Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων ΠΑ.ΠΕΙ.

aris93:)

Νεοφερμένος

Ο aris93:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια ειναι κανεις αλλος εδω;;; και αν ναι , τι σειρα επιτυχιας;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis7

Νεοφερμένος

Ο Manolis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω!239 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris93:)

Νεοφερμένος

Ο aris93:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
oo δωσε εγω 241 στους 243 !!! υπαρχουν και χειροτερα!!!! αντε να μαζευομαστε να εχουμε γνωστους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπήκε και ο Invisible. , με σειρά 33 στους 243 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosSeven

Νεοφερμένος

Ο ChristosSeven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση απευθύνεται μόνο σε άτομα που γνωρίζουν!!! Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και επειδή οι βάσεις στο Ο.Π.Α. είναι υψηλές και δύσκολα πιστεύω πως θα τις φτάσω θέλω να ρωτήσω αν ένα καλό πτυχίο έχει την ίδια απήχηση με ένα πτυχίο από το ΠΑ.ΠΕΙ. για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό και για επαγγελματική αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

kourkoulos

Νεοφερμένος

Ο kourkoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παντως εγω που διαβασα και τα δυο, καλυτερο μου φανηκε του Πειραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Θα εχεις σοβαρους λογους και τροπους αξιολογησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kourkoulos

Νεοφερμένος

Ο kourkoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα εχεις σοβαρους λογους και τροπους αξιολογησης

Και εσυ λογικα θα αριστευεις στην αναγνωση.Για τις εξωτερικες αξιολογησεις μιλαω, και ναι ειναι πολυ διακεκριμενοι τροποι αξιολογησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
H αναγνωση μου ειναι τελεια, σε αντιθεση με τους τροπους σου

ΕΙπα οτι εχεις σοβαρους λογους, που ειναι το προβλημα σου?
Καλα, αφου σε ενοχλει, τοτε οι λογοι σου δεν ειναι σοβαροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παντως εγω που διαβασα και τα δυο, καλυτερο μου φανηκε του Πειραια

Ναι, γι'αυτό είναι άφαντο στα rankings :P
Εν αντιθέσει με το Business School του ΟΠΑ (δηλαδή τα departments ΟΔΕ,ΔΕΤ,ΛΟΧΡΗ,ΜΚΤ) που είναι top 50 στην Ευρώπη.
Επίσης, αν ξέρεις όντως ανάγνωση, βλέπω ότι και στα δύο τονίζεται η υψηλή κομματικοποίηση, κάτι που δεν είναι υγιές, ότι υπάρχουν λίγοι καθηγητές για πολλούς φοιτητές (υπάρχουν μαθήματα με πάνω από 500 φοιτητές) και επίσης το workload των καθηγητών για τα προπτυχιακά μαθήματα είναι πολύ περισσότερο από το προβλεπόμενο και έτσι μειώνεται το research κομμάτι.

Η εσωτερική αξιολόγηση του ΟΔΕ ΟΠΑ έγινε το 2012, που πίστεψέ με, από το 2011 που κόπηκαν οι 200 και 300 μετεγγραφές, υπάρχουν τρομερές αλλαγές.
Εκτιμώ ότι από το 2015-2016 το ΟΠΑ θα είναι πολύ ψηλά. (όχι πως ήδη δεν είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kourkoulos

Νεοφερμένος

Ο kourkoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, γι'αυτό είναι άφαντο στα rankings :P
Εν αντιθέσει με το Business School του ΟΠΑ (δηλαδή τα departments ΟΔΕ,ΔΕΤ,ΛΟΧΡΗ,ΜΚΤ) που είναι top 50 στην Ευρώπη.
Επίσης, αν ξέρεις όντως ανάγνωση, βλέπω ότι και στα δύο τονίζεται η υψηλή κομματικοποίηση, κάτι που δεν είναι υγιές, ότι υπάρχουν λίγοι καθηγητές για πολλούς φοιτητές (υπάρχουν μαθήματα με πάνω από 500 φοιτητές) και επίσης το workload των καθηγητών για τα προπτυχιακά μαθήματα είναι πολύ περισσότερο από το προβλεπόμενο και έτσι μειώνεται το research κομμάτι.

