Διαφορές Ιατρικής από άλλες σχολές

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχω να παρατηρήσω ότι αυτό που έχουν οι ιατρικές σχολές και δεν έχουν οι άλλες είναι ότι δενόμαστε με την σχολή και γενικότερα με το επάγγελμα μελλοντικά. Αυτό φαίνεται από τα aβαταρ που είναι όλα ιατρικά. Kατά 95%. νομιζω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ε κοιτα, ειναι πωρωση η Ιατρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε κοιτα, ειναι πωρωση η Ιατρικη...

:hmm: Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ επηρεάστικά

Πριν μπω ιατρική έβαζα για άβαταρ
ή φατσούλες γενικότερα



ενώ τώρα έβαλα


Δηλαδή χωρίς να το θέλω επηρεάστηκα και εγώ. Μήπως είναι ένα μικρόβιο τελικά η ιατρικη;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εγώ πάντως ανέκαθεν είχα μανία με την ανατομία, από πολύ μικρή, και καθόμουν και διάβαζα διάφορα περί υγιείας, επεμβάσεων, κλπ κλπ :upside:

Μπορεί να είναι μικρόβιο, πού ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
H κόμπρα που έχω εγώ φέρνει καθόλου στο φίδι του Ιπποκράτη;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως ανέκαθεν είχα μανία με την ανατομία, από πολύ μικρή, και καθόμουν και διάβαζα διάφορα περί υγιείας, επεμβάσεων, κλπ κλπ :upside:

Μπορεί να είναι μικρόβιο, πού ξέρω
Αυτό είναι νομίζω του da vinci όταν προσπάθησε να κάνει έναν άτλαντα ανατομικής

H κόμπρα που έχω εγώ φέρνει καθόλου στο φίδι του Ιπποκράτη;;;:P

:hmm: Τελικά και εσύ επηρεάστηκες. Δεν είναι η ίδια ράτσα με το pet του Ιπποκράτη αλλά έχει μέσα κάποια στοιχεία. Μπορει αν δε σπούδαζες ιατρική να βαζες άλλο αβαταρ αλλά σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
λοιπον να μπω και γω ο ακυρος (δεν αντεξα:redface:). σπουδαζω σε σχολη η οποια ειναι στενα συνδεδεμενη με την ιατρικη. προσωπικα πιστευω οτι η ιατρικη ειναι μια πολυ καλη και δυσκολη σχολη. αλλα με ενοχλει οταν βλεπω πολλους φοιτητες ιατρικης να ξινιζουν και να με βλεπουν με υπεροψια οταν τους λεω οτι σπουδαζω βιοχημεια λες και αυτοι ειναι κατι το ανωτερο!

σορρυ αν ειμαι ακυρος απλα πιστευω οτι πρεπει να το πει καποιος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κατσε να περασει το 1ο εξαμηνο και θα σου πω :)
Και επισης συμφωνω με τον αποπανω, αν και δε νομιζω οτι ολοι οι φοιτητες της ιατρικης σκεφτονται ετσι...
Εμενα απο μικρη μου αρεσε να διαβαζω για βοτανα και για θεραπευτικες ιδιοτητες, αλλα το "μικροβιο" της Ιατρικης το κολλησα καπου στη Β' Γυμνασιου (και μαλιστα χωρις να αλλαξω γνωμη μεχρι που εδωσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λοιπον να μπω και γω ο ακυρος (δεν αντεξα:redface:). σπουδαζω σε σχολη η οποια ειναι στενα συνδεδεμενη με την ιατρικη. προσωπικα πιστευω οτι η ιατρικη ειναι μια πολυ καλη και δυσκολη σχολη. αλλα με ενοχλει οταν βλεπω πολλους φοιτητες ιατρικης να ξινιζουν και να με βλεπουν με υπεροψια οταν τους λεω οτι σπουδαζω βιοχημεια λες και αυτοι ειναι κατι το ανωτερο!

σορρυ αν ειμαι ακυρος απλα πιστευω οτι πρεπει να το πει καποιος:)

Δεν είσαι άκυρος. Απλά πιστεύω ότι κάνετε λάθος και υποβιβάζεται τους εαυτού σας. Θεωρώ την σχολή σου την βιολογία και την χημεία ανεξάρτητες επιστήμες που προσφέρουν σε πολλούς τομείς ένας από αυτούς είναι και η ιατρική. Βεβαίως και η βιοχημεία επηράζει σημαντικά την ιατρική αλλά επηρεάζει εξίσου την γεωπονία, την φαρμακευτική, την διατροφολογία.

