Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αν είναι δεκαετίες καπνιστής τι νόημα έχει να το κόψει στα 70. Η ζημιά δεν έχει γίνει ήδη μέχρι τότε? Προλαβαίνει να δει όφελος σε 1-2 χρόνια αν το κόψει?

Και όμως, σημαντικό μέρος της ζημιάς επιδιορθώνεται σε ώρες, μέρες, μήνες και χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βασικά καπνίζει σε όλη του την ζωή. σίγουρα ο πνεύμονας θα έχει πάθει μόνιμη βλάβη αλλά παρόλ'αυτά έχει όφελος αν το κόψει. ο παππούς μου το έκοψε στα 70 και πέθανε 93 !!( αυτά οι παλιοί που είχαν γερή κράση!! εμείς είμαστε για κλάματα:) )

Κι εμείς μια χαρά κράση έχουμε και αν κρίνουμε από την πρόοδο των φαρμάκων θα ζήσουμε μακρά ζωή και καλά γεράματα. Αν φυσικά δεν το ξεσκίσουμε στις καταχρήσεις.

Και όμως, σημαντικό μέρος της ζημιάς επιδιορθώνεται σε ώρες, μέρες, μήνες και χρόνια.

Εκπληκτικό πόσο ανθεκτικό είναι το ανθρώπινο σώμα. Φαντάσου να το προσέχεις κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδιά όσοι είστε καπνιστές και το βλέπετε, ζήστε τη ζωή σας με τα τσιγάρα σας, εμάς καρφάκι δε μας καίγεται τι κάνετε με τη ζωή σας και τις επιλογές σας, απλά να σέβεστε αυτούς που δεν καπνίζουν, γιατί μαντέψτε δεν είναι καθόλου ευχάριστη για εμάς η μυρωδιά τόσο εκείνη τη στιγμή όσο και μετά που ξεβρωμανε όλα τα ρούχα μας και μας έρχεται αναγούλα. Συν ότι μας αναγκάζετε να καθίσουμε έξω όταν μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα και κρυωνουμε. Συγχύστηκα πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τσιγάρο! ότι πιό κακό μπωρείς να κάνεις στον εαυτό σου. ευτυχώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει,ιδίως οι νέοι και δεν καπνίζουν...οι παλιοί δεν βάζουν μυαλό......

https://www.protothema.gr/greece/art...-12-eton-arhizoun-to-kapnisma-ta-ellinopoula/

Αλλα λένε οι έρευνες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Είναι αλήθεια ότι πολλοί νέοι καπνίζουν αλλά σε σχέση με παλιά έχει γείνει πρόοδος....πρέπει να το παραδεχτούμε. τώρα σε πολύ μικρές ηλικίες πχ στα 12 εκεί είναι θέμα και των γωνέων γιατί δεν θα κάτσει το παιδί να σκευτεί ότι το κάπνισμα κάνει κακό......Από τα 18 και μετά που το παιδί έχει κάποια πιό καλή κρίση έχει γείνει πρόοδος....πάντως το θέμα δεν θέλει να ευησυχασμό...πρέπει συνέχεια να λέμε και να τα ξαναλέμε και να συμβουλεύουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κάπνισμα με πειράζει αρκετά αλλά πλέον έχω αποδεχθεί πως όταν βγω έξω αναγκαστικά θα εισπνεύσω καπνό θέλω, δεν θέλω γιατί σαν λαός είμαστε γενικά για τον πούτσο όσον αφορά το σεβασμό προς του άλλους. Γι' αυτό αποφεύγω γενικά να βγαίνω χειμώνα που δεν μπορείς να κάτσεις έξω και πρέπει αναγκαστικά να είσαι μέσα.