Η εσωτερική αξιολόγηση του ΟΔΕ ΟΠΑ έγινε το 2012, που πίστεψέ με, από το 2011 που κόπηκαν οι 200 και 300 μετεγγραφές, υπάρχουν τρομερές αλλαγές.
Εκτιμώ ότι από το 2015-2016 το ΟΠΑ θα είναι πολύ ψηλά. (όχι πως ήδη δεν είναι)

Αυτο το ranking παντως λεει τεκμηριωμενα οτι αν οχι καλυτερο το ΠΑΠΕΙ τοτε ειναι τουλαχιστον ισο με την ΑΣΟΕΕ(ΟΠΑ)Οσο για τα ranking Που λες εσυ Top 50, top 500 ειναι για τα ματια του κοσμου. Ελα και πες μου πως κανουν τις ερευνες αυτες για τα Πανεπιστημια και αν ειναι εγκριτες.Εδω τις αμφισβητουν πανεπιστημια που ειναι στα top 10 τους. Επιπλεον το ΠΑΠΕΙ εχει τα περισσοτερα μαθηματα απο ολα τα ΟΔΕ. Πραγμα καθολου καλο για καποιον που απλα θελει ενα πτυχιο, αλλα πολυ καλο για καποιον που οντως θελει να μαθει για την διοικηση των επιχειρησεων. Στα απο κοινου αρνητικα τους συμφωνω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

APN

Νεοφερμένος

Ο APN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ για να δώσει το πτυχίο χρειάζεται η συμπλήρωση 240 πιστωτικών μονάδων(ECTS). Έτσι κάνουν 40 μαθήματα των 6 πιστωτικών μονάδων(ECTS) που μας κάνουν σύνολο 240 πιστωτικές μονάδες(ECTS).

To τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΠΑΠΕΙ για να δώσει το πτυχίο χρειάζεται η συμπλήρωση επίσης 240 πιστωτικών μονάδων(ECTS). Όμως σε αυτούς απαιτείται η συμπλήρωση 43 υποχρεωτικών μαθημάτων που δίνουν σύνολο 198 πιστωτικές μονάδες(ECTS) και η συμπλήρωση ακόμη 14 μαθημάτων επιλογής των 3 πιστωτικών μονάδων(ECTS) που κάνουν σύνολο 42 πιστωτικές μονάδες(ECTS). Και έτσι σύνολο έχουμε 240 πιστωτικές μονάδες(ECTS).

Τώρα θα αναρωτιέστε τι είναι οι πιστωτικές μονάδες(ECTS). Πιστωτικές μονάδες είναι ο φόρτος εργασίας που έχει ένα συγκεκριμένο μάθημα. Οπότε βλέπουμε ότι ο συνολικός φόρτος εργασίας και για τα δύο τμήματα είναι ο ίδιος, απλά στο ΟΔΕ του ΟΠΑ αυτός ο φόρτος εργασίας είναι μεγαλύτερος ανά μάθημα και έτσι έχει λιγότερα μαθήματα. Στο ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ ο φόρτος εγρασίας για κάθε μάθημα είναι μικρότερος από αυτόν που απαιτείται για το αντίστοιχο τμήμα των μαθημάτων του ΟΠΑ κι έτσι για αυτό υπάρχουν περισσότερα μαθήματα. Στο ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ υπάρχουν μαθήματα των 6, των 5, των 4, και αρκετά των 3 πιστωτικών μονάδων ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια για αυτό έχει και περισσότερα μαθήματα για να συμπληρώσει στο τέλος και αυτό 240 πιστωτικές μονάδες(ECTS).

Για παράδειγμα ένα μάθημα του ΟΔΕ ΟΠΑ αντιστοιχεί σε δύο μαθήματα του ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ των τριών πιστωτικών μονάδεων(ECTS).