Προσωπικά θεωρώ σχολές που είναι κοντά στην ιατρική την

Οδοντιατρικη και Κτηνιατρική ---> προσωπικά τις θεωρώ ιατρικές.
Ψυχολογία
Λογοθεραπεία
Φυσικοθεραπεία

----____
Τις άλλες επιστήμες δε τις θεωρώ ότι είναι κοντά στην ιατρική. π.χ. η νοσηλευτική (που είμαι πτυχιούχος) ασχολείται με την φροντίδα των ασθενών ένα πολύ σημαντικό μέρος που όμως δεν έχει σχέση με την ιατρική αφού εξετάζει τον άρρωστο υπό διαφορετική σκοπιά. Επίσης είναι πολύ φαρμακοποιοί που κάνουν γρήγορες διαγνώσεις τα φαρμακεία τους και δίνουν φάρμακα αυτοί πιστεύω ότι υποβιβάζουν την δουλειά τους για αυτό πλέον ο κόσμος τους θεωρεί μπακάλιδες.

Γενικά πιστεύω ότι τo bio bio είναι μια πάρα πολύ δύσκολη σχολή που έχει και εφαρμογή στην ιατρική αλλά έχει ένα σωρό άλλους τομείς. Όταν ασχολείστε με ιατρικά θέματα υποβιβάζεται την σχολή σας και αυτό δεν είναι σωστό και για την σχολή και για τους εαυτούς σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Να σου πω....η διαφορα της ιατρικης με τις αλλες ειναι πως :
Α ) Ειναι κορεσμενο επαγγελμα. Οχι οτι τα αλλα δεν ειναι απλα η κατηγορια των γιατρων υποφερει απο μεγαλα ποσοστα ανεργιας ποσο μαλλον ανικανων γιατρων!
Β ) Αμα το επιλεξεις αυτο θα κανεις για την υπολοιπη ζωη σου. Σε αλλες σχολες ξεκινας απο κατι που σε οδηγει σε πολλες περισσοτερες επιλογες.
Γ ) στην ελλαδα δεν εχεις αναγνωριση αφου μετα απο 10+ χρονια σκληρης μελετης και δουλειας καταληγεις μαθητευομενος σε νοσοκομειο με 700 ευρω τον μηνα :Ρ
Δ ) Ολοι νομιζουν πως ειναι πιο σοβαρη σχολη απο τις αλλες ενω δεν ειναι! Ολες οι σχολες εχουν τον ιδιο δεικτη βαρυτητας ως προς τις ευθυνες που εχεις στο τελος
Ε ) Ναι σου παρεχει ενα κοινωνικο sτatus που ακουγετε ωραιο στο αυτι αλλα απο ουσια τζιφος
ΣΤ ) Ναι οι γιατροι πρεπει να ειναι σαφως πιο υπευθυνοι απο ολους τους αλλους γιατι εξεταζουν μια ανθρωπινη ψυχη εν γνωση τους! Για αυτο απο τα πρωτα χρονια της σχολης πρεπει να σας βαζουν σε ενα κλιμα σοβαροτητας και ληψης μεγαλων ευθυνων.

Γενικα δεν πρεπει να γινονται διακρισεις σχολων! μονο και μονω λογω βαθμου. Καθε επιστημη εχει τον λογο της να υπαρχει. Ποσο μαλλον η ιατρικη. Οποτε αντιδρασεις του στυλ : Η ιατρικη ειναι μια και τιποτα αλλο ειναι απολυτες και εντελως συντηριτικες....

Ολοι μας μπηκαμε εκει που μπηκαμε για εναν και μονο λογο! Να βοηθισουμε τον κοσμο να γινει καλυτερος και οχι να δινουμε τροφη για συζητησεις τετοιου ειδους που σε αλλους εξυψωνει το ηθικο και αλλους τους βαζει σε σκεψεις ασχημες λες και αποτυχαν που δεν μπηκανε εκει!
Παντως συνχαριτηρια σε οσους περασαν και ευχομαι να κανεται το καθηκον σας και να μην ειστε παραδειγματα προς αποφυγη οπως αυτα που ακουμε την σημερον ημερα!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω πως ειστε λιγο ψωνακια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ σχολές που είναι κοντά στην ιατρική την

Οδοντιατρικη και Κτηνιατρική ---> προσωπικά τις θεωρώ ιατρικές.
Ψυχολογία
Λογοθεραπεία
Φυσικοθεραπεία

+φωνώ ....

