Σπουδές: Ελλάδα ή Βρετανία

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Β). Το διδακτικό-ακαδημαϊκό προσωπικό (ΔΕΠ) στην Ελλάδα (εκτός στοιχειωδών μειοψηφιών λόγω κομματικής σφραγίδας) είναι πολύ υψηλού επιπέδου και επιστημονικού-ερευνητικού κύρους. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν αποφοιτήσει με άριστα (βαθμό 10! - ακατόρθωτο για τον μέσο ανθρώπινο νου) από Πανεπιστήμια της Ελλάδας ή του εξωτερικού, ήταν άριστοι αρίστων ως διδακτορικοί υπότροφοι υπό επίβλεψη και Νομπελίστων Καθηγητών (θετικές επιστήμες). Έχουν διδακτική και ερευνητική εμπειρία σε καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, σε ερευνητικά κέντρα,...εν ολίγοις έχουν αρκετές περγαμηνές και διακρίσεις που η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ούτε καν μπορεί να φανταστεί.


Γενικά σχεδόν πάντα συμφωνώ με αυτά που γράφεις nPb αλλά για το συγκεκριμένο κομμάτι θα ήθελα αν μπορούσες να μου δώσεις μερικά παραδείγματα. Αν θες στείλε τα με pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Anyway, προφανώς δεν συμφωνούμε.

Θα ήθελα με επιχειρήματα την άποψή σου. Θα ήθελα να ακούσω άποψη για το τρόπο που πιστεύεις ότι διδάσκεται η επιστήμη στην Ελλάδα, με τι μέσα, με τι προοπτική, με τι μαθήματα,...κτλ. Σε ποια σημεία πιστεύεις ότι υστερεί η επιστήμη ή οι καθηγητές; Θα ήθελα παραδείγματα μέσα από τον χώρο του Ελληνικού Πανεπιστημίου ή εξωτερικό. Γενικόλογο "δεν συμφωνούμε" νομίζω ότι δεν προσφέρει κάτι στον διάλογο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Θα ήθελα με επιχειρήματα την άποψή σου. Θα ήθελα να ακούσω άποψη για το τρόπο που πιστεύεις ότι διδάσκεται η επιστήμη στην Ελλάδα, με τι μέσα, με τι προοπτική, με τι μαθήματα,...κτλ. Σε ποια σημεία πιστεύεις ότι υστερεί η επιστήμη ή οι καθηγητές; Θα ήθελα παραδείγματα μέσα από τον χώρο του Ελληνικού Πανεπιστημίου ή εξωτερικό. Γενικόλογο "δεν συμφωνούμε" νομίζω ότι δεν προσφέρει κάτι στον διάλογο. :)
Κι εγώ θα ήθελα να είμαστε on topic, αλλά ξεφεύγουμε αν το συνεχίσουμε. Εξάλλου, απόψεις του στυλ: "Το διδακτικό-ακαδημαϊκό προσωπικό (ΔΕΠ) στην Ελλάδα (εκτός στοιχειωδών μειοψηφιών λόγω κομματικής σφραγίδας) είναι πολύ υψηλού επιπέδου και επιστημονικού-ερευνητικού κύρους. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν αποφοιτήσει με άριστα (βαθμό 10! - ακατόρθωτο για τον μέσο ανθρώπινο νου) από Πανεπιστήμια της Ελλάδας ή του εξωτερικού, ήταν άριστοι αρίστων ως διδακτορικοί υπότροφοι υπό επίβλεψη και Νομπελίστων Καθηγητών (θετικές επιστήμες). Έχουν διδακτική και ερευνητική εμπειρία σε καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, σε ερευνητικά κέντρα,...εν ολίγοις έχουν αρκετές περγαμηνές και διακρίσεις που η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ούτε καν μπορεί να φανταστεί." δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο επιχείρημα. Γιατί έχω πολλά τέτοια αντιπαραδείγματα, είτε μιλάμε για πανεπιστημιακή εκπαίδευση είτε για αυτό που λέμε "Παιδεία" στα μέρη μας...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve2810

Νεοφερμένος

Ο steve2810 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,

μέσα στη χρονιά έκανα κανονικά αίτηση (μέσω UCAS) στην Αγγλία και έγινα δεκτός με 1yr foundation στο πανεπιστήμιο του Southampton για Computer Science. Η σχολή για Bachelor είναι 3 χρόνια + 1yr foundation φτάνουμε στα 4 χρόνια.

