Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Φανατική καπνίστρια από τα 16 μου.
Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος για να μας καταλάβουν οι αντι-καπνιστές και να συμμεριστούν τον καημό μας, είναι αν μας θεωρήσουν άρρωστους (γιατί στην ουσία αυτό είμαστε, εξαρτημένα πρεζάκια της πίσσας και της νικοτίνης) και μας αντιμετωπίσουν ως αρρώστους. Σαφώς και καταλαβαίνω ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αναπνέει τον καπνό μου, αλλά guys δεν το ελέγχω. Όταν με πιάσει η διάθεση να κάνω τσιγάρο πρέπει να κάνω τσιγάρο. Όταν μου το απαγορέψουν αρχίζουν να χτυπάνε κουδουνάκια στο κεφάλι μου και μου κάνουν πολύ πιο έντονη την διάθεση για λίγο καρκίνο στα πνευμόνια μου...... Ανωμαλία, έτσι?
Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εγώ ακολουθώ το εξής: Όταν κάποιος δεν θέλει να είναι παθιτικός καπνιστής δεν κάνω το τσιγάρο. Δεν μπορώ να αναγκάσω κάποιον να αναπνέει δυλητήριο μόνο και μόνο επειδή είμαι πρεζάκιας. Βασικά το βλέπω ως μια δοκιμασία με τον ευατό μου αν μπορώ να μείνω μακρία από το τσιγάρο αν το θελήσω... Βέβαια εμένα μου την δίνει όταν κάποιος σε κοιτάει λόξα μόνο και μόνο επειδή καπνίζεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εγώ ακολουθώ το εξής: Όταν κάποιος δεν θέλει να είναι παθιτικός καπνιστής δεν κάνω το τσιγάρο. Δεν μπορώ να αναγκάσω κάποιον να αναπνέει δυλητήριο μόνο και μόνο επειδή είμαι πρεζάκιας. Βασικά το βλέπω ως μια δοκιμασία με τον ευατό μου αν μπορώ να μείνω μακρία από το τσιγάρο αν το θελήσω... Βέβαια εμένα μου την δίνει όταν κάποιος σε κοιτάει λόξα μόνο και μόνο επειδή καπνίζεις ....

Αν κάποιος μου το ζητήσει ευγενικά να μην καπνίσω, τότε δεν θα το κάνω. Είναι βέβαια θέμα χρόνου πότε θα σηκωθώ και θα πάω κάπου όπου θα μπορέσω να απολαύσω το τσιγαράκι μου. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι μπορεί να περάσει αρκετή ώρα και να μην καπνίσω επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΩ, αν όμως κάποιος μου ζητήσει να μην το κάνω τότε αρχίζω και τρώγομαι πότε θα ανάψω τσιγάρο. Λειτουργώ εντελώς αντιδραστικά και δεν μπορώ να το ελέγξω, δυστυχώς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Φανατική καπνίστρια από τα 16 μου.
Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος για να μας καταλάβουν οι αντι-καπνιστές και να συμμεριστούν τον καημό μας, είναι αν μας θεωρήσουν άρρωστους (γιατί στην ουσία αυτό είμαστε, εξαρτημένα πρεζάκια της πίσσας και της νικοτίνης) και μας αντιμετωπίσουν ως αρρώστους. Σαφώς και καταλαβαίνω ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αναπνέει τον καπνό μου, αλλά guys δεν το ελέγχω. Όταν με πιάσει η διάθεση να κάνω τσιγάρο πρέπει να κάνω τσιγάρο. Όταν μου το απαγορέψουν αρχίζουν να χτυπάνε κουδουνάκια στο κεφάλι μου και μου κάνουν πολύ πιο έντονη την διάθεση για λίγο καρκίνο στα πνευμόνια μου...... Ανωμαλία, έτσι?
αν εσυ νιωθεις αρρωστη θα πρεπει εσυ να νοσηλευθεις και οχι να αρρωστησεις και μενα ντε και καλα...ξαναλεω οτι δεν ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια αλλα η λογικη σου ειναι λιγο...πως να το πω...οπως βολευει εσενα

