατε :D Ειρωνικά το λέω! Έχω προσόοον που έχει ένας γιατρός! Έχω "γράμματα γιατρού" :whistle: Γραμματάρες:P

Μάλιστα...Ωραία....:P


Φοβάμαι πάντως ότι αν γινόμουν φαρμακοποιός ποτέ μου θα αποτύγχανα παταγωδώς, αφού δε θα κατάφερνα να διαβάσω σωστά ούτε μια συνταγή και θα έστελνα πολύ κόσμο πριν την ώρα του :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιάννη δεν πρόκειται να δανειστώ τις σημειώσεις σου. ΠΟΤΕ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εγώ δηλαδή που θέλω να περάσω ιατρική πρέπει να χαλάσω τα υπέροχα στρογγυλα γραμματακια μου???:eek:

αρνουμαι!!εγώ έτσι θα γράφω πάντα κι ας κάνω και 5 ώρες να γράψω μια συνταγη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και καλα θα κανεις! μαζι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγώ δηλαδή που θέλω να περάσω ιατρική πρέπει να χαλάσω τα υπέροχα στρογγυλα γραμματακια μου???


Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
το οτι χαλανε τα γραμματα θεωρω οτι περισσοτερο ειναι θεμα βαρεμαρας και οχι βιασυνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
το οτι χαλανε τα γραμματα θεωρω οτι περισσοτερο ειναι θεμα βαρεμαρας και οχι βιασυνης...

Έχεις 30 ασθενείς σε ένα τμήμα, το νοσοκομείο εφημερεύει οπότε πρέπει να πας και στα εξωτερικά να δεις ασθενείς. Για κάθε έναν από αυτούς πρέπει να γράψεις ένα κατεβατό πιστεύεις ότι θα περιμένει κανένας να κάνεις καλλιγραφίες;
μάλλον όχι :hmm:

Ε μετά από 4-5 χρόνια σε αυτή την κατάσταση θα ξεχάσεις τι σημαίνουν καλά γράμματα και όταν δε βιάζεσαι σκόμσ θα γράφεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Γιάννη δεν πρόκειται να δανειστώ τις σημειώσεις σου. ΠΟΤΕ :)

Εσύ χάνεις :pfff:

Για να είμαι και ον-τόπικ πιστεύω ότι η Ιατρική επειδή θεωρείται κλασσικό επάγγελμα και είναι κάτι που μαθαίνουμε γι' αυτό από πάρα πολύ μικρή ηλικία ήδη έχουμε γνώση του περί τίνος πρόκειται. πχ αν πας και πεις τώρα σε ένα μωρό: "Θέλεις όταν μεγαλώσεις να γίνεις ΗΜΜΥ?" το μωρό θα σε κοιτάξει κάπως έτσι---> :look:

Με αυτό θέλω να πω πως η Ιατρική ως επιστήμη είναι κάτι που μαγεύει αρκετούς ανθρώπους γι' αυτό και τους κάνει να την αγαπήσουν και να είναι και περισσότερο αφοσιωμένοι στη σχολή.
Πέρα από αυτό έχει να κάνει με την κοινωνική προσφορά που δίνει το αντικείμενο. πχ εγώ ας πούμε πιστεύω πως όποτε θα διαβάζω θα λέω από μέσα μου πως τώρα κάνω ένα βήμα παραπάνω για να βοηθήσω κάποτε τους δικούς μου ανθρώπους γύρω μου. Επίσης θα σκέφτομαι πως κάθε φορά που θα διαβάζω θα βάζω ένα λιθαράκι σε μια πιο πετυχημένη επαγγελματική καριέρα στην επιστημονική κοινότητα. Κάτι που το ήθελα από μικρός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Gunner alert! johanio θα σου αρέσει αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Βούτυρο στο ψωμί ποιανού είναι αυτό το νήμα?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσύ χάνεις :pfff:

Ε κοιτα αν τα γραμματα σου ειναι σαν τη γραμμικη Α και πρεπει να σε παιρνω τηλ για να την αποκρυπτογαφησω, καλυτερα να πηγαινω στη σχολη να κραταω σημειωσεις και να τις δινω εγω σε σενα μετα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Να ρωτήσω και γω κάτι:

Θέλει η ιατρική όντως αμέτρητες (δηλαδή απ'έξω) ώρες διάβασμα ή απαιτεί και θετική/κριτική σκέψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η σχολή απαιτεί παπαγαλία. Η άσκηση της ιατρικής απαιτεί κριτική σκέψη, την οποία δεν μαθαίνουμε/εξασκούμε στην σχολή. Και το αστείο είναι ότι έχουν συνηθίσει τόσο στην παπαγαλία που αν ένας καθηγητής ξεφύγει από αυτό το τριπάκι, οι φοιτητές του κάνουν παρατήρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Και το αστείο είναι ότι έχουν συνηθίσει τόσο στην παπαγαλία που αν ένας καθηγητής ξεφύγει από αυτό το τριπάκι, οι φοιτητές του κάνουν παρατήρηση...

:lol: :lol:

το αστείο είναι ότι μια φορά σε ένα καφέ, δίπλα μου καθόταν μια κοριτσοπαρέα ..φοιτήτριες ιατρικής μάλλον και η μια μάλωνε την άλλη επειδή δεν έλεγε κάποιο κομμάτι θεωρίας όπως το βιβλίο :P
τόσο κάψιμο..όπου μέχρι στο καφέ είπαν να μάθουν το μάθημα...χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η σχολή απαιτεί παπαγαλία. Η άσκηση της ιατρικής απαιτεί κριτική σκέψη, την οποία δεν μαθαίνουμε/εξασκούμε στην σχολή. Και το αστείο είναι ότι έχουν συνηθίσει τόσο στην παπαγαλία που αν ένας καθηγητής ξεφύγει από αυτό το τριπάκι, οι φοιτητές του κάνουν παρατήρηση...

Δηλαδή παπαγαλία όπως μας ζητείται στην κατεύθυνση στο μάθημα της Βιολογίας αλλά με πολύ πιο δύσκολο λεξιλόγιο και ύλη;

Με πόσο διάβασμα ανταπεξέρχεται ένας πρωτοετής φοιτητής στις απαιτήσεις της σχολής, δηλαδής πώς μαθαίνεις τόσο όγκο πληροφοριών απέξω(άλλα και να τα θυμάσαι όλα μετά απο χρόνια);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δηλαδή παπαγαλία όπως μας ζητείται στην κατεύθυνση στο μάθημα της Βιολογίας αλλά με πολύ πιο δύσκολο λεξιλόγιο και ύλη;

Με πόσο διάβασμα ανταπεξέρχεται ένας πρωτοετής φοιτητής στις απαιτήσεις της σχολής, δηλαδής πώς μαθαίνεις τόσο όγκο πληροφοριών απέξω(άλλα και να τα θυμάσαι όλα μετά απο χρόνια);
Ακριβώς.

Αυτό εξαρτάται από σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
--------
Δηλαδή παπαγαλία όπως μας ζητείται στην κατεύθυνση στο μάθημα της Βιολογίας αλλά με πολύ πιο δύσκολο λεξιλόγιο και ύλη;

Με πόσο διάβασμα ανταπεξέρχεται ένας πρωτοετής φοιτητής στις απαιτήσεις της σχολής, δηλαδής πώς μαθαίνεις τόσο όγκο πληροφοριών απέξω(άλλα και να τα θυμάσαι όλα μετά απο χρόνια);

η βιολογία κατεύθυνης και γενικά η βιολογία δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική.Δε μπορώ να περιγράψω πως είναι το διάβασμα αφού δεν υπάρχυυν ιατρικά μαθήματα στο λύκειο πάντως είναι αρκετά ενδιαφέρον. Σε κμία περίπτωση δεν απαιΤεί την παπαγαλία των θεωρητικών μαθημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
θα συμφωνισω με τον φοκο....καμια σχεση διοτι στην βιολογια του σχολειου δεν σου μαθαινουν καν ανατομια!....παρα μονο τ βασικα!!....αλλα και παλι παιδια....πρεπει να καταλαβουμε κατι...η Ιατρικη δεν ειναι ''Η'' Σχολη....Ειναι απλα η επιστημη του σωματος!....οπως τα μαθηματικα ειναι για την διευκολινση του μυαλου....οπως η χημεια για την καθημερινη μας ζωη...οπως η γεωγραφια για ολο τον κοσμο!...:) απλα πιστευω πρεπει να ξεκολισουν οι αποψεις που ηθελαν την ιατρικη ως την σχολη των σχολων!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top