Σήμερα, ως γνωστόν, βγήκαν και τα αποτελέσματα πανελλαδικών, τα οποία οφείλω να ομολογήσω ήταν κάπως παράδοξα για τα δεδομένα μου. Εδώ πέρα, λοιπόν, συγκέντρωσα 18545 στο 5ο πεδίο και 17990 σε 2ο και 4ο. Σκέφτομαι στο μηχανογραφικό να δηλώσω 5ο και 2ο πεδίο.
Για εδώ, οι πρώτες μου επιλογές είναι είτε οικονομικές σχολές (1η Χρηματοοικονομικό και λογιστική στο ΠΑ.ΜΑΚ.) και μετά σχολές πληροφορικής.
Ποια πιστεύετε θα ήταν η καλύτερη επιλογή τόσο για προοπτικές καλού μεταπτυχιακού στο εξωτερικό, όσο και για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Λοιπον, δεν θα σου προτεινω με τιποτα να πας στο ΠΑ.ΜΑΚ αν θες μετα να κανεις μεταπτυχιακο ή Ph.D στο εξωτερικό ακόμη και να δουλέψεις..
Το ΠΑ.ΜΑΚ δεν ειναι και απο τα πιο αξιοπιστα και καλα φημισμενα πανεπιστημια στο εξωτερικο..Σκεψου οτι ο Μ.Ο δημοσιευσεων στο ΠΑ.ΜΑΚ ειναι 0,92..Ειχα γνωρισει μαλιστα και ενα παιδι που ηθελε να κανει μεταπτυχιακο στο εξωτερικο απο το ΠΑ.ΜΑΚ και πραγματικα εφτυσε αιμα..

Τωρα για το USouthampton ειναι απο τα καλα πανεπιστημια και μαλιστα βρισκοταν μεσα στην 100αδα των καλυτερων πανεπιστημιων στον κοσμο (για το 2009-2010)..Εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση και μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο χωρις να φυλας κατουρεμενες ποδιες για να εχεις 2 συστατικες..Γνωστη μου τελειωσε το USouthampton και πηγε για ερευνα ενος χρονου στο Harvard University- Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) και τωρα βρισκεται στο Μax Planck Institute..

Αφου εχεις αυτη την ευκαιρια, ΜΗΝ την πετας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ρε Asteroskoni, ενώ συμφωνώ με την δεύτερη παράγραφο, στην πρώτη γιατί πετάς τόσες λάσπες; Προσβάλλεις τους φοιτητές του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου. Συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει x,y,z,...προβλήματα που τα ξέρουμε όλοι, αλλά δεν παύει να είναι ένα επιστημονικό Ίδρυμα. Αν μη τι άλλο αξιόπιστο. Αλλιώς θα υπάρξουν κοινωνικοί κίνδυνοι από τους πτυχίουχους του ΠΑ.ΜΑΚ...και του κάθε ΠΑ.ΜΑΚ.

steve2810 χωρίς δεύτερη σκέψη πήγαινε στο Southampton! :P Τέτοια πράγματα δεν τα σκεφτόμαστε και πολύ, όταν πληρούνται οι προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν προσβαλω τους φοιτητες γιατι δεν εννοω αυτους..

Εχω γνωρισει ατομα μεσα απο το ΠΑ.ΜΑΚ και οσοι ηθελαν να κανουν στο εξωτερικο εχουν σιχτιρισει την ωρα και την στιγμη που μπηκαν μεσα γιατι απλα ειδαν τι παει να πει ''ΔΗΜΟΣΙΟ'' πανεπιστημιο..

Sorry αλλα δεν το θεωρω αυτο το μπουρδελο, επιστημονικο ιδρυμα...και ουτε προκειται...