Η Οδοντιατρική είναι μια ειδικότητα της Ιατρικής.
Η Κτηνιατρική είναι η ιατρική για τα τετράποδα και όχι για τα δίποδα ζωάκια.
Η Λογοθεραπεία , η Φυσικοθεραπεία και η Ψυχολογία ανήκουν στις πιο μοντέρνες προσεγγίσεις των ιατρικών επιστημών !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω πως ειστε λιγο ψωνακια :redface:

Ω καλά, αν δεις τι μας λένε οι καθηγητές όταν πρωτομπαίνουμε στη σχολή...Είστε οι πρώτοι των πρώτων κι άλλες τέτοιες χαζομάρες που μας φουσκώνουν τα μυαλά.
Υπάρχουν όντως πολύ μεγάλες ψωνάρες στην Ιατρική, αλλά αυτό φαντάζομαι γίνεται σε όλες τις Σχολές. Ίσως το ποσοστό τους όμως να είναι μεγαλύτερο στην Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η ίδια η ελληνική κοινωνία παράγει αυτά τα ψώνια και δε φταίνε οι σχολές ιατρικής για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Να σου πω....η διαφορα της ιατρικης με τις αλλες ειναι πως :
Α ) Ειναι κορεσμενο επαγγελμα. Οχι οτι τα αλλα δεν ειναι απλα η κατηγορια των γιατρων υποφερει απο μεγαλα ποσοστα ανεργιας ποσο μαλλον ανικανων γιατρων!

True.

Β ) Αμα το επιλεξεις αυτο θα κανεις για την υπολοιπη ζωη σου. Σε αλλες σχολες ξεκινας απο κατι που σε οδηγει σε πολλες περισσοτερες επιλογες.

Αν τελειώσεις Ιατρική, μπορείς να γίνεις πολλά πράγματα. Επίσης, οι διάφορες ειδικότητες σου δίνουν πολλές δυνατότητες, π.χ. καμία σχέση η Χειρουργικη με την Ψυχιατρική ή την Επείγουσα Ιατρική ή την Μικροβιολογία ή την Παθολογική Ανατομία. Οκ, πάλι με ασθενείς έχεις να κάνεις αλλά ο τρόπος άσκησης και η καθημερινότητα είναι τελείως διαφορετικές. Υπάρχει κάτι για κάθε είδος προσωπικότητας και για κάθε είδος lifestyle που θέλει να ακολουθήσει κανείς δηλαδή.

Γ ) στην ελλαδα δεν εχεις αναγνωριση αφου μετα απο 10+ χρονια σκληρης μελετης και δουλειας καταληγεις μαθητευομενος σε νοσοκομειο με 700 ευρω τον μηνα :Ρ

Δεν παίρνεις μόνο 700, αλλά σίγουρα οι μισθοί των ειδικευόμενων είναι χαμηλοί σε σχέση με άλλων χωρών. Αυτό βέβαια είναι γενικό φαινόμενο στην Ελλάδα. Έχω την αμυδρή εντύπωση πάντως πως παλιά ούτε καν στην ειδικότητα τους πλήρωναν αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Δ ) Ολοι νομιζουν πως ειναι πιο σοβαρη σχολη απο τις αλλες ενω δεν ειναι! Ολες οι σχολες εχουν τον ιδιο δεικτη βαρυτητας ως προς τις ευθυνες που εχεις στο τελος

Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

Ε ) Ναι σου παρεχει ενα κοινωνικο sτatus που ακουγετε ωραιο στο αυτι αλλα απο ουσια τζιφος

Συμφωνώ.

ΣΤ ) Ναι οι γιατροι πρεπει να ειναι σαφως πιο υπευθυνοι απο ολους τους αλλους γιατι εξεταζουν μια ανθρωπινη ψυχη εν γνωση τους! Για αυτο απο τα πρωτα χρονια της σχολης πρεπει να σας βαζουν σε ενα κλιμα σοβαροτητας και ληψης μεγαλων ευθυνων.

Και με αυτό συμφωνώ.

