Σπουδές: Ελλάδα ή Βρετανία

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αναγνωρίζεται από ΔΕΚΑΤΣΑ, υποτίθεται ότι έχει καλό alumni και επίσης συμπεριλαμβάνει ένα χρόνο πληρωμένης εργασίας στην πληροφορική ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
θα συμφωνησω και εγω να το ψαξεις οσον αφορα την αναγνωριση των πτυχιων, αλλα θεωρω οτι στο εξωτερικο υπαρχουν σαφως καλυτερες υποδομες, θα τελειωσεις στην ωρα σου και θα εχεις ενα αλφα πλεονεκτημα για επαγγελματικη αποκατασταση. προσωπικα αν ημουν στη θεση σου και ειχα και την δυνατοτητα να παω θα ειχα φυγει χωρις δευτερη σκεψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Βασικά με έχουν δεχθεί στο πανεπιστήμιο Edinburgh napier στο τομέα πληροφορικής, από την άλλη είμαι Έλληνας του εξωτερικού και ως αρχικό σκοπό είχα την είσοδο μου σε τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανολόγων σε καπιο πολυτεχνείο στην Ελλάδα. Δυστυχώς βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο. Να μείνω να φύγω ?
Περνάς σε κάποιο τμήμα ηλεκτρολόγων ή μηχανολόγων μηχανικών;
Αν ναι, γνώμη μου είναι να σπουδάσεις στην Ελλάδα.
Πιστεύω ότι όλα τα πολυτεχνεία της Ελλάδας είναι καλύτερα από το Edinburgh napier.
Το Edinburgh napier νομίζω ότι είναι μετεξέλιξη ενός είδους τεχνολογικής σχολής.
Κάτι δείχνουν οι κατατάξεις. Μία από αυτές.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Νapier.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Περνάς σε κάποιο τμήμα ηλεκτρολόγων ή μηχανολόγων μηχανικών;
Αν ναι, γνώμη μου είναι να σπουδάσεις στην Ελλάδα.
Πιστεύω ότι όλα τα πολυτεχνεία της Ελλάδας είναι καλύτερα από το Edinburgh napier.
Το Edinburgh napier νομίζω ότι είναι μετεξέλιξη ενός είδους τεχνολογικής σχολής.
Κάτι δείχνουν οι κατατάξεις. Μία από αυτές.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?

Δεν παίζει ρόλο μόνο σε ποια θέση βρίσκεται στη κατάταξη η σχολή του αλλά και η προσπάθεια που ο ίδιος θα καταβάλει. Σημασία έχει ότι θα αποκτήσει πολύ πιο σημαντικές και ωραίες εμπειρίες εκεί και ότι θα του είναι πιο εύκολο να βρει δουλειά ύστερα. Και ειδικά μένοντας στην Αγγλία θα τον βοηθούσε από τώρα να αρχίσει να "φτιάχνει" γνωριμίες έτσι ώστε στο μέλλον να του είναι πιο εύκολο να κατοικίσει εκεί για μόνιμα. Φυσικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τους στόχους του καθενός.

Εγώ προσωπικά θα έφευγα "βούρ" για το Napier!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν παίζει ρόλο μόνο σε ποια θέση βρίσκεται στη κατάταξη η σχολή του αλλά και η προσπάθεια που ο ίδιος θα καταβάλει. Σημασία έχει ότι θα αποκτήσει πολύ πιο σημαντικές και ωραίες εμπειρίες εκεί και ότι θα του είναι πιο εύκολο να βρει δουλειά ύστερα. Και ειδικά μένοντας στην Αγγλία θα τον βοηθούσε από τώρα να αρχίσει "φτιάχνει" γνωριμίες έτσι ώστε στο μέλλον να του είναι πιο εύκολο να κατοικίσει εκεί για μόνιμα. Φυσικά τα πάντα έχουν να κάνουν με τους στόχους του καθενός.
/ /
ακριβώς. Κατευθείαν industry placements από εκέι και 8/10 απόφοιτους απορροφούνται αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Σάββατο πετάω για Εδιμβούργο. Θα καθίσω μέχρι να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα τον ειδικών κατηγοριών από υπουργείο και θα πράξω αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ως προς το επίπεδο σπουδών.Και ναι,είμαι απόλυτος σε αυτό.:P
Για εμένα δεν είναι ίσα κι όμοια ο γιατρός που σπούδασε στην Ελλάδα με αυτόν που αγόρασε ένα πτυχίο από το Chichikeliman high College της Ουαλίας.

