Διατηρώντας την επαφή με τα γερμανικά

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Τα γερμανικα μου αρεσουν παρα πολυ. Εχω παρει και το Γ1. Σκοπευω να συνεχισω γερμανικα μετα το λυκειο για Kleines Sprachdiplom. Γερμανια δεν εχω παει ποτε αλλα πρεπει να ειναι φανταστικη χωρα! Προτεινω σε οσους θελουν να κρατησουν μια επαφη με τη γλωσσα να βλεπουν γερμανικες ταινιες (ο γερμανικος κινηματογραφος εχει να προσφερει πολυ καλυτερες ταινιες απο τις χαζοαμερικανιες που βγαινουν τακτικα στους κινηματογραφους) και να επισκεπτονται site γερμανικων περιοδικων ή εφημεριδων( εγω προτιμω το focus).
γεια σου γερμανοφιλη φιλη! εχεις να μου δωσεις λινκς σχετικα με γερμανικα; (ταινειες,περιοδικα και οτι αλλο θες)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Όσοι γερμανόφιλοι γλωσσομαθείς προσέλθετε!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μια πολυ καλη εφημεριδα ειναι η DIE WELT https://www.welt.de/ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
https://www.focus.de/ και οσον αφορα τις ταινιες υπαρχουν παρα πολλες γνωστες γερμανικες ταινιες στα dvd clubs.Εγω σου προτεινω:Τρεξε Λολα τρεξε (πολυ γνωστη), Το πειραμα (Das Experiment), Οι ζωες των αλλων (και αυτη απο τις πιο γνωστες), Το κυμα, Goodbye Lenin. Εχω δει και πολλες αλλες αλλα δεν μπορω να τις θυμηθω τωρα:P. Γενικα καλο ειναι και να ακουτε γερμανικο ραδιοφωνο μεσω διαδικτυου ωστε να μην ξεχνιεται η γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
παιδια εχει κανεις πηγη για καλα γερμανικα αρθα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
www.spiegel.de
Έχει πολύ καλά άρθρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
παιδια εχει κανεις πηγη για καλα γερμανικα αρθα;

https://s23.org/wikistats/wikipedias_html.php?sort=total_desc


Οι πρώτες γλώσσες σε άρθρα στο Wikipedia
1, αγγλικά 17812023 άρθρα
2, γαλλικά 3330469 άρθρα
3, γερμανικα 2710949 άρθρα
4, πορτογαλικά 1957604 άρθρα
5, ισπανικά 1947246 άρθρα
6, ιταλικά 1851810 άρθρα
7, ιαπωνικά 1577080 άρθρα
8, ρώσσικα 1533401 άρθρα

https://s23.org/wikistats/wikipedias_html.php?sort=total_desc


επίσης για άρθρα πάνω σε βιβλία

List of Wikispecies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
λοιπον.τον νοεμβρη που μας περασε εδωσα το b1 των γερμανικων και περασα.αν και πιστευα οτι δεν θα περασω δεν ξερω πως εγινε.τον τελευταιο χρονο πριν δωσω(μπορει και τον προτελευταιο) ενιωθα πως δεν μου εμεναν οσα εκανα στο φροντιστηριο.μαλλον ηταν οτι εδινα και αγγλικα αλλα δεν ξερω.τι με συμβουλευετε να κανω γιατι δεν θελω να εχω κενα και προ παντων να τα ξεχασω.εχει τυχει σε κανεναν αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για να μην τα ξεχάσεις θα πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους.
Ταινίες, μουσική, περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliss86

Νεοφερμένος

Ο vasiliss86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια χαρα σε ολους

Εχω το εξης θεμα που με απασχολει.. φετος περασα το Β2 (Μαιος 2012) στη βαση κοντα μετα απο πολυ κοπο και διαβασμα .Ενα Β2 διαγωνισμα που μου φανηκε αρκετα απαιτητικο και οχι ιδαιτερα ευκολο τοσο ωστε να θεωρω οτι το επιπεδο μου εξακολουθει να μην ειναι αυτο που θελω γι αυτο το πτυχιο απο πλευρας λεξιλογιου και ακουστικης αντιληψης.Εχω ορεξη και διαθεση αλλα οχι πολυ χρονο ,γτ ειμαι στο πτυχιο μου, να παω για το C1.Αυτο που θα ηθελα να κανω στο διαστημα που θ αποφασιζω αν θα κανω ιδιαιτερο , φροντιστηριο και που (αυγουστος -σεπτεμβριος)ειναι να συνεχισω ν ασχολουμαι ωστε να κρατησω επαφη και να βελτιωθω οσο ειναι εφικτο δηλ.Απο υλικο εχω για το Β2 τη σειρα του καραμπατου και του κουκκιδη(για επαναληψη) επισης θεωρητικα μπορω να αρχισω να διαβαζω εφημεριδες περιοδικα να κατεβαζω ταινιες και ολα τα σχετικα αλλα καθε μερα μπορω ν αφιερωνω το πολυ 2 ωρες.Συνεπως μια συμβουλη απο καποιον καθηγητη/τρια δοκιμασμενη θα ηταν ευπροσδεκτη.Συγγνωμη για τις τοσες λεπτομερειες απλα ηθελα να περιγραψω το θεμα οσο εκτενεστερα μπορουσα Ευχαριστω πολυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συνέχισε τέκνον μου. Οι εν Χριστώ αδελφοί μας, οι Αγγλοσάξονες λένε: "Practice makes perfect".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Γεια χαρα σε ολους