ερωτηση κρισεως: εχεις ενα παιδι με αλλεργικο ασθμα στα 5 του (δεν το ευχομαι ουτε σε σενα ουτε σε κανεναν απλα βαζω ενα παραδειγμα) και το χεις παρει μαζι σου σε ενα εστιατοριο, ενας κυριος διπλα καπνιζει και οταν του ζητας να το σβησει λογω ασθενειας του μικρου σου λεει πως και εκεινος ειναι "αρρωστος" τι κανεις? αν ηταν δικο μου το παιδι ισως και να χτυπουσα για πρωτη φορα ανθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
αν εσυ νιωθεις αρρωστη θα πρεπει εσυ να νοσηλευθεις και οχι να αρρωστησεις και μενα ντε και καλα...ξαναλεω οτι δεν ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια αλλα η λογικη σου ειναι λιγο...πως να το πω...οπως βολευει εσενα

ερωτηση κρισεως: εχεις ενα παιδι με αλλεργικο ασθμα στα 5 του (δεν το ευχομαι ουτε σε σενα ουτε σε κανεναν απλα βαζω ενα παραδειγμα) και το χεις παρει μαζι σου σε ενα εστιατοριο, ενας κυριος διπλα καπνιζει και οταν του ζητας να το σβησει λογω ασθενειας του μικρου σου λεει πως και εκεινος ειναι "αρρωστος" τι κανεις? αν ηταν δικο μου το παιδι ισως και να χτυπουσα για πρωτη φορα ανθρωπο...


Διακρίνω μια επιθετική διάθεση ή κάνω λάθος?
Anyway..... Αν διαβάσεις το αμέσως επόμενο μου μήνυμα, θα καταλάβεις, ότι δεν υποχρεώνω κανέναν να εισπνέει τον καπνό μου, αλλά φροντίζω να είμαι διακριτική. Εξηγούσα απλά στον Bone πώς λειτουργεί το μυαλό μου στην απαγόρευση.
Όσο για το ερώτημά σου, θα φρόντιζα το παιδί μου να το κυκλοφορώ σε υγιεινό περιβάλλον, και σε χώρους για μη καπνίζοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Διακρίνω μια επιθετική διάθεση ή κάνω λάθος?
Anyway..... Αν διαβάσεις το αμέσως επόμενο μου μήνυμα, θα καταλάβεις, ότι δεν υποχρεώνω κανέναν να εισπνέει τον καπνό μου, αλλά φροντίζω να είμαι διακριτική. Εξηγούσα απλά στον Bone πώς λειτουργεί το μυαλό μου στην απαγόρευση.
Όσο για το ερώτημά σου, θα φρόντιζα το παιδί μου να το κυκλοφορώ σε υγιεινό περιβάλλον, και σε χώρους για μη καπνίζοντες.

οχι απλα κουβεντα κανουμε

σε ενα ferry boat Χειμωνα και χωρις αλλες διαθεσημες θεσεις ας πουμε? (ναι ειμαι απο νησι) ας μην παιζουμε με τις λεξεις, αυτο που σε ρωταω ειναι αν πραγματικα θεωρεις οτι νοσεις ή απλα εξεπατεις ετσι τον εαυτο σου...Οχι δεν διαβασα το μηνυμα του exposed, καταλαβαινω οτι πριν χρησιμοποιησες μια υπερβολη (αποκαλοντας σε πρεζακι) για να περιγραψεις μια κατασταση αλλα δυστηχως εχω παρει τετοια απαντηση σε καραβι για την ξαδελφη μου η απαντηση ηταν: αν δε μπορει το κοριτσακι να παει στο καταστρωμα (Δεκεμβρης μεσοπελαγα!!) δε ειπε οτι ειναι αρρωστος αλλα θα τον βολευε να διαβαζε την απαντηση σου εδω μεσα συγουρα...στην Ελλαδα του 2005 δεν ειναι παντα ευκολο να φροντηζεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ την μόνη λύση που βλέπω είναι οι καπνίστες όταν τους ζητηθεί να μην καπνίζουν αλλά και μη καπνιστές να το ζητούν ευγενικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
οχι απλα κουβεντα κανουμε

σε ενα ferry boat Χειμωνα και χωρις αλλες διαθεσημες θεσεις ας πουμε? (ναι ειμαι απο νησι) ας μην παιζουμε με τις λεξεις, αυτο που σε ρωταω ειναι αν πραγματικα θεωρεις οτι νοσεις ή απλα εξεπατεις ετσι τον εαυτο σου...Οχι δεν διαβασα το μηνυμα του exposed, καταλαβαινω οτι πριν χρησιμοποιησες μια υπερβολη (αποκαλοντας σε πρεζακι) για να περιγραψεις μια κατασταση αλλα δυστηχως εχω παρει τετοια απαντηση σε καραβι για την ξαδελφη μου η απαντηση ηταν: αν δε μπορει το κοριτσακι να παει στο καταστρωμα (Δεκεμβρης μεσοπελαγα!!) δε ειπε οτι ειναι αρρωστος αλλα θα τον βολευε να διαβαζε την απαντηση σου εδω μεσα συγουρα...στην Ελλαδα του 2005 δεν ειναι παντα ευκολο να φροντηζεις!!

