Σπουδές: Ελλάδα ή Βρετανία

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Αυτά μου είπε, αυτά σου μεταδίδω. Δεν έχω λόγο να τρολλάρω...

Οκ, απλά δεν έχω γνωστό στο Πόρτσμουθ και δε ξέρω τι παίζει εκεί συγκεκριμένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά, επειδή το θέμα είναι "Ελλάδα ή Αγγλία" θα σας υποβάλλω και εγώ τον προβληματισμό μου.

Αρχικά σας χαιρετώ μιας και είμαι καινούριος στο φόρουμ.

Στο θέμα μας τώρα. Με ενδιαφέρει η ιατρική, απίστευτη τρέλα ... :), όμως δεν κατάφερα να την πιάσω και για μια ακόμη χρονιά... Πέρυσι πέρασα στη μοριακή βιολογία και γενετική (17.500 μόρια), φέτος έπιασα 18.100 μόρια. Ήθελα να δώσω δεύτερη φορά και για το γαμώτο, αλλά ένας παράγοντας, "θηλυκός", με άφησε πάλι απ'έξω. Από την προηγούμενη χρονιά η γονείς μου μου πρότειναν να πάω αγγλία και δεν ήθελα, φέτος όμως άρχισα να το σκέφτομαι. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά. Το σχέδιό μου είναι πτυχίο ΜΒΓ και στη συνέχεια, κατατακτήριες για ιατρική... Δεν ξέρω αν αξίζει να φάω τα χρόνια μου εδώ ή να πάω Αγγλία... Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Από τη στιγμή που τη σχολή δεν την πιάνεις εδώ, κατά τη γνώμη μου είναι καλό να πας Αγγλία. Εμένα το πρόβλημα είναι ότι την πιάνω και εδώ, αλλά έχω και την Αγγλία σαν επιλογή.... Σημαντικό. Φρόντισε μέσα στο καλοκαίρι να πάρεις ένα πτυχίο που λέγεται IELT ή κάπως έτσι, αλλιώς δεν θα σε κάνουν δεκτό

Υ.Γ. Επιτέλους έφτασα τα 150 μηνύματα. Πάμε για νέο avatar!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χα φίλε είμαστε και συντοπίτες... τώρα το πρόσεξα.. εγώ είμαι από πρέβεζα!!!:P Λοιπόν, αυτό που με κάνει διστακτικό είναι ότι, αν και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα αγγλικά, με τρομάζει το διάβασμα σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο τρομερό. Πόσες ξένες ταινίες βλέπεις; Πόσες φορές, όταν ψάχνεις κάτι στο ίντερνετ πέφτεις σε μια αγγλική σελίδα και αναγκάζεσαι να το μεταφράσεις; Εκεί θα είναι πιο δύσκολα είναι η αλήθεια, λόγω ορολογίας και λοιπά, αλλά εφόσον θα ζεις κιόλας εκεί, θα σου βγαίνουν πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά, επειδή το θέμα είναι "Ελλάδα ή Αγγλία" θα σας υποβάλλω και εγώ τον προβληματισμό μου.

Αρχικά σας χαιρετώ μιας και είμαι καινούριος στο φόρουμ.

Στο θέμα μας τώρα. Με ενδιαφέρει η ιατρική, απίστευτη τρέλα ... :), όμως δεν κατάφερα να την πιάσω και για μια ακόμη χρονιά... Πέρυσι πέρασα στη μοριακή βιολογία και γενετική (17.500 μόρια), φέτος έπιασα 18.100 μόρια. Ήθελα να δώσω δεύτερη φορά και για το γαμώτο, αλλά ένας παράγοντας, "θηλυκός", με άφησε πάλι απ'έξω. Από την προηγούμενη χρονιά η γονείς μου μου πρότειναν να πάω αγγλία και δεν ήθελα, φέτος όμως άρχισα να το σκέφτομαι. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά. Το σχέδιό μου είναι πτυχίο ΜΒΓ και στη συνέχεια, κατατακτήριες για ιατρική... Δεν ξέρω αν αξίζει να φάω τα χρόνια μου εδώ ή να πάω Αγγλία... Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας...