Εχω το εξης θεμα που με απασχολει.. φετος περασα το Β2 (Μαιος 2012) στη βαση κοντα μετα απο πολυ κοπο και διαβασμα .Ενα Β2 διαγωνισμα που μου φανηκε αρκετα απαιτητικο και οχι ιδαιτερα ευκολο τοσο ωστε να θεωρω οτι το επιπεδο μου εξακολουθει να μην ειναι αυτο που θελω γι αυτο το πτυχιο απο πλευρας λεξιλογιου και ακουστικης αντιληψης.Εχω ορεξη και διαθεση αλλα οχι πολυ χρονο ,γτ ειμαι στο πτυχιο μου, να παω για το C1.Αυτο που θα ηθελα να κανω στο διαστημα που θ αποφασιζω αν θα κανω ιδιαιτερο , φροντιστηριο και που (αυγουστος -σεπτεμβριος)ειναι να συνεχισω ν ασχολουμαι ωστε να κρατησω επαφη και να βελτιωθω οσο ειναι εφικτο δηλ.Απο υλικο εχω για το Β2 τη σειρα του καραμπατου και του κουκκιδη(για επαναληψη) επισης θεωρητικα μπορω να αρχισω να διαβαζω εφημεριδες περιοδικα να κατεβαζω ταινιες και ολα τα σχετικα αλλα καθε μερα μπορω ν αφιερωνω το πολυ 2 ωρες.Συνεπως μια συμβουλη απο καποιον καθηγητη/τρια δοκιμασμενη θα ηταν ευπροσδεκτη.Συγγνωμη για τις τοσες λεπτομερειες απλα ηθελα να περιγραψω το θεμα οσο εκτενεστερα μπορουσα Ευχαριστω πολυ :redface:
Δεν ειμαι καθηγητης,αλλα αν θες τη γνωμη μου δεν αξιζει να πας για C1. Σαν πτυχιο,το μονο που θα σου προσφερει ειναι καποιες μοριοδοτησεις σε διαγωνισμους προσληψεων αλλα με την κατασταση που επικρατει στη χωρα ,αυτο δε βοηθαει και πολυ.
Αφου σ'αρεσει η γλωσσα μπορεις να ασχολεισαι μονος σου και να κρατας επαφη οπως λες.