Παλαιότερα έκανα μικροκυρήγματα για το κάπνισμα και πως δεν πρέπει να καπνίζεις σε κλειστούς χώρους γιατί γαμάς την υγεία των γύρω σου, κυρίως σε άτομα της παρέας μου, αλλά με τον καιρό τα παράτησα. Όταν ας πούμε ο άλλος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί πρέπει να φοράει ζώνη στο αμάξι και το αντεπιχείρημα του είναι "ξέρω να οδηγάω, δεν έχω πάθει τίποτα τόσο καιρό που δε φοράω" το να απαιτώ να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να καπνίζει σε κλειστούς χώρους είναι λίγο υπερβολή.

Θα μου πεις μια λύση είναι να μην κάνεις παρέα με στόκους, αλλά αν ακολουθήσουμε την λογική δεν κάνω παρέα με κάποιον που κάνει κάτι που με ενοχλεί μάλλον θα καταλήξουμε να μην κάνουμε παρέα με κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι, αν δεν έχει ήδη μειωθεί αρκετά ο αριθμός των νέων καπνιστών, τουλάχιστον το κάπνισμα σταματάει σιγά σιγά να θεωρείται cool και μαγκιά. Τα σημερινά αγόρια, μιας και για μένα όλες αυτές οι νεανικές παθογένειες περιστρέφονται γύρω από το φλέρτ, αφού οι "κατακτήσεις" και οι γνωριμίες αποτελούν δείκτη "γαματοσύνης" και κοινωνικού στάτους, ακολουθούν άλλες οδούς για να γίνουν αρεστοί. Τατουάζ, στυλιστικές επιλογές, κουρέματα, γυμναστήριο και, γενικότερα, healthy fit lifestyle, hipster δραστηριότητες κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ όχι μόνο δεν καπνίζω και δεν κάπνισα ποτέ, αλλά δεν είμαι ούτε παθητικός καπνιστής τελευταία γιατί δεν βρίσκομαι σε χώρο που υπάρχουν καπνιστές.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Η σχέση μου με το κάπνισμα σε γενικές γραμμές είναι αποστασιοποιημένη και αδιάφορη. Εκεί στο πρώτο έτος κάπνιζα για κανέναν μήνα, βέβαια λίγα τσιγάρα τη μέρα, αλλά το σταμάτησα.

Η μυρωδιά και η γεύση των περισσότερων τσιγάρων μού δημιουργούν αποστροφή, με εξαίρεση κάποια λίγα, και σίγουρα αντιλαμβάνομαι τη ζημιά που προκαλεί στην υγεία όπως και το ότι είναι ενοχλητικό και επιβλαβές και για τους γύρω. Εδώ και κάποιες μέρες έχω αρχίσει πάλι να κάνω κάποια αραιά τσιγάρα τύπου 4 τσιγάρα σε 3 μέρες, αλλά δε νομίζω να το συνεχίσω.
Τώρα το γιατί μη μου το ρωτήσετε, δεν ξέρω ούτε η ίδια να το απαντήσω ακριβώς :P