Οπότε άδικα ορισμένοι βάζετε ως επιχείρημα ότι το ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ έχει περισσότερα μαθήματα άρα είναι και καλύτερο ή δυσκολότερο.

Έτσι έχουμε να κάνουμε με δύο τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων ισοδύναμα σε φόρτο εργασίας. Τώρα όσον αφορά την δομή προγράμματος σπουδών, η πιο καλή δομή είναι αυτή του ΟΔΕ του ΟΠΑ που εφαρμόζεται και στα πανεπιστήμια της Αμερικής. Δηλαδή 20 μαθήματα τα δύο πρώτα χρόνια στους τομείς Μάνατζμεντ, Μάρκετινγκ, Λογιστική, Χρηματοοικονομικά, Πληροφοριακά Συστήματα, Διοικητική Επιστήμη, Ποσοτικές Μέθοδοι(Μαθηματικά, Στατιστική, Οικονομετρία), Μικροοικονομική και Μακροοικονομική και μετά διαλέγεις μία κατεύθυνση(άλλα 20 μαθήματα για τα τελευταία 2 χρόνια) όπου εξειδικεύεσαι σε ένα από αυτά συνήθως: Μάνατζμεντ, Μάρκετινγκ, Λογιστική, Χρηματοοικονομικά, Διοικητική Επιστήμη, Πληροφοριακά Συστήματα. (Κοιτάζεται τους ΟΔΗΓΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ γιατί το κάθε πανεπιστήμιο προσφέρει διαφορετικές κατευθύνσεις).

Στο ΟΔΕ του ΟΠΑ μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη εξειδίκευση σε ένα από αυτούς τους τομείς από αυτό του ΠΑΠΕΙ, ενώ στου ΠΑΠΕΙ είναι πιο γενικό, γιατί προσφέρει περισσότερα μαθήματα με μικρότερο φόρτο εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kourkoulos

Νεοφερμένος

Ο kourkoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι. Καλωσηρθατε στην Ελλαδα. Επειδη τυχαινει να γνωριζω τον καθηγητη που ειναι υπευθυνος για τον καθορισμο των ECTS στο ΠΑΠΕΙ θα σας πω οτι ΝΟΜΟΛΟΓΙΚΑ δεν μπορει ενα bachelor να δινει πανω απο 240 πιστωτικες αρα ηταν αδυνατο να βαλουν οι καθηγητες αντικειμενικα τις πιστωτικες μοναδες καθως αθροιστικα θα εβγαιναν οσο ενα Bachelor +Master. Καλο ή κακο αυτο ειναι στη κριση του καθενος.
Η υλη παντως για τους περιεργους δεν ειναι μισο βιβλιο σε καθε μαθημα :).
Οσο για την εξιδικευση ενα θα σας πω. Κορμου υπαρχουν 8 μαθηματα λογιστικης. Αν παρεις και 4 μαθηματα απο τα επιλογης (ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ) γινονται 12. Με 8 μαθηματα (υποχρεωτικα) πανω σε ενα μονο στοιχειο της επιχειρησης δηλαδη το 20% των συνολικων μαθηματων του ΟΠΑ νομιζω εισαι αρκετα εξιδικευμενος.
Γιαυτο ξαναλεω στους Μαθητες που ισως διαβασουν αυτο το θρεντ:

Το ΟΔΕ στον Πειραια ειναι γιαυτους που πραγματικα αγαπουν το αντικειμενο. Μπορει (??) το ΟΠΑ να εχει και καλυτερη φημη στο εξωτερικο, δεν ξερω και δεν με νοιαζει. Αλλα ενας φοιτητης που θα προσεξει και θα διαβασει θα βγει σιγουρα με πολλες περισσοτερες και σφαιρικοτερες γνωσεις πανω στο αντικειμενο απο οποιοδηποτε αλλο ΟΔΕ.Και αυτο ειναι που μετρα στο τελος.