Εγω ειχα παρει το Β1 ευκολα και ειχα παει κατευθειαν για C1(πριν 5 χρονια).Το δωσα δυο φορες ,αλλα κοπηκα παρατριχα.Και τι ςδυο φορες με εφαγε η εκθεση.Οπως μας ειχε πει και ο καθηγητης μας,εχουν πολλες απαιτησεις οσον αφορα το λεξιλογιο και την εκφραση στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Kαταρχήν,συγχαρητήρια που το πέρασες.Πέρασα κ εγώ τον ιούνιο το Β2 κ γνωρίζω πόσο απαιτητικό είναι.Πιστεύω ότι σε αυτό το διάστημα θα βοήθούσε πολύ αν έκανες μια καλή επανάληψη σε βασικά πράγματα,όπως χρόνους,παθητική,καταλήξεις επιθέτων,προθέσεις,ρήματα με προθέσεις κ.ά.Εφόσον λες ότι δεν είσαι ευχαριστημένος με το επίπεδό σου κ θες να προχωρήσεις στο C1,που σίγουρα το επίπεδο δυσκολίας θα είναι αρκετά μεγαλύτερο,θα πρέπει να φροντίσεις να καλύψεις όποιες αδυναμίες ή κενά νομίζεις ότι έχεις ούτως ώστε να μην δυσκολευτείς μετά.Προσωπικά το schulerheft του καραμπάτου με το προτεινόμενο λεξιλόγιο για προφορικά και εκθέσεις με βοήθησε να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο μου.Μπορείς να ρίξεις μια καλή ματιά κ εκεί.Όσο αφορά το ακουστικό μέρος,ταινίες κ μουσική στα γερμανικά σίγουρα κάνουν δουλειά.Αν οργανώσεις το χρόνο σου καλά,μια χαρά θα τα καταφέρεις.Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ έδωσα και το πήρα πριν από έναν χρόνο, έχωντας συμπληρώσει πέντε χρόνια γερμανικών. Τώρα παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από τα γερμανικά. Έχετε να μου προτείνεται τίποτα, εκτός από το να αρχίσω πάλι μαθήματα γιατί δεν προλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εάν αρχίσεις ξανά να έρχεσαι σε επαφή με τη γλώσσα θα τα θυμηθείς εύκολα, το σημαντικό είναι να αφιερώσεις χρόνο. Μπορείς να διαβάζεις περιοδικά/βιβλία/άρθρα που σε ενδιαφέρουν στα γερμανικά, και επίσης να ακούς τη γλώσσα.
Εδώ μπορείς να ακούσεις online γερμανικό ραδιόφωνο, έχει πολλούς σταθμούς
https://web.ard.de/radio/radionet/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να διαβάσω άρθρα/βιβλία; Δυστυχώς δεν θυμάμαι να πω μια απλή πρόταση. Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου. Ίσως αν έχεις κανένα βιβλίο με λεξιλόγιο και ασκήσεις να μου προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγώ διάβασα μόνος μου και πήρα το Β1 και ξεκίνησα από το μηδέν. Οπότε πιστεύω ότι για σένα που έστω κάποτε είχες κάποιες γνώσεις θα είναι πολύ πιο εύκολο να μελετήσεις χωρίς να κάνεις μαθήματα. Όσο για βιβλίο, χρησιμοποιούσα το DaF Kompakt για εξάσκηση στα κείμενα και στο ακουστικό κομμάτι. Βέβαια αυτό ξεκινάει από Α1 και φτάνει μόνο μέχρι Β1. Το καλό είναι ότι βρήκα στο ίντερνετ το γλωσσάρι, τις λύσεις και τα κείμενα των ακουστικών οπότε δε χρειάστηκε να αγοράσω το Lehrbuch. Από γραμματική έχω του Κουκίδη. Επίσης από τον ίδιο συγγραφέα κυκλοφορεί και βιβλίο ασκήσεων γραμματικής. Τώρα αν σκοπεύεις να δώσεις και για κάποιο πτυχίο, θα χρειαστεί κάποια στιγμή να αγοράσεις και κάποιο βιβλίο προετοιμασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει το B1, αλλά δυστυχώς μετά από ένα χρόνο πλήρης απραγίας έχω ξεχάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ξέρεις κάποιο βιβλίο το οποιό να καλύπτει την ύλη των 5 αυτών χρόνων; Και κάποιο βιβλίο γραμματικής που να στα εξηγεί καλά γιατί ό,τι έχω δει μέχρι τώρα είναι χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
wtf! 5 χρόνια για το B1? Σε 5 χρόνια και λιγότερο παίρνεις C2 . Μία ώρα το μήνα έκανες μάθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
wtf! 5 χρόνια για το B1? Σε 5 χρόνια και λιγότερο παίρνεις C2 . Μία ώρα το μήνα έκανες μάθημα ?

Φίλε συνολικά έκανα πέντε χρόνια μάθημα σε φροντηστήριο. Το 5ο έτος δώσαμε για B1. Το πήρα με 226/300(κάπου εκεί) τώρα μετά από 1,5 περίπου χρόνο δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ. Το μάθημα ήταν (την χρονιά του B1) δύο ώρες δύο φορές την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φίλε συνολικά έκανα πέντε χρόνια μάθημα σε φροντηστήριο. Το 5ο έτος δώσαμε για B1. Το πήρα με 226/300(κάπου εκεί) τώρα μετά από 1,5 περίπου χρόνο δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ. Το μάθημα ήταν (την χρονιά του B1) δύο ώρες δύο φορές την εβδομάδα.

Πράγματι, έχω και εγώ κάποιους φίλους που έκαναν τόσα χρόνια για να φτάσουν στο Β1!! Προσωπικά, έφτασα στο Β2 μέσα σε μόλις 2 χρόνια και μάλιστα απέκτησα το πτυχίο με sehr gut ^_^. Σε κάθε περίπτωση, προτείνω γερμανική λογοτεχνία, μουσική και ταινίες! Ειδικά το πρώτο, απλά το λατρεύω! Βέβαια, και ένα ταξιδάκι στη Γερμανία δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα, το μόνο πρόβλημα είναι το οικονομικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top