[2011] Βάσεις Πανελληνίων Πανεπιστημίων και ΤΕΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εχμ,αυτό με τα παιδιά πού με οριστικοποιημένα μηχανογραφικά και αρκετά μόρια για εισαγωγή σχολή προτίμησής τους έμειναν απ'έξω,μόνο εμένα με ανησυχεί?:worry:

Φυσικα και ειναι ανησυχητικο.Αυτο δειχνει για αλλη μια φορα την αναγκαιοτητα του επαγγελματικου προσανατολισμου , ωστε τα παιδια να συμπληρωνουν σωστοτερα το μηχανογραφικο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Φυσικα και ειναι ανησυχητικο.Αυτο δειχνει για αλλη μια φορα την αναγκαιοτητα του επαγγελματικου προσανατολισμου , ωστε τα παιδια να συμπληρωνουν σωστοτερα το μηχανογραφικο τους...
Wat?:confused:
Εδώ λέμε οτι κάποιο λάθος έχει κάνει το σύστημα του υπουργείου.Καταλαβαίνεις τι πάει να πεί αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Χαλαρωσε..Ειναι προφανες οτι απο το προηγουμενο σου post αλλο κατακαβα.Αν εχει πολλα μορια και εχει βαλει σχολες με λιγοτερα μορια τοτε λογικα καπου θα εχει περασει και το προβλημα ειναι του υπουργειου.Αν υποθεσουμε οτι αυτες οι σχολες δεν ανεβηκαν. Θεωρω πως πρεπει να παρουνε τηλ. το υπουργειο και να ρωτησουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
μπραβο σας παιδια..μπραβο σε ολους...αντε ερχεται και η σειρα μας..σας ευχομαι καλη φοιτητικη ζωη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τελειωσε επιτελους αυτη η ηλιθια χρονια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Χαλαρωσε..Ειναι προφανες οτι απο το προηγουμενο σου post αλλο κατακαβα.Αν εχει πολλα μορια και εχει βαλει σχολες με λιγοτερα μορια τοτε λογικα καπου θα εχει περασει και το προβλημα ειναι του υπουργειου.Αν υποθεσουμε οτι αυτες οι σχολες δεν ανεβηκαν. Θεωρω πως πρεπει να παρουνε τηλ. το υπουργειο και να ρωτησουν...

Ναι οκ,αυτό παίζει όμως σε όλες τι βαθμολογικές κλίμακες-αν το σύστημα έχει "αγνοήσει" υποψηφίους οι βάσεις μπορεί ν'αλλαξουν...δεν είναι παράλογο αυτό που λέω,έτσι?:worry:

Και πέρα απο τις βάσεις,αυτό που γίνεται με μερικά παιδιά αποτελεί φιάσκο της ομάδας ηλεκτρονικής μηχανογράφησης του υπουργείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μπορει να τα εχουν ''αγνοησει'' ,μπορει να μην τα εμφανιζει στην ιστοσελιδα...Αν δουν ολες τις βασεις και το μηχανογραφικο τους και διαπιστωσουν οτι περνανε καπου και δεν τους βγαζει στην ιστοσελιδα τοτε θα πρεπει να το τρεξουν το θεμα....Πρεπει να δουν αν περνανε καπου πρωτα και μετα να κινησουν διαδικασιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μπορει να τα εχουν ''αγνοησει'' ,μπορει να μην τα εμφανιζει στην ιστοσελιδα...Αν δουν ολες τις βασεις και το μηχανογραφικο τους και διαπιστωσουν οτι περνανε καπου και δεν τους βγαζει στην ιστοσελιδα τοτε θα πρεπει να το τρεξουν το θεμα....Πρεπει να δουν αν περνανε καπου πρωτα και μετα να κινησουν διαδικασιες

Τεσπά ελπίζω μόνο να μην έχουμε δράματα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βασεις 2011. Μαλλον ηρθε η ωρα για ενα μικρο απολογισμο.

Οσον αφορα τις εκτιμησεις.