Μη τα λετε έτσι αυτά!
Είναι άσχημο πράγμα η ζήλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ειμαι και εγω 17 χρονων και σκεφτομαι σοβαρα τις σπουδες στην αγγλια και συγκεκριμενα σκωτια (Εδιμβουργο ή Γλασκωβη).Σκεφτομαι να σπουδασω φυσικη και μετα αστροφυσικη-κοσμολογια. :P :D

Εχω ζυγισει αρκετα τα "+" και τα "-" για προπτυχιακα στο εξωτερικο ή για εδω και η ζυγαρια τεινει στο εξωτερικο
Απο τη μια , στην ελλαδα το τμημα φυσικο ειναι αρκετα καλο στην θεωρια με καλους καθηγητες, και πολλοι αποφοιτοι πετυχαινουν.Παρολα αυτα οι περισσοτεροι γινονται καθηγητες πραγμα που με αγχωνει γιατι το διδασκαλικι το ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ. Ειμαι καλος μαθητης και πιστευω οτι παιρνω τα μορια για να περασω σε αυτο.Απο την αλλη, 22 χρονια στο ιδιο μερος με τους ιδιους ανθρωπους δεν ξερω κατα ποσο το αντεχω και απο την αλλη η ελλειψη ερευνας , οργανωσης , υπευθυνοτητας και η φθορα (εχω ακουσει πραγματα που ειναι θλιβερα) με αποθαρυνουν :(

Τωρα για εξωτερικο σκεφτομαι οτι :
Το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και της γλασκωβης ειναι πολυ καλα πανεπιστημια. Ειδικευονται στην ερευνα και σε θεωρητικο επιπεδο ειναι αψογα ενω εχουν και καλο κυρος για μετεπειτα. Δεν εχουν διδακτρα και τα αεροπορικα δεν ειναι σχετικα ακριβα. Θα γνωρισω νεους ανθρωπους,πολιτισμο, θα διευρυθουν οι οριζοντες μου, θα γνωρισω καλους ερευνητες.Το πιο βασικο ειναι οτι θα εχω περισσοτερες προοπτικες για μεταπτυχιακο και διδακτορικο σε αλλες χωρες απο οτι αν εκανα προπτυχιακο ελλαδα.Απο την αλλη ομως θα απομακρυνθω απο φιλους και θα βλεπω λιγο τους συγγενεις μου.... :/:

Εχω ακουσει σχολια οτι οι φοιτητες στο φυσικο ελλαδας μαθαινουν πολυ καλα την θεωρια και μετα στο εξωτερικο ολοκληρωνουν ανετα μεταπτυχιακα.Τι να την κανεις ομως την θεωρια οταν δεν υπαρχει ερευνα;;;;; :D

Δεν ειμαι ξενομανης απλα ειμαι κατα του θεσμου οτι επειδη ζεις στην ελλαδα πρεπει να μεινεις και ελλαδα.Τα ορια-συνορα ειναι ανθρωπινα δημιουργηματα. Στην πραγματικη ζωη, τα συνορα τα οριζεις εσυ και οχι εθνη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μιας και έθιξες το επίπεδο σπουδών σε παραπέμπω εδώ. Όλοι το απεχθάνονται το ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΙ στα 17 τους. Είναι ελληνική μόδα νεοπλουτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακο και διδακτορικο σε σκωτσεζικα πανεπιστημια ξερει κανενας να μου πει δυο πραγματα? Τελειωνω φετος το οικονομικο της Πατρας και ενδιαφερομαι για Σκωτια ή Ολλανδια...Για Ολλανδια εχω βρει αρκετα αλλα για Σκωτια τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συμφωνω με αυτα που λες και δεν τα αμφισβητω. Αλλα η φυσικη και κυριως μετεπειτα η αστροφυσικη- κοσμολογια κτλ ειναι αρκετα θεωρητικο μαθημα. Πιστευω οτι ειτε Ελλαδα ειτε Εξωτερικο στο κομματι της θεωριας δεν θα υπαρχει μεγαλη μεγαλη διαφορα. Τωρα για αυτο που λες "μοδα νεοπλουτισμο" εχεις ενα δικαιο.Οσοι δεν περνανε σε σχολη στην ελλαδα με τα λεφτα του μπαμπα τρεχουν εξω και μετα ψωνιζονται κουνώντας το πτυχιο στους αλλους που εμειναν εδω. Αλλα, πολλοι αλλοι σκεφτονται να βγουν εξω εξαιτιας της καταστασης που βρισκεται η Ελλαδα και των πανεπιστημιων. Ναι δεν μπορω να πω ορισμενα τμηματα Φυσικης οπως ηρακλειο,αθηνα,θεσσαλονικη ειναι ιδιαιτερα καλα αλλα σκεψου οτι αν πας εξω προπτυχιακα ισως να εχεις περισσοτερες ευκαιριες :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Συμφωνω με αυτα που λες και δεν τα αμφισβητω. Αλλα η φυσικη και κυριως μετεπειτα η αστροφυσικη- κοσμολογια κτλ ειναι αρκετα θεωρητικο μαθημα. Πιστευω οτι ειτε Ελλαδα ειτε Εξωτερικο στο κομματι της θεωριας δεν θα υπαρχει μεγαλη μεγαλη διαφορα. Τωρα για αυτο που λες "μοδα νεοπλουτισμο" εχεις ενα δικαιο.Οσοι δεν περνανε σε σχολη στην ελλαδα με τα λεφτα του μπαμπα τρεχουν εξω και μετα ψωνιζονται κουνώντας το πτυχιο στους αλλους που εμειναν εδω. Αλλα, πολλοι αλλοι σκεφτονται να βγουν εξω εξαιτιας της καταστασης που βρισκεται η Ελλαδα και των πανεπιστημιων. Ναι δεν μπορω να πω ορισμενα τμηματα Φυσικης οπως ηρακλειο,αθηνα,θεσσαλονικη ειναι ιδιαιτερα καλα αλλα σκεψου οτι αν πας εξω προπτυχιακα ισως να εχεις περισσοτερες ευκαιριες :/