Τελος. Μιας και λεμε για διακρισεις σε rankings εγω βρηκα προσφατα κατι πολυ πιο πρακτικο
https://www.globalmanager.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102&Itemid=202&lang=el
Αν δεν ξερετε ποιος ειναι ο διαγωνισμος δεν πειραζει. Αρκει δειτε ποιες εταιριες τον υποστηριζουν και με ποιες εταιριες κανουν ομαδες οι φοιτητες.Επειτα συγκρινετε τον αριθμο των αποφοιτων του ΟΔΕ ΟΠΑ με αυτον του ΠΑΠΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

APN

Νεοφερμένος

Ο APN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καταρχάς καλώς σας βρήκα!!!
OK, οι αναγνώστες θα διαβάσουν και ας επιλέξει ο καθένας αυτό που του αρέσει :-))). Αυτό έχει σημασία άλλωστε!!!
Εγώ δεν ξέρω κανένα προσωπικώς. Ότι λέω είναι ότι γράφει στους ΟΔΗΓΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ :-))).
Και το ΟΔΕ του ΟΠΑ επίσης απευθύνεται σε αυτούς που αγαπούν πραγματικά το αντικείμενο :-))).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kourkoulos

Νεοφερμένος

Ο kourkoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγω προσπαθω να διαλυσω τον μυθο του οτι η ΑΣΟΕΕ = δουλεια = πρωτη και καλυτερη, και οχι να επιτεθω προσωπικα.
Παιδια ο κοσμος εξω απο το Πανεπιστημιο λειτουργει πολυ διαφορετικα.
Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι ΠΑΠΕΙ βαλανε μετα την ΑΣΟΕΕ στο μηχανογραφικο. Ετσι μεγαλωνεις, ετσι μαθαινεις. Και εγω το ιδιο. Μετεπειτα πολλοι μετανιωνουν που ερχονται ΠΑΠΕΙ αλλοι παλι το παιρνουν οπαδικα και απο τις 2 πλευρες. Εγω θεωρω τον ευατο μου τυχερο που τελικα περασα εκει και οχι οπα.
Πολλες φορες βλασφημω που δινω 8+ μαθηματα το εξαμηνο και οι αλλοι δινουν 4-5. Δεν εχω αντιγραψει ποτε (ειμαι βλακας δεν μπορω) και αναγκαστικα τα εχω διαβασει ολα μεχρι να μπορεσω τουλαχιστον να γραψω 5. Σας λεω λοιπον οτι δεν υπαρχει μαθημα ΟΥΤΕ 1 που να μην μου εχει αφησει κατι, ακομα και το πιο αχρηστο ονομαστικα μαθημα κατι σου μαθαινει. Ενας σωστος manager λοιπον στην αγορα εργασιας ειναι μεταξυ αλλων ληπτης αποφασεων. Οσα περισσοτερα ξερεις τοσο καλυτερες ειναι οι αποφασεις σου.
Γιαυτο ξαναλεω τη συμβουλη που ειπα φετος και στον αδερφο μου οταν εμ ρωτησε για το ΟΔΕ. Του λεω ΠΑΠΕΙ να βαλεις μονο αν η διοικηση ειναι αυτο που πραγματικα θες να σπουδασεις και οχι απλα μια σχολη οικονομικων με "πολλα μορια".Το ΟΠΑ πιστευω ειναι πιο ευκολο να το βγαλεις με αυτη την εννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