Εγώ νομίζω πως καλύτερα να πας Αγγλία πλέον! 3η φορά μου ακούγεται πολύ =/ Αν και η ξαδέρφη μου έδωσε 3 φορές για να μπει Ιατρική :D... Ανάλογα με το κόλλημα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Λοιπόν, αυτό που με κάνει διστακτικό είναι ότι, αν και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα αγγλικά, με τρομάζει το διάβασμα σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου.

Θα συνηθίσεις. Αν έχεις ήδη υπόβαθρο (πχ κάποιο πτυχίο ή ικανοποιητική γνώση αγγλικών) σαφώς και θα είναι πιο εύκολα. Εάν πάλι "δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα" καλύτερα να το ξανά-σκεφτείς. Η (ιατρική) ορολογία συνηθίζεται πιστεύω. Το κύριο όμως νομίζω ότι είναι οι υπάρχουσες γνώσεις Αγγλικών που έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα συνηθίσεις. Αν έχεις ήδη υπόβαθρο (πχ κάποιο πτυχίο ή ικανοποιητική γνώση αγγλικών) σαφώς και θα είναι πιο εύκολα. Εάν πάλι "δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα" καλύτερα να το ξανά-σκεφτείς. Η (ιατρική) ορολογία συνηθίζεται πιστεύω. Το κύριο όμως νομίζω ότι είναι οι υπάρχοντες γνώσεις Αγγλικών που έχεις.

Ελπίζω να δεχτείς μια μικρή διόρθωση... "υπάρχουσες γνώσεις" :P

Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά... Θα το σκεφτώ...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μετά από μια πολύ καλή κουβέντα που έκανα με άτομα που ξέρουν πάνω σε αυτό το θέμα, έχω να σας παραθέσω τα εξής. Στην Αγγλία υπάρχει τόση εξειδίκευση που έφτανε τα όρια της αηδίας. Κοιτούσα οδηγούς σπουδών και παρακαλούσα το επόμενο μάθημα να είναι Αρχαία (τα οποία και μισώ). Όλοι μα όλοι με συμβούλεψαν να μείνω εδώ για διάφορους λόγους. Τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα απ' όσα υπολόγιζα. Ενδεικτικά, τα δίδακτρα είναι 3200 λίρες το χρόνο και η τιμή για την εστία είναι κοντά στις 2000 λίρες το χρόνο. Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε αεροπλάνα για πήγαινε-έλα, προσωπικά έξοδα κλπ, ανεβαίνουμε πάρα πολύ. Τέλος, σχετικά με το ρατσισμό, που έχει γίνει λόγος, υπάρχει, αλλά όχι έτσι όπως τον εννοούσε ο Zod. Πολλοί Έλληνες έπαιρναν πιστωτικές κάρτες και αφού ξόδευαν χιλιάδες ευρώ, έφευγαν και οι τράπεζες τους έψαχναν στην Ελλάδα. Πολλά τέτοια περιστατικά έκανα τράπεζες, εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας να μην εμπιστεύονται Έλληνες. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει τίποτα άλλο πάνω σε αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoupal

Νεοφερμένος

Η zoupal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ειναι ενα ερωτημα που με βασανιζει εδω και καιρο..αγγλια ή ελλαδα? εδωσα για αρχιτεκτονικη εδω αλλα για λιγο δεν την πιανω..περναω σε διαφορες αλλες σχολες αλλα δεν μου αρεσουν και πολυ..ετσι μου ειπαν οι γονεις μου ή να ξαναδωσω ή να παω στην αγγλια..(το πρωτο δεν το θελω). Μπορω να γραφτω και σε τει σχετικα με την αρχιτεκτονικη και απο εκει να δωσω κατατακτηριες για αρχιτεκτονικη αλλα δεν ξερω τί ειναι καλυτερο..
πειτε μου την γνωμη σας>> ευχαριστω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν το έχω ψάξει το θέμα, υποθέτω θα είναι ανάλογα με το που πας. Από παλιές μου συμμαθήτριες όμως έχω μείνει δυσάρεστα έκπληκτη με την κατάσταση. Το έχουν δει σαν ένα τρελό πάρτυ, τσιγαριλίκια κι έτσι και πίστεψε με δεν ήταν έτσι πριν πάνε Αγγλία. Το τελευταίο πράγμα που τις απασχολεί είναι οι σπουδές. Μου έχουν πει ότι διαρκούν περισσότερα χρόνια εκεί (για να τους αρμέγουν καλύτερα? δεν ξέρω) και ότι είναι υποχρεωτικό να περνάν κάποιον αριθμό μαθημάτων κάθε χρόνο αλλιώς τους διώχνουν. Ψάξτο και μόνος σου, πάντως να έχεις στο νου σου το στόχο σου αν πας εκεί, γιατί είδα ότι πολύ εύκολα τον ξεχνά κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ειναι ενα ερωτημα που με βασανιζει εδω και καιρο..αγγλια ή ελλαδα? εδωσα για αρχιτεκτονικη εδω αλλα για λιγο δεν την πιανω..περναω σε διαφορες αλλες σχολες αλλα δεν μου αρεσουν και πολυ..ετσι μου ειπαν οι γονεις μου ή να ξαναδωσω ή να παω στην αγγλια..(το πρωτο δεν το θελω). Μπορω να γραφτω και σε τει σχετικα με την αρχιτεκτονικη και απο εκει να δωσω κατατακτηριες για αρχιτεκτονικη αλλα δεν ξερω τί ειναι καλυτερο..
πειτε μου την γνωμη σας>> ευχαριστω:thanks:
εγω λεω να πας εξω..θα εχεις και το πλεονεκτημα της γλωσσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Για την ακρίβεια τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλύτερα από τα ξένα στα οποία γίνεται δεκτή η μάζα των ελλήνων φοιτητών,τα οποία βρίσκονται σε κάτι χαζοπόλεις 2.000 κατοίκων.
Πάντως δε σκέφτεσαι να περάσεις πανελλήνιες;Ποιο εύκολο από το να τα ψάχνεις όλα αυτά.:P
Καλύτερα ως προς τί ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλύτερα ως προς τί ακριβώς;


  • υψηλή ποιότητα και υψηλό επίπεδο παρεχόμενων γνώσεων
  • δυσκολία διδαχθείσας ύλης
  • επιστημονική προσέγγιση της επιστήμης
Ένας πτυχιούχος στις θετικές-τεχνολογικές επιστήμες (από όσο ξέρω) από Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει πολύ υψηλού επιπέδου γνώσεων οι οποίες είναι πολλές για τα στάνταρς της Ελληνικής αγοράς εργασίας και δεν αξιοποιούνται κατάλληλα. Η Ελλάδα, μόνο στην αγορά εργασίας είναι αιώνες πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ως προς το επίπεδο σπουδών.Και ναι,είμαι απόλυτος σε αυτό.:P
Για εμένα δεν είναι ίσα κι όμοια ο γιατρός που σπούδασε στην Ελλάδα με αυτόν που αγόρασε ένα πτυχίο από το Chichikeliman high College της Ουαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ναι, οκ παιδιά. Να περάσουμε και στην πράξη τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ναι, οκ παιδιά. Να περάσουμε και στην πράξη τώρα;