Υπάρχει ένα γενικότερο κλίμα εκθειασμού των '' ξένων '' Πανεπιστημίων. Αρχικά να σημειώσουμε πως ο όρος '' ξένα πανεπιστημια '' περιλαμβάνει ακαδημαικά ιδρύματα από τη Βουλγαρία μέχρι την Αμερική. Άρα λοιπόν το θα πάω '' έξω '' σημαίνει πως μπορώ να πεταχτώ στην Ιατρική βουλγαρίας και να βγω κρεοπώλης, έως να βρεθώ στην Oxbridge. Και όχι, δεν είναι άκρα, είναι το τεράστιο φάσμα που εσωκλείνει ο συγκεκριμένος συγκεχυμένος όρος.

Άμα ψάξεις στις κατατάξεις πανεπιστημίων ( αφού πρώτα ερευνήσεις προσεκτικά τα κριτήρια κατάταξης ) θα διαπιστώσεις πως στην Αγγλία πχ 20 πανεπιστήμια είναι σοβαρά, και ανά τομέα και ως brand name. Το ίδιο ισχύει και για τα Ομόσπονδα της Αμερικής, και φυσικά για όλες τις χώρες. Απλά το λέω αυτό, διότι συνηθίζεται η αναφορά σε ολόκληρη τη χώρα ή Ήπειρο, να ταυτίζεται με σπουδές σε Πανεπιστήμια ελιτ, και να αγνοείται η ύπαρξη πολλών υποδεέστερων.

Άρα, τι εννοείς με τον όρο '' περισσότερες ευκαιρίες '' ? Οι περισσότερες ευκαιρίες, σε προπτυχιακό επίπεδο που δεν υπάρχει δηλαδή ακόμη επιστημονική έρευνα, σχετίζονται με τα Πανεπιστήμια ελιτ τα οποία όντας δικτυωμένα μπορούν να σε προωθήσουν κάπου. Αλλά αυτό αφορά μόνο τα ελιτ. Άμα μπορείς να μπεις εκεί, φυσικά και βγεις έξω.
Επιπλέον, τι ευκαιρίες φαντάζεσαι πως μπορεί να έχει ενας προπτυχιακό φοιτητής; Νομίζω πως δεν έχει μιλήσει καθόλου με Καθηγητές των πανεπιστημίων μας, να σε εισάγουν στον τρόπο σκέψης και δράσης της Ακαδημαικής κοινότητας.
Ξέρεις πόσους φίλους έχω που είπαν '' εγώ σπουδάζω έξω, στην Αγγλία '' , με ύφος χιλίων καρδιναλίων και είναι σε κάτι πανεπιστήμια που έχουν ενταχθεί πλήρως στην εντατικοποίηση σπουδών, ως αποτέλεσμα να μην τα ξέρει ούτε η μάνα τους; Και σε τομέα ο οποίος υπήρχε στην Ελλάδα και μάλιστα δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ειμαι και εγω 17 χρονων και σκεφτομαι σοβαρα τις σπουδες στην αγγλια και συγκεκριμενα σκωτια (Εδιμβουργο ή Γλασκωβη).Σκεφτομαι να σπουδασω φυσικη και μετα αστροφυσικη-κοσμολογια. :P :D
.
.
.
Τα ορια-συνορα ειναι ανθρωπινα δημιουργηματα. Στην πραγματικη ζωη, τα συνορα τα οριζεις εσυ και οχι εθνη. :hmm:

Σοβαρά :D Και εγώ είμαι 17 και λατρεύω το Εδιμβούργο (βασικά τον καιρό εκεί και το gothic κλίμα γενικά <3)
Όμως πως μπορείς να περάσεις ως προπτυχιακός σε ένα ξένο πανεπιστήμιο; Αν είναι με τις πανελλαδικές έχει καλός. Αλλιώς με τον βαθμό των προηγούμενων ετών δεν το βλέπω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αμα δεις λιγο πιο πανω εχω γραψει οτι θελω εδιμβουργο-γλασκωβη πανεπιστημια που ανηκουν στην 20δα που λες... Φυσικα και θα υπαρχουν κακα πανεπιστημια και στο εξωτερικο και μαλιστα θα ειναι πολυ περισσοτερα.Αλλα, ως προς τα καλα τους ειναι πιθανον να υπαρχουν περισσοτερες προοπτικες απο τα αντιστοιχα καλα της ελλαδα (μιλαω για τον τομεα που με ενδιαφερει , τη φυσικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ξεκαθάρισε τον όρο '' προοπτικές '', δες τι προοπτικές αναζητάς και τι προοπτικές προσφέρονται, σύγκρινε τα προγράμματα σπουδών με Καθηγητές γιατι δεν έχεις ακαδημαική εμπειρία, δες τα εργαστήρια ( διαφορά δεν θα εντοπίσεις στη διδασκαλία, αλλά στον εξοπλισμό του Πανεπιστήμιου ), επικοινώνησε μέσω mail χωρίς δισταγμό με τη γραμματεία, το admissions office καθώς και με καθηγητές ( απαντάνε σε όλα τα Mail, εγώ είχα στείλει ταχυδρομικό γράμμα στο Boston University και μου είχαν απαντήσει ), και κάνε τους υπολογισμούς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σοβαρά :D Και εγώ είμαι 17 και λατρεύω το Εδιμβούργο (βασικά τον καιρό εκεί και το gothic κλίμα γενικά <3)
Όμως πως μπορείς να περάσεις ως προπτυχιακός σε ένα ξένο πανεπιστήμιο; Αν είναι με τις πανελλαδικές έχει καλός. Αλλιώς με τον βαθμό των προηγούμενων ετών δεν το βλέπω :/

Τελεια χαιρομαι που βρισκω και αλλον που του αρεσει η σκωτια :D :clapup: . Εχω ψαξει παρα πολυ αυτο το θεμα με το πως να περασεις σε ξενο πανεπιστημιο και συγκεκριμενα της αγγλιας. Μπορεις να δωσεις και A-Levels που ειναι οι αντιστοιχες πανελληνιες της αγγλιας αλλα δεν θα το κανω γιατι θελω να δωσω πανελληνιες. Λεει το σιτε του εδιμβουργου οτι πρεπει να εχεις απολυτηριο πανω απο 19 με πανελληνιες , 19 σε 2 συγκεκριμενα μαθηματα και να εχεις και IELTS. Για να βγαλεις απολυτηριο πανω απο 19 πρεπει να γραψεις πανελληνιες ας πουμε ενα 18000+ . Τωρα το ΙΕΛΤΣ αν εχεις προφισενσυ θα σου φανει ευκολο.Εστειλα εμαιλ για να τους ρωτησω το προφισενσυ αμα το δεχονται και μου ειπαν οτι θα μου απαντησουν σε 3 μερες.
Τωρα. ο βαθμος των προηγουμενων ετων δεν μετραει και πολυ. Στην αιτηση στο UCAS (ειναι εκει που κανεις αιτηση για να την στειλεις στα αγγλικα πανεπιστημια) σου ζηταει να γραψεις το απολυτηριο γυμνασιου. Αλλα μην επηρεαστεις και πολυ. Ειναι ενα "+" το οποιο το λαμβανουν ως μπονους. Αν εχεις κακο βαθμο γυμνασιου μην αγχωνεσαι. Το παν ειναι το απολυτηριο Λυκειου ;)