APN

Νεοφερμένος

Ο APN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Απλά να πω ότι ποτέ δεν ένιωσα ότι μου έκανες προσωπική επίθεση και όπως είπες δεν είναι ούτε αυτός σκοπός σου, πράγμα που συμφωνώ :-))).
Καταρχάς να διευκρινίσω ότι το ΟΔΕ του ΟΠΑ δεν υστερεί σε γνώσεις. Δίνει τις γνώσεις που πρέπει να δώσει για να σου δοθεί ένα πτυχίο επιπέδου bachelor.
Αν το ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ δίνει περισσότερες γνώσεις όπως λέτε δεν έχω να πω κάτι για αυτό. Θετικό για τους φοιτητές του ΠΑΠΕΙ. Από τους Οδηγούς Σπουδών βλέπω σύνολο 240 ECTS και από το ένα και από το άλλο.
Επίσης αυτοί του ΠΑΠΕΙ (αν ισχύει αυτό που λες), ας κάτσουν να βγάλουν πρόγραμμα σπουδών ισότιμο με bachelor και όχι ισότιμο bachelor + μεταπτυχιακού όπως λες :-))). Έτσι πρέπει να γίνεται κανονικά.
Η ΑΣΟΕΕ είναι ένα καλό πανεπιστήμιο στο τομέα των οικονομικών, δεν υπάρχει αμφισβήτηση.
Τώρα για όλα τα πανεπιστήμια μπορεί κανείς να δει την φήμη, τα rankings, τις αξιολογήσεις που κουβαλούν, τους ΟΔΗΓΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ και να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Από εκεί και πέρα όποιοι μύθοι και ανασφάλειες κυκλοφορούν πρόβλημα του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω προσπαθω να διαλυσω τον μυθο του οτι η ΑΣΟΕΕ = δουλεια = πρωτη και καλυτερη, και οχι να επιτεθω προσωπικα.
Παιδια ο κοσμος εξω απο το Πανεπιστημιο λειτουργει πολυ διαφορετικα.
Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι ΠΑΠΕΙ βαλανε μετα την ΑΣΟΕΕ στο μηχανογραφικο. Ετσι μεγαλωνεις, ετσι μαθαινεις. Και εγω το ιδιο. Μετεπειτα πολλοι μετανιωνουν που ερχονται ΠΑΠΕΙ αλλοι παλι το παιρνουν οπαδικα και απο τις 2 πλευρες. Εγω θεωρω τον ευατο μου τυχερο που τελικα περασα εκει και οχι οπα.
Πολλες φορες βλασφημω που δινω 8+ μαθηματα το εξαμηνο και οι αλλοι δινουν 4-5. Δεν εχω αντιγραψει ποτε (ειμαι βλακας δεν μπορω) και αναγκαστικα τα εχω διαβασει ολα μεχρι να μπορεσω τουλαχιστον να γραψω 5. Σας λεω λοιπον οτι δεν υπαρχει μαθημα ΟΥΤΕ 1 που να μην μου εχει αφησει κατι, ακομα και το πιο αχρηστο ονομαστικα μαθημα κατι σου μαθαινει. Ενας σωστος manager λοιπον στην αγορα εργασιας ειναι μεταξυ αλλων ληπτης αποφασεων. Οσα περισσοτερα ξερεις τοσο καλυτερες ειναι οι αποφασεις σου.
Γιαυτο ξαναλεω τη συμβουλη που ειπα φετος και στον αδερφο μου οταν εμ ρωτησε για το ΟΔΕ. Του λεω ΠΑΠΕΙ να βαλεις μονο αν η διοικηση ειναι αυτο που πραγματικα θες να σπουδασεις και οχι απλα μια σχολη οικονομικων με "πολλα μορια".Το ΟΠΑ πιστευω ειναι πιο ευκολο να το βγαλεις με αυτη την εννοια.

Γελάω πραγματικά!Να σε ενημερώσω οτι φιλος μου στην χρονια μου εχασε την οδε του οπα για 200 μορια και μπηκε 32ος στους 288. Δηλαδη αρκετα λιγοτερο απο το 10% των εισακτεων του ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ περνάνε στο ΟΔΕ ΟΠΑ και αυτοιπου το κανουν αυτο ειναι γιοι καθηγητων ΠΑΠΕΙ και Πειραιωτες. Επισης να σε ενημερωσω οτι δεν μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα μαθημα των. Δεν φταιω εγω επειδη σπατε τα μαθηματα σε 1500 κομματια.Σαν φορτος εργασιας.εθεωρειτο ο ιδιος, απο εκει και περα ασε τα πολλα φουμαρα. Ειστε απλα κομπλεξικοι και δεν παραδεχεστε ορισμενα πραγματα. Πηγαινε εξωτερικο να δεις τι φημη εχει το Aueb και τι το Unipi. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αξιολογα. και ευρυματικα ατομα στο ΠΑΠΕΙ που θα πανε μπροστα αλλα οι αποφοιτοι aueb εχουνε συγκριτικο πλεονεκτημα οτι και να λες εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αυτο που κραταμε απο το ischool ειναι