Εφόσον μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να κόψω αυτή τη τόσο κακή συνήθεια, σε σχέση με κάποιες άλλες που δεν απαιτούν τόσο προσπαθεια, σαφώς και θεωρώ τον εαυτό μου πρεζάκι της πίσσας και της νικοτίνης. Όταν ξυπνάω το πρωί και δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου χωρίς μια τζούρα καφέ με τσιγάρο, όταν τελειώνοντας το φαγητό μου δεν μπορώ να χωνέψω αν δεν βάλω λίγο καπνό στο στομάχι μου, θεωρώ ότι ο εθισμός μου είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό και δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. Σαφώς και έχω πρόβλημα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έτσι δικαιολογώ την στάση μου απέναντι στους αντι-καπνιστές και μη. Όταν μου ζητηθεί ΕΥΓΕΝΙΚΑ να μην καπνίσω, δεν θα το κάνω με όλη μου την καρδιά. Οτιδήποτε και αν μου ζητηθεί ευγενικά είμαι πρόθυμη να το προσφέρω, όχι να σβήσω ένα χαζο-τσίγαρο. Αλίμονο! Πόσο περισσότερο για ένα παιδάκι.
Στην περίπτωση που αναφέρεις, με το δίκιο σου εξοργίστηκες διότι ο τύπος ήταν θρασσύτατος και για πολλές σφαλιάρες. Ποτέ και με τίποτα δεν μπορείς να βάλεις στο ίδιο τσουβάλι ένα παιδάκι ή έναν ηλικιωμένο με όλους τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κάπνιζα 11 χρόνια και το έχω κόψει 1 χρόνο και. Δεν θα κάτσω να αραδιάσω τα εκατομύρια οφέλη που έχει γιατι εμένα με άλλαξε γενικά σαν άνθρωπο σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Το έκοψα μαχαίρι και στην τελικη δεν το μεγαλοποίησα με τσιχλες νικοτίνης και απεγνωσμένες κινήσεις να μην με πιάσει η έλληψη νικοτίνης. Απλά το πολέμισα για τις 3 πρώτες μέρες και μετά μέρα με την μέρα απομακρυνόταν η επιθυμία.
Αυτο που θέλω να πω ειναι ότι όλοι έχουν το δικαιωμα και καλό είναι οι αντικαπνιστές να σέβονται κάποια πράγματα στους καπνιστές και να σταματήσουν γενικά να τους την λένε. Στην τελική ποιο σιχαμερό είναι απο ένα μ****α να σκαλήζει την μύτη του δίπλα σου απο το καπνίζει ένα τσιγάρο κάποιος. Το δίκιο είναι κάπου στην μέση. Στο σπίτι μου επιτρέπω το κάπνισμα αλλα φυσικά μονο στο σαλόνι και στο αμάξι μπορεί όποιος θέλει να καπνίσει αλλα με ανοικτά τα παράθυρα μόνο. Ας σεβαστούμε και τις πλευρές και στην τελική ας καταλάβουμε ότι κανένας απο τους 2 δεν έχει απόλυτο δίκιο-άδικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Κάπνιζα 11 χρόνια και το έχω κόψει 1 χρόνο και. Δεν θα κάτσω να αραδιάσω τα εκατομύρια οφέλη που έχει γιατι εμένα με άλλαξε γενικά σαν άνθρωπο σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Το έκοψα μαχαίρι και στην τελικη δεν το μεγαλοποίησα με τσιχλες νικοτίνης και απεγνωσμένες κινήσεις να μην με πιάσει η έλληψη νικοτίνης. Απλά το πολέμισα για τις 3 πρώτες μέρες και μετά μέρα με την μέρα απομακρυνόταν η επιθυμία.
Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι να μην έρθει η ώρα να το κόψω και να μην μπορώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι να μην έρθει η ώρα να το κόψω και να μην μπορώ :(