Ποια πράξη; Όταν για να κατανοήσεις και να περάσεις το μάθημα στο Ελλην.Πανεπιστήμιο, διαβάζεις από ξενόγλωσσα ακριβά και καλά βιβλία θετικών επιστημών λόγω εξεζητημένης δύσκολης ύλης που διδάσκεσαι, την οποία δεν καλύπτει η ελληνική βιβλιογραφία, πού ακριβώς υστερούμε; Αφού μιλάμε για πλήρη ταύτιση επιστήμης και ύλης με το εξωτερικό (καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού) από όλες τις πλευρές. Ή σπουδάζεις κάτι σωστά ή όχι. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει. Είτε είσαι Ελλάδα, είτε Ιαπωνία, είτε ΗΠΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για την ακρίβεια τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλύτερα από τα ξένα στα οποία γίνεται δεκτή η μάζα των ελλήνων φοιτητών,τα οποία βρίσκονται σε κάτι χαζοπόλεις 2.000 κατοίκων.
Πάντως δε σκέφτεσαι να περάσεις πανελλήνιες;Ποιο εύκολο από το να τα ψάχνεις όλα αυτά.:P
Δεν θελω να σπουδασω αγγλια απλως για να σπουδασω αγγλια ! Εννοειται οτι θελω να παω σε καποιο καλο πανεπιστημιο. Εεεεε αμα παω σε καποιο σε μια πολη των 2000 κατοικων δεν εχει και νοημα, ετσι; Τσαμπα ο κοπος ;) ! Οσο για το "πιο ευκολο απο το να ψαχνω ολα αυτα" χρονο εχω :laugh::laugh::laugh: !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ποια πράξη; Όταν για να κατανοήσεις και να περάσεις το μάθημα στο Ελλην.Πανεπιστήμιο, διαβάζεις από ξενόγλωσσα ακριβά και καλά βιβλία θετικών επιστημών λόγω εξεζητημένης δύσκολης ύλης που διδάσκεσαι, την οποία δεν καλύπτει η ελληνική βιβλιογραφία, πού ακριβώς υστερούμε; Αφού μιλάμε για πλήρη ταύτιση επιστήμης και ύλης με το εξωτερικό (καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού) από όλες τις πλευρές. Ή σπουδάζεις κάτι σωστά ή όχι. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει. Είτε είσαι Ελλάδα, είτε Ιαπωνία, είτε ΗΠΑ...
Ρε συ, την ελληνική βιβλιογραφία ποιοι την απαρτίζουν; Δεν είναι οι ίδιοι οι πανεπιστημιακοί; Άρα οι ίδιοι οι πανεπιστημιακοί κρίνονται ακατάλληλοι από σένα (κι όχι μόνο). Δεν μιλάω για το επίπεδο σπουδών, αλλά για τη γενική εικόνα (κτιριακές εγκαταστάσεις, εκπαιδευτικό προσωπικό, φοιτητές... ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ρε συ, την ελληνική βιβλιογραφία ποιοι την απαρτίζουν; Δεν είναι οι ίδιοι οι πανεπιστημιακοί; Άρα οι ίδιοι οι πανεπιστημιακοί κρίνονται ακατάλληλοι από σένα.

Α). Η ελληνική βιβλιογραφία στις θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες διαμορφώνεται σύμφωνα με την παγκόσμια έρευνα ή αποτελείται από μεταφράσεις ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας για τις ακαδημαϊκές και ευρευνητικές ανάγκες της χώρας μας. Όμως σε κάποια Ελληνικά Πανεπιστήμια, κάποιοι καθηγητές διδάσκουν πράγματα έτη φωτός πιο σύγχρονα από την υπάρχουσα ελληνόγλωσση βιβλιογραφία, οπότε ο ενδιαφερόμενος (φοιτητής, ερευνητής, καθηγητής,...) ψάχνει στην πηγή της επιστήμης (ξενόγλωσση βιβλιογραφία) και έτσι συμβαδίζει ή υπερτερεί σε εύρος και βάθος γνώσεων από έναν συνάδελφο του εξωτερικού (αν και αυτό έχει να κάνει με το πόσο ψάχνεται ο ενδιαφερόμενος).

Β). Το διδακτικό-ακαδημαϊκό προσωπικό (ΔΕΠ) στην Ελλάδα (εκτός στοιχειωδών μειοψηφιών λόγω κομματικής σφραγίδας) είναι πολύ υψηλού επιπέδου και επιστημονικού-ερευνητικού κύρους. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν αποφοιτήσει με άριστα (βαθμό 10! - ακατόρθωτο για τον μέσο ανθρώπινο νου) από Πανεπιστήμια της Ελλάδας ή του εξωτερικού, ήταν άριστοι αρίστων ως διδακτορικοί υπότροφοι υπό επίβλεψη και Νομπελίστων Καθηγητών (θετικές επιστήμες). Έχουν διδακτική και ερευνητική εμπειρία σε καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, σε ερευνητικά κέντρα,...εν ολίγοις έχουν αρκετές περγαμηνές και διακρίσεις που η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ούτε καν μπορεί να φανταστεί.

Γ). Το επίπεδο πέφτει, επειδή το χάσμα γνώσεων καθηγητών και φοιτητών είναι τεράστιο.


Όπως προείπα, υστερούμε μόνο στην βιτρίνα (σύγχρονα κτήρια) αλλά και σε χρηματοδότηση (για εργαστήρια σύγχρονα,..κτλ). Υστερούμε και σε αγορά εργασίας. Η Ελλάδα είναι μια ψευτο-κομμουνιστική ή ψεύτο-σοσιαληστρική χώρα με μηδενική βιομηχανία και ανύπαρκτες σύχρονες υπηρεσίες (κεφάλαιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top