Ξεκαθάρισε τον όρο '' προοπτικές '', δες τι προοπτικές αναζητάς και τι προοπτικές προσφέρονται, σύγκρινε τα προγράμματα σπουδών με Καθηγητές γιατι δεν έχεις ακαδημαική εμπειρία, δες τα εργαστήρια ( διαφορά δεν θα εντοπίσεις στη διδασκαλία, αλλά στον εξοπλισμό του Πανεπιστήμιου ), επικοινώνησε μέσω mail χωρίς δισταγμό με τη γραμματεία, το admissions office καθώς και με καθηγητές ( απαντάνε σε όλα τα Mail, εγώ είχα στείλει ταχυδρομικό γράμμα στο Boston University και μου είχαν απαντήσει ), και κάνε τους υπολογισμούς σου.

Μου το εχουν πει και αλλοι αυτο με την εποικοινωνια , θα το κανω απλως δεν ειναι καλυτερο να κοιταζω φορουμ φοιτητων;; Αυτοι λογικο ειναι να πουν μονο τα θετικα.Οι φοιτητες στα λενε ολα.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εχω ψαξει παρα πολυ αυτο το θεμα με το πως να περασεις σε ξενο πανεπιστημιο και συγκεκριμενα της αγγλιας. Μπορεις να δωσεις και A-Levels που ειναι οι αντιστοιχες πανελληνιες της αγγλιας αλλα δεν θα το κανω γιατι θελω να δωσω πανελληνιες. Λεει το σιτε του εδιμβουργου οτι πρεπει να εχεις απολυτηριο πανω απο 19 με πανελληνιες , 19 σε 2 συγκεκριμενα μαθηματα και να εχεις και IELTS. Για να βγαλεις απολυτηριο πανω απο 19 πρεπει να γραψεις πανελληνιες ας πουμε ενα 18000+ . Τωρα το ΙΕΛΤΣ αν εχεις προφισενσυ θα σου φανει ευκολο.Εστειλα εμαιλ για να τους ρωτησω το προφισενσυ αμα το δεχονται και μου ειπαν οτι θα μου απαντησουν σε 3 μερες.
Τωρα. ο βαθμος των προηγουμενων ετων δεν μετραει και πολυ. Στην αιτηση στο UCAS (ειναι εκει που κανεις αιτηση για να την στειλεις στα αγγλικα πανεπιστημια) σου ζηταει να γραψεις το απολυτηριο γυμνασιου. Αλλα μην επηρεαστεις και πολυ. Ειναι ενα "+" το οποιο το λαμβανουν ως μπονους. Αν εχεις κακο βαθμο γυμνασιου μην αγχωνεσαι. Το παν ειναι το απολυτηριο Λυκειου ;)


Πωπω χαίρομαι που βρήκα κάποια που το έχει ψάξει! Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τα email με τα οποία επικοινώνησες με τα αγγλικά πανεπιστήμια; Επιπλέον, εσύ σκέφτεσαι να πας με υποτροφία; Γιατί εγώ με υποτροφία σκέφτομαι. Αλλιώς δύσκολα :/ Επίσης, ξέρεις που απευθύνομαι αν θέλω να δώσω και A-levels?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Προπτυχιακες υποτροφιες ειναι πολυ δυσκολες και πολυ λιγες. Σκεφτομαι υποτροφια να παρω μετα στο μεταπτυχιακο.
Τωρα για A-Levels που εψαχνα στο διαδικτυο σε διαφορα σιτε και επικοινωνησε με το british council...Ειχαμε βρει και ενα κεντρο για foundation εδω στην αθηνα και πηγαιναμε και τους καναμε ερωτησεις σχετικα με τετοια θεματα του εξωτερικου και βοηθησαν πολυ.
Σου στελνω τα εμαιλ για admission και requirements των πανεπιστημιων που απευθυνθηκα.Αμα θες καποιο αλλο πανεπιστημιο μπορεις να βρεις τα εμαιλ τους στο σιτε του.Τα σιτε τους ειναι πολυ χρησιμα να τα ψαχνεις...
sciengra@ed.ac.uk για ερωτησεις πανω σε τμηματα science του εδιμβουργου
eu-undergraduate-enquiries@glasgow.ac.uk για ερωτησεις προπτυχιακων της γλασκωβης
sras@abdn.ac.uk για ερωτησεις στο aberdeen
iro@bristol.ac.uk στο bristol
advint@st-andrews.ac.uk st andrews
international@manchester.ac.uk manchester university
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top