Μια ιδέα είναι! οι 3 πρώτες μέρες είναι δύσκολες μετά όμως μέρα με την μέρα χαλαρώνει η πιέση (έλλειψη νικοτίνης) Μετα τις πρώτες μέρες οι "κρίσεις" έλλειψης νικοτήνης περιορίζονται σε 2-3 λεπτά αν το ξεπεράσεις είσαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
20 τσιγάρα να έχω κάνει σε όλη μου τη ζωή (με μπόλικο αλκοόλ να ρέει ήδη στις βλέβες μου :P). γενικά με ενοχλεί πολύ ο καπνός, αλλά στις συγκεκριμένες περιπτώσεις το είχα ανάγκη :o.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ουφ..έγραφα πόση ώρα πρίν και την ώρα που πάτησα το sent μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν ήμουν συνδεμένη (κοινώς είχε περάσει κάποια ώρα και με πέταξε :P )
Πάμε πάλι αλλά αυτή τη φορά θα γράψω λιγότερα :P
Είμαι καπνίστρια περίπου 15 χρόνια και φροντίζω πάντα (και τα 15 χρόνια) να σέβομαι τον χώρο που βρίσκομαι και τους συνανθρώπους μου ζητώντας πάντα την άδεια τους.
Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς και ίσως να έχει να κάνει και με τη δική μου συμπεριφορά.

Πιστεύω ότι και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές έχουν ο καθένας το δικό του δίκιο και το πρόβλημα ξεκινάει από έλλειψη σεβασμού του ενός για τον άλλο και από τις δύο πλευρές.
Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ανθρώπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ εγώ καπνίζω συστηματικά απο τα 17 μου (αν και το δοκίμασα στα 15 ωστόσο το έκοψα λίγο πιο μετά και το ξαναξεκίνησα στα 17). Πλέον καπνίζω πολύ κάθε μέρα (1 πακέτο και βάλε) αλλά ευτυχώς πολύ ελαφριά τσιγάρα (0.1/1 για τους γνωρίζοντες). Αν μου ζητήσει κάποιος να το σβήσω θα προσπαθήσω απλά να απομακρυνθώ απο αυτόν όσο μπορώ περισσότερο για να το καπνίσω με την ησυχία μου και μόνο αν αυτό δεν γίνεται θα το σβήσω. Προς το παρόν καπνίζω κυρίως επειδή το θέλω (όχι οτι δεν είμαι εξαρτημένη αλλά μου αρέσει, δεν θέλω να το κόψω) και ελπίζω όταν έρθει η ώρα να το κόψω (πχ λόγω εγκυμοσύνης) να τα καταφέρω. Πάντως ΄σοο κι αν χρειαστεί να παιδευτώ ποτέ δεν θα κάπνισω κατα τη διάρκεια εγκυμοσύνης ή κοντά σε μικρό παιδι, το θεωρώ εγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όσο για το ερώτημά σου, θα φρόντιζα το παιδί μου να το κυκλοφορώ σε υγιεινό περιβάλλον, και σε χώρους για μη καπνίζοντες.
Αυτό είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο στον ελλαδικό χώρο. Οι μόνοι χώροι για μή καπνιστές στους οποίους απαγορέυεται πραγματικά το κάπνισμα είναι στα νοσοκομεία, τα αεροπλάνα, άντε και σε κανα χλιδατο πλοίο. Ακόμα και εκεί υπάρχει πάντα κάποιος κάφρος που επιμένει παρά τις παρατηρήσεις να καπνισει. Πέστε μου εσείς σε πόσες καφετέρειες βλέπετε πλέον 50-50 καπνιστών και μή καπνιστών; Ακόμα και αν υπάρχουν οι περισσότερες παρέες ακόμα και ένα καπνιστή να έχουν αυτός τους τραβάει σε μή καπνιστών θέσεις, αλλά το δίλημμα λύθηκε γιατι μόνο το flocafe ηξερα στα χανιά που το έκανε αυτό για τον πρώτο χρόνο.

Πλέον καπνίζω πολύ κάθε μέρα (1 πακέτο και βάλε) αλλά ευτυχώς πολύ ελαφριά τσιγάρα (0.1/1 για τους γνωρίζοντες).
Πρόσφατα είδα σε εφημερίδα ανακοίνωση της philip morris που λέει οτι τα "ελαφριά" τσιγάρα δεν πρέπει να θεωρούμε οτι κάνουν ανάλογα λιγότερο κακό λόγω του τρόπου απορρόφησής τους απο τον οργανισμό. Την ίδια άποψη την έχω ακούσει και σε κάποια εκπομπή της ΝΕΤ.

Πάντως crazyhelen εσύ που λές οτι είσαι junkey είσαι η καλύτερη υποψήφια να το κόψεις γιατι ακριβώς έχεις αυτή την άποψη. Οι περισσότεροι που ξέρω που το έχουν κόψει ηταν μανιώδεις καπνιστές που κάποια στιγμή αηδίασαν με τον εαυτό πους.