Τελος το off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ΦΥΓΕ!! μην πεταξεις τετοια ευκαιρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Φιλε να σε ρωτησω πως δηλωσες και σε κανανε δεκτο? Τι χρειαζεσαι να εχεις? Εχει διδακτρα? Αν ναι ποσα και ποσα περιπου θα σου κοστισει γενικα η ζωη εκει περα? Αν δεν μπορεις εδω στειλε μου pm αν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve2810

Νεοφερμένος

Ο steve2810 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η αντίστοιχη σχολή (χρηματοοικονομικό και λογιστική) στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών, είναι συγκριτικά καλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Η αντίστοιχη σχολή (χρηματοοικονομικό και λογιστική) στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών, είναι συγκριτικά καλύτερη;

Επιμενεις να μεινεις ''sto Ellada'' ? Καντο αλλα μετα μην χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο γιατι θα ειναι πολυ πολυ αργα...

Οσο για την Αθηνα δεν εχω ακουσει τπτ σχετικα αν ειναι καλο ή οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα σου έλεγα κι εγώ καρφί για έξω.
Μέχρι το Μάρτη έλεγα πως το ΠΑΜΑΚ μπάζει πολύ στο συγκεκριμένο τομέα. Στο πανεπιστήμιο που θα πάω για διδακτορικό είναι ήδη δύο απόφοιτοι του, ο δε ένας τέλειωσε και τον πήραν Berkeley post-doc. Άρα επιβεβαίωνεται πως και ακόμα σε ένα μη δραστήριο και γνωστό τμήμα (αυτό δε νομίζω να το αμφισβητεί κανείς για το ΠΑΜΑΚ, τα στατιστικά μιλάνε από μόνα τους, όπως και η κοινή γνώμη) μπορεί να βγάλει γερούς αποφοίτους με αξιώσεις.
Παρ'όλα αυτά δεδομένης της κρισάρας που έρχεται θα σου πρότεινα να φύγεις και να μη σκεφτείς καν το να γυρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φίλε steve2810 μην το σκέφτεσαι για Ελλάδα. Απλά όχι ότι η Ελλάδα υστερεί σε κάτι αλλά για να μην φάω -1 ή προσβλητικές απαντήσεις από τους άλλους τους ξενομανείς, σου λέω και εγώ εξωτερικό. Με ενοχλεί η άκριτη ξενολαγνεία και ξενομανία κάποιων που θεοποιούν το εξωτερικό ας πληρώνουν 40.000 $ το χρόνο. Λες και στο εξωτερικό λειτουργούν όλα ρολόϊ ή οι άνθρωποι είναι τέλειοι. Παντού θα βρεις θετικά και αρνητικά. Απλά ζυγίζεις τα αρνητικά της Αγγλίας και τα αρνητικά της Ελλάδας και βλέπεις ποια σου κάνουν λιγότερη ζημιά. Μηδενική ζημιά δεν υπάρχει. Τα πάντα είναι σχετικά και ευμετάβλητα όσο υπάρχουν τα ολικά διαφορικά. Έχω δει πράγματα προσωπικά σε καλό Πανεπιστήμιο κάνοντας 5 δίωρα μαθημάτων στο εξωτερικό διαλέξεις ως επισκέπτης φοιτητής και δεν τρελάθηκα. Πλέον έχω άποψη δική μου και δεν αναπαράγω ότι άκουσα δεξιά και αριστερά, ο φίλος του φίλου,...κτλ. Απλά κλαίω τα λεφτά που ακουμπάνε..;) Και στην Ελλάδα κάπου τα κάνουμε πολύ καλύτερα, άλλο αν κάποιοι όσο σπούδαζαν στην Ελλάδα, απείχαν γενικώς! από τις σπουδές τους και θυμήθηκαν ότι είναι φοιτητές στο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