Ααα εξυπακούεται ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και προφανώς πρέπει να υπάρχει σεβασμός στους γύρω. Οπότε στηρίζω το κάπνισμα μόνο σε ανοιχτούς χώρους (έχει βοηθήσει σε αυτό ο αντικαπνιστικός νόμος κατά πάρα πολύ) και αν είναι εφικτό όχι μπροστά σε μη καπνίζοντες γενικώς. Ειδικά κάτι γονείς που καπνίζουν δίπλα στα παιδιά τους μου ρχεται να τους ρίξω ψιλές ώρες ώρες.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όχι μόνο δεν καπνίζω και δεν κάπνισα ποτέ, αλλά δεν είμαι ούτε παθητικός καπνιστής τελευταία γιατί δεν βρίσκομαι σε χώρο που υπάρχουν καπνιστές.
Καλά κάνεις και τους αποφεύγεις, κανονικά ούτε καλημέρα δεν θα έπρεπε να λέμε στους καπνιστές και να τους περιθωριοποιήσουμε όσο γίνεται.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
όσοι καπνίζετε αραιά, σας προτείνω να το κόψετε. τα 3-4 τσιγάρα την εβδομάδα, αργότερα μπορεί να γίνουν 3-4 πακέτα ή και περισσότερα και πιστέψτε με η απόλαυση, η αίσθησή του, η γεύση του δεν είναι ίδια. καταντάει απλά ένας αηδιαστικός εθισμός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ψήφισα: Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω :smoke::'(
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όσοι καπνίζετε αραιά, σας προτείνω να το κόψετε. τα 3-4 τσιγάρα την εβδομάδα, αργότερα μπορεί να γίνουν 3-4 πακέτα ή και περισσότερα και πιστέψτε με η απόλαυση, η αίσθησή του, η γεύση του δεν είναι ίδια. καταντάει απλά ένας αηδιαστικός εθισμός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ψήφισα: Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω :smoke::'(
Εγώ καπνίζω <10 τη μέρα, εκτός από όταν πίνω που το πακετάκι φεύγει άκλαυτο. Γενικά θα ήθελα να το κόψω κάποια στιγμή, το είχα κόψει μαχαίρι για 9 μήνες αλλά το ξανάρχισα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πως και γιατί το αρχίζει κάποιος είναι το θέμα.. Ορισμένες φορές μπορεί να ναι τυχαίο, άλλες πάλι μετά από δεύτερη ή τριτη ανάγνωση να βλέπεις ότι κρύβονται περίπλοκα αίτια
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
Εγώ καπνίζω <10 τη μέρα, εκτός από όταν πίνω που το πακετάκι φεύγει άκλαυτο. Γενικά θα ήθελα να το κόψω κάποια στιγμή, το είχα κόψει μαχαίρι για 9 μήνες αλλά το ξανάρχισα.

κόψτο μωρέ. δεν σου προσφέρει τίποτα. είναι ένας εθισμός, αχρείαστος, μια έξτρα ανάγκη από το πουθενά.

ήμουν χτες στον Φώντα και έβλεπα νέα παιδιά, κάτι κορίτσια σαν τα κρύα τα νερά, πανέμορφες, αέρινες, κουκλάρες και κάπνιζαν κάτι στριφτά, έπιναν άμστελ και ούζα... δεν έβλεπαν εμένα που κατάντησα; :'(

υ.γ. εγώ κάνω ένα καπνό σε 2 μέρες. :cool:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Το να βλέπεις νέους να καπνίζουν πάντως αναμενόμενο το θεωρώ. Είναι συνήθεια που ξεκινά από μικρή ηλικία γενικά (καλά δεν μιλάω για κάτι τραβηγμένα περιστατικά που καπνίζουν από το γυμνάσιο)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Πολύ αδιάφορο μου φαίνεται το τσιγάρο. Έχω πάρει κάνα δυο πακέτα, έτσι για την περιέργεια. Έχει την πλάκα του όταν πίνεις αλλά μέχρι εκεί. Και αυτά που καπνίζω τώρα, τα καπνίζω απλά για να τελειώσει το πακέτο γιατί δεν έχω σε ποιον να τα δωσω.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά η μυρωδιά του τσιγάρου που υπάρχει παντού στα άτομα που καπνίζουν δεν αντέχετε ...

Μην μιλήσω για τα άτομα που καπνίζουν ακόμα και μέσα στα αυτοκίνητά τους 🤢
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Στάση με το τσιγάρο; Μακριά και αγαπημένοι. Ούτε μία τζούρα ως τώρα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά κάνεις και τους αποφεύγεις, κανονικά ούτε καλημέρα δεν θα έπρεπε να λέμε στους καπνιστές και να τους περιθωριοποιήσουμε όσο γίνεται.

Δεν είναι πως τους αποφεύγω απλά δεν έχει χρειαστεί να βρεθώ σε χώρο με καπνιστές εδώ και χρόνια.

Εγώ δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο,ούτε κάν τζούρα και δεν έχω περιέργεια να δω πως είναι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως γίνεται να μην είχατε ποτέ την περίεργια κάποιοι να κπανισετε ένα τσιγάρο; Δεν υπηρξατε ποτέ 14;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top