Γενικα δεν πρεπει να γινονται διακρισεις σχολων! μονο και μονω λογω βαθμου. Καθε επιστημη εχει τον λογο της να υπαρχει. Ποσο μαλλον η ιατρικη. Οποτε αντιδρασεις του στυλ : Η ιατρικη ειναι μια και τιποτα αλλο ειναι απολυτες και εντελως συντηριτικες....

Δεν νομίζω ότι κανείς από τους φοιτητές ιατρικής μέσα στο θέμα ήθελε να κατευθύνει προς τα εκεί τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΣΤ ) Ναι οι γιατροι πρεπει να ειναι σαφως πιο υπευθυνοι απο ολους τους αλλους γιατι εξεταζουν μια ανθρωπινη ψυχη εν γνωση τους! Για αυτο απο τα πρωτα χρονια της σχολης πρεπει να σας βαζουν σε ενα κλιμα σοβαροτητας και ληψης μεγαλων ευθυνων.

Με αυτό που είπες υποβιβάζεις την σχολή σου και υπερτιμάς την δικιά μου. Και το έχω ακούσει και άλλοι να το λένε π.χ. μηχανικοί, δασκάλοι, καθηγητές. Είναι ένας παράγοντας που κάνει τους φοιτητές ιατρικής ψώνια. Δηλαδή τώρα να σοβαρευτούμε ένας μηχανικός που κατασκευάζει ένα κτήριο έχει λιγότερη ευθύνη από τον ιατρό. Ένας δάσκαλος που θα μορφώσει τα παιδιά μας έχει λιγότερη ευθύνη από τον ιατρό;


Όοσ αφορά την ανεργία πάλι θα διαφωνήσω αν θέλει ένας ειδικευμένος ιατρός να βρει δουλειά θα βρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ρε συ εχει τυχει να ακουσω πολλες φορες το κλασσικο Οτι στην ιατρικη κανουν μονο μαθημα λες και οι αλλες σχολες κατουρισαν στο πηγαδι.
Ενω δεν ειναι ετσι. Καθε επιστημη εχει την δικη της βαρυτητα και σοβαροτητα. Απλα τονισα το γεγονος οτι οι παλιες αντιληψεις που περνανε πολλοι για το θεμα της ιατρικης δημιουργουν μια διαστρεβλωμενη εντυπωση στα παιδια για την σχολη.

Οσο για τα λεφτα...μονο οι στρατιωτικοι γιατροι ( που ξερω απο αυτα λογω πατερα) ειναι ικανοι να εχουν την αξια που τους αναλογει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όοσ αφορά την ανεργία πάλι θα διαφωνήσω αν θέλει ένας ειδικευμένος ιατρός να βρει δουλειά θα βρει.

Ναι, αν μεταναστεύσει :P
Έχω διαβάσει για περιπτώσεις ειδικευμένων γιατρών που μαζεύουν τα μπογαλάκια τους και φεύγουν. Ειδικευμένων έτσι; Δεν μιλάω καν για να πάνε να κάνουν ειδικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι, αν μεταναστεύσει :P
Έχω διαβάσει για περιπτώσεις ειδικευμένων γιατρών που μαζεύουν τα μπογαλάκια τους και φεύγουν. Ειδικευμένων έτσι; Δεν μιλάω καν για να πάνε να κάνουν ειδικότητα...

Πολλά μεγάλα νησία δεν έχουν ούτε έναν ιδιώτη παιδίατρο και αναγκάζονται να πάνε σε άλλα νησιά για εξετάσεις, εμβόλια... ,
η κύπρος έχει μόλις 2 νευροχειρούργους στο δημόσιο.
Επίσης όποιος θέλει μπορεί να γίνει καθηγητής στα ΤΕΕ (έχει πολλά μόρια να το κάνει).
Αν θέλουν όλοι να δουλέψουν Αθήνα και Θεσσαλονίκη δε σημαίνει ότι η ιατρική έχει ανεργία.

Όποιος δε θέλει να θεραπεύει μπορέι να αγοράσει ένα μηχάνημα Laser και να κάνει αποτριχώσεις...... (πάρα πολλοί το κάνουνε αυτό ) ----> βοηθάνε και οι φαρμακευτικές

Όποιος θέλει να ανοίξει ιατρείο μπορεί να το κάνει δεν είναι κλειστο΄επάγγελμα όπως η φαρμακευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top