να το σκεφτεις καλα...εγω δεν το 8εωρω απλο ζητημα το διλημμα σου...στο ε3ωτερικο δε 8α σπουδασεις μονο, αλλα 8α ζησεις κιολας-και μιλαμε για Αγγλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Φιλε μου ασυζητητι να πας στο νοτιο αμπτον...εζησε εκει η κοπελα μου ερασμους ενα 8μηνο και 1 μηνα πηγα εγω...ειναι παρα πολυ ωραια πολη με μπολικους ελληνες καθηγητες...πολυ καλο κλιμα για τα δεδομενα της αγγλιας και κατι πολυ καλο...εχει και εστιες το πανεπιστημιο(οχι τελειες) αλλα και ιδιωτικες που κοστιζουν οσο εδω να νοικιαζεις ενα σπιτι...αν θες και αλλες πληροφοριες στη διαθεση σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λοιπόν steve, εγώ στη θέση σου νομίζω πως θα διάλεγα το βρετανικό πανεπιστήμιο. Όσον αφορά το μεταπτυχιακό όχι μόνο θα είναι πιο εύκολο να μπεις με ενα bachelor αγγλικού πανεπιστημίου αλλά αφού θα έχεις σπουδάσει εκεί δε θα έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα και θα γνωρίζεις καλύτερα πως λειτουργούν οι καθηγητές στα συγκεκριμένα πανεπιστήμια. Όσο για επαγγελματική αποκατάσταση δε χρειάζεται να σου πω που θα είναι πιο εύκολη, άλλωστε βλέπεις τι γίνεται γύρω σου. ( βέβαια έχε ύπόψη σου ότι και στην Αγγλία τώρα τελευταία έχουν ζορίσει τα πράγματα με τις δουλειές.) Για το τμήμα Χρηματοοικονομικής και Λογιστικής στο ΠΑ.ΜΑΚ. δε μου έχουν πει και τα καλύτερα λόγια. Πρακτικά δε μαθαίνεις τίποτα κυρίως θεωρητικές γνώσεις. Αυτά... η απόφαση δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά έχω εναν αντιστοιχο προβληματισμό.Έχω προσφορά απο το πανεπιστήμιο του Leicester για Financial Economics με κατευθυνση CFA ,όπως επίσης και απο Cardiff και Surrey.Χτες με δέχτηκαν από το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημιου Αθηνων που είναι σε συνεργασια με τον IESOEL δηλαδη το σώμα ελλήνων ορκωτών και μου παν πως βρίσκεις δουλέία με την αποφοίτηση.Εχω τελειώσει Οικονομικά στο ΠΑΠΕΙ.Εχετε καμία πρόταση?Ξερετε τίποτα για το Leicester?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
To μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχουν σφιξει παρα πολυ τα πραγματα και με τους ορκωτους...πιο παλια εβρισκες ευκολα δουλεια...
Αρχη μου ειναι αν βρισκει καποιος κατι αξιολογο στο εξωτερικο να πηγαινει εκει...Δεν μιλαμε για MIT και Harvard, αλλα αν στα 20+ σου δεν πας και λιγο εξω,δεν σπουδασεις και λιγο εξω δεν το κυνηγησεις ποτε θα το κανεις?Τι περιμενετε?Να τελειωσετε ολοι τη σχολη να πατε στο δημοσιο διευθυντες με 10000 ευρω το μηνα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
To μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχουν σφιξει παρα πολυ τα πραγματα και με τους ορκωτους...πιο παλια εβρισκες ευκολα δουλεια...
Αρχη μου ειναι αν βρισκει καποιος κατι αξιολογο στο εξωτερικο να πηγαινει εκει...Δεν μιλαμε για MIT και Harvard, αλλα αν στα 20+ σου δεν πας και λιγο εξω,δεν σπουδασεις και λιγο εξω δεν το κυνηγησεις ποτε θα το κανεις?Τι περιμενετε?Να τελειωσετε ολοι τη σχολη να πατε στο δημοσιο διευθυντες με 10000 ευρω το μηνα??
Το γεγονός πως με προβληματίζει είναι πως δεν ειναι και κανενα ΜΙΤ η Cambridge..Θελω καποιος να μου πει αν ειναι αξιολογο!Επισης ειμαι 27 σε λιγο καιρο..οποτε στενευουν τα περιθωρια μου..Φοβάμαι μηπως κανω μαλακια..και απομονωθω εξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Για 27 χρονων δεν περιμενα να το πεις αυτο.... Το ονομα δεν δινει και απαραιτητα την ποιοτητα..anywayz κοιτα κ αλλλα πανεπιστημια οπως london school of economics..
δεν εννοω απο πλευρας ποιοτητας εκπαιδευσης αλλα ονόματος και τι ανταποκριση εχει συνεπως στην αγορά.Δεν πιστεύω καν πως τα καλα πανεπιστημια της Αγγλια ειναι καλυτερα απο τα δικά μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top