1- οταν μια ερευνα μας συμφερει ειναι ακρως αξιοπιστη, οταν δεν μας συμφερει ειναι για τα ματια του κοσμου
2-στην Ελλαδα, δεν υπαρχει καλυτερο τμημα ή χειρωτερο, ειμαστε χιπιδες, ολα ειναι ισα καπνιζουμε μαιντανο και σνιφαρουμε ζαχαρη, σε οποιο μπεις, αυτο ειναι το καλυτερο.
Αν μπεις Οδε ασοεε, αυτο ειναι το καλυτερο, αν μπεις οδε παπει, αυτο ειναι το καλυτερο, αν μπεις ιχθυοκαλλιεργειες, εκεινο ειναι το καλυτερο

Στο "εξωτερικο" ομως που το θεοποιουν ολοι στις σπουδες, δεν εχει τετοια κομπλεξ. Οι λιστες ειναι δεδομενες, το νο 1 ειναι σαφες, το νο 2 ειναι σαφες και παει λεγοντας.



Δεν θα γυρισει ποτε να σου πει ο νουμερο 5 "εγω ειμαι ο τοπ"

Αν το οπα ειναι ευκολο, ελα και σαρωσε τα πτυχια του. Το αν ειμαστε καλοι ή οχι, δεν θα σου πουν οι προπτυχιακοι φοιτητες,
ψαξε μονος σου, το alumni μας, και προσπαθησε να κοροιδευσεις τον εαυτο σου

Ε αφου καθε μαθημα σου αφηνει απο κατι, πρεπει να ειναι πολυ ουαου εκει. Πρωτη φορα ακουω σε πανεπιστημιο, καθε μαθημα να σου αφηνει απο "κατι", εγω νομιζα οτι για πλακα διναμε τα μαθηματα.

Ελα λοιπον, να δωσεις Χρηματοοικονομική λογιστική Ι απο το λοχρή, οικονομετρία ΙΙΙ απο οικονομικο/δεος


Βασικα για το τμημα μου θα πω, ελα να δωσεις 5-6 λογιστικες, να κοβονται τα 2/3 και οι υπολοιποι να περνουνε τσιμα τσιμα
(προφανως αυτο δεν γινεται απο αδιαβασια, αλλα επειδη η υλη ειναι τεραστια, ναι αυτη που εσυ θεωρεις μικρουλα, δεν βγαινει σε ενα εξαμηνο καθε φορα, και βλεπεις μεχρι το τελευταιο μαθημα, ο καθηγητης εισαγει νεες εννοιες)

Τελος παντων, δεν εχουμε να αποδειξουμε κατι σε εσενα, εσυ πειθεις τον εαυτο σου.

Παντα βλεπω παπειτες στο forum να ξεκινανε flame wars με το οπα...το ξεκινατε λες και νιωθετε την εμφυτη ταση να πεισετε τον εαυτο σας,
ποσοι αραγε να ειναι αυτοι που δηλωσαν οπα, δεν περασαν και πηγαν παπει, για να ριχνουν χολη στο οπα και ποσοι στο αναποδο...

who knows?
Καλη τυχη στην καριερα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

APN

Νεοφερμένος

Ο APN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός :-))).
Κατά τα άλλα συμφωνώ με Chris1993 και vasilis12345.
Επίσης δεν γίνεται να λες εγώ δεν λαμβάνω υπόψη τα rankings.
Τα rankings υπάρχουν και βγάζεις κάποια συμπεράσματα και τέλος πάντων δείχνουν κάτι.
Από εκεί και πέρα τα σταθμίζεις όλα, βλέπεις ποιο σε ελκύει περισσότερο και κάνεις την επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top