Βλέπω πάντως οτι όλοι σχεδόν είναι ηπιοι σε συμπεριφορά καπνιστές και εχω ελπίδες οτι θα μειωθεί η καφρίλα. Και δια του λόγου το αληθές, ατάκα σε εμένα απο το διπλανό μου σε αμφιθέατρο πρίν να αρχίσει η εξέταση: "Τώρα που θα ρωτήσω αν μπορώ να καπνίσω και ο επιτηρητής πεί πως ναι αν δεν ενοχλώ κανέναν μην τυχών και πείς οτι σε ενοχλεί εσένα όπως έκανες προχθες!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
, ατάκα σε εμένα απο το διπλανό μου σε αμφιθέατρο πρίν να αρχίσει η εξέταση: "Τώρα που θα ρωτήσω αν μπορώ να καπνίσω και ο επιτηρητής πεί πως ναι αν δεν ενοχλώ κανέναν μην τυχών και πείς οτι σε ενοχλεί εσένα όπως έκανες προχθες!!"
:D :D :D ....................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αυτό είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο στον ελλαδικό χώρο. Οι μόνοι χώροι για μή καπνιστές στους οποίους απαγορέυεται πραγματικά το κάπνισμα είναι στα νοσοκομεία, τα αεροπλάνα, άντε και σε κανα χλιδατο πλοίο. Ακόμα και εκεί υπάρχει πάντα κάποιος κάφρος που επιμένει παρά τις παρατηρήσεις να καπνισει.

Πάντως crazyhelen εσύ που λές οτι είσαι junkey είσαι η καλύτερη υποψήφια να το κόψεις γιατι ακριβώς έχεις αυτή την άποψη. Οι περισσότεροι που ξέρω που το έχουν κόψει ηταν μανιώδεις καπνιστές που κάποια στιγμή αηδίασαν με τον εαυτό πους.

Καταρχάς, η καφετέρεια, δεν νομίζω ότι είναι χώρος που θα συναντήσεις πολλά παιδιά, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου. Βέβαια, τώρα που προσπαθώ να σκεφτώ μέρη, δεν μου έρχεται και τίποτα στο μυαλό, εκτός από κάποια πολύ καλά εστιατόρια, τα οποία και πάλι όταν έχει πολύ κόσμο, περισσότερο με τεκέδες μοιάζουν παρά με εστιατόρια. Τελικά μάλλον μόνο τους παιδότοπους και στα πάρκα μπορεί να βρεις λίγο καθαρό αέρα!
Όσο για το αν μπορώ να κόψω το τσιγάρο στη φάση που βρίσκομαι..... χμ.... Δεν λέω να το πάρω απόφαση να μπω σε αυτή τη διαδικασία, γιατί φοβάμαι ότι θα παχύνω. :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καταρχάς, η καφετέρεια, δεν νομίζω ότι είναι χώρος που θα συναντήσεις πολλά παιδιά, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου. Βέβαια, τώρα που προσπαθώ να σκεφτώ μέρη, δεν μου έρχεται και τίποτα στο μυαλό, εκτός από κάποια πολύ καλά εστιατόρια, τα οποία και πάλι όταν έχει πολύ κόσμο, περισσότερο με τεκέδες μοιάζουν παρά με εστιατόρια. Τελικά μάλλον μόνο τους παιδότοπους και στα πάρκα μπορεί να βρεις λίγο καθαρό αέρα!
Όσο για το αν μπορώ να κόψω το τσιγάρο στη φάση που βρίσκομαι..... χμ.... Δεν λέω να το πάρω απόφαση να μπω σε αυτή τη διαδικασία, γιατί φοβάμαι ότι θα παχύνω. :o
Εγώ πάλι έχω παρατηρίσει ότι τα καταστήματα που σέβονται τον ευατό τους έχουν τους κατάληλους εξοπλισμούς που δεν γίνεται κάθολου τεκές.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν έχει μπει πάλι τέτοιο θέμα με τοκάπνισμα στα διάφορα????
κι εγώ παθητική καπνίστρια είμαι και όντως πιστεύω είναι όλα θέμα μυαλού για να κοπέι το κάπνισμα και να παρθεί η απόφαση τέρμα το κάπνισμα
βέβαια ξέρω εύκολο να το λές δύσκολο να το κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γιατι δεν υπαρχει η επιλογη "ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ" ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
υπάρχει, κάτου κάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top