Ολοι τρεχανε να δουνε εκτιμησεις, απο τον καθε σχετικο ή ασχετο που πεταγε 4-5 νουμερα και τα επιχειρηματολογουσε λανθασμενα μεν, πιστικα δε. Δεν ειναι κακο να ακουσεις και μια αποψη ενος αναλυτη, κακο ειναι να μασας οτι σου πετανε και να νομιζεις οτι θα μειωσεις το αγχος σου με αυτο τον τροπο. Ας μας πουν τα παιδια που ΑΚΟΥΓΑΝΕ καθε μη αξιοπιστο που εβγαζε εκτιμησεις (ειτε ειναι εφημεριδες ειτε οχι) αν σταματησανε να αγχονονται,ή εστω να μειωθηκε η αγωνια και η προσμονη.Αντιθετως ολο και μεγαλωνε και πιο πολυ κακο μας εκανε ολο αυτο το κλιμα που πολυ βολευε εφημεριδες και τηλεοραση. Καλο ειναι να ακουμε αποψεις και μονο, γιατι να ξερετε κατι: την αξιοπιστία του υπουργειου σε αυτο το θεμα κανενας δεν την φτανει κι αυτο γιατι κανενας δεν εχει ολα τα δεδομενα στα χερια του.

Οσον αφορα την κινηση των βασεων

Και τι δεν ακουσαμε αυτο το καλοκαιρι.Θα ανεβουν, θα πεσουν, θα ανεβοκατεβουν, θα μεινουν σταθερεςς και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Ολα γενικολογιες οπως αποδειχτηκε.ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ (για τους επομενους0 και ειδικα κατα την συμπληρωση του μηχανογραφικου.Για παραδειγμα λεγανε οτι πληροφορικη ΑΣΣΟΕ δυσκολο να πεσει 500-600 μορια γιατι ειναι Αθηνα.Σκατα, κοντα 2000 επεσε κι ας ειναι Αθηνα. Καποιος οπως κι εγω δεν τη δηλωσα και γι αυτο το λογο.Την πατησα! Βαλτε στο ηχανογραφικο αυτο που σας αρεσει κι ας εχει 1000 μορια παραπανω απο τα δικα σου.

Τελος θα πω οτι λυπούμε τους επομενους υποψηφιους γιατι τωρα οι εκτιμησεις που θα κανουν οι διαφοροι ''ειδικοι'' θα περιλαμβανουν και τις ειδικες κατηγοριες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμένα μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση η βαθμολογία των ειδικών κατηγοριών. Μπήκε άνθρωπος στην φιλολογία με 2... Με 3 στο μαθηματικό...είμαστε σοβαροί...;;Είναι δίκαιο αυτό....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τρομερό πραγματικά αυτό με τους πολύτεκνους.Σχεδόν με λευκή κολλά δηλαδή σε καλά τμήματα ΑΕΙ....Πάντως και η καραμέλα περι επιλογής των παιδιών σχολών με σίγουρη αποκατάσταση έχει λιώσει,αν εξαιρέσεις αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές.Δείτε τις βάσεις των σχολών με σίγουρη αποκατάσταση πχ πληροφορικές,οικονομικά τμήματα στην ασσοέ και στο παπεί,αλλά και τα πολυτεχνεία της περιφέρειας....Του 15 και του 16 τμήματα...Τα παιδαγωγικά εκτός των κεντρικών Αθήνας-Θεσσαλονίκης τα υπόλοιπα μπαίνεις με 16χιλ μόρια...Κάποιοι θα πούν ότι έφταιγαν τα θέματα τα φετινά αλλά δεν εξηγείται κατα την γνώμη μου τόσο μεγάλη πτώση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ αν έδινα φέτος και είχα ξεσκιστεί θα αισθανόμουν μαλάκας με τους πολύτεκνους. Και θα "έβριζα" και την μάνα μου!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ αν έδινα φέτος και είχα ξεσκιστεί θα αισθανόμουν μαλάκας με τους πολύτεκνους. Και θα "έβριζα" και την μάνα μου!!!:)
εγώ θα πανηγύριζα που μπήκα ιατρική γιατί είμαι από πολύτεκνη οικογένεια :redface:
(Η βαθμολογία μου στις πανελλήνιες θα με είσαγε άνετα στην ιατρική Αθηνών θα έφτανα στην Ιθάκη χωρίς τον προορισμό

:hmm: ωραίο μου ακούγεται και θα μουνα συμφοιτητής με τον dmitsos που εγραψε 19,4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ αν έδινα φέτος και είχα ξεσκιστεί θα αισθανόμουν μαλάκας με τους πολύτεκνους. Και θα "έβριζα" και την μάνα μου!!!:)

Σαν ιδέα ΟΡΘΩΣ το κάναν.Στους ποσοτικούς υπολογισμούς τα καναν μαντάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σαν ιδέα ΟΡΘΩΣ το κάναν.Στους ποσοτικούς υπολογισμούς τα καναν μαντάρα.

Δεν διαφωνώ και εγώ με την ιδέα τόσο πολύ (αν και δεν έχουν όλοι οι πολύτεκνοι ανάγκη) αλλά το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σαν ιδέα ΟΡΘΩΣ το κάναν.Στους ποσοτικούς υπολογισμούς τα καναν μαντάρα.

Εμένα μου φαίνεται σκόπιμη ενέργεια για να βολευτούνε κάποιοι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Απ' την άλλη νομίζω οι ειδικές κατηγορίες έξτρα δεν είναι; Πέρα δηλαδή από το 100% (10%+90%); Αν ισχύει δεν έφαγαν θέση από κάποιον άλλο πέρα από το ότι είναι στην ίδια σχολή. Συμφωνώ με το παιδί που λέει ότι τα κάναν μαντάρα στους ποσοτικούς υπολογισμούς (κάπου είδα ένα 20% το οποίο είναι τεράστιο σα νούμερο).
Απ' την άλλη αυτός που μπήκε στο Μαθηματικό και στη Φιλολογία με 2 και με 3... πιστεύετε ότι θα την τελειώσει ποτέ;
Τώρα να γίνουν εκ των υστέρων αλλαγές του στυλ: "Ε σόρρυ, κάναμε ένα λαθάκι και η κοινή γνώμη δε θεωρεί σωστό να μπείς οπότε ξέχνα αυτό που είδες εχτές στο midenu, δεν πέρασες πουθενά τελικά" δε μου φαίνεται πιθανό και δε θα μου άρεσε κιόλας. (Άσχετα αν είναι δίκαιο).
Εκ των προτέρων έπρεπε να τα δουν αυτά αλλά όπως φάνηκε απέτυχαν.
Τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Σίγουρα αρκετοί πολύτεκνοι γονείς δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να σπουδάζουν τα παιδιά τους σε 2-3 διαφορετικά μέρη. Όπως επίσης λογικό είναι να δίνει το κράτος κίνητρα στις οικογένειες για να κάνουν παιδιά. Αλλά από την άλλη είναι τεράστια αδικία να εισάγεται κάποιος σε μια σχολή με 5000 και 10000 μόρια λιγότερα από τις βάσεις του 90%. Εντάξει, θέλει κάποιο παιδί πολυτέκνων μαθηματικό και ζει στην Αθήνα. Και ας πούμε ότι χάνει τη σχολή στην Αθήνα για 500 μόρια και περνάει Θεσσαλονίκη. ΟΚ, να έρθει στην Αθήνα. Αλλά τώρα στο Μαθηματικό Αθήνας κάποιος πέρασε με 2664. Ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να είχε απλώς μια "ατυχία"! Έπρεπε να είχε μπει κάποιο όριο διαφοράς ανάμεσα στις κανονικές βάσεις και στις βάσεις των ειδικών κατηγοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απ' την άλλη νομίζω οι ειδικές κατηγορίες έξτρα δεν είναι; Πέρα δηλαδή από το 100% (10%+90%); Αν ισχύει δεν έφαγαν θέση από κάποιον άλλο πέρα από το ότι είναι στην ίδια σχολή. Συμφωνώ με το παιδί που λέει ότι τα κάναν μαντάρα στους ποσοτικούς υπολογισμούς (κάπου είδα ένα 20% το οποίο είναι τεράστιο σα νούμερο).
Απ' την άλλη αυτός που μπήκε στο Μαθηματικό και στη Φιλολογία με 2 και με 3... πιστεύετε ότι θα την τελειώσει ποτέ;
Τώρα να γίνουν εκ των υστέρων αλλαγές του στυλ: "Ε σόρρυ, κάναμε ένα λαθάκι και η κοινή γνώμη δε θεωρεί σωστό να μπείς οπότε ξέχνα αυτό που είδες εχτές στο midenu, δεν πέρασες πουθενά τελικά" δε μου φαίνεται πιθανό και δε θα μου άρεσε κιόλας. (Άσχετα αν είναι δίκαιο).
Εκ των προτέρων έπρεπε να τα δουν αυτά αλλά όπως φάνηκε απέτυχαν.
Τέλος πάντων.

Δεν είναι εξτρα αφαιρούνται από το συνολικό αριθμό φοιτητών. Εξτεα είναι μόνο αυτοί που μπαίνουν από ασθένειες 5%.

Είναι σκάνδαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τώρα είδα προσεχτικά όλες τις ειδικές κατηγορίες. Είναι τελείως προκλητικό. Γιατί ο άλλος επειδή είναι μουσουλμάνος να περνάει ιατρική κρήτης με 12661; Ποια η σχέση ανώτατης εκπαίδευσης και θρησκείας; Να αλλαξοπιστήσουμε και εμείς:mad:. Αξιοκρατικό ελληνικό κράτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top